PvdA vindt programma van eisen voor ^uitbreiding Hamershof te hoog gegrepen Vijf gewonden bij ernstig ongeval Rijden zonder verzekering: boete en rijbewijs kwijt LEUSDER KRANT I leusder krowt Fractie en wethouder Verdum wijzen plannen voor H2 af Sprake van drankgebruik: Automobilist voor vierde keer betrapt Botsing Geslaagd NAAST DE MEEST COMPLETE KRANT VAN LEUSDEN HEBBEN WIJ NATUURLIJK MÉÉR TE BIEDEN. Gele Morgenster geboortekaartjes veriovings- en trouwkaarten uitnodigingskaarten rouwkaarten visitekaartjes DINSDAG 5 JULI 1988 plaatselijk nieuws 5 ift heel inzet ei reloos ïn. Wii ook zij de corT (van de redactie) ekozerEUSDEN. Met [lering van de fractie van de PvdA, is de iere op Nu gemeenteraad akkoord gegaan met het programma van eisen, t organlP 9*ond waarvan plannen zullen worden ontwikkeld voor de wordeihtbreiding van winkelcentrum De Hamershof. In het college et levetam wethouder Corri Verduin ten aanzien van het voorstel een ondaünderheidsstandpunt in. sen va De bezwaren van de socialisten tegen het programma van iters vangen richtte zich met name op de grootschaligheid van de Üannen, die daaruit spraken. De daaraan verbonden financië le consequenties vervulde de PvdA met enige zorg. Verder ri prob!ond men nadru^ teveel lag op de bereikbaarheid van iet voofet centrum voor de automobilist. Naar de mening van de PvdA sldse e* te weinig aandacht voor de belangen van de fietsers, i hoogt Half apnl werd de conceptversie loop daan het programma van eisen voor igepraie uitbreiding van De Hamershof gepreian de openbaarheid prijsgege- :gd woien. In dat voorlopige programma ;teed zian eisen, waarover de raadsleden ach nog dienden uit te spreken en lat nog aan inspraak van belang- hebbenden moest worden onder- vorpen, werd ten aanzien van een lantal thema's wensen geformu- eerd. Zo concludeerde men in het oorlopige programma van eisen, lat er op grond van bevindingen an het Centraal Instituut voor het flidden- en Kleinbedrijf (CIMK) en ip grond van uitkomsten van een indernemersenquête dat er in de itbreiding ruimte zou zijn woor 165 vierkante meter vloeropper- lak voor winkels. De Boni en een entueel verplaatste Blokker- 'estiging claimen daarvan onge- 'eer 1450 vierkante meter. Het lieuwe winkelgebied moet aan- iluiten op het bestaande gedeelte. Bovendien wordt er in de plan- fornuklen re^cen^n9 gehouden met de [s wentuele komst van hen politiebu- eau m H2. Daarvoor is ongeveer ,000 vierkante meter nodig, waar- 'an 614 vierkante meter bebouwd al worden. In de ontwerpversie wordt ten lanzien van het wonen opgemerkt lat er met gemiddeld twee bouw- agen boven de winkels rekening jehouden moet worden. Daarbij noeten ongeveer 35 woningen ge- ealiseerd worden voor ouderen, n het stedebouwkundig plan moet 1-190 ng laar ers. rekening gehouden worden met het uitzicht van de bewoners van de huizen aan de zuidkant van het be staande Hamershofdeel. Een strook met een diepte van onge veer dertig meter Icings de Ha- mersveldseweg, tussen Hl en de Koningshof, wordt ook voor wo ningbouw bestemd. Bedrijfsmatige activiteiten worden daar aanvaard baar geacht, mits de bedrijfsfunctie ondergeschikt blijft aan de woon functie. Het gebied ten zuiden van de lijn Korungshof-Clarenburg kan ge heel voor woningbouw worden ge reserveerd. En als de helft van het totaal aantal parkeerplaatsen in de gebouwde voorzieningen wordt ondergebracht, komt ruimte vrij voor de bouw van 65 extra wonin gen. PARKEREN Het parkeren vormt een belang rijk thema in de planvorming rond H2. In het plangebied moet bijvoor beeld het tekort aan parkeerplaat sen in Hl worden opgevangen. Sa men met de parkeerbehoefte die voortvloeit uit de nieuwbouw, wordt de totale behoefte aan par keerruimte becijferd op 400 par keerplaatsen, als deze op de bega ne grond worden aangelegd. In dien besloten wordt over te gaan tot de bouw van een parkeerkelder of parkeergarage's, moet gere kend worden op 450 parkeerplaat sen. Het gedeelte ten zuiden van winkelcentrum De Hamershof is de plaats waar her H2-gedeelte zal moeten verrijzen. Ten aanzien van kantoorruimte in H2 wordt vastgesteld dat er maximaal 7500 vierklante meter vloeroppervlak kan worden opge nomen in de plannen, zonder dat dat een extra parkeerbehoefte met zich meebrengt. De daadwerkelij ke behoefte ligt waarschijnlijk een stuk lager. Met betrekking tot het wegen plan voor H2 wordt opgemerkt dat, indien dit om stedebouwkundige redenen gewenst zou zijn, een der de aansluiting van het plangebied op de Burgemeester van der Post- laan kan worden gemaakt. Voorts wilmen het principe van de zoek- route handhaven. Het verkeer uit de Dissel moet volgens het pro gramma van eisen via het plange bied naar de Burgemeester van der Postlaan kunnen worden geleid. Het fietspad ten zuiden van de Koningshof moet gehandhaafd blij ven, terwijl er een nieuwe fietsrou te op de grens van Hl en H2 zal moeten worden aangelegd, die de Burgemeester van der Postlaan en de Hamersveldseweg met elkaar verbindt. De verbindingsweg tus sen de Hamersveldseweg en de Burgemeester van der Postlaan, die door het plangebied loopt, moet ook als busroute kunnen worden gebruikt. Verder zullen er, waar nodig, maatregelen moeten worden ge troffen, om te voldoen aan de nor men die de Wet Geluidhinder stelt. In verband met de ontwatering van het plangebied, wordt er reke ning gehouden met het opnemen van open water in het gebied, met een oppervlakte van 2500 vierkan te meter. OVERCAPACITEIT Verder is ten aanzien van H2 nog een aantal uitgangspunten gefor muleerd, die de uitbreiding gestal te moeten geven. De belangrijkste daarvan zijn, de groepering van de winkels rond een plein (het Zuid plein), de realisatie van een acht- vormig winkelcircuit, door een ver binding aan te brengen tussen de Grutterij en de Smidse, en het plan nen van kantoorruimte om het par keerprobleem efficiënter op te los sen. De overcapaciteit van par keerplaatsen op werkdagen kan door de komst van kantoren ge deeltelijk worden opgelost, zonder dat dat ten koste gaat van de be hoefte aan parkeerruimte tijdens de winkelpiek (vrijdagsavonds en zaterdags zal er immers niet of nau welijks in de kantoren gewerkt worden). Het parkeerprobleem is overi gens een verhaal apart. De voor keur in de planvorming gaat dui delijk uit naar het zogenaamde 'verdicht parkeren'. Om te voorko men dat er een parkeerzee gaat ontstaan, wanneer alle parkeer plaatsen op de begane grond wor den gerealiseerd, wordt gedacht aan parkeergarage's of -kelders. AANVULLINGEN Naar aanleiding van behande ling van het programma van eisen in een speciale vergadering, kwam het colege in het voorstel, dat don derdag in de raad werd bespro ken, nog tot een aantal aanvullin gen. Zo stelde men bijvoorbeeld dat het stedebouwkundig plan vol doende flexibel zou moeten zijn om eventuele wijzigingen of uitbrei ding in de toekomst mogelijk te blijven maken. In de strook tussen de Koningshof en Hl langs de Ha mersveldseweg, waar woning bouw gepland is, zijn beroepsmati ge activiteiten toegestaan, die niet of moeilijk in het winkelcentrum zijn in te passen. Verder wordt erop gewezen dat het veiligheidsa- pect, bij de eventuele bouw van een parkeerkelder, bijzondere aandacht verdient. Ten aanzien van de kantoorbe hoefte, die op basis van onderzoek op maximaal 7500 vierkante meter werd vastgesteld, werd geconclu deerd dat de realiseerbare be hoefte tussen de 2500 en 5000 vier kante meter zal komen te liggen. De oppervlakte is daarbij afhanke lijk van de vraag naar kantoor ruimte. Verder wil het college alleen een derde aansluiting op de Burge meester van der Postlaan ten zuiden van de Korf realiseren, als dat om verkeerstechnische rede nen gewenst is. Ook ten aanzien van de doorgaande route Dissel- Burgemeester van der Postlaan zal de noodzakelijkheid moeten wor den aangetoond. Ten aanzien van de fietsroute werd aandacht gevraagd voor vei lige inpassing in het voetgangers gebied. De aansluiting van het nieuwe H2 gedeelte op de bestaan de Hamershof dient eveneens spe ciale aandacht te krijgen. Als uitgangpunt bij de nieuwe plannen hanteert het college dat het parkeren vnj moet zijn. Er wordt in het voorstel evenwel een voorbehoud gemaakt. Men wil het op voorhand niet uitsluiten dat er zich omstandigheden kunnen voor doen, die nopen tot het nemen van maatregelen om de parkeerduur te beperken. VRAAGTEKENS Met uitzondering van de PvdA- fractie en de socialistische wethou der, konden de andere raadsleden zich voor een belangrijk deel in het voorliggende programma van ei sen vinden. Wel vroegen vrijwel alle fracties om garanties voor de veiligheid in de parkeergarages. Men bleek m meerderheid zelfs bereid daarvoor het uitgangspunt van het vrij parkeren, indien nood zakelijk, te willen laten varen. Alleen de PvdA vond het plan veel te hoog gegrepen. Bij monde van Gert de Weerdt zette de fractie grote vraagtekens bij de opzet van het programma van eisen, dat naar de mening van de socialisten ver boven het lokale voorzieningenni veau uit steeg. Bovendien had de De Weerdt zijn twijfels over de ge volgde inspraakprocedure. Hij meende dat er in de inspraak geen alternatieven voor het voorliggen de programma van eisen waren gepresenteerd. Hij vond dat met juist. Leusden'85 wilde van wethouder De Jongh een onderbouwing van het voorgestelde aantal van 100 wo ningen voor ouderen in het uitbrei dingsplan. jnen >its ast sin) LEUSDEN - In de nacht van oot) vorige week woensdag op donderdag om ongeveer half twee vond op de Stoutenbur- gerlaan onder Leusden een ernstige aanrijding plaats. Au tomobilist Van W. (27) uit Hoe velaken reed daar in zijn Re nault in de richting van Hoeve laken, met drie passagiers. Een van die passagiers moest uitstappen aan de Stoutenbur- gerlaan. Daartoe stopte Van W. op de weg. Uit de tegenovergestelde richting naderde op dat mo ment de 33-jarige H. uit Leus den in een Mercedes. Hij merkte de geparkeerde auto niet, of te laat op en botste frontaal op de Renault. De geparkeerde auto werd tegen de bomen gedrukt. Alle vier inzittenden raakten ge wond, evenals H. Zij werden naar ziekenhuis De Lichten berg in Amersfoort ovcerge- bracht. Momenteel liggen nog drie gewonden in het zieken huis. Twee inzittenden uit de Renault, één met rugklachten en één met een hersenschud ding. Leusdenaar H. heeft zijn rug gebroken. Hij bleek alco hol te hebben gedronken, 's Nacht nog is hem in het zieken huis een bloedproef afgeno men. De beide auto's zijn total uilen lelgoe» ed imel skking ine igen iden. Wie de Gele morgenster in bloei wil zien moet vroeg op staan, want de mooie gele bloemen van deze plant zijn alleen gedurende de och tenduren geopend. Ze ope nen zich 's morgens vroeg en sluiten zich al om een uur of tien. Op bewolkte, vochtige warme dagen kan de bloem tot rond het middaguur ge opend zijn. De volgende mor gen gaan ze opnieuw open en ook de daaropvolgende soms nog een keer, maar dan heeft de bestuiving in de regel al plaats gehad en blijft de kelk gesloten waarin dan de za den rijpen. De acht groene omwindsel blaadjes, die aan de basis zijn samengegroeid en ver buiten de bloem uitsteken, geven het geheel de vorm van een ster. Het is dus niet moeilijk te verklaren hoe de plant aan zijn Nederlandse naam komt. Wanneer de bloem zich heeft gesloten is de plant, met zijn lange smalle bladeren, nau welijks te vinden tussen het gras. De Gele morgenster groeit op warme, grazige plaatsen in wegbermen, dijk hellingen en spoordijken, bij voorkeur op vruchtbare zand- en lichte kleigrond. Soms wordt de Gele morgen ster ook wel Boksbaard ge noemd, wat een letterlijke vertaling is van zijn weten schappelijke naam Tragopo- gon, samengesteld uit de Griekse woorden tragos=- bok en pogon baard, omdat de rijpe hoofdjes met him spitse punt er als een sik uit zien. Een oude Latijnse bena ming is Barba-senilis. Hier wordt het grijze vruchtpluis vergeleken met de baard van een grijsaard. Na de bloei ziet men de bol- staande vruchtpluizen, aan de planten zoals bij de paar debloem, echter veel groter. De lange, bleekgele zaden worden, hangend aan hun paarachute, door de wind over grote afstanden ver voerd. Meestal is de plant niet over blijvend. Toch ziet men op dezelfde groeiplaats het vol gend jaar weer Morgenster ren. In kleine openingen in het gras weten de zaden de bodem te bereiken omdat hun omhooggerichte weer- haakjes wel naar ondereren maar niet omhoog kunnen. De pluis en het steeltje zijn gevoelig voor vocht en ma ken door afwisseling van dauw en zonneschijn een pompende beweging die het zaadje naar onderen drijft. Vroeger werd de lange pen- wortel, die wel iets weg heeft van een schorseneer, als groente gegeten en daarvoor gekweekt, ofschoon daar voor ook wel de Oosterse en de Blauwe morgenster werd gebruikt. Deze zijn thans zeldzame verwilderde plan ten geworden. De Oosterse morgenster is herkenbaar aan de veel grotere oranje gele bloemen. De wortel van de Gele mor genster werd in de volksge neeskunst aangewend bij blaas-, lever- en nierkwalen. G. vanL. Een inwoner van Voorthuizen reed onverzekerd in Bameveld te gen een stilstaande auto aan. Schade/ 4.000, inmiddels betaald door de verzekering van de bena deelde partij. "Dat komen ze nog wel op u verhalen" beloofde de kantonrechter, Mr. Seton, ver dachte op de strafzitting van 30 jum. Conform de eis legde hij hem 600,- boete op voor het rijden zonder verzekering en/ 200,-voor het onvoldoende afstand bewa ren. Een andere automobilist werd eveneens in Barneveld op het rij den zonder verzekering betrapt, maar dan inmiddels wel voor de vierde keer. Dat leverde dan ook een heel andere straf op: 1000,- boete, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 weken en een onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden. Zijn raadsman probeerde als ver zachtende omstandigheid naar vo ren te brengen dat zijn cliënt, een in Nederland wonende buitenlan der, moeite had ondervonden een verzekering te vinden die hem als buitenlander wilde accepteren. De tussenpersoon waar hij beland was en die een soort dekkingsbe- wijs had afgegeven, bleek niet be trouwbaar te zijn en was inmiddels failliet. Gebrekkige beheersing van de taal zou de problemen van zijn cliënt in de hand gewerkt heb ben. De kantonrechter merkte op dat hij zich niet kon voorstellen dat ie mand dezelfde overtreding voor de vierde keer maakt omdat hij de zaak nog steeds niet goed ver staan of begrepen zou hebben. Hij veroordeelde dan ook conform de eis tot bovengenoemde straf Richtlijnen Dat met ingang van 1 mei nieuwe richtlijnen en meuwe straffen gel den voor snelheidsovertredingen is ook gunstig voor de snelheids maniakken die hun qvertreding vóór die datum gepleegd hebben en nog berecht moeten worden. Ook bij hen worden namelijk de nieuwe tarieven toegepast en wordt er uitgegaan van een toege staan maximum van 120 km. Tenzij ze toevallig hun overtreding ge pleegd hebben in een baanvak waar nu nog steeds 100 km geldt, want dan blijft als maximum 100 km gehandhaafd. Omdat de boe tes onder andere gerelateerd zijn aan het aantal te hard gereden ki lometers, kan de boete dus aan merkelijk lager uitvallen. Iemand die op de Al in Bameveld 150 km gereden had in oktober 1987, kreeg nu een boete van 210,- "Volgens de oude normen was ik al gauw tegen de 500,- gekomen, dus u boft" deelde de kantonrechter hem opgewekt mee. Ook een ander, die in Bame veld 165 gereden had, kreeg te horen dat hij blij moest zijn met slechts 325,-. Toch zag niemand er echt blij uit. Een automobilist die in Bameveld 160 gereden had, maar bovendien met een snelheid van 130 km op 5 meter afstand van zijn voorganger had gezeten, kreeg alleen al voor het laatste feit 400,- en een voor waardelijke ontzetting uit de rijbe voegdheid voor 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Zijn snel heidsovertreding kostte hem nog eens/ 290,-. "Ik kan niet betalen" zei iemand die bijna/ 100,-tegen zich hoorde eisen wegens een combinatie van overtredingen: het rijden zonder verzekering en zonder rijbewijs en dat met een wrak van een auto. "Dat is makkelijk achteraf ge zegd" vond Mr. Seton en ver oordeelde conform de eis met de overweging "dat het toch geen gezicht was om zo iemand er met een lichte boete vanaf te laten ko- Sloffen' Diverse mensen stonden terecht omdat ze zonder kaartje in de trein gereisd hadden. Meestal met een redelijk goed excuus: wel in het bezit van een O V-kaart, die echter vergeten was of zoekgeraakt, of vanawege een gestolen handtas. De N.S. biedt altijd de gelegen heid om achteraf het abonnement te tonen of in geval van een ander excuus dit te bewijzen. Dan is men er met een paar gulden admini stratiekosten af. Laat men dat ech ter sloffen, dan wordt het proces verbaal doorgespeeld naar Justitie en komen er boetes van zo'n 75,- aan te pas. "Laat u dit een les zijn" zei de kan tonrechter tegen iemand. "U heeft ^en hele periode gehad om het anders te regelen. Dat is altijd goedkoper. Reageer je echter met tijdig, ja dan gaat het geld kos ten" LEUSDEN- Een slippartij op de Hefiigbergerweg.ten gevolge van een uitwijkmanoevre, was er de oorzaak van dat een inwoner van Leusden zondagmorgen vroeg naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De man had rugklachten. Hij was met zijn wagen tegen een lantaarnpaal tot stilstand gekomen. De bestuurder, die te veel drank op had, werd een bloedproef afgeno men. Hij verklaarde te hebben ge remd voor een kat. Omdat de weg nat was, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto is total loss LEUSDEN - Na herkansing zijn op het Eemlandcollege Zuid voor het VWO alsnog geslaagd de Leus- denaren André Besseling, Caroline Hulsenbeek en Natascha Jansen. Op ons kantoor aan de Asschatterweg (bij de Biezenkamp) kunt u terecht voor: en nog veel meer. Vraag eens informatie. Modellenboeken thuis ter inzage. Asschatterweg 19, Leusden. Telefoon: 033-941495. Dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur (behalve op zaterdag).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5