Sikko Vermeer:Zweefvliegen is een kwestie van snelle beslissingen' Leusdenaar eindigde als beste Nederlander op de Europese Kampioenschappen in Finland Ga ik links of rechts om die wolk?". Birgit Schoemaker en Willem Dupon pakken jeugdclubtitels 'Lockhorst' Bilthoven winnaar driekamp Impala Regeling kaartverkoop voor prof-tennistoernooi Uitslagen Ons Genoegen LEUSDEN - „Een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat ik gemiddeld per wedstrijddag een kilo aan lichaamsgewicht verlies. Dat betekent dat ook een zweefvlieger in de topsport over een optimale conditie moet beschikken." Topsporter in kwestie is in dit geval de Leusdenaar Sikko Vermeer (26), die heeft deelgenomen aan de Europese kam pioenschappen zweefvliegen in de Finse plaats Rayskala en als beste Nederlander eindigde in een veld van meer dan zeventig deelnemers. door Gerard Trebert Ten huize van het gezm Vermeer aan de Goudplevier is het vnjwel uitsluitend zweefvliegen wat de klok slaat. Sikko is de jongste zoon en evenals zijn zeven jaren oudere broer Evert-Jan heeft hij de spon, waarover eigenlijk betrekkelijk weinig bekend is, met van een vreemde. Ondanks die onbekend heid neemt het zweefvliegen toch redelijk in populariteit toe. De heer des huizes. Jan Vermeer, met zijn zestig jaar nog altijd aktief als zweefvlieger, heeft als techni cus en instructeur zijn sporen meer dan verdiend. Hij heeft zijn beide zonen kunnen inspireren om in zijn voetsporen te treden. Sikko: „Maar mijn vader is met mijn eigen leer meester of coach geworden. Daar voor hebben wij allebei bewust niet gekozen. Ik ben op mijn veertiende jaar met het zweefvliegen begon nen en heb mijn eigen weg ge volgd. Thuis praten we natuurlijk nauwelijks over iets anders als het over sport gaat. Moeder Baukje Vermeer. „Dat geldt ook voor mij. Ik ben er ook vnjwel ieder week end bij. Ik vind het in de eerste plaats geweldig gezellig, de zweef vliegerij. En bovendien zorg ik voor het eten en dnnken én het poetsen van het vliegtuig." Het vliegtuig - dat is een old-ti- mer - die de familie Vermeer jaren geleden heeft gekocht en die over een paar jaar zijn veertigste ver jaardag hoopt te vieren. Maar dat is niet het vliegtuig, dat Sikko vorige DRIE KLASSEN Zweefvliegen is een kwestie van afzien. 3. de standaardklasse - ook daann geldt een maximale span wijdte van vijftien meter, terwijl bo vendien zogenaamde liftverhogen- de middelen met zijn toegestaan. Sikko Vermeer kwam uiteinde lijk met een vijfde plaats in zijn categorie, de standaardklasse, als beste Nederlander uit de stnjd. Betekent dat een belangrijke stap vooruit in zijn succesvolle sportcar- rière? Sikko: „Het klinkt misschien merkwaardig, maar in deze tak van sport is het zo, dat je sterker en beter wordt naarmate je ouder wordt. In Finland waren de meeste deelnemers ouder dan dertig jaar. Er was een 67-jarige Alf Schubert uit Oostenrijk en een 63-jange Ernst-Gerrot Peter uit de Bondsre publiek, die het allebei mtstekend hebben gedaan." En hij vervolgt: „Het gaat m deze sport voor een belangrijk deel om routine, om er varing. Snel beslissingen nemen. Nogmaals: ga ik links of rechts om die wolk? Ik leer elke keer weer." Vermeer is lid van de Amster damse Club van Zweefvliegers en heeft de vliegbasis Soesterberg als „thuishaven". Hij traint vrijwel we kelijks of neemt deel aan ééndaag- a< is ig IE se wedstrijden. Volgend jaar wG den in Oostenrijk de wereldkip pioenschappen gehouden. Zal 4 er bij zijn? oi 37 „Ik weet het nog met. Het wae een bergwedstrijd en dan vraai): me af of ik daarvoor wel voldoer ervaring heb. Misschien ben ik ei nog wel te jong." j Een eerlijke en nuchtere afi-1 ging van een man, die er elke k.O weer naar streeft om zo lang mooi lijk in de lucht te blijven, maar» gelijkertijd met beide benen opt€ grond blijft staan. n >e el A >s a< et le x i, •a kl 13 x Sikko Vermeer„Elke wedstrijddag een kilo lichter". DONDERDAG 7 JULI 1988 maand op zijn tocht van zestienhon derd kilometer via de Bondsrepu bliek en Zweden zelf naar het land van de duizend meren heeft moe ten transporteren en waarmee hij zijn eerste grote succes heeft mo gen mcasseren. Sikko Vermeer kreeg voor de wedstrijd in Finland de beschik king over een vliegtuig, dat eigen dom is van de Technische Hoge school in Delft, thans dus de Tech nische Universiteit. Daar heeft de Leusdenaar, die werkzaam is bij de ger jaren via de ontwikkeling van een nieuw vleugelprofiel heeft ge modificeerd tot een verbeterd type. In samenwerking met de oor spronkelijke constructeur, de Westduitse fabrikant Schleicher, is men gekomen tot de ASW 19, waarmee Sikko Vermeer in Finland de strijd met de internationale con currentie kon aanbinden. Sikko: „Een pnma vliegtuig. Het is getest in de windtunnel en zoals ik zelf heb kunnen vaststellen zeer HOBBYISME Sikko Vermeer maakte twee jaar geleden ook al deel uit van de na tionale ploeg, die deelnam aan de Europese kampioenschappen zweefvliegen, die toen plaats had den in de Westduitse plaats Men gen. Vermeer semor was toen teamleider; zijn jongste zoon had zich gekwalificeerd via de natio nale wedstnjden. Sikko werd in het Nederlands kampioenschap derde Een team van vijf Nederlanders kwam in Finland aan de start. Er werd in dne klassen gevlogen: 1. de open klasse - daann worden geen beperkingen gesteld met betrekking tot de vliegtuigen; 2. de 15 meter-klasse - daarbij geldt dat de spanwijdte is beperkt tot vijftien meter; planning, de afdeling werkvoorbe reiding van de luchtvaartmaat schappij Martinair op Schiphol- Oost, aan het einde van zijn oplei ding vliegtuigbouw aan de HTS zijn afstudeerproject verricht. De ban den met Delft zijn daarna hecht ge bleven en dat heeft er toe geleid dat men op de universiteit een vliegtuig uit het begin van de tachti- goed gebleken. Dat is dan ook voor de Technische Universiteit aanlei ding geweest om op basis van dit toch eigenlijk min of meer verou derde type een meuw vliegtuig te bouwen, de ASW 24. Het was he laas nog niet klaar voor dit Europe se kampioenschap. Maar ik hoop er wel over enige tijd mee te kun nen en mogen vliegen." en in Duitsland op het EK elfde. Thans, twee jaar later, zou de Leusdenaar zich opnieuw plaatsen voor de kernploeg. Sikko: „Het werd daar in Finland een prachtig kampioenschap. Je moet wel over al zelf voor zorgen, want het blijft toch allemaal een soort hobbyisme. Slapen bijvoorbeeld doe je m tent jes. Elf dagen lang in de slag om het Europees kampioenschap zweef vliegen is afzien. Berg op, berg af in de Tour de France is voor de top van de internationale wielersport een dagelijks terugkerende uitput tingsslag, maar voor een zweefvlie ger m een groot toernooi geldt dat in dezelfde mate. Sikko Vermeer daarover: „Elke dag weer ben je tussen de 250 en 400 kilometer onderweg. Dat ver eist in de zes tot zeven uur dat je bezig bent een geweldige psychi sche inspanning. Het gaat óf om de Ujdsduur, óf om de afstand, dat is afhankelijk van de opdracht die je meekrijgt en die is dan weer afhan kelijk van de weersomstandighe den. Maar je bent constant, onafge broken bezig met rekenen, reke nen en nog eens rekenen. Ga ik links om die wolk heen of rechts? Wat is de meest gunstige situatie om tot tijdwinst te komen? Je bent voortdurend bezig met het nemen van beslissingen. Het zweefvliegen op dit wedstrijdniveau is hersen werk Vein de eerste orde. Onge kend vermoeiend dus." LEUSDEN - Birgit Schoemaker en Willem Dupon zijn de nieuwe jeugdclubkampioenen 1988 bij LTV Lockhorst. Birgit Schoemaker ging het wel erg gemakkelijk af. Zij speelde drie wedstrijden en stond slechts éen game af aan Floortje v.d. Wildenberg in de kwart-finale. In de halve-fïnale won ze met 6-0, 6-0 van Marella Tijmensen en in de finale met dezelfde cijfers van Irene Beaumont. Willem Dupon kwam gemakkelijk in de finale bij de jongens. Daarin trof hij Raoul Achterberg, die de eerste set won met 2-6; de tweede volgende sets waren voor Willem Dupon 6-4, 7-5. In veertien dagen tijd moesten er ongeveer 180 wedstrijden worden gespeeld, voordat men toe was aan ae finales. Ondanks het slechte weer op zondag konden toch alle geplande partijen worden uitge speeld. Zowel de jongens als de meisjes waren naar sterkte en leef tijd ingedeeld in de klasse A t/m E. De eerste twee uit de poules kwamen in het schema. In de pou les werden maximaal twee sets ge speeld; de kleinste gingen tot vijf games m de set. De wedstrijdleiding was m han den van Carla van Os en Wim Kor- teling. Het toernooi werd afgeslo ten met een barbecue. Uitslagen finalepartijen Jongens: E Willem Duoon Raoul Achterberg 2-6, 6-4, 7-5. D Michiel Tijmensen - Ronald Klinken berg 3-6, 6-4, 6-3. C Wilbert Schutrups - Paul Albers 6-1, 6-0. BI Mark Jan Gieben - Lucas Arends 7- 6, 3-6, 6-2. A2 Marcel Cornelissen - Frithjof de Jong 6-3, 6-4. A Erwin Heinz - Rogier v. Hogen 6-1, 6-1. Meisjes: E Birgit Schoenmaker - Irene Beau mont 6-0, 6-0. D Mickey Don - Sandra Kuyt C Masha Sine - Claudia Sakkens 6-0, 6-0. B Claire Beaumont - Marjolein Heit- muller 6-3, 4-6, 6-2. A Josephine Pronk - Margaux Vanoni 7-5, 6-4 ACHTERVELD- Veertien leden van de Achterveldse schietver eniging Ons Genoegen namen deel aan de schietwedstrijd groot kaliber op de buitenbaan in Scherpenzeel. W. Luttikhuizen sleepte de eerste plaats uit het vuur met 94 punten. Hij bleef A. van Daatselaar, P. Smink, J.E. van Hamersveld voor, die respectie- Josta van der Kolk wint eerste prijs L-dressuur LEUSDEN - Josta van der Kolk van de vereniging „Nieuw Hage- nauwe" won tijdens wedstrijden in Hulshorst in de klasse L-dres suur de eerste prijs. In eigen prijs De dnekamp in sportzaal De Meent werd door Impala uitstekend georganiseerd. LEUSDEN - Tijdens de door Impala goed georganiseerde R.S.G.-driekamp die afgelo pen zaterdag in De Meent werd gehouden, is de wissel beker voor de derde maal in successie naar de gymnas tiekvereniging Bilthoven ge gaan, met een gemiddelde van 7.71 en Excelsior derde met 6.873. Dit betekent dat Bilthoven de beker mag hou den. Individueel viel vooral Ellen van Dijk op, die op alle onderdelen de eerste plaats wist te behalen en Maaike Geutjes met dne tweede en twee eerste plaatsen. Ook Claire de Kromme die eerste werd in klasse 6. Bij de touw-oefemng in klasse 5 waren de eerste dne plaatsen ook voor Impala. Tamara Boersma, Tin- ka ter Schegget en Debbie Hout veen. Overige uitslagen zijn: Klasse 6: Christa Bloemendaal en Marielle Hout veen gedeelde achtste plaats met 5.6. Klasse 4: Sandra de Haak, touw zesde met 6.85, zonder gereedschap derde met 7.05 Nadine v.d. Water touw vijfde met 7.1 en zonder gereedschap zesde met 6.15 Klasse 3: Selina Bunnik, bal vierde met 7.6, touw tweede met 7.65 en zonder gereedschap derde met 7.7 Coosje Roetman, bal vierde met 7 6, lint vierde met 7.5 en zonder gereedschap vierde met 7.65. Petra van Zaanen, bal zesde met 7 6, touw vijfde met 7 45 en zonder gereedschap zesde met 7.1. De ASW 19, een pnma vliegtuig. velijk yZ en 91 punten scoorden. Uitslagen 1. W Luttikhuizen 94 punten. 2. A van Daatselaar 92 punten. 3. J.E. van Hamersveld 91 punten - P. Smink 91 punten. 5. W van de Kletersteeg 89 punten. 6. J. van Rossum 86 punten. 7. M. Cornelissen 80 punten. 8. W Voskuilen 74 punten. 9. A Vlug 73 punten. 10.G. Tolboom 66 punten. -. G. van Hamersveld 66 punten. 12.M.deVaal 51 punten. 13.R. Daatselaar 50 punten. 14 J. van Dijk 40 punten hield de vereniging de traditio nele behendigheidsspelen. Aan het slot van een zeer geslaagde dag konden de volgende klasse menten worden opgemaakt. Uitslagen: B-groen: 1. Nadine Vnns; 2. Monique Vrins; 3. Patncia Holtjer. Beginnelingen: 1 Barbara Olthof; 2. Sandra Boon. 3. Minan v d. Eyden. L-groep: 1 Louise Keddeman, 2 Miran da de Jong; 3 Zamira Baartscheer een tweede plaats genoegen nemen, ondanks De Leusdense gymnasten moesten overwinningen. een aantal md/vïdUjJJ, ie LEUSDEN - Op 17, 18 en 19 augustus organiseert LTV Lockhorst het Bondsspaar- bank-Lockhorst jubileum proftennistoumooi op haar banen op het Burg. Buining- park ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Deel nemende spelers zijn Mi chiel Schapers, Menno Oos- ting, Tom Nijssen, Christian Feenstra (reserve Paul Dog ger) en vier spelers uit Duitsland, Zweden en Au stralië, die voorkomen op de wereldranglijst tussen de 50ste en de 100ste plaats. Aan weerszijden van het centre-court worden tribu nes gebouwd, waarop ca. 1200 mensen op kuipstoeltjes r - kunnen plaatsnemen. r r Leden van LTV Lockhorst gy kunnen in juli op vertoon van 3( hun ledenpas kaarten kopen voor de halve prijs bij de r i Bondsspaarbank in het Ha- mershof. u Toegangsprijs voor leden: 2,50 (17 augustus), 3,75 (18 augustus) en 5,- (19 au- gustus). |i Op 1 augustus start de voorverkoop ook voor niet- IT leden.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 8