Groep Iraanse vluchtelingen maakte kennis met Leusden ^vandaag in tie leusder krant Voorwaardelijke celstraf voor dreigen met revolver BDU "üi JL hr Inbraak SERVA VOLVO KEISTAD B.V. Opbrengst collecte Achthonderd gulden boete Lisiduna op toernee Fiets gestolen KPJ besluit het seizoen 3ezinnen betrekken half juli beschikbaar gestelde huizen /(Al/vüL ffi Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Uitslag EHBO- wedstrijd Opvolger directeur De Bongerd voorgedragen HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV B pkrant DONDERDAG 7 JULI 1988 - 20e JAARGANG NO. 18 LEUSDEN- Uit een woning aan Koolzaadland werd dinsdag avond een kleurentelevisie en een fototoestel weggenomen. De ongenode gasten betraden de wo ning via een openstaand slaapka merraam. Ze verlieten de woning door een schuifpui aan de achter zijde. Later bleek dat ook de buren van de benadeelden ongewenst be zoek kregen. De dieven volgden dezelfde methode om binnen te komen. Er kon nog niet worden (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 vastgesteld wat er weggenomen werd. In verband met de zaak vraagt de politie inlichtingen over een bruine Citroen CX, die ten tijde van de inbraken m de buurt werd ge signaleerd. De Holm jubileert: „We hebben onze eigen aanpak gevonden." Pagina 7 Sport: Sikko Vermeer: „Zweefvliegen is een kwestie van snelle beslissingen." Pagina 8 Bilthoven winnaar driekamp Impala pagina 8 Servicepagina. Pagina 9 (Weekeinddienst: 944600) MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 (advertentie) FR DIT WEEKEINDE dienst? Eén druk op de ^rL°P en de Leusder Kabel Krant op kanaal 4 geeft u de juiste informatie. De Leusder Kabel Krant: 24 uur lang iniormatle in een oogopslag! KONIJNTJE IN DE WETERING VLUCHTELINGEN MAKEN KENNIS MET LEUSDEN: LEUSDEN- Tijdens de brade rie van De Biezenkamp, die woensdag 29 juni werd ge houden, schreef de EHBO, die aldaar een stand had in- gericht, een wedstrijd uit. Daarbij moesten de deelne mers raden naar het juiste aantal verbandrolletjes in een grote pot. Het juiste aantal bleek 492 stuks te zijn, een getal dat door niemand werd ge noemd. De heer Th. Wijntjes zat daar met 489 stuks het dichtst bij. Hij kreeg daarom de hoofdprijs, een prachtige doos met levensmiddelen. LTV Leusden zet contact met thuisloze squashclub voort. Pagina 3 Het weer in Leusden: Langzaam iets beter. Pagina 3 Marian van Zandvoort ais enige kandidaat geslaagd voor eindstudie theatervorming: „Ik heb nog veel te leren, ik begin eigenlijk pas." pagina 4 Een nieuw gezicht voor GGD Eemland. Pagina 4 Basisscholieren namen afscheid. Pagina 5 Rubriek gastenhoek: Hoort dammen ook bij Leusden? Pagina 5 LEUSDEN- De collecte ten behoe ve van epiiepsie-patiënten, die on langs in Leusden is gehouden, heeft 4.860,45 opgebracht. Dat is 1.610,- meer dan vorig jaar. LEUSDEN/UTRECHT - Wegens het bedreigen van een aantal bezoekers van een jongerencentrum in Leusden met een gasa- larmrevolver werd een 19-jarige Leusdenaar maandag door de Utrechtse politierechter mr J. Kruijff tot vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 800 gulden boete veroordeeld. Een 26-jarige vriend van de verdachte die de revolver na het gebeurde verborgen had gehouden kreeg, conform de eis, 400 gulden boete opgelegd. „Ik wist geen goede plaats voor die revolver", zei de 19-jarige Leus denaar op de zitting, „toen heb ik hem maar mee naar het jongeren centrum genomen". Op de dag dat de verdachte met zijn ongeladen re volver op stap gmg, 16 januan vorig jaar, ontstond er ruzie tussen een paar bezoekers van de disco. „Toen heb ik mijn revolver gepakt om er een eind aan te maken", al dus de Leusdenaar, die toegaf "be hoorlijk dronken" te zijn geweest. De politierechter hield hem voor dat de disco-gangers zich behoor lijk bedreigd gevoeld hebben. Me dewerkers van het centrum pakten het wapen snel af maar gaven het, nadat de gemoederen weer be daard waren, weer aan de verdach te terug. Die bracht het ding naar zijn 26-jange vriend. „Ik be schouwde het als een vrienden dienst om het voor hem te bewa ren", zei deze verdachte. „Ik til bijzonder zwaar aan de bedreiging", aldus de officier, „ik eis dan ook vier weken gevange nisstraf waarvan twee weken voor waardelijk". Maar de politierechter had er moeite mee om „mensen die nog zo jong zijn meteen voor de eerste keer naar de gevangenis te sturen" en legde de straf slechts voorwaardelijk op. In ruil daarvoor moet de Leusdenaar wel 800 gul den betalen. PILSJES „Ik kon nog goed autorijden", en „ik wist wat ik deed", zei een 41-jarige Leusdenaar maandag tegen de Utrechtse politierechter mr J. Kruijff. Na in een café zes pilsjes en twee glazen cola-tic gedronken te hebben was de ver dachte op 6 december '86 in zijn auto gestapt en naar zijn huis ge reden. De afstand van het café naar zijn woning bedroeg nog een kilometer. Officier van justitie mr Y. Kruyer en de politierechter waren met zo enthousiast over de houding van de Leusdenaar. „Behalve dat u best had kunnen lopen", somde mr Kuyer op. „heb u met een hoog alcoholpromillage gereden. Bo vendien bent u beroepschauffeur en bent u al eens eerder wegens njden onder invloed veroordeeld". Bij een bloedproef bleek het pro millage waarmee de verdachte ge reden had 1,90 te bedragen; bijna vier keer meer dan is toegestaan. De officier eiste tweeduizend gul den boete, twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een ont zegging van de rijbevoegdheid van acht maanden. Mr L. Boersen, advocaat van de Leusdenaar, maakte echter duide lijk dat als zijn cliënt een tijd niet mag autorijden, hij hoogstwaar schijnlijk ontslagen wordt. „U zet iedereen zo voor het blok", consta teerde de politierechter. Zij noem de het „heel bijzonder" dat de man toch nog een kans kreeg. Een jaar lang mag de verdachte alleen voor zijn werk autorijden en niet privé. Vanwege deze concessie verdub belde mr. Kniijff de geëiste boete zoaai ae Leusdenaar nu vierdui zend gulden moet betalen. Verder kreeg de man, conform de eis, twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. Per vergissing stond de ver dachte maandag voor nóg een keer rijden onder invloed terecht. Maar al snel bleek dat het hier om een ..dubbelganger" van de Leusde naar gmg: een inwoner van Leus den met dezelfde voor- en achter naam en dezelfde leeftijd als de verdachte had op 27 februari '87 met teveel drank op gereden. De Leusdenaar die maandag terecht stond werd hiervan dan ook vrijge sproken. GEVANGENISSTRAF De Utrechtse officier van justi tie mr J. van Houten eiste dinsdag tegen een 37-jarige Amersfoorter acht maanden gevangenisstraf. Op 28 augustus zou de verdachte ingebroken hebben in de Ot en Sien-modezaak aan de Grutterij in Leusden. De inbrekers hadden al voor 130.00 gulden kleding in een even eens gestolen busje geladen, toen de politie arriveerde. Maar de die- LEUSDEN- In het kader van de jubileumtoernee door Leusden, waarmee muziekvereniging 'Li siduna' haar tachtigjarig bestaan onder de aandacht wil brengen, zal de muziekvereniging vrijdag 8 juli in Leusden-Zuid optreden. De bewoners zullen op donder dag door middel van een brochure LEUSDEN- Een kerkbezoeker werd zondag na de avonddienst onaangenaam verrast, toen bleek dat zijn fiets was gestolen. De fiets, een bruine Union, stond afgesloten bij de dorpskerk in Leusden-Zuid. ACHTERVELD Zondag be sloot de Achterveldse KPJ het seizoen met een gezellige barbe- que. Dit feest, dat door 80 leden werd bijgewoond, vond plaats bij de familie Hilhorst. Er werd heel wat naar binnen gewerkt. Het geheel werd afgewisseld met een gezellige dans waarbij de muzikale medewerking werd ver leend door Blackpower. Hoewel het seizoen inmiddels is afgesloten, zullen er toch nog en- Keie activiteiten plaats vinaen. Het 1 komende weekend vindt er een uitwisseling plaats met de afdeling uit Horst. De Limburgers komen vrijdagavond naar Achterveld, waar ze om ongeveer 21.00 uur zul len arriveren. Tijdens een gezellig samenzijn zal dan bekend worden gemaakt bij welk gastgezin de gasten zullen logeren. Zaterdag zullen er diverse acti viteiten plaatsvinden. De zaterdag zal worden afgesloten met een zwerversfeest waaraan zowel door de Achterveldse leden, als de be zoekers zal worden deelgenomen. Tot afsluiting van dit uitwisse lingsweekend zal er dan zondag middag een vaartocht worden ge maakt op de Loosdrechtse plassen. LEUSDEN- Het college van B&W stelt de raad voor mevrouw W. van Duyn te benoemen als direc teur van basisschool De Bongerd. Het vorige schoolhoofd kreeg eerder dit jaar ontslag, vanwege mismanagement. Er bleek spra ke van een chaos op het gebied van financieel en administratief beheer van de school. Mevrouw Van Duyn is op dit mo ment al als leerkracht aan De Bon gerd verbonden. De raad buigt zich donderdag in een speciale raadsvergadering over de voor dracht van het college. ven maakten zich snel uit de voe ten. Eén van hen zou sterke gelijke nis met de verdachte vertonen. Deze ontkende op de zitting in alle toonaarden iets met de inbraak van doen te hebben. Zijn auto stond weliswaar geparkeerd vlakbij de Grutten], maar dat was omdat de remmen met in orde waren, vertel de de Amersfoorter. Technisch on derzoek heeft uitgewezen dat er aan de auto niets mankeerde. Een tang die in de auto van de verdach te lag zou volgens de recherche gebruikt zijn om het gestolen busje weer aan de praat te krijgen. Een andere telastegelegde in braak gaf de verdachte wel toe. Op 19 november '87 was hij dan ook op heterdaad betrapt toen hij met een maat mgebroken had bij een tapijt zaak in Soest. Hier werd mets ont vreemd. Verder zou de verdachte m 1985 gestolen cheques door an deren hebben laten innen. Maar hier wist de man niets van, „Een aaneenschakeling van leu gens", vond de officier de verkla ringen van de Amersfoorter. Zij ty peerde de inbraken als „professio neel". Omdat de man smds 1979 een strafblad heeft kon er in de ogen van de officier geen sprake meer zijn van een deels voorwaar delijke straf. Uitspraak op 19 juli. over één en ander worden geïnfor meerd. Of het optreden doorgaat, hangt af van de weersomstandig heden. Wanneer de voorpellers zich donderdag somber uitlaten over het weersverwachtingen voor vrijdagavond, wordt het optreden uitgesteld. In dat geval wordt er ook geen brochure bezorgd. Bij goed weer, zal Lisiduna optre den naast openbare basisschool 't Palet. De uitvoering begint om 19.45 uur. e groep van 67 Iraanse vluchtelingen, waarvan een aantal in Leusden zal worden gehuisvest, maakte gisteren ennis met de nieuwe leefomgevwg. Een bezoekje aan de dierentuin in Amersfoort was vooral voor de kinderen en absoluut hoogtepunt. LEUSDEN - Afgelopen dinsdag bezochten de Iraanse vluch telingen die vanaf 11 juli in Leusden komen wonen, hun nieuwe woonplaats. De kennismakingsbijeenkomst begon in het ge meentehuis waar wethouder Corri Verduin de negentwintig toekomstige inwoners van harte welkom heette. Daarna liep de groep, begeleid door vertegenwoordigers van de gemeente, leden van de projectgroep Opvang Uitgenodigde Vluchtelingen uit Amersfoort, Leusden en Apeldoorn door het winkelcentrum de Hamershof naar de bibliotheek. Om twaalf uur werd de groep ontvangen op het stadhuis in Amersfoort, waar zij de Iraanse vluchtelingen die daar gaan wonen ontmoette. Samen bezochten ze de dierentuin in Amersfoort. Daarna volgde voor de Leusdense Iraniers nog een rondrit door Leusden en een bezoek aan het zwembad. Aanstaande maandag zullen de [raniërs, die in Leusden komen wo nen, hun woning komen bekijken en onder andere de huurcontrac ten tekenen. De eerste mensen zullen half juli de beschikbaar ge stelde huurwoningen betrekken. De twee gezinnen, die pas twee weken geleden in Nederland zijn aangekomen, verhuizen na de af ronding van een basiscursis „wo- nen-in-Nederland", die zij krijgen in het opvangcentrum in Apel doorn, naar verwachting half au gustus naar Leusden. Voor deze twee gezinnen zoekt de project groep opvang uitgenodigde vluchtelingen nog vrijwilligers, die bij de eerste opvang willen helpen. Wie hiertoe bereid is kan zich mel den bij het gemeentehuis m Leus den. Bij het kennismakingsbezoek aan Leusden zaten de Iraniërs nog vol vragen. Bijvoorbeeld over het vervoer van Leusden naar Amers foort, waar de meeste volwassenen de taalcursussen Nederlands zul len volgen. Het openbaar vervoer vonden ze best duur en fietsen zijn ze nog met gewend. Lucia van der Vlugt, maatschappelijk werkster van het project, stelde ze genist. Ze vroeg de mensen vertrouwen te hebben m het gegeven dat ieder een er het beste van probeerde te maken en dat veel onbekends spoedig bekend zou worden. Nog met alles is geregeld. Men probeert bijvoorbeeld nog gastge zinnen in Leusden te vinden die, binnen het kader van het Amers- foortse gastgezinnenproj eet voor opvang van de allerkleinste kun nen zorgen, in de tijd dat hun ou ders op school zitten. Niet alle vragen van de Iraniers konden al beantwoord worden. Het weer werkte niet erg mee, om het winkelhart van Leusden rustig te gaan bekijken. Het bezoek aan de bibliotheek maakte de mensen echter helemaal enthousiast. Hier vonden ze boeken, tijdschriften en platen, die voor een gering bedrag te leen bleken. De taal van prentenboeken is universeel, zodat de vele peuters en kleuters van het gezelschap zich snel geïnstalleerd hadden. Een nog even overwogen bezoek aan de Heerd, de basisschool waar de kin deren heen zullen gaan, verviel daardoor. De Iraanse jeugd is één en al aandacht bij het voeren van de zebra 's.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1