8B i* krant 'Vrijwilligers bij opvang en begeleiding van essentieel belang bij project' Jeugdbende opgerold Eis van half jaar 'zitten' Eemland stemt voor ruilverkaveling Kip aangebrand: huis leeggehaald ^vandaag in Se leusder krant Touwtrektoernooi plattelandsjongeren •fr'fr'fi •fr JL h r In augustus komen dertig Iraanse vluchtelingen naar Leusden: Vanavond op TV: Achtervelder had succes in Way of Life Show Wegens poging tot doodslag in Leusden; SERVA V0LV0 ouu Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV DINSDAG 7 JUNI 1988 - 20e JAARGANG NO. 10 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIItlMIIIII lllll lllllllllllill mill I llllll llllllilllllllllllIHlfl^ll III llllllllllll llll IIIIIIII^IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIDMII111111111II111111II111HUI llllllllllllllllII^Plil 1111| 111111 III 11111111 It 1111 III 1^111111II111111 Óllll 1111II1111111111111111II111II III 1111111 III 111 IlilliuflU 111 MMMIMIIIMIMMIMIIMIMMMIIMIMMMMMMIMIMIIIMIIMMIIMMIIIIIIMMilMMIMMIIIIIMMMMMMMIIlMIIMMMMMIlMMIIIIMIMMIIIIMIMMIIIMIMMMIMIMIMIIMIIIIIMMIMMIIMIIIIIMlIMIIIMIMIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (van de redaktie) LEUSDEN - In de maand augustus zullen dertig Iraanse vluch telingen zich in Leusden vestigen. Daartoe zijn zeven eensge zinswoningen - in samenwerking met de Woningstichting Leusden - gereserveerd. Het gaat in totaal om een groep van 67 mensen, die middels een gezamenlijk project van de gemeen ten Leusden en Amersfoort in deze beide plaatsen worden opgevangen. Dat project duurt anderhalf jaar. Per vluchteling ontvangen beide gemeenten een bijdrage van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur van ongeveer vijfdui zend gulden. Overige kosten lopen normaal via de sociale diensten. Vrijwilligers spelen in het project een belangrijke rol. Het gaat om vluchtelingen, zoals die door het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen - een organi satie van de Verenigde Naties - worden erkend. De 67 Iraiuërs hebben de afgelopen maanden deels doorgebracht m verschillen de plaatsen in Turkije en in een opvangcentrum van WVC in Apel doorn. GEZINNEN De dertig Iraniers die in Leusden komen wonen, maken allen deel uit van een gezm. De projectgroep heeft ervoor gekozen, om met name de gezinnen in Leusden on der te brengen, en de alleenstaan den in Amersfoort. Dat heeft deels re maken met het plaatselijke leef patroon, maar ook met het aanbod aan woningen. Leusden heeft nu eenmaal percentagegewijs meer eensgezinswoningen dan Amers foort. De leeftijd van de Iranièrs die in Leusden komen wonen vaneert van drie maanden tot 63 jaar. LESSEN Het is de bedoeling, dat de Ira niers taallessen gaan volgen. Voor de groep van zestien jaar en ouder gebeurt dat in een groep. De jonge ren tussen de 12 en 16 jaar gaan allen naar de Scholengemeen schap De Eem m Amersfoort, naar een zogenaamde schakelklas. De lagere schookmderen tenslotte, zullen naar verwachting naar één lagere school gaan. Daar wordt nog over overlegd, maar gezien de bestaande subsidieregelingen is het aantrekkelijker, om een derge lijke groep op één school onder te brengen. Verder is het de bedoeling, dat de Iranièrs een cursus maatschap pelijke oriëntatie krijgen, waann ze kennis maken met de Nederlandse maatschappij. PROJECT De beide gemeenten hebben voor de opvang een gezamenlijk project opgezet, met coördinator Hans Braakhuis en maatschappe lijk werkster Lucia van der Vlugt. Voor Leusden is de contactper soon Ageeth Hoekstra van de af deling maatschappelijk welzijn en onderwijs. Feitelijk zijn de gemeenten auto noom in de opzet van het project. Om de subsidie van het ministerie te verkrijgen, moet men niet meer dan voldoen aan een aantal rand voorwaarden. Als het project na anderhalfjaar is afgelopen, kunnen de gemeenten kiezen voor nazorg. Naar coordinator Hans Braakhuis afgelopen donderdag op een pers conferentie liet weten, is het de bedoeling dat zowel Leusden als Amersfoort dat zullen doen. Over de datum, dat de dertig Iraiuers naar Leusden komen, be staat nog geen zekerheid. Feitelijk is er sprake van onenigheid tussen de gemeenten en het ministerie. Daar waar de rol van vrijwilligers wordt benadrukt, stellen de ge meenten nadrukkelijk, dat de vluchtelmgen pas in de loop van augustus, de tweede of derde week, redelijk kunnen worden op gevangen. Dan immers, zijn de schoolvakanties afgelopen en kan in redelijkheid een beroep op vrij willigers worden gedaan. Het mmistene daarentegen, op teert voor begin augustus. Dat heeft te maken met de planning in Den Haag. Men heeft het opvangcen trum m Apeldoorn gehuurd met de bedoeling, er dit jaar achtereenvol gens vier groepen vluchtelmgen m onder te brengen. De volgende groep zou daar begin augustus in moeten kunnen trekken. Bij de ge meenten, zo vertelde Hans Braak huis, is men vastbesloten om het been stijf te houden. VRIJWILLIGERS 'Dat heeft te maken met het be lang van de eerste opvang, met name ook door vrijwilligers', aldus Hans Braakhuis. 'Het is de bedoe ling dat de vrijwilligers de Iraanse vluchtelingen behulpzaam zijn bij allerlei dagelijkse dingen Bood schappen doen, maar ook het in vullen van een formulier voor de Kinderbijslag, bijvoorbeeld. Bin nen één tot anderhalf jaar moeten de mensen volledig zelfstandig kunnen functioneren. Daar gaan we tenminste van uit. Nu zal in de praktijk wel blijken, of dat lukt. Maar mocht dat niet zo zijn, dan hebben we daar de nazorg nog voor'. BIJEENKOMST Het is de bedoeling, dat 15 juni aanstaande een speciale voor lichtingsbijeenkomst wordt be legd voor vrijwilligers, in het ge meentehuis. Daar kunnen men sen die er wel wat voor voelen om de toekomstige medeburgers be hulpzaam te zijn, voor verdere informatie terecht. Informatie materiaal is bij de gemeente ver krijgbaar. ERVARINGEN Uit het informatiepakket wordt duidelijk, dat van vrijwilligers iets anders wordt verwacht, dan de houding van een soort betuttelende broer of zuster. Met name ervaringen met en in zicht m andere culturen worden op pnjs gesteld. Van daaruit immers, ontstaat ook begrip voor de manier waarop mensen vanuit een andere cultuur tegen ons, Nederlanders, aankijken. Uit een inventarisatie van vrijwil ligers die in Amersfoort meewerk ten aan de opvang van Vietnamese vluchtelmgen blijkt, dat de ervarin gen van die vrijwilligers, die men als positief ervoer, van zeer ver scheiden aard zijn. Dat strekte zich uit van 'geluk, iets te betekenen voor medemen sen', via 'goede gesprekken en in je gesteld vertrouwen' tot 'het con creet ervaren van het vluchtelin gen-probleem, dat tot dan toe al leen maar op een afstand, via de media, op je afkwam'. Dit is overigens een zeer onvolle dige greep uit de reacties. Het belang van het vrijwilligers werk werd tijdens de persconfe rentie afgelopen donderdag nog eens onderstreept door wethouder Com Verduin. 'Het project en de integratie valt of staat met vrijwilli gers', zei zij. Ze sprak daarbij de hoop uit, dat veel mensen in Leus den zich bereid zullen tonen, m dit project deel te nemen. De voor lichtingsavond is in eerste instantie bedoeld als 6en kennismaking met de problemen. In een later stadium volgt dan een kennismakingsge sprek, waann ook de motivatie van de vrijwilligers en hun eigen ver wachtingspatroon aan de orde ko men. Ook kennismaking met de Iraniers maakt uiteraard deel uit van die eerste gesprekken. Verder kunnen vnjwilligers rekenen op een intensieve begeleiding, zo ver zekerde de binnen het project werkzame medewerkers. Waarop Corri Verduin nog eens het belang van het project benadrukte met: 'Het gaat om een groep bijzonder kwetsbare men sen, die in ons land komen wo nen. Ik hoop dan ook dat veel mensen uit Leusden zich als vrij willigers op willen geven'. Minder deelnemers aan Avondvierdaagse. Avondfietsvierdaagse trok 600 deelnemers. Contactdag geestelijk gehandicapten geslaagd. Het weer in Leusden Zomers herstel. Actie „Achterveld voor Achterveld" bracht 27.000,- in het laatje voor vakantie voor gehandicapten. Pag. 5 Tentoonstelling m De Heelkom: Sympathiek emaillewerk. Pag. 5 Mininatuurtjes. De Koekoek. Pag. 5 Bal- en slagvaardigheidsdag: feestdag voor de jeugd. Pag. 6 Café Hamersveld opnieuw geopend. Pag. 6 Kampioenschap LHV maakt seizoen goed. Pag. 7 LHV-trainer Co Wethly: „Kampioenschap kwam als aangename verrassing". Pag. 7 Karei Voskuilen nieuwe clubkampioen bij Avanti. Pag. 7 ACHTERVELD Zondag werd in De Efteling de tv-op name gemaakt voor het Tros Way of Life Show spel. Dit maal waren het deelnemers uit de Provincie Utrecht. De show, gepresenteerd door Ron Brandsteder, wordt van avond in het Tros-pro- gramma op Nederland 2 uit gezonden. Bij de 100 kandidaten uit de provincie Utrecht waren ook enkele leden van de sport vereniging Atlantis uit Amersfoort, waaronder ook Achtervelder Marcel Wes- sels. Marcel wist door te dringen tot de finale. In de fi nale wist hij de tweede plaats te behalen, wat een succes voor deze Achtervelder was. bij de finales dames wist de Amersfoortse Altis-atlete Es ther Jasper-Focks de eerste plaats te behalen. LEUSDEN- In het weekeinde zijn zeventien jeugdige Leus- denaren, in leeftijd variërend van 20 tot 25 jaar, aangehou den, waarmee een serie in braken en vernielingen is op gelost. De groep werd ver dacht van het plegen van vijf tig delicten in Ede, Bameveld, Den Bosch, Zaltbommel en Leusden. Er groep haalde au to's leeg, kraakte etalagerui ten en brak in in scholen. De gestolen goederen werden doorverkocht. Van de buit kon nauwelijks meer iets wor den achterhaald. De arrestatie was het ge volg van een gecombineerd onderzoek van de gemeete- politie Ede, de Koninklijke Marechaussee en de Rijks- politiegroep Leusden. De aanhouding van de groep Leusdenaren heeft geleid tot de oplossing van een aantal inbraken in Leusden De groep bekende in braken in winkels, scholen en au to's. Daarbij werd ondermeer com puter- en geluidsapparatuur ont vreemd. En passant werd ook klaarheid ge bracht in een tot nu toe onopgehel derd misdrijf. Een van de aange houden personen, de 22-jarige L. uit Leusden, heeft de overval op een benzinestation in Leusden, die vorig jaar werd gepleegd, bekend. De man werd eerder op vrije voe ten gesteld, omdat vrienden hem een alibi verschaften. De vnenden trokken die verklaring in. Daarnaast werd een aantal per sonen aangehouden wegens ille gaal vuurwapenbezit. De politie trof ondermeer drie vuurwapens, één afgezaagd jachtgeweer, een uitgebouwd gaspistool, werpster ren en munitie aan. LEUSDEN - Een ruime meer derheid van de grondeigena ren in het Eemland heeft vo rige week donderdag gekozen voor een mil verkaveling. 59 procent van de stemmers, sa men ruim 75 procent van de grondoppervlakte vertegen woordigend, sprak zich uit voor het opstellen van een herinrichtingsplan. Het op komstpercentage was ruim 62 procent. De 606 stemgerechügden die geen stem uitbrachten vertegen woordigen samen ongeveer 940, van de in totaal zo'n 8000 hectare. Het tellen van de stemmen ge beurde donderdagavond in het ontmoetingscentrum De Hilt in Eemnes. Ongeveer 500 inwoners van de regio woonden het voorle zen van de stemmen door de ge deputeerden Van Wijnbergen en Poortenaar bij. Van Wijnbergen verklaarde na afloop vooral erg gelukkig te zijn met de grote steun voor de plannen. Hij zei te hopen dat, nu de keuze gemaakt is, ook de tegenstanders zullen meewer ken aan de verdere uitwerking Aan het eind van de avond instal leerde Van Wijnbegen de nieuwe landinrichtingscommissie. Daann hebben zitting de heren T. Rood- hart uit Eemnes, A.M P. Jansen na mens de Stichtse Milieufederatie, W.A.P van der Klift uit Baam, R.R. Srrunk uit Hoogland. J A.F Stalen hoef uit Eemnes. C H. Wantenaar uit Soest, W. Heuvehng uit Bun schoten en Z. Vedder uit Eemdijk LEUSDEN - Zoals ieder jaar organiseert de PJGU, de Plat: telands Jongeren Gemeen schap Utrecht afdeling Leus den, een touwtrektournooi. Dit spektakel zal plaatsvin den op vrijdag 10 juni om 19.00 uur op het veld naast de Korf. Uit de hele provincie Utrecht ko nten afdelingen met een of meer dames- en/of heren-teams om de beker stnjden. Vorig jaar mochten de heren van afdeling Wouden berg de wisselbeker mee naar huis nemen, na deze voor de derde achtereenvolgende keer gewon nen te hebben. Dit jaar is er dus een nieuwe wisselbeker ter beschik king Na afloop, kan men m de Korf nog wat drinken en dansen. De muziek wordt verzorgd door disco „BEBO". Belangstellenden zijn van harte welkom. LEUSDEN- Een aangebrande kip kwam een bewoner van een woning aan de Van den Bergstraat dit weekeinde duur te staan. Om de walmen uit de keuken te verdrijven, zette de bewoner een raam in de keuken open, maar vergat dat weer te sluiten. Lieden met snode plannen zagen hun kans schoon en gingen de wo ning binnen. De dieven ontvreemden een te levisie, luidsprekers, een fotoca mera, een bankpas en geld ter waarde van fl. 160,- In de nacht van zaterdag op zon dag hebben inbrekers vergeefs geprobeerd een woning aan de Krakhorst binnen te gaan. De in brekers vernielden een ruit, waar na ze met een spaak van een mo torfiets probeerden de deur te ope nen. Kennelijk lukte dat met. Uit een woning aan de Claeve- renbladstraat werden in de nacht van vnjdag op zaterdag ;eld en LEUSDEN/UTRECHT - Aan het mes geregen was de buschauffeur niet, maar hij had er hard voor moeten rennen om dat te voorkomen. Zo was het tenminste volgens officier van justitie mr. Y. Kruyer gegaan op 26 november vorig jaar voor een school in Leusden. Wegens po ging tot doodslag eiste de officier donderdag voor de Utrechtse rechtbank een half jaar gevangenis straf, waarvan drie voor waardelijk, tegen de 18- jarige inwoner van Soes- terberg, die zij als de boosdoener zag. De Soesterberger was ge woon iedere donderdag, zwart te rijden als hij met de bus van (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 tel 033-630154 cheques gestolen. De dieven ver schaften zich toegang tot het pand door een ruit in te slaan. Uit basisschool 't Palet werden in het weekemde een draagbare cas setterecorder en een radio-casset terecorder ter waarde van fl. 600,- gestolen Amersfoort naar zijn school in Leusden ging. Een week voor het voorval op de 26e was hij daar al op betrapt. Toen al had hij de chauffeur, dezelfde als die van een week later, uitge maakt voor rotte vis. Op de 26e had de bewuste chauffeur weer in de gaten dat verdachte niet beschikte over een geldig plaatsbewijs. Bij het instappen had hij niet voldoen de tijd om dat te controleren, dus liet hij bij de school, waar alle passagiers plachten uit te stappen, iedereen door de voordeur de bus verlaten. De Soesterberger bleek in derdaad weer zwart te rijden. Over wat er na de ontdekking daarvan gebeurde, liepen de meningen uiteen. Verdachte verklaarde dat hij onmiddelijk met het afstempelapparaat op zijn hoofd was geslagen, met een bloedende wond als ge volg. Pas toen zou hij zijn mes hebben getrokken en achter de chauffeur zijn aangegaan. „Om mijn client aleen als zon debok af te schilderen, dat gaat dus te ver," aldus raads man J. Zomer. De officier dacht er toch wat anders over. Dat verdachte in de consternatie tegen het hoofd was geslagen wilde zij niet verhelen, maar duidelijk was volgens haar dat hij alleen de aanleiding van alle narig heid was geweest. Hij had zwart gereden, hij zou het mes hebben getrokken, achter de chauffeur zijn aangerend - schreeuwend hem aan het mes te njgen - en hij zou, als hij snel genoeg was geweest, met heb ben geaarzeld te steken. „Ik kan het uitsluitend een uiterst minderwaardige streek noemen," aldus Kruyer De voorgestelde alternatieve straf wees zij volstrekt van de hand. „Het is maatschappelijk on aanvaardbaar om meneer er af te laten komen op de voor hem meest acceptabele wijze," zei de officier van justitie. Op 16 juni doet de rechtbank uit spraak. Uitgerold Achter de tafel van rechts naar links: coordinator Hans Braakhuis, maatschappelijk werkster Lucia van der Vlugt, Ageeth Hoekstra, die als contactpersoon van de gemeente Leusden optreedt en wethouder Corri Verdum.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1