'Een effectieve stap voorwaarts' Doorbreken van hetero- monoculuur wordt langzaam ook regionaal zichtbaar 'Bestemming natuur vastleggen in plan' Donatie Rabobank naar kinderdagverblijf I letistfen krant Leusdenaar Wim van Holstein over aangekondigd homo/lesbisch emancipatiebeleid gemeente: I Kringen voor homo's en lesbiennes: Discussie over COT: Defensiever... Oudpapier actie Roda Overleg Groenhouten leidt tot wederzijds begrip Thema-avond Vrouwen voor Vrede Stoplichten naar norm Rijksbeleid. Schrijfdag voor Amnesty DONDERDAG 9 JUNI 1988 plaatselijk nieuws 5 LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft in 'Info Leusden' - de eigen voorlichtingsbrochure van de gemeente, die met enige regelmaat verschijnt - van maart van dit jaar een homo/les bisch facetbeleid aangekondigd. Dat moet gestalte krijgen binnen een totaal emancipatiebeleid van de gemeente. Met die aankoniging is facetbeleid dus niet meer uitsluitend van toe passing op verbetering van de positie van vrouwen en etnische minderheden, maar ook op die van homo's en lesbiennes. Leus denaar Wim van Holstein, die zich al jaren inzet voor de positie van homo's en lesbiennes, is met die gemeentelijke aankondi ging bijzonder gelukkig. VERANDERD 'Met deze toezegging wordt er in Leusden een effectieve stap voor uit gezet in de richting van een vriendelijk beleid voor homo's en lesbiennes' zegt Wim van Hol stein. Hij is - sinds kort - coordina tor van de werkgroep Publicteit van de Stichting De Kringen. Dat is een landelijke organisatie van ho mo's en lesbiennes. 'Uiteraard moet je nu afwachten, hoe dat beleid er in concreto uit gaat zien', vervolgt hij. 'Maar dat er op dit terrein m twee-en-een-half jaar tijd toch wel wat veranderd. Dat merkte ik ook, toen ik op een bijeenkomst van het CDA voor de gemeenteraadsverkiezingen in Leusden, in december 1985, op de maii af aan Bert de Vnes vroeg, hoe hij dacht over een deugdelijke Wet Gelijke Behandeling. En dan be doelde ik natuurlijk, een wet zon der allerlei uitzondenngsclausu- les'. 'Omstanders reageerden heel uiteenlopend op die vragen. Die avond heb ik met enkele plaatselij ke CDA-politici en aanhangers van die partij m De Korf nog een tijdje nagepraat. De Leusder Krant bracht op 16 december 1985 een verslag van die bijeenkomst onder de kop: 'Homo's en Russen blijven groot probleem voor CDA' SNEEUWBAL 'De discussie over homo/lesbi sche emancipatie rolde als een sneeuwbal verder en leidde tot pu- blikaties in verschillende bladen. Zo heb ik in een interview in maart vorig jaar gepeleit voor een homo/lesbisch facetbeleid in de gemeente Leusden. Met een ver wijzing naar onder meer dat inter view heb ik vervolgens de ge meenteraad verzocht, om als ge meente dan maar met dat beleid voor de dag te komen. Gelijktijdig heb ik dat verzoek in afschrift aan alle raadsfracties gestuurd'. 'Van het gemeentebestuur kreeg ik daarop m juni vorig jaar bericht, dat de afhandeling van mijn ver zoek langer zou duren, dan men had verwacht. Men had kennelijk andere zorgen aan het hoofd'. 'De reacties van de verschillen de raadsfracties waren anders. Zo wel CDA als WD reageerden voorzichtig positief. Van de fracties van PvdA, D66 en Leusden'85 kwa men ronduit positieve reacties op mijn verzoek. Alleen de fractie van GPV/SGP reageerde niet'. VERRASSEND Verder was het verrassend, dat ik persoonlijk, helemaal, zulke po sitieve reacties kreeg van mensen die ik ken. Zo spraken bijvoor beeld mensen van het Gemengd Koor Leusden ongevraagd hun welgemeende waardering over de tot dan genomen initiatieven uit'. 'Vanuit de St. Jozefparochie volg de daarna de uitnodiging om m het kader van 'macht en onmacht in relaties' mee te werken aan een viertal avonden. Op één van die avonden stond homosexualiteit centraal'. Die vier avonden werden geza menlijk voorbereid met vertegen woordigers van de parochie en met nevrouw Wies Stael-Merkx van het katholieke Bureau voor Voorlich ting en Begeleiding bij Sexualiteit en Relatievorming. De deelnemers aan de vier avonden vormden een oecumenisch samengestelde groep'. THEMANUMMER 'In het najaar van 1987 ontving ik van de Vrouwenraad van Leusden het verzoek, om aan de laatst ver schenen 'Info Leusden' mee te werken, omdat het een themanum mer over emancipatie zou worden. W^liowaar had ik in het gedeelte, dat in dat nummer over onderwijs gaat, wat duidelijker de conse quenties van homo/lesbische emancipatie bij roldoorbrekend onderwijs had willen zien, ben ik wel tevreden met wat er uiteinde lijk is gepubliceerd'. 'Maar waar ik vooral erg blij mee ben is, dat wat ik op persoonlijke titel op gang heb gebracht, geluk kig duidelijk zijn weerklank gevon den heeft bij anderen. Zowel bij personen, als bij organisaties. Die solidariteit is ook noodzakelijk'. 'De gemeente Leusden vervult momenteel, als kleinere gemeente, met dit voorgenomen beleid een voorbeeldfunctie. En dat geldt niet alleen voor de eigen regio, maar landelijk', aldus Wim van Holstein. Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll Mill III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMtlllllllllllllllllIII 1^ LEUSDEN - Leusdenaar Wim van Holstein (49) zet zich al jaren op diverse terreinen in voor de emancipatie van homoseksuelen en lesbiennes. Hij is een van de initiatief nemers van de vijf jaar geleden opgerichte Werkgroep Homoseksualiteit binnen de Katholieke Onderwijsvakor ganisatie (KOV). Binnen de bond is onlangs het eerste lustrum gevierd met een symposium. door Hans Mosterd Ofschoon Wim van Holstein zich als lid van de katholieke kerk heeft laten uitschrijven en zich onlangs heeft aangesloten bij het Humanistisch Verbond, blijft hij solidair met homosek suelen en lesbiennes die bin nen kerken en - confessionele - scholen nog moeten knokken voor een menswaardig be staan. Sinds twee jaar is hij lid van de Stichting De Kringen, I een open emancipatiebewe ging voor homoseksuelen en lesbiennes. MOEDIG De Kringen zijn m de zesti ger jaren door toedoen van en kele moedige protestante pa- tores onstaan. Het waren de - inmiddels overleden - Alje Kla- mer, radio-pastor bij het IKON, en Rein Brussaard, die contact zochten met de in die tijd be kende pater Simon Jelsma. Ge drieën trachtten zij een hel pend antwoord te vinden op de nood, waarin homoseksue le mannen en lesbische vrou wen verkeerden. ORGANISATIE Geleidelijk aan zijn de Krin gen uitgegroeid tot een zelf standige organisatie, zie zich inmiddels ook openstelt voor buitenkerkelijken, humanisten en ovenge andersdenkenden. De Kringen hebben zich on langs georganiseerd in een stichting. Er zijn momenteel over het hele land verspreid ongeveer vijftig kringen en dat aantal neemt nog steeds toe. Dat komt mede door de grote re bekendheid, die de Kringen zich inmiddels hebben ver worven. DOEL Het doel van de Kringen is, aan Kringleden de veiligheid te bieden om naar elkaar toe voor het homo of lesbisch zijn uit te komen. Anderzijds leren Kringleden middels vergroten van hun weerbaarheid en zelf vertrouwen, ook in het leven van alledag, binnen familie, werk, levensbeschouwelijke of politieke kring, ontspannen met het homo of lesbisch zijn om te gaan. Kringleden die dat ambië ren, kunnen aan voorlichtings activiteiten, discussiebijeen komsten, manifestaties en der gelijke meedoen. Daardoor kunnen ze in politieke organi saties, op scholen, in werksi tuaties en in kerkelijke kring - bijvoorbeeld binnen de 8 mei beweging - zowel regionaal als landelijk proberen de hetero norm te doorbreken. Vanuit de landelijke Werkgroep Publi citeit van de Stichting De Krin gen coördineert Wim van Hol stein deze, naar buiten gerich te Kringactiviteiten. PLAATSELIJK Elke plaatselijke Kring heeft een mannelijke of vrouwelijke coördinator. Via hem of haar kan informatie worden inge wonnen. Meestal gaat er een kennismakingsgesprek vooraf aan het daadwerkelijk mee maken van een kringavond door geinteresseerden. Na een of meer avonden beslist het aspirant-Kringhd, om wel of niet met de Kring mee te blijven doen. Met deze unieke werkwijze en via de persoon lijke aandacht, die Kringleden voor elkaar hebben, bieden de Kringen een aanvullend alter natief naast het overigens uit stekende werk, dat op andere manieren door de afdelingen van het COC wordt verricht. In Amersfoort is dat de Werkgroep Homoseksuali teit Amersfoort (WHAM) aan de Stadsring, tegenover het gemeentehuis. Wie meer in formatie over De Kringen wil hebben, kan contact opne men met Wim van Holstein, Marterhoeve 14 in Leusden, tel. 947569. Leusdenaar Wim van Holstein. MMMMMMMMMMIIIMIMIIMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIIMMMMMMMMMMMIMMMMIMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMIMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMlMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMIIIMMIMIIMMIIMIII (van de redaktie) LEUSDEN - Tijdens de commissievergadering voor open bare werken en ruimtelijke ordening afgelopen dinsdag bleek, dat de meerderheid van de Leusdense raad een voorkeur heeft voor een Compagnies Oefenterrein (COT) op de Leusderheide, dat in zuidelijke richting wordt ver plaatst. Verder benadrukten verschillende commissiele den, dat het gewenst is de bestemming 'natuur* voor het noord-oostelijke deel van de hei in een bestemmingsplan vast te leggen. LEUSDEN - Tijdens de discus sie over het Compagnies Oe fenterrein (COT) op de Leus derheide kwam uiteraard een deel van de - lange - voorge schiedenis ter tafel. Daarbij werd wel duidelijk, dat de hou ding die het ministerie van de fensie in het verleden ten aan zien van het COT ten toon spreidde, weinig op prijs werd gesteld. 'Tegenwoordig moet toch ook het ministerie zich iets an ders opstellen dan vroeger1, liet één van de aanwezige ambtenaren weten. 'Met alle belangen en publiciteit over milieu, en zo', verduidelijkte hij. 'Ja', vulde Ton Voortman (WD) aan. 'Defensie is tegen woordig defensiever...' Ep Oostra (D66) achtte het noodzakelijk, dat zou worden benadrukt dat de maximale omvang van het COT 875 hec tare bedraagt. Dit, omdat in verschillende gevallen een op pervlakte van 1000 hectare nog steeds wordt genoemd. Hij pleitte ervoor, de gewenste omvang in een bestemmings plan vast te leggen. Harm Offereins (GPV/SGP) vond de suggestie van Gert de Weerdt (PvdA) om de huidige staatssecretaris van defensie een uitspraak te laten doen over de gewenste omvang van het terrein - van 875 hectare - niet sterk genoeg. 'En wat, als die man volgende maand ver dwijnt?', zei hij. Het leek hem verstandiger, om voor het res terende, noordoostelijke deel van de heide de bestemming 'natuur' in een bestemmings plan vast te leggen. Dat deel heeft momenteel nog een mili taire bestemming. Ook Ep Oo stra was die mening toege daan. De laatste sloot namelijk met uit, dat er anders in de toekomst toch militair gebruik van het betreffende gebied zou worden gemaakt. 'De schietbanen liggen nu in de weg. Daarom is dat terrein als oefengebied niet bereikbaar. Maar als die schietbanen straks verdwenen zijn, zou met de huidige bestemming mili tair gebruik mogelijk zijn', zo hield hij zijn mede-commis sieleden voor. DEELPLAN Van ambtelijke zijde werd nog de suggestie gedaan, om desnoods een deel-bestem- rrungsplan te maken, verge lijkbaar met dat van Den TTeek. De reden daarvoor is, dat een plan voor het hele ge bied nog emge tijd op zich zal laten wachten. De inrichting van het terrein moet dan eerst worden vastgelegd, evenals de daarbij m een bestem mingsplan behorende ge bruiksvoorschriften. Naar het zich laat aanzien, zal dat nog geruime tijd vergen. Vandaar de suggestie, om daaraan voorafgaand alvast een deel- plan te maken met de bestem ming 'natuur'. De commissieleden leken daar unaniem mee in te kun nen stemmen. LEUSDEN- Voor de laatste keer dit seizoen houdt Roda'46 deze week een oudpapier actie. Daartoe zal vanaf donderdag op het Burgemeester Bui- ningpark een container staan opgesteld. De con tainer is tot en met zondag op de volgende tijden ge opend: donderdag van 18.00 uur tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 - 12.00 uur en van 16.00 - 18.00 uur, zaterdag van 10.00 - 16.00 uur en zondag van 12.00 - 14.00 uur. Mensen die niet in staat zijn om het oudpapier zelf te komen brengen, kun nen zich in verbinding stellen met Perry Wendel, telefoon 941367 of Rob bert Schimmel, telefoon 941815. In overleg wordt dan voor vervoer ge zorgd. LEUSDEN- Op maandag 13 juni houdt de afdeling Leusden van Am nesty International haar maande lijkse schnjfdag. 's Middags wor den er brieven geschreven in zaal tje De Kit, Geertruidishof 29, van 13.00 uur tot 15.00 uur. 's Avonds (van onze medewerkster) LEUSDEN - Tijdens de commissievergadering van Welzijn en Huisvesting maakte Evelien Blom tijdens de inleidende I mededelingen bekend dat het kinderdagverblijf Pinkelotje bin nenkort duizend gulden op het Gemeentehuis mag komen ha- j len. Dit geld is de donatie gedaan aan de gemeente van de plaatselijke Rabobank ter gelegenheid van de plaatsing van de eerste betalingsautomaat in Leusden. De wethouder voor Wel- zijnzaken, Evelien Blom heeft beschikt dat deze donatie aan het Kinderdagverblijf zal worden uitgereikt. MMMMIMMMIIMIIIIIIMIIIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIMMIMMMIIIIIIIIIMIMMMMMIIIMMMMMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI zijn de briefschrijvers van ly.iju uur tot 21.00 uur welkom in basisschool De Brink, Lijsterbeslaan 54. Deze maand zal er in de bneven bij de betreffende autonteiten aan dacht gevraagd worden voor gewetens gevangenen in Joegoslavié, Nepal en Pakistan. In de maanden juli en augustus worden er geen schrijfdagen ge houden. De eerstvolgende gele genheid doet zich weer m septem ber voor. MIIIMIIIIMIIIIIIMIIIIIIMIMIIMIIIIIIIIMIIMIIIIIMIIIMIIIIMMIIMIHIIMMMIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIMIIMIIIIIIIIIIIIilll Een andere mededeling öetroi het overleg dat gevoerd is tussen de Stichting Bejaardenzorg, bewo ners Groenhouten, in aanwezig heid van de heer Vroon en me vrouw Blom, respectievelijk wet houders met financiën en ouderen zorg m het pakket. Bij de bewoners leefden, zoals eerder in deze krant gemeld, veel ongenoegen over de financien en de gang van zaken rond hun serviceflat voor vijfenvijf tigplussers. Evelien Blom deelde mee dat een twee uur durend „redelijk goed gesprek" was gevoerd, waarin „wederzijds begrip was getoond" ten aanzien van de onge noegens. Afgesproken is dat de bewoners de jaarstukken en begroting van 1987 en 1988 toegestuurd knjgen, de statuten mogen inzien en dat er een huishoudelijk regelment zal komen. De klusjesman die voor 50% op de begroting staat zal ook voor 50% van zijn totale kosten aan het werk zijn m Groenhouten. Hier voor kunnen betere afspraken ge maakt en zal meer controle uit geoefend worden. „De overgrote meerderheid" I van de bewoners stemde er vol gens wethouder Blom „voorzich- i tig" mee in dat de SBL het op deze wijze anderhalf jaar zal proberen. Eind 1988 volgt een evaluatie waar bij eventuele veranderingen kun nen worden aangebracht. Zowel de heer Vroon en Eveüen Blom blijven zich beschikbaar stellen voor eventuele meuwe gesprekken. TL-LAMPEN Emge discussie en onkunde kwam naar voren na, de als simpel bedoelde mededeling van wethou der Blom dat „de TL-lampen in sporthal De Korf vervangen waren, omdat de lichtsterkte afnam," Een dergelijke post bleek nooit bij het begrote onderhoud te zijn onder gebracht. Als gevolg van achter stallig onderhoud was een grote vervanging ineens noodzakelijk, hetgeen de onverwachte kosten van 4.000,- opleverde. Harm Of- ferems (GPV/SGP) weet, uit hoofd van zijn beroep, wat meer van TL- lampen dan de wethouder. Vol gens de informatie van de wethou der moesten volgens hem de lam pen niet vervangen maar de ar maturen schoongemaakt worden. De betreffende ambtenaar voorzag de commissie van deskundige in formatie. In plaats van de volgens bonds- eisen bij wedstnjden vereiste 500 Lux werd slechts 130 tot 160 Lux per lamp gemeten. Om aan de er kende wedstrijden te kunnen blij ven deelnemen was derhalve een vervanging van de lampen drin gend noodzakelijk. Toegezegd werd een zorgvuldiger planning ter vervanging zodat dergelijke on verwachte kosten voor de ge meente in de toekomst voorkomen kunnen worden. De overige mededelingen van de wethouder bij de commissie Welzijn en Huisvesting betroffen de aanvang van de aanleg van de parkeerplaats voor gehandicapten in Achterveld en de ontvangst van 28.388,- van de provincie. Dit be drag komt overeen met het totaal aan de aanvragen voor flankerend ouderenbeleid zoals deze via de WOL bij de provincie zijn inge diend. Volgens ambtelijk mede werker de heer S. Lakeman waren alle aanvragen gehonoreerd, zodat aan de verdeling m overleg met de betrokken instanties kau worden begonnen. Lily van Amerom (WD) vroeg namens haar fractie daarbij extra aandacht voor het verstrek ken van een alarmsysteem aan ou deren „waaraan de behoefte waar schijnlijk groter is, dan op dit mo ment blijkt." Evelien Blom beloofde daar naar vermogen rekening mee te houden. AMERSFOORT- Tijdens een bij eenkomst, die onder andere door Vrouwen voor Vrede is georgani seerd, houdt Paulien Geitenbeek op dinsdag 14 juni aanstaande een lezing over haar ervaringen opge daan tijdens een ruim 5000 kilome ter lange vredesmars door de Ver enigde Staten. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Korte Bergstraat 12 in Amersfoort en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De discussie over aanpassing van de stoplichten m Stoutenburg verlevendigde dinsdagavond, tijdens de ver gadering van de commissie OW/RO, toen Gert de Weerdt (PvdA) zijn visie gaf. Waar de vraag was, of met met het op heffen van lange wachttijden m Stoutenburg met mede extra lange wachttijden bij de stop lichten bij de Tweede Steeg zouden worden veroorzaakt, was De Weerdts commentaar eenvoudig, maar niet minder duidelijk. 'Uit esthetisch oogpunt geef ik natuurlijk de voorkeur aan één file, in plaats van aan twee', zei hij. 'En mevrouw Smit-Kroes, onze minister van verkeer, doet toch hetzelfde? Ze neemt het ene knelpunt weg, zodat er elders nog veel grotere knelpunten ontstaan. Dus dit voorstel is niets anders dan het volgen van het Rijks beleid', zo luidde zijn conclu sie.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5