SB Zeilmakerij afgebrand Amersfoorter dronken op ie weg in 'Wrak van de maand' Geval van 'open' TBC in Leusden 'vandaag in Öe leusder kranl? SERVA VOLVO BDU litie vindt sporen van inbraak en brandstichting: School bestookt ?ietser gewond bij aanrijding Slaapkamer uitgebrand Vogeljager gevangen Fietsen gestolen Bloedproef Aantal scholieren besmet: Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Gestolen auto aangetroffen HOOFDREDAKTEUR Jurvan Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV -0- pkrant DINSDAG 12 JULI 1988 - 20e JAARGANG NO. 20 JSDEN - Een grote uitslaande brand verwoestte zondag- «nd een groot deel van het nieuwe gebouw waarin Gerard uiendaal (35) sinds een jaar zijn zeilmakerij heeft gevestigd, zeilmakerij, tevens bedrijf voor speciaalbouw Leusden aan de Klokhoek 8 op het industrieterrein de Paardemaat, 3 een nieuwe vestiging van dit ongeveer vijftien jaar oude Irijf, eerder gevestigd op de Ambachtsweg. Het is voor de de keer dat deze zeilmakerij door brand getroffen is, de laat- keer ongeveer vier jaar geleden. idagavond om 21 uur 15 kwam de melding 'uitslaande nd' bij de meldkamer binnen. De brand moet ongeveer drie artier daarvoor in het kantoorgedeelte van de zeilmakerij fonnen zijn. De brandweer van Leusden en Achterveld be- *ed de brand met drie teams en kon om half elf het sein and meester' geven. De achterste hal van het bedrijf, waarin ichtauto's, een bootje en enkele laskarretjes stonden, bleef xouden. De voorkant, waarin kantoren en werkplaats, daar- iegen brandde volledig uit. iktzwarte rookwolken stegen op uit het brandende bedrijf... Rond negen uur begrepen de in woners van Leusden dat op deze mooie zomeravond iets gebeurde. Enige honderden mensen togen, per fiets, lopend of met de auto, naar de Klokhoek, zodat binnen de kortste keren de wegen ver stopt zaten en het zwart zag van de mensen. De meeste toeschouwers ver moedden in eerste instantie dat de Karweihoek brandde Het bleek het bedrijf van de buurman te zijn. De zeilmakerij is een bedrijf van Gerard Veenendaal voor reparatie van autokappen en dekkleden, betimmering van bestelauto's, re clame. balgen PVC-dakbedek- king en carrosserieconstructies Het in het bedrijf aanwezige kunst stof en rubber brandde enorm. Er ontstond een dikke, zwarte stin kende rookwolk boven Leusden. Het nieuwsgierige publiek drong dicht op. De politie had nogal wat moeite de vele jongemannen op een afstand te houden. Dat was wel nodig omdat in het bednjf een aantal laskarren stonden met zuur stof en gasflessen. Vooral de fles sen met acetyleen baarden zor gen. Wanneer dit gas te warm zou worden zouden de flessen als een torpedo door het dak kunnen schieten, aldus een zegsman van de brandweer. Het publiek, waaronder veel ad- hoc deskundigen, bleek daarvan over het algemeen niet onder de indruk te kunnen komen. Rond tien uur hoorde men de eerste van een vijftal knallen. Deze bleken echter niet van ontploffende gas flessen afkomstig. 'BRAND MEESTER' Rond half elf gaf plaatsvervan gend commandant, de heer C Vermeulen, het sein 'Brand mees ter'. Toen ook wist de brandweer de vrachtauto's en de laskarren uit het gebouw te verwijderen. Maar het nabluswerk ging nog tot 4 uur 's nachts door. In de kantoorruimte gloeide het vuur nog lang na. EIGENHANDIG De nieuwe hal van de zeilmakerij werd door de heer Gerard Vee nendaal met hulp van een aantal werknemers en vrienden, het af gelopen jaar, eigenhandig ge bouwd. De getroffen direkteur vertelde afgelopen week de laat- ...zo erg, dat de lucht boven Leusden nog urenlang verduisterd bleef (foto's: Bert Vos). ste paaltjes geschilderd te heb ben. Hij dacht daarmee klaar te zijn voor de 'open dag' waarmee hij zijn nieuwe bednjf één dezer dagen officieel wilde inwijden. ,,Zo open lag echter met in de be doeling," stelde hij intens triest vast. In zijn bedrijf werkten acht vaste krachten in ploegen. Het bedrijf liep goed. De laatste tijd werd tij delijk extra personeel ingehuurd en werden overuren gemaakt. Op zondagavond was echter riie- i mand aanwezig. Alle apparatuur, behalve de fax, was uit. De heer Veenendaal hoorde van de brand I LEUSDEN - De directeur van basis school De Groenhorst deed bij de politie aangifte van brandstichting bij zijn school. Op woensdagavond, vermoedelijk rond half elf, werd het schoolgebouw bestookt met een Molotow-cocktail. Omdat het projectiel tegen de muur werd ge gooid, bleef de materiële schade beperkt. iEUSDEN - Een automobilist vestigde woensdagmiddag op de )oornseweg de aandacht van de politie op zich door opmerke- Ük rijgedrag. Volgens een woordvoerder van de politie be- voog de man zich voort met een snelheid van ongeveer 20 dlometer per uur, maar slaagde hij er desondanks niet in het roertuig op de juiste koers te houden. Blaasproeven en een iloedproef wezen uit dat de bestuurder, de 23-jarige E. uit Imersfoort, behoorlijk had ingenomen. De wagen van de Amersfoorter >leek bovendien in aanmerking te tomen voor de titel 'Wrak van de naand'. De remmen functioneer- len niet, evenals de verlichting. )aamaast was de uitlaat lek en zat ir behoorlijk speling op het stuur. De automobilist bleek onverze kerd rond te njden en niet in het >ezit van een rijbewijs. Dat was tem eerder vanwege eenzelfde >vertreding afgenomen. Een fietser raakte donderdag- niddag, om 13.00 uur, gewond bij ien aanrijding op de Dodeweg. Op ie Dodeweg stond in de berm tus sen de rijbaan en de berm een ractor geparkeerd, die het zicht fan de 21-jarige automobilist E. uit (advertentie) Bussum belemmerde. De fietser, de 14-jarige K. uit Woudenberg, stak de Dodeweg vanachter de tractor over. Een aanrijding bleek met te voorkomen. De fietser moest met een sleutel beenfractuur in het ziekenhuis wor den opgenomen. Op de Groene Zoom werd don derdagnacht om kwart over twee een automobilist staande gehou den, die na het afleggen van blaas- en bloedproef teveel bleek te heb ben gedronken. De man, de 24-jari- ge Van der P. uit Leusden, werd aangehouden omdat hij vreemd rij gedrag vertoonde. Bij en kop-staartbotsing op de Horsterweg onstond donderdag middag, om 16.50 uur, lichte scha de aan twee auto's. Bij het naderen van de kruising met de Hessenweg bemerkte H. uit Noordwolde te laat dat er een auto voor hem voor de kruising stilstond, en reed er te genaan. Het slachtoffer, de 36-jari- ge O. uit Barneveld, kwam met de schnk vrij. H. reed onverzekerd rond. KOP-STAARTBOTSING Een bromfiets en een auto raak ten donderdagavond, rond acht uur, beschadigd, nadat ze op de kruising Groene Zoom-Zuiderin- slag onzacht met elkaar m aanra king waren gekomen. De oorzaak was gelegen in het feit dat de be stuurder van de auto, de 31-jange S. uit Soest, de 17-jarige bromfietser H. uit Leusden geen voorrang ver leende. S. naderde de kruising van af de Zuiderinslag. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. De bromfiets door de politie voor een technisch onder zoek uit het verkeer werd geno- (advertentles) Onze saniboetiek laat u veel complete badkamers zien. Werkelijk een lust voor rrS Cartfraweg 376 Rheocn 08386-19051 aiblj Julianahekfnhois Bouw- S Keukencentrum men. Men vermoedde dat het voertuig opgevoerd was. Woensdagmorgen rond 07.45 uur was er een kop-staart botsing op de Hessenweg in Stoutenburg. Een onbekende automobilist rem de plotseling. De achter hem rij dende B. uit Leusden kon op tijd remmen, maar de achter hém rij dende V. uit Amersfoort niet. Ge volg: lichte materiële schade aan beide voertuigen. De veroorzaker van .de botsing reed al dan niet nietsvermoedend door. Woensdagnacht heeft de politie bij een routinecontrole twee auto mobilisten geverbaliseerd. De 53- jarige D. uit Amersfoort bleek bij een blaastest en bloedproef te veel gedronken te hebben. De politie legde hem een rijverbod op en wil de zijn njbewijs invorderen. Dat bleek D. niet meer te hebben om dat dat in januari al was ingevor derd wegens herhaald njden on der invloed. De man was in 1987 ook al eens bekeurd. Behalve een proces-verbaal nam de politie de auto uit het verkeer. De 24-jange P. uit Leusden bleek woensdagnacht ook te diep in het glaasje gekeken te hebben. Hij kreeg eveneens een proces-ver baal. LEUSDEN - Een slaapkamer van een woning in de Tjongerwijk brandde woensdagavond rond 20.30 helemaal uit. De brandweer moest de brand blussen. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek mgesteld, maar ver moedelijk is het aan eigen nalatig heid van de bewoners te wijten. LEUSDEN - Zondag heeft de politie aan de Appelweg een Amersfoort- se vogelvanger aangehouden. De man was in het bezit van een Japans vangnet en een lokvogelkoordje. Op het moment dat hij werd aan gehouden had hij al een goudvink en een winterkoninkje in zijn net. Die zijn, samen met het vangmate- riaal, m beslag genomen. (advertentie) Voor de professionele vakman of de doe het zeiver Van den Brink (Bouw-keukencentrum) helpt u. ;het oudste vertrouwdste adres in de omgeving tijdens zijn zomeravondwande- i ling, samen met z'n vrouw, door winkelcentrum de Hamershof. Hij kon slechts toekijken, hoe het werk van afgelopen jaar en ko- mende maanden verloren ging ONTZET Volgens waarnemend comman dant van de brandweer Leusden, de heer C. Vermeulen, is het ge bouw niet helemaal als verloren te beschouwen. ,,De spanten heb ben het gehouden. Het dak, noch de muren zijn ingestort. Wel is het dak ontzet. Er zal lange tijd met in gewerkt kunnen worden, maar het is, zo is mijn eerste indruk, te herstellen." Werknemers hoopten in een eer ste reactie dat de produktie tijde lijk in het behouden gedeelte zou kunnen plaatsvinden. De heer Vermeulen noemde de brand geen gemakkelijke, maar ook geen uitzonderlijk moeilijke klus. Gemakkelijk omdat memand persoonlijk letsel heeft opgelopen en niets is ingestort. Moeilijk om dat gasflessen altijd groot gevaar opleveren. ..Juist bij de ruimte waar de flessen stonden konden we niet direkt komen." ,,Naar mijn indruk zal de inspectie een duidelijk beeld kunnen krij gen bij het zoeken naar de oor zaak." Om vijf voor elf 's avonds vond de brandweer het fototoestel van de eigenaar dat normaal in een bu reaula in zijn kantoor lag, onbe schadigd elders in het gebouw. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er sporen van in braak en brandstichting aangetrof fen. Over de schade is nog niets exact bekend, maar deze loopt waarschijnlijk in de honderddui zenden guldens. Het bedrijf van de heer Vee nendaal, waarvan vorig jaar juni de eerste paal werd geslagen, brandde in de afgelopen acht jaar dne keer af. De laatste keer wei 1 het bedrijf vier jaar geleden door brand getroffen. Ook toen was ei •-sprake van brandstichting. De Holm vierde feest vanwege tienjarig bestaan. Pagina 3 Het weer in Leusden: Wisselvallig en koel. Pagina 3 Slachtofferhulp zoekt helpers. Pagina 3 De brand in beeld. Pagina 5 Pastor van Hattum geen docent meer. Pagina 5 Met Aat Daale op de pedalen: Het nieuwe fietspad van Nijkerk naar Bunschoten. Pagina 6 Mininatuurtje. Bosaardbei. Pagina 6 Sport; Leusdenaar Wim van der Laaken neemt sleutelpositie in bij Nijmeegse Vierdaagse. Pagina 7 Schaken: Ron Flohr verliest koppositie. Pagina 7 LEUSDEN - De rijkspolitie heeft woensdag een gestolen auto aan getroffen op Rijksweg 28. Het bleek om een wagen te gaan die in Leiden is gestolen. De politie stelt een nader onderzoek in. LEUSDEN- Uit een niet afgesloten schuur aan de Vogel wikke werden zondag twee fietsen gestolen. De diefstal moet tussen vijf uur 's mid dags en acht uur 's avonds zijn ge pleegd. De dieven namen een ra cefiets en een damesfiets mee, die een onbekende waarde vertegen woordigen. LEUSDEN- Een 63-jange inwoner van Hoogland moest zich in de nacht van zaterdag op zondag on derwerpen aan een blaasproef en vervolgens aan een bloedproef. Hij had duidelijk teveel gedronken. De man gedroeg zich nogal op vallend. Met een vaart van 80 kilo meter reed hij omstreeks twee urn 's nachts al slingerend over de Randweg. Dat was voor de politie aanleiding de man staande te hou den. (van de redactie) LEUSDEN- Er is onlangs in Leusden een geval van 'open' tuberculose geconstateerd. Men spreekt van 'open' tuberculo se, als de ziekte in een stadium is gekomen, waarin ze besmet telijk is. Het ziektegeval kwam aan het licht naar aanleiding van een bronnen-contactonderzoek, dat werd ingesteld nadat bij' een andere patiënt 'pleuritis tuberculosa' (longvliesontste- king) was vastgesteld. Zowel pleuritis tuberculosa, als TBC worden door de Tuberkel-bacterie veroorzaakt. test reageerden, ook degenen die Een onderzoek onder de con tacten van de TBC-patiënt bracht aan het licht dat op een school in Leusden een aantal scholieren po sitief reageerde op de zogenaam de 'Mantoux'-pnk, die besmetting met de bacterie aantoont. Een deel van die groep bleek daadwerkelijk longafwijkingen te vertonen, die aangaven dat er sprake was van een beginnende vorm van Tuber culose. In dat stadium is de ziekte overigens met besmettelijk. Volgens mevrouw dr. Draayer, directeur van het consultatiebu reau in Amersfoort, is gevaar voor verdere besmetting vrijwel uitge sloten. In totaal werden tot nu toe onge veer 120 mensen naar aanleiding van het TBC-geval onderzocht. De onderzochten die positief op de niet daadwerkelijk symptomen van de ziekte ontwikkelden, zijn onder preventieve medische behande ling gesteld. De risicogroepen, dat wil zeggen de mensen die mogelij kerwijs met de TBC-patiënt in aan- (advertentie) Zoekt u stenen, cement of p.v.c. materiaal7 Ook dit leveren wij u en tegen concurerende prijzen. ]het oudste vertrouwdste adres in de omgeving den Brink oemeg 326 Abencn 06385-19051 nibij Joliauritkeabuis Bouw- Keukencentrum raking zijn geweest, zijn vrijwel al lemaal onderzocht. De ouders van leerlingen van de school waar be smette gevallen werden vastge steld, zijn daarover geïnformeerd. Tuberculose, vroeger een ge vreesde en vaak dodelijke ziekte, is bij de huidige stand van de medi sche wetenschap uitstekend te be handelen. Toch worden jaarlijks in Nederland nog rond 1100 meuwe gevallen geconstateerd. In de re gio Amersfoort werden vong jaar 26 TBC-patiënten aangetroffen. Dit jaar zijn er rond de dertig nieuwe gevallen vastgesteld. Volgens de GGD Eemland is er geen enkel verband tussen het TBC-geval en de Meningitis-epide- mie, die onlangs in Leusden heer ste. „Beide ziekten steken zo nu en dan de kop op. Het is toeval dat dat nu in Leusden en bevendien zo kort na elkaar gebeurt", aldus dr. Boomsma van de GGD. Bij mogelijke ongerustheid wordt geadviseerd contact op te nemen met de huisarts, of het con sultatiebureau. Op het gemeente huis is een folder over Tuberculose verkrijgbaar. [Mjvan den Brink g IfcDttiM* 326 Rbeotn 06385-19051 nabij Juluiarickenhuls Bouw- Keukencentrum AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 tel 033-630154

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1