'Ik ben bijzonder geroerd geraakt door de liefde waarmee de mensen daar hun werk doen' 'Voor mij geldt de simpele stelregel dat een mens integer hoort te zijn' Ooit kiest u voor mooist Leusdense Ellen Elzas ging als Nederlands afgevaardigde WIZO naar Israël: 'Israël heeft geen natuurlijke rijkdommen, geen olie, geen mineralen, maar Israël heeft mensen' Leusdenaar Bob Schraa nam afscheid als voorzitter bond van Nederlandse Amateurfotografenverenigingen: Beovision L2502 BlackLine Bang&Olufsen DONDERDAG 2 JUNI 198B 5 ensd e r kron Is plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het Zionistisch ideaal is nog springlevend. Ellen Elzas, woonachtig in Leusden, is daar een enthousiast bewijs van. Zij ging van 1 tot en met 9 mei j.l. naar Israel namens de Nederlandse afdeling van WIZO. WIZO staat voor Women's International Zionist Organisation. Een organisatie, aktief in meer dan vijftig landen buiten Israel, met als doel het finan cieel ondersteunen van allerlei welzijnsaktiviteiten in de staat Israël. Ellen Elzas, werd door de Nederlandse organisatie gevraagd naar het WIZO-AVIV (lente) congres in Tel Aviv te gaan, als één van de twee afgevaardigden. Omdat, zoals ze zelf zegt, „ze nogal aktief is in de organisatie." Het WIZO-Aviv congres was be doeld voor de jongere leden van WIZO, vrouwen tot ongeveer 40 jaar. De gemiddelde leeftijd bij WlZO-afdelingen ligt vaak hoger De Amersfoortse afdeling bijvoor beeld waarbij Ellen Elzas aktief is, telt 28 leden, met een gemiddelde leeftijd van rond de vijftig jaar Het leren bereiken, motiveren en begeleiden van juist jongere jood se vrouwen bleek, achteraf, de be langrijkste bedoeling van het bij wonen van dit congres Ellen Elzas is, samen met haar medecongres- gangster, gevraagd een nieuwe aanzet te geven tot het oprichten van een Nederlandse WIZO-Aviv afdeling. Ellen Elzas zal aan deze opdracht enthousiast gehoor ge ven. Hoewel de indrukken nog vers, de plannen nog vaag en de moest veel geregeld worden. De vrouwen bijvoorbeeld waren, ze ker in die tijd, met gewend te werken. Dat moesten zij leren. On der werktijd moesten de kmderen opgevangen worden. Daaruit kwam het crèche-idee voort." De WIZO verzorgde vanaf het begin de financiële ondersteuning van allerlei welzijnsaktiviteiten in Israel. „Iedere tijd kent andere no den en een andere aanpak. Wizo speelt in op de actualiteit. De ge troffen voorzieningen voor de in Israël gekomen Ethiopische gezin nen, zijn daar een voorbeeld van." De lijst van door Wizo gesteunde organisaties is lang en gevarieerd: 187 dagcentra, bijvoorbeeld op vangcentra voor nieuwe immi granten, mensen uit de Jordaanval- lei en in de grensdorpen van Gali- deshows, lezingen en bijvoorbeeld een traditionele bloemenaktie rond het Joodse nieuwjaarsfeest. Ellen Elzas, penningmeesteresse van de Amersfoortse afdeling, ver meldt trots dat slechts 3,2% van de mkomsten besteed wordt aan de organisatiekosten. De resterende 96,8% gaat helemaal naar het be doelde project. Minstens zo belangrijk als het geld verzamelen ter ondersteuning van welzijns-projecten m Israël, is het bezig zijn met de Joodse identi teit. Ellen Elzas: „tijdens de bijeen komsten, eenmaal per maand komt, dikwijls onder leiding van een spreker, een joods-cultureel onderwerp aan de orde. Joodse literatuur bijvoorbeeld of onlangs nog de geschiedenis van de Portu gese joden." Deze aspecten vindt Ellen min stens zo waardevol. Ze onder streept met overtuiging: „iedere joodse vrouw zou lid vein het WIZO moeten zijn." Overigens kunnen met-joodse vrouwen geen lid wor den, wel „vriendin" en als zodanig helpen bij de begeleiding van al lerlei aktiviteiten. De actuele beelden uit Israel ge- standsgebieden en minder bedeel den, Wie gebruik maakt van bijvoor beeld een WIZO kindercrèche, betaalt naar inkomen. Wizo vult zonodig het ontbrekende aan. Zij heeft ook in Israël eigen mensen in dienst. „De logopediste werkt bijvoor beeld ook als een maatschappelijk werkster, zo is de instelling van WIZO." In het buitenland werken bij de coördinerende federatie al leen vrijwilligers. BEZOEK Het bezoek dat Ellen Elzas vori ge maand aan Israel bracht vond ze heel leerzaam en bijzonder indruk wekkend. „Waar we al die jaren hier in Leusden over gesproken hebben en voor gewerkt hebben, heb ik nu met eigen ogen gezien. Ik heb ge leerd over doelgroepbenadering, fondswerving, en organiseren, op een fantastische en zeer indringen de wijze. Ik ben bijzonder geroerd geraakt door de liefde waarmee de mensen daar hun werk doen en bijzonder onder de indruk van hun inzet en deskundigheid." Was het zoals je dacht dat het zou zijn? Een Wizo-cemficaat. Met de bijbehorende bijdrage wordt een kmd een dag in een van de Wizo-huizen in Israel verzorgd. ven, volgens Ellen Elzas, snel een vertekend beeld. Tijdens haar ver blijf aldaar werd haar verteld dat slechts 5% van het Israëlische le ger momenteel aktief is in de be zette gebieden en Gazastrook. In de rest van het land werken de ingezetenen, al dan niet via eigen organisaties, in goede samen spraak samen aan „het welzijn van Israel." De Wizo is een typisch Joodse organisatie. Hetgeen niet wil zeg gen dat alleen Joodse burgers in Israel van de geboden faciliteiten gebruik maken. En gebruik wordt er graag van de WIZO instellingen gemaakt. „De WIZO instellingen staan bekend om hun vakkundige begeleiding en een aantal voorzie ningen. Immers, de hele wereld is daarmee bezig." De behoefte m Is rael aan deze instellingen is groot. Immers, m Israel werkt iedere vrouw. Bovendien kent Israel ook vele probleem situaties, achter- „Niet helemaal Ik had me aller lei liefdadige toestanden voorge steld, met veel arme en zielige mensen. In de praktijk bleek dat niet zo te zijn. Hoewel het ondanks de subsidies van de overheid en de bijdragen van de WIZO, beslist geen vetpot is. De mensen zijn enorm mventief, Wat ze daar uit kosteloze materialen voor speel goed wisten te maken, was enorm leuk." Het was niet haar eerste bezoek aan Israel, wel het eerste bezoek in WlZO-verband. MENTALITEIT Wat haar het meest opviel wat betreft de mentaliteit was: „de lief de voor mensen. Het alles over heersende besef dat ieder, mens telt en waardevol is. Men zegt daar, Israel heeft geen natuurlijke njk- POLITIEK Heeft ze in al haar enthousiasme voor dit werk, nog oog voor de poli tieke problemen in Israel. Jazeker, maar met de overtuiging dat die problemen opgelost zullen gaan worden. „Men zegt het ook in Israël, mili tair ingrijpen biedt geen oplossing. Er zal gepraat moeten worden. En dat zal vroeg of laat lukken. Kijk maar naar Egypte. Het is Begin ge lukt", wordt daarover gepraat bin nen de WIZO. „Wizo is een a-politieke organi satie. Maar dat betekent niet dat we met over politiek praten. Alleen ons werk is a-politiek. Ons doel is geld te verzamelen voor de welzijnsakti viteiten." We realiseren ons hoe belangrijk Israel voor ons is. Als we Israel niet hadden zouden we ook hier niet zover zijn. We zijn geen speelbal meer m de internationale politiek. We hebben een thuis. Het is goed om daar te lopen en de joodse iden titeit te ervaren. Te zien wat tot stand is gebracht. Israël is voor ons ongelooflijk belangrijk. Daarom is het belangrijk aan het welzijn daar te werken." PLANNEN Ellen Elzas: '...Wizo is een a-politieke organisatie...' dommen, geen olie, geen minera len, maar Israel heeft mensen. Men sen die het waard zijn eruit te halen wat er in zit. Daarom wordt ieder een met bepaalde kwaliteiten, on geacht zijn milieu of achtergrond, gestimuleerd doen." daar wat mee te Haar ervaringen in Israël zal ze gaan vertellen op de eerstvolgende landelijke zomerbijeenkomst. Daarnaast zal zij zich bezig gaan houden met het opzetten van de WIZO AVIV-afdeling Nederland, bedoeld voor jonge joodse vrou wen tot ongeveer veertig jaar. De bedoeling van deze afdeling is hetzelfde: werken aan de eigen identiteit en emancipatie en geld inzamelen voor de projecten in Is raël. Ellen Elzas oppert, „ander soortige of afzonderlijke aktivitei ten waardoor jonge vrouwen zich aangesproken voelen." Ze weet ze ker dat veel jonge vrouwen zich door deze aktiviteiten aangetrok ken zullen voelen. Haar toekomstige leden denkt ze te kunnen vinden in de gelederen van de 2500 WIZO leden, maar ze ker ook bij de vnenden, familiele den (dochters) en kennissen van deze mensen. Wie overigens geen lid, maar wel vriendin van WIZO wil worden kan bij Ellen een certificaat verkrijgen. Door middel van de bijbehoren de bijdrage wordt een kmd een dag in een WIZO huis in Israel door WI ZO verzorgd. Voor nadere informa tie kunt U terecht bij Ellen Elzas, telefoonnummer 944184. ideeën nog onbesproken zijn, kan niemand zich na een gesprek met haar aan de indruk onttrekken dat die WIZO-Aviv afdeling er wel zal komen. The Women's Zionist Organisa tion heeft haar vijfenzestigste ver jaardag al gevierd. Ze is het gevolg van een initiatief, door drie joodse vrouwen genomen, op 11 juli 1920 in Londen. Ellen Elzas vertelt: „De vrouwen waren toen al bezorgd over de ont wikkelingen in Duitsland. Zij ont wikkelden sluipwegen waardoor joodse kinderen naar het toenmali ge Palestina konden gaan. Voor de kmderen daar, en voor de vrouwen lea, 9 peuterspeelzalen, 4 familie- opvanghuizen, 2 centra voor na schoolse opvang, 15 therapeuti sche kmdercentra, 3 pedagogi sche centra, 11 scholen voor be roepsonderwijs, 78 jeugd en jonge- reninstelhngen, 22 bureaus familie zaken, 25 vrouweninformatiecen tra; 3 centra voor mishandelde en/ of verkrachte vrouwen en meisjes, 1 rijdende bibliotheek, 1 bejaar denhuis, 2 beroepsbegeleidmgs- centra voor vrouwen en (thuis)- werk. De financiële ondersteu ning door de WIZO bedraagt onge veer 25% van de totale kosten. De overige 75% bestaat uit subsidies door de Israëlische overheid. De benodigde gelden worden ingeza meld door bazars, concerten, mo fadvertentie) Een ongekend goed toestel geheel in stijlvol zwart. Gelimiteerde serie Beperkt leverbaar. MET EXKLUSIEF KADO! Ook bij dit toestel krijgt u van ons (tot 30 juni) een al even exklusief Bang&Olufsen joggingpak kado. Keuze uit volwassen of kinderuitvoering. 3 jaar garantie LEUSDEN Hamersveldseweg 6a. Tel. 033-943381 HARDERWIJK Passage Stadsdennen. Tel 03410-14554 LEUSDEN - Leusdenaar Bob Schraa begon rond 1946 met fotograferen. Vanaf 1950 voelde hij zich aangetrokken tot fotografie in clubverband en deed al gauw zijn eerste bestuurservaring op. Gedurende dertig jaar heeft hij een bestuursfunctie vervuld, eerst als penningmeester, daar na als voorzitter van de Fotobond BNAFV. Onlangs moest hij - volgens de statuten van de fotobond - aftreden. De heer Schraa blijkt de be scheidenheid zelve te zijn. Hij was totaal onder de indruk van het overweldigende afscheid, dat de Fotobond hem en zijn vrouw bereid had, terwijl hij nog zo gevraagd had om het eenvoudig te houden. Ook dit verhaal moet zijns inziens vooral kort blijven. TEAM De heer Schraa: „In de wande ling wordt het de Fotobond ge noemd; de officiële naam is wat langer. Deze bond is een overkoepelend orgaan van Nederlandse fotoclubs, zo'n vijfhonderd m getal. De foto bond heeft eigenlijk de struc tuur van een federatie- je hebt te maken met drie niveaus; le den, clubs en overkoepelende bond. Als bond heb je geen direct contact met de leden van de clubs, maar wel met de clubbesturen." De heer Schraa is een ervaren bestuurder met goed inzicht in mogelijkheden en onmogelijk heden voor een hoofdbestuur. Opgewekt praat hij een tijd met ons over deze materie door In maart 1962 werd de heer Schraa uitvoerig in het zonne tje gezet in een artikel m het Bondsbulletin van de Foto bond. De auteur Ger van den Berg vermeldt o.a.: „Omdat naar het oordeel van Bob Schraa de waarde als medium van de (liefhebber) fotografie m de eerste plaast gelegen is m het persoonlijk uitdrukkingsmid del, dient ook de Bondsbege- leiding zoveel mogelijk op het mdividu gericht te zijn." „Zoals hij nadrukkelijk stelt, voelt hij m alles hoe zijn bijdra ge er een was aan een team. Dat zulks heeft gevoerd naar een springlevende en pittig draaiende organisatie als deze jubilerende Fotobond, maakt voorzitter Schraa trots en ei genlijk een beetje gelukkig." Ger van den Berg schreef deze regels ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van de Fotobond Leusdenaar Bob Schraa: '...altijd bewust pro deo gewerkt. JUBILEUM De heer Schraa: „Het bonds- werk is altijd pure hobby ge weest. Slechts ëën betaalde kracht is in dienst van de bond. Ik heb altijd heel bewust pro deo gewerkt. Op zich is dat natuurlijk heel gewoon. Voor mij geldt de simpele stelregel, dat een mens integer hoort te zijn. Het feit dat ik zo lang voor zitter en bestuurslid ben ge weest, zie ik eigenlijk met zo als een verdienste Dat geldt ook voor de medebestuurders. Wel zijn wij al die tijd een hecht team geweest." De heer Schraa is zich er maar al te goed van bewust, dat het werken op voorzittersruveau bijna een dagtaak is: „Ik kon het doen - gelukkig - omdat ik een maatschappelijke functie bekleedde die mij genoeg ruimte over liet voor dit werk. Ik werd als het ware niet ge handicapt om mijn vrije tijd in dit werk te steken. Vooral na mijn pensionering kreeg ik natuurlijk veel meer tijd." De heer Schraa pnjst zich gelukkig met het feit, dat hij door zijn vroegere werk veel goede contacten op WVC-ni- veau had, waardoor subsidies gemakkelijker konden wor den verkregen. ABSTRACT Eén van de bezigheden van de heer Schraa is ook geweest het organiseren van diverse fototentoonstellingen. Bob Schraa was voorzitter van het bestuur van de stichting Orga nisatie Fototentoonstellingen. Mede door dit werk is hij in aanraking gekomen met veel bekende fotografen op natio naal en internationaal mveau. Hij houdt zich veel bezig met zwartwit-fotografie. Hij lijkt een voorkeur te hebben voor de meer abstracte kunst die aanleiding tot diepere filosofi sche gedachten kan zijn. Om wat te demonstreren, laat hij een drietal foto's zien. Ogen schijnlijk exact dezelfde beel den: totaal zwarte vlakken. De betitelmg is echter telkens an ders: licht, gefotografeerd in dne verschillende plaatsen. Hij is zich er terdege van be wust dat een grote groep men sen zich met aangesproken zal voelen door zijn kxmst. Wel leidt deze abstracte vorm tot interessante discussies. Als fotograaf-kunstenaar heeft Schraa vele malen m ju- nes gezeten van foto-wedstnj- den. Minstens even vaak is hij zelf onderscheiden, getuige de enorme hoeveelheid prij zen die de woonkamer van deze sympathieke Leusdenaar sieren.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5