NIEUW! 2X1 LITER LENOR ■ÜP WASVERZACHTERJ ■NET WASHANDJE» VOOR SLECHTS!» 9 CENT I bewezen de aoedkpopste! Epidemie i 'Zielhorst bestaat niet meer' Bert Uneken neemt koppositie over Robm Cook: [oningklaver Hoogvliet Theebuilen Mooie Blanke Champignons Johma Sellerie- Wortelsalade iSë-98 Leverworst wsrsr Originele Hamfricandeau Vincent van Laar van 'De Schothorst': Schakers blijven schuiven iAG 19 JULI 1988 LEUSDER KRANT 'ot het geslacht honingkla- er behoren drie soorten, die l de Nederlandse flora voor innen en een sterke over- enkomst vertonen. Het zijn le Gele-, de Witte- en de Ak- jprhoningklaver. De Witte lOningklaver is te onder- cheiden door de witte bloe ien, maar het verschil tus- en de Gele- en de Akkerho- ïngklaver is moeilijk te ien. Alle drie zijn het forse, jerk vertakte planten. Ze tweejarig, nauwelijks jéhaard en spaarzaam bebla- Ird. )e meeste tweejarige plan- en vormen in het eerste jaar bn bladrozet om pas in het veede jaar in de hoogte te roeien; de honingklavers ormen al dadelijk in het eer- jaar een stevige plant, 60 120 cm hoog, met een ke penwortel voor reser- oedsel en overwintert met winterknoppen. Het tweede jaar ontwikkelen uit die knoppen de bloeiende stengels. De bloemen staan in een lange tros, schuin om- laaggericht en min of meer naar één kant. Na de eerste bloei volgt vaak nog een tweede, waardoor we aan de zelfde plant zowel rijpe peu len als bloeiende trossen kun nen vinden. In het tweede na jaar sterft de plant af. De wetenschappelijke ge slachtsnaam Melilotus is sa mengesteld uit de Griekse woorden meli, wat honing betekent en lotus, wat het woord is voor klaver; dus let terlijk honingklaver. De soorten van dit geslacht be vatten namelijk veel nectar en worden dan ook druk door insekten, voornamelijk bijen, bezocht. De hele plant bevat een hoog gehalte aan cumarine, een zoetgeurende stof die vrij komt als de plant verwelkt. Het is dezelfde stof die voor komt in Reukgras en aan het hooi de typische en lekkere hooilucht geeft. Ook komt het voor in Lievevrouwebedstro. Vroeger werd cumarine veel gebruikt als geurstof in de ta baksindustrie, bij bereiding van parfum en van limona des en bakkerswaren. Van wege de geur werd de ge droogde plant tussen de kle ren en het linnengoed gelegd om motten te weren. De geur kan men nog jaren na het drogen waarnemen. Tegenwoordig wordt cuma rine toegepast als genees middel bij trombose. Het be lemmert namelijk de wer king van vitamine K, dat be trokken is bij de aanmaak van bepaalde stollingsfacto ren. Hierop berust ook de werking bij het toepassen als rattenbestrijdingsmiddel. De ratten gaan dood door inwen dige bloedingen. Van huis is de honingklaver een steppeplant. We treffen ze aan in ruige terreinen zoals opgespoten zandvlak ten en puinstortplaatsen. Ook op stenige plaatsen waar nauwelijks bodem aanwezig is, kunnen ze groeien. G. van L. V/ITTC- AKKCftHGntMc; KLAvtf HOrilMC, KLAVC.R Bewaar uw kassastrookje Kassastrook refund bonnen opsturen. Waardebonnen bij de kassa verkrijgbaar. Inleveren voor 9 augustus 1988. Maximaal 1 uitbetaling per gezin. 20x4 gram£Sr Kabeljauwfilets 400 gram-i»2.69 Goudkuipje 4 soorten -W»-99 WW Geldig van 20 t/m 23 juli 1988. per doos Geldig van 20 t/m 23 juli 1988. Hollandse Tomaten r.l„ 1 4.Q Zachte Grote Puntbroodjes j-oa-J 4Q 500ml 10 stuks 150 gram Smith's Chipito's J*-70 X&r 1 kaas of pinda's Duyvis Brosnoten +e»1.69 Av barbeque of tuinkruiden Dagverse Frambozenvla Chocomel Light 5 x 200 ml 1 pakje GRATIS 6 pakjes3.69 Conimex Boemboe Nassi Goreng of Bami Groente i-W-1.05 Teo Dessertsaus 50 ml. 3 soortenJ«3frl.l9 500 gram kilo Gegrilde Fricandeau 150 gram Rauwe Ham 150 gram ALPHEN A/D RIJN DEN HAAG GOUDA SCRAVENZANDE HAZERSW0UDE KATWIJK LEIDEN MAASSLUIS MONSTER» RUNSBURG VEENENDAAL VOORBURG VOORSCHOTEN WOUDENBERG ZOE TERMEER Geldig van 20 t/m 26 juli 1988. vervolg van pagina 4 Zoals wij vorige week al meldden hadden wij over het gebied, waarin ook deze fiets tocht geprojecteerd is, een ge sprek met medewerkers van De Schothorst (centrum voor natuur en milieu) over de land schappen die onderweg te zien zijn. Deze week vangt onze tocht in Zielhorst aan, nadat wij via de Schothorsterlaan zijn ko men aanrijden. Vincent van Laar, directeur van het Cen trum, is er de man met naar om zich over zaken echt op te win den. Berustend zei hij: „De Ziel- horsterlaan is nu al zo kapot, dat je met meer kunt spreken van een te behouden land schapselement, In de plannen stond dat wel anders. Het was een heel mooi stukje met hak- houtbos, reeèn, bosanemonen, kortom een bijzonder hoekje. Het is allemaal weg. Onherstel baar En er volgt nog meer. Ook Nieuwland zal worden volge bouwd en nog andere stukken natuurschoon. Er komt een stadsdeelpark, maar wat zal dat echt voorstellen? In dit ver band mogen wij een ingezon den stuk van de bekende Hooglander Paul Boon aanha len, waarin hij schreef: „De mooiste groenstrook van Midden-Nederland is verloren gegaan. Er komt een park als illusie van de natuur, een decor van een imaginair buiten." Wat dichterlijke maar zeer duide lijke woorden van een bewoner van een plaats die in 1974 als afzonderlijke gemeente werd opgeheven. Voor het ge meentehuis van Hoogland staat een grafsteen met een Latijns opschrift. De vertaling luidt: „Na te hebben geworsteld zijn wij met bovengekomen." BOEKEN Wie nadere bijzonderheden over deze gebieden en om de omliggende landstreken wil weten moet zich het boek „Landschappen van Nijkerk- Arkemheen" van drs. Frank van Dooren (uitgave Callen- bach) aanschaffen (ook te leen in de bibliotheken). Ook het werk „Landschap van de Gel derse Vallei, Utrechtse Heuvel rug en westelijke Veluwe- zoom" geeft veel informaties over deze streken, waarvan de geschiedenis heel ver terug gaat. Dit werk kunt u krijgen bij De Schothorst. We kunnen overigens zon der meer een bezoek aan dit landgoed aanbevelen, waar een permanente expositie in opbouw is. De medewerkers (in ons vorige artikel noemden wij al Bert Weggelaar) wijzen u er de weg. LEUSDEN - De zomercom petitie van de Schaakvereni ging Leusden kent weer een nieuwe koploper. Bert Une ken won met zwart van Theo Elschot. In een simpele remi sestelling tastte Elschot één keer mis. Uneken sloeg on middellijk toe en wis zo voor lopig de eerste plaats over te nemen van Jaap de Jager, die niet in actie kwam. Ook Ron Flohr, een andere kanshebber speelde niet. Club kampioen Patrick Huis in 't Veld is inmiddels terug van vakantie. Hij won ook zijn tweede partij, zodat hij zeker nog alle kansen heeft om de koplopers te bedrei gen. Donderdag gaf hij Ad Wis man niet de gelegenheid om op nieuw voor een verrassing te zor gen. Wisman zakte terug naar vijftig procent. Altijd nog een uit stekende prestatie, gelet op de zeer sterke tegenstanders die hij tot nog toe heeft moeten bestrij den. Verrassend waren wél de overwinning van Jos Boemaars op Tjerk Zijlstra en de remise die Jan Nijhof tegen Egbert Moed uit het vuur sleepte. De taaie tegen stand die Dick Willigenburg bood aan Jan Snijders oogstte welis waar bewondering, maar zwart bleef uiteindelijk toch met lege handen. Met 2 uit 2 doen Huis in 't Veld en Boogaard nog goed mee. Johan Gerrits is intussen de eerste die alle zeven partijen heeft ge speeld. Met zijn 2Vz zal hij niet helemaal tevreden zijn. Uitslagen: Elschot - Uneken Huis in 't Veld - A. Wisman Boemaars - Zijlstra Snijders - Willigenburg Moed - Nijhof Kampes - Rietveld Gerrits - Voskamp Veenendaal - Berg Stand aan de kop: 1. Uneken 2. J. de Jager jr. 3. Flohr 4. Boemaars 4 Kerkhof 5. Snijders 6. Agterberg 6. Vos 0-1 1-0 1-0 1-0 Vz-Vz 0-1 1-0 0-1 SuitS 5 uit 6 4 uit 5 3/2 uit 5 3/2 uit 5 3!/2Uit6 3 uit 4 3uit4 De thrillers van de Amerikaanse arts en auteur Robin Cook hebben in de loop der jaren grote bekendheid verworven, niet in het minst door de succesvolle verfilming van onder meer 'Coma', door regisseur Michael Crighton, met Genevieve Bu- jold en Michael Douglas in de hoofdrollen. Cook heeft in al zijn thrillers, het zijn er inmiddels een stuk of zes, bepaalde mogelijke misstanden en mogelijke misbruiken in de medi sche wereld aan de kaak gesteld door een 'if-what' analyse. Wat ge beurt er als medici zich niet aan hun ethiek houden, of wat gebeurt er als geld een rol gaat spelen en de medici een speelbal worden van meedogenloze zakenlieden. Wat gebeurt er als de overheid haar controle op het medisch handelen laat verslappen, etc. Sommige van deze thrillers spelen onmiskenbaar in een nabije, niet nader genoemde toekomst, maar altijd wordt een waarschuwende vinger opgesto ken naar het heden. Soms is dat wat irritant en naast de ethiekloze dokters, die zichzelf aan de meestbiedende verkopen, zijn de dokters die het beste met ons voor hebben vaak de redden de engelen, die met gevaar voor eigen leven de mensheid redden van een gewisse, door collega's veroorzaakte, ondergang. Een tik keltje zwart-wit gesteld misschien, maar Cooke's boeken bieden wat dat betreft nauwelijks nog enige verrassing omdat het basispatroon in al zijn boeken veelal gelijk is. Toch is 'Epidemie' allesbehalve saai en zal het de lezer bij vlagen zelfs rillingen bezorgen. Uitgangspunt in 'Epidemie' is een plotseling opstekend virus, dat tal rijke doden vergt, zonder dat de epidemie gestopt kan worden. Ma- rissa Bhimenthal, een jonge vrou welijke arts, krijgt opdracht om te onderzoeken hoe het Ebola-virus een halt toegeroepen kan worden. Ze ontdekt al snel, dat er iets met klopt. De eerste ziektegevallen betreffen steeds artsen, die een congres bijwoonden. Allemaal blij ken ze vlak voor ze ziek werden te zijn overvallen of beroofd. 'Epidemie' is zonder meer een goed geschreven boek. Vlot en spannend, met zoals gebruikelijk weer de nodige kijkjes achter de schermen van de medische we reld. Wie Cook's stijl kent, zal de bekende uitgangspunten voor lief nemen en de medische horror met rillerig plezier ondergaan. Inmiddels zijn er onderhandelin gen over dit boek voor een televi sie-serie AWB uitgevers, Utrecht, paperback, f.25.- S

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7