De Gilde-route richting Soest Zwemwater in provincie vrijwel overal goed MetAatDaale op de pedalen Route 1 Folder verkrijgbaar bij gemeenten en VVV's: Volkstuinen vernield Materiële schade bij aanrijdingen VERGROTEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Korte routebeschrijving DINSDAG 14 JUNI 1988 reportage lengte ca. 25 km Onlangs klonk in Amers foort het startschot voor een nieuwe vorm van toe risme. Op de dinsdag- en donderdag ochtenden kunnen toeris ten onder leiding van Amersfoorters (dus geen beroepsgidsen) Amers foort en omgeving bekij ken. Behalve een wandel tocht door de oude stad is er ook de mogelijkheid om een fietstocht om de stad te maken. In samenwerking met 't Gilde Eemland heeft onze medewerker Aat Daale een tweetal routes uitge zet, die intussen al door een aantal vrijwillige reisbegeleiders zijn ge test. Een lange en een kor te route. Deze week geven wij u een beschrijving van de korte route, zodat stad genoten, die er de voor keur aan geven de tocht op eigen gelegenheid te maken, hetzelfde par cours kunnen verkennen. AMERSFOORT - Het is gelukkig weer zo ver. We kunnen weer fijn gaan fietsen. De karretjes moeten uiteraard rijklaar zijn. Dus niet maar even de fiets uit de schuur gehaald en avonturieren of die nog wel rijdt. Geen gladde banden zoals we VToeger misschien moesten accepteren omdat er niet direct geld was voor een nieuwe band. Wat olie hier en daar en eigenlijk de fiets even goed door een fietsenmaker laten nakij ken. De fiets is al zo oud als deze eeuw - en nog ouder - en in grote trekken is er niet eens zoveel qua structuur veranderd. Een eenvoudig technisch wonder, waar je als leek soms wei eens te gemakkelijk mee omgaat. Landgoed De Scholhorst waarop onder meer een centrrum voor miheu-educatie is gevestigd Goed, genoeg geschoolmees terd. We gaan weer op pad. Dit maal beginnen we met de tocht zoals 't Gilde Eemland voor de toe risten heeft ontworpen. Elke dins dag en donderdag kunnen liefheb bers van buiten de stad zich mel den en eventueel een fiets huren bij de stalling van het station. De gid sen staan klaar en kunnen naar ei gen inzicht en afhankelijk van de geaardheid van het te begeleiden gezelschap de route veranderen, uitbreiden of verkorten. Wij houden ons in dit eerste fiets- artikel aan de originele route, de zogenaamde „korte route", die zo'n twee uur in beslag zal nemen, ook al weer afhankelijk van eigen wen sen. Er zijn nu eenmaal snelle fiet sers en bedaarde peddelaars, zo als er ook langzame eters en ner veuze slokkers zijn. We beginnen dus bij de fietsen stalling van het station. Houders van een treinkaartje kunnen de fiets huren voor 4,25 per dag, an deren betalen zeven gulden per dag. De ervaring leert dat de sta- tionsfietsen van goede kwaliteit zijn. Misschien dat een exemplaar uit de stalling aan het eind van het seizoen er wat minder goed uitziet maar ook hierbij hebben we een maal te maken met verschillende gebruikers. De een kan het niets schelen, de ander rijdt "keurig netjes volgens de verkeersregels en vermijdt het maken van brok ken. OUDE STAD Toeristen moeten natuurlijk toch wel even de oude stad zien. Daar om gaan we eerst richting Koppel poort. We rijden daarom vanaf het station richting stad maar dalen bij Hotel Terminus linksaf naar het Smallepad. Voorzichtig even over steken, want van beide kanten na dert voortdurend jachtig verkeer. We njden nu evenwijdig aan de spoorlijn. Niet direct het mooiste stukje van Amersfoort, langs de Brandweer, de achterkant van het Politiebureau en een verzekerings gebouw. Maar de kille eigentijdse gebguwen maken snel plaats voor de Koppelpoort, waar we best wel even rustig naar kunnen kijken. Het Ponlijntje Leusden-Zuid We zijn daar op het oudste stukje Amersfoort aangekomen. Kleine Spui heet het aan deze kant en als we linksaf via het voorste gedeelte van 't Zandt rechtsaf gaan over de Nieuweweg zijn we op het Havik. Voor niet-Amersfoorters een ver rassend beeld, want waar leeft de oude tijd zo als een tot leven geko men schilderij? We volgen het Ha vik aan de rechterzijde - dat moet wel van de politie - en gaan rechts af de Lavendelstraat in, meteen weer linksaf de Groenmarkt op en van de Appelmarkt naar de Lange- straat. Daar moeten we even de fiets aan de hand nemen. Rechtsaf de Langestraat even in en weldra ter hoogte van de Grote Slok linksaf de Nieuwstraat in. Een bedrieglijke naam, want het is een zeer oude straat vol alternatief be woonde panden. Daar kunnen we weer fietsen. De Nieuwstraat komt uit op de Muurhuizen, waar we linksaf gaan. Nette fietsers stappen dan even af. We kunnen trouwens, al lopende, onze gasten op die ma nier even rustig een stukje Muur huizen laten zien. Verderop kunnen we rechts via een heel oud poortje (met hekjes) op de Zuidsingel komen, waar we weer kunnen rijden. Linksaf aldaar, wat trouwens ook niet anders kan. Even verderop is rechts om de hoek de St. Andries- straat, waar we het oude St. Elisa- beth-Ziekenhuis nog weer zien. De straat mondt uit op de Stads- ring en nu is het zaak om de stad te gaan verlaten. Dat is immers het uiteindelijke doel. Via de stoplichten (op zo'n knop hoef je maar één keer te drukken, maar de meeste mensen drukken verschillende malen en de fietsers aan de overzijde ook nog eens, waarom eigenlijk?) komen we aan de overzijde en gaan meteen links rechtdoor over de Heiligenberger- weg. Die moeten we geheel uitrij den. Voor mensen die daar in tijden niet zijn geweest is het even vreemd opkijken want er is nog al het een en ander veranderd. Dat mag evenwel geen groot probleem zijn. We blijven doorrijden, het kruispunt met de Bisschopsweg voorbij (we hebben voorrang maar vertrouw er niet te veel op!) en nadat we het Randenbroekerbos zijn gepasseerd staan we weer voor stoplichten. Als die groen zijn rijden we rechts weer rechtdoor, passeren het meuwe St. Elisabeth- ziekenhuis en komen aan de eerste „col". En wat voor één! Een allera keligste opgang over een viaduct over de rijksweg, waar je achter elkaar moet fietsen Hoe hebben ze het verzonnen Neelie moest er zelf eens gaan peddelen. We dalen snel weer af en daar ligt Moeder Natuur al met gesprei de armen op ons te wachten. De horizon wenkt. We rijden bij het volgende kruispunt, waar op schooldagen hele horden kinderen staan te wachten, na het groen wor den van ons stoplicht rechtuit en gaan nu met een grote wijde boog linksaf naar Leusden over de Noor derinslag. Die naam heeft niets met de bliksem te maken. Misschien is ze door een wethouder verzonnen. Wie weet zo iets? Bij de volgende stoplichten (ja, we leven nu een maal m een stoplichtenland) gaan we aan de overzijde rechtsaf. We zijn dan op de Groene Zoom. Rot terdammers onder u weten dat dit een oude weg is m het Overmaase, maar daar hebben we het nu met over. Die Groene Zoom blijven we helemaal volgen. TYPISCHE BLOEMBAKKEN We passeren dus de Burge meester v.d. Postlaan en zien links aan de huizenkant de voor Leusden zo typische bloembakken die - vergeef het me - op Zuideuropese begraafplaats-sleuven lijken. We komen bij de Zuiderinslag en daar zien we voor ons uit de fonteinen van Pon die een zekere welstand zonder meer uitstralen. Daar ste ken we weer over en we gaan rich ting overweg. Daar ligt het zoge naamde Ponlijntje. De wegwijzer vermeldt richting Utrecht en Zwol le, maar dat is voor auto's. We gaan de overweg over en steken meteen rechtsaf over om aan de overzijde op de Maanweg te komen. Niet zo'n gezellige naam, maar wat doet het er toe. Als de zon maar schijnt mag de maan weg blij ven. Er zijn daar wel weer stoplich ten. Die Maanweg voert Leusden- Zuid m en na niet al te lang rijden komen we aan de hoofdweg, de Arnhemseweg, waar het verkeer weer voorbijraast. De grote weg wijzer vermeldt dat het daar de N 226 heet. Rechtsaf nu maar weer, nchtmg Amersfoort. Op de hoek is het politiebureau. Als er niets met u aan de hand is kunt u gewoon daar aan voorbij fietsen. We zijn weldra bij zo'n ouderwetse blauwwitte ANWB-fietspaal. Even goed oplet ten want we dienen daar linksaf de verkeersweg over te steken. Op het bord (nr. 2955) staat Den Treek 2 kilometer. Daar gaan we niet heen maar we moeten toch de oversteek wagen. Een weggetje naar links voert ons langs het res taurant Bavoort en even daarna vindt u rechts de Buurtweg. Daar is de eerste ouderwets gezellig pad destoel uit onze vroegere vakantie dagen! Paddestoel 20796. Niet met doorgaand verkeer naar de Treek dus, maar rechtsaf over de Buurt weg naar Oud-Leusden (2,8 km). We passeren tweemaal het Molen hoekje en gaan ook rechtdoor als we het bordje St. Hubertushof zien. Nu gaat het echt mooi worden. Vertel dat maar aan uw gasten. Bij paddestoel 21696 gaan we namelijk rechtsaf de Paradijs- weg op. Als moderne Adams en Eva's. Daar zien we de afstand naar Oud- Leusden met 2,5 km vermeld. Een fraaie weg ligt voor ons uit. Het fietspad is niet verplicht. Leuke huizen staan er en het heeft echt iets paradijselijks, voor zover wij dat als stervelingen kunnen beoor delen. Verderop is vooral het huis De Mijlpaal markant. Daar is het fietspad smaller en weldra belan den we bij paddestoel 20741. Links af nu maar. Oud-Leusden nadert: 1,4 kilo meter. We zijn daar op een veelbe- treden pad. Het bos is er met onge rept. We zijn dus duidelijk uit het paradijs vandaan. Op een gegeven moment zien we paddestoel 22958, waar Oud-Leusden nog maar 800 meter verwijderd is. We gaan rechtsaf en fietsen nu langs het hek van de begraafplaats. Er is daar ook in het bos veel somberheid. De LEUSDEN - De waterkwaliteit van de officiële zwemplaatsen in de provincie Utrecht is bijna overal goed. Alleen het zwemwater in de Lek bij het recreatieterrein Salmsteke tussen Lopik en Jaarsveld is zo slecht, dat zwemmen op deze plaats inmiddels verbo den is. Het water van de dode arm van de Lek bij Tuil en 't Waal is aanvaard baar, wat betreft de bacteriologi sche kwaliteit. Dat staat in de fol der "Zwemmen in open water 1988", die onlangs door de provin cie Utrecht is uitgegeven. De folder is gratis te verkrijgen op de gemeentehuizen en bij de VW-informatie-posten-en kanto ren in de provincie Utrecht. cieel in open water in de provin cie Utrecht worden gezwommen. Op die plaatsen wordt eens in de twee weken een monster geno men, dat op een laboratorium wordt onderzocht. Met name de hoeveelheid zogenaamde coli- bacteriën geeft een indruk van de kwaliteit. Het doorzicht is geen maatstaf voor de waterkwaliteit, maar is wel belangrijk voor de vei ligheid. Troebel water kan heel schoon zijn, terwijl helder water sterk ver vuild kan zijn. Met uitzondering van de Maarseveense plassen is het water nogal troebel. De pro vincie wil daar wel verbetering in brengen, maar voorlopig moet er rekemng mee worden gehouden, dat het doorzicht beperkt blijft. In troebel water is het wel oppassen geblazen met lopen en vooral met duiken. TIPS Aan het eind van de folder geeft de provincie een aantal tips voor zwemmers. De belangrijkste zijn- - zwem niet in de buurt van va rende schepen, gemalen, slui zen en afvoerleidingen - mijd plaatsen waar veel watervo gels zijn of dode dieren liggen - duik nooit in troebel water - denk om plotselinge kou, vooral bij diep water als zandwinputten en grindgaten LEUSDEN- In het weekeinde is aan de Kanaalweg een aantal volkstui nen vernield. Van de daders ont breekt elk spoor. (advertentie) METINGEN Op achttien plaatsen mag er offi- LEUSDEN- Bij een kop-staart- botsing op de Arnhemseweg, ter hoogte van restaurant De Mof, raakten twee auto's licht Debwtiauiyu. ucsmuiaer F.M.S. uit Emmerich (West- Duitsland) remde af, iets wat door L. uit Amerongen te laat werd opgemerkt. De schade bleef tot materiële beperkt. Bij een aanrijding op het kruis punt Rossenberglaan/Lisidunalaan ontstond zaterdag om 18.00 uur materiéle schade aan twee auto's. Bestuurder K. uit Amsterdam ver leende, komende van de Rossen berglaan, geen voorrang aan P uit Harderwijk, waarna een aanrijding met meer te vermijden viel. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bi] de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. zure regen heeft er toegeslagen. Nu is het paradijs inderdaad ver weg De weg komt uit op de baan, die langs de grote autoweg voert. Enorme science fiction staketsels vormen met elkaar een geluids muur, die door Professor Lupardi persoonlijk moet zijn ontworpen. RICHTING SOEST Even nuchter blijven, we belan den nu op de Dodeweg - fijnzinnig gekozen naam - bij de laatste vakantiehuisjes en zien op het fiets pad paddestoel 20743. Voorzichtig oversteken tussen de roodwitte verkeersbordjes! En linksaf, want we gaan naar het viaduct over de njksweg. Verderop wilt u vast en zeker even verpozen. Namen noe men we niet maar u kunt daar koffie drinken, als u dat wenst. We heb ben nu de Laan 1914 voor ons uit. Dat betekent wel even goed wach ten tot wij het groene licht krijgen. Het is daar druk op de weg van Amersfoort naar Doorn. Overste ken dus en nu maar even de kleme versnelling er op zetten, als u die bezit. Want daar komt de echte klim er aan. Amersfoort heeft met voor niets een berg van 50 meter hoog. Dat zal u toch even moeten voelen. We fietsen nu - even voor de duidelijkheid - richting Soest (7 km). Als u in dne minuten boven bent hebt u een pnma conditie maar als u bovenaan even wilt gaan lopen behoeft u zich niet te scha men. Bovenaan gaat u rechtsaf het viaduct over. Kijk eens even naar beneden! Daar hebt u een prachtig uitzicht. Links de Stichtse Rotonde (prachtige naam) en rechts kijkt u helemaal bij helder weer tot aan de Veluwe. Weldra komen we alweer aan een grote weg. De Utrechtseweg. Alweer luidt het parool: voorzichtig oversteken, want die auto's komen met verbijsterende snelheid nader bij. Bovenaan de Laan 1914 was Soest nog 6 kilometer, bij de auto weg ook. Niets opgeschoten? Ach, laat de ANWB maar praten, u steekt over en als u dat wilt kunt u aan de overzijde even naar rechts om al daar het Belgenmonument te be zoeken. Dat dateert al van 1938 Vroeger kon je er de hele omge ving afturen, nu is het groen zo hoogop gewoekerd dat zelfs de beiaardiers mets meer zien. Die kunnen wij als fietsers wel hóren. Terug naar het punt waar we de Utrechtseweg overstaken en nu naar beneden richting Soest (Daam Fockemalaan). Opmeuw een waarschuwing. Bij het bordje Daam Fockemalaan op het hoekpunt waar u rechtsaf naar beneden kunt razen, steekt u de weg over. Dus met over het tegel pad direct rechts afdalen. U hebt er geen voorrang. Via een boogje be landt u op de geasfalteerde baan die voor fietsers omlaagvoert langs het Eemland-College. Waar het hek bij O.L. Ter Eem ophoudt (niet oversteken!) daalt u linksaf de Aletta Jacobslaan m. Dat betekent voortdurend dalen. Heerlijk. Alette was een feministe (zie naambordje) maar de conversatieve fietsters be hoeven zich daaraan niet te erge ren. Gewoon blijven afdalen tot aan de spoorwegovergang bij de Vlas akkers. Voor de zoveelste keer wat drukker verkeer, maar dat moet u er voor over hebben. INDUSTRIEKWARTIER Bij de overweg van de Vlasak kers aangekomen mag u het van mij gerust wagen even aan de lin kerkant te blijven, daar de over weg te passeren en even verderop linksaf bij paddestoel 20734 rich ting Soestduinen te karren. 3,8 km wijst het paddestoeltje aan. Even wijdig aan de spoorlijn fietsen is nu het parool. We passeren paddes toel 20733 (niet helemaal goed lees baar) en komen op de wat bredere Monnikenbosweg. Af en toe razen er treinen voorbij. Na nog wat trap pen komen we aan paddestoel 20074 (Soest 3,9 km), die vlak langs de spoorlijn staat. Opletten dus. We gaan daar het bos in en daar wordt het pas echt mooi. Bij het volgende kruispunt van fietspaden moeten we bij paddestoel 20674 (Soest 3,2 km) rechtdoor en dan wordt het klimmen en dalen als in de Tour de France in Madurodam. Heerlijk toch. Uiteindelijk na al die mooie zand verstuivingen belanden we bij de splitsing bij paddestoel 20675. jam mer dal het afgelopen is. LJÉ»' De Brug over de Eem We gaan rechtsat over het bos pad naar de grote weg bij het res taurant De Korte Duinen. Rechts zullen we wellicht de gepensio neerde paarden lopen van de Paar denkamp Wat fijn voor die oude beestjes. In een hoekje bij de weg staat ook nog een paddestoel (20391 - Amersfoort 4,9 km). Daar gaan we nchting Amersfoort op het fietspad naast de autoweg rijden en na enige tijd komen we op het kruispunt Birkhoven, dat we over steken en waar we laatste helling nemen, het viaduct over naar de Amsterdamse weg Het beste is om door te rijden tot aan het punt waar u aan de overzijde het Tuincentrum ziet. Stoplichten even passeren en al daar linksaf over de Radiumweg in het Industnekwartier. Daar is een heel nieuw tracé met een duidelijk fietspad dat u over de nieuwe brug over de Eem voert. Die brug een maal gepasseerd dient u rechts aan te houden om verderop over te steken op de Bunschoterstraat naar Hoogland (bordje met aanduiding Amersfoort 1 km). Oversteken naar de Hamseweg nchting Hoogland en daarna tussen de bomen ver derop de nog van oude hekken voorziene Schothorsterlaan rechts af. Voorzichtig oversteken! Na enige tijd komt u dan bij het landgoed De Schothorst, waar u nog eens goed kunt bekijken (ex positieruimte!) wat voor land schappen u bent gepasseerd. Ui teraard is het aan u zelf om te beoordelen of u inderdaad dat landgoed wilt bezoeken. Het is het eindpunt van de route voor de toeristen van 't Gilde, die niet zo bekend zijn met onze streek. Anders gaat u gewoon lekker naar huis. Naar de koffie. En de douche. 1. Starten op het Stationsplein. 2. Richting stad, bij hotel Terminus linksaf naar beneden. 3. Smallepad uitrijden langs spoorlijn tot aan Koppelpoort. 4. Rechtsaf over Kleine Spui, linksaf stukje 't Zandt en direct daarop rechtsaf over Nieuweweg naar Havik. 5. Havik aan rechterkant volgen tot hoekpunt PPM, klein stukje Lavendelstraat inrijden, linksaf over de Groenmarkt en de Ap pelmarkt naar de Langestraat. 6. In Langestraat (even afstappen) rechtsaf en bij de Grote Slok linksaf de Nieuwstraat uitrijden. 7. Aan het eind linksaf over de Muurhuizen (stukje lopen) tot aan poortje met hekjes, poortje onderdoor en doorlopen tot aan de Zuidsingel. Aldaar linksaf. 8. Schuin rechtsaf door de St. Andriesstraat naar de Stadsring. 9. Stadsring bij stoplicht oversteken en direct links via de Heiligenbergerweg richting Leusden. 10. Heiligenbergerweg geheel uitrijden, kruispunt Bisschops weg voorbij en bij volgende stoplichten aan de rechterkant via fietspad naar het viaduct. 11. Na viaduct bij volgende kruispunt bij stoplichten rechtdoor rijden en met boog linksaf over de Noorderinslag Leusden in. 12. Bij volgende stoplichten rechtsaf en aan de overzijde over de Groene Zoom geheel doorrijden naar overweg bij Pon. 13. Overweg van het „Ponlijntje" overgaan en direct daarna oversteken om aan de overkant linksaf over de Maanweg door te rijden naar grote weg (Arnhemseweg). 14. Aldaar rechtsaf over fietspad richting Amersfoort en bij wegwijzer 2955 grote weg oversteken richting Den Treek. 15. Bavoort passeren en bij aanduiding „doorgaand verkeer1' rechtse weg nemen (Buurtweg bij p. 20796, Oud Leusden 2,8 km). 16. Buurtweg op tot p. 21696 en daar rechtsaf over de Paradijs- weg. 17. Paradijsweg volgen tot aan p. 20741 en daar linksaf. 18. Doorrijden tot p. 22958 en daar rechtsaf naar de Dodeweg. 19. Bij p. 20743 bij grote geluidsmuur linksaf over de Dodeweg naar viaduct over de rijskweg A 28. 20. Doorrijden naar de stoplichten op het kruispunt bij Albert's Corner en daar oversteken naar de Laan 1914. 21. Laan 1914 oprijden en bovenaan rechtsaf over viaduct naar de Stichtse Rotonde. 22. Eventueel Belgenmonument bezoeken of anders meteen doorrijden naar de Daam Fockemalaan (afdalende weg). 23. De Daam Fockemalaan volgen aan de overzijde bij Eem land-College en O.L. Ter Eem (dus niet over tegelpad meteen rechts). 24. Na hek van O.L. Ter Eem (niet oversteken) linksaf over de Alette Jacobslaan naar de overweg de Vlasakkers. 25. Na de overweg direct linksaf het bos in bij p. 20734 richting Soestduinen evenwijdig aan de spoorlijn speciaal fietspad blij ven volgen. 26. Dit pad blijven volgen tot aan p. 20074 (Soest 3,2 km) en aldaar rechtsaf het bos in. 27. Bij p. 20674 rechtdoor over het fietspad door de zandverstui vingen. 28. Bij p. 20675 rechtsaf over bospad naar de straatweg Amers- foort-Soest en bij restaurant De Korte Duinen (p. 20391) rechtsaf naar Amersfoort. 29. Fietspad geheel blijven volgen tot aan kruispunt Birkhoven en bij de stoplichten rechtdoor over het viaduct naar de Amster- damseweg. 30. Na het viaduct doorrijden tot volgende kruispunt bij tuincen trum en na de stoplichten linksaf de Radiumweg op. 31. Radiumweg blijven volgen en de nieuwe brug over de Eem over. 32. Na het parcours van de nieuwe brug rechtsaf richting Amersfoort en bij volgende kruispunt linksaf naar Hoogland via de Hamseweg. 33. Hamseweg volgen tot aan punt waar Schothorsterlaan rechts begint. 34. Eindpunt Landgoed De Schothorst (naar eigen keuze). AFSTAND CA. 25 KM. De Paradijsweg De Mnloaal

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7