Meningen verdeeld over subsidie liftinstallatie ouderenwoningen Betere argumentatie pro memorieposten gewenst Sprankje hoop voor Speel-o-theek Magon kandidaatkoper van Blokkendoos en sportzaal Commissie stemt in met verkaveling bedrijfsgrond Rommelmarkt De Haaien Koopovereenkomst Van Galen wordt niet opnieuw herzien Alleen PvdA ziet geen bezwaren Voorjaarsnota m commissie: Kavelverkoop in de raad Kindertheater DONDERDAG 16 JUNI 1988 plaatselijk nieuws (van de redactie) LEUSDEN- De leden van de raadscommissie financiëel beleid en beheer (FBB) stelden zich maandagavond zeer aarzelend op ten aanzien van het voornemen van het college van B&W een subsidie van 66.000,- te verlenen ten behoeve van de aanleg van een lift in een flat van 33 woningen voor ouderen, die in 't Ruige Veld gebouwd gaat worden. De commissieleden stonden daarin overigens niet alleen: tijdens de vergadering maakte wethouder Vroon van financiën bekend ten opzichte van dit voorstel in het college een minderheidsstandpunt in te nemen. In opdracht van de Woning stichting Leusden (WSL) zal bin nenkort in 't Ruige Veld worden gestart met de bouw van een flat, waarin 33 woningen voor 55-plus- sers worden ondergebracht. Voor deze doelgroep zullen in de wonin gen speciale voorzieningen wor den getroffen, die het mogelijk moeten maken dat de bewoners daar langere tijd in gehuisvest kun nen blijven. Met andere woorden, de huizen worden geschikt ge maakt om ook mogelijke oude-dag problemen, die zich later kunnen voordoen, te ondervangen. In het gebouw komen ondermeer brede re toegangsdeuren naar het trap penhuis, terwijl in de woningen zelf gedacht wordt aan voorzieningen als bredere binnendeuren en kozij nen, een extra groot toilet en bad kamer en een schuifpui, waardoor er een slaap-ziekenkamer ontstaat. Daarnaast zal er een liftinstallatie worden aangebracht. Door het aanbrengen van deze voorzieningen worden de kosten van de woningen hoger dan de maximumkosten, die voor subsi diering door het Ministerie van VROM in aanmerking komen. Dat was voor de WSL aanleiding om bij de gemeente aan te klop pen, met het verzoek een bijdrage te leveren in de extra kosten, die per woning moeten worden ge maakt. Van de in totaal 4.648,-, die per woning meer moet worden geïnvesteerd, zou de gemeente 2.000,- voor eigen rekening dienen te nemen. Het resterende deel van de kosten zou in die opzet in de huur aan de bewoners worden doorberekend. FOUTIEF BELEID Het college, met uitzondering van Bram Vroon, meende in het kader van het flankerend ouderen beleid en gezien het feit dat oude ren zo langer in de gelegenheid Bram Vroon.minderheidsstand punt. worden gesteld zelfstandig te blij ven wonen, positief op de subsi die-aanvraag te moeten beschik ken. Wethouder Bram Vroon was binnen het college de emge die het daarmee niet eens was. Hij stelde zich op het standpunt dat in princi pe alle bouwkosten in de huur moeten worden doorberekend, dus ook de kosten van de lift. Hij rekende de commissie FBB voor dat dat in dit geval neer zou komen op een huurverhoging van 15,84, hetgeen naar zijn mening geen on acceptabel bedrag was. Boven dien, zo meende Vroon, konden degenen voor wie de huurverho ging toch teveel zou zijn, een be roep doen op de huursubsidie. Daarnaast vond Vroon dat de voorgestelde subsidiering niets te maken had met het flankerend ou derenbeleid. ,,In dat geval zou de komst van de liften staan of vallen met het al dan niet verlenen van de subsidie. Daar is in dit geval geen sprake van. Die liften komen er gewoon". De wethouder had vooral moeite met de argumentatie van het voor stel. „Het komt erop neer dat wij als gemeente het Rijk gaan subsidie- ren. En dat vind ik foutief beleid", aldus Vroon, die er verder voor waarschuwde dat het voorstel als een precedent zou kunnen werken. GEMANIPULEERD De leden van de commissie had den nog geen definitief en uitge kristalliseerd standpunt ten aan zien van het voorstel bepaald. Al leen Ineke Jansen (PvdA) liet on omwonden weten dat haar fractie geen bezwaren tegen subsidiëring zag. Alnch Parson (WD) daarente gen deelde de zakelijke argumen ten van wethouder Vroon. Hij zei zich bovendien gemanipuleerd te voelen door aannemer UBA en de WSL. Hoewel hij het prettig zei te vinden dat de relatie met de WSL, die door de jaren heen niet altijd even gemakkelijk was, de laatste tijd verbeterde, zag hij daarin geen reden om dit voorstel te accepte ren. „Dit gaat te ver", aldus Parson. Roef Blauw (L'85) zei dat zijn fractie nog een definitief standpunt moest innemen. Maar hij had zo zijn I twijfels. Hij wilde met name ophel- 1 dering over de vraag hoe het voor stel zich verhoudt tot de Rijkssubsi dieregeling. Marius Boersen (CDA) was rond- J uit tegen, met name omdat hij het j met goed vond dat de doelgroep j voor de woningen expliciet als 55- j plussers was omschreven. Het ont lokte bij Harm Offereins (GPV/ j SGP) de opmerking dat hij vond dat het probleem door het CDA was j gecreeerd. „Als het CDA indertijd had ingestemd met het voorstel om de flat een woonlaag hoger te ma ken, dan was die lift er vanzelf ge komen". Zelf zag hij in het kader van de verbeterde relatie met de WSL de enige aanleiding om met i het voorstel akkoord te gaan. „Za kelijk is het echter moeilijk te ver dedigen", vond ook hij. Wethouder Vroon noemde die j argumentatie onjuist:,, een goede relatie met de WSL is mij ook veel waard, maar geen 66.000,-", aldus de wethouder. De raad spreekt zich eind deze maand over het voorstel uit. LEUSDEN - Tijdens de vergadering van de commissie Finan cieel Beleid en Beheer werd de voorjaarsnota besproken, die b. en w. van Lensden aan de gemeenteraad hebben gepresen teerd. Wethouder Bram Vroon (financien) en voorzitter van deze commissie omschreef de voorjaarsnota als „bedoeld voor het scheppen van ruimte". „Waar we het geld vinden voor onze plannen is breed uitgelegd." Naast veel waardering voor de nota vond met name Roef Blauw (L'85) de nota „vooral een financieel stuk. De voorjaarsnota is daarom niet wat toen is toegezegd; de bijbeho rende beleidsoverwegingen ont breken daarbij." Volgens de wet houder is het te voeren beleid voor al af te lezen in het Meerjarig Akti- viteiten Plan. De commissieleden Blauw (Leusden '85) en Alnck Parson (WD) onderstreepten andermaal dat de beslissing om de vierde wet houder tot na de verkiezingen te houden, niet genomen is. Hetgeen uit de voorjaarsnota met af te leiden zou zijn. De heer Parson gaf in een behoorlijk fel betoog aan, dat zijn fractie ontevreden is over de ver werking van de plannen waar wel geld voor gereserveerd is Overi gens noemde ook hij de voorjaars nota „een heerlijk hapje, een deli catesse zelfs". Hetgeen onder ar.- dere het gevolg was van de vast stelling dat Leusden nog voldoen de budgetruimte heeft. Hoewel tot voorzichtighgeid werd gemaand - „na een ongewij zigd beleid berusten de marges op meevallers" - gaf zelfs de wethou der toe, dat er nog vrij veel kan, zolang de reserves groeien.' Waar mee niet gezegd was dat de com missieleden het helemaal eens wa ren met de invulling van de voor jaarsnota. vervolg van pagina 1 FIETSEN De door Van Galen Beheer B. V. voorgestelde wijzigingen in het koopcontract voor een kavel grond in het plan De Paarderunaat, worden hoogstwaarschijnlijk niet door de raad overgenomen. Van Galen heeft vooral moeite met de in het contract genoemde verkoopoppervlak van maximaal 1200 m2. LEUSDEN - Tijdens de com missievergadering OW/RO konden de commissieleden niet instemmen met de vraag van Van Galen Beheer BV, ten aanzien van de verkoop van een kavel bouwgrond in het plan Paardenmaat, om enige door van Galen voorgestelde wijzigingen in het koop con tract aan te brengen. De commissieleden waren van mening dat het koopcontract, zoals dit door de gemeente was opge steld, goed was. Wanneer Van Ga len Beheer, die op de betreffende kavel een Karweimarkt wil vesti gen, niet kan instemmen met de Sommige mensen zullen, on danks de parkeermogelijkheden, met de fiets naar het winkelcen trum blijven komen. Daarvoor werd in de commissie een veilige fietsroute en fietsstallingen ge vraagd. De fietsroute zou de voet gangers met mogen hinderen. Ton Voortman (WD) stelde zelfs een ongelijkvloerse kruising voor, om doorsnijding van het winkelcircuit te voorkomen. Dat werd door de overige commissieleden als on haalbaar van de hand gewezen. Wil van der Kar (CDA) stelde voor de fietsroute aan te leggen, paralel aan de zoekroute voor au- to's, rond de winkelcentra. Een en j ander hangt nauw samen met het verkeersplan, in en om Hamershof 1 en 2, „dat zich nog in een prena taal stadium bevindt," volgens de wethouder. Als uitgangspunt werd j tenslotte geformuleerd dat gezocht zal worden naar een mogelijke fietsroute waarbij de voetganger niet onnodig geconfronteerd zal worden met de fietser. Fietsen in het winkelcentrum blijft, volgens I de wethouder, niet helemaal te I voorkomen maar experimenten j met klemmen en standaards gaan door. Ondanks het feit dat firma Schoonderbeek een hoger bod uitbracht, lijkt ontwikkelingsmaatschappij Magon de belangrijkste kandidaat om de voormalige basisschool De Blokkendoos te kopen. Waarschijnlijk zullen op het terrein woningen verrijzen. Met name werd aangedrongen op enerzijds een betere argumen tatie, met name voor de pro memo rie-posten, anderzijds werd gewe zen op het gemis aan een langere termijnplanning. Wethouder Vroon bleef aandrin gen op onderbouwde beleidsnoti ties. voordat een bedrag werd in gevuld. Een aantal commissiele den, in het bijzonder Harm Offereins (GPV/SGP) vroeg om meer finan ciële ruimte voor plannen waar voor slechts „goede ramingen" be staan. Een aantal commissieleden voorspelde dat de striktere inter pretatie van wethouder Vroon nog weieens in botsing zal komen met de wensen, zoals die in de ver schillende commissies geformu leerd zullen worden. Met elkaar waren ze het erover eens, dat het aantal PM posten een inbreuk betekenen op de beleids- waarde van het Meerjaren Activi teiten Plan (MAP). Een verdere or dening hierin zal in een later sta dium aan de orde komen. LEUSDEN - Tijdens de com missievergadering van OW/ RO werd duidelijk dat ontwik kelingsmaatschappij MA GON de Blokkendoos school in Leusden-Zuid en de sport hal in Achterveld mag kopen, afbreken en daarna de grond mag gebruiken voor woning en kantoorbouw. Hiermee werd voorbij gegaan aan het hoge bod van Bouw- en Aan nemingsbedrijf Schoonder beek te Leusden. Volgens wethouder Joost de Jongh was de reden hiervoor, als antwoord op vraag aan commissie lid Roef Blauw van L'85, dat één van de fractiegenoten van laatsge- noemde voortijdig uit de school ge klapt had. „Wanneer het hoogste bod algemeen bekend is, is het makkelijk daar net boven te gaan zitten," bovendien ontbrak bij het 10.000,- hogere bod, een bebou- wingsvoorstel. De wensen van de omwonenden van met name de Blokkendoos zijn door de gemeente gehoord. Het is mede een gevolg van deze in spraak dat de grond van de Blok kendoos, bestemd zal worden voor de bouw van vier, liever nog zes, vrije sector woningen. Wethouder de Jongh deelde mee dat MAGON heeft toegezegd zoveel mogelijk plaatselijke aannemers bij de aan besteding te betrekken. De ge meente beloofde te toetsen of de gevraagde prijsopgaven accepta bel zijn. De meerderheid van de commis sie OW/RO vond dat het voorstel van Burgemeester en wethouders een moeilijke affaire op een ac ceptabele manier oploste en kon bijgevolg met het voorstel het bod van MAGON te accepteren, in stemmen. Verder kon de ECW niet veel aan de discussie bijdragen. Zij hadden de betrefende voorstellen niet ont vangen. Op voorstel van de wet houder kunnen zij alsnog schrifte lijke reacties na ontvangst van de stukken inleveren, die in het uitein delijke raadsvoorstel verwerkt zullen worden. WONINGEN De boven de winkels te realise ren woningen, zijn bedoeld voor vijf en vijftig plussers. De grote be langstelling voor deze categorie in Leusden, de laatste tijd, was reden voor Gert de Weerdt (PvdA) om zich af te vragen waarom juist voor ouderen zoveel gebouwd gaat wor den, in plaats van voor jongeren. „Dat zal wel zijn omdat jongeren geen geld meer hebben." Wat betreft het uitzicht van de bewoners aan de zuidzijde van Ha mershof 1 beloofde wethouder de Jongh, „zeker geen negen meter hoge muur te zullen plaatsen." Hij wilde zoeken naar een acceptabe le oplossing, in het besef dat dit een volledig vrij uitzicht zal zijn. Roef Blauw (L '85) sprak zijn angst „voor een plens water" in Hamershof 2 uit. Die angst werd gedeeld door me.' name de PvdA. Joost de Jongh wilde de benodigde waterpartij ook het liefst buiten het winkelcentrum situeren „al was het alleen al vanwege de dure vier kante meters." LEUSDEN - Tijdens de com missievergadering Openbare Werken en Ruimtelijke Orde- ning werd door de commis sieleden, positief geadviseerd ten aanzien van de volgende voorstellen: - Verkaveling bedrijvenpark 't Ruige Veld. Op voorstel van de gemeente stemde de commissie OW/RO in met een wijziging in het bestemmingsplan 't Ruige Veld. Gekozen werd de kavels aan de Randweg, „de entree van Leus den", te bestemmen voor „Archi tectonische mooie bedrijfsgebou wen". Voor de twaalf beschikbare kavels krijgen Leusdense onder nemers voorrang. Wethouder De Jongh hoopt dat de „zowel aan de voor- als aan de achterkant mooie bedrijfsgebouwen" er zullen staan, bij het gereedkomen van de aan sluiting aan de Rijksweg, over ongeveer dne jaar. In tegenstelling tot eerdere plannen wordt een ge bied gelegen m 't Ruige Veld aan de Zwarte weg nu, volgens voorstel, bestemd voor huizen met daarach ter een bedrijfsloods. - Het voorstel van de gemeente geldelijke steun te verlenen aan de Woningstichting Leusden, ten be drage van 371.477,- voor de bouw van 33 woningen m 't Ruige Veld. Het daarmee positief geadviseerde toegezegde bedrag is exclusief het tekort van 66.000,-. Dit bedrag probeen de WSL op andere wijze, onder andere door een subsidie aanvraag voor de liften, te verkrij gen, maar volgens de commissie OW/OR stond dit buiten het ge vraagde advies. De volgende voorstellen werden zonder commentaar van de com missieleden overgenomen: - Verbetering Hessenweg. - Herstraten wijk Rozendaal. - Schilderwerk gemeentelijke ge bouwen. - Wijziging beheersverorderung algemene begraafplaats en veror dening op de begraafrechten. LEUSDEN - Tijdens de vergadering van de commissie Financieel Beleid en Beheer, maandagavond in het ge meentehuis van Leusden, gaf zelfs de voorzitter, wethou der Bram Vroon (CDA) toe, dat de argumentatie voor de toekenning van de lage subsidie aan de speel-o-theek „onvoldoende" was. In het Meerjarig Activiteiten Plan van de gemeente, wordt voorgesteld in plaats van de gevraagde 6000,-, slechts 2000,- aan de speel-o-theek „Hamertje-tik" toe te kennen. De daarvoor door wethou der Evelien Blom aangevoerde argumenten waren: „slechts budget-overwegingen" en „Ik moet toegeven dat ik daarvoor de speel-o-theek maar gepakt heb", zoals ze zei in de com missievergadering Welzijn van maandag 6 juni. Tijdens de bespreking van het Meerjaren Activiteitenplan (MAP) in de commissie Finan cieel beleid gaven alle com missieleden, behalve Marius Boersen van het CDA, kritiek op de, hun inziens onvoldoen de, dan wel ontbrekende argu mentatie voor het opvoeren dan wel weglaten van sommi ge bedragen. Wethouder Vroon bleek het daar aan het einde van de be spreking van dit agendapunt, zeker in betrekkmg tot de speel-o-theek mee eens te zijn. Zodat Ineke Janssen (PvdA) met instemming van Alnch Parson (WD) en Roef Blauw (L'85) kon toezeggen „in ver trouwen te kunnen wachten op uw wijze, andere, beslissing". Brigitte van der Sijp, voor zitter van het bestuur van de speel-o-theek gaf bij deze commissievergadering op nieuw een toelichting op het financieel beleid van de stich ting. Hieruit bleek dat door wethouder Blom genoemde reserve van 2000,- niet be stond. Na de adviezen, die zo wel de commissie Welzijn als de commissie FBB nu aan de raad hebben gegeven, ver- klarde Brigitte van der Sijp weer een sprankje hoop te hebben dat het „onzalige voor stel" om slechts 2000,- struc turele subsidie te geven, met zal doorgaan. hem voorgelegde overeenkomst, zal deze met verder in de Raad behandeld worden. Het verschil van mening zit voor al in het door de gemeente ge noemde verkoopoppervlakte van maximaal 12 m2 en de, m de toekomst gewenste, uitbreiding daarvan door van Galen. LOOPROUTES LEUSDEN - Bij de aanvang van de commissie vergade ring Openbare Werken en Ruimtelijke ordening, dins dagavond, deelde wethouder Joost de Jongh mee dat het omstreden voorstel tot grond- verkoop aan de heer van der Lucht, alsnog in de Raad zal komen. De mogelijke problemen in het voorlopig koopcontract, als gevolg van de beslaglegging op het be treffende kavel, denkt hij juridisch te kunnen ondervangen door in plaats van de gebruikelijke term „ontbindende voorwaarden", de term „opschortende voorwaarden" te gebruiken. In overleg met de betrokken ju risten zal het voorstel zodanig ge formuleerd m de Raad komen, dat bij eventueel gestand doen aan het beslag geen problemen te ver wachten zijn. Bij het bespreken van de gewenste looproutes door zowel Hl als H2, leerden de aanwezigen de verschillen tussen de digitale ofwel Egyptische' acht, de haloge- ne acht en de analoge acht. De looproute door het winkelcentra mocht volgens de heer Boone van de Kamer van Koophandel, m ieder geval met bestaan „uit twee rond jes boven elkaar". De heer Kraayenveldt, voorzitter van de commissie ECW, vulde daarbij aan dat de looproutes geen doodlopen de einden mogen hebben. Hij stel de, met instemming van de wethou der, een doorgang van de passage naar de Hamersveldseweg voor. LEUSDEN- De Leusder Zwem en Polovereniging De Haaien houdt op zater dag 25 juni tussen 9.00 en 18.00 uur de jaarlijkse rommelmarkt. Plaats van handeling is de parkeer plaats naast sporthal De Korf. Hoewel de grote in- zamelavond al veel spul len heeft opgeleverd, kan de vereniging nog meer spullen gebruiken. In overleg met Michiel Plug- ge (945236), Wil Meyer (945266) of Agaath Fiese- ler (942553) kunnen de goederen gebracht, dan- wel gehaald worden. Naast de gebruikelijke zaken die men op een zichzelf respecterende rommelmarkt pleegt aan te treffen, zal er op de markt van De Haaien ook een kraam aanwezig zijn met ovenverse koeken en taarten. Daarnaast zijn er koffie en broodjes ver krijgbaar. Bakker Van de Kleter- steeg heeft ook dit jaar een reuzenkrentenbrood toegezegd met een grote verrassing. AMERSFOORT- Het filmhuis/thea ter de Appelmarkt brengt op zater dag 18 juni op de Groenmarkt in Amersfoort de kindervoorstelling 'Ein taak am strand'. In het stuk van de groep Theater Kwinkel spelen acrobatische toeren op het strand een belangrijke rol. De voorstelling, die geschikt is voor kinderen vanaf vier jaar, be gint om 14.30 uur. Bij slecht weer wordt de opvoering binnen, dat wil zeggen in het gebouw van de Ap pelmarkt, gehouden.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5