Eerste project 'De Til' zou grote besparing opleveren Tegenstrijdige informatie doet commissie negatief adviseren [leusden, Rommelmarkt LHV leusBl en hran E Rommelmarkt DWS Gemeente wil Energiedienst inschakelen: Voorstel subsidie voor liften in 'woontorentje': leusder krent Lezing zeehonden crèche Matra-dag okaaL, Leusden Achterveld Langzaam warmer LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 fbex mkindegemeeried MDE gesloten plaatselijk nieuws DONDERDAG 9 JUNI 1988 (van de redaktie) LEUSDEN - De deelname van de gemeente Leusden - a raison van zeventienduizend gulden - aan een provincieel energiebe- sparingsonderzoek bleek afgelopen dinsdag aanleiding voor een toelichting op het begrip 'Energiedienst'. Die toelichting werd tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening gegeven. Daartoe was een medewerker van een dergelijk bedrijf uit Arnhem, de heer P. Bosman, naar Leusden gekomen. Tijdens de vergadering bleek, dat een eerste inventarisatie van de mogelijkheden tot energiebesparing in 'de Til' tot aanzienlijke resultaten zou kunnen leiden. In 'De Til' heeft een eerste inventarisatie van de Energiedienst geleerd, dat met betrekkkehjk weinig kosten behoorhjke besparingen op de jaarlijkse energiekosten zijn te verkrijgen. De heer Bosman lichtte de ma nier van werken van energiedien sten toe aan de hand van een hypo thetisch voorbeeld. Om te begin nen is het inschakelen van een der gelijke dienst pas interessant, als een project een energiegebruik heeft van ongeveer honderddui zend gulden per jaar. Energiediensten, zo bleek, werken op 'no cure, no pay-basis'. Dat wil zeggen dat indien een eer ste inventarisatie geen mogelijkhe den biedt voor aanzienlijke ener giebesparing, de opdrachtgever dat onderzoek niet hoeft te betalen. De vrijheid van de opdrachtge ver is groot: in verschillende stadia kan worden besloten verder geen gebruik te maken van de energie dienst. Alleen als de dienst een afgerond rapport met aanbevelin gen heeft opgesteld, waar de op drachtgever ook zonder gebruik te maken van de energiedienst, zijn voordeel mee kan doen, worden er kosten in rekening gebracht. DIEPGAAND Als de opdrachtgever na een eerste inventarisatie brood ziet m het project, stelt de energiedienst een diepgaand onderzoek in. Daar bij worden bouwtechnische as pecten van het gebouw, de instal laties en het gedrag van de gebrui kers nader bezien. Gaat men uit van een energiege bruik van honderdduizend gulden per jaar, dan streeft de energie dienst ernaar maatregelen te ne men voor niet meer dan de jaarlijk se energiekosten. In het voorbeeld dus ook een ton. Dan garandeert de energiedienst een besparing van de rente en aflossing, die het lenen van een dergelijk bedrag met zich mee zou brengen. Dat werd dinsdagavond als voorbeeld op tweaalfduizend gulden gesteld. Indien dat streven met wordt ge haald, neemt het energiebedrijf op eigen kosten extra maatregelen, om dat streefbedrag aan besparin gen alsnog te halen. VERDEELSLEUTEL Indien het streefbedrag aan be sparingen wordt overtroffen, dan wordt er een verdeelsleutel opge steld, volgens welke de meerop brengst wordt verdeeld tussen op drachtgever en energiebedrijf. De heer Bosman noemde in dit ver band een verhouding van 75 pro cent voor de opdrachtgever en 25 procent voor het energiebedrijf. Dat laatste zou moeten functione ren als een extra stimulans voor het energiebedrijf, om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen en dat ook gedurende de duur van de overeenkomst te handhaven. De heer Bosman benadrukte vooral dat handhaven. 'Het is be langrijk, dat men zich er geduren de de hele prjoject-duur van be wust blijft, dat men met energiebe sparing bezig is. Daar zorgt het energiebedrijf voor', zei hij. CLUSTER Het bedrijf waar de heer Bosman werkzaam is, bleek inmiddels in opdracht van het gemeentebestuur een eerste inventarisatie te hebben gemaakt van de mogelijkheden om in 'De Til' tot energiebesparing te komen. Met een investering van 27.000,-, zo is berekend, zou jaar lijks ruim vijfduizend gulden kun nen worden bespaard. Dat bleek de commissie te boeien. Opgemerkt werd evenwel, dat De Til een 'gunstig' gebouw is. Dat wil zeggen, dat met relatief weinig maatregelen een naar ver houding groot resultaat kan wor den verkregen. De heer Bosman wees er dan ook op, dat het vaak zinvol is, om een cluster van gebou wen onder te brengen in één pro ject. Zo kan men ook in nieuwere gebouwen, waar het rendement van energiebesparende maatre gelen geringer is, aan de slag. De geringere resultaten bij die nieu were gebouwen kunnen dan bin nen één project worden gecom penseerd met de grotere opbreng sten in andere bouwwerken. De commissieleden bleken zeer geïnteresseerd in de mogelijkhe den, zoals de heer Bosman die schetste. Naar het zich laat aanzien, zal het begnp 'Energiedienst' dan ook op met al te lange termijn weer opduiken m de Leusdense politiek. De commissie ging overigens ak koord met de voorgestelde zeven tienduizend gulden voor het onder zoeksproject van de provincie. Hoe die post gedekt wordt, werd overi gens in het voorstel niet aangege ven. LEUSDEN - Tijdens de commissievergadering voor Wel zijn en Huisvesting, afgelopen maandag in het gemeente huis, zorgde commissielid Wil van der Kar (CDA) voor consternatie. Aan de orde was de mogelijke subsidiëring door de gemeente van de liften in de door de Woningstich ting te bouwen „woontoren" voor vijfenvijftig plussers in het Ruige Veldt: totaal 66.000,-. Volgens door Wil van der Kar ingewonnen informatie bij de HID, de instantie in Utrecht die dergelijke subsidies beoordeelt, kon dit helemaal niet. Liften worden volgens haar informatie aangemerkt als „buitenhuis-voorzieningen" en zijn daardoor niet subsidia bel. Dat was een vervelende mededeling, na het pleidooi IjJjM van de voorzitter van de wo ningstichting de heer Van der Weijden en met het gevraagde positieve advies van Burge meester en Wethouders voor de neus. Niemand bleek van deze normering door het HID op de hoogte. Het voorstel moest tenslotte teruggenomen worden, voor nader overleg met de verschillende instan ties. REGELING Het bleek allemaal te draai en om een afgeschafte subsi dieregeling van 2000,- per woning, te gebruiken om een woning aan te passen aan de behoefte en mogeüjkheden van ouderen. Op 19 januari j.l. heeft staatssecretaris Heerema aan alle gemeentes een brief geschreven waarin werd ge vraagd „waar mogelijk is" de m de opgeheven Rijkssubsidie verordening omschreven voorzieningen, alsnog door de gemeente te subsidiëren. De voorzitter van de Wo ningstichting verwees naar de ze brief als argument om de liften in het woontorentje, waarin 33 woningen voor vijf envijftigplussers komen, te la ten subsidiëren, ƒ.2000,- per woning, totaal 66.000 „zijnde een gedeelte van de extra te maken kosten van 4648 per woning. Het resterende deel zal in de huren worden door berekend." Daarmee konden burgemeester en wethouders, gezien het voorstel aan de commissie, instemmen. In het kader van het terughoudend plaatsingsbeleid in bejaarden huizen door de provinciale overheid, de toenemende ver grijzing en de gewenste door stroming uit de eensgezinswo ningen naar de kleine apparte menten, wilde men de helpen de hand bieden. Ondanks de dreiging van verhes aan con tingenten en de moeilijkheden waardoor het aanvankelijke plan tot het bouwen van zes woontorens, via drie in één geëindigd was. Toen informeerde Wil van der Kar, fractiegenoot van de wethouder en actief lid van de Vrouwen Advies Commissie ter voorbereiding van de ver gadering even bij de HID. De informatie die ze kreeg was verrassend. PUNTEN Volgens haar informatie is de 2000,- regeling waarover in de oude afgeschafte subsi dieregeling en de brief van staats-secretaris Heerema wordt gesproken, alleen te ge bruiken voor de m dertien pun ten genoemde voorzieningen. Liften staan daar niet bij. Wel hendels op 1 meter 20 hoogte, een berging op dezelf de verdieping als het woonge deelte, verhoogde toiletpotten en nog een aantal voorzienin gen die, tot haar spijt, nu juist niet door de Woningstichting in de meuw te bouwen appar tementen zijn gepland. Lily van Amerom (WD) merkte m dit verband nog op, dat de visie van haar fractie ten aanzien van de subsidieverle ning „toch wel anders is dan die van de Woningstichting." Zij erkende de inzet van de wo ningstichting ten aanzien van „het flankerend ouderenbe leid" maar „Bejaardenworun- gen bouwen is iets anders dan vijfenvijftig-plussers wonin gen. De woningstichting kan bovendien met bepaald arm lastig genoemd worden. Op gronden die aanwijsbaar zijn vindt mijn fractie niet dat het de taak van de gemeente is een bijdrage te leveren aan de al zwaar gesubsidieerde bouw van woningwetwoningen", zei zij. Wethouder Evelien Blom deed, staand op los zand, nog een goed woordje door te ver wijzen naar de grote vraag, de doorstroming en de intentie van de heer Heerema, maar het mocht met baten. De commis sie kon op grond van de haar ter beschikking staande tegen gestelde gegevens, van Wo ningstichting tegenover me vrouw van der Kar, niet positief adviseren. De betreffende vra gen zullen, zo mogelijk, in de komende FBB-vergadering worden beantwoord, waarna het voorstel eventueel opnieuw besproken kan worden. Dat is komende maandagavond. LEUSDEN- De Leusder Hand balvereniging (LHV) houdt zaterdag 18 juni op de par keerplaats bij sporthal De Korf de jaarlijkse rommel markt en kan daarvoor nog spullen gebruiken. De vereni ging roept iedereen die nog bruikbare spullen overheeft op die aan de vereniging af te staan. Aanstaande zaterdag, tussen 11.00 uur en 13.00 uur, kunnen bruikbare zaken wor den afgegeven bij de familie Schut aan de Treekerweg 7 in Leusden. In overleg is inleve ring op andere dan genoemde tijdstippen ook mogelijk. Er kan telefonisch een afpraak gemaakt worden. De familie Schut is bereikbaar onder nummer 941160. Degenen die wel spullen overhebben, maar niet in staat zijn dit zelf te komen brengen, kunnen zich in ver binding stellen met Marga Rademakers, telefoon 943727. In overleg kunnen de spullen worden afgehaald. De opbrengst van de rom melmarkt zal dit jaar onder meer ten goede komen aan de organisatie van de festivitei ten rond het 25-jarig bestaan van de vereniging, in septem ber. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 68,80 per jaar. 34.90 per half jaar. 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN- Een medewerkster van het zeehondencentrum in Pieterbu- ren houdt donderdagavond 16 juni in basisschool De Vallei aan de Asschatterweg 36c, een lezing over het werk van de crèche. De lezing, die opgeluisterd wordt met een uid-vuuxaicuuiy, ueyuu um u.uU uur. Belangstellenden voor de avond, die voor iedereen toegan kelijk is, wordt aangeraden telefo nisch een plaats te reserveren. Aanmelden kan via telefoonnum mer 944039. Op de school is ook een kleine tentoonstelling over de zeehonden- crèche en de Waddenzee inge richt. Die is nog tot en met 24 juni te bezichtigen. Op die dag wordt ook de jaarlijkse fancy-fair van de school gehouden (de dierenweide dag). Die duurt van 15.00 uur tot 18.00 uur. AMERSFOORT- In het kader van het veertigjarig bestaan van het dierenpark Amersfoort, houdt de Simca en Matra Sports Club op zon dag 12 juni een Matra Murenadag op het terrein van de dierentuin. Alle iveuerianasti muieucL-oezit- ters zijn daarvoor uitgenodigd. Daarnaast zal er een show te zien zijn van vooprgangers van de Mu- rena, de Matra Djet, De M530, de Bagheera en de Rancho. Naar ver wachting zullen er ruim 120 auto mobielen te bewonderen zijn. De show is te bezichtigen van 13.30 uur tot 17.00 uur. ACHTERVELD - De muziekvereniging DWS uit Achter veld houdt ook dit jaar weer een rommelmarkt. De op brengst is bestemd voor de aanschaf en het onderhoud van instrumenten en uniformen. De afgelopen jaren is het ledental flink toegenomen en is er momenteel een tekort aan goede muziekinstrumenten en passende uniformen. Degenen die tijdens de grote schoonmaak nog spullen tegen gekomen zijn en die voor de rommelmarkt gebruikt kunnen worden, kunnen bellen met W. A. van Hamersveld, tel. 03425-1688, W. Wouters, tel. 941197 en J. Hilverts, tel. 945882. De goederen zullen dan worden opgehaald. Maandag zullen leden van de vereniging weer huis aan huis aan komen, om spullen op te halen. door Jui Versleegt Het weer houdt zich niet geheel aan de planning. De weersverbetering (door het KNMI al maandag beloofd) verloopt uiterst traag. De door mij verwachte regen op dinsdag kwam niet van een Atlantisch front (dat moest pas op de plaats maken bij Ierland), maar van een de pressie, die onverwacht uit het Middellandse Zeegebied naar het noorden koerste. Deze depressie liet grote hoeveelheden regen achter in het Alpengebied en Zuid- Duitsland. Op sommige plaatsen viel meer dan 50 mm regen per etmaal. Op de Zugspitze viel zelfs sneeuw. Er viel zoveel regen, om dat het front de scheiding vormde tussen koude lucht in het westen en warme lucht in het oosten. In Oost-Europa is het al dagen tropisch warm. In Moskou wordt het her haaldelijk 30 a 31 graden. De warmte trok dinsdag ver naar het noorden, richting Noordpool. Ter hoogte van de Witte Zee werd maar liefst 29 graden genoteerd. De warme lucht wint geleidelijk terrein naar het westen. Bij ons dus een stuk slech ter dan werd verwacht. Dins dag moest juni een flinke stap terug doen. Vooral in het oosten viel regen en door een noord tot noordoosten wind kwam het kwik niet verder dan 14 a 15 graden. Koud dus. Het hogedrukgebied, afkom stig van de Azoren ging van anker ter hoogte van de Brit se Eilanden. Verwacht werd dat het zou doorschuiven naar de Noordzee en Scandi navië. Opnieuw blijkt hoe kwetsbaar lange termijnver wachtingen kunnen zijn. Het hogedrukgebied is wel sterk ontwikkeld, met name in de hogere luchtlagen. De pressies worden gedwongen een erg noordelijke koers te nemen over het noorden van Scandinavië. De luchtdruk is ook hoog boven Groenland en IJsland. Een typisch voor beeld van een blokkade der halve. Dinsdag werd verwacht dat de depressie, afkomstig uit Duitsland, via ons land naar Engeland zou trekken. De warme lucht uit Oost-Eu ropa kan daardoor nog ver der naar het westen opruk ken. De warmte bereikt het eerst het noordoosten en oos ten van het land. De verdere ontwikkelingen zijn wat on zeker. Het meest waar schijnlijk is dat de warme lucht ons gehele land zal be reiken en dat er naar het weekeinde toe geleidelijk meer zon zal zijn. Doordat de lucht vooreerst nog vrij vochtig is, bestaat de kans op een regen- of onweersbui. Het temperatuurniveau ligt tussen de 20 en 25 graden. Dus na enige vertragingen toch een overgang naar een wat meer zomerse situatie, zo het nu lijkt. De regen van de afgelopen week heeft een einde ge maakt aan de droge periode. Met name in het noorden en noordoosten is veel regen ge vallen. Dat was ook hard no dig, daar op sommige plaat sen slechts 20 mm in twee maanden was gevallen. Dat was overigens een record in deze eeuw. Erg warm is het op dit mo ment ook aan de overkant van de oceaan. In delen van Canada is het gewoon heet met temperaturen dicht bij de 40 graden. Wilt u gaan zwemmen in de Middelland se Zee, de watertemperatuur rond Kreta bedraagt nu 20 a 21 graden, tegenover slechts 13 graden bij ons. 3 Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 9 juni. 20.00 uur: Vergadering raads commissie algemene bestuursza ken (ABZ), commissiekamer, ge meentehuis. Zaterdag 11 juni. 13.00 uur: Optreden kwartet Wiebe Haanstra bij drogisterij Kniep in De Hamershof. Zondag 12 juni. 19.30 uur: Nederland - Rusland op de buis in De Til. Maandag 13 juni. 13.00 uur: Schnjfruddag Amnes ty Leusden, De Kit, Geertruidishof 29. 19.30 uur. Schrijfavond Amnesty Leusden, Basisschool De Brink, Lijsterbeslaan 54. 20.00 uur: Vergadering raads commissie financieel beleid en be heer (FBB), commissiekamer, ge meentehuis. Zaterdag 11 juni 20.00 uur: Disco show de Klaveet 11.00 uur: Ringsteekwedstrijden de Singles, de Fliert Zondag 12 juni 20.00 uur: Disco de Klaveet Zondag 13 juni 18.30 uur: Onder linge wedstrijden de Singels, de Fliert. AMERSFOORT- In verband nmet het volgen van cursussen door de medewerkers, zullen er bij de maatschappelijke dienstverlening Eemland (MDE) op donderdag 9 juiu en vnjdag 10 juni geen spreek uren gehouden worden voor het maatschappelijk werk. De gezins verzorging van MDE is normaal be reikbaar.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3