Het sociaal/educatieve element staat voorop -joij de jubilerende ponyclub Nieuw Hagenauwe <^OTOL AUDIO VIDEO Spelletjesdag erenigmg in vijfjaar uitgegroeid tot grootste ponyclub van Nederland: DE B1EZENKAMP Jazzconcert uitgesteld Boerderij Van der Salm werd twee keer verwoest Reconstructie boerderij op Schothorst Demo's - Demo's - Demo's sport DINSDAG 28 JUNI 1988 door Gerard Trebert Ivert Keddeman leunt deze zon- ïge zomermiddag achterover in ijn tuinstoel en zoekt tussen twee lokken koffie zorgvuldig naar zijn roorden. Hij is voorzitter en te ens penningmeester van de po- yclub en rijvereruging "Nieuw lagenauwe", die vijf jaar geleden fficieel werd opgericht en deze naand haar eerste lustrum viert, fijf bewogen jaren, waarin de ver- niging zich voor grote proble- nen zag gesteld, maar waarvan de ialans na deze lustrumpenode uit- indelijk positieve resultaten ver- oont. Het is inderdaad allemaal niet zo envoudig geweest, maar de ver- niging gaat zonder meer een [oede toekomst tegemoet, ook al uilen nog de nodige problemen noeten worden overwonnen", telt de voorzitter vast. Met genoe- jen en uiteraard niet zonder trots :an hij melding maken van het eit, dat de Leusdense ponyclub, anvankelijk gestart met een landjevol jongens- en meisjesle- len, na het eerste jaar tot de dag ran vandaag is uitgegroeid van ond de veertig tot een kleine hon- lerdveertig leden. de officiële statuten bij de >pnchting van Nieuw Hagenauwe i 1983 heette het, 'dat de ver- niging zich ten doel stelde de iefde voor en de kennis en venzor- ing van het paard, alsmede het lonyrijden te bevorderen en de «langstelling voor de ruitersport het algemeen te bevorderen', 'ie zowel op middagen in de •eek als in de weekends in de nanege Centrum aan de Asschat- erweg de kinderen en de dieren met elkaar ziet omgaan vindt een duidelijke bevestiging in het feit, dat de vereniging destijds niet voor niets is opgericht en in de korte tijdspanne van vijf jaar karts heeft gezien haar doelstellingen te effectueren. VOORLICHTING Hoe heeft het kunnen gebeuren, dat de ponyclub in Leusden in zo'n korte tijd qua ledental de ab solute top heeft kunnen bereiken in het nationale verenigingsbe stand? Evert Keddeman: "Dat is eigenlijk met zo onlogisch We hebben ons van het begin af op het standpunt gesteld, dat alleen die kinderen lid kunnen worden, waarvan de ouders niet in staat waren of zijn om een eigen pony of paard te be zitten en te onderhouden. We wil len de drempel zo laag mogelijk houden, vandaar het minimaal contributiebedrag van dertig gul den per jaar. Voorlichting is in dat verband belangrijk. Als zich kin deren aanmelden als nieuwe le den krijgen niet alleen zij, maar ook hun ouders een pakket infor matie, waann duidelijk wordt ge maakt, wat onze aktiviteiten zijn. Daarnaast wordt een en ander ge meld omtrent de statuten van de vereniging en - wat uiteraard ook van belang is - hoe de kinderen zijn verzekerd. Verder informeren wij de ouders omtrent de aard van de vereniging". AKTIVTTEITEN Voorzitter/penningmeester Ked deman - "Het is en blijft moeilijk om mede-bestuursleden te vinden en ik heb zelfs een jaar lang ge heel en al zelfstandig, dus op ei gen houtje de vereniging moeten Voorzitter Evert Keddeman van de jubilerende ponyclub Nieuw Hagenauwe:, ,We willen de drempel zo laag mogelijk houden". leiden" - weet hoe hij "Nieuw Ha genauwe" naar binnen en buiten moet "verkopen". Hij behartigt de public relations en schetst met en thousiasme het bonte palet van verenigingsaktiviteiten. Dat ver toont na vijf jaar intensieve en in ventieve organisatorische arbeid het volgende beeld. Onderlinge wedstrijden - Er wordt gestreden in de diverse klassen dressuur en spnngen met als afsluiting de clubkampioen schappen Diplomarijden - Twee keer per jaar worden de vordenngen van de rijlessen getoetst met een offi cieel examen, dat wordt afgeno men door de Nederlandse Pony Club. Overigens is een dergelijk examen niet verplicht. Recreatief rijden - De Neder landse Hippische Sport Bond (N.H.S.) heeft het zogenaamde rui- terboekje ingesteld om later in de vrije natuur te kunnen en mogen rijden. Om dit ruiterboekje te kun nen krijgen, moeten zes proeven worden afgelegd, die gedurende een aantal jaren kunnen worden Elke morgen uit de stal naar het weiland, een ideale situatie voor de porues en de paarden. verreden. Dit ruiterboekje is wat de exa mens betreft gericht op de zo genaamde recreanten. De toetsen worden dan ook vastgesteld door de Nederlandse Recreatie Unie en het tempo van de examens zijn afhankelijk van leeftijd, theoreti sche en praktische kennis. In dit geval gaat het dus om de jonge leden van de club. Naast dit ruiterboekje is er het reeds veelbesproken en -beschre ven ruiterbewijs, aanvankelijk ver plicht gesteld door de centrale overheid. De regering heeft even wel de verplichting van het bezit van het ruiterbewijs laten vallen omdat daaromtrent de nodige me ningsverschillen zijn ontstaan tus sen de onderlinge sportbonden, aangesloten bij de Nederlandse Hippische Sportbond. Niettemin stelt een aantal beheerders van uitgestrekte en voor de ruitersport uitermate geschikte bossen en ter reinen, zoals bij Leusden en om geving het landgoed "Den Treek" het bewijs als noodzakelijk, dus verplicht. Regionale wedstrijden - "Nieuw Hagenauwe" heeft met name de laatste jaren gewerkt aan de trai ning en begeleiding van jeugdige leden, die in staat zouden zijn met succes deel te nemen aan regio nale wedstrijden. Doel was om de vereniging uit de anonimiteit te la ten treden en het laatste jaar kon een team van vijf jonge amazones worden samengesteld dat regel matig met prijzen naar Leusden te rug mocht komen. Evenementen - De vereniging is er m de loop der jaren in geslaagd de jeugdige leden te betrekken bij tal van in- en externe gebeurte nissen in relatie tot de doelstelling van de vereniging. Via speciale clubkortingen konden evenemen ten worden bezocht op nationaal mveau, zoals Jumping Amsterdam, maar daarnaast werden in eigen knng discoavonden georgani seerd, jeugdbijeenkomsten en de zogenaamde mounted games, waarbij eens per jaar spelletjes op pony en paard worden georgani seerd. BELEIDSPLAN Al deze aktiviteiten hebben ge leid tot een regelmatige groei van het ledenbestand van de ver eniging. Maar het zeer beperkte bestuursbestand - buiten voorzit ter/penningmeester Keddeman zijn de heren J. Boon, secretaris en R Baart organisator van de onder linge wedstrijden en commissaris van materiaal functionarissen aan de top - heeft voor de jaren tot 1990 een beleidsplan opgesteld. Handhaving van het huidige le denbestand neemt daarin een prominente plaats in. Keddeman. Natuurlijk verliezen we ook le den. We hebben de leeftijdsgrens opgetrokken tot 21 jaar - dat was 17 - in verband met het feit, dat oudere kinderen te groot worden voor ponies. Maar er zijn ook kin deren, die afhaken, omdat ze het eigenlijk best een beetje eng vin den om zo'n pony te berijden. Maar om onze getalssterkte te handhaven hebben we ons aange sloten bij de NBVR, de Neder landse Bond van Rij- en Jachtver- enigingen om die leden, die van wege hun leeftijd buiten de NPC, de Nederlandse Pony Club, vallen voor de vereniging te kunnen be houden. Zo kunnen ze dus bij ons lid blijven en dat willen we natuur lijk graag". POSITIEF (advertentie) Recreatief en sportief lijkt het voor "Nieuw Hagenauwe" bij de afslui ting van het hoofdstuk "Vijf jaar Leusden" allemaal positief in elk opzicht. Organisatorisch blijkt het dan misschien door periodiek ge brek aan man- en vrouwkracht wat minder rooskleurig van tijd tot tijd, prestatief en organisatorisch in breder verband, regionaal en zelfs nationaal, lijkt er geen vuiltje aan de lucht. Niet in de laatste plaats belangrijk in dat verband is het feit, dat de vereniging, verantwoordelijk voor het lichamelijk welzijn vén een naar verhouding grote groep zeer jonge jongens en vooral meisjes, kontakt heeft gezocht met de me dicus dr. W.G. Egmond uit Amers foort in verband met de discussie, die al tientallen jaren wordt ge voerd over de mogelijke schade lijke gevolgen van het paardrijden Nieuw - Oud - Overjarig - Lichtbeschadigd - Miskleur - Restpartij - Occasions U vindt het allemaal tijdens de Braderie in de habbekratskraam van: Hamersveldseweg 6a Winkelcentrum Stadsdennen Leusden, 033-943381 Harderwijk, 03410-14554 jEUSDEN - "Het is niet zo verwonderlijk, dat wij de grootste lonyclub van Nederland zijn. Wij hebben zeer duidelijk een igen plaats en functie in het wereldje van de vaderlandse rui- ersport. V?n meet af aan hebben wij ons ten doel gesteld om roor de jeugd - en de ouders van de kinderen - sociaal-educatief jtezig te zijn. Het gaat ons niet alleen en uitsluitend om de sport; iet gaat ons in de eerste plaats om de kinderen datgene te ge ren en bij te brengen, waaraan ze in hun verdere leven ook reel zullen kunnen hebben, namelijk niet alleen met dieren, naar ook met elkaar goed en liefdevol kunnen omgaan". voor jonge vrouwen. Dokter Eg- mond heeft als gynaecoloog een zeer duidelijke mening over deze problematiek en bleek bereid de ponyclub m Leusden van deskun dig advies te dienen teneinde de ouders van zeer jonge meisjes op duidelijke wijze deelachtig te ma ken van zijn visie. Dr. Egmond komt tot de volgende conclusies: Algemeen wordt aangenomen dat voor kinderen de coördinatie en de motoriek onder de zeven jaar niet voldoende is toegerust om zonder grote nsico's op een rijdier te kunnen blijven zitten. De eerste jaren zal het vaak neer komen op het vertrouwd raken met een dier; pas op 8- of 9-jange leeftijd kan onder goede begelei ding worden gereden. De veremging "Nieuw Hage nauwe" hanteert een goede regel om pas vanaf zeven jaar leden toe te laten, meent dokter Egmond. HETE VUREN Zeer positieve geluiden dus uit de richting van de medische hoek, in politieke zin heeft de ponyclub "Nieuw Hagenauwe" in haar nog jonge bestaan al voor hete vuren gestaan. Voorzitter Even Kedde man neemt nu even duidelijk af stand van zijn enthousiasme wat betreft de succesvolle afgelopen vijf verenigingsjaren: "Ja, we heb ben het moeilijk gehad, erg moei lijk. Van het begin af hebben we een samenwerkingsverband met de manege Centrum aan de As- schatterweg, waar met alleen de lessen worden gegeven, maar waar we ook gebruik maken van de daar aanwezige ponies en paarden. Alle evenementen van onze club hebben daar plaats. Er worden wedstrijden gereden, de- monstratiedagen, zogenaamde open dagen dus georganiseerd Er bestaat dus een hechte band tussen de manege Centrum van het echtpaar Van der Salm, de ei genaars van de manege en onze veremging. We hebben dan ook een goede overeenkomst geslo ten. Het probleem is evenwel, dat de boerderij en de daarbij beho rende landerijen staan geregi streerd als agrarisch gebied. Re creatie in een dergelijk als zoda nig aangewezen gebied is niet toegestaan en dat komt er in con- creto op neer. dat de manege Centrum op grond van een besluit van de provinciale overheid in feite zou moeten sluiten. Dat bete kent dan ook het einde van de ver eniging "Nieuw Hagenauwe". ,,Want wij zijn wat betreft de po- mes en paarden, maar ook wat be treft de lokatie van de manege, af hankelijk van de manege van de familie Van der Salm". aldus club bestuurder Keddeman. Niettemin - er moeten nog moge lijkheden zijn, meent Evert Kedde man, die nu al jaren vecht voor het belang van de grootste ponyclub van ons land. Binnenkort hebben nieuwe besprekingen plaats met het gemeentebestuur. En die bie den wellicht nieuwe perspectie ven. Een meuwe, veerkrachtige en bloedjonge vereniging met krach tige, sociaal-educatieve initiatie ven als prioriteit verdient meer dan sympathie van degenen, die het wel met haar menen. Tot tweemaal toe werd de boerderij aan het Valleikanaal, die fungeert als de manege van Nieuw Hagenauwe, om strategische redenen met de grond gelijk gemaakt. LEUSDEN - Ze gaan niet naar de manege Centrum, zoals de officiële benaming is, nee, ze gaan naar 'de boer'. De kinde ren, die met cap, zweep en rij laarzen richting Valleikanaal fietsen, weten niet beter. De boerderij van de familie Van der Salm is hun einddoel. Daar krijgen ze hun rijlessen en rijden er hun wedstrijden. Het landbouwbedrijf aan de Asschatterweg is een idyl lisch oord. De uitgestrekte landerijen lijken tot het einde van de wereld te reiken. Een wereld van rust en ruimte. Dat is wel eens anders geweest. De plaats, waar thans elf ponies en drie paarden onderdak hebben gevonden, is in korte tijd twee maal verwoest geweest, met de grond gelijk gemaakt. Het bednjf van de melkveehoude rij Van der Salm heeft tijdens de tweede wereldoorlog een cen trale en prominente plaats bezet in de frontlinie. In de meidagen van 1940 vormde de boerderij strate gisch gezien een ongewenst ob stakel in de verdediging van de zogenaamde dijklinie. Het com mando van de Nederlandse troe pen wenste vanuit de stellingen aan het Valleikanaal vnj uitzicht te hebben over de landenjen tot de Hessenweg tussen Stoutenburg en Achterveld. Rigoureus werd besloten de m 1927 gebouwde boerderij aan het landsbelang op te offeren. HERHALING Onmiddellijk na afloop van de vijf daagse oorlog werd door de fami lie Van der Salm besloten tot her bouw van de hofstede. In 1941 kon de nieuwe boerderij worden be trokken. Vier jaar later evenwel herhaalde zich het drama. In 1945, in de laatste maanden van de tweede wereldoorlog, meende het Duitse legercommando om dezelfde redenen als de Neder landse bevelhebber vijf jaar tevo ren de boerderij te moeten laten verdwijnen. Weer ging het gehele bedrijf verloren. Een gevelsteen met een leeuw is thans het enige, dat nog herinnert aan de dubbele tragedie in de oorlogsjaren. De 35 koeien van de melkveehouderij hebben nu sinds acht jaar gezelschap gekregen van een aantal ponies en paarden, die elke ochtend hun stallen mo gen verwisselen voor de groene weiden tot ze later op de dag door de jeugd van 'Nieuw Hagenauwe' voor de njlessen worden geza deld. ,,Voor de dieren natuurlijk een ideale situatie, waar elke an dere manege jaloers op kan zijn", aldus Johan van der Salm. alias 'de boer'. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten stellen 5000 gulden beschikbaar voor het nabouwen van een boer derij uit de negende eeuw op het Amersfoortse landgoed Schot horst. Die reconstructie wordt ver richt aan de hand van gegevens die opgravingen bij Wijk bij Duurstede - het vroegere Dorestad - oplever- ien. In de manege Centrum hield de ponyclub Nieuw Hagenauwe een aaleszins geslaagde spelletjesdag. Tientallen jongens en meisjes kwamen ,,in de bak" De spelletjes hielden bovendien een soort van test in. Bij sommige opdrachten moest met één hand gereden worden, m andere gevallen zonder handen aan de teugel. Ook de beginnelingen kwamwen volop aan hun trekken, want iedereen kon zelf zijn of haar tempo bepalen. LEUSDEN- Het jazzconcert in De Hakhorst, dat voor 26 juni gepland stond, is verschoven naar eind au gustus. In verband met vakanties blijken veel orkesten uit de regio niet compleet, hetgeen voor de Jazzsocièteit Leusden aanleiding was het concert te verplaatsen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7