Op vakantie88 Aanrijding in het buitenland Gevaar op autosnelwegen Met de auto naar Turkije Strafrechtelijke waarborgsom I leiisilen hranE Informatie voor vakantiegangers Verkeersslachtoffers Smartegeld Wegenwachthulp in Frankrijk DONDERDAG 21 JULI 1988 Voorkomen is beter dan genezen. Een feit is echter dat, alle maatrege len van verkeersveiligheid ten spijt, jaarlijks vele verkeersdeelnemers slachtoffer worden van dat verkeer. Recente cijfers over 1985 (gegevens NIPO-onderzoek in opdracht van de Raad voor de Verkeersveiligheid) hebben laten zien dat het nog ernsti ger is dan wij in 1985 (o.g.v gege vens CBS en SWOV) veronderstel den Ruim 210.000 slachtoffers, van wie bij 60% op zijn minst enige me dische hulp nodig heeft. Ruim 50.000 verwondingen die polikli nisch behandeld zijn Ziekenhuisop namen: 25 000 waarvan 4.800 ge vallen van blijvend letsel of invalidi teit. Doden: 1.700. Niet voor niets heeft de ANWB in 1985 een belangrijke stap gezet voor de verdere uitbouw van haar hulp aan verkeersslachtoffers: de telefo nische Informatielijn en de Wegwij zer voor Verkeersslachtoffers. On derzoek heeft inmiddels de reeds bestaande indruk bevestigd dat ver keersslachtoffers in een warwinkel van problemen komen, medische, maatschappelijke, juridische, rela tionele en psychische. Naar schat ting 10 a 20.000 slachtoffers behoe ven psychosociale hulp De vele telefoontjes en de enorme belangstelling voor de Wegwijzer voor Verkeersslachtoffers zijn een bewijs van de grote behoefte aan informatie en hulp. De Wegwijzer beleefde in 1987 een tweede druk (illustratie voorkant wegwijzer), op nieuw met subsidie van het Natio naal Verkeersveiligheidsfonds. Dat houdt in dat er al 100.000 exem plaren de slachtoffers en de .werkers in het veld" hebben be reikt Informatie is heel belangrijk. Maar als de telefoon op de haak ligt of de i Wegwijzer is ingezien, moet het slachtoffer weer verder. Het slacht offer heeft vaak steun en begeleiding nodig in een omgeving die onvol doende op de specifieke problemen van verkeersslachtoffers is ingesteld. Adequate opvang ontbreekt hier. De onderkenning van deze behoefte heeft tot een nieuw initiatief geleid. Er is een samenwerkingsverband ontstaan tussen het Landelijk Over leg Slachtofferhulp (LOS), de Stich ting Instituut voor Psychotrauma (IVP), de ANWB en het Nationaal Verkeersveiligheidsfonds. (Het LOS coördineert een zestigtal landelijk verspreide bureaus die werken met meren deels vrijwilligers Tot deze bureaus kunnen zich slachtoffers van misdrijven wenden. Tol voor kort was er bij de meeste bureaus nog weinig ruimte voor aandacht voor verkeers slachtoffers. Het IVP is opgericht om de zorg voor verkeersslachtoffers te stimuleren In dat kader Is onder meer een onderzoek gestart betreffende de gevolgen van verkeersongeval len op de slachtoffers.) Op jundisch gebied blijkt de stel ling dat in het buitenland alles an ders is telkens weer op te gaan Wie dan ook in het buitenland de (ver keerswet overtreedt, schade of let sel oploopt bij een aanrijding, in conflict raakt met een garage over een niet goed uitgevoerde reparatie enz. enz. kan verwikkeld raken in gecompliceerde, tijdrovende en kostbare procedures. In dergelijke gevallen biedt de in ternationale rechtsbijstandbrief (een onderdeel van de IRK) uitkomst. Op basis hiervan biedt de afdeling Juri dische Ledenservice van de ANWB rechtsbijstand in het buitenland bij onder meer strafzaken, kwesties van schadeverhaal en overeenkomsten Dit geldt niet slechts voor automobi listen, maar voor al diegenen die bijvoorbeeld als fietser, busreiziger, skiër boot- of vliegtuigpassagier, zwemmer of wandelaar in het bui tenland met juridische problemen te maken krijgen. Veelal gaat het ech ter toch om de nasleep van verkeers ongevallen, niet zelden met dodelij ke afloop dan wel lichamelijk letsel. Het behandelen van dergelijke smartegeldzaken vormt een belang rijk aspect van de dienstverlening. Omtrent het begrip smartegeld bestaan nogal wat misverstanden De een denkt dat het iets nieuws en uitzonderlijks is, de ander meent dat het lichtste letsel al een bedrac, een flink aantal nullen rechtvar" In het laatste geval wordt dan r, eens aan de Amerikaanse sif gedacht. Naar het recht vaii meeste landen, waarover de rc| bijstand door de afdeling JuriöS Ledenservice zich uitstrekt, ka$ smartegeld terzake van licharjj letsel worden geclaimd. In e!k>j worden echter zeer verschil» normen gehanteerd voor het a len van de hoogte van het snl geld. Anders dan in Nederland!) nen in sommige landen ook staanden van overledenen snl geld vorderen voor het verliep hun familieleden ,j De afdeling Juridische Lede^ vice heeft m 1987 een recordb^ aan smartegeld verhaald vooh houders die ten gevolge van] (verkeers)ongeval lichamelijk g in het buitenland opliepen. Ei den in dat jaar 159 letselzaken.j wikkeld met als financieel resj een bedrag van in 3.245 095,-. De zaken wero. 17 verschillende landen afg^ keld, met de nadruk als vanou Frankrijk. Uit de cijfers va ANWB blijkt onder meer dat l wel alle West-Europese landt toegekende smartegeldbed: hoger zijn dan in Nederland In 1 en Oost-Europa liggen de becb vaak een stuk lager. Turkije zit als vakantieland ln de lift. Steeds meer mensen ontdekken de vele voordelen van dit vakantie land. Maar wie dit jaar besluit om met de auto of motorfiets naar Tur kije te gaan, doet er verstandig aan een vakantie-casco verzekering af te sluiten. Deze verzekering biedt de moge lijkheid om voor de duur van de vakantie de dekking tegen wettelijke aansprakelijkheid aan te vullen met een casco-verzekering (WA plus cas co wordt in de wandeling nogal eens ,,all risks" genoemd) Dit betekent dat (aanrijdings-)schade verhaald kan worden op de Nederlandse ver zekeraar, ongeacht de schuldvraag. Als men in Turkije door schuld van een ander een aanrijding krijgt en men is slechts WA of WA-plus verzekerd, dan zal men zelf voor het verhaal van zijn schade moeten zorgdragen. De eigen WA-verzeke- raar is in zo'n geval niet tot enige actie verplicht. Bij het verhalen van de schade zal men onder meer op de volgende problemen kunnen stuiten. 1. Het maximum bedrag waarvoor Turkse WA-verzekeraars dekking verlenen, bedraagt ongeveer 500,- voor materiële schade en 4.000,- voor letselschade. In Ne derland bedraagt de dekking in bei de gevallen ƒ2 000.000,- Dat de Turkse bedragen in de meeste ge vallen niet toereikend zullen zijn is duidelijk. De reparatiekosten van een eenvoudige deuk in de auto zijn vaak al hoger Voor het deel van de schade, dat niet vergoed wordt door de Turkse verzekeraar, zal men bij de tegenpartij persoonlijk moeten aankloppen Deze zal dikwijls niet over voldoende financiële middelen beschikken of wellicht de schuld ont kennen. Het aanspannen van een procedure zal dikwijls weinig soulaas bieden Afgezien van de praktische problemen die hierbij spelen, wor den rechtszaken in dit land geken merkt door hun lange duur. Afwik kelingstijden van 3 tot 5 jaar vormen hierbij geen uitzondering. 2. Slechts zelden zal men zijn werke lijk geleden schade vergoed krijgen Vaststelling van de hoogte van het schadebedrag geschiedt op basis van de normen die hiervoor in Tur kije gebruikelijk zijn. Men gaat ervan uit dat de auto in dit land gerepa reerd zal worden. De arbeidslonen liggen op een aanmerkelijk lager ni veau dan in Nederland. Bovendien gaat men minder snel tot vervanging van onderdelen over Een en ander heeft tot gevolg dat de schadever goeding veeled een stuk lager zal uitvallen dan indien de schade in Nederland zou worden afgewikkeld. 3. De schuld van de tegenpartij is dikwijls moeilijker aan te tonen Het vergaren van bewijsmateriaal kan door de taalbarrière en onbekend heid met het land, moeilijkheden opleveren. In een procedure hangt het vaak van de desbetreffende rechter af welke waarde hij aan de verklaringen toekent Ook kan het voorkomen dat de da der niet verzekerd is of geheel onbe kend blijft In zo'n geval kan men in Nederland een beroep doen op het Waarborgfonds Motorverkeer. Tur kije kent zo'n waarborgfonds niet, zodat men in een dergelijk geval nog met de schade blijft zitten. Leden van de ANWB die ten tijde van het ongeval in het bezit waren van een Internationale Reis- en Kredietbrief kunnen voor het voeren van een verhaalsactie een beroep doen op de afdeling Juridische Ledenservice, maar de geschetste problemen be staan natuurlijk ook dan Met het oog op bovenstaande problemen is het raadzaam om voor de vakantie een vakantie-casco-verzekenng af te sluiten. Dit kan een hoop romp slomp besparen en teleurstellingen voorkomen Zojuist vermelde problemen spe len overigens niet alleen in Turkije In vele andere landen kan men soortgelijke problemen op zijn weg tegenkomen (Spanje, Griekenland, Portugal, Joegoslavië, Groot-Brit- tannië)?. Als men daarbij bedenkt dat de buitenlandse vakantiereis in het al gemeen een verhoogd risico op schade met zich brengt (drukte op de wegen, lange reistijden, afwijken de verkeersregels, onbekendheid met de verkeerssituatie), dan is slechts één conclusie mogelijk: een vakantie-casco-verzekering is over het algemeen geenszins een overbo dige luxe! jjiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiLL In Nederland en vele an- dere Europese landen zal de politie na een aanrijding geen proces verbaal opma- ken, indien er slechts spra- ke is van materiële schade. 1 Dit betekent voor de bena- deelde dat hij zelf moet zor- gen voor het verzamelen van bewijs met betrekking tot de schuldvraag. In ieder geval moeten alle gege- vens met betrekking tot de aanrijding worden geno- teerd; dat wil zeggen naam, adres en verzeke- ringsgegevens van de be- trokken partijen en de ge- gevens van de getuigen, plaats, datum en tijd van het ongeval en de toe- dracht. Veel beter is het I nog een internationaal aanrijdingsformulier in te vullen. Dit dient zorgvuldig te geschieden en beide par- tijen moeten het formulier ondertekenen. Veel aan- dacht moet ook besteed worden aan de situatie- schets. Ook foto's kunnen van onschatbare waarde zijn. Helaas komt het niet zel- den voor dat de tegenpartij niet bereid is om medewer- king te verlenen aan de ge- gevensuitwisseling, met name wanneer het er alle schijn van heeft dat hij of zij het ongeval heeft ver oorzaakt. Het taalpro bleem doet dan de rest en het gevolg is dat men als basis voor het schadever haal vaak niet veel meer heeft dan het kenteken van het voertuig van de tegen partij. Vaak is het in het geheel niet of slechts met veel moeite en na lange tijd mogelijk om op basis van het kenteken achter de ge gevens van de verzeke ringsmaatschappij van het betrokken voertuig te ko men. In sommige landen bestaat geen kentekenre gister, in andere landen is het via het kenteken slechts mogelijk om achter de identiteit van de eige naar/houder te komen. In een aantal landen is men sinds jaren verplicht om ten bewijze van het feit dat men verzekerd is een vignet op de voor- of ach terruit te voeren waarop de verzekeringsgegevens staan. Deze landen zijn Italië, Griekenland en Ier land. Het is zaak deze ge gevens (naam van de ver zekeringsmaatschappij. polisnummer, einddatum van de verzekering en het kenteken van de auto) nauwkeurig over te nemen. Nauwkeurig betekent bij voorbeeld in Italië dus niet alleen Lloyd maar Lloyd Adriatico, Lloyd Interna- zionale of Lloyd Italico e l'Ancona. Het is verheugend dat ook in het voor Nederlan ders belangrijkste vakan tieland Frankrijk automo bilisten en motorrijders sinds 1 januari 1986 ver plicht zijn zo'n pasje zicht baar op voorruit respectie velijk spatbord aan te bren gen. Het pasje is overigens niet verplicht voor voertui gen zwaarder dan 3,5 ton. Helemaal waterdicht zal het systeem niet zijn, maar het zal in de praktijk toch veel problemen kunnen voorkomen. Voor landen waarin een goed werkende centrale re gistratie van kentekens be staat (zoals in Nederland) is er weinig behoefte aan een dergelijke sticker. Naast bovengenoemde landen zou het echter voor Groot-Brittannië, Joego slavië en Spanje een uit komst zijn! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Door de hogere snelheden waarmee in Duitsland op de autobanen wordt gereden ontstaan bij het inhalen nogal eens gevaarlijke situaties Uiteraard mag pas van rijstrook gewisseld worden om te gaan inhalen als de linkerrijbaan vrij is, zodat geen gevaar ontstaat voor het verkeer dat al op die baan rijdt. Anderzijds maakt degene die op de linkerrij strook te dicht op zijn voorganger rijdt, zich volgens de Duitse verkeers- wetgeving schuldig aan een zware overtreding. De bestuurder van een auto mag voor hem rijdende auto's niet opjagen en door het geven van lichtsignalen naar de rechtemjstrook dwingen Uit een recent Duits vonnis blijkt dat een automobilist de bestuurder van een vóór hem rijdende auto ernstig in gevaar brengt, wanneer hij op een atstand van ongeveer een kilometer regelmatig tot', zo'n twee meter nadert. Niet minder gevaarlijk en roekeloos handelt naar mening van de Duitse rechter een inhalende autonjder, die na de inhaalmanoeuvre vlak voor de gepasseerde auto naar rechts gaat, om deze tot bepaalde reacties te dwingen snijden"). Zelfs indien beide voertuigen elkaar niet raken omdat de inhalende auto sneller is, is er sprake van een gevaarscheppende manoeuvre omdat de „gesneden' automobilist op een botsing rekent en in geval van een uitwijkmanoeu-1 vre een ernstig ongeval kan ontstaan. Soortgelijke gedragingen worden in Duitsland dan ook met gevoeli" ge geldboetes bestraft Dagelijks krijgt de afdeling Jundi- sche ledenservice van de ANWB de volgende vraag voorgelegd: „In mijn vakantie ben ik bij een snel heidscontrole in Frankrijk aange houden. Ik moest een flinke boete betalen (meestal Frs 900,-) Nu een paar maanden later, ontvang ik een stuk uit Frankrijk, waaruit ik opmaak dat ik nóg eens een fors bedrag moet betalen!" Direct daarop wordt dan nog gemeld dat het een duidelijk geval van „buitenlanders pesten" was, want de Franse automobilisten werden niet aangehouden De overtreding en het land variëren, maar de vraag blijft steeds dezelfde. Hoe zit de vork nu werkelijk in de steel? In populaire vakantielanden als Frankrijk. West-Duitsland, Zwitser land, Oostenrijk en België kent men een systeem van waarborgsommen. Wanneer een buitenlander een ern stige verkeersovertreding begaat, dan wordt van hem een waarborg som („Sicherheitsleistung", „con signation" of „caution" genaamd) geëist De reden is eenvoudig: met uitzondering van België kunnen der gelijke zware overtredingen niet di rect door betaling van een boete met de politie worden afgedaan (de zo genaamde politietransactie). Zware overtredingen moeten namelijk voor de rechter komen. Deze be paalt de hoogte van de boete Aangezien de Justitie in de ge noemde landen weet dat het vaak onmogelijk is om een strafvonnis tegen een buitenlander ten uitvoer te leggen laat men de overtreder een som geld betalen als waarborgsom voor de te betalen boete. Dit dus onder het motto: eerst maar incasse ren en dan kijken we wel verder Het bovenstaande verklaart ook waar om alleen buitenlanders dit lot ten deel valt Ingezetenen kunnen ge woon op kenteken worden bekeurd en het is betrekkelijk eenvoudig om een veroordeling tegen een ingezete ne ten uitvoer te leggen. Na enige tijd ontvangt men dan bericht over de opgelegde boete („Bussgeldbescheid". „Strafverfü- gung" of „ordonnance pénale") Deze boete wordt geheel of gedeel telijk verrekend met de waarborg som. Meestal is het bedrag van de boete (met de gerechtskosten) gelijk aan het reeds als waarborgsom be taalde bedrag, soms moet men wat terugontvangen of bijbetalen Dit betekent dus dat het ogen schijnlijk zo alarmerende stuk dat men ontvangt (of door de politie van de woonplaats krijgt uitgereikt) meestal slechts inhoudt dat de zaak zonder verdere consequenties is af gedaan. Overigens kan het ook gebeuren dat men in plaats van het vonnis een oproep om ter zitting te verschijnen ontvangt. Verschijnt men niet dan volgt een verstekvonnis. Terecht, die boete, of niet' Indien men meent dat het opleggen van de boete niet terecht is, dan kan beroep worden aangetekend. Dit heeft natuurlijk al leen zin als er daarvoor voldoende juridische aanknopingspunten zijn. Een simpele ontkenning tegenover een proces verbaal van de politie is natuurlijk geen juridisch verweer. De termijn voor hoger beroep is vaak erg kort (In Duitsland bijvoorbeeld maar twee weken Het is daarom beter om tijdig overleg te voeren met de ANWB (voor leden) of de rechts- bijstandverzekeraar Niet pas op het moment dat de gerechtelijke in stantie de boete bepaald heeft, maar zo spoedig mogelijk na het betalen van de waarborgsom, zodra men terug is in Nederland. Indien men in het bezit is van een Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB kan de afdeling Juridische Leden service dan eventueel - kosteloos - rechtsbijstand verlenen. Met betrekking tot de hoogte van de waarborgsom in Duitsland nog het volgende: Bij de vaststelling van de hoogte van de waarborgsom (door een politiefunctionaris, in ern stiger gevallen na telefonisch overleg met een Officier van Justitie) baseert men zich op het netto-inkomen. De uiteindelijk op te leggen boete is na melijk afhankelijk van het inkomen van de overtreder. Iemand met een flink salaris betaalt meer dan iemand die weinig verdient. Men is niet ver plicht omtrent de hoogte van het inkomen informatie te geven. Zegt men niets, dan wordt een netto-in komen van zo'n 2000,- aange houden, hetgeen vaak laqer is dan in werkelijkheid. Doet men geej spraak of smokkelt men wat geen niet strafbaar is) dan kan^ de waarborgsom en de boete« len! Een slotopmerking geldt voc gië. daar kan de politie ook er verkeersovertredingen veelal1 afdoen. Kan of wil men de boel betalen (omdat men bijvoorbeli zaak beslist voor wil laten k<| dan wordt er een waarborgsc^ gelegd In alle genoemde 1^ geldt dat als men boete of waaj som niet kan of wil betalen er 3 gelegd kan worden op zakew waarde. In het ergste geval wif beslag gelegd op de auto. In B^! dit zelfs de regel. i r I Een paar maanden geleden verscheen een bericht in de krant, v werd vermeld, dat automobilisten met pech in Frankrijk, sinds 1 jani beroep zouden kunnen doen op een „feilloos werkende wegenwachtc satie". Deze organisatie, de Automobile Club Secours (ACS) maakt geen g van patrouillerende wegenwachtauto's maar van een gratis telefooi mer. Belt men dat nummer, dan is er binnen een half uur een officieel d; ACS aangewezen reparateur ter plaatse, die de auto probeert te repare als dit niet binnen een half uur lukt, de auto naar een garage sleept AIg bericht Wie denkt als ANWB lid - Reis en Kredietbriefhouder kosteloos brand te worden geholpen, zoals b v. door de Strassenwachthilfe ADAC in Duitsland of de Tounng Wegenhulp van de Belgische Club bedrogen uit. ANWB-leden kunnen dus geen gebruik maken van de wegenwacht. Daarvoor dient men namelijk lid van de ACS te zijn. 1 geen lid, dan wordt ook geen hulp langs de weg, tegen betaling, ge Bovendien werkt men met contractgarages Deze zijn niet geneigd vee de weg te sleutelen Het gebruikelijke Franse systeem is nu eenmaa wegslepen daarna repareren. Op de Autoroutes opereren trouwe contractgarages van de Societe d'Autoroutes. Deze hebben het weg monopolie, waaraan de ACS zich net zo goed heeft te houden. Oj trajecten blijft alles dus bij het oude en biedt de ACS geen enkele h Al met al heeft het dus weinig zin de ACS te bellen, nog afgezien v taalprobleem. ANWB-leden/IRK-houders doen er het beste aan bi contact op te nemen met het ANWB Steunpunt in Lyon

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4