n "Wanneer ik een leuk figuurtje ziedan maak ik dat graag na' Planadviesgroep ontevreden over eigen functioneren r 'Mijn map is vol...' LEUSDEN leu sd en ki Sokaal Anton Brunia (88) auto-didactisch kunstenaar: een mens is nooit te oud om te leren...' Binnenkort voorstel aan gemeenteraad: GMR-lid stapt op: Miele Leusden Achterveld MIELE KEUKENS. ALS KLASSE BEPALEND IS MIELE Keukencentrum Huizenga Wolken spelbreker LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 ftsze weekin de gemeente/ Dierenweidedag De Vallei DONDERDAG 23 JUNI 1988 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - In een aanleunwoning achter Sint Jozef in Achterveld, woont Anton Brunia. Hij werd onlangs 88 jaar oud. Hij weet dat dat oud heet te zijn, maar moet daar toch een beetje om lachen. Anton Brunia is nog volop aan het werk. Hij is dit jaar weer aan een nieuwe cursus begonnen, en blijft bezig met schilderen, houtsnijden, etsen, beeldhouwen en bronsgieten. Zijn derde levensfase is minstens zo gevuld als de eerste twee. Een ijverige kwajongen uit Rotterdam, blijft een ijverige kwa jongen. door Marianne de Valck Anton Brunia is op 12 juni 1900 geboren in Crooswijk, Rotterdam. Niet de meest bedeelde buurt. Als zestien-jange jongen meldde hij zich bij de calvalene „omdat dat de enige kans was. om nog wat te kunnen worden". Na een basisop leiding werd hij opgenomen in de hoefsmidschool. AVONDSTUDIE LEERBEWERKER „Daar leidden ze je met op tot een gewone smid, maar iets dat je zou kunnen vergelijken met een leerbewerker tegenover een schoenmaker. We leerden alles over paarden, de anatomie, de loop" en hij was „al zeg ik het zelf, snel een van de beste leerlingen." Met als gevolg dat hij als broekje van zeventien zelfstandig hoefsmid werd bij de cavalerie in Soester- berg. Na de de mobilisatie m 1918 bleef zijn liefde voor paarden, maar bleef hij geen hoefsmid. Hij begon aan 40 jaar avondstu die. trouwde met Mana „Mamma" Mazarek, nu zesenvijftig jaar gele den en kreeg vier kinderen. Sme den deed hij nog wel, m de eerste jaren: „Mijn schoonvader was kerkmeester ui de Kruisherenkerk in Rotterdam. In die kerk is nog veel handgesmeed koperwerk van mij te zien. Veel hekwerk en bij voorbeeld dne kruisen, waarvan de grootste 650 kilo weegt en de twee kleine ieder 450 kilo." Maar Anton Brunia smeedde steeds min der en werd steeds meer leraar. Volgens zijn vrouw „bleef hij maar doorgaan met het behalen van ac- tes, tot aan electronica toe." Anton Brunia vond zijn tweede liefde in de techniek en het leraarschap. gieten het allerleukste. „Niet dat mij dat geleerd werd. Maar ik ben nou eenmaal een metaalman. Ik zou wel eens willen gaan gieten." De theone kende hij en voor de praktijk was hij handig genoeg. Via via kwam hij aan een oud emaille- oventje. Het eerste mtsmelten deed i hij met zijn lasbrander. Het eerste brons bestond uit een samenraap sel van restjes van „zijn oude, doch splinternieuwe school." Het eerste beeldje was met zon der fouten, maar hij heeft het nog. Het was goed genoeg om door te willen zetten. Dus bouwde hij zelf een electnsche oven, om was uit te smelten. „Eigenlijk moet zo'n oven 1100° kunnen worden. Maar ach, ik deed wat langer over het smelten, en met 700 ging het uitstekend. Het was maar een hobby Een hobby overigens waarin hij steeds bekwamer werd. Zodra hij eenmaal regelmatig werk kon ver kopen, gmg hij het heel vèrvelend vinden „amateur" genoemd te wor- een levensboom en een zonne bloem Boven in zijn atelier, bron zen beeldjes van ongeveer een kleine meter groot. Allemaal m een herkenbare stijl. Zijn inspiratie vindt hij overal. „Wanneer ik op straat een leuk figuurtje zie, dan maak ik dat graag na. Ik garandeer niet dat het ge zichtje lijkt, maar het figuurtje m ieder geval wel." lacht hij over het speels gemopper van zijn vrouw heen. Vijf jaar geleden verruilde het echtpaar Brunia de ruime woning in Brunssum, voor de kleine aanleun woning m Achterveld. Anton Bru nia moest zijn spullen waarmee hij brons goot weg doen. Hij deed het met stijl: aan jonge kunstenaars. In Achterveld kan hij met meer zelf gieten. „Vooral om de angst van de vrouw. Als ik de ruimte had deed ik het nog." Berustend moet hij toegeven dat zijn leeftijd bij de noodzakelijke hoge temperaturen en zware gewichten een belemme- Achtervelder Anton Brunia aan het werk in zijn atelier. DIRECTEUR De kroon op deze fase kwam bij zijn aanstelling tot directeur van een technische school in Brunssum, Limburg. Belangrijke taak daarbij was de opbouw van een meuw ge bouw. Hij bleef tot aan zijn pensio nering directeur en verwierf een herkenbare plaats in de Brunssum- se gemeenschap. Na zijn pensionering begon hij aarzelend een beetje te tekenen. In de jaren daarvoor had hij zijn tech nische vaardigheden gebruikt om kasten, bolderwagens en poppen huizen voor zichzelf, kinderen en kleinkinderen te maken. Hij vroeg de oude tekenleraar van zijn school hem raad te geven. „Ik had al snel door dat dat geen succes was Die man durfde zijn oude directeur geen kntiek te geven." Dat durfde een kunstenaar die ooit „een mag nifiek reliëf voor de school" ge maakt had, wel Brunia: „Ik zal het je maar eerlijk zeggen Je maakt er mets van." Het geen geen reden was om de moed op te geven. De kunstenaar her kende toch „aardigheid", met als gevolg dat Anton Brunia, inmiddels 67 jaar oud, enthousiast begon aan tekenlessen en aan beeldhouwles sen van de dochter van de kunste naar. Twee jaar later had hij zijn eerste tentoonstelling. Al heel snel begreep Anton Bru nia dat hij houtsmjden leuk vond, beeldhouwen aardig, maar brons den. „Alleen maar omdat het op mijn leeftijd mijn broodwinning met meer hoeft te zijn, of omdat ik geen kunstacademie heb doorlopen. Noem me liever auto-didact. Mijn prijzen horen overigens bij de prij zen die redelijk goede kunstenaars vragen. En terecht." SIERLIJK De bronzen beelden van Anton Brunia zijn sierlijk. Vooral houdin gen zijn goed getroffen. In de huis kamer in Achterveld staat een fra gile oude dame Het bronzen beeldje doet denken aan het beeldje van Eline Veere dat m Den Haag staat. In en om de huiskamer staan vooral beeldjes van ballet dansers, paarden, naakten en pen ningen. In de berging twee ab stracte werken van ongeveer an- HorV»oii»o meter hooa vnorctoiiond nng vormt. Hetgeen niet betekent dat het afgelopen is met beeldjes maken. Anton Brunia vond een gieter in Beesd. de heer Stnjland. „Zolang hij nog zelf njden kan, brengt hij de loodzware wasmailen naar Beesd. Onlangs maakte hij aan de hand van een oude foto. de beeltenis van een broer en zus „Bartje en Peter voor de plaatse lijke bakker. Anton Bruiua is nog volop in ont wikkeling. Hij kon het met laten en is opnieuw begonnen met het vol gen van verschillende cursussen bij de Hof m Amersfoort. „Een mens is nooit te oud om te leren' metwaar. „Dus volgt hij tekenles sen voor portret- en figuurtekenen en leert hij etsen. „Dus kocht hij gelijk maar weer een pers," vol gens zijn vrouw. „Ja, je moet ten slotte thuis kunnen oefenen." is zijn verweer. Gelijk heeft hij. LEUSDEN - Tijdens de Plan Advies Groep-vergadering, dins dagavond in de kantine van het gemeentehuis, bespraken de aanwezige leden het voorstel dat zij willen indienen bij de Raad, in augustus, om te komen tot beter functioneren. Met wethouder Evelien Blom zijn de Plan-Advies-Groepsleden het erover eens dat het huidige functioneren onvoldoende is. Bij de oprichting van de Plan Ad vies Groep was het de bedoeling, burgers meer inspraakmogelijkhe den te geven over welzijnsvoorzie ningen in Leusden. Nu de meest turbulente ontwikkelingen in de voormalige groeigemeente voorbij zijn, dient de Plan Adviesgroep zich in te stellen op de meuwe si tuatie. Gezien de aktiviteiten in de raadscommissies rond het Meerja ren Aktiviteiten Plan, lijkt het de Plan Advies Groep des te belang rijker burgers in een vroegtijdig stadium „en met op de valreep voor dat het raadsvoorstel wordt ingediend" te horen. De essentie van de taak van de PAg werd aan gegeven als „het m een vroeg sta dium praten met alle betrokkenen over nog niet kant-en-klare voor stellen." Voorafgaand aan commis siebesprekingen. UITBREIDING In het voorstel, zoals door de voorzitter van de Plan Advies groep de heer J. G. Pekelharing werd geformuleerd, staat dat de Plan Advies Groep haar werkter rein graag zou willen uitbreiden. „Er zijn duidelijke raakvlakken met andere beleidsterreinen, zoals (flankerend)ouderenbeleid, maat schappelijke dienstverlening, jeugd- en jongerenbeleid en wel licht nog andere". Kortom de Plan Advies Groep stelt een integrale werkwijze voor, om m een vroeg stadium adviezen aan de Raad en Commissies te kunnen uitbrengen. ONDERSTEUNING Uiteraard hechten de Plan Ad viesgroep-leden eraan, dat hun ad viezen ook serieus genomen wor den. Daarvoor wensen zij een goe de ondersteuning van het ambtelijk apparaat en een vermelding van hun advies bij de raadsvoorstellen. Aan beide heeft het de laatste tijd grotendeels ontbroken Het voor stel behelst dan ook het vastleggen van afspraken tussen de gemeente en de Plan Advies Groep Voor een goed functioneren van de Plan Advies Groep is de samen stelling van het adviesorgaan van belang. Het is de bedoeling dat de leden van de Plan Advies groep gekozen zijn op hun deskundig heid. dan wel betrokkenheid van de te bespreken beleidsonderwer pen en voortkomen uit de knng van de plaatselijke politieke partijen - maar niet poütiek gebonden zijn. „Voor de band met de politiek zijn enkele zetels voor leden van de gemeenteraad zeker nuttig", aldus het voorlopige voorstel. VACATURES Op dit moment kent de Plan Ad vies groep vijf a zes vacatures Enerzijds doordat de vroegere voorzitter, Joost de Jongh wethou der is geworden, anderzijds door dat ontstane vacatures niet zijn op gevuld, dan wel doordat leden van de Plan Advies Groep de vergade ringen met meer bezoeken. Eigen lijk zou iedere groepermg met twee mensen m de PAG aanwezig dienen te zijn Afgelopen dinsdag ontbrak een lid van Leusden '85, en twee van SGP/GPV, D'66 en 1 WD De betreffende fracties zullen door de voorzitter worden aangespro ken, zo werd afgesproken. VOORWAARDEN Het voorstel zoals dat in augustus bij de eerst volgende PAG-verga- denng ter goedkeuring zal liggen, om aan de Raad gestuurd te wor den, zal in ieder geval een aantal voorwaarden bevatten. Waarbij duidelijk gesteld zal zijn, dat zon der deze voorwaarden een goed functioneren van de Plan Advies Groep met mogelijk wordt geacht. De voorwaarden zijn voorlopig om schreven als: - De adviezen dienen tijdig aan de PAG te worden gevraagd, zodat advisering kan worden meegeno men bij de besluitvorming m de Raad. - De besprekingen in de Plan Ad vies Groep dienen geen doublures te zijn van de besprekingen in bij voorbeeld de commissie welzijn. „Hetgeen voorkomen moet wor den doordat de PAG bij uitstek de plaats moet zijn, waar onderwer pen aan de orde komen, die pas over emge tijd actueel zullen zijn. Meedenken daarover en het leve ren van een eigen inbreng kan dan in een vroegstadium worden ge realiseerd", aldus het voorstel - Gegarandeerde continuïteit. - Voldoende ambtelijke onder steuning omdat de PAG pas kan functioneren als de leden tijdig over de nodige informatie beschik ken. - Duidelijke vraagstelling van het college aan de Pag. - Opneming van de adviezen bij de uiteindelijke Raadsvoorstellen. - Opvulling van de vacatures. Wanneer deze voorwaarden, liefst samen met de wens tot uit breiding van de te bespreken be leidsterreinen gehonoreerd wor den door de gemeenteraad, ziet voorzitter Han Pekelharing, de PAG „nog heel goed zitten Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopi| en advertenties Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leuder Krant Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 68.80 per jaar 34.90 per half |aar 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen Is dal niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. (Van eén onzer medewerkers) LEUSDEN - „Heeft er ie mand iets voor het agendapunt Mededelingen?" aldus de ste reotype vraag van de voorzit ter van de gemeenschappelij ke medezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs in de maandelijkse vergade ring van die raad. „Mijn map is vol, ik stap dus ook maar op," aldus de totaal onverwachte reactie van GMR-lid Nico Klerk. Nico Klerk toonde de verga dering zijn felrode ordner die inderdaad helemaal gevuld bleek te zijn met paperassen van de GMR. Even werd er gedacht aan een grapje, Nico Klerk bleek echter vastbeslo ten. Hij stapt dus op. De heer Klerk heeft in de GMR vanaf de oprichting zit ting gehad als vertegenwoor diger van de onderwij svak- bond ABOP. Voorzitter Kees de Kruyf kon met veel meer doen dan het trouwe GMR-lid bedanken voor de eigen-wijze en mar kante manier waarop Nico Klerk zijn eigen inbreng heeft gehad in de besluitvorming van de GMR. (advertentie) er is geen betere Zeist: Montaubanstraat 241. Tel 03404-15750 door fan Versteeg: Het lijkt wel alsof het dit jaar niet wil lukken met de zomer. De luchtdrukverde ling is bepaald niet ongun stig, d.w.z. de gevreesde westcirculatie is aan banden gelegd. Toch geen zomer weer door een hardnekkige noordelijke stroming, welke ons onophoudelijk op wol kenvelden trakteert. Zon is er nauwelijks ge weest, de afgelopen dagen. In tegenstelling tot bij ons is het volop zomer in Scandina vië, waar met name Oslo re gelmatig 25 graden of meer scoort. Begin deze week was het ook nog fraai in Enge land. Londen kwam met veel zon op 23 graden. De hoge- drukgordel trok zich tijdelijk wat terug in zuidelijke rich ting. Daarvoor kon een diepe depressie bij IJsland een front over de Britse eilanden de Noordzee opsturen. Dit zal aanleiding hebben gegeven tot wat regen of een bui in de loop van woensdag. Maan dag druppelde het onver wacht ook weer. De hoeveel heden stelden weinig voor. Toch is hiermee aange toond dat de huidige zomer niet erg vast in de schoenen staat. De noordflank van het hoog is gevoelig voor depres- sie-aktiviteiten. Zolang er geen uitbreiding naar Scan dinavië plaatsvindt wordt geen zomerse toestand ge schapen. Een vergelijkbare situatie deed zich voor in de zomer van 1984. Toen ook langdurig hogedruk boven de oceaan, maar steeds ten westen van Ierland. Daar en ook in Wales beleefde men „gouden tijden". Een mooie zomer, maar ook erg droog. Toen ik eind september Wa les bezocht was er nog wa terrantsoenering. Zeeland profiteerde ook soms van mooi weer. De rest van Ne derland zat dagenlang opge scheept met uitgestrekte wolkenvelden door een noordwestelijke stroming. Er viel nauwelijks regen maar er was ook geen zon. De Noordzee is en blijft dus vaak een spelbreker in ons klimaat. Vandaag zitten we aan de achterzijde van de ge noemde storing. De lucht is wat onstabiel van opbouw, zodat er naast enkele opkla ringen ook een bui mogelijk is. Naar het weekeinde toe lijkt de oude situatie zich te herstellen. Hogedruk komt weer iets naar het noorden, maar de stroming blijft noor delijk. We houden de kans op wolkenvelden. De kans op neerslag van erg veel bete kenis blijft klein. Er veran dert niet veel derhalve. Boven Nova Zembla ligt al enkele dagen een hogedruk- gebied. Nog niet zo sterk weliswaar, maar we houden in de gaten of deze ook nog een rol wil gaan spelen. In dien het zich zou uitbreiden naar het zuiden, kan dat op den duur tot wat meer zomer leiden. Dinsdag van 05.57 uur was het zover. De zon had de meest noordelijke positie be reikt en derhalve betekende dat voor ons de langste dag van het jaar 1988. Alhoewel het nog niet snel merkbaar zal zijn gaan de dagen vanaf nu weer korter worden. De langste dag is voorbij gegaan zonder ingrijpende weersver andering. Volgens de volks- weerkunde is dat een gunstig teken. De zomer als geheel zal dan niet ongunstig aflo pen. We moeten volgens de zelfde wijsheid echter ook nog wachten op Sint Mar griet (medio juli). Want als het dan regent, dan regent het maar liefst zes weken. We wachten af. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktueie lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewma de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Taneven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, ieeipagina met ideurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag 6c aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! F elicitatie-rubriek. Hetzelfde tanef als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Donderdag 23 juni. 20.00 uur: Jaarvergadering CML, Groot Krakhorst, Boldenkhof 18. Vrijdag 24 juni. 15.00 uur: Dierenweidedag (fan- cy-fair), basisschool De Vallei, As schatterweg 36c. Zondag 26 juni. 13.00 uur Gecombineerde hoc key/voetbalwedstrijd MHCL - De Meent. Valleisportpark, Valleilaan. Zaterdag 25 juni 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 26 juni 20.00 uur: Disco de Klaveet LEUSDEN- Voor de vijfde keer in successie houdt basisschool De Vallei vnjdag de zogenaamde die renweidedag, een fancy-fair, waar van de opbrengsten ten goede ko men aan de dierenweide van de school, de Dierenvallei. Er wordt een play-backshow ge houden. er is een springkussen en er kan worden paardgereden. Daarnaast worden ae schapen van de school demonstratief gescho ren. Verder zijn er diverse kraampjes, waar uiteenlopende za ken te koop aan worden geboden. Klap op de vuurpijl is echter onge twijfeld het aan moderne tijden aangepaste middeleeuwse ge bruik 'meester natgooien Tot en met vnjdag 24 juni is er in de school nog een tentoonstelling te bezichtigen over de zeehond en de Waddenzee.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3