'Ondanks sluiting willen we Leusden bedanken, want aan Leusden heeft het niet gelegen' HusdeFG 'Alles is gericht op schaalvergroting' LIESHOUT Rommelmarkt LHV Jan Weggemans, directeur van De Hohorst over open middag komende zaterdag: Ledenvergadering Kruisvereniging: Boete voor Leusdenaar Ree doodgereden Roofoverval Frühschoppen in Achterveld Schrijven voor Amnesty Bromfietsers bekeurd aanrijding Aanrijding Inbraken Informatie-avond opvang vluchtelingen Doorgereden na Puzzelrit AMBC tapijt 'Eits plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 JUNI 1988 piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimimiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim LEUSDCN - De Hohorst gaat dicht. Op 1 januari 1991 zal het statige gebouw aan de inrit van Leusden, leeg staan. Netjes opgeknapt en onlangs uitstekend ingericht voor de begeleiding en opleiding van meisjes tussen de 14 en 21 jaar. De verbou wing van ruim een miljoen gulden zal door de Hohorst niet optimaal benut kunnen worden. Ondanks inspanningen van vele betrokkenen, niet in de laatste plaats de Leusdense over heid, middenstand en bevolking, is het besluit genomen. Dit jaar al, worden minder meisjes opgenomen en vertrekt het eerste personeel. Daaronder de direkteur, met de nodige wee moed. Voor hij op 1 september a.s. opnieuw in Gouda begint, wil hij, namens de Hohorst, Leusden bedanken: „Want aan Leus den heeft het niet gelegen". Op 18 juni a.s. geeft de Hohorst open huis. „Zodat iedere Leusdenaar ten minste éénmaal in de gelegenheid is, dit prach tige gebouw van binnen te komen bekijken. Wie weet wat hier na ons in komt. Misschien komt zo'n kans nooit meer. Op deze manier hopen wij informeel alle mensen die zich voor de Hohorst ingezet hebben, oprecht te bedanken. Grote feestelijk heden om de beëindiging van de ingrijpende verbouwing te vieren lijken ons in deze omstandigheden niet op zijn plaats. Ik hoop heel veel mensen op 19 juni de hand te kunnen schudden," aldus een bewogen direkteur. De inspanningen om de Hohorst te behouden leken succes te heb ben. Na „een enorm ge vecht ""vol gens direkteur Jan Weggemans was de toestemming afgekomen om de oude adelijke woning van de baron, aan de Heiligenbergerweg, op te knappen en de verbouwen. Het betekende, behalve een inves tering van een miljoen gulden voor het rijk, de opzet van nieuwe pro nkten in Amersfoort. Immers het voormalige koetshuis waarin tot dan toe meisjes „kamertraining" kregen, werd ingericht als ..school". De kamertraining ge beurde vanaf toen, in twee flats in (Amersfoort. „Een flat met een gemeenschap pelijke woonkamer en keuken, de andere flat met vier zelfstandige wooneenheden." Na zo'n investe ring leek het pleit gewonnen. De mededeling, via de krant die om commentaar vroeg, maakte dan ook even sprakeloos. Maar de moed werd hervonden en opnieuw deed iedereen zijn best het tij te keren. AKTIES „Akties met rozen in winkelcen trum de Biezenkamp, we kregen een kraam aangeboden op de Jaar markt. Echt we kregen heel veel sympathie en medewerking." Even leek het nog te lukken. De uitein delijke beslissing kwam voort uit een reorganisatievoorstel van de eigen overkoepelende organisatie, de Raad voor het Jeugdbeleid. Deze besloot dat een fusie tussen de Hohorst en een soortgelijke in stelling, Maritima in Wassenaar, gewenst was. Daarom zal Gouda, „het centrum van de regio Midden Holland", een nieuwe vestiging worden gebouwd waardoor zestig jongeren, meisjes én jongens, kun nen worden opgevangen. Zeven minder dan nu in de twee bestaan de huizen. Veel minder 24-uurs op vang (24 in totaal, terwijl de Hohorst er nu alleen 24 heeft, plus 8 in de begeleide kamertraining). Want dagopvang is goedkoper, kamer training is makkelijker te realise ren en een permanent onderdak, inclusief opleiding in huis (resi dentiële opvang) is duur. SCHRIJNEND Dit ondanks de rapporten die steeds schrijnender de stijgende noodzaak aantonen van de 24 uurs-opvang van speciaal meisjes die „op de een of andere manier thuis, op school of m hun sociale contacten zijn vastgelopen". Die „bovenaan de glijbaan staan, misschien zelfs al tot halverwege gezakt zijn, maar bij wie mogelijk heden aanwezig zijn, treedje voor treedje terug te komen in de nor- Directeur Jan Weggemans. male samenleving." Onlangs ver scheen een nota met de veelzeg gende titel „Meisjes, de helft van de jeugd". „Dat wordt wel eens vergeten." Jan Weggemans wordt, met spijt in het hart, direkteur van de nieuwe stichting in Gouda. Na 1 september dit jaar zal hij daar proberen eerst het begeleid kamerwonen op te zetten, daarna de daghulp, daarna residentiele hulp. „Ik ga met pijn m het hart weg. We waren nog zoveel van plan hier, bijvoorbeeld om het jeugd- en jongerenprobleem in Leusden mee te helpen aanpak ken. Het opbouwen is hier gestopt. Het afbouwen is begonnen. Ik heb de overtuiging dat we bezig waren met ontwikkelingen die goed wa ren. Ik kan m Gouda alleen probe ren, daar zoveel mogelijk van wat we hier geleerd hebben, van de sfeer hier, in te brenaen." INTERNAAT De Hohorst is, nog even, een in ternaat voor bijzonder jeugdwerk. In Nederland bestaan 19 van der gelijke internaten, daarvan blijven er, na de reorganisatie 14 over. Al leen de Hohorst werkte de laatste jaren alleen met meisjes. Meisjes die hun zekerheid,' zelfvertrouwen en/of vermogen te kunnen functio neren in een groep kwijt waren geraakt, door problemen thuis, ge klemd waren geraakt tussen twee culturen, problemen met leren. Maar allemaal meisjes die bereid waren vrijwillig, hun zaken op een rijtje en beheersbaar te maken. De aanmeldingen komen binnen via de RIAGG's, Raden voor Kin derbescherming, Justitie soms, maar altijd op vrijwillige basis. „Wij hebben hier geen slot op de deur. Zoals iedere bezorgde ouder van een puber of adolescent hebben wij daar wel eens behoefte aan, maar zouden we het niet willen." De opvang is erop gencht de meiden zelfstandig in de maat schappij te leren functioneren. Daarvoor worden zoveel mogelijk aspecten aangepakt. Zoals in het leefgroepwerk, „waann 12 meiden in één groep met elkaar leren om gaan. Van elkaar leren, elkaar no dig leren hebben, de gewone so ciale vaardigheden". In de Hohorst zijn twee van dergelijke leefgroe pen. Daarnaast is er een opleiding „We proberen gebruik te maken vein alles wat mogelijk is. Soms kun nen we uitstekende huisvrouwen van ze maken; ze kunnen leren naaien, koken, verven, behangen, fietsbanden plakken. De meeste meiden volgen een VSO, IHNO OF LHNO opleiding, een enkele volgt een MAVO." Niet alle aktiviteiten vinden uit drukkelijk in de Hohorst plaats. „Zodra we daartoe een mogelijk heid zien, wat betreft de gelegen heid en het meisje laten we ze naar buiten gaan". Dat geldt ook voor de vrije-tijds aktiviteiten. „Wanneer iemand hier in huis aardig tafelten nist, overwegen we de mogelijkhe den haar in te schrijven bij een Leusdense club." Daarvoor bleken in Leusden zowel voldoende mo gelijkheden, als medewerking te bestaan. Hetzelfde geldt voor „sta geplaatsen" m diverse huishou dens. Alle aktiviteiten vallen onder medeverantwoordelijkheid van en overleg met de ouders. „Die zeer enthousiast zijn, wanneer ze hier komen." Deze begeleiding, moge lijkheden en vooral „met dit prach tige huis" was de Hohorst „redelijk uniek" in Nederland. Aan dergelij ke sfeervolle en begripvolle op vang in gradaties blijkt behoefte. Dat blijkt volgens de direkteur on der andere uit het feit dat ondanks dat alle instanties weten van de afbouw en komende sluiting, nog steeds aanmeldingen binnenko men. AFBOUW Het besluit is genomen. Hoe jam mer de direkt betrokkenen het ook blijven vinden. De koele rekenaars zien in de Hohorst gewoon één van de internaten bijzondere jeugd zorg. Volgens managementbeleid, gebaseerd op inwonersaantallen is er in Leusden een overcapaciteit. „Hoewel we altijd vol hebben ge zeten", en in Zuid-Holland een on dercapaciteit. Reorganisatie moet de mogelijkheid bieden „iets nieuws in Gouda te beginnen". „Aan meedoen ontkom je met. Hoe belachelijk het ook is." Terwijl Jan Weggemans op bouwt m Gouda, wordt het werk m de Hohorst langzaam afgebouwd. Voor 1 januari 1989 moeten 12 hulp verlenende plaatsen zijn ingele verd. „Hetgeen betekent dat we nu al heel voorzichtig met de intake moeten omgaan." De gemiddelde verblijfsduur van een meisje in de Hohorst is immers één tot anderhalf jaar. Voor 1990 volgen de volgende acht plaatsen en voor 1991 de laat ste twaalf. „Afbouwen blijkt nu al moeilijker dan opbouwen. We moeten tot het laatst toe proberen ons werk zo goed mogelijk te doen. We moeten lol in ons werk houden. Een pretti ge sfeer is zeker nu enorm belang rijk." Daar staat de grote onzeker heid voor veel medewerkers te genover. „In feite ben ik de enige die weet wat ik ga doen." De di rekteur voelt zich daar wat schul dig over. „Ik heb zoiets als: „een kapitein hoort als laatste het zin kende schip te verlaten". Daar staat weer tegenover dat ik in Gouda, nu de beslissing genomen is, als di rekteur van de fusie, hopelijk nog veel met en voor de Hohorst kan doen." Over de voortzetting van het werk na zijn vertrek maakt hij zich minder zorgen. „We hebben hier een uitstekend team en tweehoof dige leiding. Bovendien is het alrijk mijn taak als direkteur geweest, mezelf het mmst belangrijk te ma ken. Ik moet en wil wel alles weten, overal bij betrokken zijn, altijd dag-en-nacht beschikbaar zijn, maar ook de mensen in vrijheid met de hoge kwaliteiten die ze heb ben, laten werken." Over de afgelopen zes jaren dat hij direkteur was, durft hij te zeg gen „90 procent van de meisjes die hier gelaatst is geweest, is ge slaagd m de maatschappij terecht gekomen. Uiteraard is discussie mogelijk over wat heet geslaagd. Dat ligt aan de norm die je stelt. Mijn norm is, dat ze het zelfstandig redden. En dat doet volgens mij 90%." Op 18 juni van 14.00 tot 17.00 uur staan alle deuren van de Ho horst open. De inwoners van Leusden krijgen de gelegenheid de gerestaureerde situatie te zien en informeel afscheid te nemen. Landgoed de Boom zal een nieu we huurder moeten zoeken. Ho pelijk een nieuwe huurder met evenveel liefde voor werk en ge bouw. En dat de heer Blaten- burgh, ooit nog in dienst van de baron, alsjeblieft zijn schapen voor de deur mag blijven houden. ACHTERVELD - Maandagavond werd in de Heelkom de ledenvergadering van de Kruisvereniging gehouden. De ver gadering werd geopend door voorzitter R. Huisman. Na de behandeling van enkele onderwerpen van huishoudelijke aard werd het plan dat in de Provincie Utrecht ligt om de regionale kruisvereniging Achterveld- Leusden onderdeel te laten uit maken van een nieuw te vormen verband Noord Oost Utrecht besproken. LEUSDEN/UTRECHT - Omdat hij met bijna drie keer teveel drank op zijn auto had bestuurd, moet een 31-jarige Leusdenaar 1500 gulden boete beta len. Zijn rijbewijs hoeft hij vooralsnog niet in te leve ren. De Utrechtse politierechter legde de man naast de geld straf dinsdag een voorwaar delijke rij-ontzegging van zes maanden op. „Wat jammer met zo'n blan co strafblad," zei rechter mr. R. Meertens-Zeeman tijdens de behandeling van de zaak. „Een avondje stappen en dan ga je met vnenden wat dnnken in de stad," luidde de verklaring van de Leusdenaar. De door de officier van justi tie gevorderde boete van tweeduizend gulden vond ver dachte wat aan de hoge kant. „Maar dat is eigenlijk wel lo gisch, wat het is levensgevaar lijk," realiseerde hij zich. Met de geeiste voorwaar delijke ontzegging had hij min der moeite. De politierechter kon zich de bezwaren tegen de hoogte van de boete, bijna een maandssalaris, wel enigs zins voorstellen en verlaagde die met vijfhonderd gulden. LEUSDEN- Niet uitkijken bij het oversteken werd dinsdagmorgen om half negen een ree noodlottig. Automobilist T.K. uit Maarn kon op I de Doornseweg een aanrijding met het dier niet meer voorkomen. De ree overleefde het ongeluk met. De auto werd beschadigd. LEUSDEN- Onder bedreiging van een vuurwapen werd dinsdagmor gen om half üen een bediende van een pompstation aan de Doornse weg het daggeld afhandig ge maakt. Nadat de gemaskerde over valler het geld m ontvangst had genomen (circa vierhonderd gul den), sloot hij de 16-jange pompbe diende op in de w c van het pomp station. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. ACHTERVELD- Komende zondag 19 juni wordt is er Frühschoppen in d'Óuwe Peerdestal m Achterveld. Het feest begint om 11.30 uur. De Hinterfelder Musikanten verzor gen de muziek. Zowel de leden als het bestuur brachten naar voren, in een dwang positie te zijn gebracht omdat het Kruiswerk voor 80% wordt gesub- ACHTERVELD - Maandag wordt er weer geschreven voor Amnesty International. Degenen die hieraan willen deelnemen zijn vanaf 19.30 uur van harte welkom bij Nel Schwagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. sidieerd door de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten en slechts voor 20% uit andere middelen, zo als de contributie Men voelde mets Ditmaal zal geschreven worden I naar de autoriteiten van Pakistan, Joegoslavië en Nepal. De aandacht van deze autoriteiten zal gevraagd worden voor gewetensgevange nen. Voorbeeld-bneven m de taal van het betreffende land en in het Ne derlands zijn aanwezig. Men kan meer dan één brief schrijven. Schrijfpapier en enveloppen zijn eveneens aanwezig. De postzegels 1 moeten zelf worden betaald. In de maanden juli en augustus zullen er geen schrijfavonden wor den gehouden. De eerstvolgende maal is weer in september. voor de schaalvergroting maar men staat met de rug tegen de muur. Er werd vastgesteld dat nu alles gericht is op schaalvergroting en op privatisering. Misschien moet men in de toekomst wel weer van de nu dwingende schaalver groting afstappen. Het Achterveldse bestuur kan op de vergadering van 27 juni a.s. m Utrecht hopelijk iets meer aan de weet komen over de plannen. Na dat het betreffende onderwerp was afgehandeld werd door de voor zitter van de Stichtmg Eerstelings Samenwerkingsverband Utrecht, Greet Wessels gewezen op een meuw facet van de Heelkom, een maandelijkse expositie van schil derijen. Dit verhoogt de aantrek kelijkheid. Voorts is er een ge zondheidszorg-bibliotheek inge richt. Hierna stelde éen van de leden voor een herinneringstegel te laten inmetselen waarop in het kort de gezondheidszorg in naam en jaar is weergegeven. Mogelijk dat de ont hulling hiervan dan op 14 april 1989 kan plaats vinden, want het is dan zestig jaar geleden dat het Wit Gele Kruis werd opgericht. Verder stel de hij voor hieraan enige feestelijk heden te verbinden en eventueel een uitgave van een herinnerings boek. Tot slot werd medegedeeld dat op 30 juni a.s. om 16.15 uur de Heel- kom_officieel zal worden geopend door de wethouder van Welzijn van Leusden, Evelien Blom-de Groot. LEUSDEN - Maandagochtend hield de Leusdense Rijkspolitie een LEUSDEN - Automobilist G.M. uit Scherpenzeel deed afgelopen maandag aangifte van schade aan zijn auto. als gevolg van een aanrij ding. De auto stond geparkeerd op de Kuiperij. De dader reed na de aanrijding door. Eenzelfde voorval deed zich maan dag voor op de Dafplaats. Ditmaal was automobilist B. uit Nijkerk de geduneerde. controle van bromfietsen op de Arnhemseweg. Acht bromfietsers werden bekeurd vanwege opge voerde voertuigen. Het ging in alle gevallen om doorgaand verkeer: de bromfietsers waren onder meer afkomstig uit Woudenberg, Scher penzeel en Maarsbergen. ACHTERVELD - Zondag organi seert de AMBC Achterveld een puzzelrit. De rit heeft een lengte van ongeveer 35 km. Er wordt ge reden onder een eigen reglement en er kan worden deelgenomen in de sport- en in de tourklasse. Uitzetter is de heer Van de Broek uit Amersfoort Inschrijven kan vanaf 13.30 uur in hotel de Roskam aan de Hessenweg. De eerste deel nemer start om 14.00 uur. LEUSDEN - Op de Hamersveldse- weg vond maandagmiddag om streeks vijf uur een aanrijding LEUSDEN- In de nacht van maandag op dinsdag werd bij een inbraak in een woning op Maisland geld en betaalkaar ten gestolen. De dieven, die een schuifpui forceerden om binnen te komen, ontfermden zich over ongeveer vierhon- plaats. Bromfietser T.S. uit Leusden week te ver uit, waarop de Leus dense automobilist Van de H, hem niet meer kon ontwijken. Een aan rijding volgde: de schade bleef be perkt en er vielen geen gewonden. derd gulden aan contanten. In dezelfde nacht bezochten vertegenwoordigers van het inbre kersgilde ook een woning op Ha verland. De dieven hanteerden de zelfde werkwijze als die op Mais- land gevolgd werd. Ook hier ver dwenen geld en betaalkaarten. Er zijn overigens nog geen aan wijzingen dat het bij beide inbra ken om dezelfde personen ga- (advertentie) KOMPLETE WONINGINRICHTING Hamersveldseweg 22 - Leusden - Tel. 033-941331 Eén van de weinigen uit de omgeving. LEUSDEN - Woensdag 15 juni zal er om 8 uur 's avonds, in het gemeente huis van Leusden een voorlichtingsavond ge houden worden over de opvang van een groep van 67 Iraanse vluchtelingen. De voorlichtingsavond is be doeld voor alle personen die er voor voelen om mee te werken aan de opvang van vluchtelingen. Medewerkers van het ministerie van WVC, Vluchtelingenwerk Neder land en het opvangprojekt zullen informatie geven over het vrijwilligerswerk en over de achtergronden van de groep Iraniërs. Een informatiebrochure over het opvangprojekt is te ver krijgen aan de balie van het gemeentehuis of op de afde ling Welzijn. Telefonische in formatie is te verkrijgen onder nummer: 033-694318. LEUSDSEN- De Leusder sporthal De Korf, de jaar- Handbalvereniging (LHV) lijkse rommelmarkt, houdt zaterdag 18 juni op De markt begint om 9.00 de parkeerplaats naast uur.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7