'on Rademaker viert eerste ustrum in de Tour de Junior Week programma Tour de Junior Praktische Gids voor verzorgers van thuiswonende ouderen 'Ik hoop, dat u het hier leuk zult vinden' )pulaire microfonist jaarlijks in Achterveld Vakantie-wonmgruil meer in trek bij ouderen 'Voor Elkaar': Ons Genoegen DONDERDAG 21 JULI 1988 7 ACHTERVELD - „Het is niet erg als het zo nu en dan hier jent. Want Achterveld is de enige plaats in Nederland met bomen. Als u daar gaat staan blijft u dus droog". >orden van de man, die voor de vijfde keer de microfoon ateert in de Tour de Junior en dus zijn eerste lustrum viert en it zijn royaal geschakeerde woordenstroom en een niet afla- id enthousiasme elk wielerevenement van begin tot einde i extra dimensie weet te verlenen. 3e man in kwestie heet Ton Ra maker, 65 jaar jong en zoals hij fzegt „gek van de wielersport". bedient de micro bij kleine en te ronden m den lande al een art eeuw. Het is begonnen toen met een bus vol andere wiele- thousiastelingen naar de ver arde Antwerpse Zesdaagse sde en zijn reisgenoten meen- n, dat Rademaker minstens zo sd commentaar kon leveren als toenmalige speaker, de ju- Hans van de Vlugt. 'on Rademaker waagde een ge en hij bleek het uitstekend te kunnen doen. Hij debuteerde in de Ronde van Soest, vijfentwintig jaar geleden. Gaandeweg kreeg hij be kendheid als microfonist bij wieler ronden en nam vaak de taak over van bekende collega's in de pro fessie als Barend Barendse en Pe ter Knegjens. Rademaker was in die dagen geen professional; dat is hij overigens ook nu nog niet en zal dat ook nooit worden. Aanvankelijk was hij inko per bij een plasticbedrijf, tot hij om gezondheidsredenen werd afge keurd. „Daarna trof ik het buitenge woon goed. Ik kreeg een aanstel ling bij het computerbedrijf Ormas, waarvan de leiding buitengewoon wielersportminded was. Men sponsorde een profplqeg en ik werd aangesteld als verzorger. Dat betekende bijvoorbeeld de massa ge en de ravitaillenng. Tot mijn ploeg behoorden mannen als Harm Ottenbros, Ben Janbroers en Klaas Balk om maar eens een paar namen te noemen. Mijn direkte chef was Gerard Bleker, een Leusdenaar overigens aan wie ik de beste her inneringen bewaar". GROENE TRUI Ton Rademaker is Bilthovenaar van geboorte. Op zijn vrije dagen - en zelfs voor de 65-jarige blijken dat er met eens zo erg veel te zijn als men zijn na-arbeidzame dagen op de juiste wijze weet in te vullen - klimt hij graag op zijn racefiets. Dat is dan ook de reden, dat hij graag eens van tijd tot tijd binnen valt bij zijn plaatsgenoot Jean-Paul van Poppel. „Jean-Paul heeft een enorme collectie wielersportkle- ding. Daarom vroeg ik hem on langs of hij niet een goede wieier- broek over had. Dat had hij inder daad, maar hij gaf me er meteen een groene trui bij, die hij in de Tour de France vorig jaar had ge wonnen. Als ik nu om de Loos- drechtse plassen ga fietsen rijd ik permanent m de groene trui", aldus Ton Rademaker, die de Tour de Junior in Achterveld steeds meer als een groot feest gaat beschou wen. En daarvan dan ook duidelijk het bewijs levert door de manier, waarop hij elke keer weer opnieuw op kleurrijke wijze de kijkers rond het circuit deelachtig weet te ma ken van zijn ongekunsteld en wel gemeend enthousiasme voor wat in zijn leven een prominente plaats heeft ingenomen: de wielersport. Microfonist Ton Rademaker. Donderdag 21 juli 18.45 uur Wegwedstrijden over 4, 5 en 6 ronden. Vrijdag 22 juli 09.30 uur Persoonlijke tijdrit over 1500 m.; 18.45 uur Wegwedstrijden over 4, 5 en 6 ronden. Zaterdag 23 juli 13.00 uur Kriterium (als dinsdag); 20.00 uur Feestelijke prijsuitrei king in „Ons Gebouw". vervolg van pagina 5 ie sfeer in de groep vooraan tekend. Het vijftal werkte goed ten. Daardoor kon de voor- i>ng op het peloton, dat tiental ronden niet wist hoe het belang deze vlucht te moeten inschat- snel oplopen tot boven de itig seconden. ►e coup van Jeroen van Hoorn igde perfect. Na enige vertwij- pogingen van de 'azen', die in het peloton opgesloten za- staakte de grote groep het ver- Met name Niels van der Steen, later beweerde zijn eigen kan te hebben opgeofferd aan die ploeggenoot Van Hoorn, Mi- ,el Boogerd, Steven Calland en Irew Walker deden nog pogin- i om het hazepad te kiezen. De narrages misten echter ded iituiging die nodig was om uit de ep van de grote groep te blij- L >e groep 'Van Hoorn' spon daar- garen en zag de voorsprong itaag oplopen. En een kleine andere favorieten zich nu al gesla gen voelen, zal er elke dag aange vallen moeten worden, om nog iets aan de stand van zaken te verande ren. Jeroen van Hoorn heeft voorlopig echter de gele trui stevig om de schouders en het zal moeite kosten hem er nog uit te rijden. Over zijn vlucht van dinsdag was hij kort en duidelijk: „Zo vroeg in de koers ontsnappen leek me goed. In de aanval gaan, dat is mijn manier van rijden". DERE RITZEGE De strijd bij de 12/13-jarigen wordt gedomineerd door Charles Overgaag, die de derde ritzege voor zich opeiste. Na de wegwed strijd op maandag en een gedeelde eerste plaats in de bergtijdrit op dinsdagmorgen, pakte Overgaag in het criterium op dinsdagavond zijn derde gele trui. Overgaag won de sprint van het peloton, dat bij aankomst nog uit vijftien man be stond, en liet daarmee Vincent Swart en Maurice van Rijn zijn hie len zien. Nico van der Heiden en Bernd Wiekema pakten bonifica tieseconden op de meet, door als vierde en vijfde aan te komen. In het algemeen klassement leidt Charles Overgaag, voor Bernd Wiekema en Nico van der Heiden, die rspectievelijk negen en veer tien seconden op de gele trui toe geven. Beste meisje is de twaalfjari ge Bngitta de Jong, die in de alge mene rangschikking de veertiende plaats bezet op vijfentwintig secon den van de leider. Bij de veertienjarigen was de Ita liaanse Belg Gianni Rivera de snel ste sprinter. Rivera won de spurt van het peloton en hield de West duitser Frank Nolten en Mark Oude-Aarninkhof achter zich. Ro bert Witman en Martijn Franke be zetten de vierde en vijfde plaats in de dagklassering, en pakten daar mee een paar tellen winst in het klassement Frank Nolten blijft, mede dankzij de winst in de bergetappe, lijstaan voerder, zij het met minimale voor sprong op Martijn Franke (op drie seconden) en Gianni Rivera (op vier seconden). Mark Oude-Aar ninkhof en Robin Grooteboer lig gen ook nog in kansrijke positie, zodat de strijd om het geel nog in alle hevigheid zal moeten losbar sten. Willeke Stoel is het best geklas seerde meisje in deze categorie. Zij neemt de achttiende plaats in m het algemeen klassement, op 42 se conden van Frank Nolten. ACHTERVELD - Aan de on derlinge schietwedstrijden groot kaliber op de buitenbaan te Scherpenzeel namen zeventien leden deel. G. Schimmel werd dit maal eerste werd met 89 punten. De overige uitslagen: 2. J Does 88pnt. 2. J. E. van Hamersveld 88pnt. 4. H.J. van Ruitenbeek 87pnt. 5. A van Daatselaar 86 5. P. Smink 86 5. J. van Rossum 86 8. W. Luttikhuizen 85 9. L. van Hamersveld 84 9. L. v.d. Ven 84 11. W. Voskuilen 83pnt. 12. G. van Hamersveld 81pnt. 13. W. v.d. Kletersteeg 80 14. M. Cornelissen 79 15. G. Daatselaar 78 16. G. Tolboom 75 17. A Vlug 68 Charles Overgaag kwam dinsdag als eerste over de meet. twintig ronden voor het einde, kre gen de de leiders op het korte par cours de staart van het peloton m het vizier. Dat werkte op gele trui drager Jeroen van Hoorn als de bekende rode lap op een stier en onder zijn leiding kwam de aan sluiting elf ronden voor het einde tot stand. De veelvraat uit Rotterdam nam daarmee echter nog geen genoe gen. Van Hoorn nestelde zich snel weer aan het hoofd van het peloton, om opnieuw uitbraakpogingen te wagen. Dat lukte niet, maar het toonde eens temeer aan dat de Rotterdammer in een bloedvorm steekt. Drie ronden voor het einde spurtte het peloton af, om de kop groep de kans te geven onderling de dagprijzen te laten verdelen. De man van de dag, Jeroen van Hoorn, pakte met overtuiging de eerste plaats, gevolgd door Jeroen Swart en Mike Hassing. Andreas Nolten en Mark Varkevisser vielen net naast het podium, maar deden goe de zaken in het algemeen klasse ment. Voor de rest van de ronde kun nen de ontwikkelingen op dinsdag zeer positief uitwerken. Tenzij de Vakantie houden hoeft tegenwoordig niet meer duur te zijn. Een apparte ment of huis huren is duur en als je een paar weken gebruik maakt van een hotel kun je ook een gepe perde rekening verwach ten. Een aantal senioren heeft een goedkope ma nier van op vakantie gaan ontdekt. Zij zijn lid gewor den van de Landelijke Or ganisatie Vakantie-Wo- ningruil in Drachten. Zo kunnen zij zich een gratis verblijf in andermans huis bezorgen. Sinds 1980 bestaat in Neder land een organisatie die zich bezig houdt met vakantie-wo- ningniil. Voor 25 gulden per jaar is men lid en kan men beschikken over een groot aantal adressen van mensen die voor een paar weken hun woning willen ruilen. Met ge sloten beurzen kan men zo naar een zelf uitgezocht vakantieadres gaan. In Neder land telt de organisatie al meer dan zevenduizend leden. Deze manier van vakantie houden slaat kennelijk erg aan. Je bent in huis van een ander en past op dat huis, de planten en eventuele huisdie ren terwijl een ander in jouw huis verblijft en daar de boel in de gaten houdt. Het succes heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat men graag het risico wil uitsluiten dat vast zit aan een woning die men onbe heerd achterlaat. Dat risico wordt nu opgevangen doordat het huis toch bewoond blijft. Dat geeft een rustig gevoel. AFSPRAKEN Men kan ruilen, zowel met iemand in het buitenland als met iemand in eigen land. De meeste deelnemers ruilen in Nederland. Doordat men eerst bij elkaar op bezoek gaat, weet men tevoren wat voor vlees men in de kuip heeft. Men kan dan ook duidelijke afspraken maken over het wel of niet gebruiken van bijvoor beeld huishoudapparaten. Ze ker als er huisdieren zijn is het bijna noodzakelijk om precies te weten hoe men daar mee dient om te gaan. En op vakan tie gaan in het besef, dat de planten bij thuiskomst niet ver pieterd zijn is ook een aange name gedachte. SENIOREN Het zijn niet alleen jonge mensen die van deze vakan- tie-worungruil gebruik maken. Een groeiend aantal senioren vindt dit een prettige manier van vakantie houden. Zij heb ben immers veel vrije tijd, zijn dikwijls reislustig, maar vin den een huis huren of in een hotel verblijven toch te duur. De Landelijke Organisatie Vakantie-Woningruil (LOVW, telefoon 05120-20818) te Drachten bemiddelt tussen Nederlanders, die oppas voor hun huis willen hebben en Ne derlanders, die oppas willen zijn. Deze bemiddeling is zo'n „Onderlinge hulp, niks bijzonders, dat doe je toch ge woon." Onderlinge hulp in gezin, familie en buurt wordt veelvuldig gegeven. Vaak als de gewoonste zaak van de wereld. Om deze hulpverleners te ondersteunen, him taak te verlichten heeft het Studie- en Informatiecentrum voor Ouderenbeleid in Den Haag een praktische gids uitgege ven: „Voor Elkaar". Een zoon doet de geld zaken voor zijn oudere moeder en houdt de tuin voor haar bij. Een schoon dochter wipt regelmatig even langs bij haar schoonouders om de ra men te zemen of de keu ken een grote beurt te ge ven. Een oudere man doet de boodschappen voor zijn vrouw, die slecht ter been is geworden. Deze rij voorbeelden kan einde loos worden uitgebreid. De meeste ouderen die hulp nodig hebben, krij gen die verzorging thuis van hun partner, van kin deren, vooral (schoon-) dochters en van kennis sen en buren. Voor al deze hulpverleners kan het belangrijk zijn te weten op welke voorzieningen en regelingen zij een beroep kunnen doen. Het boekje „Voor Elkaar" geeft een overzicht van deze voor zieningen en besteedt ook succes, dat sommige senioren wel zes keer per jaar planten en poes van een ander verzor gen. Men kan namelijk ook passen op het huis van een ander zonder dat men ruilt. Vooral ouderen doen dat. Zij kunnen zo een paar weken in een leuk ander huis wonen in een mooie omgeving, zonder dat ze hun spaarcenten hoeven aan te spreken. VERZEKERD Voor 25 gulden is men een jaar lid van deze bemidde lingsorganisatie. Men knjgt dan het blad waarin de vragen naar en aanbiedingen van o.a. vakantie-oppas staan. Het lid maatschap houdt ook in, dat men verzekerd is tegen aan sprakelijkheid bij schade en tegen de kosten van rechts hulp. Je woning een tijdje ruilen met een huis in Australië, in een Europees land of in de Verenigde Staten of in eigen land blijkt een aantrekkelijke manier van vakantie-houden te worden. Ook de oppas door het in het huis van een ander te gaan wonen slaat aan. Via 05120-20818 kan men alle in lichtingen krijgen. aandacht aan regelingen waarop de verzorgde ou dere aanspraak kan ma ken. HULPINSTANTIES De gids geeft informatie over belastingen o.a. over af trekposten. Ook wordt de Al gemene Arbeidsongeschikt heidswet en de Bijstandswet besproken. Gewezen wordt op de rol van de huisarts bij de hulpver lening. Ook wordt duidelijk gemaakt wat men kan ver wachten van het Algemeen Maatschappelijk Werk, de Ge zinsverzorging en Wijkverple- ging-Kruiswerk. Ook krijgt het ontstaan van particuliere bu reaus voor thuiszorg aandacht (deze bureaus zijn meestal nogal commercieel). Tafeltje- dek-ie is al wel bekend. Sommige instellingen geven hulp aan huisgenoten van thuiswonende gehandicapten, door hun verzorgende taak tij delijk over te nemen. Ook voor hulp bij het begeleiden van stervenden kan men op be paalde stichtingen een beroep doen. Ook wordt ingegaan op de voorzienmgen waarbij de ou dere thuis blijft wonen, terwijl de noodzakelijke hulp of ver zorging tijdelijk buitenshuis wordt gegeven. Dat kan zijn: dagopvang, nachtopvang, dagverzorging, tijdelijke op name of dagbehandeling. VRIJWILLIGERS HULP De brochure vermeldt bo vendien welke groepen hand en spandiensten verlenen op vrijwillige basis zoals UW, Hu- manitas, de Ouderenbond, Vrouwenverenigingen. Ker kelijke groeperingen, de Zon nebloem, de Welfare van het Rode Kruis. Ook worden tele fooncirkels genoemd. En voor mensen die het allemaal teveel wordt, is er altijd nog de telefo nische hulpdienst. Deze gids voor verzorgers van thuiswonende ouderen geeft een duidelijk overzicht van instanties en regelingen. Verzorgers en ouderen zelf kunnen snel vinden wat er aan steunmogelijkheden zijn. Jam mer is, dat de illustraties nogal ouderwetse ouderen laat zien met gebogen ruggen, uitge zakte lijven en met een haar dracht (zoals de tekening laat zien), die je bij ouderen toch met veel meer tegenkomt. Aanschaf is echter geen mis koop. Door storting van 2,50 op postgiro van de N.F.B. Ei- senhouwerlaan 114. Den Haag (vermelden: „Voor Elkaar") ontvangt men deze praktische gids voor verzorgers van thuis wonende ouderen. „Enjoy", dat is het woord, dat ik ontzaglijk veel gehoord heb tijdens mijn verbhjf m Amerika. Het is te vertalen met: gemeten van, zich amuse ren, Jeuk vinden en met alles wat daar op hjkt. Het bhjkt m Amerika de gewoonste zaak, dat men je dat toewenst. Als je in een restaurant komt, ook in heel eenvoudige, stelt degene die je gaat bedie nen zich meestal voor: „Tm John" of „Diana". „Ik mag u bedienen. Ik hoop dat u het hier prettig zult vinden en heerlijk zult genieten van uw maaltijd. Hier heeft u alvast een glas water (met ijsklontjes)." Na de maaltijd wenst John of Diana je nog een genoeglijke avond: „Enjoy your evening" Ook in de wikkels viel me de prettige en meestal hartelijke bediening op. Men slooft zich uit om antwoord te geven op je vragen en als je iets niet kunt vinden, dan is men steeds ui terst voorkomend en behulp zaam. De gekochte spullen worden voor je ingepakt in (gratis) plastic of papieren zakken. Dikwijls brengt men zelfs alles per karretje naar je auto. Ik heb deze manier van doen als heel aangenaam erva ren, zowel in Flonda als m Ca lif ornië. Ook andere Nederlan ders die ik ontmoette, vonden het één van de prettige dingen in Amerika, dat men over het algemeen zo hartehjk en vrien- dehjk is. Toen ik hierover sprak met Amerikanen, die zelfm een supermarkt werken, vertelden zij dat zij er steeds door hun chef sterk op gewe zen worden om vooral vrien- delijk te zijn: „de klant is en blijft immers koning. Hier m Nederland krijg ik verschillende reacties als ik vertel over de vriendelijkheid van de meeste Amerikanen. Iemand reageerde met: „Nou, dat stelt niets voor, want dat is helemaal niet echt gemeend, alleen maar aangeleerd. Waarop een ander zei: „Wat kan mij dat schelen. Ik word hever leuk behandeld, ook al is dat aangeleerd, dan dat ze me met een sjagrijnig gezicht behandelen. Een ander zei: „Dat komt ze ker door de zon. Met alsmaar lekker warm weer ben je van zelf vriendehjker dan met die eeuwige regen." Daar zit veel waars in, al waren ze ook in regenachtig New York meest al hartehjk. (In sommige win kels daar werd het personeel minder vriendehjk, hoewel nog steeds niet onvriendehjk, als het doorhad dat je niet zou kopen.) Misschien heb ik het getroffen, maar die vriende- hjkheid was wel een prettige ervaring. Weer m Nederland let ik wat meer op hoe ze je hier tege moet treden. Ik moet zeggen dat het ook hier, zeker in Leus den, vaak uitstekend is. En ik ben het helemaal eens met ie mand die opmerkte: „Het hangt ook erg van jezelf af. Als je prettig bent tegen het win kel- of restaurantpersoneel, dan is men ook vriendelijk te genover jou. Vriendelijkheid werkt aanstekeUjk.Dan wordt winkelen inderdaad weer „fun" en wil het „enjoy you". VUT-ter O ja, nog een opmerking. Ik heb, indirect, gehoord dat een lezeres „erg kwaad" was over mijn cursiefje over het ontbre ken van hondepoep m Ameri ka. Het is jammer, dat ik alleen maar iets vaags negatiefs heb gehoord. Ik houd mij aanbe volen van op- of aanmerkingen op mijn stukjes, maar dan wel rechtstreeks aan de redactie. Dan kan de redactie van de Leusder Krant of ikzelf eventu eel reageren. Nu weet ik te weinig over de reden van de kwaadheid.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7