SB leu r krant; 3orbatsjov heeft rugdekking nodig Raadsleden zetten grote vraagtekens bij geluidsonderzoek militair oefenterrein "vandaag in de leusder kranl? Auto Vandermeè? KEISTAD B.V. SERVA VOLVO <^OTOL iiiroparlementariër Elise Boot (CDA): Commissie geeft unaniem voorkeur aan uitbreiding COT in zuidelijke richting Obstakels moeten veiligheid vergroten 4,4> JL hr Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Kruising Kuperssingel/Hamersveldseweg wordt voor alle verkeer afgesloten HOOFDREOAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV DONDERDAG 2 JUNI 1988 - 20e JAARGANG NO. 9 AL 12' ;JAAR UW VERTROUWEN WAARD Fluorwvg 49-51 - Am*f«foort T«l. 033-15548 ln4uïlr errn door Mariaxuie de Valck Auto Vandermeer, het meest vertrouwde adres voor een prima Ford of een tot in de puntjes verzorgde occasion. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 0*3-724624 AMERSFOORT DEALER «Tisterdamseweg 7 tel 033-630154 (advertenties) Dag-/Avondscholen- gemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO - HAVO - VWO - MEAO PBVE Studie per vak of voor diploma Open dag: donderdag 16 juni 14.00-17.00 19.00-21.00 Inlichtingen: Leusderweg 249 Tel.: 033-631668 M.i.v. 1 juni 88 S MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN Hamersveldseweg 6a Telefoon 033-943381 Gemengd Koord Leusden bood Lisidunahof voor elk wat wils Pag. 3 Het weer in Leusden: Uit met de pret Pag. 3 Ellen Elzas als WIZO-afgevaardigde naar Israel: ..Ik ben bijzonder geroerd geraakt door de liefde waarmee de mensen daar hun werk doen" Pag. 5 Bob Schraa nam afscheid als voorzitter van de Nederlandse Amateurfotografenvereniging: ..Voor mij geldt de simpele stelregel dat een mens mteger hoort te zijn" Pag. 5 Sport: Haaien succesvol bij Knngkampioenschappen Pag. 7 Drie jonge Leusdenaren deden mee aan rollerskate-happening in Parijs: „De dingen die rond de tour gebeurden waren minstens zo leuk als de tour zelf' Pag. 7 Weer volop spanning m hoofdklasse bowlinguurtje Pag. 7 Servicepagina Pag. 9 Gemaaid gras moet inbrekers buiten de deur houden Pag. 9 KONIJNTJE IN DE WETERING GorBOOTsjov SOVJETJODEN Meer vertellen kon ze over de interfractionele werkgroep die op initiatief van haar en Simone Veil. oud-voorzitster van het Europarle ment. was geformeerd om zich be zig te houden met de Sovjet-joden. Doordat verschillende landen ook een dergelijke groep in het lande lijk parlement hebben, kan de werkgroep semi-officièle bezoe ken afleggen, aan dissidenten en refuseniks. Aangezien het naar de mening van Elise Boot te lang duurde eer de volgende delegatie Rusland op nieuw zou bezoeken (eind juni 1988) vertrok ze vorig jaar in haar vakantie naar de Sovjet-Unie. Ze schetste de mensen die al jaren op een uitreisvisum wachten, daar door hun baan kwijtgeraakt zijn, gemmacht worden en dikwijls m kampen terecht zijn gekomen als „gelouterd". „Slechts de essentie van het le ven telt voor hen." Daarbij tekende ze aan: „Voor de Russen telt een leven mmder dan in het westen. Hetgeen een andere invulling van bepaalde waarden geeft." Zij re kende dit als een gevolg van de Mongoolse cultuur. Na de pauze zei ze, niet te gelo ven dat haar direkte contacten met deze refuseniks. nadelige gevol gen zou hebben voor deze mensen. „Ze zijn al door een hel gegaan. Zij willen dat het bekend is. Juist daar door worden ze onaanraakbaar" De actuele berichtgeving waarin werd gemeld dat het mensen ver boden was de trein van Leningrad naar Moskou te nemen ter gele genheid van het bezoek van presi dent Reagan, deed ze dan ook af als „een stupide" reaktie. De verkeerssituatie op de Kuperssingel is gevaarlijk. Vandaar, dat de gemeente de straat vanaf de Hamersveld seweg gaat afsluiten voor snelverkeer. Andere, snelheidsbeperkende maatregelen, worden nog overwogen (van de redaktie) LEUSDEN- De gemeente Leusden gaat maatregelen treffen om de verkeersproblematiek op de Kuperssingel te beteugelen. Vanaf vandaag ligt een besluit ter inzage, waarin het college van B&W voorstelt de kruising Kuperssingel/Hamersveldse- weg voor alle verkeer, behalve fietsers en voetgangers, af te sluiten. Er zal een verhoging worden geplaatst met een lan taarnpaal. Daarnaast moeten paaltjes de weg definitief voor automobilisten ontoegankelijk maken. Op de Hamersveldse weg wordt ter hoogte van de Kuperssingel een verkeersdrem pel geplaatst, om de snelheid van het passerende verkeer te drukken. Het ontbreken daarvan heeft ertoe geleid dat de Kuperssingel door menigeen werd omschreven als 'racebaan', met alle bijkomende gevaren voor voetgangers, kinde ren en het langzame verkeer van dien. De voorgestelde maatregelen spitsen zich echter toe op het kruis punt Hamersveldseweg/Kupers- smgel, dat als gevaarlijk bekend De voorgestelde maatregelen zijn in overeenstemming met de wensen van verontruste buurtbe woners, die zich m apnl nog zeer ontevreden toonden met het feit dat de gewenste aanpassingen al meer dan vijf jaar op zich lieten wachten. Aan het begm van de straat wordt door middel van borden al lange tijd gewaarschuwd voor verkeers obstakels, die er helemaal niet zijn. stond. Ook op de Hamersveldse weg wordt, ten gevolge van het feit dat de weg lang en recht is, stevig doorgereden. Het verkeer dat van af de Kuperssmgel de Hamersveld seweg op wilde, werd daardoor voor grote problemen geplaats. De voorgestelde drempel in de Ha mersveldseweg moet dat pro bleem mede helpen oplossen. Daarnaast betekenen de maatre gelen echter dat de Kuperssingel niet meer als doorgaande weg zal kunnen worden gebruikt. Daarmee is te verwachten dat de rest vari de verkeersproblematiek aldaar ook voor een belangrijk deel tot het verleden zal gaan behoren. Het besluit, waann eén en ander wordt aangekondigd, ligt vanaf vandaag een maand lang op het gemeentehuis ter inzage. Iedere belanghebbende kan tegen de voorgestelde maatregelen beroep aantekenen. Illlllllllllllllllllllllllllllisilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (van de redactie) LEUSDEN- Het Compagnies Oefenterrein (COT) op de Leusder- heide zou bij voorkeur in zuidelijke richting moeten worden uitgebreid. Daar waren de leden van de raadscommissie van onderwijs, sociale zaken en milieu het woensdag roerend over eens. De uitbreiding in zuidelijke richting, waarmee het COT- Leusderheide definitief gestalte gaat krijgen, stuit uit overwe gingen van natuur en landschap op de minste bezwaren. Daar mee wordt bijvoorbeeld een waardevol heide- en strubbenge- )ied in het noord-oostelijk deel van het terrein gespaard. Wel waren de commissieleden bezorgd over de consequen ties voor wat betreft de geluidsoverlast voor direct omwonen- ien. Hoewel als uitgangspunt bij de planvorming voor het COT-Leusderheide werd gehanteerd dat de geluidsbelasting liet verhoogd mocht worden, werden grote vraagtekens gezet lij het onderzoek, dat tot een dergelijke conclusie kwam. Enkele jaren geleden besloot de egering dat de militaire oefenter- einen in ons land structureel ge- talte zouden moeten krijgen. )aartoe werd het Structuurschema .lilitaire Oefenterreinen opge teld. Het bestaande oefenterrein ip de Leusderheide kreeg in dat chema de status Compagnies Oe- en Terrein toebedacht. In de oor- pronkelijke plannen werd als '.ormgrootte voor een COT 1000 ;ectare gehanteerd. In verband met de specifieke iroblemen die de lokatie op de eusderheide met zich meebracht, ferd in de Tweede Kamer een notie aangenomen, waarin werd jevraagd voor de Leusderheide ader onderzoek m te stellen. Met ame met hft oog op geluids- en lofoverlast voor omwonenden ferd een dergelijk onderzoek fenselijk geacht. Bovendien zou er lij de inrichting van het oefenter- ein naar moeten worden gestreefd iat de bestaande geluids- en sto- overlast voor de bewoners van de bornseweg en Soesterberg niet verder zouden toenemen. Dat on derzoek leidde er toe dat de groot te van het COT-Leusderheide werd teruggebracht van 1000 naar onge veer 875 hectare. In de uiteindelijke plannen wer den twee varianten voorgesteld, met betrekking tot de keuze van de lokatie van het COT. In het ene geval zou er naar het nmoord-oos- ten worden uitgebreid, ten koste van een als waardevol omschreven heide- en strubbengebied. In het andere geval zou een deel van de bossen van Austerlitz in de uitbrei ding van het oefenterrein worden betrokken. KANTTEKENINGEN De leden van de raadscommissie onderwijs, sociale zaken en milieu, die zich woensdag over de proble matiek boog, sprak zich unaniem uit voor uitbreiding in zuidelijke richting. Wel toonde men zich be zorgd over de kwaliteit van het on derzoek, dat gedaan werd naar de geluidshinder. De commissieleden sloten zich aan bij de kanttekenin gen die de Stichtse Milieu Federa tie (SMF), als lid van de werkgroep Leusderheide, plaatste. Bij monde van mevrouw Mees, die als woord voerder van de werkgroep Leus- derheide de bezwaren toelichtte, liet de SMF weten dat het de con clusies, die met betrekking tot de geluidsaspecten werden getrok ken, niet deelde „Er is in het ge luidsonderzoek uitgegaan van dag gemiddelden en het effect van piekbelastingen is onderschat", al dus mevrouw Mees. „En juist de piekbelastingen zullen in de nieu we situatie toenemen". De direct omwonenden vonden woensdag m Ep Oostra (D66) een opmerkelijk warm pleitbezorger, wat bij nader inzien ook weer niet zo opmerkelijk bleek. Oostra woont zelf m de onmiddellijke na bijheid van het COT. Wel maakte de D66-er heel aanschouwelijk waar in het geluidsonderzoek de kneep zat:„Stel je voor, je laat tien keer per nacht naast een slaper een wekker afgaan, steeds gedu rende vier seconden. En dat twee keer per week. Statistisch gespro ken is het daggemiddelde laag, is de piekbelasting laag, maar de sla per doet twee nachten geen oog dicht. Met andere woorden, er is een groot verschil nissen de theo retische situatie en de feitelijke", aldus Oostra. In navolging van Oostra conclu deerde de commissie dan ook dat het wenselijk zou zijn het geluids onderzoek uit te breiden. Met name de vraag, wat de daadwer kelijke gevolgen van de geluids belasting voor de omwonenden zijn, zou daann beantwoord moe ten worden. Mevrouw Mees kon daaraan toevoegen dat er een toe zegging van de staatsecretaris in die richting lag. Dat kwam erop neer dat na de definitieve inrich ting van het COT een 'belevingson derzoek* zou worden mgesteld. Hoewel met name het tijdstip van een dergelijk onderzoek niet ge heel in overeenstemming was met de wensen van de werkgroep Leusderhei (waann naast omwo nenden ook het Commite Milieu zorg Leusden en de SMF zitting hebben), noemde mevrouw Mees het beter dan niets „Het kan hel pen". Een ander punt waar door de leden van de commissie ernstig aan getwijfeld werd, was de sto- foverlast voor de omwonenden. Hoewel opmeuw bij de planvor ming wordt uitgegaan van het feit dat de bestaande overlast niet ver ergeren mag, kwam het de com missie als hoogst onwaarschijnlijk voor dat die doelstelling gehaald zou worden. „Het is juist de bedoe ling dat de tanks op het nieuwe oefenterrein harder gaan njden. Ik kan me met aan de indruk onttrek ken dat dat onvermijdelijk meer gelmds- en stofoverlast met zich meebrengt", verwoordde Ep Oo stra zijn twijfels. Naast alle vragen die de voorlig gende plannen opriepen, was er woendag toch voornamelijk een stemmigheid over de lokatiekeuze van het COT. De leden van de com missie steunden unaruem model 1, waarbij het huidige militaire oe fenterrein m zuidelijke richting wordt uitgebreid tot een totale om vang van ongeveer 875 hectare. Dat betekent dat een deel van de bos sen van bij Austerlitz in het COT zullen worden opgenomen. Een meerderheid voor deze va- LEUSDEN - Elise Boot, sinds 1979 lid van het Europees arlement namens het CDA, sprak op maandagavond 30 mei in Ros Beijaart. Zij vertelde over haar werk als vice-voorzitter an de commissie voor Oosteuropese betrekkingen en als lid an de interfractionele werkgroep voor de Sovjet-joden. De bijeenkomst was georganiseerd door het CDA vrouwen- eraad in Leusden. Het was de eerste maal dat het Vrouwenbe- aad, naast de gewone bijeenkomsten in 't Vooronder, een ergelijke „openbare" spreekbeurt organiseerde. De hele )DA-top van Leusden had, voor de maanden geleden bespro- en maar onverwacht zeer actuele lezing, belangstelling; Bur- emeester (oud)wethouders, -partijbestuurders, raadsleden en iteraard veel vrouwen. Elise Boot bleek een gezellige, maar nogal breedsprakige spreek ster die vertellend langs veel zijpa den een aardige sfeertekening gaf van haar werk als Europarlementa riër. In haar inleiding deed zij ver slag van haar belevenissen die er toe hadden geleid dat ze, nadat ze voorzitter van de vaste commissie voor contacten met Zwitserland en Oostenrijk was geweest, via een voorzitterschap voor eenzelfde commissie voor Oosteuropese lan den, vice-voorzitter van een deel- commissie Hongarije/DDR was ge worden Aangezien met de Oost bloklanden geen officiële contac ten bestaan, doordat het Europees parlement niet erkend wordt, legt zij informele bezoeken af. Harde agendapunten bleken daarbij niet te maken. ,Je weet van tevoren niet wat je daar kunt bespreken." Het weder zijdse sfeerproeven is niettemin belangrijk. Overigens verwachtte ze dat „tussen nu en eind juli" offi ciële erkenning door de Sovjet- Unie en Oostbloklanden er aan zit te komen. „Waarna kan worden overgegaan tot normalisering van de betrekkingen en het sluiten van handels- en samenwerkingsac- coorden." uroparlementaner Elise Boot links op de foto) ging uitvoerig in op de situatie van de joden m Rusland. nant lijkt zich ook bij de omliggen de gemeenten, die bij de besluit vorming betrokken zijn, af te teke nen. Alleen het standpunt van de provincie lijkt nog een voorzichtige voorkeur voor uitbreiding in noor delijke richting m te houden. Maar Jan Konijnenbelt (CDA) veronder stelde dat de voorkeur van Gede puteerde Staten voor model 2 een strikt formele opstelling betrof, die met name zou zijn mgegeven door het feit dat plan 2 zich beter zou verstaan met het huidige streek plan. Hij zag daarom goede moge lijkheden om met inhoudelijke ar gumenten de opstelling van GS succesvol te aan te vallen. Die gevolgtrekking was voor Jan Jacobs (PvdA) aanleiding om te pleiten voor een sterke lobby rich ting Utrecht om ervoor te zorgen „dat de voorzichtig bespeurbare neiging bij GS om toch te kiezen voor model 1 onbedwingbaar wordt". Het socialistische vond ook dat de keuze voor model 1 met strikte voorwaarden moet worden omgeven. Naast alle vragen die de voorlig gende plannen opnepen, was er woendag toch voornamelijk een stemmigheid over de lokatiekeuze van het COT. De leden van de com missie steunden unaniem model 1, waarbij het huidige militaire oe fenterrein in zuidelijke richting wordt uitgebreid tot een totale om- mg van ongeveer 875 hectare. Dat betekent dat een deel van de bos sen van bij Austerlitz in het COT zullen worden opgenomen. Een meerderheid voor deze va riant lijkt zich ook bij de omliggen de gemeenten, die bij de besluit vorming betrokken zijn, af te teke nen. Alleen het standpunt van de provincie lijkt nog een voorzichtige voorkeur voor uitbreiding m noor delijke nchtmg m te houden. Maar Jan Konijnenbelt (CDA) veronder stelde dat de voorkeur van Gede puteerde Staten voor model 2 een strikt formele opstelling betrof, die met name zou zijn mgegeven door het feit dat plan 2 zich beter zou verstaan met het huidige streek plan. Hij zag daarom goede moge lijkheden om met inhoudelijke ar gumenten de opstelling van GS succesvol te aan te vallen. Die gevolgtrekking was voor Jan Jacobs (PvdA) aanleiding om te pleiten voor een sterke lobby rich ting Utrecht om ervoor te zorgen „dat de voorzichtig bespeurbare neiging bij GS om toch te kiezen voor model 1 onbedwingbaar wordt". Het socialistische vond ook dat de keuze voor model 1 met strikte voorwaarden moet worden omgeven.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1