Wijziging in AOW-pensioenen U wilt genieten van een onbezorgde vakantie. Gebruik onze complete Vakantieservice. Aktief en Vrij Clown Arno Huibers op de Groenmarkt Nieuw mfo-adres De WOLboom Tijdschrift voor oudere vakantiegangers: Oud papier- aktie D WS Vakantiestop bij seniorenbij eenkomsten Kraailook Holland aan de wand in Amerika De Bondsspaarbank doet meer. □ONDERDAG 30 JUNI 1988 plaatselijk nieuws IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIII^ REGIO - Sinds 1 april is er een verandering gekomen in de berekening van de AOW-pensioenen. Deze verande ring geldt alleen voor ouderen die óp of na 1 april 1988 voor het eerst AOW krijgen en (gehuwd of ongehuwd) met een jongere partner samenwonen. Daarnaast geldt deze ver andering voor die ouderen die op of na 1 april zijn ge trouwd of zijn gaan samenwonen en tot die datum een ongehuwden-AOW kregen. Voor ouderen die vóór 1 april al AOW hadden, veran- dert er niets en blijft dus de oude regeling van kracht. Deze regeling bestaat uit het E volgende: gehuwden die alle- bei 65+ zijn ontvangen elk 50% E van het totaalbedrag van het E AOW-pensioen. Is één van de partners 65+ en de andere E nog niet, dan ontvangt de eer- ste 50% van het pensioen plus een toeslag van 50% van het pensioen, dus in totaal het volle bedrag. Zodra de andere part- ner ook 65 wordt, ontvangt ie- dere partner 50%, samen dus het totale bedrag. NIEUWE REGELING De nieuwe regeling is als volgt. Wie óp of na 1 april 1988 E 65 jaar wordt en samenwoont met een jongere partner, ont- E vangt 70% van het volle AOW- pensioen en voor de partner, afhankelijk van diens inko- E men, maximaal 30%. Een voor- beeld kan dit duidelijk maken. E Jan is 65 geworden op 1 mei 1988. Hij ontvangt dan 70% van het AOW-pensioen. Stellen we dit pensioen voor het gemak op 1600 gulden. Hij ontvangt E dan 1120 gulden. Krijgt hij voor Marie, zijn jongere partner, de E 30% volledig, dan komt daar dus 480 gulden bij. Totaal ont vangt hij dus 1600 gulden. Nu is het de vraag: wat ver dient Mane, zijn jongere par- ner? Voor de hoogte van deze verdiensten wordt alleen reke ning gehouden met de inkom sten uit een dienstbetrekking, de sociale uitkeringen, de VUT en met winst uit eigen bednjf. Andere inkomsten, zoals ren te, eigen woning, vermogen en vermogensinkomsten worden buiten beschouwing gelaten. Bovendien geldt in 1988 een vrijstelling van ƒ298,16 per maand. Verdient Marie, de jongere partner, bijvoorbeeld per maand 500 gulden dan mag daar eerst 298,16 wor den afgetrokken, zodat als ver dienste overblijft een bedrag van 201,84. Van dit resteren de bedrag wordt daarna nog eens 1/3 deel vrijgesteld (is dus ƒ67,28). Op de 30% toe slag wordt dus totaal gekort 201,84 ƒ67,28) een be drag van 134,56. We zagen reeds dat 30% toeslag afgerond 480,- is. Re kening houdend met de ver dienste van Marie en met de vrijstellingen, wordt op deze toeslag 134,56 gekort. Dat le vert een bedrag van 345,44 op. Dat bedrag krijgt de 65-ja- rige Jan bij zijn 70%. Jan ont vangt dus totaal 1120,- plus 345,44 is 1465,44. Dit systeem van 70% plus maximaal 30% loopt door tot ook de jongere partner 65 jaar is geworden. Daarna knjgt elk van de partners 50% van het volle AOW-pensioen. OVERGANGSREGELING Er is een overgangsregeling van kracht voor degenen, die op of na 1 april 1988 65 jaar worden en een partner heb ben die op die datum ouder is dan 60 jaar. Deze groep krijgt samen het volle AOW-pen sioen, want wanneer de jonge re partner ouder is dan 60 jaar wordt de 30% toeslag niet af hankelijk gesteld van het inko men, er vindt dan geen zoge naamde inkomenstoets plaats. RAAD VAN ARBEID De berekening van het AOW-pensioen lijkt erg inge wikkeld, maar zodra men er zelf mee te maken heeft blijken de meeste AOW-ers het hun toekomende pensioen te ont vangen. Wil men tijdig precies weten waar men aan toe is, dan kan men altijd informatie in winnen bij de Raad van Ar beid, Stadsring 181, Amers foort, afdeling Algemene Ou derdomswet, tel. 033-769875 en 769876. LEUSDEN - De heer H. W. G. Bennink fungeert voorlopig als degene, bij wie men terecht kan als men iets wil weten over het Ontmoetingscentrum van Ouderen, De WOL boom. Vorige week is de heer H. J. Vnj uit Leusden verhuisd naar Breda. De heer Vrij was tot dat moment secretaris van Welzijn Ouderen Lensde. Eind au gustus zal er een afscheidsbij eenkomst zijn. Uiteraard gaan de werk zaamheden van de WOL door. Alle informatie over financién en over het gebruik van De WOLboom, kan men voorlopig verkrijgen bij de penning meester van de WOL, de heer H. W. G. Bennink, Tiendvrij 21, telefoon 950723. Bij afwezigheid van de heer Benning, kan men ook bellen of schrijven naar de voorzitter van de WOL, mevrouw T. A. de Schepper-Mul, Gorzen 46.3831 GE Leusden, telefoon 946351. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) brengt een nieuw blad uit voor de Nederlandse con sument: Aktief en Vrij. iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmMiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii KR/V*tLOCrS Enige looksoorten, die bij ie dereen bekend zijn, behoren tot de belangrijkste voe dingsgewassen en tuinkrui den zoals uien, knoflook, sja lotten en bieslook. Dat daar naast bij ons nog een zestal wilde looksoorten voorko men is minder bekend. Eén van die soorten is Kraailook of ook wel Wilde ui genoemd. Kraailook kunnen we aan treffen langs wegen, in wei landen en bossen, in boom gaarden en gazons. Op plaat sen waar de plant minder ge wenst is, is het een nauwe lijks uit te roeien onkruid. Als Kraailook in graslanden voorkomt en door de koeien wordt gegeten, krijgt de melk een sterke smaak, waardoor deze melk wel door de fabrie ken wordt geweigerd. Ook voor boterfabricage is die melk ongeschikt. Door de moderne landbouwmethoden komt Kraailook in de weilan den niet, of zo goed als niet meer voor. Tegenwoordig zijn de wegbermen een vei lige groeiplaats voor de plant. Kraailook is een vrij gemak kelijk te onderscheiden plant. Het heeft lange, ronde, buisvormige, overlangs ge groefde bladeren die aan de bovenkant enigszins goot- vormig zijn. De bloemscher- men bestaan uit een grote hoeveelheid kleie, ui-achtige knolletjes; de zogenaamde broedknolletjes. Tussen die knolletjes staan op dunne, lange steeltjes enige roze rode of groenachtige witte bloempjes. Vaak ontbreken die bloempjes geheel en staan op het uiteinde van de stevige stelen alleen maar bolletjes. Nadat die bolletjes voldoende zijn gerijpt, vallen ze op de grond en kunnen hieruit, langs vegetatieve weg, nieuwe planten ont staan. De bloeiwijze van de look soorten wordt voor de bloei door een droogvliezig wor dende schede omgeven. Bij de Kraailook blijft de vlie zige schede één geheel ter wijl bij de andere looksoor ten, bijvoorbeeld het Moes- look, deze schede tweebladig is. Dit is een van de voor naamste kenmerken van de plant. Als men de plant uittrekt ziet men de bol, die aan de onder zijde een krans van korte wortels bezit. Dan kunnen we, door de reuk, duidelijk de verwantschap met onze ui waarnemen. Ook het blad ruikt naar uien en smaakt er duidelijk naar. Het uitgeperste sap van de "bol, vermengd met melk, gold in het verleden als een prima preventief middel te gen griep, verkoudheid, keelontsteking en hoest. G. van L. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziek vereniging DWS zal zaterdag weer een container worden geplaatst op het Groot Achterveldplein. Dege nen die hun oud papier op willen ruimen kunnen dat in bedoelde container komen deponeren. Wie door bijzondere omstandig heden met in de gelegenheid is zelf het papier te komen brengen, kan hierover telefonisch contact opne men met W. van Hamersveld, tel. 1688 en W Wouters, tel. 033- 941197. Het oud papier zal dan wor den opgehaald. Wel bellen voor vrijdagavond 19.00 uur. Zo'n 70.000 exemplaren van het proefnummer zijn bij geselecteerde adres sen in de bus gevallen. Bij voldoende animo voor dit tijdschrift, zal het vanaf dit najaar zes keer per jaar verschijnen. Ak tief en Vrij richt zich voor al op de vijftig-plussers. De groep ouderen neemt sterk toe m ons land. Men kan zelfs al spreken van elkaar op volgende generaties van ou deren. Het verschil tussen de meuwe generatie ouderen en de „oude" ouderen is o.a. dat de eerste groep gewend is aan reizen en op vakantie gaan. Door de betere pensioenvoor zieningen is de financiële po sitie gunstiger ten opzichte van de vorige generaties. Veel „jongere" ouderen gaan dan ook meer dan één keer per jaar op vakantie. Vooral voor de korte vakanties richten zij zich sterk op Nederland. Met Aktief en Vrij wil het NBT inspelen op deze ontwik kelingen. De naam van dit nieuwe tijdschrift Aktief en Vrij, slaat direct op belangrijke eigenschappen van de groep vijftig-plussers: ouderen die dikwijls volop aktief zijn en over veel vrije tijd beschikken. Men kan dit eerste nummer van Aktief en Vrij gratis halen bij de meeste VYV-kantoren. LEUSDEN - Veel spe ciale bijeenkomsten van ouderen gaan in de maan den juli en augustus niet door. Bij deze vakanties top sluiten de senioren zich aan bij de vele ande re Nederlanders die vakantie hebben in deze maanden. Het ontmoe tingscentrum van en voor ouderen De WOLboom blijft echter wel open. Het is bijzonder moeilijk om in deze maanden voldoende begeleiding te vinden voor de ouderenbijeenkomsten. Een groot aantal vrijwilligers, dat wekelijks medewerking ver leent, gaat m juli of augustus op vakantie. Bovendien zijn er moeilijk voldoende auto's te knjgen om de semoren thuis op te halen en na afloop van de bijeenkomst weer naar huis te brengen. LEUSDEN-ZUID De UW-seniorensoos op dinsdagmiddag in de RODA- kantine stopt in juli en de eer ste helft van augustus. Dins dagmiddag 16 augustus zijn de senioren om 14.00 uur weer welkom. LEUSDEN-CENTRUM De dinsdagmiddagsoos van de UW in de WOLboom gaat ook op vakantie m juli en au gustus. De bijeenkomsten starten weer op de eerste dins dagmiddag van de maand september. De Zonnebloem-handwerk- club, die altijd op donderdag middag in de WOLboom wordt gehouden, kent ook een vakantiestop m juli en de eer ste helft van augustus. Donder dagmiddag 18 augustus begin nen de handwerk-bijeenkom- sten weer. WOLBOOM OPEN Zoals vong jaar, kunnen dit jaar ouderen elkaar toch blij ven ontmoeten. De WOLboom houdt namelijk geen vakan tiestop, maar blijft in juli en augustus open, dus ook op de dinsdag en donderdagmidda gen. De WOLboom, het ont moetingscentrum voor oude ren, Hamersveldse weg 2a, is open van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Tijdens mijn vakantie in Amerika heb ik verscheide- nen Nederlanders ontmoet, die al jaren in de States wonen. Sommigen zijn kort na de oor log vertrokken met een boot vol oorlogsbruidjesZij gin gen hun Amerikaanse bruide- gommen achterna, die ze na de bevrijdmg m Nederland had den leren kennen. Anderen zijn tegen het ein de van de jaren veertig of in de jaren vijftig naar Amerika ge gaan. Het was volgens velen, m die tijd niet vnj genoeg in ons land en men zag te weinig mo gelijkheden om hier een goed bestaan op te bouwen. De grote emigratiegolf bewoog zich in nchtmg Australië, Ca nada en Nieuw-Zeeland. Het was minder gemakkelijk om „het land van de onbegrensde mogehjkheden" de Verenigde Staten van Amerika, binnen te komen. Toch lukte dat een groot aantal Nederlanders, soms door eerst een paar jaar naar Canada te gaan. BOERENKOOL De meeste Nederlanders die toen emigreerden zijn nu zestigers en zeventigers. Hun kinderen en kleinkmderen zijn volop Australiër of Amerikaan geworden en voelen zich uit stekend thuis in „hun"land. Bij hun ouders en grootouders hgt dat, juist bij het ouder worden, vaak anders. Het hjkt wel, dat zij bij het ouder worden steeds meer terugdenken aan wat zij ooit hebben achtergelaten. En ook al willen zij in de buurt van hun kinderen bhjven, toch wil len ze graag veel praten over hoe het vroeger in Nederland was. Echt Hollands eten bhjkt ook erg gehefd. Zo heb ik bij een temperatuur van 30 gra den, boerenkool met worst ge geten, met daarbij een glas Califormsche wijn. Het smaakte pnma. BEVRIJDINGSBORDJES Mijn vakantieadres was meestal bij indertijd geëmi greerde Nederlanders. Wat mij op ging vallen, waren de schilderijen en bordjes die ze aan de wand hadden. De Hol landse molen ben ik overal wel tegengekomen Ook schilde rijtjes met daarop zwart-witte koeien op prachtige groen gras tegen een mooi bewolkte hemel. En delfsblauwe melk meisjes versierden nogal eens de schoorsteenmantels. Een ereplaats hadden de „bevrij dingsbordjes". Daarop in blauw de datum van de bevrij ding van o.a. Maastricht en Heerlen en „Dank aan onze Bevrijders". Ik kon me niet aan de indruk onttrekken, dat deze oudere Nederlandse-Amerikanen, groter waarde hechten aan deze herinneringen aan Ne derland dan wij die in Neder land zijn gebleven en hier ou der worden Ik denk, dat zij het onbegrijpehjk en gebrek aan eerbied vinden, als zij zouden zien hoe hier deze hennne- ringsborden soms tussen an dere spullen worden aangebo den op rommelmarkten. HOLLANDSE WINKEL Ik ben ook meegenomen naar de „Hollandse winkel". In streken waar nogal watgeemi- greerde Nederlanders wonen, kan men in Amerika ook een winkel vinden waar men aller lei Nederlandse artikelen kan kopen. Het zijn goed lopende zaken. Want men kan maar moeilijk zonder typisch Ne derlandse artikelen als drop, hagelslag, muisjes, kaas en je never. Eén van de weinig Neder landse woorden die de klem- kmderen van deze ouderen wel kennen is dan ook: drop en soms ook dat moeilijk uit te spreken woord: muisjes. FOCKING Dat dit gebruiken van Ne derlands eten en drinken ook wel eens een pijnhjke of komi sche situatie kan opleveren, ontdekte ik bij een huisehjk feestje. Er kwam niet alleen whisky op tafel, maar ook jene ver, de gastheer vroeg aan z'n zoons of ze een „glas Wijnand Fockmg" wilden. Croten ogen bij de aanstaande Amerikaan se schoondochter; ze kregen er een kleur van. Na enig ge lach van de zoons, werd snel uitgelegd, dat Wijnand Foc kmg een jenever-merknaam is. VUT-ter iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (advertentie) AMERSFOORT- Ter afsluiting van het jubileumprogramma en tevens als slot van het seizoen van kindertheater De Appel markt, speelt clown Arno Hui bers zaterdag 2 juli op de Groen markt in Amersfoort de voorstel ling 'De glimlach en de bom'. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf vier jaar, maar ook volwassenen kunnen aan de clow neske capriolen van Arno Huibers voldoende plezier beleven. Bij slecht weer wordt de voorstelling binnen gegeven. De voorstelling begint om 14.30 uur en de toegang is gratis (hoewel een bijdrage wel op pnjs wordt gesteld). De speciaal voor dit programma geschreven muziek en het ontwor pen decor maken woorden over bodig. Naast clownerie wordt m het negentig minuten durende pro gramma gebruik gemaakt van: maskerspel, (levend) poppenspel, pantomime en muziek. Arno Huibers verwierf zich in binnen- en buitenland een grote reputatie en kreeg lovende kritie ken voor zijn vernieuwende stijl. Clown Arno Huibers speelt, ter afsluiting van het seizoen, op de Groen markt de voorstelling De glimlach en de bom'. Tijdens uw vakantie wilt u ontspannen en genieten. En terecht, vinden wij. Maar mogen wij u voor uw vertrek één advies geven? Zorg er voor dat alles goed geregeld en verzekerd is! Bezoek ons kantoor ruim voor uw vertrekdatum en maak gebruik van onze complete Vakantieservice. Dat is uw garantie voor een onbezorgde vakantie. alle gangbare valuta reischeques: veilig "geld" reisverzekeringen kluislokettenverhuur snelle afhandeling Zolang de voorraad strekt. spaarbank

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7