„Ik heb nog veel te leren, ik begin eigenlijk pas" Een nieuw gezicht voor GGD Eemland Marian van Zandvoort als enige kandidaat geslaagd voor eindstudie theatervorming: Hans van Kalsbeek ontwierp stralenkrans plaatselijk nieuws door Marianne de Valck ^ONDERDAG^JULM98^^ Monumentale richting. Ze wilde het theater in, dat viel toen onder de moderichting, maar dat gedoe lag haar niet. Dus koos ze toch voor monumentaal en wist door Mode er als bijvak bij te doen, toch haar theateraspiraties waar te maken. Monumentaal houdt "meer het zware werk" in, schil deren, beeldhouwen, technisch tekenen, want architectuur valt daar ook onder. Via de mode-rich ting leerde ze rekwisieten maken, evenals decorontwerpen en to neelkostuums. Tijdens haar vierde jaar als sut- dente aan de Utrechtse Academie volgde ze verschillende stages. "Je moet dan ineens werken on der een reggisseur die je niet kent en voor mensen die je niet kent. Je werkt volledig zelfstandig. Uiter aard wel met steun en begelei ding van de docenten, maar toch sta je zelf voor de beslissingen". Ze werkte mee aan de totstandko ming van de uitvoering van "Das Badener der Leerstück von Empf- verstandnisch" van Bertold Brecht. Het ging haar goed af: "De voelde dat ik er klaar voor was". Ze hield er de contacten aan over die tot haar eerste werkopdracht heeft geleid. In augustus begint ze aan de voor bereiding van de volledige vorm geving van de opera The Mask van Purcell, een vrije produktie onder leiding van Rien Vrijen- hoek. In haar laatste jaar op de Academie werkte ze samen met de nieuwe docent Apostollos Panagopoulos. Het klikte volgens Marian van Zantvoort, met als ge volg dat hij haar het laatste jaar in tensief begeleidde en dat zij ook de komende tijd als zijn free-lance assistente zal blijven aantreden. "Want ik heb nog veel te leren, Ik begin eigelijk pas". Haar visie op de vrouw Medea is "het gaat niet om de vrouw die haar kinderen vermoordde, het gaat over de intense kracht die zit in ieder mens, waardoor het lot dat al bepaald is, op een gegeven moment wel uit moet barsten". Die visie gaf zij weer in schitte rende decors, waarin zowel histo rische tempels met bijbehorende aankleding als flatgebouwen en parkeergarages de vorm bepalen. Bij het operadecor, dat voor een groot deel bestaat uit wolkenkrab bers suggererende spiegelwan den, verklaart ze: "de spiegelwan den geven voor mij een gevoel van barok mee, het afstandelijke, steeds weer herhalen van de ver siering en tegelijkertijd het vers toppen van wat werkelijk speelt". Voor de filmversie zocht ze net zo lang tot ze een goede woonwagen "met hout en metaal om de hard en zachtheid te symboliseren" op de goede plaats gevonden had. De videobeelden tonen indrin gend de triestheid tegen een grijze mistige achtergrond, onder indringende belichting en mu ziek. De videoversie, waarvoor ze een cameraman moest instrueren en zelf de montage deed, speelt eind jaren veertig, in deze eeuw. Daarvoor leefde Marian van Zand voort zich helemaal in. "Ik moest voelen wat een vrouw in die tijd zou voelen. Dus kocht ik snoepjes die er in die tijd waren, proefde heel nauwkeurig en vroeg me zelf af wat doet ze met het papiertje? Gooit ze het weg, strijkt ze het glad?" Door middel van collages en foto's gaf ze sfeerbeelden en camerastanden aan. Het eindre sultaat was geen complete film, maar wel een indringend sfeer beeld rond een Medea in onze eeuw. Marian van Zandvoort is afgestu deerd. Ze bereidt zich voor op haar eerste theaterprodukties als zelfstandig art-director. Haar wens om bij de televisie te werken heeft ze laten vallen. "Ik wil graag weer samenwerken in een groep. Dat heb ik het laatste jaar wel gem het toewerken naar een result dat je aan het publiek kunt pres teren. En daarna het applaus. D doe je het toch allemaal voor'. E toch definitief het theater? "Nou, wie weet. Ik zou wel he heel graag de art-direction v< een film willen doen. Ik aas een stageplaats, maar ach, hel allemaal zo veelzijdig, ik heb d zoveel te leren. Ik begin pas." LEUSDEN - Tussen de tientallen geslaagden, telt Leusden één hele bijzondere. Marian van Zandvoort (24) is als enige kandi daat afgestudeerd aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Utrecht, op het pakket theatervorming. Een zo indringend en veelomvattend pakket dat de andere studenten in haar afstu deerrichting afhaakten. Het laatste jaar van de vijfjarige oplei ding werd door Marian van Zandvoort als enige student ge volgd. Theatervorming houdt veelzijdige aspecten in als het ontwer pen van decors, toneelkleding, belichting, daarnaast ook het algemeen management, budgetbewaking, theatergeschiedenis en een kunstzinnige, zowel als een technische tekenvaardig heid. De uit Leusden afkomstige Marian van Zandvoort is in ieder geval de enige geslaagde kandiaat van boven de rivie ren. Het is mogelijk dat een soortgelijke opleiding in Limburg collega's heeft opgeleverd. VOOR TELEVISIE Marian van Zandvoort s afstudeer project bestond uit een viervou dige versie op het verhaal van Me dea. Het verhaal uit de Griekse mythologie, over de koningsdoch ter van Cholchis. Zij hielp Jason en de Argonouten het Gulden Vlies te bemachtigen en volgde Jason daarna naar Griekenland. Toen hij haar verliet voor de koningsdoch ter Creusa, doodde Medea haar kinderen en haar rivale Op vier theatermanieren moest Marian van Zandvoort, zoals zoveel thea termakers voor haar, Medea op een nieuwe manier laten zien. Haar allereerste opdracht was een tragedie bewerking op de tekst van Euripides. Hiervoor moest ze de aankleding en belichting ver zorgen. Haar tweede opdracht was een balletuitvoering rond hetzelfde thema, op muziek van de moderne componist I. Xenakis, "in alle as pecten, behalve de choreografie" vorm te geven. De derde versie betrof de opera Medea op muziek van Cherubini en de vierde versie tenslotte een filmbewerking naar tekst van Jean Anouhl. Haar eind resultaten werden afgelopen week door middel van maquettes, geluids- en videobeeld in de Aca demie tentoongesteld, nadat zij eerder door de gecommiteerden waren beoordeeld. Onder haar examinators was Eric Vos, vooral bekend door zijn be- Werk van Marian van Zandvoort. Marian van Zandvoort zat in Leus- den op de Rossenbergschool. Zij blonk daar vooral uit bij de toneel stukjes. "Dat was leuker dan le ren". Op de Amersfoortse Berg (scholengemeenschap) koos ze "Voor een echt pretpalcket", waar precies alles in paste wat haar be viel "Tekenen, handenarbeid, ge schiedenis, daar ben ik gek op". Haar muurschildering moet op de Berg nog steeds te zien zijn. Haar docent aldaar. Mia Wit, wil ze met name noemen als de vrouw die haar stimuleerde door te gaan: "De manier waarop zij schitterend vertelde over kunstgeschiedenis. Haar liefde voor brugklassers en haar wijze van benaderen, zal ik niet snel vergeten." De toneel school werd haar door veel men sen aangeraden, maar Marian wist dat zij wat anders wilde. Ze wilde voor de televisie werken. Een veelzijdiger opleiding kon de Kunstacademie bieden. Na een eerste basisjaar moest ze kiezen tussen de Moderichting of Een maquette van een decorontwerp van Marian van Zandvoort, waarin wolkenkrabbers suggererende spiegels een belangrijke rol spelen. trokkenheid bij het appel-theater. In zijn geschreven beoordeling spreekt hij zijn verbijstering uit over de indringendheid, de veel zijdigheid en de gevonden bena dering en vormgeving van Marian van Zandvoort. Hij schreef letter lijk "We leven met een rampgenera- tie. Er is veel te veel gedoe en veel te weinig inhoud. Bij het werk van Marian van Zandvoort zijn deze elementen juist sterk in balans. Ik ben eigelijk verbijsterd door de kwahteit en de volwassen aanpak" De eindbeoordeling, op haar di ploma omschreven als 'goed', lijkt daarna wat simpel uitgedrukt. Het nieuwe vignet. (door een medewerkster) AMERSFOORT - De GGD Eemland krijgt er een heel ander gezicht door. Sterker nog: de GGD Eemland krijgt er echt een eigen gzicht mee. Grafisch ontwerper Hans van Kalsbeek verzorgde een boeiende huisstijl voor de GGD, met als logo een stralenkrans waarvan elke straal een onderdeeltje van het GGD dienstenpakket vertegenwoordigt. In de koffiekamer van de GGD aan de Zonnehof is tot 9 juli een kleine tentoonstelling te bezichtigen van de ideeen die Hans van Kalsbeek ontwikkel de. Niet gehinderd door enige be perking anders dan de functionele eisen die het GGD dienstenpakket met zich meebrengt kwam hij in drie elkaar ten dele overlappende fasen tot een duidelijk GGD gezicht compleet met vignet, bewegwijze ring, folders, postpapier, ambulan ce- en gebouwskleurstelling. Dat Hans van Kalsbeek bij zijn ontwerp niet gehinderd werd door financiële of andersoortige beper kingen komt doordat hij het nieuwe gezicht van de GGD Eemland koos voor zijn eindexamen aan de Ko ninklijke Akademie van Beeldende Kunsten in Den Haag, afdeling Grafische en Typografische Vorm geving. Daar de vader van Hans van Kalsbeek bij de GGD Eemland werkzaam is kende Hans het be drijf, dat hij aantrekkelijk vond om dat het hem voor zijn eindexamen project vele mogelijkheden kon bieden. Zijn gedachten hierover werden behoorlijk gestimuleerd tijdens de aanvankelijke onder zoeksfase. ENQUETE In enquétevorm legde hij diver se groepen mensen een aantal vra gen voor. Mensen die bij de GGD Eemland werken, mensen die zich in de wachtkamers van de GGD bevonden, mensen op straat die als elke Nederlandse burger eventu eel ooit eens met de GGD te maken zouden kunnen krijgen. Hans van Kalsbeek vroeg onder andere: „Als u aan de Nederlandse Spoorwegen denkt, aan welke kleur denkt u dan?" „Geel en blauw," antwoordden de meeste ondervraagden. „En aan de PTT?" „Rood." Ook die vraag wist men vlot te beantwoorden. „En de GGD?" Mensen die op de afdeling Bedrijfsgezondheidsdienst bij de GGD Eemland werken beantwoor den de vraag met „blauw". Op de benedenverdieping is momenteel namelijk een folder voorhanden die in blauw is gedrukt. Aan zijn enquête kon Van Kalsbeek duide lijk de conclusie verbinden: met een kleur kun je heel positief het gezicht van een bedrijf bepalen. Op een lijstje had hij verscheide ne begrippen bijeen gebracht en hij vroeg aan de geënquêteerden welk begrip ze het meest bij de GGD vonden passen. Een begrip als „preventie" kwam daarbij als zeer belangrijk naar voren. Voor Van Kalsbeek zelf was de enquête ook belangrijk omdat hij vele ge sprekken over de GGD kon voe- Hans van Kalsbeek. ren, en vele indrukken over het bedrijf en zijn sfeer kon opdoen. DOELSTELLING Als tweede fase voor zijn project bepaalde Hans van Kalsbeek zijn doelstelling. Gebaseerd op de con clusie die hij uit het onderzoek kon trekken - de meeste mensen op straat, gevraagd naar waaraan ze dachten bij het begrip GGD, ant woordden: „Aan de ambulance" - koos hij tot doelstelling: laat zien dat de GGD veel méér is dan alleen de ambulances. Want hij vond dat het huidige gezicht van de GGD te wit en te klinisch was, te veel alleen op dat ziekenvervoer betrokken. Vanuit zijn doelstelling en de GGD minder sec en meer warm mensvriendelijk te laten overko men zocht Hans van Kalsbeek naar een passende vormgeving. De ta ken die de GGD Eemland verricht splitste hij in een zestal begrippen: controle, voorlichting, preventie, hulpverlening, begeleiding en ge zondheidsbewaking. Om als vorm gever deze begrippen duidelijk te maken bedacht Hans van Kalsbeek een pantomime strip. In deze strip laat hij een mensfiguurtje, in combi natie met het vignet, de zes begrip pen uitbeelden. Als een dag uit een mensenleven ontstaat via een beeldverhaaltje duidelijkheid over de zes begrippen, die als één ge heel onder de noemer van de GGD vallen. Een en ander viel grotendeels samen met de opdracht die Hans van Kalsbeek voor zijn eindexamen had gekregen: ontwerp een huis stijl voor een bednjf, uitgesplitst over vijf van de zes vakken (waarin Hans eindexamen moest doen): fo tografie, typografie, illustratie, ont werpen van briefpapier en vignet èn van ruimtelijk materiaal dat Hans in één der vitrines van de GGD koffiekamer laat zien: een fol derstandaard die binnen de huis stijl door hem werd geïntegreerd en een blokkenpuzzel voor de kin deren m de wachtkamers. Toen Hans in het GGD gebouw aan de Zonnehof rondliep vond hij een nieuwe wegbewijzering een goede aanvullende opdracht, ook al om daar het gezicht van het be drijf in te laten terugkomen. De zes afdelingen van de CCD m beeld gebracht. KLEURGEBRUIK Omdat iedereen met de wegbe wijzering te maken kan krijgen bracht hij helderheid in de kleur stelling. Kinderen, wat minder goedziende bejaarden, buitenland se werknemers moeten door een simpel kleurgebruik hun weg in het gebouw kunnen vinden. De kleurstelling voerde hij dóór in de aquarellen die hij vervaardig de om aan te tonen hoe bepaalde fenomenen gebruikt kunnen wor den. Met één aquarel maakte hij door enkele tekeningetjes duide lijk hóé het vignet gebruikt kan worden in bijvoorbeeld belettering op de ambulances en lijnenspel op de buitenzijde van het gebouw. Over de bovenste of tweede eta ge, de algemene gezondheidszorg, loopt een groene belijning, die bin nen weer terugkomt. Op de eerste etage waar de jeugdgezondheids zorg is gevestigd, is een gele belij ning aangebracht. Op de begane grond met de bednjfsgezor heidszorg bracht hij een blauw nenspel aan. Voor de zijvleug waar de ambulancedienst is c huisvest, werd gekozen voor e grijze belijning. Het geheel maakt een overv gen en zeer bruikbare indruk. 1 GGD Eemland zou er zijn voordt mee kunnen doe. Hoe zie je GGD Eemland? Als een lichte sterretje bij allerlei gezondheic perikelen! Marian van Zandvoort (24) slaagc Beeldende Kunsten in Utrecht.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4