Wim van der Laaken kent vanachter bureau alle problemen van de lange afstandsmars Flohr verliest koppositie door verrassende nederlaag Busdenaar neemt sleutelpositie in bij Nijmeegse Vierdaagse Het is langzamerhand een full time job geworden" Nieuwe leider in schaakcompetitie DINSDAG 12 JULI 1988 meent hij dat er enkele vormen van wandelen zijn die wel degelijk onder de betiteling "sport" vallen en dan duidt hij op de wil, die no dig is om tegestand te overwinnen en het zoeken naar de grenzen van het eigen kunnen. Dit uit zich naar zijn mening in een streven naar betere prestaties door tech niek- en conditieverbetering. Dat mag dus ook gelden voor al degenen, die zich volgende week maandag melden voor de inschrij ving in het Vierdaagse hoofdkwar tier in het hart van Nijmegen, de Veremging. Daartoe behoort ook dit jaar weer een toenemend aan tal Leusdenaren. "Hoeveel het er dit jaar zullen zijn weet ik op dit moment nog niet", aldus Van der Laaken". Er komen ook deze keer weer zo'n dertigduizend wan delaars aan de start. En dan zijn de plaatsgenoten uiteraard moeilijk in datlegioen terug te vinden." FULL TIME JOB Meer dan tien jaar alweer is de Leusdense ingenieur bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, waar hij sinds 1985 als se cretaris functioneert. Van der Laaken: "Het is langzame- rand een full time job geworden. De bond schnjft de Vierdaagse uit en organiseert deze jaarlijks af standsmarsen. Maar daarnaast zijn er nog talloze andere evenemen ten in het kader van de wandel sport. Om te beginnen zijn er de populair geworden avond-vier- daagsen in het gehele land. Daar naast zijn er de talloze wan deltochten, met name in de week ends, die door de dertien bij de KNBLO aangesloten knngen on der auspiciën van de bond wor den gehouden Overigens telt die bond zo'n veer tienduizend leden, terwijl aan de georganiseerde tochten in totaal meer dan een half miljoen wan delaars deelnemen. De helft daar van, schat ik, zijn bondsleden. Als bondsssecretaris heeft de Leusdenaar daarmee uiteraard volledig bemoeienis. Toch vindt hij daarnaast na beëindiging van zijn werkzaamheden bij de Spoor wegen nog gelegenheid om zelf aktief de wandelsport te bedrij ven. "Behalve mijn regelmatige trai- mngstochten verkeer ik in de ge lukkige omstandigheden om ook van tijd tot tijd in het buitenland aan afstandsmarsen deel te ne men. In 1959 startte ik in de tweede Vierdaagse van Israël met een groep van vijf landgenoten. En verder ben ik dertig jaar lang chef d'équipe van de Neder landse uitzending naar de twee daagse van de Zwitserse hoofd stad Bern. De laatste keer waren er bij dit evenement vierhonderd deelnemers uit ons land". VERHUIZING Em dan nu weer volgende week de Nijmeegse Vierdaagse, het grote internationale wandelfeest, waarvoor Wim van der Laaken zijn voltallige secretariaat van de KNBLO van het bondsbureau van de Haagse Laan van Meerdervoort naar de Keizer Karelstad gaat ver plaatsen. "Die verhuizing is elk jaar weer een gigantische operatie. Het complete bureau moet dan wor- voor is dan al de grote massa deel nemers geregistreerd en van de nodige informatie en instructies voorzien. Maar op de dag voor de start moet er door de organisatie extra inspanning worden ver richt". Daags daarna, op dinsdag, staat Wim van der Laaken zelf startklaar om voor de zoveelste keer vier da gen lang het hem zo vertrouwde parcours af te leggen, Om er te wandelen in de fraaiemet rijk na tuurschoon gezegende omgeving van de stad aan de Waal met de rustieke, karakteristieke regio dorp Eist, Malden, Wychen, Cuyk en Groesbeek. Wat is wandelen? Ir. Van der Laa ken heeft er op zijn vele en lange tochten goed over kunnen naden ken en formuleerde het tenslotte in het algemeen reglement van de KNBLO officieel als volgt: "Onder wandelen, c.q. marcheren wordt verstaan het zich zodamg voortbe wegen, dat er voortdurend con tact met de grond wordt gemaakt en het totale lichaamsgewicht om beurten wordt overgebracht van het linker- op het rechterbeen". INFORMATIE het linker- en het rechterbeen geeft hem bovendien aanleiding tot de volgende tip voor begin nende. maar ook gevorderde Vierdaagselopers "Het is belang rijk om tijdens lage afstandstoch- ten van tijd tot tijd, dat wil zeggen na verloop van een aantal kilome ters, van weghelft te wisselen, dus van de linkerkant naar de rechter kant. Vrijwel alle straten en wegen hebben horizontaal gezien een ge bogen bestratingsprofiel en daarom is regelmatige afwisseling in de belasting van benen en vooral voeten belangrijk en zelfs noodzakelijk". Ttionans buiten functie. In de vroege ochtenduren gaat Wim van der Laaken voor zijn dagehjkse tocht van -kilometerdit jaar voor de 43e keer. Hier zien we hem op de pontonbrug bij Cuyk (foto: Jan van Teeffelen Vierdaagse-secretaris Van der Laaken (rechts), in gezelschap van bondsarts Versteeg (derde van rechts) en de heer Chris Bos, één van de marsleiders (foto: Jan van Teeffelen). Wie zovaak en zoveel jaren de wandelsport intensief beoefent kan voor de Vierdaagse-deelne- mers, maar ook voor degenen, die minder prestatief er graag op beide benen in hun vnje tijd op uit trekken beste nog wat nuttige in formatie kwijt. Schoeisel - stevig, licht en buig zaam, liefst speciale wandelschoe nen, dus geen gewone tenms- of basketbalschoenen. Pas en koop schoenen midden op de dag want in de loop van de dag, tussen het ochtend- en avonduur, neemt de omvang c.q. lengte van de voet doorgaans een halve centimeter toe. Sokken - naadloos, katoen of wol en goed sluitend; er mag geen be weging zijn tussen sok en schoei sel. Bagage - rugzakje voor lange tochten met heupgordels; licht heup- of schoudertasje voor ge wone tochten. De Nijmeegse Vierdaagse, "een feest van plezier en afzien", heet het in het programmaboek van de bond. Een evenement waarmee jaarlijks een bedrag is gemoeid van zo'n anderhalf miljoen gulden. Men kan dus spreken van een kos- tenverslindende zaak, die de or ganisatie vorig jaar nog dertigdui zend gulden heeft gekost, maar niet meer is weg te denken uit de nationale en internationale wed strijdkalender. Van der Laaken tenslotte: "Mis schien moeten we wel andere, be tere financiële bronnen aanboren En meer commercieel gaan den ken". In deze tijd van sponsoring en top sportevenementen wellicht een zinvolle gedachte voor een orga nisatie, waarvoor alleen al uit het oogpunt van traditie geen weg te rug meer bestaat. >DEN - Vroeg in de morgen gaat hij in zijn sporttenue en op iet zorg gekozen wandelschoenen op pad om het dagelijks van veertig kilometer af te leggen. Rond het middaguur :eert hij zich vervolgens in het officiële kostuum als functio- s binnen de organisatie achter zijn bureau. Vier dagen lang ^zijn zijn dagindeling er zo uit. tiagindeling van een unieke man op en unieke post in een tetevenement met wereldwijde vermaardheid: Leusdenaar van der Laaken, secretaris van de Nijmeegse Vier- >rgse afstandsmarsen, die volgende week dinsdag voor de ijteer van start gaan. !S van der Laaken is niet alleen n^jeen enthousiast sportbeoe- hij is ook een bevlogen, r^egen sportbestuurder, zoals ons land helaas maar al te kennen. Dat blijkt uit het de Vierdaagse voor hem dan de blauwe bla- deze dagen in met al te gun- nïaglicht geplaatst via de kreet V', door de captain van onze ^ese kampioensvoetbalelf Gullit gebezigd en tien jaar len tot leven gebracht door 1 weer sinds jaar en dag prae- ^an de Nederlandse sportpers etoiezen. ^Sormalig civiel ingenieur van ^ederlandse Spoorwegen, al zeventien jaar Leusdenaar, is i nationale wandelsport en net name in de jaarlijkse Nij- Vierdaagse een man .met twee petten". In het ene is hij de deelnemer, die let- e* voor geen goud het evene kan en wil missen, aan de kant is is hij één van de ren, die de machinerie van temationaal sportevenement in beweging weet te brengen en te houden, zoals het een goed voormalig spoorwegman betaamt. De sportman Wil van der Laaken trant voor zijn Vierdaagse zomer en winter twee maal er maand met een wandeltocht van veertig kilo meter. Dat nu heeft hem in de loop der jaren in staat gesteld om een onvoorstelbaar aantal van de Nij meegse prestatietochten tot een goed einde te brengen. Hij start volgende week voor de 43e keer en dag mag voor een 68-jange een prestatie van betekenis worden genoemd. Naar zijn uiterlijk en conditionele gesteldheid te oor delen mag overigens met vertrou wen worden uigekeken naar het getal 50 op zijn lint bij zijn 75 ver jaardag! ERVARING De wandelaar Wim van der Laa ken weet uit een persoonlijke er varing van tientallen jaren met grote deskundigheid en enthou siasme te vertellen over de wan delsport. Hij heeft er bovendien een boekje over geschreven, waarin hij vaststelt, dat wandelen in het algemeen met tot een echte sport wordt gerekend maar tot sportieve recreatie, waarbij van De Nijmeegse Vierdaagse, een feest van plezier en afzien. Naar schattmg dertigduizend wandelaars zullen vanaf volgende week dinsdag (tot en met vrijdag) door de prachtige omgeving van de Keizer Karelstad lopen (foto: Jan van Teeffelen). een wedstrijd als zodanig geen sprake is. Maar tegelijkertijd den verplaatst om maandag, de dag waarop zich nog eens 1500 tot 2000 na-inschnjvingen zich mel den, te kunnen opvangen. Daar- DEN - De competitie-indeling voor het seizoen 1988/1989 eend. De competitieleider had voor de plaatselijke voet- renigingen een verrassing in petto. Zo zullen de zondagaf- fsploegen van Roda'46 en Achterveld niet meer bij elkaar sompetitie spelen. Achterveld komt uit in de eerste klasse loda' 46 is ingedeeld in de eerste klasse B. Roda-zaterdag het komende seizoen weer in de hoofdklasse met veel de tegenstanders. hoofdklasse van het zater- ïtbal zijn in vergelijking met rige seizoen vier nieuwe jingen ingedeeld. Muske- n Eemdijk zijn gepromo- en spelen dus KNVB voet- fA'71 en Hercules zijn ge- eerd en spelen het ko- seizoen in de eerste Omdat de vereniging Hoo- le is opgeheven, bestaat fdklasse het komende sei- it elf in plaats van twaalf -lt\. Dit heeft als consequen tly ploegen twee wedstrij den minder spelen en dat ieder weekeinde één veremging com petitieverlof heeft. De nieuwe ploegen die Roda '46 het komende seizoen zal ontmoet ten zijn: Lopik, SVM Boys uit Maar tensdijk, het Utrechtse SWU en WZ'49 uit Soest. Deze laatste twee verenigingen zijn het afgelopen seizoen uit de vierde klasse van het KNVB voetbal gedegradeerd Het is moeilijk om een echte favo riet voor het kampioenschap aan te wijzen, maar Velox en SWU zul len daarnaar zeker een gooi willen doen. Veensche Boys en Roda'46 kunnen als 'outsiders' misschien voor een verrassing gaan zorgen. Hoofdklasse competitie-indeling sei zoen 1988/1989 Bloemenkwamer Lopik Roda'46 SOVA'54 SVM Boys SWU Veensche Boys Velox Veluwse Boys WJ WZ'49 GEEN DERBY Het komende seizoen staat er dus geen derby tussen Achterveld en Roda'46 op het programma. De Achtervelders spelen in de eerste klasse A. Door de promotie en de gradatie van het afgelopen sei zoen zullen de Achtervelders vier onbekende ploegen tegenover zich vinden. De vijfde onbekende ploeg komt door het feit dat Roda'46 door de competitieleider in de andere eer ste klasse is ingedeeld. Stator uit Lelystad en het Veenendaalse Uni- tas'48 zijn het afgelopen seizoen kampioen geworden in de tweede klasse en mogen het zo doende nu in de eerste klasse gaan proberen. De Zebra's uit Hilversum zijn uit de Hoofdklasse gedegradeerd en spelen nu dus ook in de eerste klasse FAK uit Bilthoven en De Meem speelden ook vorig sei zoen al in de eerste klasse maar dan in de andere poule dan waann Achterveld speelde. Competitie-indeling seizoen 1988/1989 eerse klasse A zondag Achterveld BFC BW'31 EMM FAK de Meem Olympia'25 Stator Unitas'48 Veensche Boys de Zebra's Zuiderzeevogels De zondagafdeling van Roda'46 komt het komende seizoen uit in de eerste klasse B. De Leusdena ren komen dan in actie tegen alle maal, op het Amersfoortse WZA na, onbekende tegenstanders. Pa- tria uit Zeist en Schalkwijk zijn de promovendi uit de tweede klasse. De Utrechtse voetbalvereniging Sterrenwijk degradeerde uit de Hoofdklasse. De andere ploegen die de Leus denaren zullen treffen zijn: sport club Domstad uit utrecht, DWSM uit Maarssen, het Leersumse H.D.S., Odin uit Utrecht, Odijk uit de gelijknamige plaats, sporting '70 uit Utrecht en de voetbalver eniging Zeist. De favonet voor het kampioen schap moeten we waarscfujnlijk zoeken in het rijtje: DWSM, Odin, Sterrenwijk en zeker ook Roda'46. Natuurlijk is het aanwijzen van een favoriet altijd koffiedik kijken maar afgaande op de prestaties van deze ploegen in het voorbije seizoen mogen we deze ploegen als mogelijke titelkandidaten aan wijzen. competitie-indeling seizoen 1988/1989 eerste klasse B (zondag) SC Domstad DWSM HDS'84 OdinO Odijk Patria Roda'46 Schalkwijk Sporting '70 Sterrenwijk WZA Zeist LEUSDEN - De spanning in de zo mercompetitie van de schaakver eniging Leusden stijgt met de week. Ron Flohr, tot afgelopen donderdag koploper, is zijn onge slagen status kwijt. Hij verloor in een boeiende Grünfeld-Indische partij van Bert Uneken. Lange tijd volgde de partij be kende lijnen uit de match om het wereldkampioenschap van vorig jaar. De afwijking, die Flohr uitein delijk koos, bleek hem niet hele maal gelijk spel op te leveren. Mis schien was het allemaal nog net te houden geweest als hij niet in het eindspel een giftige pion had ge nomen. Eén van de andere kanshebbers, Jaap de Jager Or.), deed goede za ken door Jan Snijders te verslaan. Die gaf een stuk voor wat twijfel achtige aanval en moest uiteinde lijk erkennen dat hij te voorbang was geweest. De meest opvallende uitslag was wel de overwinning van Wim v.d. Pol op Johan Gerrits. Maar ook de manier waarop de overwinning tot stand kwam was hoogst opmerke lijk. In de opening leek Johan Ger- nts het pleit simpel in zijn voor deel te beslechten. Alle omstan ders zagen hoe hij in drie zetten zijn tegenstander voor de keuze tussen mat en damverlies kon zet ten, terwijl hij op dat moment al een licht stuk voor stond. Alleen hijzelf zag het niet Hij wikkelde verkeerd af, zij het dat het tore neindspel met een handvol plus pionnen nog steeds gewonnen stond. Hij was inmiddels echter volkomen de kluts kwijt en deed nog een aantal zeer zwakke zet ten. Wim van der Pol profiteerde lakoniek. Uitslagen: Uneken - Flohr 1-0; J. de Jager jr - Snij ders 1-; Halkes - Oosting 1-0; v. Dalen - Bogaard 0-1, Stienen - Rietveld 1-0; Moed - Andnessen 1-0; v Dokkum - Valkenburg 1-0, Voskamp - G. Wis man 1-0, Gerrits - V.d. Pol 0-1 De stand aan de kop: 1. J. de Jager jr. 5 uit 5; 2 Uneken 4 uit 4, 3. Flohr 4 uit 5; 4 Kerkhof 3'^ uit 5; 5 Agterberg 3 uit 4, Vos 3 uit 4; 7 Boe- maars2'/2 uit 4; P. de Jager 2'/z uit 4. In de kop van de ranglijst komt een aantal spelers niet voor die misschien nog wel een rol van be tekenis kunnen gaan spelen. Zo hebben bijvoorbeeld Leen Boo gaard en Theo Elschot beiden 2 uit 2. Clubkampioen Patrick Huis in 't Veld heeft voor de zomercom petitie zelfs nog maar één partij gespeeld (en gewonnen). Er kan dus nog van alles gebeuren.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7