I 1 eusd e r K Het nieuwe fietspad van Nijkerk naar Spakenburg 'De mens grijpt drastisch in' MetAatDaale op de pedalen Korte routebeschrijving: Bert Weggelaar: DINSDAG 12 JULI 1988 1. Starten in Amersfoort vanaf de Stadsring (centrum) 2. Richting Soest door Tunnel naar Amsterdamseweg. 3. Bij kruispunt Intradal (Erdal) rechtsaf over de Brabantse straat en Kwekersweg naar het kruispunt Bunschoterstraat/ Ringweg Koppel. 4. Rechtsaf over de Ringweg Koppel tot aan de Meridiaan en daar linksaf bij stoplichten over de brug van het Valleikanaal. 5. Rechtsaf over de Paladijnseweg en deze weg helemaal tot aan het einde bij spoorlijn uitrijden. 6. Linksaf de Sagenlaan uitrijden tot aan Sara Burgerhartsingel. 7. Rechtsaf aan de overzijde over het fietspad richting station Noord. 8. Voorbij station linksaf de Schothorsterlaan op. 9. Eerste weg rechtsaf (Emiclaerseweg) en deze geheel uitrijden tot Heideweg. 10. Linksaf over de Heideweg tot vlak voor Hoogland en in de bocht bij roodwit verkeershek (pal links de kerk van Hoogland) rechtsaf over geasfalteerde weg voor fietsers. Verkeersbordje is weg maar het heet er Reiniersteeg. 11. Reiniersteeg uitrijden tot aan de autoweg ('t Haantje), even naar rechts en dan linksaf door tunneltje (Reiniertunnel). 12. Na de tunnel klein stukje linksaf en meteen rechtsaf de Calveenseweg helemaal uitrijden (Hogesteeg passeren). 13. Aan het einde linksaf over de Veenweg (bij verkeersspiegel). 14. Bij volgende driesprong links aanhouden en verder rijden over de Roevoeterweg (bordje is onduidelijk). 15. Rechtuit blijven rijden, Domweg (links en rechts) passeren en doorrijden naar de Palestinaweg. 16. Palestinaweg geheel uitrijden tot aan weg Nijkerk-Bun- schoten. 17. Daar even naar rechts en vlak voor het viadukt over de autoweg linksaf over de Kleine Holk. 18. Kleine Holk blijven volgen, ook na de Bontepoort. 19. Weg heet verderop Bremenseweg en bij volgende kruispunt linksaf over Nekkeveld. Dit is geen doodlopende weg meer voor fietsers! 20. Doorrijden tot aan opgang (met bordje voor fietsers) en links de dijk op. 21. Fietspad volgen langs het meer tot aan de waterzuiveringin stallatie (bij electriciteitsdraden) en aldaar naar beneden de Groeneweg op. 22. Groeneweg en Zevenhuizerstraat geheel afrijden tot in Hoogland. 23. Vanuit Hoogland naar eigen terug via Amersfoort naar Leus den AMERSFOORT - Het ligt voor de hand om eens gauw te gaan kijken hoe dat nieuwe fietspad van Nijkerk naar Spakenburg langs de oude zeedijk er uit ziet. Het advies luidt: inderdaad zo snel mogelijk gaan kijken! Het pad is niet direct geschikt voor draadbandjes (hoewel, dat valt ook nog wel mee) en het is niet aan te raden daar met sterke wind te gaan fietsen. Niet dat de kans bestaat om onmiddellijk van de dijk in het meer te vallen maar om de doodeenvoudige reden dat je vanuit Amersfoort toch goed op de pedalen moet gaan staan om het pad te berei ken. Anders gezegd: het is gewoon het aardigst om langs die dijk heerlijk ontspannen van het panorama te genieten. Moet je tegen een harde wind optornen om daar voorwaarts te gaan dan gaat de nadruk te veel op de inspanning liggen. de wip mag zitten. Maar laten we die malle gedachte opzij zetten. We zitten in wezen heel nuchter op een fiets en gaan op het kruispunt bij de Heideweg linksaf. Het wegdek is er niet zo best maar er zitten stuk ken tussen waar u best nog wel aardig kunt rijden. Tussen het ge boomte doemt al snel de impone rende toren van Hoogland op als een soort waarschuwing dat het oude dorp nog niet helemaal verlo ren is. De grijparmen van de groei stad komen weliswaar steeds dichterbij. Nu even opletten, dames en he ren. In de bocht bij de nadering van Hoogland komt u bij een verkeers hek (vijf rode en vijf witte vlakken) en daar is een met al te breed pad naar rechts. De sloot houdt er op en u zult zien dat er geen auto's mogen rijden. Hoera. De grapjassen van deze tijd hebben er kennelijk ook het naambordje weggehaald maar het heet er de Reiniersteeg. Een leuk geasfalteerd weggetje! Helaas komt de grote autoweg er met zijn eeuwigdurende gesuis snel nader. Op zulke momenten is het duidelijk te zien hoe onze snelwegen plomp verloren zonder enig pardon kaarsrecht door schitterende lan delijke gebieden zijn neergelegd. Bij de autoweg gekomen gaan we heel even rechtsaf om meteen links de Reiniertunnel in te duiken. Daarna even weer linksaf en dan bij dat veld met al die schaapjes (wat een lieve beestjes blijven dat toch) rechtsaf. Wéér het naam bordje weggehaald. Het is de Cal veenseweg. Met het woordje ,,veen" er in, want denk er om dat hier vele honderden jaren, zeg maar duizenden jaren geleden, veengronden zijn ontstaan en weer ontgonnen. We verwijzen naar de toelichting die wij van Bert Weg- gelaar van De Schothorst kregen. Al fietsend op deze weg vergeten we dat om Amersfoort heen zoveel soortgelijk schoons voorgoed ver dwenen is. We kruisen de Hogesteeg en gaan dus rechtdoor, want we moe- naar Bunschoten. We rijden die heel even op, rechtsaf wel te ver staan. Al snel kunnen we vlak voor het viadukt over de A28 linksaf de Korte Holk op. Ja hoor, we zitten weer in de landelijke sfeer. Zo is het goed. Nu is het zaak even weer op te letten, wat we gaan doen. U komt op een gegeven moment bij een weg naar links, die de Bonte poort heet. Gewoon doorrijden daar, maar dat doet u met bij de volgende kruising. Daar heet de Korte Holk verder de Bremense weg. Waarom weet ik ook niet, het is er m ieder geval geen Duitsland. Links ziet u op het naambordje staan Nekkeveld. Met een bord van „doodlopende weg". Mensen, dat is met meer waar! De bevoegde instanties moeten dat bord wegha len voor fietsers. Want deze fraaie weg (Nekkeveld) simt nu aan op het nieuwe fietspad langs de dijk. Prachtig toch! Een lange weg door het wijdste landschap dat u zich maar kunt indenken ligt op u te wachten. Die blaffende hond op de enige boerdenj in het midden be gint wel hard te blaffen maar die lieverd kan niet over het hek. NIEUW FIETSPAD En dan zijn we er dan toch. Het lijkt wel op de duinen bij Noordwijk of zo iets. Een schelpenpad voert dijkopwaarts. De nieuwe borden zien er fris en vreugdevol mt. En dan volgt de verrassing. U gaat ui teraard links naar boven om rich ting Bunschoten te kunnen gaan. En s daar ligt de zee! Nou ja, de zee. h21 meer dan. Zonder overdrijving: lla panorama is er van een verblufféte de schoonheid. U komt uit het wflfj deland ineens bij een machtig brgs water. Ik zou zeggen, onderga ke maar zelf. En neem het fototoesv mee. We gaan nu over dat fietsp* naar Spakenburg. Natuurlijk rijdH op die manier niet het héle fietspB maar het is genoeg om een goeK indruk te krijgen. Het gemaal h® u op die manier ook met bezoc- maar wat let u om dat tóch een ke g te doen? We rijden niet helema^ naar Spakenburg. Bij de waterzij vering of hoe dat milieuverbeter^ de hoekje Spakenburg ook m^j mag heten gaan we bergafwaat We komen dan op de Groenew^ en even daarna volgt de Zevenh zerstraat, die geen verdere aand^ dmg behoeft. U kunt daar alsm^ac rechtuit blijven fietsen totdat uQr, Hoogland bent en vanuit Hoogls^ huiswaarts kunt keren. iei „Huiswaarts betekent voor u een flink stukje fietsen naar Le^ den, waardoor de tocht wat lan^ wordt dan voor de Amersfoorte^ De geschatte afstand is ca. 40 l'2e i i Ik hoop dat u zich tijdens en ne deze tocht gelukkig blijft voel/®® Dat zal dan in overeenstemmi -g zijn met de naam de Hengelvere. v ging in Nijkerk, die volgens bordje bij het nieuwe fietspfe langs de oude zeedijk „Hoop Geluk" heet. Een knotwilg aan de Palestinaweg. Goed, dat is nu duidelijk. We gaan dus op weg als de natuur er vredig en rustig bij ligt. Dat kan ook in de avonduren nu het nog heel lang licht is en het land tussen Nij kerk en Bunschoten een sfeer van tijdloosheid en romantiek ademt die u misschien door alle drukte van de dag wat aan het vergeten was. VIA SCHOTHORST We kunnen dat beeld van drukte en rust het beste onderscheiden door eerst door de nieuwe wijk van Schothorst te gaan. Daar hebben de heren architecten een wereld van alle mogelijke bouwsels ge schapen die niet direct met het be grip romantiek te maken hebben. „Uit Leusden moeten we eerst naar de Stadsring in Amersfoort. We mogen aannemen dat iedereen weet waar we die kunnen vinden. Hoofdzaak is dat we die Stadsring volgen in de richting Soest." We njden de tunnel door die ons op de Amsterdamseweg brengt en slaan bij Intradal (of Er- dal zo u wilt) rechtsaf, rijden verder over de Brabantseweg (brug over) en de Kwekersweg naar het punt waar we bij het Valleikanaal rechtsaf kunnen gaan over de Ring weg Koppel. Het is wel aardig om nu eens niet die voor fietsers smalle draai naar de Balladelaan te maken maar door te rijden naar de volgende over steek. Er is nu een mogelijkheid om bij de Meridiaan over het Valleika- naal te rijden richting Kattenbroe- kerweg. Weliswaar met stoplich ten maar waar vind je die niet? We gaan rechtsaf over de Paladijnen- weg en rijden die helemaal uit tot aan de spoorlijn bij het Schothorst- College. We kunnen daar linksaf over de Sagenlaan en als we het Herderinnenpad (wat zijn die na men er romantisch) voorbij zijn ligt daar de Sara Burgerhartlaan voor ons uit. Het is het beste om maar meteen naar het fietspad aan de overzijde over te steken, want daar moeten we toch op terechtkomen. Na Silberstein raken we m de stoffi ge sfeer van meuwe straten en nog onbekende bouwsels. Tandarts Keet heeft al aangekondigd dat hij er in een nieuw optrekje gaat bo ren. Het informatiecentrum 't Gem heeft weinig geinigs. De graffiti-ge drevenen zijn er als gekken te keer gegaan. Weldra zien we het geel- getinte nieuwe station Amersfoort- Noord liggen, over enkele jaren ongetwijfeld een drukkere halte plaats dan nu. De stadsbus die er staat is practisch leeg. maar dat zien we wel meer met stadsbussen. We gaan niet naar Zielhorst (dat doen we volgende week) maar fiet sen bij de Zielhorsterlaan het zan derige beginstukje van de Schot horsterlaan op. Wat is het daar vre selijk veranderd. Niet voor niets spreekt Vmcent van Laar van De Schothorst van vernietiging van een uniek landschap. Laten we toch maar rustig blijven en even verderop rechts de nog altijd rus tieke Emiclaerseweg oprijden. Nu zijn we uit het gezicht van de stad. Zelf krijg ik op zo'n landelijke weg altijd weer het gevoel dat ik met mijn vader op weg ben naar een uitspanning met ouderwetse speeltuin waar ik een kogelflesje mag dnnken en met mijn zusje op P-* -=aie polderlandschap kunnen de fietsers op hun tocht van Nijkerk naar Bunschoten/Spakenburg tegenkomen. AMERSFOORT - Bert Wegge laar medewerker op het Centrum voor Natuur en milieu De Schot horst, gaf ons een aantal bijzonder heden over de streek tussen Nij kerk, Bunschoten en Amersfoort, waar onze fietstocht van deze week doorheen voert. „Die streek", aldus Bert Wegge laar, „is als het ware lange tijd de instroom geweest van eb en vloed naar het bekken van de Gelderse Vallei. Die Vallei is eigenlijk een verzamelbekken waar al die beken naar Amersfoort in de Eem stro men." Op de tentoonstelling, die op het centrum aan de Schothorsterlaan kan worden bekeken, is het een en ander over deze oertijd te zien. Als we over oertijd spreken dan be doelen we in dit geval de tijd die meer dan 100.000 jaar achter ons ligt. Op die tentoonstelling kan men zien hoe in het betrokken gebied in het moerasgebied veenvorming heeft plaatsgehad. „Namen als Nij- kerkerveen. Hooglanderveen en Veenendaal herinneren aan die tijd," aldus Weggelaar. Het veen is voor het grootste gedeelte afge graven. Van de hogere gedeelten naar de lagere delen zijn heel veel sloten gegraven Vandaar dat men in dit gebied talloze slootjes (voor de ontwatering van dit drassige ge bied) nog kan zien. Bert Wegge laar: „Daardoor is een slagenland schap ontstaan en dat zijn de wei den en de hooilanden van de boe ren die aan de rand wonen, zoals in Eemdijk en Eemnes." In de zandgronden heeft men in de daaronder liggende kleilaag schelpen gevonden uit een tijd dat het hier even warm was als nu ter hoogte van Bordeaux. We moeten met denken dat de vorm van het IJsselmeer en de dijk die nu tussen Nijkerk en Bunscho ten ligt in de oudste tijden dezelfde is geweest. Eens was er hier het Flevomeer en dat had heel andere grenzen. Na de ijstijd steeg de zee spiegel en de Gelderse Vallei werd een „ondergrondse" Eemzee. Diep in de grond van Amersfoort kan men daarom nog klei terugvinden. Opvallend is de vegetatie langs de dijk van nu. Zo groeit er nog zout watergras, dat het op de lange duur wel zal laten afweten. In de streek van onze fietstocht kan men nog veel vogels van diverse pluimage zien. Scholeksters, kieviten en grutto's hebben er nog hun terrein. Langs de dijk is er een rijke flora met de grote ratelaar, margrieten, berenklauwen en koekoeksbloe men. Ook is er een niet geheel zichtbare maar zeker aanwezige visfauna. Weggelaar wijst ook op de scheiding van het droge gebied van de Utrechtse heuvelrug en het natte veenslagenlandschap. Soest is daarvan een leuk voorbeeld. „Daar is het zogenaamde potstal systeem geweest," aldus de mede werker van De Schothorst. De boe ren hadden hun boerderijen op de grens van droog en nat. Iets ho rop lag de heide met de schaj en het hakhout voor vuur en bo „Had een boer grasland nodig, zakte hij af naar het natte gebi Daar werd het vee geweid en gras gemaaid voor het hooi. boer had meststoffen nodig v de akker. De schapen in de lieten hun keutels vallen op laag afgeplagde heide. Als er veel mest was dan legde die b ren er weer een laagje plag< overheen. Dat werd naar de heu^ gereden en vermengd met arme droge zand. Het was een sloten systeem, dat de natuur aangaf." Bert Weggelaar, die over al d zaken op de expositie aan de h van platen uitleg kan geven, treurt het zeer dat dergelijke sy men niet meer worden toegep „Het is nu afgelopen met deze i nier van natuurlijk werken, mens grijpt nu drastisch in." 1 één instantie (van mensen) tisch ingrijpt, dan is het wel| gemeente Amersfoort die landschappen van allure volzet eengezinswoningen. Het zal maal wel noodzakelijk zijn, leuk is het niet. Gaat u niette! maar lekker fietsen m het oveif bleven (nog prachtige) gebied! Het uiterlijk van de Bosaard- bei komt vrijwel geheel over een met de bekende tuin- aardbei, evenwel in alle de len kleiner. De plant kan zo wel in de volle zon als in half schaduw groeien, op lichte plekken in het loofbos en in heideachtige vegetaties, op leemachtige grond of zan dige klei, zowel op droge als op matig vochtige plaatsen, maar niet op natte. Op gun stige plaatsen kan de Bos- aardbei ongeveer twintig centimeter hoog worden, maar over het algemeen wordt hij niet hoger dan vijf tot tien centimeter. Er wor den veel uitlopers gevormd die over de grond kruipen en bewortelen, waardoor nieuwe plantjes ontstaan. Op die manier kunnen in korte tijd grote plakkaten worden gevormd. De kleine bloempjes van de Bosaardbei zijn wit en de meeldraden en stamper hoofdjes vormen een goud geel hartje. Gedurende de nacht en bij regenachtig weer is de bloemsteel gebo gen zodat het bloempje op z'n kop hangt. Hierdoor wordt het stuifmeel beschermd te gen dauw en regen. Na de bloei groeit de bloembodem afgerond kegelvormig uit, wordt vlezig, tenslotte hel derrood en vormt de schijn- vrucht die aan de buitenkant met zaden is bezet. Versprei ding van de zaden door vo gels komt maar weinig voor omdat de vruchten bij rijp heid onder en tussen de bla deren hangen en door vogels niet worden opgemerkt. Het zijn meestal slakken die van de rode vruchten profiteren. De blaadjes worden door deze slakken niet gegeten vanwege de aanwezigheid van een beschermende stof (tanine) in de bladeren. De kleine, zoet-zure aardbeit jes van de wilde plant heb ben een aroma waarbij de vruchten van de geculti veerde verwanten niet in de schaduw kunnen staan. Het zijn tevens de vitamine C- rijkste vruchten: in 100 gram zit wel 60 mg vitamine. Ver der zijn er waardevolle mine ralen als kalium, magne sium, ijzer, calcium, cobalt, koper, mangaan, fosfor en nog enkele andere vitami nes. Het geeft dus geen ver wondering dat de Wilde aardbeitjes in het verleden als een probaat middel gol den om herstellende zieken weer op de been te helpen en "de blos weer op de wangen terug te brengen". Verder wordt van alle plantedelen de geneeskracht vermeld als galzuiverend, wondgene- zend, zweetuitdrijvend en laxerend. als het symbool van begeerte I en werelds genot. Jeroen I Bosch schilderde de aardbei, omringd door monsters die de verschillende ondeugden I moeten voorstellen. yüc Met het kweken van aard- 'Joj beien is men pas in de 18e eeuw begonnen. De huidige geweekte aardbeien, met hun grote vruchten, zijn krui- singsprodukten van enkele Amerikaanse soorten. Degenen die per fiets in de voetsporen van Aat Daale treden, kunnen op de kruising van de Calveenseweg dit mooie panorama aantreffen. ten uiteindelijk bij dat pad langs de oude zee komen. Er staan in die buurt overigens fraaie boerderijen, afgewisseld met nederige behui zingen waar in al lang vervlogen tijden de vrouwtjes nog onderda nig de sokken van hun bezige ke reltjes zaten te stoppen Het vol gende kruispunt heeft nog redelijk bewaard gebleven naambordjes Linksaf nu maar over de Veenweg bij die verkeersspiegel. De Veen weg gaat richting Hooglanderveen maar daar gaan we met heen. Op de driesprong verderop gaan we namelijk linkshoudend verder over de Roe...? Het bordje is weer door heel domme vandaaltjes haast onlees baar gemaakt, maar het is daar de Roevoeterweg! De vandaaltjes zou den eigenlijk met de roe op hun voetjes moeten worden getikt. Niets is zo vervelend als het ontbre ken van bordjes van wegen. Gauw maar weer de ergernis vergeten en ons realiseren dat we nu op het grondgebied van de gemeente Nij kerk komen. De weg is van een bepaalde allure, kaarsrecht maar toch lommerrijk. Kijk eens links m de bocht naar die mooie boerdenj Welgelegen. We blijven wel recht uit njden want we moeten op de Palestinaweg komen. Een wonder lijke naam voor Nijkerk, maar je hebt per slot van rekening ook America bij Venlo, Frankrijk bij Harderwijk en Moskou in Fries land. De Domweg laten we links en rechts domweg liggen. De Palesti naweg is met zo geschikt om links en rechts vredig het landschap te aanschouwen. We moeten er flink aantrappen want de weg is er lang en recht. Zulke stukken zitten er nu eenmaal in. Kijk eens naar de naam van die boerderij links aan het ein de: Lamsgoed of Coterlet. Veel achternamen in Amersfoort herin neren aan die twee boerderijen en streeknamen. Denk maar aan Van de Flier, Van Bokhorst, Duist, Van Diermen, Ten Veen, enz., enz. Daar is de grote weg van Nijkerk Fietspad over de dijk (Nekkeveld).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6