I leiistfer krant Recordopbrengst van 27.000 gulden Sympathiek emaillewerk v. 1 Achterveld voor Achterveld' werd grandioze happening: Tentoonstelling in De Heelkom: Emailleren Historische Kring krijgt structureel subsidie Laatste Jazzcafé Drietal exposities in Leusden en Achterveld Koekoek (2) DINSDAG 7 JUNI 1988 plaatselijk nieuws hond van Alex va~ N-mw'egen Deze won de hoofdprijs. Daar de pnjzen voor deze keunng door mevrouw Van Nimwegen ter be schikking waren gesteld kreeg hij iets anders aangeboden. De eer ste pnjs werd gewonnen door Mirjam v.d. Berg met haar Franse Langoor. Bij de playback-show werden de prijzen als volgt gewonnen. Ie prijs voor Ema Boomers. Zij kreeg de wisselbeker. De 2e prijs was voor Heeny Berg, de 3e prijs voor Elles, Cindy, Knstel en Jacqueline. De 4e pnjs was voor Annelies, Cindy, Anke, Helga, Kristel en So- fie. Bij de Zonnebloem-stand kon wor den geraden hoelang er gewerkt was aan een bepaald handwerk stuk. Dit werd door twee deelneem sters exact geraden. Na loting werd Eef Tolboom winnares. Bij de stand van de St. Joseph wel fare kon worden geraden hoelang het werk was dat in een uur tijd was gebreid. Dit werk was ver richt door mevrouw Smink van de Kon. Julianaweg. Tot haar grote verrassing was het haar echtge noot die met de pnjs ging stnjken. Bij het midget-golf waren 75 deel nemers waarvan er dne gelijk in puntenaantal eindigden Na een fi nale werden de prijswinnaars le Sonja Brouwer, die de wisselbe ker kreeg, 2e werd Menno Bontje en 3e Peter Tolboom. Bij het sjoelen werden de prijswin naars Guus Horst, Gijs Voskuilen, Edwin vd Hengel en Wim de Vette. De pnjs bij het "muizenmeppen" werd gewonnen door Anton Bak- kenes uit Hoogland. Ook kon geraden worden naar het totale gewicht van de gezamen lijke winkeliers. Dit was 2628 kg Prijswinnaars werden le Mech- teld van de Heuvel met 2630 kg, 2e mevr, W. van de Hengel met 2632, 3e en 4e mevrouw Berg uit Leus den en mevrouw Lerue Kleinveld elk met 2625 kg. Het aantal aanwezige kuikens was 170. Dit werd exact geraden door Bert Gering De zak hondebrok- ken werd geraden door Tiny Mid delaar uit Hooglanderveen. Prijs winnaars bij het doelschieten wer den le Dave v.d. Burgwal, 2e Ro nald Bloemen, 3e Tako Struijk en 4e Jeroen Tolboom BEDRAG Na het bekendmaken van de prij zen werd vol spanning gewacht op de bekendmaking van het bruto bedrag dat was bereikt. Dit bleek uiteindelijk te zijn 27.000,-. Als de onkosten er af zullen zijn gegaan zal er ruim 26.000,- over zijn. De mogelijk heid is niet uitgesloten dat er nog bedragen zullen binnenkomen. Het juiste bedrag zal worden be kendgemaakt bij de overhandi ging aan de betreffende instan ties. De tuinman van Huize St Joseph was het laatste slachtoffer van die dag. Als men 500,- betaalde zou hij zijn baard en sno[r laten afsche ren. Kort voor het eind van de dag was dit bedrag bereikt en werd zijn baard in het bijzijn van belang stellenden door een kapper afge schoren. Het werd een dag die de Achter- veldsers met vlug zullen vergeten. De voorzitter van de organise rende commissie bedankte alle medewerkers die zich geheel be langeloos beschikbaar hebben gesteld. ,,Ik weet niet, hoe ik de aanwezigen moet aanspreken, als beste mensen, of geachte dames en heren. Maar ik zeg maar 'beste familie' We waren vandaag een grote familie en laten we hopen dat het zo zal blijven", zei hij. Tot slot werd de organiserende commissie zelf in de bloemen ge zet. Bij het stijgen van de thermo meter werd er tenslotte nog een te water gelaten. Dit was... de heer G. Hilhorst, voorzitter van de Stich ting. Bij het bereiken van de 27.000,- moest hij eraan geloven, en werd m de vijver gedepo neerd In De Heelkom, Walter van Amersfoortstraat 36 te Achter veld, exposeert tot en met 29 juni een groep emailleurs uit Amersfoort en Omstreken. De expositie is open: dagelijks van 8.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag en zondag is de Heel kom gesloten. grond in email uitgevoerde vrouwtjes in kimono met lam pions en een bloesemend takje zich elegant aftekenen. Riet Mossink laat 'geschil derde' voorstellingen zien op emailpanelen van popjes, nis sen en een clown met kinder tjes om zich heen. De goudachtige zwemmende vis sen doen het heel goed in hét zachtblauwe water. De uit beelding is sfeervol. Schilderachtig zijn ook de meisjes die Lia Hoop uit beeldt, met bloemen in het haar of op de hoed. Het meisje met de bloemen in het haar is als een portretreliëf uit gevoerd. Vereenvoudigd sti lerend is Tonny Bloemendaal te werk gegaan in haar land schapje. Heldergroene bo men omvatten in witte en grijze woonblokken, die op zilver zijn gemonteerd, terwijl dat zilver weer op een zwarte achtergrond is aangebracht. Chnstine Fliek laat heel ver schillend werk zien. Er zijn De expositie betreft het email leerwerk van een groep men sen, die een seizoen lang sa menwerkten onder leiding van hun docent Bart van de Coterlet. Er is niet naar een bepaald thema of naar een op dracht gewerkt. Individuele initiatieven leggen aan de meeste werken ten grond slag. De tentoonstelling geeft dan ook een zeer gevarieerd beeld van resultaten die met het emailleren kunnen wor den bereikt. Marjan Kreijne-Hemel toont een paneel van vijf verticale rechthoeken waarop in zwart wit email takken bamboe met blaadjes en knoppen zijn af gebeeld. Het is een sfeervol geheel, bevestigd op een zwarte achtergrond. Tevens toont zij twee 'schilderijtjes' waarop als knipsels tegen een witte fijnstuc-achtige achter- enkele naïef geschilderde landschapjes van haar hand: everzwijnen in een bos, witte eendjes in een vijver en een boerderijtje met korenschoof jes. Daarnaast toont ze een zeer gestileerd email, waarop dne rijzige bloemvormen rank en Ideurig de compositie bepalen. Voorts een wit door sneden tableau, waarop een blauwe waterachtig beschil derd cirkelvorm als een kost bare broche is gemonteerd. Therèse Huyckx is tekenach tig met het email aan de gang gegaan. Op wit email brengt zij grappige zwarte honden en gestileerde langgerekte poezen eveneens in zwart wit aan. Jo Bakker laat heel divers werk zien, eenzelfde genre hondjes in zwart en grijs te gen een wit email-achter grond. en twee meer schil derachtige emails: van vissen en pastelkleuren, fijn gestip peld, en van een donkere wolken lucht. An Visser laat fraaie figuratief natuurlijke bloemvormen zien, narcissen, roosjes. De bloemen zijn m haar indivi duele vormen als het ware uit gezaagd in email en zijn als prenten omzoomd door een verguld passepartout-bandje en in een witte lijst gehuld. Docent Bart van de Cotelet tenslotte toont een slakkeli- chaam uit kleine onderdelen samengesteld en in roodbruin uitgevoerd met in het cen trum van het slakkenhuis een groepje zilveren knopjes. Dit email is met als 'schilderij' op gevat, maar is in zijn eigen hoofdvorm als muurobjekt ge creëerd. Een sympathieke tentoonstel ling die een groot publiek zal aanspreken. Emailleren is al een eeuwen oude werkvorm. Op een on dergrond van bijvoorbeeld rood koper wordt het emaille- poeder gestrooid of schil derend aangebracht Daarna wordt deze 'sand wich' m open vuur of in een oven gestookt tot de smelt- temperatuur van het emaille is bereikt Na afkoeling blijkt dan een glasachtige laag op de ondergrond vast te zitten. Emailles zijn in allerhande kleuren en zowel dekkend als transparant verkrijgbaar. Dat en de kombinatie van het 'spelen met vuur' geeft aan velen de aantrekkingskracht, om met deze techniek bezig te zijn. Hier is wel heel summier ge schetst wat het emailleren in houdt. Op zijn weg vindt de beoefenaar een veelheid van problemen, die overwonnen moeten worden en een veel heid van mogelijkheden om te onderzoeken. Met vallen en opstaan wint men beetje voor beetje aan uitdrukkingsvermogen in deze boeiende en gloeiende werkvorm. LEUSDEN - Het college van B&W stelt de gemeenteraad voor, de Historische Kring Leusden jaarlijks met een maximaal bedrag van 3.000, - te steunen. Dat bedrag wordt samensge- steld uit een vaste subsidie van f1.000,-; honderd procent subsidie in de kosten van tentoonstellingen met een maximum van f 1.000,- en honderd procent subsidie in de kosten van historische publikaties, eveneens met een maximum van f1.000,- per jaar. LEUSDEN -Komende donder dag negen juru wordt het laat ste jazzcafé gehouden in café de Swartesteegh aan de Zwar- teweg. Het kwartet Jan Ver- wey/Wiebe Haanstra bege leidt dan zangeres Colette Wickenhage. Enige maanden geleden trad zij met veel suc ces op in De Hakhorst. De avond begint om negen uur en de toegang is gratis. LEUSDEN- In het filiaal van de AMRO-bank aan de Kooi kersgracht wordt een exposi tie gehouden van werken van de Leusdense kunstenares Fiet Siewers. Fiet Siewers maakt beelden van verschil lende materialen. De expoitie duurt de gehele maand juni en is op werkda gen te bezichtigen van 9.00 tot 16.00 uur. Op vrijdag is de ex positie ook 's avonds van 19.00 uur tot 20.00 uur ge opend voor publiek. In De Heelkom, Walter van Amersfoortstraat 36 in Achterveld, wordt vanaf woensdag 1 juni een tentoonstelling gehouden, waarin het werk van een groep amateur - emailieurs is geëxposeerd. De ex positie is de gehele maand juni te bezichtigen op werkdagen van 8.30 uur tot 17.00 uur. In boerderij 't Claeverenblad vindt van 4 tot en met 26 juni een tentoonstelling plaats, waarin werken worden geëxposeerd van kunstenaars die eerder dit jaar in de Leusdense galerie acte de pré- sence gaven. De expositie is op zaterdagen en zondagen geopend van 14.00 urn- tot 17.00 uur. Voor bezoek door de week moet een afspraak gemaakt worden. Ofschoon er van paarvor ming bij de Koekoek geen sprake is, heeft elke koe koek, zowel mannetje als wijfje, een vast territorium dat fel tegen soortgenoten wordt verdedigd. Een be paald vrouwtje legt haar eie ren onveranderlijk in het nest van een bepaalde vogel soort. Dat is in de regel de soort waardoor zijzelf is grootgebracht en waarvan haar eieren grote gelijkenis vertonen met de eieren van die waardvogel. We zouden bijna kunnen spreken van koekoekfamilies; een Hegge- mus-, een Graspieper- of een Karakietkoekoekfamilie Het vrouwtje keert jaarlijks naar hetzelfde gebied terug. Ze concentreert zich dan op haar gastheersoort en lokali seert de nesten. Als het nest klaar is en er zo'n twee of drie eieren in liggen, haalt ze met haar snavel een ei uit het nest en legt er zelf een voor in de plaats. Dat gebeurt meestal recht streeks, maar ook wel door het eigen ei in de bek te ver voeren. Het ei van de waard vogel wordt hier of daar ver loren of soms opgegeten. Ze zorgt er wel voor de operatie uit de voeren als de eige naars van het nest niet in de -\ ftiCTZ'V.ftCiiLA HCT Koc^oCKoOnc, buurt zijn. De hele handeling duurt nog geen tien secon den. Omdat de koekoek ongeveer even groot is als de Grote lijs ter en evenveel weegt, onge veer honderd gram, zouden de eieren ook evenveel moe ten wegen als van de Grote lijster, ongeveer acht gram. In werkelijkheid wegen ze echter slechts drie gram. Ze zijn dus niet groter dan de eieren van de kleine zangvo gels, die als gastheer dienst doen. Als het eitje in het nest ligt heeft het vrouwtje genoeg gedaan aan de voortplanting en laat de rest over aan de pleegouders. Ze gaat dan op zoek naar een nieuw nest. Het vrouwtje legt de eieren met een tussentijd van twee dagen. Het minimum is twaalf eieren voor één vrouwtje, maar soms zijn het er wel twintig. Wanneer er geen nesten in het geschikte stadium meer aanwezig zijn in het territo rium, ziet het koekoekswijfje er geen been in om het nest van een waardvogel te vers toren om het zo te dwingen een nieuw legsel te maken waarin ze. op het juiste raoj ment, haar ei kan leggen. (wordt vervolgd) G. van L. deelgenomen. Tijdens al deze aktiviteiten begon de geplaatste thermometer goed te stijgen, tijdens de rondgang over het terrein had men over be langstelling met te klagen. Zeker ook met de bakker en de slager, waar men volop broodjes e.d en vlees van de barbecue kon ko pen. Op zeker moment werd de aanwe zigen verzocht zich naar de voor zijde van het gebouw te begeven. Nadat allen daar verzameld waren werd er even een stuntje uitge haald Afgesproken was dat bij het bereiken van 20 000,- directeur Gijs Hilhorst van St. Joseph in de vijver zou worden gedropt. Tot grote hilariteit van de aanwezigen verdween hij kopje onder in de vijver. Het evenement werd afgesloten met een optreden van de muziek vereniging DWS uit Achterveld dat door velen werd bijgewoond. Na afloop van het optreden vond er weer een stunt plaats Aan twee Achtervelders was een beloning van 300,- toegezegd als zij ge kleed de vijver op het terrein zou den induiken. Dit waren Gijs Steenbeek en Cor van Marwijk. De 300,- waren vlug verdiend en afgedragen aan het goede doel. Men was het er echter met mee eens, want beide heren moesten de vijver in de gehele lengte door lopen. Uiteindelijk kreeg men ze zover, dat ze dat deden. Maar er moest dan eerst wel geld boven water komen, wat nog lukte ook. Ook de heer J. Schouten bracht nog een aardig bedrag bijeen, toen hij zijn fiets op zijn kin liet ba lanceren. Uiteindelijk was het tijdstip aange broken dat de prijswinnaars be kend werden gemaakt die bij de diverse stands aan wedstrijden hadden deelgenomen. PRIJZEN Er was een cakebakwedstrijd georganiseerd. Tevens was er een dierenkeunng. Ieder die een huis dier bezat kon dit laten keuren door een echte keurmeester en een dierenarts. Bij de cakebakwedstrijd werd de eerste prijs gewonnen door me vrouw Van Rossum, de 2e pnjs was voor mevrouw D. Blom, en de 3e pnjs voor mevrouw Wouters Bij de dierenkeuring'was als beste uit de bus gekomen de 15-jarige Voor dit van start ging werd het geheel geopend door de direc teur van Huize St. Joseph de heer Gijs Hilhorst. Hij wenste allen veel succes en hoopte dat het een mooie en druk bezochte dag zou worden. Hiema werd met het lui den van de bel door de voorzitter van de Zonnebloem, W. Meinten, het startschot gegeven voor de de eerste sponsorkoop per fiets. Daarop werd de sponsorloop ge houden voor de ovenge deelne mers. Hierbij waren zowel jong als ouder vertegenwoordigd. Eén van de lopers deed zijn ronden achteruit lopend. Bij deze spon sorloop werd ook deelgenomen door de rolstoeler Gerrit Plomp uit Amersfoort die zaterdag Neder lands kampioen was geworden op de 5 km. Ook werd deelgenomen door Momcque Steennis uit Amersfoort Nederlands kam pioene op de 200 en 400 meter meisjes A. De beide sponsorlopen hebben een aardig bedrag aan sponsor geld bij elkaar gebracht. Na afloop van de sponsorlopen kon den de aanwezigen uitzwerven over het terrein, waarna al spoe dig alle stands van veel belang stelling konden genieten en er ook aan veel evenementen werd ICHTERVELD - Op initiatief van de plaatselijke afdeling van e Zonnebloem en Huize St. Joseph werd afgelopen zondag een ag georganiseerd om geld bijelkaar te brengen waarvan men udere gehandicapte bewoners uit het dorp een vakantiedag of iveek kan bezorgen. De dag bracht meer dan 27.000,- op. ondag werd het op het terrein >nd Huize St. Joseph een hele ge- illige en zeer succesvolle dag. ond het gebouw was een groot intal stands opgebouwd, waarin e bezoekers aan een groot aantal venementen konden deelne men. Deze evenementen werden irzorgd door de plaatselijke ver- nigingen. onger en dorst behoefde men iet te lijden, omdat er voor het itje en droogje goed was ge- >rgd Verder kon worden deel- enomen aan een playback show, was een kattenshow met bijzon- ere exemplaren waarvan grote impioenen, doelschieten, biljar- evenwichtsproef met een actor, schieten, midget golfcom- etitie, rommelmarkt, handwerk- and de Zonnebloem, handwerk end huize St. Joseph, de brand eer met een spel, een poffertjes aam, het Puupenkwartjesspel, deling Leusden-Achterveld VN waar aan een ogentest en blaasproef kon worden deel- en de politie met een stand waarin men inlichtingen kon krijgen ter voorkoming van mis drijven; een stand waar het aantal aanwezige kuikens kon worden geraden, een stand waar men al les over het werk van De Zonne bloem kon krijgen en een stand van de Vrienden van St. Joseph. Ook het rad van avontuur ontbrak niet en er werden ook enkele een- acters opgevoerd door toneelver eniging Culdoto. Ook de jeugdto- neelgroep voerde enkele toneel stukjes op. SPONSORLOOP Aan alle evenementen kon wor den deelgenomen uiteindelijk wel tegen betaling. Het was de be doeling zoveel mogelijk geld bij elkaar te brengen, wat bijzonder goed is gelukt. Ook kon men de hand laten lezen en een mooie portrettekeriing laten maken De evenementen gingen van start met een sponsorloop per fiets door een aantal prominenten. ameelnjden, spannend en nog voor een goed doel ook. Bij de dierenkeuring ging het er seneus aan toe. Het Rad van Avontuur trok afgelopen zondag in Achterveld de nodige belangstelling. Sympathiek emaillewerk in De Heelkom.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5