nieuws voorde consument Wereldomroep leu sd en krn n t Reisspellen van MB Mobiele wijnkelder geoptimaliseerd Amerikanen veroveren Europa Service rubriek voor vakantie gangers in „Nieuwslijn Europa Party-line: rerHuisblad nieuw 06-nummer Modieuze steunpanty's Alle dingen zijn giftig. Persil nu ook vloeibaar Film en brochure over geluid hinder luchtmacht II Zomerwerfkaart streekvervoer weer verkrijgbaar kriskras door Nederland met de in de hand. Verhuisblad DINSDAG 21 JUNI 1988 4 MB International BV komt met totaal nieuwe reisspellen de Flip- Flappers Er zijn vier verschillende Flip-Flappers in een compact for maat. Speelbord, magnetische speelstukken en puntenwijzer zit ten in een cassette. Goede reisspel len voor in de auto, op de boot, op de camping of thuis. Flip-Flappers zijn spellen voor twee personen en geschikt voor iedereen vanaf 7 jaar. De spelre gels zijn overzichtelijk en snel te leren. Even aan de cassette schud den en het speelbord flapt eruit. Dobbelstenen komen er niet meer aan te pas. In plaats daarvan zit er in de cassette een puntenwijzer. De speelstukken zijn magnetisch, zo dat ze ook tijdens een hobbelige rit met verschuiven Er zijn vier verschillende Flip- Flappers: Klopjacht, een snel detective-spel. De politic-agent moet de dief van gen, vóórdat hij de grens passeert, Piratengoud, het zeerovers-avon- turenspel. De kanonneerboot moet het piratenschip torpederen, voor dat het piratenschip de gouden munten heeft gevonden; Race-cir cuit, het 3-versnelhngen auto-race- spel. De race-auto's racen over het circuit. Wie bereikt als eerste de finish?; De Drakentemmer, het grijp-de-draak spel. Vecht tegen de monsters en overwin de draak. Flip-Flappers zijn te verkrijgen in alle speelgoedspeciaalzaken en warenhuizen. De winkelverkoop- pnjs is circa 10 gulden. In de voiKsuioiiu neet Hei ui gauw „moeilijke benen". Een pijn lijk ongemak, dat in feite neerkomt op vervorming van de beenaderen en dat dikwijls ontaardt in de veel- gevreesde spataderen. Uit onder zoek is gebleken dat één op de twee volwassenen lijdt aan deze pijnlijke verandering van de been aderen. Spataderen, ook wel varices ge noemd, ontstaan wanneer het bloed niet meer goed terugstroomt naar het hart. Deze slechte door stroming van het bloed zorgt voor stuwing in de aderen Het gevolg hiervan is dat de aderen gaan op zetten en na verloop van tijd wijd en kronkelig worden: spataderen. Door het verwijden sluiten de klep pen doorgaans minder goed af en zodoende wordt de klacht steeds erger. Voornamelijk de aderen die op de spieren en direct onder de huid liggen worden aangetast. De aderen die dieper liggen krijgen steun van de beenspieren. De ernst van de door varices ver oorzaakte klachten is niet noodza kelijkerwijs gecorreleerd met het aantal en de omvang van de spata deren. De eerste symptomen zijn steken, branderig gevoel, ver moeidheid of pijn in de onderbe nen na lang staan. Later kunnen krampen voorkomen en eventueel jeuk door geassocieerd eczeem in het verloop van de ader De uitgerekte en gekronkelde aderen zijn in het algemeen zicht baar bij het staan. Bij dikke patiën ten moet men soms door middel van betasten op kloppen de varices Echte ouderwetse wijnkelders zijn er steeds minder, wijnliefheb- bers daarentegen steeds meer. Om ook deze laatste groep zonder kel der optimaal te laten genieten brengt Henk Wulfsen van Fiko Wijnrekken in Elburg sinds enige tijd de wijnbewaar- en wijnkli- maatkasten van het Zwitserse merk Liebherr op de Nederlandse markt. In de groep wijnbewaarkasten zijn recentelijk nieuwe kasten geïn troduceerd. De nieuwe wijnbe waarkasten WKS 3200 en 4700 hebben een opslagcapaciteit van 150 c/q 250 flessen en 5 verstelba re legroosters. Er kan via een re- gelknop aan de buitenkant van de kast een temperatuur tussen +5 en 18 graden C. ingesteld worden, waarbij een tochtvrije luchtcircula- tie een permanente temperatuur en luchtvochtigheid garandeert in de hele kast. Daarbij zorgen 2 actief koolstoffilters voor een regelmati ge luchtverversing, die minder aan gename geuren of een te hoge luchtvochtigheid direct absorbe ren Binnen de groep wijnklimaat- kasten met verschillende tempera- tuurzones kan de basistemperatuur via een instelknop aan de buiten kant van de kast worden geregeld De voorgeprogrammeerde tempe- ratuurzones worden automatisch ingesteld Dit betekent dat in totaal 160 flessen, afhankelijk van de soort, voortdurend op de meest ideale serveertemperatuur gehou den kunnen worden. Type WTS 3200 heeft een dich te, linkse of rechts draaiende, mag netisch sluitende deur met slot Model WTS 3202 heeft een deur met thermopane beglazing en bin- nenverlichting. Beide kasten be schikken over een automatische condensvochtverdamper. Zowel de wijnbewaar- als wijnklimaatkasten beschikken over een speciaal ontwikkeld mo torcomponent in het koelaggre- gaat, waardoor alle trillingen wor den geabsorbeerd en de wijnen zich in optimale rust verder kun nen ontwikkelen. Voor meer informatie over deze mobiele wijnkelders kan men te recht bij Fiko Wijnrekken Elburg, Henk Wulfsen, Jufferenstraat 17, Postbus 72, 8080 AB Elburg, tele foon 05250-3977. Een vernieuwde mobiele wijnkelder Het ministerie van Defensie heeft een folder en een film uitge bracht waarin informatie wordt ge geven over de geluidhinder die ont staat door vliegactiviteiten van de Koninklijke Luchtmacht In de fol der en de film - beide getiteld „Geluid" - worden maatregelen uiteengezet die door Defensie zijn genomen om geluidhinder zoveel mogelijk te beperken. Ook wordt ingegaan op het belang van laag vliegoefeningen en wordt informa tie gegeven over adressen waar verzoeken om informatie, klachten over geluidhinder en eventuele schadeclaims kunnen worden inge diend. In de brochure wordt ingegaan op de taken van de Koninklijke Luchtmacht, zoals luchtverdedi ging, ondersteuning van landstrijd krachten, luchtvervoer, reddings operaties en maritieme verkennin gen Hiervoor dienende vliegers van de luchtmacht jaarlijks een be paald aantal vluchten te maken, zowel op grote als op geringe hoog te. Om de geluidhinder zoveel mo gelijk te beperken heeft Defensie de wettelijke minimum vlieghoog te al eerder verhoogd van honderd vijftig naar driehonderd meter Ons land kent op dit moment geen laagvlieggebieden voor straalja gers. Boven Nederland zijn er ech ter wel twee laagvliegroutes die laagvlieggebieden in het buiten land met elkaar verbinden Op deze routes mag op 75 meter hoog te worden gevlogen Door middel van steekproeven wordt gecontro leerd of vliegers zich aan deze mi- zien vast te stellen. Als bijkomstige afwijkingen kunnen verkleuringen van de omliggende huid en zwel ling voorkomen In hoeverre de kleppen aangedaan zijn is vrij sim pel door de huisarts te testen met behulp van de test van Trendelen- burg. Vooral mannen en vrouwen met een „staand" beroep, met een zwak bindweefsel of met over wicht, oudere mensen, mensen met trombose-benen, en zwangere vrouwen vormen hier de riscico- groep. Spataderen komen met name binnen bepaalde families voor Om het kwaad bij de bron te bestrijden, kunnen steunkousen ot -panty's uitkomst bieden Voor waarde is dan wel, dat de panty een perfecte pasvorm heeft en vervaar digd is van goed materiaal In Nederland zijn de drogist en de apotheker de specialisten in „zelfzorg" en als men beseft, dat bij 76% van de vrouwen en bij 57% van de mannen pijnlijke ver anderingen van de beenaderen zijn geconstateerd en dat er in Neder land „slechts" 200 adressen zijn waar men gespecialiseerd is in or thopedische kousen, dan beseft men tevens dat de verkrijgbaar heid van steunkousen een pro bleem is bij de preventie van „beenproblemen". Varihnd brengt een chique mo dieuze steunpanty, zonder het me disch aspect uit het oog te verlie zen. Varilind is verkrijgbaar in twee kleuren, te weten Silk en Sa hara en in vijf confectiematen. Na jaren van bijna gehele afwe zigheid, komen eindelijk (en geluk kig) de Amerikaanse automobielen weer naar Europa Dit dankzij de relatief lage dollarkoers. Eerlijk is eerlijk: Hessing te De Bilt gooide met de Ford Sable en Ford Taurus als eerste de knuppel in het hoen derhok, gevolgd door Chrysler. En nu General Motors. Echter niet via importeur General Motors Conti nental, maar via acht vooraan staande, autonome officiële Gene ral Motors dealers en zo'n 30 offi cieel erkende servicebedrijven ver spreid over heel Nederland Wel houdt de landelijke Importeur een oogje in het zeil, want hij heeft tenslotte een naam hoog te hou den, die van Neerlands meest ver kochte merk Maar hij kan gerust zijn, want er komen stuk voor stuk klassewagens naar ons land. De één nog mooier dan de ander en het betreffen zeker geen Amerikaanse „dweilen" zoals het produkt uit de USA tot voor tien jaar werd geka- raktiseerd Groot aanbod Van meet af aan biedt G.M. in Nederland een uitgebreide keuze aan modellen, van compakte cou- pé's, combi's, sedans, luxe limousi nes, sportcoupé's, 4x4 terrein- voertuigen, minibussen tot lichte bedrijfswagens. Vrijwel alle GM- modellen beschikken tegenwoor dig over voorwielaandrijving en een dwarsgeplaatste motor voorin Dit om een optimale benutting van de binnenruimte mogelijk te ma ken. Voor specifieke liefhebbers van achterwielaandrijving levert GM ook enkele modellen. Daar naast kan de klant kiezen uit vier-, zes- of achtcilindermotoren. Te vens biedt GM als eerste Ameri kaanse producent in de Pontiac Grand AM een viercilindermotor aan met zestien kleppen en twee bovenliggende nokkenassen. Dit blok bezit een uniek elektronisch module, dat zowel de ontsteking als de multipoint inspuiting regelt Tevens controleert het systeem het pingelen, de stationaire loop, het afsnijden van brandstoftoevoer bij gas wegnemen en de schakelmo menten bij de automatische trans missie. Stroomverdeler en bougie kabels ontbreken. Twee spoelen en genoemde module bevinden zich onder het kleppendeksel en zijn direct verbonden met de bougies. Het gaat te ver om alle modellen van Chevrolet, Pontiac, Oldsmo- bile, Buick en Cadillac de revue te laten passeren. Alle GM-auto's le vert GM met een drieweg katalysa tor. Bi] het bestellen gaat GM uit van een basis-uitvoering. Daar naast kan de klant alle persoonlijke wensen kenbaar maken. Die wor- 'den dan vanaf fabriek geplaatst. Hierbij kan men denken aan air conditioning, elektrische stoelver- stelling, elektrisch te bedienen ra men, elektnsche deurvergrende ling, sportvering, niveauregeling, cruise-control, antislip-differen- tieel, sportvelgen en wat dies meer zijn Impressie Enkele modellen werden on langs een paar uur aan den lijve getoetst. Het blijft altijd weer een sensatie om in „Amerikanen" te zitten. Je voelt je als een koning op de weg Of dat nu in een Chevrolet Corsica van rond de 44 mille is of in een Pontiac Bonneville SSE van 86 mille De wagens mden Europees goed en bieden stuk voor stuk uit zonderlijk veel waar voor hur geld Ze ogen goed en staan tech nisch gezien op hoog niveau Dankzij altijd aanwezige stuurbe krachtiging sturen de wagens eq prettig De één laat zich wat spor tiever berijden dan de ander. Lo gisch natuurlijk Een Chevrolei Corsica is nu eenmaal een pietsu handelbaarder dan een Buick Re gal. De hernieuwde kennismakin] met de USA-GM-produkten vie verrassend positief uit Betrek ji daarbij ook nog de prijzen in di beoordeling, dan lijkt een goedi toekomst voor de „Amerikanen' in Nederland weggelegd. En, on maar eens een (Honda) cllché h gebruiken: „Het wordt weer mooi er op de weg". Amerikaanse modellen veroveren de Europese markt. Nieuwslijn Europa, het ochtend programma van Radio Nederland Wereldomroep biedt de vakantie gangers deze zomer (tussen 10 juni en 2 september) een uitgebreide service rubriek. Nieuwslijn Europa is dagelijks via de kortegolf te be luisteren tussen negen en vijf voor half elf, Nederlandse zomertijd. De reacties van de (ongeveer één miljoen) luisteraars gedurende de vorige zomerperiode vormden de aanleiding voor de continuering van het serviceprogramma dit jaar. EUR 2 y V fïfj De Wereldomroep op de korte golf. wintertijd zomertijd frequentie In MHz gebied .08 00-09 25 09 00-10 25 13 m 25 m 31 m 31 m 49 m 21 485 11 935 9 895 9 775 5 955 noAFR zoEUR/noAFR ZwEUR'nwAFB EUR2 EUR2 zomer EUR1 14 30 «5 25 15 30 16 25 41 m 49 m 7 295 5 9S5 EURt EURl #17 30-18 25 >9 30-19 25 "19 m 31 m 31 m 49 m *15 S60 9 775 9 895 5 955 zoEUR zwEUR z.zoEUR EUR2 V^*EUR^<^ rnvAFfi SP roAFR 22 30-23 25 23 30-00 25 49 m 6 020 zwEUR/nwAFR Bovendien een korkdioniluitzonding op zondegen 11 30 12 25 12 30 13 25 16 m 19 m 31 m 49 m 17 605 15 560 9 715 5 955 zwEUR/nwAFR zoEUR/noAFR EUR2 EURl Er wordt aandacht besteed aan me dische informatie (o.a. over de ver krijgbaarheid van medicijnen in het buitenland), aan verkeersinfor matie (de situatie op de belangrijk ste verkeersaders in Europa) en aan de betekenis van een ambassa de of consulaat voor de vakantie ganger. Verder komen onderwerpen aan bod als: de ontvangstvan de We reldomroep, telefoneren naar Ne derland, gedragsregels in het bui tenland en andere zaken die voor de toerist van belang kunnen zijn. Iedere dag, rond half tien 's mor gens staat één onderwerp centraal. De service rubriek komt tot stand dankzij de samenwerking met in stanties als ANWB, Consumenten bond, reisorganisaties, douane, PTT, Buitenlandse Zaken, de Rut- gersstichting en het Voorlichtings bureau voor de Voeding. Andere vaste onderdelen in Nieuwlijn Europa: het nieuws, de actualiteiten, een overzicht van he weer in Europa, (verzorgd door he KNMI), de oproepen van d ANWB-alarmcentrale en een sa menvatting van het belangrijkest nieuws uit de kranten. Natuurlijl besteedt Wereldomroep sport-ver slaggever Jacques Chapel aandach aan het EK-voetbal vanuit West Duitsland. Dagelijks is er een spe ciale studio-gast (o.a. voetballe Willy van de Kerkhof, trainer Bar ry Hughes en scheidsrechter Bej Thomas) waarmee teruggekekei en vooruitgeblikt wordt op de wed strijden. Studio-presentatie: Jai van Thiel en Kees Toering. Tijdstip van de uitzending 09.30-10.00 uur en in de uitzen ding van 18.30 uur. Traditiege trouw besteedt de sportredakti* met een eigen equipe uitgebreid* aandacht aan de Tour de France Tussen 09.00 en 09.30 uur wordi kort teruggeblikt op de etappe vai de vorige dag. In de avonduitzen ding van 18.30-19.25 uur wordl naast de vaste programmaonder delen een etappeverslag gegeven, compleet met finishflits, klasse menten en intervieuws. Presenta tie: Jacques Chapel en Ruby Lees Een speciale Tour de France-fol der met een etappe-overzicht gratis verkrijgbaar bij de Wereld omroep in Hilversum. Het uitzendschema van de Wereldomroep Deze zomer bieden de Neder landse streekvervoerondernemin- gen voor de derde keer de moge lijkheid tot het kopen van een Zo- mer-Zwerfkaart. Deze goedkope dagkaart is m de periode van 13 juni tot en met 11 september geldig op alle bussen (trams en metro's) van het streek- en stadsvervoer. De kaart kost 9,- per persoon, wanneer tenminste twee personen samen reizen. Kinderen (4 t/m 11 iaar) en houders van een Pas 65 cunnen met twee personen van één kaart gebruik maken. Twee hou ders van een Pas,65 en twee kinde ren reizen dus samen voor 18,-. twee volwassenen en twee kinde ren kunnen voor 27,- een dag lang gebruik maken van de bus. De kaart is verkrijgbaar bij de chauffeurs op de streekbussen en de bussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Groningen. De ZomerZwerfkaart is ook te koop bij de streekvervoerondernemin- gen en bij sommige WV-kantoren. Reizigers kunnen op die adressen tevens terecht voor reistips. De Zomer-Zwerfkaart was in 1986 voor het eerst verkrijgbaar. Toen maakten 85.000 mensen er van gebruik In 1987 verkochten de streekvervoerders 180.000 kaarten. Kopers van de Zomer Zwerfkaart kunnen bij ruim 35.000 haltes in Nederland opstap pen. nimum vlieghoogte houden. In de folder „Geluid" worden nog meer maatregelen genoemd die de geluid- overlast moeten beperken. Zo is op dit moment het zogeheten zone- nngsbeleid in uitvoering, waar door onder meer woningen in de directe omgeving van vliegbases op kosten van de overheid worden geïsoleerd. De folder „Geluid" kan in het hele land worden aangevraagd bij de voorlichtingscentra van Defen sie, waar ook de film kan worden bekeken. V erkrijgbaar hij de buschauffeur van het streekvervoer tussen 13 juni en 11 september 1988 .En er is niets dat geen gif bevat; alleen de dosis bepaalt de giftigheid", zei de arts Paracelsus 450 jaar geleden al. Er zijn stoffen die pas schadelijk zijn als je er zeer grote hoeveelhe den van binnen krijgt. Wie bijvoor beeld 12 liter water in korte tijd opdrinkt, zal dit niet overleven. Sommige stoffen zijn zo giftig, dat een kleine hoeveelheid ervan al dodelijk is. Al heel lang weten mensen dat planten en dieren giftig kunnen zijn. De wijsgeer Socrates werd veroordeeld tot de gifbeker. Daarin zat een aftreksel van de scheerling. Deze plant lijkt op pe terselie, waardoor verwisseling - al dan niet met opzet - mogelijk is. Dit is maar éen van de vele voor beelden van giftige planten. Van de kennis ervan maakten gifmengers hun vak. De angst voor vergiftiging was groot. Vorsten lieten hun eten voorproeven. In onze tijd is het bestuderen van de giftige werking van stoffen een tak van wetenschap de toxicolo gie. Toxicologen willen niet alleen weten welke hoeveelheid van een stof schade veroorzaakt, maar ook waarom een stof dat doet. Zij zoe ken uit welke chemische samen stelling een stof heeft en hoe die stof inwerkt op het lichaam Het is al heel lang bekend, dat een beet van een giftige slang dodelijk is al het gif direkt in de bloedbaan te recht komt. Maar als je het gif sne uit de wond opzuigt en per ongelul inslikt, heeft dat geen schadelijk gevolgen. Slangegif bestaat uit na melijk uit eiwit, en in ons maag darmkanaal worden eiwitten sn£ afgebroken Het is ook belangrijk om te we ten of een stof in water of m ve oplosbaar is. Goed in vet oplosbar stoffen zoals hen bestnjdingsmid delen DDT kunnen m het lichaarm vet worden opgeslagen. Blootste! ling aan kleine hoeveelheden kaï daardoor op den duur schadeliji zijn. Nu er door de mens zoveel nieu we stoffen worden gemaakt voc allerlei produkten, van schoon maakmiddelen tot medicijnen, i het werkterrein van de toxicologe zeer uitgebreid. Men hoeft nu nie meer bang te zijn voor gifmoorc maar wel voor onzorgvuldig on; gaan met chemicaliën. Meer informatie over de toxico logie en het onderzoek van giftig stoffen is te vinden in het nieuw Cahier van de stichting Bio-Wetec schappen en Maatschappij Dit O hier kan men bestellen door 10, over te maken op giro 225216: t.n.v. Stichting Bio-Wetenschaf pen en Maatschappij, Leiden o.v.v Toxicologie. De streekvervoersmaatschappijen hebben een nieuwe Zomer zwerf kaart uitgegeven Het leger eigenhuisbezitters in ons land groeit gestaag. Van de 5.5 miljoen huizen in ons land, worden ruim 2,4 miljoen door de eigenaars bewoond. Dat is ruim 43 procent. Op dit moment verwisselen jaar lijks 150.000 tot 200.000 panden van het particuliere woningbezit van eigenaar. Voor alle kopers en verkopers van een eigen huis is het nieuwe Verhuisblad. De toegenomen vraag naar het eigen woningbezit heeft er de laat ste jaren voor gezorgd dat er een enorm aantal nieuwe hypotheek- vormen is ontwikkeld, die stuk voor stuk als kenmerk hebben dat de lasten en voorwaarden gunsti ger zijn dan de traditionele hypo theken. Ook de financieringsmaat schappijen stimuleren daarmee het eigen woningbezit In het nieuwe Verhuisblad wordt uitgebreid op al die nieuwe hypotheekvormen in gegaan. Het Verhuisblad, dat gratis bij de NVM-makelaar, notaris en erken de verhuizer verkrijgbaar is, bun delt de veelheid aan informatie waarmee ue koper van een eigen huis te maken krijgt. Op speelse en overzichtelijke manier. Er wordt niet alleen ingegaan op het kiezen van een geschikte woning en het vinden van een passende financie ring, ook inrichtings- en verbouwi- deeën worden gegeven Behalve een goede leidraad om de juiste woning te vinden en te financieren is Het Verhuisblad tevens een goe de gids voor wie zijn koopwoning wil opknappen of verbouwen Het Verhuisblad is verkrijg baar in de tijdschnftenwinkel en kost dan 3,95. llinf A"n,'1 i. .diiiiUi I Het Verhuisblad. Wie voortaan zin heeft in een gezel lig gesprek, hoeft nooit meer te zoeken naar iemand die op dat moment toeval lig in dezelfde stemming is Want ieder een die de telefoon pakt en 06.320.330 10 draait, ontmoet direct een stel mensen die nét zo verlegen zitten om een kletspraatje. Op de Party-Line gaat het precies zo toe als bij een gezellig verjaardags feestje. Er wordt gekletst over het weer, het nieuws, hobby's en gezondheid Er wordt geroddeld en er worden moppen getapt Als het in de kleine uurtjes heel gezellig wordt, ontbloeien er zelfs ware liefdesrelaties (alleen 's nachts mag er over „volwassen" onderwerpen wor den gepraat) In de prakti|k blijkt dat er maximaal drie mensen „tegelijk" aan het woord zijn; de andere zeven bellers beperken zich tot meeluisteren Teleservice laat de Party-Line 24 uur per etmaal „bewaken" door een groep psychologie studenten Die zien er op toe dat er overdag niet over sex gepraat wordt, en dat de gezelligheid niet ver stoord wordt door vloekers, schelders of andere lawaaimakers. De „opera tors" beschikken daartoe over geavan ceerde computerapparatuur, die ze bij voorbeeld in staat stelt om de activitei ten van herrieschoppers onmiddellijk te herkennen en te beeindigen. Teleservice verwacht op afzienbare termijn het aantal toegangslijnen van de Party-Line te kunnen uitbreiden. Naast Groene Persil, het eerste grote fosfaatvrije wasmiddel in Ne derland, is er nu ook vloeibare Per sil. Fabrikant Henkei Nederland B.V. liep in het verleden voorop op het gebied van fosfaatvervangden- de ingrediënten m wasmiddelen. Bijna de helft van Nederland wast nu al fosfaatvrij. Met de introductie van Vloeibare Persil verwacht Henkei eveneens zo'n versnelde groei in de sector „vloeibare was middelen" te bewerkstelligen. Ne derland loopt op dit gebied met ca. 12% nog enigszins achter bij de meeste Europese landen, waar het percentage rond de 15-20% ligt Vloeibare wasmiddelen hebben een aantal voordelen Zij verdelen zich snel in het water, zijn daar door ook snel actief en wassen per fect schoon bij lage temperaturen. Dat sluit goed aan bij de tendens van het publiek om steeds veelvul- diger op lage temperaturen te gaan wassen. Daaraan ligt niet alle* economisch denken ten grondsla ook de kleedgewoonten zijn vera: derd. Moderne textielsoorten, als veredelde katoen en synthe: sche vezels moeten juist op la' temperaturen worden gewasse; De afgelopen tien jaar zijn we da ook duidelijk minder heet gaa wassen. In percentage uitgedruk de 30/40° was steeg van 42 na. 52%, de 60° was van 23 naar 33: en de 90° kookwas daalde rigo; reus van 35 naar 15%. Gemakkelijk bij vloeibare wa middelen is ook het doseren If dere fles Vloeibare Persil is voos zien van een doseersysteem. In ee soort containertje (stabiel en g< makkelijk te vullen) wordt de w vloeistof gedoseerd en vervolgec tussen de vuile was in de machin geplaatst, waarna een automat sche micro-verdeling in het se plaatsvindt. Hierdoor werkt i' vloeistof meteen

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4