Basisscholieren namen afscheid met toneel- en musicaluitvoeringen Hoort dammen ook bij Leusden? 10% tot 25% KORTING gastenhoek Ronde, Het Startblok, De Wegwijzer en 't Palet doen de hoogste groepen feestelijk uitgeleide; Anne Bunt: bij Groeneveld opticiens DONDERDAG 7 JULI 1988 plaatselijk nieuws De verrichtingen van de klasgenoten op het podium worden vanuit de zaal met spanning gevolgd ('t Palet) was er niet minder om. En dat voor de veertiende keer. Met de medewerking van velen - onder de algehele leiding van de dames A Meylof en T. van Dalen - is er weer iets bijzonders van ge maakt. Aan boord van het cruiseschip ,,'t Ruime Sop" spelen zich zaken af die te vergelijken zijn met een on vervalste Love Boat-aflevering. Dat vergt nogal wat voorbereiding, oe fening en doorzettingsvermogen. Onder regie van de dames T. Be- derwijk en E. Montenberg werd dit doorzettingsvermogen omgezet in een feestelijk resultaat: fraaie de cors, perfecte kleding en grime, gedurfde choreografie en goed ge doseerde muziek leverden kijk- en luistergenot, ook voor de neutrale toehoorder. Afscheid nemen doet altijd een beetje pijn, ook al heb je nog een heel leven voor je. Maar als 12-jari- ge heb je ook al een heel „leven" achter je. Als 't een beetje wil heb je de helft van dat leven met je vriendjes en vriendinnetjes op die ene school (de Wegwijzer) door gebracht. Niet zo gek dat er wel eens een traantje wordt weggepinkt of ge woon hardgrondig wordt gehuild. De groep valt uit elkaar, maar men houdt toch wel contact. Dat bleek ook nu weer. Oud-leerlingen van de laatste twee jaar gaven weer blijk van hun belangstelling. Op die manier is de Korf over een paar jaar te klein. APPLAUS Onder daverend applaus sloot groep 8 van de basisschool 't Palet het schooljaar af met de bruisende musical „Raadsels rond het ruime sop". Onder aanwezigheid van ou ders, genodigden en belangstel lenden werden de raadsels door inspecteur De jager, die als verste keling meevoer op het cruiseschip op vakkundige wijze opgelost. De liedjes en dansjes werden zeer enthousiat uitgevoerd. Het de cor, dat de recreatiezaal van „Het ruime sop" voorstelde was op schil derachtige wijze door het team van 't Palet gemaakt. De souffleuses hadden een rustige avond, maar de spelers bleken zeer tekstvast. Aan het eind kwam voor ieder een, ook voor de spelers heel on verwachts het teamlid Hans van Eist als Quasimodo geschminkt op. Hij voerde een levensechte act op, waarvan de kinderen en ouders onder de indruk waren. Maar on danks dit onverwachte bezoek zongen de spelers hun slotlied „Tot ziens! Tot ziens" gewoon door. De avond werd besloten met een toespraak door de heer Van Aken (directeur). Hij wenste alle kinde ren veel succes op hun nieuwe school. Ter herinnering kregen de kinderen een getuigschrift en een cadeau. Ook dit jaar kunnen kinderen, ouders en teamleden op een zeer geslaagde musical terugzien. AFSCHEID LEERLINGEN T STARTBLOK Maandagavond vond in de ba sisschool 't Startblok het afscheid plaats van de leerlingen die na de vakantie niet meer op school zullen terug keren. De avond werd druk bezocht door de leer lingen van de school, oud-leerlin gen, ouders en overige belang stellenden. De leerlingen voer den de klucht „Het Spektakel" op. De avond werd geopend door de heer Hulshof, directeur van de school. Hij was heel blij dat er een grote belangstelling was, zeker van de ouders en oud-leerlingen. Hij dankte de ouders en het team voor hun inzet het afgelopen jaar waardoor het een produktief jaar kon worden. In het bijzonder bracht hij dank uit aan degenen van zowel 't Start blok als de Regenboogschool, die zich hebben ingezet als klaarover. Hieronder waren zelfs personen, die zelf geen kinderen meer op de scholen hebben. Het stuk speelt zich af in Egypte, waar een hoog-bej aarde farao zijn dochter wil uithuwelijken, voordat hij komt te overlijden. Op heel ko mische wijze wordt het spel met in aanmerking komende huwelijks kandidaten gespeeld. De farao laat uiteindelijk zijn dochter zelf maar beslissen, maar dit mislukt ook. Via heelmeesters met hun drankje wordt nog het éen en ander gepro beerd, maar ook dit mislukt. Er sneuvelen zelfs nog enkele kop pen. Door een verkeerd drankje overlijdt de farao die dan wordt gebalsemd. Dit werd op zodanige wijze uitgevoerd of het werkelijk werd gedaan. Een daverend applaus was de beloning voor de spelers en speel sters. Na een korte pauze werd er door de heer Hulshof op zijn bekende manier afscheid van de scheiden de leerlingen genomen. Elke leer ling kreeg van hem het schoolge- tuigschnft uitgereikt, waarbij hij voor ieder een apart woordje had. Hieruit bleek dat hij zijn leerlingen door en door kende. Hierna werd door de scheidende leerlingen aan het team een geschenk aangebo den. Dit waren zes bonnen voor de aanschaf van boeken voor de schoolbibliotheek. Door groep 7 werd de leerlingen van groep 8 een bloemetje aangeboden. De heer Hulshof dankte de ouders en het team nogmaals voor hun inzet waarbij de inzet van de invalsters niet werd vergeten. Hij hoopte in het nieuwe schooljaar weer op de zelfde steun te kunnen rekenen. LEUSDEN/ACHTERVELD - Basisschoolverlaters, die ter gelegenheid van hun afscheid een musical instuderen en op voeren, dat komt in Leusden meer voor. Maar leerlingen De grote vakantie nadert met rasse schreden. En het eind van het schooljaar is traditioneel de tijd van afscheid nemen. Meestal is dat afscheid nemen maar een relatief begrip. Immers, het heeft meer te maken met gevoelens als:„blij dat ik die gezichten even een paar weken niet zie". Voor een aantal basisscholieren gaat dat echter niet op. Zij zwermen uit naar het hoger onderwijs, beklimmen een hogere sport op de maatschappelijke ladder. Voor hen, de hoogste groepen van het basisonderwijs, zoals dat tegenwoordig heet, is dat afscheid echt een afscheid. Voor een groot deel van hen gold klaarblijkelijk dat men aan dat moment van afscheid nemen niet achteloos voorbij jjwilde gaan. In de vrije tijd, al dan niet met behulp van het onderwijzend personeel, werden in diverse scholen feest programma's in elkaar gezet, die het afscheid tot iets onvergetelijks moest maken. En zo gebeurde het dat Leus den en Achterveld de afgelopen weken werden over spoeld met toneel- en musicaluitvoeringen van de vertrek- I kende lagere scholieren. Op montessorischool 't Ronde werd een musical ingestu deerd, die door de leerlingen zelf werd geschreven. Vorige week donderdag en afgelopen maandag konden ouders, kennissen en medescholieren genieten van de voorstel ling 'De Vuilniscomputer'. Toeval of niet, De Wegwijzer en 't Palet kwamen op dezelfde dag met een uitvoering van dezelfde musical op de proppen. In De Korf en in het schoolgebouw zelf konden de ouders en andere belangstellenden kennis nemen van de voorstelling met de in dit verband ietwat filosofische titel 'Raadsels rond het ruime sop'. De leerlingen van 't Startblok in Achterveld kozen het ruime sop, nadat ze ouders, medeleerlingen en andere belangstellenden hadden vergast op de klucht 'Het Spekta kel'. Toevalligerwijs werd op dezelfde tijd elders in Leusden, m Zuid om precies te zijn, door leerlingen uit de hoogste groep van 't Palet ook de musical 'Raadsels rond het ruime sop' opgevoerd. De leerlingen van de Wegwijzer namen afscheid van hun school en hun meeleerlmgen met de musical 'Raadsels rond het ruime sop'. die hun musical zelf verzin nen, schrijven, verzorgen en uitvoeren, dat doen alleen de achtstejaars van Montessori school 't Ronde (voor zover ons bekend). Afgelopen don derdagavond lieten de schoolverlaters van 't Ronde voor het zevende achtereen volgende jaar aan (grootou ders, (oud)leraren en belang stellenden zien waartoe zij in staat zijn, in de voorstelling „De Vuilniscomputer". De kinderen speelden vrijuit een aardig, simpel verhaal. Ze improvi seerden en raakten niet in de war, wanneer iets even misliep, daarbij lieten ze merken over de nodige zelfkennis te beschikken („we he ten tenslotte eigenwijs te zijn"), ter wijl ook de leerkrachten doorzien werden. De laatsten bleken bij de verrassende ontknoping te beho ren tot een Leusdense dievenben de met vertakkingen tot in Italië. Dat bleek uit de bekentenis van een pizzaspecialist met een onder alle omstandigheden knap volge houden „Pizzabodem-accent". Het verhaal getiteld „De Vuilnis computer" werd bedacht door Claire en Eva, waarna alle achtste jaars met hulp van hun ouders een klein stukje uitwerkten. Het licht werd verzorgd door Djamell en Felix, het geluid compleet met (rook)effecten, door Joris. De decors en verdere aankle ding werden gedurende de afgelo pen weken in het diepste geheim in „het verboden lokaal" in elkaar ge zet. Vermeldenswaard daarbij was vooral de ijsco-bakfiets en de poli- tie-auto, die met bijzonder hoge snelheden over het toneel vlogen. Veel gedanst werd er niet in deze musical en het zingen was vooral enthousiast, maar de aanwezigen genoten van dit stukje eigen werk theater, dat zeker het aanzien waard was. De voorstelling werd afgesloten met een rake karakteristiek van elk der schoolverlaters, samengesteld door hun medeleerlingen. Dat werd door de overige leerlingen, vrijdagmorgen na de tweede voor stelling, hoog gewaardeerd. RAADSELS De Wegwijzer trad vrijdag voor het voetlicht met de musical „Raadsels rond het ruime sop". De inhoud waxen van zo'n school- musical doet er eigenlijk niet eens zo toe. Een leuke voorstel ling is natuurlijk mooi meegeno men, vooral voor de aanwezigen in de zaal. Belangrijker zijn de vele verte derende momenten op zo'n avond. Iedereen zal die momenten op ei gen wijze beleven of „eruit pik ken". Hoe valt hier niet precies uit een te zetten. Met zo'n 150 200 aanwezigen was de opkomst in De Korf iets minder dan vorig jaar, maar het verbale enthousiasme In de rubriek Gastenhoek komt deze keer de heer Anne Bunt aan het woord. Van beroep psy choloog, en in zijn vrije tijd enthousiast musi cus. De Leusdenaar beoefent echter ook met veel plezier de damsport, net zoals ongetwijfeld veel andere plaatsgenoten. In zijn verhaal breekt hij een lans voor de sport met de witte en zwarte schijven en vraagt zich af of men in Leusden wellicht kan komen tot een damclub. "De randstad van Nederland wordt langzamerhand een wereldstad met hier en daar wat groen ertussen. Dat gevoel van verstedelijking krijg je, als je de huidige toestand vergelijkt met die na het openslaan van een atlas van zeventig jaar oud. De kleine vlekken op de kaart worden zo groot, dat ze langzaam maar zeker één grote vlek gaan vormen. Het beeld is dat van een nog niet handige aquarellist, die per 'ongeluk teveel water op papier brengt en dat niet meer kan verhelpen. Zo vormt Lensden volgens de kaart met Amersfoort, Soest, Baarn, Laren, Hilversum, Bussum, Naarden, Huizen en enkele Andere plaatsen een sliert met meer dan 300.000 inwoners - het noordoostelijk deel van de randstad. Je vraagt je dan af, hoe de vlek Leusden een eigen identiteit behoudt. Een snel uit de grond gestampte leefgemeenschap heeft bovendien de tijd nodig om zich te settelen en een we- gevoel-in-Leusden te ontwikkelen. Dat laatste merk je bijvoorbeeld in groepen, clubs en verenigingen. Ik begin met drie al geslaagde voorbeelden. Enkele Leusdenaren hebben bijvoorbeeld een Vallei- concerten-traditie mogelijk gemaakt. Jaar in jaar uit ontmoeten in ieder geval dezelfde honderd kamermuziek-fanaten elkaar, zonder overigens de indruk te wekken van een gesloten en selecte groep. Het is gezellig. Verder kent iedereen de schaakclub, die veel heeft gehad aan het zweet en de creativiteit van Joop van Santen, ook nog een humoristisch aanvallende schaker. Momenteel draait die club zelfs al in de overgangsklasse, terwijl het vroeger elk seizoen knijpen was geblazen m de onderbond. En er zijn zelfs meerdere zingende en geregeld feestende koren met een vaste kem. Dat wekt verbazing in een land, dat sinds de Romeinse oudheid niet als zangerig bekend staat. A doende maken echter talloze zingende Leusdenaren zich los van de onmuzikale indruk van zich hier niet thuis voelende vreemdelingen. Maar ik ken ook een nog niet geslaagd voorbeeld. Officieel dammen de Leusdenaren niet. Zal het dammen ooit eigen worden aan Leusdenaren? Laat ik eerst iets over de vergelijking tussen het dammen en schaken zeggen. Want het zou kunnen zijn, dat het dammen te eenvoudig lijkt. SCHAKEN EN DAMMEN De schaker Jan Hein Donner noemde het damspel ooit 'plat'. Die Donnenaanse typering gaat over een spel met gelijkvormig materiaal en voor gewone mensen. Wat dat laatste betreft ademden damclubs zeker voorheen eerder een dorps- dan een stadscultuur. Iedereen kende elkaar en de met-aanwezige totale achterban, uitgezonderd de notabelen. Een andere typering, die Donner van een schrijver leende en dammer Ton Sijbrands onlangs herhaalde, gaat over een moeilijk spel. Terwijl bij het schaken de stelling met ongelijke stukken als een dame, toren, loper, paard of pion overzichtelijker oogt, mist een dammer dat houvast. Het beoordelen van wie van de twee spelers beter of slechter staat, zou bij het dammen meer kopzorgen geven. Hoewel daardoor het construeren van geschikte damcomputers moeilijker lijkt, suggereer ik alleen, dat het gewone niet simpel hoeft te zijn. De onderwijzende schaker Hans Bouwmeester merkte in dat verband op, dat zeker in een beginstadium dammers beter schaken dan dat schakers dammen. Deze rare vergelijking doelt op een iets beter inzicht van dammers in de positie van de stukken. Daar stuiten ze immers het eerst op. In zekere zin heeft het dammen dan iets meer met het totaalvoetbal van de WK in 1974 te maken dan het schaken -alle schijven doen mee. En schaker Max Euwe, die de vergelijking al helemaal onzinnig vond, stelde, dat wat jezelf beoefent, altijd wel het moeilijkst zal blijven. Na deze vergelijkingen zal vast geen redelijke sterveling meer afzien van het dammen, omdat het te eenvoudig zou zijn. Maar er is meer te zeggen over het dammen. DAMMEN BUITEN LEUSDEN Het dammen wordt op z'n sterkst gespeeld in Rusland, Nederland, het Franstalige West-Afnka en Frans-Canada. Frankrijk zelf doet al tientallen jaren niet meer mee. Pierre Gesthem raakte zijn wereldtitel in 1948 kwijt aan Piet Roozenburg, die in de oorlogsjaren het damspel vernieuwde met aanvallen op het midden van het bord met behulp van steunschijven op de flank. De ene Piet won met een ongeëvenaarde voorsprong en de andere Piet raakte sindsdien verslaafd aan het bndge voor zijn nationale team. Het dammen wordt in vele landen gespeeld, alhoewel niet op dezelfde wijze. Er zijn namelijk drie borden. Het 144-veldenbord (Frans-Canada), het 100- veldenbord (internationaal) en het 64-veldenbord (bijvoorbeeld in Engelstalige landen, Spanje, Italië en in Rusland voor de kinderen). Op het 64-veldenbord zijn de spelregels anders - bijvoorbeeld, alleen de dam mag ook achteruit slaan. Dat dammen op het 64- veldenbord - het schaakbord - is al zeer oud. De oudste eindspelen zijn afkomstig uit het 16e-eeuwse Spanje van Karei V en Philips II. Die zijn bewerkt voor het 100- veldenbord, om er nog het nodige inzicht aan over te kunnen houden. Tenslotte heb ik met een ander speltype kennisgemaakt, toen ik nog geregeld damde met geestelijk gehandicapten. De beste speler had ooit het Fries dammen onder de knie gekregen en vond, dat ik dat maar eens moest leren. Terwijl je normaal m de richting van de diagonalen over schijven moet slaan, doe je dat bij dit dammen in horizontale en verticale richting. Deze aanvankelijk verwarrende, maar toch wel charmante vondst op het 100-veldenbord wordt zelfs m Friesland nogal weinig beoefend. Juist bij een op meerdere plaatsen anders gespeeld spel ontstaat langzamerhand de behoefte op hetzelfde bord met dezelfde regels te stnjden. Zou dat ook in Leusden kunnen? DAMMEN IN LEUSDEN? Temeer daar Nederland in deze eeuw al zes wereldkampioenen heeft voortgebracht en de Koninklijke Nederlandse Dambond momenteel nog niet eens 10.000 leden telt, pleit ik voor iets eigens van Nederland, dat nog met eigen is aan Leusden. Natuurlijk hoeven Leusdenaren zich het lot van een financieel arme dambond met spelers van het hoogste niveau niet persoonlijk aan te trekken. Topspelers, die hun spel professioneel beoefenen, lopen wel vaker vooruit op bestuurders in de vrije tijd met drukke banen ernaast. Juist nu die algemeen gangbare bestuurlijke situatie is verbeterd, valt er van een plaats van straks 30.000 inwoners het nodige te verwachten. Ongetwijfeld zullen er dammers opstaan, die in een club willen spelen. Ook als het spel niet van vader op zoon of dochter is overgeërfd of van een oom of buurman is overgenomen, dan nog zijn er nu toegankelijke cursusboeken om binnen korte tijd met gemak in de middenmoot te eindigen. En als je evenals de Leusder schaakclub niet te hoog in de bond speelt, dan leer je je m een langzamer tempo ook zonder theorie al op je gemak te voelen. Deze clubs bieden ruimschoots de gelegenheid voor een gezellige avond zonder het gevoel van - ik moet zo nodig ook zo goed als sommige anderen leren spelen. Echte dammers spelen hun eigen spel. Met klem moet ik eraan toevoegen, dat het opleidingsniveau als regel weinigt zegt over het latere inzicht in het dammen. GEEN EXAMEN Hooguit zal dat pas op het niveau van Roozenburg wat uitmaken. Sijbrands haalde weliswaar geen enkel schooldiploma, nadat hij op het gym zijn lange haren moest laten knippen of eraf moest. De wilde haren en het dammen waren hem het meest dierbaar. Maar alleen al zijn enorme produktie aan boeken, artikelen en trainingen onthult een hoogst ongebruikelijk talent. Met een meer recreatief talent hoef je je echter helemaal geen zorgen te maken over een eventueel examen. Je ontmoet mensen met alle mogelijke beroepen en achtergronden en van alle leeftijden tussen soms twaalf en tachtig jaar. Vooral dat laatste is in een vergrijzende samenleving positief. Er hoeft in clubs met een gelijke interesse immers geen generatiekloof te bestaan, die in de huidige tijd met teveel leeftijdsgrenzen immers al storend genoeg is. In het algemeen gaan denksporten gewoon over 1een plan ten naaste bij volgen, 2. liefst precies doorrekenen, 3. grappige wendingen ontdekken en 4. vooral verstandig lijkende beslissingen nemen, ondanks de klok en tegenpartij. Hoewel het verliezen bij een volstrekt ongevaarlijke strijd van man tegen man gunstig is voor het moreel, kun je je daartegen enigszins wapenen met analyses. Dan leer je nog wat beter dromen over echt betere tijden. Een beetje, zoals Roozenburg in de oorlog al voordeed. Voor een damclub zijn al gauw 25 leden nodig. Daarom lijkt het mij verstandig om eerst maar eens namen van enthousiaste dammers te verzamelen. Die kunnen mij bellen op 033-943484, waarna we een beleid kunnen uitstippelen. Ik acht het bijvoorbeeld denkbaar, dat bij een nog niet zo groot aanbod, Leusdenaren wel onderling kunnen gaan spelen, maar verder voorlopig lid worden van al gezellige clubs als Woudenberg, Soest en Amersfoort. Het grote Amersfoort speelt met licht gesponsorde spelers wat hoger dan Soest en Woudenberg, terwijl het kleine Woudenberg nog een beetje de dorpcultuur laat zien. Soest zit na een fusie met Baarn qua grootte verder tussen de beide andere clubs in. Voor elk wat wils. Zou er een nieuw geslaagd voorbeeld uitkomen?" Wij willen ruimte maken voor de nieuwe najaarskollektie. Daarom tot 30 juli een grandioze korting op een deel van de montuurkollektie. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5