Acht voorstellingen met 'Novecento' tot slot Wie doet mee aan straatfestival Materiële schade bij aanrijdingen ^vandaag in Üe leusder krant1 ïRU Programma Filmliga Culturele Raad: 'Films in het algemeen noch in bioscoop, noch op TV geweest' Inbraak Hond op het dievenpad SERVA V0LV0 Zuster Aniceta overleden Wandeltocht Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Avond voor alleenstaanden Gesloten Beurs gesloten KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jurvan Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 19 JULI 1988 - 20e JAARGANG NO. 21 SB JUSDEN - De Filmliga Culturele Raad Leusden start in sep tember een reeks van 8 voorstellingen, die elke maand op een londerdag of vrijdag in cultureel centrum 't Claeverenblad orden gehouden, aanvang 20.00 uur (tenzij anders wordt aan egeven). ie films, die voor deze cyclus zijn uitgekozen, behoren allen tot _e categorie films die niet of nauwelijks in de bioscoop te zien njn geweest, maar toch alleszins de moeite van het zien waard ^jn. Kunstzinnige films, klassiekers, experimentele films, en die een bepaald sociaal-maatschappelijk thema aansnij- |Het bestuur van de stichting Culturele Raad Leusden streeft bij Ihet bepalen van elke winterprogramma voor de Filmliga naar Ieen zo groot mogelijke variatie, zowel qua thema als betreft het I land van herkomst. 'e prioriteit ligt bij de Europese zowel uit oost- als west Eu- :opa. Daarnaast kan worden geko zen uit het filmrepertoire van re gisseurs uit de Zuid-Amerikaanse landen, Australië, Canada en ook uit de Verenigde Staten, waar jonge, veelbelovende filmers op een bijna Europese wijze hun the ma's uitwerken. ABONNEMENT Wie een abonnement neemt op het programma van de Filmliga CRL zal op een relatief goedkope wijze kenrus kunnen maken met films, die men in het algemeen noch in de bioscoop, noch op TV te zien zal krijgen. Abonnement houders zijn tevens lid van de Filmliga en ontvangen informatie over de te vertonen films gratis :huis. Uiteraard is een abonne- lent goedkoper dan per voorstel- g een toegangsbewijs kopen. Er zijn twee mogelijkheden voor een abonnement: voor vier of voor acht voorstellingen. Wie een abonnement voor 4 voorstellingen neemt, mag (vooraf) zelf een keuze maken uit het programma. Dona teurs en houders van een CJP of 65 lus-kaart knjgen een extra kor- Er dient wel bij aankoop van het abonnement gekozen te worden. Abonnement-houders ontvangen gratis informatie vooraf over de te vertonen films en andere informa tie over de Filmliga. PROGRAMMA In acht voorstellingen brengt de Filmliga voor het komende winter seizoen 1988/89 films uit verschil lende landen, die allemaal min of meer te maken hebben met het thema: Macht en onmacht. Deson danks is er geen sprake van een eenzijdige benadering van het ge kozen thema. Er zijn dramatische, tragi-konusche en humoristische films bij of films met een menge ling van deze ingrediënten. Films, die stuk voor stuk met enorme overtuigingskracht zijn gemaakt, maar ook het stempel dragen van de sociale struktuur en kuituur van het land van herkomst. Films uit Polen, Frankrijk, Argentinië, Zwit serland, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Italië. Een film-avontuur in acht episo den. Donderdag 15 september: "Het land van de grote belofte", Polen, 1974, Regie: Andrzej Wajda. Lengte: 163 minuten/ kleur. Als openingsfilm koos het bestuur voor een film uit Oost-Europa. "Het land van de grote belofte" van de befaamde Poolse regisseur Andrzej Wajda is een groots opge zet epos, zich afspelend in de Poolse industriestad Lodz rond de •=euwwissehr^g, waar de indu- !3tnële revolutie zich in een snel itempo voltrekt en de bizarre en -onmenselijke uitwassen van het kapitalisme eerder regel dan uit zondering waren. Wajda's "Land van de grote belofte" is een verba zingwekkend schouwspel, rijk aan details, groots in zijn massa- scenes. Een film, waarmee het sei zoen van de Filmliga op bijzon dere wijze wordt geopend. Vrijdag 21 oktober: "L' Imprecateur", Frankrijk, 1977, regie: Jean-Louis Bertucelli. Lengte: 116 minuten/kleur. "L' Imprecateur" (De aanklager) van Jean-Louis Bertucelli sluit qua thema aan bij de film van Wajda, "Het land van de grote belofte", maar is uiteraard anders van uit werking. Alles draait om multi-na tionals, hun grote gezag en de morbide mamer om hun bedrijf gaande te houden. Deze film gaat over macht. In de hoofdrollen grote namen als Jean Yanne, Mi chel Piccoli, Jean-Claude Brialy en Michael Lonsdale. Een fraaie poli tieke parabel over een griezelig fenomeen van onze tijd: macht. Donderdag 17 november: "L' Important c'est d'aimer", Frankrijk, 1975, Regie: Andrzej Zu- lawski. Lengte: 110 minuten. Voor de tweede keer in het pro gramma een Franse film, maar dan wel gemaakt door de Poolse regis seur Andrzej Zulawski, die een tijdlang de assistent is geweest van Wajda. Een aardige manier om kennis te maken met de Poolse invloeden op een Franse I ÜVI I thu I me I lm< PRIJZEN De toegangsprijs per voorstelling is 7,50 per persoon. Donateurs en houders van CJP en 65+ beta len per voorstelling 6,50. Voor de laatste voorstelling, "Nove cento 1 en 2" wordt 12,50// 11,- gevraagd. Deze voorstelling duurt ruim 6 uur. De abonnementsprijzen voor het komende seizoen zijn als volgt: - 4 voorstellingen naar keuze: 26,50 (zonder "Nove cento")// 22,50 (losse verkoop 30,-// 26,-) - 4 voorstellingen naar keuze: 32,50 (incl. "Nove cento")// 27,50 (losse verkoop I 35,-/ƒ 30.50) - 8 voorstellingen: 60,-// 52,- (losse verkoop: 65,-// 56,60) Robert de Niro en Gerard Depardien schitteren in „Novecento". Een scene uit 'Novecento' van Bertolucci, die tot slot van het programma van de Filmliga te zien is. De vertoning van de film neemt in totaal zes uur in beslag. film en met een van de fraaiste ver tolkingen van de helaas vroegtij dig overleden actnce Romy Schneider. De film doet sterk den ken aan de films van Wajda. Het verhaal gaat over een middelma tige actrice in de wereld van film en theater, die zichzelf staande moet houden door in haar onder houd te voorzien met het optreden in sexfilms. Een expressionisu- sche benadering van een op het eerste gezicht banaal gegeven. De hoofdrol in deze zwaarmoe dige, barokke film wordt schitte rend vertolkt door Romy Schnei der. Vrijdag 16 december: "La historia official", Argentinië, 1984. Regie: Luis Puenzo. Lengte 112 minuten. Toen de militaire junta van Argen tinië na het Falkland-avontuur het veld moest ruimen en de gene raals voor de rechter werden ge daagd, was de cineast Luis Puenzo de eerste die met een relevante film kwam over de duistere pe riode van de dictatuur. Het enige mogelijke onderwerp voor zijn film was de kwestie van de duizen den vermisten, de slachtoffers van de "dirty war" die de generaals voerden tegen wat zij als terro risme beschouwden. Puenzo be handelt dit gevoelige onderwerp op een bijzondere manier. Zijn film gaat niet direct over het lot van de vermisten, maar in de eer ste plaats over de angst, de onze kerheid en het verdnet van hen, die achterbleven. Donderdag 26 januari: "Jonas", Zwitserland 1976, Regie: Alain Tanner. Lengte 111 minuten "Jonas" is het verhaal van mensen in deze eeuw. "Jonas" heeft niet een rechtlijnig verhaal, is eerder een fabel in de vorm van een reeks scenes, die eerst geen di recte samenhang hebben, maar die langzaam aan toch een samen hang voor de toeschouwer gaan vertonen. De film laat het leven zien van acht mensen, die in het jaar 2000 tussen de vijftig en zestig jaar oud zullen zijn. Samen staan zij aan de wieg van Jonas. Vijf en twintig jaar hebben zij de tijd om Jonas uit de puree te halen. Dan zal deze eeuw hem uitspuwen als indertijd de walvis de profeet. Een boeiende film over gewone (ab surde) mensen m een gewone (of absurde) samenleving. Donderdag 16 februari: "Sammy and Rosie get laid", Groot-Bnttannië 1987. Regie Ste phen Frears. Lengte 100 minuten Evenals in andere films van de Britse filmmaker Stephen Frears en scenarioschrijver Hanif Ku- reishi, heeft "Sammy and Rosie get laid" opnieuw het ver scheurde, eigentijdse Londen tot onderwerp, waar etnische min derheden zijn losgesneden van hun culturele wortels. Een boeiende film over de problema tiek van de botsing der culturen, kritisch benaderd door een uitste kend regisseur. Vrijdag 17 maart: "Lola", Bondsrepubliek Duits land, 1980, regie Rainer Werner Fassbinder, Lengte: 113 minuten. "Lola" is Fassbinders sarcastische kijk op de jaren vijftig, het Duits land van Adenauer, de periode van het Wirtschaftswunder. "Lola" vormt een deel van Fassbinders films, waarin hij de hedendaagse geschiedenis van zijn land in beeld brengt zoals hij dat ziet. Wat Fassbinder laat zien is de opportu nistische schaduwzijde van de vijf tiger jaren-dynamiek, de donkere kanten van de opgewekte keurig heid. Een fascinerend tijdsbeeld van een intrigerend filmer. Vrijdag 21 april: "Novecento 1 en 2", Italië, 1976. Regie: Bernardo Bertolucci, Lengte per deel: 160 minuten. Als afsluiting van de reeks film voorstellingen van de Filmliga CRL een film van de Italiaanse re gisseur Bernardo Bertolucci, Of liever gezegd: twee films. Het thema van "Novecento" sluit won derwel aan bij dat van de ope- rungsfilm, "Het land van de grote belofte", dat zich ook rond de eeuwwisseling afspeelde. "Nove cento" (1900) behoort inmiddels tot de klassiekers. In "Novecento" schetst Bertolucci in een groots opgezette enscenering de ge schiedenis van de opkomst van socialisme en fascisme in het Italië vanaf 1900 tot heden. Dat doet hij aan de hand van de levensge schiedenis van twee jongens, die in 1900 worden geboren. De ene jongen de zoon van de landeige naar, de andere de zoon van een landarbeidster. Ondanks de maat schappelijke tegenstellingen groeien beide jongens in vriend schap op. Maar ze zullen tevens het slachtoffer worden van deze tegenstellingen. De Filmliga van de Culturele Raad Leusden besluit haaar filmcyclus met dit groots opgezet epos en brengt beide delen op één avond. Een feestelijke marathon-afslui ting, waarbij tevens voor een hapje en een drankje gezorgd zal worden voor een feestelijk pnjsje. Krachtpatsende tractoren in de blubber Pag. 3 Het weer in Leusden: Dieptepunt Pag. 3 Met Aat Daale op de pedalen: Langs het tuinpad van mijn vader.Pag. 4 Sport: Paul Ossendrijver klasse apart op nat parcours in de Ronde van Achterveld Pag. 5 Tour de Junior in hoog tempo van start Pag. 6 Schaken: Bart Uncken neemt koppositie in zomerschaak- competitie over Rubriek: Mininatuurtje Pag. 7 Pag. 7 LEUSDEN- Bij een inbraak m de pastorie van de dorpskerk in Leus den-Zuid werd in de nacht van za terdag op zondag een video-recor der weggenomen. De inbrekers kwamen het pand binnen, door een ruit aan de achterzijde in te slaan. Omdat de bewoners van de pasto rie op vakantie zijn, kon de totale schade nog niet worden vastge steld. AMERSFOORT- De NVSH-afdeling AmersfoortA Gooi houdt zateidag 23 juli een avond voor alleenstaan den. Plaats van handeling is het gebouw van de NVSH aan de Cura- gaolaan 49 in Amersfoort. De avond begint om 21.00 uur. Degenen die meer informatie over de avond willen, kunnen zich 's avonds na acht uur telefonisch in verbinding stellen met nummer 033 - 622217. AMERSFOORT- De Gesloten Beurs, een oraanisatie die bemid delt tussen mensen die spullen wil len ruilen, is tussen 9 juli en 30 augustus gesloten. Daarna is de Gesloten Beurs weer bereikbaar dagelijks van 9.00 tot 11.00 uur, on der nummer 633924. LEUSDEN - De organisatie van de Culturade 1988 vraagt de medewering van Leasde naren, jong en oud, dife als 'straat-artiest' rond de Korf en op de Hamershof iets wil len doen tijdens de Culturade op zaterdag 27 augustus a.s. Dat kan van alles zijn: wie een instrument bespeelt kan meedoen, maar ook andere aktiviteiten komen in aan merking: acrobatiek, goo chelen, jongleren, etc. Voor de aardigste presenta ties zal in het podium-pro gramma tijdens de Culturade in de Korf een plaats worden ingeruimd voor een extra op treden. Men kan zich opgeven bij Fransje Bouvy, telefoon 948715. LEUSDEN- Twee auto's raak ten vrijdagochtend rond kwart voor acht beschadigd bij een aan rijding op de kruising Treeker- weg - Arnhemse weg. Automobi list T.P. uit Woudenberg, die van af de Treekerweg de Arnhemse- weg op wilde rijden, zag daarbij A.C.L. uit Amersfoort over het hoofd. De automobilist uit Amersfoort reed op de Arnhemseweg richting Woudenberg. Hoewel A.C.L. een aanrijding nog trachtte te voorko men, raakten de auto's elkaar. Het vervoermiddel van A.C.L. schampte een boom, voordat hij tot stilstand kwam. Beide voertuigen raakten beschadigd. De wagen van de Amersfoorter is waarschijnlijk total loss. Op de Spijkerplaats werd don derdagmiddag om 14.40 uur een aldaar geparkeerde auto bescha digd bij een aanrijding. De dader is doorgereden. De auto van Van der V. uit Best liep schade op aan de voorzijde. r.en verKeerde mhaalmanoevre kwam een 22-jarige Leusdenaar zaterdagmiddag op een totaal vernielde auto te staan. De be stuurder, T.A.E. van M., haalde op de Heiligenbergerweg, ter hoogte van een scherpe bocht al daar, een voorganger in. Bij het terugkeren op de eigen weghelft bleek het wegdek door regenval te glad om de hoge snelheid van de auto aan te kunnen. De auto sloeg over de kop en belandde in de berm. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto raakte total-loss. Een tot nu toe onbekend geble ven automobilist was er zondag middag de oorzaak van dat de auto van de 46-jange Leusdenaar G.A. O. uit Leusden zwaar beschadigd raakte. De onbekende automobilist nam op de Asschatterweg de bin- nenbocht, waardoor O. moest uit wijken. Bij die manoevre raakte de Leusdenaar de trottoirband en raakte m een slip. De wagen kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De bestuurder bleef ongedeerd. LEUSDEN- In winkelcentrum de Hamershof werd vrijdagavond bij een speelgoedzaak een hond met kleptomane neigingen in het nekvel gegrepen. De hond had zich juist over een pop ontfermd, en wilde daarmee de speelgoed zaak verlaten. Het personeel en de politie konden het beest van aie gedachte afbrengen. Naar het schijnt heeft de hond eerder inte resse getoond voor jurken, die hij bij de Hema van knaapjes lichtte. De eigenaar was zich niet van de duistere praktijken van zijn huis dier bewust. De schade werd ver goed. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de hond beter schap beloofd. (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel 033-630154 ACHTERVELD - In haar 94e levensjaar overleed in Huize St. Joseph zuster Aniceta. Johanna Gerarda Okkersen werd op 19 november 1894 te Mijdrecht geboren. Op 1 maar 1919 trad zij in in de con gregatie van de zusters van St. Joseph, waar zij de naam Ani ceta aannam. Zij werd op 10 oktober 1921 geprofest. Na als ziektenzuster in een zie kenhuis werkzaam te zijn ge weest vertrok zij met vijf an dere zusters naar Noord-Su- matra waar zij behulpzaam waren een nieuwe Missiesta tie op te richten. Dat was in het begin beslist geen gemak kelijke taak, waar zij alle las ten van het eerste begin heeft helpen dragen. Tijdens de Japanse bezetting van het toenmalige Indië werd zij in 1942 geïnterneerd. Dit duurde tot 1945. Na deze internering kwam zuster Ani ceta in 1946 voor goed weer terug naar Nederland. Nadat ze hersteld was van het leed en üjden tijdens haar ver blijf in het interneringskamp kwam zij in 1947 naar Huize St. Joseph in Achterveld. Hier heeft ze jaren dienst gedaan als kosteres van de kapel en was zij tevens hulp in de lin nenkamer. Zuster Aniceta was een sym pathiek lid van de communi teit. Ze had altijd voor ieder een een prettig woord en werd gewaardeerd om haar gulle lach. Ze had ook een prachtige stem waarmee zij ja ren in het koor zong. Een hobby van haar was het ma ken van prachtige stola's. Dit heeft zij gedaan tot het mo ment dat zij bijna blind was. Ondanks haar hoge leeftijd en haar handicap wilde zij nie mand tot last zijn. De nog aan wezige zusters zullen haar ze ker missen en zijn haar heel dankbaar voor hetgeen zij met hen en voor hen gedaan heeft zowel voor de Congre gatie als voor de Missie F LEUSDEN- Het Jongerencentrum De Til houdt vrijdagmiddag 22 juli een wandeltocht voor kinde ren. De tocht is aan de hand van een goede routebeschrijving een voudig te volgen. De tocht voert hoofdzakelijk over wandelpaden. De openbare weg wordt zoveel mogelijk verme den. Hoewel de tocht niet echt het karaktyer van een puzzeltocht draagt, zullen er onderweg wat vra gen beantwoord moeten worden. Daar zijn wat prijsjes aan verbon den. De duur van de wandeling is naar schatting een uur. De Til aan de Hamersveldseweg is het vertrekpunt, waar tussen 13.30 uur en 14.30 uur gestart kan worden. Bij twijfelachtige weers omstandigheden is de Til telefo nisch vanaf 13.00 uur bereikbaar voor informatie over al dan niet doorgaan van het evenement (941826). De kosten voor deelname bedra gen vijftig cent. (advertentie) LEESDER KABELKRANT- KIJKERS HEBBEN EEN STREEPJE VOOR. Want er zijn nog maar weinig gemeenten In Nederland, waar Je op elk moment van de dag of de nacht het nieuws uit' eigen plaats zo snel bij d^ hand hebt. De Leusder Kabel Krant: glashelder nieuws tonder] strepen! FILMLIGA: Een lekker1 tussendoortje".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1