BOX Logeren in hotel De Hamer reportage Mechelen Bovenste Molen Hotel De Hamer Bommerl" Elzetterbos Emmaüs Rozenhof camping Volmolen Camerlg TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF DONDERDAG 9 JUNI 1986 '-A W* Vernelsbergh 5 r Ter Graat f). Heimansgroeve ,.P De cijfers op het kaartje corresponderen met de cijfers in de tekst en bij de foto's. mag de brug niet over. We volgen de Geul hier niet verder, dat kan trouwens ook niet. U staat hier aan de Geul op een hoogte van 120 meter boven NAP Via de holle weg, rechts, langs een paar oude knotwilgen en een draaihekje gaan we nu omhoog tot ongeveer 190 meter. Mooi, zo'n holle weg. Eeu wenlang spoelde hier, tijdens re genbuien, aarde naar beneden en zo holde de weg uit. 10. Geknotte beuken Nadat u een paar alleraardigste huisjes bent gepasseerd komt u langs 4 geknotte beuken. Ook hier weer een veldkruis in één van die bomen Straks op de verharde weg rechtsaf en dan het eerste zandpad links. We maken nu een prachtige tocht langs de rand van het helling- bos met af en toe een heel mooi uitzicht over het Geuldal en het dorp Epen Let op de situatie op het kaartje 11. Even rusten Om de hoek staat een bankje Even wat informatie over de route verderop. U moet hier rechtuit, het met grasbegroeide pad op Hier bloeit de Gelderse roos en het ziet verderop rood van de koekoeks bloemen en dan houdt het pad op. 12. Heiningpaal met wilg U staat hier bij een paal waar een wilg omheen is gegroeid Let op: nadat u het draaihekje bent door gegaan moet u een weide door met nog 2 hekjes en dan links langs de bos rand. Het pad buigt het bos in en even later loopt u weer langs een weide. Ga voorbij deze weide meteen linksaf een soort slootje door Ineens is er weer een hekje en u staat in de weide. Bosrand door de weide volgen. Weer een hekje door (bestemd voor slanke men sen) en u bent spoedig onder de bruine beuk met een fraai gezicht op Epen Ga hier rechtsaf 13. Emmaüs Een dicht gegroeid hek, veel prikkeldraad en verderop ziet u de contouren van een wit huis. Em maüs genaamd Dit is vroeger van het klooster van Wittem geweest Kloosterlingen gingen ljier een dag in de week heen voor ontspanning. Het is verkocht. De nieuwe eige naar mag er geen hotel in vestigen. Hij mag er zelfs niet in gaan wonen. Het staat nu al jaren te verpieteren achter prikkeldraad. 14. Vakwerkhuisje U bent inmiddels alweer een heel stuk verder. Links van de grindweg de buurtschap Bomme- ring. U passeert een oud vakwerk huisje, zoals je ze nog wel meer ziet in het Zuid-Limburgse landschap. Zo langzamerhand komt hotel De Hamer weer in zicht. Heerliik uit rusten op het terras of in de gezelli ge conversatieruimte. Ik weet ze ker dat u genoten hebt van deze wandeling met zoveel bloemen en vogels in zo'n prachtig landschap. Mocht u nog tijd over hebben dan is een bezoek aan de orchideèntuin van Staatsbosbeheer in het Geren- dal, tussen Wijlre en Valkenburg, aan te bevelen Voor meer infor matie kunt u terecht bij de VVV te Mechelen. 9. Mooie holle weg bij Camerig De natuurwandeling door het Geuldal begint bij hotel De Hamer. Bommengerweg 28 te Mechelen m Limburg. Het mooiste is om daar een paar dagen te logeren en dan o.a. deze wandeling te gaan maken Waarom nu juist dit hotel? Gewoon, omdat het daar zo heerlijk rustig is en zo mooi gelegen, je loopt vandaar zo het Geuldal in. Hotel De Hamer is een eenvoudig, maar gezellig familie-hotel met 22 kamers. Je slaapt er goed en 's morgens krijg je een vorstelijk ontbijt. Het diner 's avonds om 6 uur is ook prima. Koffie met Limburgse vlaai bij aankomst Op vertoon van bijgaande bon kunnen lezers van de Leusderkrant extra voordelig logeren in hotel De Hamer Bovendien krijgt u bij aankomst koffie met een stuk vlaai door de krant aangeboden om vast te wennen aan het Limburgse leventje. Wat kost een overnachting? Wilt u logeren m hotel De Hamer, dan dient u dat te reserveren: telefoon 04455-1391. Een standaardkamer met ontbijt kost 28,-, half pension 42,- en vol pension f 47,- p.p.p.d. Een kamer met douche en toilet met ontbijt kost 33,-, half pension f 51- en vol pension f 55- p.p.p.d. Deze prijzen gelden uiteraard alleen voor lezers van de Leusderkrant en hun familieleden. Wandeling langs de Geul De natuurwandeling begint bij hotel De Hamer. Dit hotel is als volgt te bereiken. U rijdt bij de kerk tn Mechelen de Commandeurstraat m. Deze straat wordt later Bommerigerweg Na ongeveer 1 km. ligt rechts hotel De Hamer Als u daar niet logeert mag u daar niet parkeren, want de parkeerruimte is daar beperkt. Parkeer uzv auto eventueel bij de Pop het kaartje. De route op het kaartje is ongeveer 6 km lang. U moet er ongeveer 3 uur voor uittrekken. Er is dan tijd voldoende om eens even op een bankje te gaan zitten of interessante objecten wat nauwkeuriger te bekijken. 2. Van het ene draaihekje naar het andere 4. De Volmolen is op werkdagen te bezichtigen. 8. Zandsteen in de Heimansgroeve Een eroot deel van de natuurwandeling gaat door de 12. Wilg is in heiningpaal gegroeid. Route gaat hier door een weide. 2. Tussen de koeien door De natuur is prachtig op 't ogenblik. Veel wilde planten staan in bloei en de vogels zingen in het jonge groen. Of je nu naar de Veluwse bossen, naar de polder of naar de duinen gaat, het is overal even mooi. Aan het begin van de maand juni wil ik u voorstellen eens een bezoek te brengen aan één van de mooiste plekjes van Zuid- Limburg: het Geuldal. Het landschappelijk schoon van dat deel van Limburg kun je gerust uniek noemen. Niet zozeer om de heuvels, want die vind je op de Veluwe ook. Nee, het is een combinatie van kalkrijke grond, van beekjes met stromend water, van hellingbossen, van bloemrijke weilanden en witte vakwerkboerderijtjes. Er groeien en bloeien veel wilde planten, die je in de rest van ons land niet tegenkomt, vandaar dat Zuid-Limburg bij veel natuurliefhebbers een bijzondere naam heeft. Zuid-Limburg is echter niet naast de deur. Het vergt een aantal uren reizen om dit aparte stukje Nederland te kunnen bekijken. Een weekje vakantie is het mooist, maar een paar dagen of een weekend is ook al de moeite waard. Vorige week maakten we een prachtige tocht door weilanden langs de Geul en terug door de hellingbossen van het Elzetterbos. Hierbij wil ik u uitnodigen deze tocht te maken zoals wij dat ook deden. Onderweg maak ik u attent op wat interessante dingen langs de route. Wij logeerden in hotel De Hamer in Mechelen. Daar begint ook de wandeling door het Geuldal. Neem vooral laarzen mee, want de route gaat gedeelte lijk door het gras. Het bespaart u een paar natte voeten als het geregend heeft. Goeie reis naar Zuid-Limburg. Plaats. 1. Het beginpunt van de wandeling De wandeling begint bij hotel De Hamer aan de Bommerigerweg 28, ongeveer 1 km. ten zuiden van Me chelen. Bekijk voor u vertrekt eerst de situatie op het kaartje. Vanuit het hotel eerst rechts, een stukje over de Bommerigerweg. Bij de eerstvolgende boerderij (met 2 si lo's aan de schuur) rechtsaf, het erf over en langs een heel smal paadje het weiland in Ik hoop dat het droog is. 2. Veldkruis Bij een draaikhekje staat een eenvoudig ijzeren veldkruis, zoals je die op veel plaatsen ziet in Lim burg. Ze staan zelfs op eenzame plekken, zoals hier. Zo'n kruis staat er om je te herinneren aan het kruis van Christus, zomaar langs de weg. Ga voor het draaihek linksaf. Volg voorlopig het pad langs de Geul door het weiland Soms tus sen de koeien door, maar die kijken nauwelijks op, want ze zijn het ge wend dat er mensen lopen. Leuk al die draaihekjes 3. Verharde weg Let op: ga op de straat rechtsaf en na 20 meter linksaf, een stenen brug over en dan meteen links een klein smal paadje op. Gevonden? Voor zulke paadjes moet je echt in Zuid-Limburg zijn. Daar kijk ik al tijd weer van op. Straks een weiland door en een watermolen komt in zicht 4. De volmolen Deze 17e eeuwse watermolen is 2. IJzeren veldkruis destijds gebouwd om te vollen". Dat is het viltig en solide maken van wollen stoffen. In 1872 is de molen omgebouwd tot korenmo len De watermolen is in werking te bezichtigen op werkdagen tussen 8.30 en 17.00 uur U moet nu een stukje over de verharde weg omhoog en dan linksaf naar de oude boerderij Ver nelsbergh. 5. Boerderij Vernelsbergh U passeert hier de prachtige boerderij Vernelsbergh. Gebouwd van zandsteen dat men hier in de buurt uit de bodem gewonnen heeft. Straks zien we zo'n plek. In de oude kastanje, rechts van de weg, is weer een veldkruis te zien. De bieten op de akkers zullen inmiddels wel weer gegroeid zijn Je hebt hier een mooi uitzicht op het Geuldal. 6. Boerderij Ter Graat Dit is een kampeerboerderij. Soms staan er tenten in de weide. Loop gewoon het erf over Kijk even naar het Heilig Hart"- beeldje boven de deur. Ga dezelfde richting als u gekomen bent en u ziet vanzelf in de weide verderop weer zo'n draaihekje. Het zal er wel weer drassig zijn. Eerst niet te dicht langs de Geul - kijk op het kaartje. Mooi al die koekoeksbloe men langs de waterkant 7. Brug over de Geul U bent hier op het verste punt van de wandeling. Ongeveer 200 meter verderop, bij die camping, is de Belgische grens. We gaan nu aan de andere kant van de Geul terug. Voor het vakwerkboerderijtje stroomt een klein beekje onder de weg door. Het is één van do vele honderden stroompjes die de Geul groot hebben gemaakt. 8. Heimansgroeve Ongeveer 200 meter voorbij het witte boerderijtje is rechts, boven aan een grashelling, de Heimans groeve. Een oude groeve, die ge noemd is naar de bekende natuur onderzoeker E. Heimans Hier kun je mooi het gesteente van de Lim burgse bodem bekijken. Van deze stenen zijn o.a. de Volmolen en de boerderij Vernelsbergh gebouwd Jammer dat er zoveel dood hout in de groeve ligt. We vervolgen de route langs de Geul door een drassig populieren- bos. 9. Holle weg Aan de overkant van de Geul ligt weer de boerderij Vernelsbergh. U GELDIG TOT 1 OKTOBER 1988 Aantal personen: logeren tegen een speciaal tarief in hotel De Hamer en ontvangen bij aankomst koffie met Limburgse vlaai. LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8