'Heerlijk, zo'n dag' Voortbestaan speel-o- theek op de tocht door lagere subsidie LHV gepromoveerd Dieet hoeft geen belemmering te zijn voor diabeten 'Ouderenzorg: van gunst naar recht' eusd e r kmm Ks 1 Ouderen UVV-soos per dubbeldekker naar Brabant: Zonder andere motivatie dan 'bezuinigen': Uitslagen Ons Genoegen Voetbal in De Til Twee maanden zonderhondepoep Veiligop vakantie: DONDERDAG 9 JUNI 19B8 Leusden-zuid 1 iiIIlliIIIIImilminuinunIimiiiiiimilnunIminimiminiminhim „Kijk uit. Je trapt bijna in de hondepoep.Ik ben weer te rug in Holland. Gelukkig ben ik met de paus, dus hoef ik niet de Nederlandse grond te kus sen na een vakantie van twee maanden in de Veremgde Sta ten. Het is nog flink wennen, na zo'n lang verblijf in Florida, Cahfornië en New York. We, mijn vrouw en ik, hebben enorm veel gezien en gehoord. Met open ogen en oren heb ben we de mensen bekeken, naar hen geluisterd en met hen gesproken. Zowel Amerika nen die al generaties in de USA wonen als Amerikanen die na de oorlog uit ons land naar Amenka trokken om daar hun geluk te vinden en die nu zesti gers en zeventigers zijn. Ik heb dikwijls gebruik gemaakt van de vele kortmgen die Senior Citizens hebben. Ook de af wisselende natuur, bijna steeds met een warme zon daarboven, had onze aan dacht. Allerlei mdrukken vra gen nog om op een rijtje gezet te worden. Maar als VUT'ter neem je daar de tijd voor. Ik zal zeker nog verscheidene erva ringen en aspecten op papier zetten. Deze keer iets over een met belangrijk onderwerp, maar wat wel heel vervelend of prettig kan zijn. We waren al een paar weken in Florida, toen wij ons er opeens van be wust werden, dat we iets mis ten, dat in óns land heel ge woon was. We zagen nergens hondepoep. Straten, ook vlak langs de trottoirs, vertoon den nooit de bekende hopen of hoopjes. En ook de trottoirs zelf waren verschoond van de in ons eigen land zo gebruike lijke glijmiddelen. Geen honden m Amerika? Toch wel, al hebben we er veel minder gezien dan hier. En als iemand een hond mee naar buiten nam, dan steeds aan een lijn. Alleen in Flonda? Toch met, want ook in Californië hoefden we met voortdurend op te pas sen om een glijpartij te ontwij ken. En we hebben nooit het gevaar gelopen dat we onze auto of het tapijt van onze fami lie met onsmakelijk ruikend spul bevuilden Kun je dan in de Verenigde Staten wel gewoon, zonder ge vaar voor poepvlekken, in een park op het gras gaan zitten en liggen? In ieder geval wel in San Francisco. Daar was het op een zonnige zondag gezellig druk op een grasveld met kin deren, ouders en vnjende jon gelui. We zagen daar ook hoe men dat bereikt. Op een bord bij dat park stonden duidelijke verboden en voorschriften over hoe met honden en hun produkten om te gaan op straffe van flinke boetes. WALLSTREET JOURNAL Ook New York is honde- poepvrij, tenminste in de stra ten en op de trottoirs waar wij hebben gelopen (en we heb ben daar heel wat afgelopen). Bijna had ik een prachtige foto kunnen maken, die dat zou illu streren, maar we hadden te laat in de gaten wat er precies aan de hand was. Vlak bij het hart van Man haften, de drukste wijk van New York, in het Rockefeller Centrum, zagen we een keuri ge oude heer, in driedelig don kergrijs kostuum, enigszins gehurkt op het trottoir. „Wat was die man aan het doen?" vroegen we ons af. Aan een hjn had hij een klem hondje, zo'n 20 centimeter hoog en een 30 meter centimeter lang (als niet-hondenkenner durf ik geen ras te noemen). Zijn hondje was druk bezig om een „grote" boodschap te doen. Dat lukte voortreffelijk. Een keung, welgevormd hoopje kwam terecht op de krant, de Wallstreet Journal, die deze keunge heer onder het keuri ge kontje hield. Toen deze operatie was gelukt, werd na een vluchtige mspectie, de Wallstreet Journal om het hoopje gevouwen. Zo verpakt, als in bladerdeeg, tussen de lijsten met de hoogte van de aandelen en ander financieel nieuws, bracht de oude heer het pakketje naar een afvalbak en vervolgde daarna zijn weg. Zo keurig heb ik het in Leus den nog niet gezien. Ik ben bang, dat we in ons land en dus ook in Leusden voorlopig nog maar het beste goed uitkijken waar we lopen. VUT'ter Mensen met een dieet zien vaak als een berg op tegen de vakantie. Hoe moet dat straks in het bui tenland zonder die ver trouwde aardappelen en groente? Andere eertij den, onbekende restau rants en ook nog eens een vreemde taal. Maar ook voor een vakantie in ei gen land is de drempel vaak te hoog. Daarom kie zen velen als „oplossing": thuis blijven. Dat is hele maal niet nodig. Eén ding staat vast: ook ou dere diabeten (suikerpatiën ten) kunnen veilig op vakantie, als zij hun reis maar goed voor bereiden. Een bezoek aan een diëtiste is in dit verband zeer verhelderend. (Elk lid van een Kruisvereniging kan gratis ad vies krijgen bij de diëtiste van deze vereniging). Zij kan on der andere uitleggen, dat een Hollandse maaltijd met aard appelen, vlees en groente heel goed te vervangen is door bij voorbeeld een pizza of een bord spaghetti. OEFENEN Het gaat om de hoeveelheid koolhydraten. Wie enig inzicht heeft in de hoeveelheid kool hydraten m bepaalde voe dingsmiddelen, kan binnen een dieet gemakkelijk varië ren. De Diabetes Vereniging Nederland heeft daarvoor spe ciale lijsten beschikbaar. Het is aan te raden thuis een paar die men buiten de deur kan verwachten. BEWEGING Vakantiegangers dienen zich ook te realiseren, dat een diabetesdieet mede afhanke lijk is van het leefpatroon. Wie tijdens een vakantie meer be weegt dan normaal, kan ook best wat extra eten gebruiken. Een half uur intensieve bewe ging vraagt zeker om een extra boterham. Door een warme omgeving wordt de werking van insuline gestimuleerd. Het bloedsui kergehalte (de hoeveelheid suiker in het bloed) heeft daar door de neiging te dalen. Ook hierdoor kan het raadzaam zijn wat extra's te eten of wat min der insuline te spuiten. Dit laat ste uiteraard in overleg met de behandelend arts. MAALTIJD Veel diabeten gebruiken 's avonds een tussenmaaltijd In de meeste vakantielanden wordt de hoofdmaaltijd veel later opgediend dan bij ons. In dat geval kan men de gebrui kelijke tussenmaaltijd van de avond beter verwisselen met de hoofdmaaltijd. Dus om 18.00 uur een klein hapje in afwach ting van het diner rond 20.00 uur. ALCOHOL Wie drinkt tijdens de vakantie met graag een glas wijn of een biertje? Alcohol werk wel bloedsuikerverla- gend bij diabeten die insuline spuiten en bij magere diabeten die tabletten slikken. Het is dus verstandig altijd tegelijkertijd iets te eten, een sneetje brood, een toastje of een cracker. MEENEMEN In de meeste vakantielan den zijn speciale producenten voor dibetici niet of nauwelijks verkrijgbaar. Wie deze artike len graag gebruikt, kan dus het beste het éen en ander zelf meenemen. Voor diabeten die insule spuiten is het van belang altijd mondvoorraad bij zich te hebben. Zo kunnen problemen worden voorkomen bij onver wachte situaties, bijvoorbeeld als een vliegtuig vertraging heeft of een restaurant geslo ten blijkt. INFORMATIE Naast diëtiste kan men ook meer informatie vinden in de brochure „Veilig op Vakantie" van de Dibetes Vereniging Ne derland te Amersfoort. Deze brochure is te bestellen door 3,50 over te maken op giro 40.12.46 van deze vereniging, onder vermelding van de titel van deze brochure. Het voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft de bro chure „Met een dieet op vakantie m het buitenland" uit. Informatie daarover via tele foon 070-503777. LEUSDEN - Een mu seum en 'n paleis waren 't doel van een dag uit van de leden van de UW-Ou- derensoos in Leusden- Centrum. Een bijzonder bus, een dubbeldekker, zorgde ervoor dat de bijna zestig deelnemers onder weg alles goed konden zien. De Wolboom, waar elke dins dagmiddag de UW-ouderen- soos wordt gehouden, was vo rige week dinsdagmorgen vroeg het vertrekpunt van een dagje uit. Na een kop koffie zochten de ouderen en een aantal UW- begeleidsters een plaatsje m de dubbeldekkerbus. De bus was berekend op rolstoelers en anderen die moeilijk ter been zijn. Om tien uur zaten de deelne mers aan de koffie met gebak in Oosterhout. Daarna bracht de bus hen naar het zijdemu seum in Wouw, dicht bij Breda. Op duidelijke manier is daar te zien hoe zijde vanuit de cocon wordt gemaakt tot prachtige stoffen, tot Chinese en Engelse zijde. Ook allerlei kleurige ge waden van zijde, met afwisse lende motieven werden beke ken. En dankzij het winkeltje, lopen in Leusden verschillen de dames met een nieuw zij den sjaaltje om hun hals. STADSPALEIS Gesterkt door een smakelij ke lunch ging men verder Noord-Brabant in. Daar stopte de bus voor het vroegere stadspaleis van de markiezen van Bergen op Zoom. De Mar kiezenhof was niet alleen pa leis, maar ook hospitaal en ka- zarne en is smds een paar jaar gemeentemuseum van Bergen op Zoom. Rondgeleid door een en thousiaste gids bekeek men verschillende zalen, de gobe lins, schilderijen en het zilver werk en een verzameling pro cessievaandels. Dankzij de vele mogelijkheden om te zit ten was deze bezichtiging niet zo vermoeiend. „TEVEEL GEGETEN" Na een lange rit arriveerde men in Woudenberg. Daar werden de ouderen verwacht in restaurant De Nieuwe Poort. Een drankje en een heerlijk diner, waarbij men kon kiezen uit een achttal groentes, vorm den het besluit van deze dag. Zoals een deelneemster zei: „Wat was dat lekker. Ik heb wel wat teveel gegeten, dat voel ik, maar ja, ik ben alleen en dan maak ik altijd precies zoveel klaar als ik eet, maar hier stond zoveel lekkers voor me." Toen rond negen uur de bus weer bij de WOLboom kwam, stapten daar Soosleden uit, die uiterst voldaan waren over deze dag. Eén van hen ver woordde dat als volgt: „Het was wel een lange dag, want je wilt op tijd zijn, dus ben ik van morgen al om zeven uur m'n bed uitgekomen. Maar het was heerlijk. Wat heb ik genoten. De volgende keer ga ik weer mee. EXCURSIES LEUSDEN - Ondanks het prachtige, zonnige weer kon de voorzitter van de Protestants Christelijke Ouderenbond afdeling Leusden toch nog zo'n twintig belangstel lenden verwelkomen op de bijeenkomst op woens dagmiddag 25 mei. Ge boeid luisteren zij naar de inleiding over „Ouderen zorg een gunst of een recht?" Invallend voor een plotse ling verhinderde inleider, ver telde de heer P. van Strijen, voorzitter van PCOB-De Bilt, over de ontwikkeling van de zorg voor de ouderen in Ne derland. Was vroeger deze ou derenzorg vooral een kerkelij ke aangelegenheid en zag men het als een vorm van lief- dadigheid, langzaam en niet i zonder moeite is de ouderen- zorg steeds meer een recht j geworden. Het „hand ophouden" en de aan deze gunst verbonden ver plichte dankbaarheid is gro tendeels verdwenen. Daar voor m de plaats is deze zorg een recht geworden, met als belangrijk kenmerk: „dat men altijd in beroep kan gaan, als men het niet eens is met de verleende zorg." Bij zorg in de vorm van lief dadigheid, als barmhartig heid, bestaat het gevaar, dat men als „ondankbare" wordt terecht gewezen als men vra gen stelt of kritiek heeft op de verleende zorg Naast deze interessante be spreking kwamen ook enige afdelingszaken ter tafel. De heer J. Hartman zal voortaan de penningen beheren, zodat de voorzitter geen dubbelfunctie meer hoeft te vervullen. Voor lopig houdt men een zomer stop. Wel kunnen Leusdense PCOB-ers meedoen met de ex cursies, die de Amersfoortse afdeling van de PCOB organi seert. :iiin iiiiiiiiiii i iiiiiiiiiiiiii mui mi inn li mui in mi Minimin nu ii in ii iiiiiiiiii mi milium iiiii illinium illinium (advertentie) Minimumuuuuuuiiuiuuuuuuuuuuuuuuummuuuunuuuuuuuiuiuuiuuuiuiiuuuuuuuuimumuuuuuuuuuuuuuuuuiuuuuiuuuunuuuuuuuuuuuuuuuiinuuiuiuu SLUITEN TOELOOP winkel in de Hamershof. Een soort gelijke donatie als nu het kinder dagverblijf via de Rabobank ter gelegenheid van de plaatsmg van de eerste betaalautomaat mag ont vangen. Was de donatie van Albert Heyn er met geweest, dat had de begroting van de speel-o-theek waarschijnlijk een tekort van dui zend gulden vertoond. „Wij worden nu gestraft omdat we dankzij een idee dat aangesla gen is bij de bevolking, van ver schillende kanten onverwachte éénmalige donaties hebben ge had" zucht Bngit van der Sijp, hevig teleurgesteld in de gang van zaken. De penningmeester, Didi van der Hoeven en voorzitter Bngit van der Sijp van Stichting Speel-o- theek „Hamertje-Tik" zijn buiten gewoon geschrokken van dit on verwachte voorstel van de wethou- Vorig jaar oktober opende burgemeester Pams de speel-o-theek Die bleek m een behoefte te voorzien. Met het huidige voorstel om de subsidie aanmerkelijk te verlagen staat, volgens het bestuur van de speel-o-theek, het voortbestaan op de tocht. Na veel moeilijkheden kon de speel-o-theek vorig jaar oktober i dankzij een startsubsidie van de Gemeente en het Nationaal Jeugd- fonds openen. Zij maakt gebruik van een kleine ruimte in het Voor onder het Vrouwen Ontmoetings Centrum. De toeloop bleek enorm. Al op de eerste introductiedag bleek het maximaal aantal leden, gezien de ruimte en het aanwezige speelgoed, bereikt. Dankzij tussentijdse donaties konden nog wat leden worden bij- j geschreven. Op dit moment kent de speel-o-theek vijftig abonne- j menthouders tussen de 0 en 7 jaar, plus een wachtlijst van vijftig kin deren. Deze laatsten komen regel- matig incidenteel lenen. Deze mo- i gelijkheid is gecreëerd om niet te veel kinderen en ouders te lang teleur te moeten stellen. Inciden- teel lenen is duur, en beperkt de keuze voor de abonnementhou- ders. Vandaar dat incidentteel le nen steeds minder voorkomt, met j daarbij minder inkomsten voor de speel-o-theek. De belangstelling voor de speel-o-theek blijft echter veel ho- ger dan het aantal op de wachtlijst j doet vermoeden. Na publicatie dat het maximale aantal leners is be reikt, hebben veel mensen zich niet meer opgegeven maar regelmatig geïnformeerd of uitbreiding al mo gelijk is. Daarom wordt naarstig gezocht naar een geschikt, groter onderkomen. Iedereen leek het er over eens te zijn „de speel-o-theek had haar be staansrecht bewezen". Maar vol gens de penningmeester is met 2000,- subsidie voortbestaan niet meer mogelijk. Een dergelijk on gemotiveerd voorstel om de ge vraagde structurele subsidie van ƒ6000,- naar ƒ2000,- of, als het commissieadvies wordt gehono- LEUSDEN- Het eerste herenteam van de Leusder Handbalvereniging dwong vonge week zondag in een beslissingswedstrijd tegen Baarn het kampioenschap afin de tweede klasse B en promoveert naar de hoogste afdelingsklasse. Van links naar rechts: trainer/coach Co Wethly, Ed Davids, Henk Mentmg, Theo Prinsen, Ronald Morren, Will van Kollenburg en Arjan Schneiders. Zittend van links naar rechts: Jos de Valk, Matthijs Jantzen, Ruud Bosch, Daan Bleuel en Willem van der Heyden. Op de foto ontbreekt Paul Lindeboom. (Foto: Ad EÏsinger). ACHTERVELD - Aan de on derlinge schietwedstrijd G.K. op de buitenbaan te Scher- penzeel werd door 15 leden deelgenomen. Het was voor de eerste maal in het komen de seizoen dat op de buiten baan werd geschoten. Het wa ren de heren G. van Hamers- veld en A. van Daatselaar die de eerste plaats moesten de len met elk 91 punten. De ove rige uitslagen waren. 3. P. Smink aantal punten 90 4. J E. van Hamersveld b. A. Vlug 6. J. vanRossum 7. G. Tolboom J. Does 9. L. van Hamersveld 10. G. Schimmel J. Voskuilen 12. W. Voskuilen Rz 13. A. Does 14. M. Cornelissen R. Daatselaar reerd m het raadsvoorstel, naar ƒ4000,- terug te brengen, vinden de voorzitter en penningmeester haaks staan op alle positieve waar dering die zij voor hun werkwijze informeel mochten ontvangen. „Het is alsof de gemeente aarzelend de conceptie heeft toegestaan, vervolgens ver heugd heeft geconstateerd dat een gezonde baby uit voortgekomen is en nu be sluit dat het pasgeboren kind met één voeding per dag moet zien te overleven." LEUSDEN- De voetballiefhebbers die het volgen van de wedstrijden voor de Europese Kampioenschap pen in besloten huiselijke knng toch met helemaal je ware vinden, kunnen aanstaande zondag in De Til een beetje de stadionsfeer proeven. In het open jongerencen trum aan de Hamersveldseweg wordt namelijk op twee groot beeldschermen de westnjd Ne derland - Rusland live uitgezonden. Supporters van het Nederlands elftal zijn vananf 19.30 uur van harte welkom en worden uitgenodigd toeters, bellen, vlaggen, spandoe ken en wat dies meer zij mee te nemen. Uiteraard is er gelegenheid om op allerlei manieren geld in te zetten op de prestaties van de oranjehemden. Na de wedstrijd kan er een pilsje genuttigd worden om óf de goede afloop te vieren, danwel het ver driet over een slecht resultaat weg te spoelen. van een nieuwe ruimte. Over een dergelijke subsidieverlaging is nooit gesproken. Met 2000,- sub sidie redden we het eenvoudig met. Dan kunnen we de zaak wel sluiten" is hun reaktie. DONATIE De reserve van 2000,-, die zij zouden hebben, kunnen zij, na emg nadenken, verklaren. Enerzijds is dat een aantal nog niet betaalde posten, anderzijds is het een post die te danken is aan de donatie van Albert Heyn, ter gelegenheid van de opening van de Albert Heyn (van onze medewerkster) LEUSDEN - Tijdens de commissievergadering van Welzijn en Huisvesting bleek bij de bespreking van de in de Meerjaren Activiteiten Plan voorgestelde subsidies, een structurele sub sidie voor speel-o-theek „Hamertje-tik" van 2000,- begroot. Het speel-o-theek bestuur had om 6000,- gevraagd. Een moti vatie voor deze beknotting kon de verantwoordelijke wethou der, Evelien Blom (CDA) niet geven. „Het is een zogenaamde taakstellende budgetverlaging, omdat ik binnen mijn porte feuille, zoals alle wethouders, wat moet inleveren. Ik moet bekennen dat ik daarvoor de speel-o-theek maar genomen heb". Na de verbazing van Wil van der Kar (CDA) en Ineke Jansen (PvdA) die een dergelijke verlaging „one venredig" en „niet in verhouding" vonden herinnerde Evelien Blom zich waarom tweeduizend van de in totaal vierduizend geschrapte guldens mgehouden waren. De speel-o-theek had nog 2000,- re serve. Hetgeen bevestigd werd door ambtelijk medewerker S. La- kerman. De commissieleden gaven het advies om, als dat klopte van die reservepost, de speel-o-theek 4000,- structurele subsidie toe te kennen. Volgens Wil van der Kar een passend bedrag, „omdat soort gelijke voorzieningen in de omge ving ongeveer op dezelfde wijze gesubsidieerd worden". Volgens Ineke Jansen omdat „een organi satie in opbouw, het eerste jaar na de startsubsidie en met een wacht lijst, een kans moet krijgen". Eve lien Blom „nam het advies mee. Zodra het raadsvoorstel gepresen teerd wordt, zien julllie wel hoe het uitpakt." der. „Wij zijn regelmatig m overleg met de gemeente over het vinden

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7