Het was af en toe net een spooktocht' Balde 's Banden Service Motorrijder gewond bij aanrijding Prijswinnaars kleurwedstrijd Boete voor Leusdenaar wegens onverzekerd rijden Ria Abels liep 'Nacht van Gulpen': [...eens, maar ïooit weer...' 'Leusden in cijfers' •BANDEN •UITLATEN •WIELEN •UITLIJNEN •BALANCEREN •SCHOKDEMPERS •ACCU'S •MONTAGE LUNTEREN Tel. 08388-4416/2058 ERMELO 03417-53604 Spurrie Werkloosheid stabiliseert plaatselijk nieuws de LEUSDEN - Eenmaal per jaar wordt er in de nachtelijke uren, in ede iet heuvelachtige terrein van Zuid-Limburg, een wandeltocht gelopen, die zijn weerga in Nederland niet kent. Ruim zeventig on ólometer, in één nacht af te leggen over heuvels en door dalen: lt 'De nacht van Gulpen". Ruim veertienhonderd mensen deden dit jaar, op zaterdagavond 11 juni, mee. Ze waren afkomstig uit Duitsland, België, van wandelclubs en vooral uit Limburg. Daartussen, zover ons bekend, één Leusdense; Ria Abels. vergehaald door haar broer, gesteund en aangemoedigd door hele Limburgse familie, heeft ze de tocht uitgelopen. Hoe- el ze zich "een redelijk geoefende wandelaarster" noemt die aar hand voor een marathon in wandelpas niet omdraait, was it toch een onderneming waarbij ze letterlijk en figuurlijk loor diepe dalen is gegaan. Maar ze heeft het gehaald en gaf ee dagen later al weer vrolijk haar gebruikelijke arobic-les- n. Een prestatie. horen. Haar aankomsttijd was on geveer 13.00 uur. Ze had bi] elkaar ongeveer twee uur gerust, in tus- senozen tijdens twaalf uur wan delen. met een gemiddelde snel heid van 6,2 kilometer per uur SPORTIEF Ria Abels heeft de eerste twintig jaar van haar leven in Limburg ge woond. De laatste twintig jaar in Leusden. Ze kómt uit een sportief gezin en hééft een sportief gezin. Haar brogi Fred liep de nacht van Gulpen ditmaal voor de vijfde keer. "Dat is zo'n echte loper, die deed het op zijn sloffen". Een paar dagen na het volbrengen van haar eerste tocht, denkt Ria dit aantal met te willen evenaren "Het was fantastisch, prachtig om mee te maken, maar het was wel eens maar nooit meer". Want het was zwaar. Haar dieptepunt kwam, waar het bij de meeste deelnemers kwam, in de vroege ochtenduren tussen zes en acht uur. Wanneer het al licht is, iets waar je naar hebt uitgekeken, maar wanneer het eindpunt nog lang met in zicht is. "Toen dacht ik echt, wat loop ik hier in hemelsnaam te doen. Waar doe ik het voor. Ik vond het hele maal niet meer leuk. Ik voelde me licht in mijn hoofd, misselijk, echt vervelend Broer Fred wist haar te blijven stimuleren. PUBLIEK Leuk was het in het begin, en vooral aan het einde van de tocht geweest, om aangemoedigd te worden door een duizendkoppig publiek. "Heel Limburg loopt hiervoor uit". Ze moet door een prachtig stuk natuur gelopen heb ben Maar ja, in het donker, is daar weinig van te zien. "En op het laatst interesseerde het me geen bal meer waar ik liep, als ik het maar volhield" Maar het was en bleef "een enorme ervaring. Dui zenden mensen die lopen in het donker. Voorafgegaan door auto's met zwaailichten en begeleid door mensen met lichtjes op hun mouw. Zij vormden een lange slin gerende oplichtende slang, heu vel op, heuvel af'. Ze wandelden lange stukken m Stonden vorige week haar doch- er Misja en zoon Remko in deze trant omdat ze het grote roller- kate evenement in Parijs hadden neegemaakt, moeder Ria blijkt iver een soortgelijk uithoudings- rermogen te beschikken. De 'Nacht van Gulpen" wordt om- schreven als "Wat de Ronde van imburg en de Amstel Gold Race /oor wielrenners is, is de nacht an Gulpen voor wandelspor- ers". Het is het bekendste en waarste jaarlijkse evenement /oor wandelaars in Nederland. Die zwaarte bestaat, behalve uit de afstand van ruim zeventig kilo- neter, vooral uit de af te leggen route in het donker. Deze voert over de heuvels met namen als door Mariaiu je de Valck "de Koning van Spanje", "de Fromberg", "de Keuterberg" en "de Eyserbosweg". De tocht begon om elf uur 's avonds. De eerste 52 kilometer werden in tempo gelopen, aange geven door zogenaamde tempo- leiders; bestaande uit een aantal ervaren wandelaars die de voor hoede vormden. De laatste kilo meters mocht iedereen zelf bepa len hoe snel, of langzaam men wilde. Dat betekende voor de één het sein om alsnog aan een eindsprint te beginnen, voor de ander om, om het kwartier, een half uur uit te rusten. Ria Abels, in de achter hoede vertrokken, wist op dit laat ste stuk een flink aantal deelne mers in te halen. Bij aankomst bleek ze bij de middenmoot te be- Temidden van de andere deelnemers een stralende Ria Abels, duidelijk voldaan dat ze de tocht heeft uitgelopen. (advertentie) al meer dan 20 jaar Uw adres voor: IlilTEDEil P rnUriA Hamburgerweg 195 ERKEND specialist LEUSDEN- De gemeente Leusden heeft een folder gepubliceerd, met allerlei statistische gegevens die op de gemeente betrekking heb ben. De folder, die de titel 'Ge meente Leusden in cijfers' mee kreeg bevat informatie over onder meer de samenstelling van de be volking, het aantal woningen, scholen en burgerlijke staat. Daar naast is de begroting voor 1988 m de brochure opgenomen. Zolang de voorraad strekt is de folder bij het bureau Voorlichting op het gemeentehuis af te halen Meer gedetailleerde statistische informatie is neergelegd in het Sta tistisch jaarboek 1988, dat a raison van f. 15,- bij het bureau Voorlich ting verkrijgbaar is. stilte. Naarmate de tocht vor derde, werden ook de wandelaars stiller, werd het zingen minder. Al leen het monotome geluid van voetstappen weerklonk. Als een massale stille omgang. "Het was af en toe net een spook tocht" volgens Ria Abels. Maar zodra enige bewoning werd gepasseerd, kon men rekenen op publiek, ongeacht het nachtelijke tijdstip. "In het begin van de nacht zagen de wandelaars er vaak fitter uit dan de toeschouwers, die even snel uit bed gekomen waren om ons aan te moedigen. Aan het einde van de tocht was het duide lijk andersom", stelde Ria vast. Om de twee uur was er een rust pauze. Langs de weg was op veel plaatsen verzorging mogelijk. Vele malen werd warme soep, broodjes en dnnken aangereikt "De organisatie is perfect. Het is een echt Limburgs evenement". BLAREN Tegen de ochtend had ook Ria blaren op haar redelijk geoefende voeten. "Vier ongeveer, zowel voor als achter. Dat was lastig, want daardoor wist ik niet hoe ik het beste mijn voet neer kon zet ten. Eerst mijn tenen, of eerst mijn hiel. Het was allebei pijnlijk." Ze liep door. De moed kwam terug "Op een gegeven moment loop je haast automatisch. Als de tocht om de een of andere reden stagneert en je moet even inhouden, heb je het gevoel dat je benen gewoon doorlopen". Zodra het licht werd kon ze zien met wie ze de nacht had gelopen. "Er liepen weinig militairen mee. In ieder geval niet in pelotonver- band of met zware bepakking, zoals je bij de Avondvierdaagse in Nijmegen wel ziet. Veel wan delaars aangesloten bij clubs, te herkennen aan hun shirts, veel oudgedienden en een aantal won derlijk uitgedoste mensen. Bij voorbeeld zwaar behangen met alle al veroverde medailles, schil den en vlaggetjes". Een loper haalde met de tekst op zijn T-shirt de krant "de Nieuwe Limburger", omdat hij volgens de verslaggever het best de intentie, nodig voor cier eiste dat standaardtanef ook hier, plus 155,-,- voor het rijden zonder keuringsbewijs. Gezien de omstandigheden - verdachtes maandelijks te besteden bedrag na aftrek van zijn lasten bleek la ger dan de geëiste boetes - legde de kantonrechter het meeste voor waardelijk op Hij kreeg nu in totaal 155,- te be talen en 600,- blijft twee jaar staan. Alleen in geval van herha ling wordt de rest van de straf ten- uitvoer gelegd. Een andere Leusdenaar had zijn auto in Woudenberg laten rijden zonder keuringsbewijs. "Ik heb 'm niet laten rijden. Mijn vader Ria Abels met het schriftelijk bewijs van haar deelr\ame in handen. En bloemen, welverdiend. deze tocht had weergegeven, met "Last van gekte? Loopt u dan maar eens even mee..." Na in het totaal veertien uur onder weg te zijn geweest, kwam Ria, met haar broer Fred, Gulpen op nieuw binnen "Het aantal toe schouwers daar, was enorm", maar de tocht was nog met ten einde. Nog eenmaal moest "de Gulperberg" beklommen wor den. "Vanaf de top zag je de men senmassa staan te juichen voor ie dereen die langs de trappen naar beneden kwam. Het zag zwart van het volk Fantasticrh" nam mijn auto gewoon mee", pro testeerde verdachte. Waar lagen dan sleuteltjes en pa pieren? Ja. gewoon voor het grij pen, gaf verdachte toe. "Dan is het ook uw verantwoordelijkheid, als sleutels en papieren zo makkelijk toegankelijk zijn" oordeelde de kantonrechter. Conform de eis legde hij/ 100,-boete op De auto van een Amersfoorter werd in beslag genomen, toen hij op de Leusderweg in een file te gen zijn voorligger aanreed en niet in het bezit van een rijbewijs en verzekering bleek te zijn. Na betaling van de ruim 1000,- schade kreeg hij zijn auto terug, Ook Ria bereikte onder luid ap plaus de eindstreep. De Nacht van Gulpen telde dit jaar ruim zeshon derd uitvallers. Ria Abels was daar met bij. Hoewel onder de indruk van "de sfeer, de nacht, het hele evenement, de mensen, de bele venis, de prestatie, de hartelijk heid" en wat ze nog meer aan in tense ervaringen kan opsommen, is ze niet van plan op herhaling te gaan. Een ander kan ze zo'n nacht van harte aanbevelen. Zij is al ge weest. maar nu moest er nog wel een boete volgen. De kantonrechter veroordeelde conform de eis tot in totaal 800,-. maar gezien de financiële omstandigheden van verdachte legde hij de helft voor waardelijk op met een proeftijd van 2 jaar Een snelheid van 180 km op de A28 tenslotte deed de officier ver zuchten dat hij bij dit soort snelhe den maar onmiddellijk aan een in trekking van het rijbewijs dacht. De kantonrechter veroordeelde conform zijn eis: 600,- boete en een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid voor 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Tegenwoordig is voor velen, zowel beroeps- als volkstuin ders, spurrie alleen maar een lastig onkruid. Dat was een paar duizend jaar geleden wel even anders, toen was Gewone spurrie een van de voornaamste voedergewas sen voor mens en dier. Spurrie is een van de weinige inheemse landbouwgewas sen van de Nederlandse flora. Van oorsprong is de plant een Westeuropese soort. Als cultuurgewas en cultuurvolger is het een kos mopoliet van de gematigde streken geworden. Spurrie is, naast boekweit, een van de weinige landbouwgewas sen die het uitstekend doet op arme, onbemeste, kalk arme zandgronden. Dat laatste was in de prehistorische tijden, toen men werkte met primi tieve landbouwwerktuigen en niet, of bijna niet be schikte over meststoffen, een belangrijke eigenschap. De beroemde man van Tol- lund, wiens lichaam in een veenmoeras was geconser veerd en waarin het minstens 1500 jaar had gelegen voor het in 1950 werd opgegraven bleek, door onderzoek van zijn maaginhoud, kort voor zijn dood een gerecht te heb ben gegeten waarin de zaden van de Gewone spurrie wa ren verwerkt. Dat dit geen uitzondering was bleek bij opgravingen van Deense ne derzettingen uit de vroege ij zertijd, waar ook voorraden van spurriezaad werden ge vonden. Dit zaad bleek ook nog te kunnen kiemen. Toen men meer en meer gra nen ging verbouwen bleef spurrie een veel verbouwd gewas, maar dan in hoofd zaak als groenvoer voor het vee. Koeien zouden er melk van betere kwaliteit door produceren. De tijd dat het, vooral op de lichte zandgron den, werd verbouwd als schapen- en varkensvoer en soms ook als gr oenbemes ting, ligt niet ver achter ons. Gewone spurrie is een kleine, eenjarige plant. Ge woonlijk kiemt het zaad in het voorjaar en bloeit de plant in de zomer, maar het komt ook wel voor dat er zaad ontkiemt tegen de win ter en dan vindt de bloei plaats in het voorjaar. Naast de Gewone spurrie kennen we nog verschillende andere soorten, waaronder de heidespurrie. Deze is van de Gewone spurrie voorna melijk te onderscheiden door de blauw-groene kleur van de bladeren. Deze soort kun nen we hoofdzakelijk, naast de gewone spurrie, aantref fen in het heidelandschap op open, zandige plaatsen langs zandwegen en fietspaden. G. van L. DINSDAG 21 JUNI 1988 zaterdag werden in de Hamershof de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de kleurwedstrijd, die door speelgoedzaak werd georganiseerd. Op de foto een deel van de winnaars, die prijzen zojuist uit hémden van de heer Kohlmann ontvmgen. LEUSDEN- Speelgoedwin kelier Kohlmann, van Kohlmann Intertoys in De Hamershof, reikte afgelo pen zaterdag de prijzen uit aan de winnaars van de onlangs gehouden kleurwedstrijd. De deelnemers kregen de op dracht een olifant te kleuren en er een ongmele naam voor te verzin nen. Hoewel de prijsvraag met be entrekking tot de naam landelijk la beoordeeld zal worden, boog een ra [«eusdense jury zich over de kleur- wedstrijd en nep tien deelnemers uit tot winnaar m de diverse catego- neen. Er deden bijna 300 kinderen mee. De Leusdense winnaars van de kleur wedstrijd waren: Floneke van de Eisen (2 jaar) Jason Meeuwissen (3 jaar) Gert-Jan Westerveld (4 jaar) Rogier van Rosmalen (5 jaar) Pascale Wessel (6 jaar) Marjolein Stois (7 jaar) Jeroen Douma (8 jaar) Mariëlle de Rek (9 jaar) Marloes Koekoek (10 jaar) Monique Bergisch (11 jaar) René Booms (12 jaar) Marijke Vos en Lonka van de Veer kre gen een eervolle vermelding. LEUSDEN- Bij een aaiuij- ding op de Treekerweg, ter hoogte van de par keerplaats aldaar, raakte zaterdagavond om vijf over half twaalf,een 28-ja- rige bestuurder van een motorfiets gewond. De motorrijder werd ge schept door een automo bilist, die de parkeer plaats wilde oprijden.De ze keek daarbij niet goed uit. De automobilist, de 41-jarige R.B. uit Zeist bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Bovendien was hij niet verzekerd. De motorrijder is vermoede lijk met een schedelbasis- fractuur opgenomen in het ziekenhuis. De auto van mevrouw J. van L. uit Woudenberg raakte in de nacht van zaterdag op zondag, om tien over half eén, beschadigd, toen zij op de Hamersveldseweg teveel rechts hield en in de berm terecht kwam. Daarbij schampte de auto mobiliste een boom. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de Kromhoutplaats, een par- LEUSDEN- De werkloosheid in de gemeente Leusden is m mei van dit jaar licht gedaald. De daling kwam geheel voor rekening van verte genwoordigers van het mannelijk geslacht. Waren er in april 255 mannen op zoek naar werk, in mei hep dat aantal terug tot 242. Bij de vrouwen daarentegen werden meer werkzoekenden genoteerd (316 m mei, tegen 314 in april). Ten opzichte van een jaar geleden bleef de werkloosheid in de gemeente keerterrein bij de Hamershof, raakten zaterdagtwee automobi listen betrokken bij een aanrijding. De oorzaak van de botsing was een misverstand bij het parkeren en wegrijden. Er ontstond slechts ma teriële schade. vrijwel gelijk (555 m mei 1987, te gen 558 nu). Het aantal vacatures m Leusden hep sterk terug. Werden in mei 1987 nog 63 werknemers gezocht, nu zijn dat er nog maar 28. In april 1988 waren dat er 24. Een vrachtwagenchauffeur uit Nijkerk maakte een onjuiste manoeuvre bij het afslaan naar recht, door tegelijk met een personenauto door de bocht te gaan. Hij raakte deze auto aan de linkerkant. Op de strafzitting van 16 juni gaf hij als verklaring dat door het opbreken van de weg een wat chaotische situatie ontstaan was. "U had er achter moeten blijven", vond niettemin de kantonrechter, Mr. Nuboer, en veroordeelde con form de eis tot 180,-boete. Te dicht op een ander njden is oorzaak van 80% van de ongeluk ken op de snelwegen. Gecombi neerd met een te hoge snelheid is het helemaal een levensgevaarlijk rijgedrag, dat met hoge boetes ge- j straft wordt, waarbij ook het rijbe wijs al snel in de gevarenzone komt. Een automobilist uit Putten had met een snelheid van 125 km op 4 meter afstand van zijn voorganger gereden. Hij had op dat moment niet veel keus gehad, vond hij zelf, gezien het feit dat er auto's naast en achter hem reden. "Ja, de politie zat achter u". "Dat wist ik toen niet, anders had ik het niet gedaan" bekende ver dachte. Omdat het zijn eerste ver oordeling betrof, kreeg hij de helft van de boete van 400,-voorwaar delijk opgelegd. Hij moet ïiu 200,- betalen en de komende twee jaar blijft een betaling van nog eens 200,- boven zijn hoofd hangen. ONVERZEKERD Een automobilist uit Leusden was in Woudenberg aangehouden ter wijl hij onverzekerd en zonder keuringsbewijs reed. "Mijn cliënt leeft van een bij standsuitkering en hoorde van een moglijke baan in Scher- penzeel", vertelde zijn raads vrouwe. "Hij sprong zonder na denken en papieren in de auto van zijn zoon". De normale boete voor het rijden zonder verzekering is 600,-. Het moet immers met aantrekkelijk gemaakt worden om het zonder verzekering te proberen. De offi-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5