Siewers bij Amro-bank Spectaculair slot prima jazz-seizoen Figuratief werk van Fiet Gevarieerd stockwerk bij 't Claeverenblad SESIMflHflH KPO maakte zomerreisje 'Jazz' in De Hamershof leusder krant Verrassend optreden gast-vocaliste: Ruiten ingegooid KSSSESnOHlHi Koekoek (slot) Eigen bijdrage in gezondheidszorg: Kamperen voor gehandicapten Informatieavond in De Heelkom plaatselijk nieuws Als het koekoekvrouwtje haar ei in het nest van de waardvogel heeft gelegd, is voor haar de taak volbracht; ze laat het broeden aan de pleegmoeder over. De eigen jongen van de pleegmoeder komen meestal uit als de eie ren dertien tot veertien da gen zijn bebroed. De jonge koekoek komt al na twaalf dagen uit het ei, waardoor hij dadelijk een voorsprong heeft op zijn stiefbroertjes en -zusjes. Zodra de jonge koekoek uit het ei is gekropen probeert hij alles, wat zich in het nest bevindt, over de rand te wer ken. Zodra hij voelt dat er iets in aanraking komt met zijn rug, buigt hij de kop naar be neden, steekt zijn vleugel stompjes omhoog en richt zich met een ruk op. Dit her haalt hij zo lang tot het voor werp, onverschillig of dat een ei of een jonge vogel is, over de rand van het nest is gewerkt. De ouders van de jongen, die uit het nest zijn gestoten, trekken zich van het lot van deze slachtoffers niets aan, ook niet als ze aan de buiten kant van het nest zijn blijven hangen en nog tekenen van leven vertonen. Alleen de opengesperde snavel van dat ene jong is voor hen van be lang; die moet gevuld wor den. Al het voedsel, dat an ders voor vijf of zes eigen jongen bestemd zou zijn, ver dwijnt in de gretige snavel van dat ene koekoeksjong. Om de waardvogels niet ach terdochtig te maken, is het koekoeksjong de eerste vier dagen van zijn leven stom. Hij zou zich eens als een vreemde kunnen verraden omdat hij de taal niet spreekt. Pas als de pleegouders ge heel aan het jong zijn ge wend, krijgt de koekoek zijn stem, die hij gebruikt om aan te geven hoe groot zijn hon ger wel is. De jonge koekoek groeit als kool en is al binnen een week zo groot als de arme, zwoe gende pleegouders. Spoedig past hij niet meer in het nest en moet hij er bovenop zitten. Om er niet af te vallen, blijft hij zo goed als onbeweeglijk zitten. De jongen van de waardvo gel, zouden wanneer ze in le ven zouden zijn gebleven, al na ongeveer twee weken het nest hebben verlaten; de jonge koekoek blijft minstens drie weken op het nest en de pleegouders blijven voeren en merken blijkbaar niets vreemds. Na drie weken kan het jong enigszins vliegen maar laat zich, buiten het nest, nog eens drie weken lang door de pleegouders voeren. In augustus vertrekt de jonge vogel naar het Zuidoosten van Afrika. Wonderbaarlijk is dat de reis geheel zelfstan dig wordt gemaakt en geen soortgenoten hem de weg wijzen. In het voorjaar komt hij weer naar zijn eigen ge boortestreek terug. G. van L. DINSDAG 14 JUNI 1988 LEUSDEN - In twee vitrines in de hal van de AMRO Bank, Kooikersgracht 11, laat de Leusdense Fiet Siewers haar keramisch werk zien. Het is figuratief werk dat voorname lijk door middel van boetseren met klei, soms voorzien van enig glazuur, via een bakpro- ces in de oven tot stand is ge komen. De meeste beeldjes zijn vervaar digd uit witte of rood bakkende klei, een enkele beeldje is don kergrijs. Een balletdanseresje is door Fiet zelf gegoten, een foe- tusje in brons kan nagegoten wor den. Het werk zal een groot publiek aanspreken. Er zijn grappige dier vormen bij. Als een zittende kat in wit, een pikkende kip, kuikentjes J onder een dikke moederkip ver scholen. In wit bakkende klei is ook een Rubensachtig vrouwen naakt uitgevoerd. Gevoelig van lijn. In gevernist en meestal ongegla zuurd terracotta hebben een ste vige kabouter, een rechtgerugde De K.P.O. organiseerde vorige week het jaarlijkse zomer- reisje. Omstreeks 9.00 uur vertrok men per bus uit Achterveld en ging het naar Den Bosch. Na een koffiestop werd in Den Bosch de St. Jan bezichtigd. Tijdens de rondleiding vertelde een V.V.V.-hostess veel betreffende deze prachtige kerk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii LEUSDEN - De slotavond van het inmiddels in brede kring populair geworden jazz-podium in het dorpscafé "De Swartesteegh" is de apotheose geworden van een in elk opzicht perfekt verlopen seizoen. De stichting jazz-podium mag zich gelukkig prijzen met de wijze, waarop ook in de afgelopen maanden weer gelegenheid is geboden aan een groeiend aantal liefhebbers van deze vorm van muzikaal amusement. En daarvoor hoeft men het klaarblijkelijk niet ver van huis te zoeken. kwaliteiten en een ongekend breed stembereik. Afgelopen donderdag mocht "De Swartesteegh" het huis podium van de stichting zich weer verheugen in een rede lijk tot zeer goed aantal bezoe kers bij het laatste optreden, voor de aanvang van het zo merseizoen, van Wiebe Haan stra en de zijnen. Virtuoos als te doen gebruikelijk en met flair en verve presenteerde de geroutineerde piarust zich samen met de getalenteerde leden van zijn kwartet, te we ten Jan Verwey op mondhar monica, Willem Meyboom aan de bas en Ab van den Berg op drums in een rijk ge schakeerde session, waarbij de grenzen van amateurisme en professionalisme elkaar steeds dichter blijken te be naderen. Haanstra en de zijnen lijken door hun vorm en routine steeds meer naar een hoger niveau te groeien. Strak gedis ciplineerd samenspel, maar ook de soli getuigen daarvan. Ook deze laatste avond is daarvan weer duidelijk blijk gegeven en dat is pure winst, ook met het oog op de sessie serie van volgend seizoen. Een belangrijke bijdrage op deze slotavond was het ver rassende optreden van gast- vocaliste Colette Wicken- hage, een vrijwel onbekende zangeres - dat blijkt dus nog mogelijk ondanks alle talen- tenjachtpartijen - met grote ROLSTOEL De 29-jange Nijmeegse was op deze sluitingsavond van het Leusdense Jazz-podium uitgenodigd en mocht na drukkelijk blijk geven van haar talent, hetgeen dan ook geschiedde. Die gaven kon en mocht zij in haar jonge ja ren ontwikkelen op de Arts Educational School in Lon den, waar zij afstudeerde in zowel dans als zang. Een meer dan ernstige enkelbles sure dwong haar na terugkeer in Nederland een abrupt einde te maken aan haar nog jonge beroep van danslera res. Colette belandde in een rolstoel en drie jaar lang wor stelde zij zich letterlijk en fi guurlijk een weg naar een nog welhaast onmogelijk ge dachte carrière als beroepsar tieste. Maar ze won de schier ongelijke strijd. Vanuit haar rolstoel kon zij weer lesge ven. Nooit meer zou ze kun nen dansen, maar wel kwam ze terug in de muziek. Ze richtte zelfs een eigen trio op, de "Take Three". Bovendien zingt ze op het ogenblik bij eer} big band m Nijmegen en neemt van tijd tot tijd uitnodi gingen aan voor een optre den bij jazzmanifestaties van uiteenlopende aard in den lande. SPECTACULAIR Colette Wickenhage is zo doende ook op deze avond in "De Swartesteegh" opgetre den ter gelegenheid van de afsluiting van het seizoen van het Jazz-podium. Het werd een spectaculair sluitstuk. Wiebe Haanstra en de zijnen hebben er niet alleen dank zij deze voortreffelijke gastvoca- liste, maar ook door het in alle opzichten zeer sterk gemoti veerde optreden van het kwartet een waar jazzfeest van gemaakt voor allen, die er tra ditiegetrouw weer bij waren. Zij allen zullen er zonder twij fel ook in groten getale weer bij zijn als Wiebe, Jan, Willem en Ab opnieuw in "De Swar testeegh" aan de slag gaan, in augustus. Zangeres Colette Wickenhage bleek afgelopen donderdag dé verrassing van de avond te zijn. IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEUSDEN - Tot 26 juni vindt in galerie 't Claeverenblad, De Brink 16 in Leusden-centrum, een expositie plaats van een grote variatie aan stockwerk. Bijna alle exposanten van het afgelopen seizoen zijn er bij betrokken, het publiek vindt in de letterlijke betekenis van de terminologie 'voor elke wat wils'. De galerie is open op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Aandacht trekkend zijn in de eer ste plaats de copieën van seri- graphie in kleuren van grote meesters. Het betreft hier niet ge limiteerde afdrukken van zeef drukken en litho's waarvan het ori gineel is vrij gegeven. Cees Vial beschikt in zijn tentoonstelling over gouaches van Calder in seri- graphie en lithos' van Andy War hol en Henri Matisse. Van Jan de Valk toont Vial enige emailles in blonde tinten afkom stig uit diens diverse series. Cor van de Eynde is niet alleen aanwe zig met zijn expressieve bewogen kleurlino's maar ook met enkele plezierige bronjes en een boeiend keramisch karnas. De Amersfoortse Nita Veeren toont de van haar bekende ge mengde technieken. Haar werk is fascinerend van sfeer. Fraai is de tekening van de schepping, ge heimzinnig die van het vrouwtje dat vanuit een grot naar buiten kijkt. Grote eenzaamheid spreekt uit de tekemng van de vrouwenfi guur die rondwaart in een stad met hoge flatgebouwen en een wirreling aan anonieme mensen. Wie van dieren houdt zal de pren ten van Bart van Oijen apprecië ren: verfijnde afbeeldingen van een insect, een vogeltje. Ook zijn er van hem afstracte stemmings beelden te zien. De Leusdense Wies Verploegh is vertegenwoor digd met twee grote olieverfdoe ken van een zonnebloemveld en een bloemstilleven. Van haar hand zijn ook diverse kleuretsjes van vlinders en insecten die op sprookjesachtige wijze vaak wor den aangevormd tot grappige gnezelwezentjes. Wilfried de Boer laat zijn meng technieken en airbrushwerk in surrealistische beeldverwerking zien .Zijn schilderijen hebben zeer non-conformistische hoofdvor men. Er zijn onder andere drie- hoekvormen bij die op zich al be hoorlijk de aandacht op zich vesti gen. Van Harry van der Wee han gen op de tentoonstelling enkele olieverven. Het zijn geabstra heerde landschappen, gedaan in een boeiende kleurschakering. Ook op het gebied der keramiek is er het een en ander te bewon deren. Cees Krijnen heeft er drie beeldjes, van Hanneke Oort zijn er schalen, kopjes, borden in grijs blauw. Het is dit bestek niet mogelijk om alle exposanten de reveu te laten passeren. We volstaan met het noemen van hun namen. Jan van Hoof, Paula Middendorp, Rob Stif fen Marijke Ardon, Henk van der Heijden, Cees de Munnik, Claude Lourie, Sergio Motta, Fiorito, Bé Klein, Dick Plantinga, Dorothé van den Berg, Wicky Nobelsen, Annie van de Zandt. Eén van de geéposeerde werken in 't Claeverenblad. UTRECHT- In het kader van de ontwikkeling van het toeristisch beleid, wil het college van Gede puteerde Staten van Utrecht fl. 30.000,- uitrekken voor een onder zoek naar de toegankelijkheid van ongeveer 50 kampeerterreinen m de provincie. Het onderzoek moet leiden tot een actieplan om de toe gankelijkheid te verbeteren. Voor de reis werd voortgezet kre- i gen de dames nog de gelegen- j heid om de bekende Bossche bol- len te kopen. Vervolgens werd de I reis voortgezet naar het dorpje I Biezenmortel. Voor men daar arri veerde werd eerst onderweg de lunch gebruikt. In de natuurlijke omgeving van Biezenmortel staat een boerderij genaamd De Kaar- debol Hier werd men ontvangen I met koffie en werd er een film ver- toond over het schaap. Vervol gens kon men de boerderij be- I zichtigen. Tijdens de rondwande ling kon men het kaarden en spin nen van wol zien. De schapen wor den daar met de hand gemolken en van deze melk wordt echte schapekaas gemaakt. Ook was er j van alles te koop zoals dekbedden van zuivere schapewol, kussens die goed waren tegen reuma, za- deldekjes, handschoenen en pan toffels, alles van echte schapewol vervaardigd. Dit bleek zeer inte ressant. Tijdens de thuisreis werd in Tiel het diner gebruikt waarna men om ongeveer 20.00 uur weer in Achterveld arriveerde. Spakenburgse, een vissersvrouw in de wind, vorm gekregen. Vro lijk is een meisje met hoepel van ïjzerdraad, hollend achter haar speelgoedje aan. Diverse uitbeel dingen van vrouwenfiguren, meis jes, kinderen zijn aardig getroffen in hun bevalligheid of kwetsbaar heid. In meest ongeglazuurde donker bakkende klei vraagt naast een staand meisje en de heiige Elisa beth een danseresje als tuinbeeld de aandacht. Het is een prettig ogend beeldje dat het op een sok kel in een niet al te grote tuin heel plezierig zal doen. De expositie van Fiet Siewers duurt tot eind juni. De AMRO Bank is geopend dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur, op vrijdag ook nog van 19.00 tot 20 00 uur. LEUSDEN- In het weekeinde heb ben vandalen hun lusten gebot- vierd op ruiten in 't Ruige Veld. Naar schatting twintig vensters moesten het ontgelden. De totale schade beloopt ongeveer fl. 2500,- ACHTERVELD - Vanavond De avond wordt gesubsidieerd door SESA De Heelkom waarbij de organisatie in handen is gege ven aan de Patiënten Belangen i Vereniging Leusden. Tevens zal op deze avond uitleg worden gegeven over de SESA en de plaats en functie van de Patiën ten Belangen Vereniging daarin. Personen die geïnteresseerd zijn in het meedenken over de ge zondheidsvoorzieningen in Ach terveld, en suggesties hebben voor bijvoorbeeld de patiëntenbi bliotheek of het informatiebulle tin, zijn eveneens van harte wel- kom. De toegang is vrij. wordt een informatieavond georganiseerd over de eigen bijdrage in de gezondheids zorg. De avond zal worden ge houden in De Heelkom en be ginnen om 20.00 uur. Twee medewerkers van het zieken fonds A en O leveren hierbij uitgebreide informatie. Ieder een is welkom. Het waren drukke dagen voor het kwartet van Wiebe Haanstra en Jan Verwey. Donderdagavond traden zij nog - voor dit seizoen - voor het laatst op tijdens het jazzcafé in De Swartesteegh. Zaterdag stond het kwartet bij drogisterij Kiuep m De Hamershof voor de deur, de sterren van de hemel te spelen. Ter introductie van een nieuwe eau de toilette met de aansprekende naam 'Jazz'. De belangstelling, maar dat begreep u al, werd er beslist niet minder van.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5