'Gezamenlijke inspanning redde duizenden zeehonden' Voltooiing vordert Unieke Utrechtse uiterwaarden worden aangetast en bedreigd Leusdenaar onderscheiden vandaag in de leusdei Geesje Drenth van zeehondencrèche op Valleischool: Rapport Provinciale Waterstaat: Inbraak bij De Eemelaar SERVA V0LV0 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden dinsdag 21 juni 1988 - 20e jaargang no. u Jongens wegens diefstal gearresteerd 'kbS-""'" door Marianne de Valck WBmSSB*8fS3S*S&6BmBBSB Pagina 3 Pagina 3 Pagina 4 Pagina 5 Pagina 5 Pagina 7 Pagina 7 Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'- zeehonden het slachtoffer zal wor den. Volgens Geesje Drenth bete kent dit met, dat al het werk van de afgelopen zeventien jaar voor niets is geweest. Immers, wan neer door de gezamenlijke in spanning geen duizend zeehon den gered zouden zijn, waren er nu helemaal geen zeehonden meer over geweest. Natuurlijk vond ze het tnest dat zoveel die ren die zij mede verzorgd en op geknapt heeft, waarna ze tonnetje rond werden vrijgelaten, nu dood zijn of dood gaan. Ze blijft over tuigd van het nut van haar werk dat ze, getuige haar verhaal, met zoveel inzet doet. zieke dieren krijgen menselijke, geen dierlijke medicijnen, nadat gebleken is, dat deze zwaardere middelen, betere resultaten ge ven. Geesje Drenth liet er geen twijfel over bestaan, dat ze de zeehon den graag mag, hoewel het geen lieverdjes zijn. „Ze kunnen flink bijten". Daarom kon ze op aan schouwelijke wijze laten zien hoe een zeehond in de houdgreep ge nomen dient te worden, om zijn broodnodige vispap toe te kun nen dienen. De meeste aandoenlijke dieren blijven natuurlijk de jonge zeehon den. Op de dia's was duidelijk te zien, waarom een te vroeg gebo ren dier geen kans maakt. De ha- nge witte prenatale vacht dient in de eerste uren na de bevalling af te vallen. Want met die vacht kan een jong niet zwemmen en dus niet eten. De jonge dieren die mo menteel gevonden worden, heb ben die witte vacht nog. Met als gevolg dat ze moeten blijven, droog gevoed moeten worden met melk met 40% vet en net als babies vooral warm moeten blij ven. Door het huidige virus klinken pessimistische geluiden op, waar uit de verwachting klinkt dat min stens de helft van de nu levende LEUSDEN - Op uitnodiging van de Valleischool kwam Geesje Drenth afgelopen donderdag 16 juni vertellen over haar en hèt werk in de zeehondencrèche in Pieterburen. 's Middags had ze een enthousiast gehoor van kinderen, 's avonds hield ze haar verhaal voor volwassenen. Haar, onopgesmukte, informatie, vol anekdotes, kenmerkte een nuchtere benadering. Zij onder- E bouwde haar pleidooi met dia's wat bijzonder in de smaak viel. E De zeehondencrèche heeft het op dit moment drukker dan ooit, als gevolg van het heersende virus waaraan veel zeehonden doodgaan, ziek of te vroeg geboren worden. Desalnietemin had Geesje haar belofte om op de school, die dankzij een wan- delende leraar twee zeehondjes heeft kunnen adopteren, over E haar werk te komen vertellen, gehouden. In Duitsland, Denemarken en Ne derland zijn dne zeehondenop vangcentra waar aangespoelde zeehonden uit deze landen en Bel gië, en dit jaar voor het eerst ook uit Griekenland, kunnen worden opgevangen. De meeste ziekten ontstaan bij zeehonden door de vervuiling in de Waddenzee. De populaties overbrengen naar een andere, schonere zee heeft geen zin, omdat de zeehonden afhanke lijk zijn van de zandbanken „Zon der zandbank, geen zeehond". Op de banken ontmoeten de die ren elkaar, met als gevolg de ge boorte van jonge dieren Zieke dieren raken moe en uitgeput, op een zeebank proberen ze warm te worden en uit te rusten. Een ziek dier dat een zandoank heeft we ten te bereiken, heeft een grote kans opgemerkt te worden door één van de vele vrijwillige speur ders, die dit aan de opvangcentra melden. De meest voorkomende aandoe ningen zijn ontstekingen, wormen in long en darmen en huidwon- den, bijvoorbeeld doordat de slimmeriken wel in fuiken kunnen zwemmen, maar met eruit. De Drukke open middag De Hohorst 't Hamersveld hield tuinfeest binnenshuis Consumentenpagina Ria Abels liep „Nacht van Gulpen": „Het was af en toe net een spooktocht." Mininatuurtje; Spurrie Sport: Twee Hakhorst-teams naar de hoofdklasse Trailing van de Bosch kreeg achttien auto's in beweging LEUSDEN - Langzaam maar zeker nadert de voltooiing van Leusden. In 't Ruige Veld wordt momenteel naarstig gebouwd aan de laatste woningen, die Leusden kreeg toegewezen. En alhoewel er wat politiek gekrakeel gaande is over de vraag, of de gemeente nu wel of niet gaat meebetalen aan de lift m een nieuw bouwwerk van de Womngstichting Leusden is het met de vraag, of, maar wanneer dat appartementengebouw er komt. Waar het met de woningbouw dus wel vlot, is dat ten aanzien van het bedrijventerrein De Horst nog niet het geval. Daar moet eerst nog een raadsbesluit over worden genomen. En wel met name over de komst van een Huis van de Sport. Ook de eigen aansluiting van Leusden op de A-28 is voorlopig nog met meer dan een zandspoor in de weilanden. En het kan nog wel drie jaar duren, voordat de aanleg een feit is Maar dat m Leusden de groene weilanden langzaam maar zeker moeten wijken voor de oprukkende woningbouw, is getuige deze foto, op heden al te illustreren (foto Hans verhorst). illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr LEUSDEN - Intensieve landbouw, ontgrondingen, dijkverzwa ringen, waterstaatkundige aktiviteiten en het dempen van klei- putten zijn de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van natuur en landschap in het Utrechtse uiterwaardengebied. En nog steeds vormen deze aktiviteiten een bedreiging voor de waardevolle gebieden in het zuiden van de provincie. Dat taat in een rapport van de afdeling Ecologie van Provinciale Water staat van Utrecht, dat aan de Statencommissie Groen is aange boden tijdens een excursie naar het uiterwaardengebied. In het rapport wordt geconsta teerd, dat de bestaande regels niet altijd voldoende bescherming kunnen bieden, waardoor nog steeds waardevolle natuurgebie den verdwijnen. Aan het eind van het rapport, dat een samenvatting is van een veel uitgebreider basis rapport, staan vierentwintig aan bevelingen waardoor het uiter waardengebied beter kan worden beschermd en de natuur- en land schapswaarden kunnen worden vergroot ONDERZOEK Uit het onderzoek naar bodem, fauna en vegetatie dat de afgelo pen zes jaar in de provincie Utrecht is uitgevoerd, blijkt dat het uiterwaardengebied in veel op zichten uniek is. Met name komt er een aantal planten voor, dat ner gens anders in de provincie is aan getroffen. Het gaat dan vooral om zogenaamde stroomdalvegetaties iu de Rhenense buitenwaarden en de Amerongse Bovenpolder, en om soortenrijke moerasvegetaties ui de Dertienmorgenwaard (Lo- ?ik), en de Steenwaard (bij Schalk- vrijk). Enkele bijzondere plante- soorten uit het uiterwaardenge bied zijn: wilde marjolein, tripma dam, bevertjes, kaal beukkruid en >olei. daarnaast is het gebied van groot ielang voor reptielen, amfibieën en vogels. Naast de gewone pad en de bruine kikker komen in de uiterwaarden ook de rugstreep- pad, de groene kikker, de kleine watersalamander, de kamsala- mander, de heikikker, de ring slang en de levendbarende hage dis voor. Uit het broedvogelonderzoek blijkt dat in het buitendijkse ge bied in de provincie Utrecht, in to taal ongeveer 1960 hectare groot, enkele zeer bijzondere vogels broeden zoals het porseleinhoen, de kwartelkoning en de oever zwaluw. Vooral in de winter is het gebied van groot belang voor grote groepen kolganzen en net- ganzen. Behalve een bijzondere planten en dierenwereld, kent het gebied ook een aantal bijzondere bodem- vormen, zoals de enkele meters hoge nvierduinen bij de zandplaat de Bol in de Willige Langerakse- waard (Lopik) en de steilrand tus sen Amerongen en de Grebbe- sluis, waar op verschillende plaat sen grondwater te voorschijn komt. Ook de kleinschalige klei- putten uit het verleden zijn waar devolle landschapselementen, die zich in de loop der jaren heb ben ontwikkeld tot echte natuur gebiedjes. BEDREIGINGEN Het uiterwaardengebied wordt door diverse menselijke aktivitei ten bedreigd: de intensieve land bouw, ontgrondingen, recreatie, dijkverzwaringen, waterstaatkun dige aktiviteiten en de demping van kleiputten. De hoeveelheden mest, die tegen woordig in de landbouw worden toegediend, zijn funest voor soor tenrijke graslandvegetaties. Ook het verbouwen van mais heeft een negatieve invloed op natuur en landschap m het uiterwaardenge bied, zo staat in het rapport te le zen. Op dit moment is ongeveer zestig hectare als maisakker in ge bruik. Vijftig hectare uiterwaard is in de loop der jaren in water ver anderd, doordat er op grote schaal ontgrondingen hebben plaatsgevonden. Soms zijn de plassen met afvalstoffen gedempt, zoals in de Amerongse Bovenpol der is gebeurd Een uit natuuroog- punt ongewenste ontwikkeling. Ook blijkt uit het onderzoek dat inmiddels twee derde van alle kleiputten is gedempt. Verder noemt het rapport dijkver zwaringen als één van de grootste bedreigingen voor de buiten dijkse gronden, doordat daarbij veel natuurwaarden verloren kun nen gaan. Ook de verontreiniging van het rivierwater, dat van tijd tot tijd ook buiten de oevers komt, de aanleg van wegen, spoorwegen en vaarwegen, oprukkende be bouwing (zoals de Lekboulevard in Nieuwegein) en industriële akti viteiten hebben het gebied aange tast en vormen een bedreiging voor natuur en landschap. LEUSDEN - Twee minderjarige jon gens. J.V. uit Leusden en S.S. uit Amersfoort, zijn door de Leusden- se politie gearresteerd. Zij worden ervan verdacht, vorige week don derdagnacht een bromfiets te heb ben gestolen. Ook zouden zij wat te maken hebben met een inbraak in een garagebox aan de Irenelaan. Daarbij werd gereedschap ont vreemd. Beide jongelui zijn ingesloten op het politiebureau, en worden mo menteel verhoord. De politie kwam de jongens dankzij een tip op het spoor. ACHTERVELD - In de nacht van donderdag op vnjdag werd inge broken m de kantine van tennisver eniging De Eemelaar. Alhoewel het alarm afging, was de politie te laat. De inbrekers waren er vandoor met de kassa. Die bevatte onge veer vijftig gulden AANBEVELINGEN Het rapport eindigt met vieren twintig aanbevelingen Het gaat om een aantal aanbevelingen om de huidige regelgeving, met name op het gebied van de ruim telijke ordemng, beter te benutten ter bescherming van natuur en landschap. Ook andere rege lingen en wetten zoals de Natuur beschermingswet, de Wet bo dembescherming en de subsidie regelingen voor landschapsele menten kunnen daarbij een rol spelen Daarnaast doet de afde ling Ecologie een aantal aanbeve lingen om de natuurwaarden van het gebied verder te ontwikkelen door middel van een aangepast beheer Het rapport "Utrechtse uiterwaar den van Nederrijn en Lek" is voor belangstellenden verkrijgbaar bij de bibliotheek van de provincie Utrecht, Achter Sint Pieter 200 in Utrecht (telefoon 030-582278). De kostprijs is 14,50 (incl. verzend kosten). AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 iel 033-630154 Dag-/Avondscholengemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO, HAVO VWO. MEAO Studie per vak of voor diploma, overdag en/of 's avonds door het Rijk gesubsidieerd Versnelde opleidingen Inlichtingen Tel. 033-631668 - Leusderweg 249 LEUSDEN/AMERSFOORT- Uit handen van de Amersfoortse wethouder Th.S.J. van der Worp ontvmg Leusdenaar F.H.P. Meilink afgelopen woensdag de eremedaille m goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Mellmk was op die dag bijna 39 jaar in overheidsdienst, waarvan 37 jaar als ambtenaar van de gemeente Amersfoort. Naast een langdurige camere als ambtenaar, kan de heer Meilink ook bogen op een lange reeks van nevenactiviteiten, waarbij zijn vakbondswerk nadrukkelijk in het oog springt. De heer Meilink, die in oktober zestig jaar wordt, maakt gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. (advertenties) en m0T&6 uabet Krant;

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1