bij de realistatie van een nieuw onderkomen LTV Leusden en SRGL slaan de handen ineen Bemiddelingspoging liep op niets uit 1 leusder kran B „We hebben becijferd dat het wat ons betreft gaat om een investering van zo'n drie ton". We kwamen met elkaar in gesprek en na twee vergaderingen werden we het eens: we zouden moeten kunnen komen tot een gezamenlijk initiatief'. Ledenvergadering beslist dinsdag over de bouw gecombineerde tennis- en squashhal: h! n e n e DONDERDAG 30 JUNI 1988 sport PERSPECTIEF LEUSDEN - Tennis en squash - het leek niet of nauwelijks te kunnen samengaan binnen de gemeentegrenzen. Iedere keer weer bleken de belangen met elkaar te botsen. Tot dusver was het vrijwel onmogelijk om de beide, toch redelijk verwante sportdisciplines onder één noemer te brengen, laat staan onder één en hetzelfde dak te herbergen. Maar ziet - het getij lijkt zich thans in goede zin te keren. Waar het evenwel gaat om de sportieve en commerciële doelstellingen is het nauwelijks mogelijk gebleken deze op dezelfde lijn te brengen. Squash zit duidelijk in de lift en schaart zich daarmee in de rijen van in populariteit stijgende takken van sport. Daardoor is het dan ook een gemakkelijke en aan trekkelijke prooi geworden van organisatoren van evenemen ten, coördinatoren, sponsors én managers van accommodaties. PROBLEMEN Een stap terug in de nog jonge historie geeft een indicatie van de door de voorzitter aangestipte pro blemen in het begin van dit jaar. We schrijven januan als het SRGL, het Squash Rackets Genootschap Leusden met haar 230 leden de mededeling krijgt, dat het met lan ger gebruik kan maken van de ac commodatie, waarvan het de afge lopen dne jaar volgens contract gebruik heeft gemaakt om zijn sport te bedrijven. Die accommo datie was het Tennis- en Squash Centrum „De Groene Zoom" aan de gelijknamige weg, daarvoor alge meen in Leusden bekend als de tennishal „De Inslag". Reden voor dit vnj plotseling, noodzakelijk geworden vertrek van de snel gegroeide squashver- eniging was $en verschil van me ning omtrent de voortzetting van het huurcontract tussen de „uitba ter" van het sportcentrum en de squashclub. De heer Cor Ruis, die als directeur fungeert van het ge bouw, was van mening dat de ex ploitatiemogelijkheden bij voort zetting van het contract op basis Het Squash Rackets Genootschap Leusden, dat sinds januari zonder eigen accommodatie zit, bezit de grootste jeugdafdeling van Nederland. Na een turbulent verlopen vergadermg m januan tussen SRGL en de exploitanten Jan Pruys en Cor Ruis van de temushal, besloot het overgrote deel van de leden van de squashverenigmg geen rueuw huurcontract met 'De Groene Zoom' te sluiten. Squash is een meer dan begeer lijk object geworden voor wie zich voor de ontwikkeling van deze nog betrekkelijk jonge sportdiscipline ïntereseert. De sport heeft door haar beperkte uitstreling - moei lijk immers te volgen via de televi siecamera's - nog met de mate van bekendheid gekregen in de krin gen van passieve sportliefhebbers als bijvoorbeeld wel steeds meer met golf het geval is. Maar het aan tal aktieve squashbeoefenaren groeit snel omdat het een fascine rend spel is, dat grote persoonlijke inspanning, kracht en concentra tievermogen vereist. Voorzitter Philip Verstraaten van het SRGL, het Squash Rackets Ge nootschap Leusden kan er uit eigen ervaring over meepraten. Hij mocht zich twee jaar geleden nog clubkampioen noemen en hetzelf de gold voor zijn vrouw Puck bij de dames. Philip Verstraaten: „Fascinerend ja. Daarom is het zo jammer, dat we niet over eigen banen beschikken, voor zover we daar althans over konden spreken. Maar wij hebben als vereniging overduidelijk bewe zen, dat we bestaansrecht hadden. In Amsterdam tijdens de wereld kampioenschappen hebben we onze visitekaartjes afgegeven. En daarnaast hebben we m ledental de grootste jeugdafdeling van Ne derland." „Wij als vereniging m Leusden hebben veel kwaliteit m hms. Met Heskia Dil hebben we de nationale kampioene onder de veertien jaar en verder zijn we ondanks al onze problemen in de eerste helft van dit jaar met ons eerste damesteam ge promoveerd van de twee naar de eerste divisie." van de voormalige driejaarlijkse- overeenkomst een nadelig beeld zouden vertonen. Met andere woorden: er moest m een nieuwe contract meer geld op tafel komen. Zo met, zo stelde de exploitant, dan moest het contract maar worden opgeheven. Daardoor kreeg hij bo vendien de mogelijkheid om de banen zakelijk gezien beter te ex ploiteren en een eigen club op te nchten. Zo gezegd, zo gedaan. En zo geschiedde mderdaad. DOLKSTOOT Een dolkstoot in de rug van de vereniging, die van meet af in pro motionele zin de squashsport in Leusden van de grond heeft weten te tillen? Philip Verstraaten, zonder ran Als de plannen doorgaan, zullen de squashers binnen afzienbare termijn terecht kunnen op het Valleipark, waar in samenwerking met de LTV Leusden een gecombineerde tennis- en squashhal moet verrijzen. cune overigens: „Ja, we konden niet anders dan vertrekken. De fi nanciële voorwaarden op basis van het nieuwe contract bleken onhaal baar, dus er was geen keus. In dat opzicht kan dus worden gezegd, dat de vroegere huisbaas wat ik zou willen noemen niet al te „klant vriendelijk" mag heten. Hij was bo vendien in een monopoliepositie. Daar komt dan nog bij dat de man volstrekt met was geïnteresseerd in squash". Het Leusdense squash-genoot- schap week uit naar het twintig kilometer verder gelegen Wijk bij Duurstede. Waarom juist daar9 Voorzitter Verstraaten: „Omdat daar een magnifiek, voortreffelijk geoutilleerd squashcentrum be staat met eén van de beste clubs ter wereld. Een gezellige, fraai inge richte accommodatie, waar we voor een meer dan redelijke prijs terecht kunnen. En waar we ook best zouden willen blijven, als we geen thuishaven kunnen vinden." Geen thuishaven - moeten de squashers van Leusden dan tot in lengte van dagen twintig kilometer heen en terug reizen om hun bal letje te slaan? Ruim een half jaar na het moment, waarop de club de deur werd gewezen, dienden zich plotseling nieuwe perspectieven aan. De helpende hand werd on verwacht gereikt door de Lawnten- nisveremging „Leusden", die haar bestaande accommodatie wilde uitbreiden met een overdekte ten nishal. Verstraaten: „We kwamen met elkaar in gesprek en na twee vergaderingen werden we het eens. We zouden best moeten kun nen komen tot een gezamenlijk ini tiatief." De LTV Leusden bleek van me- ningm, dat de overdekte tennishal ook ruimte zou moeten kunnen bie den voor squashbanen. De tennis club was van mening in ieder geval iets te moeten doen aan verbete ring van het bestaande park en stelde daartoe een aantal mogelijk heden aan de orde. door Gerard Trebert ALTERNATIEVEN Dat nu bleek koren op de molen van de squashers, de laatste stro halm van de langzamerhand in het te bezien op welke wijze tot samen werking zou kunnen worden geko men tussen de LTV Leusden en het SRGL," aldus de brief. „Er heeft een aantal besprekmgen plaats gevon den tussen de dagelijkse besturen van de beide verenigingen. Verder heeft nauw overleg plaats gehad met de sportstichting Leusden. Bo vendien was er een gesprek met de wethouders mevrouw Blom en de heer De Jongh." LEDENVERGADERING Blijkens het schrijven van het be stuur van de tennisclub Leusden heeft men van die kant ten opzichte van de leden aan de leden speciale aandacht gevraagd voor het vol gende alternatief: Overkapping van de twee be staande banen ten behoeve van de eigen leden met daaraan vast drie banen voor de squashsport ten fa veure van het Squash Rackets Ge nootschap Leusden. De voordelen van dit laatste al ternatief zijn evident, zo neemt het bestuur van de tennisclub. Zeer nadrukkelijk wordt ook beargumenteerd, waarom deze overdekte accommodatie als noodzakelijk wordt geacht. Dat is dan ook de reden waarom het be stuur een extra algemene leden vergadering voor volgende week dinsdag heeft uitgeschreven. Het bestuur stelt zijn leden voor de on derhandelingen met betrekking tot het plan voor overkapping, de bouw van een nieuwe sporthal dus, voort te zetten. De lawtennisvereniging „Leus den" ziet in samenwerking met het Squash Rackets Genootschap uit stekende mogelijkheden tot ver betering van haar accommodatie, in casu het overkappen van de hui dige twee „harde" banen. Het be stuur draagt in zijn voorstel aan de leden daartoe de volgende drin gende redenen aan: Het hebben van een eigen trai nings- en speelaccommodatie in de winter, waardoor de zeer vele aanvragen om wintertraining door eigen leden kunnen worden geho noreerd. De besparing van het niet behoeven te huren van de tennishal kan worden aangewend ten be hoeve van de fiananciering van het voorgestelde projekt; Het in alle opzichten persfect» biedende plan van de tennisveren ging lijkt goede kans van slagen i hebben. Van de zijde van de Leus dense sportstichting is inmiddels positieve zin gereageerd. Van di kant wordt alle steun verleend aa plannen om te komen tot een gez« menlijke nieuwe accommodatie o het Valleisportpark ten behoevf van de tennisvereniging én squash-genootschap, een ovei dekte had dus met tennis- squashbanen. De stichting heeft ir middels verklaard achter het in tiatief te staan en dan ook bij ee aanvraag voor een desbetreffend bouwvergunning bij het gemeente bestuur in positieve zin te zullei adviseren. Dat alles klinkt als muziek m d< oren van voorzitter Philip Ver straaten van het squashgenoot schap, de man die met zijn paa g^ honderd clubgenoten een half jaa r geleden voor een gesloten deur n r' komen te staan. Verstraaten: „Hf ben natuurlijk buitengewoon ge lukkig met deze stiuatie. We heb ben met de tennisvereniging Leus den twee besprekingen gevoerc en die zijn in de beste harmonie verlopen. We zitten volledig op de- zelfde lijn en als het even kan gaan j 3 we zo snel mogelijk aan de slagn a En hoe staat het in dat geval met de financiële kant van de zaak, want we praten bij de bouw van een geheel nieuwe hal toch over een niet gering bedrag? „Daarover behoeven we ons geen al te grote zorgen te maken. We hebben uit gerekend dat het wat ons betreft gaat om een investering van zo'n drie ton, honderdduizend gulden per squashbaan. Maar dat geld zal er komen. We hebben al een aantal toezeggingen voor financiële onder steuning en we zullen als vereniging een aantal aktiviteiten moeten ont wikkelen. Maar dat hebben we er graag voor over. Want wat deze sportvrienden van de tennisclub ons bieden is echt uniek. nauw gedrven SRGL. De tennisclub Leusden heeft in haar laatste alge mene ledenvergadering haar le den toegezegd stappen te zullen ondernemen om plannen te ont wikkelen ter verbetering van „har de banen". Daartoe is een aantal alternatieven onderzocht. Deze zin de volgende: De huidige situatie handhaven, dat wü zeggen het opknappen van de twee harde banen; De huidige harde banen oprui men en hiervoor in de plaats twee gravelbanen laten aanleggen - een verzoek hiertoe is al vorig seizoen ingediend bij de gemeente Leus den; Het oude plan om de harde ba nen te overkappen. Dit alles is vastgesteld in een convocatie, die het bestuur van de tennisvereniging „Leusden" heeft uitgestuurd naar de leden. In dat schrijven werd verder gezegd: „Tijdens het onderzoek naar de alternatieve mogelijkheden voor verbetering van de accommodatie werd het bestuur geconfronteerd met het Squash Racket Genoot schap Leusden, dat op zoek was naar een eigen accommodatie. Het bestuur ontplooide het initiatief om Voorzitter Philip Verstraaten rechtsen secretaris Peter Brouwer van de SRGL, op het moment dat de deur van de tennishal letterhjk en figuurhjk voor de vereniging gesloten werd. leidt tot delmg van de exploitatie kosten. De accommodatie z twaalf maanden kunnen worde gebruikt, acht maanden voor tenni en vier maanden voor squash. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiliiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiM (Door Daan Bleuel) LEUSDEN- Hoewel het Squash Rackets Genootschap Leus den (SRGL) formeel al in januari een punt zette achter de relatie met de directie van de tennis- en squashhal door zich niet akkoord te verklaren met het nieuwe huurcon tract, is er achter de schermen nog lang geprobeerd de partijen op één lijn te krijgen. Met name de sportstichting heeft zich uitgeput in pogingen in het conflict te bemidde len. Pas vorige week donderdag bleek dat ook die weg uiteindelijk doodliep. Op een persconferentie deelde voor zitter Coenen van de sportstichting mee, dat een compro misvoorstel, waarover overeenstemming leek te zijn be reikt, afketste omdat men het niet eens kon worden over de termijn van de werkingsduur van het nieuwe huurcon tract. De sportstichting stelde zich op het standpunt dat de wer king voor 'onbepaalde tijd' zou moeten zijn. Cor Ruis, direc teur van de tennishal, wilde niet verder gaan dan maximaal dne jaar. „Uit het oogpunt van continuïteit voor de squash verenigmg was dat voor ons onaanvaardbaar. Op die ma nier lopen we het nsico over drie jaar weer met dezelfde problemen te worden gecon fronteerd", lichtte Coenen zijn bezwaren daartegen toe. In de bemiddelingspoging, m de afgelopen maanden zijn beide partijen achter de scher men nog zeven keer bij elkaar geweest, zijn dne varianten besproken, op basis waarvan de samenwerking tussen de directie van de tennishal en de squashverenigmg alsnog ge stalte zou kunnen knjgen. Twee daarvan werden al m een vroeg stadium gewogen en te licht bevonden. In variant één eiste Cor Ruis, de direc teur van de tennishal van de SRGL een borgstelling van 30.000,- per baan, een voor waarde, waar de squashver enigmg nimmer aan zou kun nen voldoen, omdat noch de gemeente, noch de particulie re banken bereid zouden zijn geweest zich garant te stellen voor dat bedrag. Het tweede voorstel, dat ook al in eerdere besprekingen door de squashverenigmg van de hand werd gewezen, bleek ook nu met geschikt om een brug te slaan tussen de partij en. In die vanant stelde Cor Ruis voor dat de SRGL volledig op zou gaan in de nieuwe ver eniging Squash Leusden, die inmiddels een eigen leven leidt. De sportstichting zag dit ook als wéinig reëel, omdat dan de SRGL haar eigen iden titeit zou verliezen. COMPROMIS Het derde voorstel leek de meeste kans van slagen te hebben. De kern daarvan was een samenwerkingsverband voor onbepaalde tijd. In die constructie zou Cor Ruis zich bezig houden met de exploita tie van de banen. De vereni ging zou zich uitsluitend moe ten bezighouden met de be hartiging van de verenigings- belangen. Ruis zou in deze va riant de contributie innen en daarvan een vast bedrag af staan aan de vereniging, die daarmee de club draaiende zou moeten houden. Hoewel het voor beide par tijen betekende dat er een flin ke slok water bij de wijn zou moeten worden gedaan (Ruis droeg m deze constructie het financiële risico, terwijl de ver eniging een flink stuk autono mie inleverde), leek het com promis haalbaar. „Het is in ie der geval uitvoerig besproken en we hadden goede hoop dat de partijen elkaar op grond van dit voorstel uiteindelijk zouden kunnen vinden", het voorzitter Coenen van de sportstichting weten. De bemiddelingspoging hep uiteindelijk stuk op de gel digheidsduur van een nieuw contract. „Wij gingen ervan uit dat een nieuw contract voor onbepaalde tijd moest gelden, al wil dat natuurlijk niet zeggen dat er geen ontbindende voor waarden m de overeenkomst wordt opgenomen. Maar bij het afronden van de bespre kingen bleek, dat Ruis onder 'onbepaalde tijd' een termijn van dne jaar verstond. En toen hebben wij gezegd dat het wat ons betreft geen zin had om nog verder te praten. Dan zit ten we over drie jaar weer in dezelfde situatie als vandaag, en dat wilden we nu jmst voor komen", aldus Coenen. ONAANVAARDBAAR De problemen tussen de squashverenigmg en de di rectie van de tennishal ont stonden eind vorig jaar, toen de oude huurovereenkomst tussen de partijen afliep. Over een nieuw contract kon men het niet eens worden. Het ei senpakket dat Ruis de squash verenigmg voorlegde, stuitte op onoverkomehjke bezwa ren. De nieuwe financiële ei sen van de tennishaldirectie kwamen omgerekend neer op een gemiddelde contributie verhoging van 30% voor de le den van SRGL. Uitgedrukt m geld een verhoging van ge middeld 100,- per hd. Het conflict liep hoog op, wat uiteindelijk resulteerde in het vertrek van de squashver enigmg uit de tennishal. Smds januan zit de vereniging daar door zonder squashbanen. Er lijkt voor de squashver enigmg mogehjk wat hcht aan de horizon te gloren. Sinds de accommodatieproblemen ont stonden, groeide er contact tussen de SRGL enerzijds en de tennisvereniging Leusden anderzijds. De tennisvereni ging heeft al emge tijd plannen om op het eigen terrein velden te overdekken. Er liggen op het Valleipark twee verharde velden, waarvan de conditie dusdanig is, dat er iets mee gedaan moet worden. Aan staande dinsdag raadpleegt het bestuur van de tennisver eniging de algemene leden vergadering over een aantal plannen die men ontwikkeld heeft. Eén daarvan betreft het overkappen van de twee vel den, om die ook in de winter periode exploitabel te maken. Als de ledenvergadering hier haar fiat aan hecht, liggen er voor de squashverenigmg mo gelijkheden om bij de plannen m ontwikkeling aan te sluiten. Het bestuur van de club is voornemens bij een eventuele tennishal op het Valleipark drie eigen squashbanen te realiseren. De sportstichting toonde zich in ieder geval ingenomen met de plannen, zoals die door het bestuur van de tennisver eniging met betrekking tot het plaatsen van de hal zijn ontwik keld. Het zou een bevredigen de oplossing voor het pro bleem van SRGL tot gevolg kunnen hebben. Voorzitter Coenen het in ieder geval we ten dat de sportstichting zich, m afwachting van definitieve plannen, in pnncipe positief en coöperatief wil opstellen. Het zou voor de squashclub weieens de laatste kans kun nen zijn en het zou de sport stichting en het gemeentebe stuur van een netelig probleem kunnen afhelpen als de ge combineerde plannen van LTV Leusden en SRGL een succes worden. Aan de ande re kant doemen gelijksoortige problemen al weer op aan de horizon. Na SRGL is nu ook tennisvereniging De Inslag, dat gebruik maakt van de ten nishal, m onderhandeling met de directie over een nieuw contract. En zoals de vlag er nu bijhangt, heeft het er alle schijn van de de perikelen tussen SRGL en de tennishaldirectie zich in alle hevigheid zullen herhalen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'' Illlllllllllllllll1IIIIIIIIIIMIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIM

Leusder Krant | 1988 | | pagina 10