Optreden Achtervelders in Oostenrijkse Kleinlobming dwong bewondering af Auto Leusden van start Bouwdorp staat in teken van circus zakelijkheden nieuwe —uit net bedrijfsleven f™ 1 I krant: Grandioos tegenbezoek van DWS: Nieuw garagebedrijf aan de Klokhoek Van tot en met 20 augustus op terrein bij De Hamershof: Zomercompetitie SVL: Wikke I DINSDAG 26 JULI 1988 ACHTERVELD - Na maanden van voorbereiding door een co mité van de muziekvereniging D.W.S. uit Achterveld was het vrijdag 15 juli dan zo ver. Om 2.30 uur 's nachts vertrok een bus met muzikanten, tamboers, de Tiroler kapel, majorettes en sup porters naar Kleinlobming in Oosterijk. De Musikverein aldaar bestond 60 jaar. De muziekvereniging D.W.S. was door de jubilerende vereniging uitgenodigd dit grote jubileumfeest met hen te komen mee maken. Drie jaar geleden was de betref fende vereniging te gast geweest in Achterveld in verband met het 50-jarig bestaan van D.W.S. en het 10-jarig bestaan van de Tiroler ka pel Na ongeveer 1300 kilometer en zestien-en-een-half uur rijden arri veerde men de vrijdagavond in Kleinlobming. Hier werden de gasten hartelijk verwelkomd door veel Kleinlobmingers en een aan tal Achtervelders dat al per eigen vervoer gearriveerd was. Bij aankomst m café - hotel Hub- man werd bekend gemaakt in welk gastgezin, hotel of pension men dit lange feestweekend zou logeren. De ontvangst in de gast gezinnen was hartelijk. Na een op frissing en een heerlijke warme maaltijd ging men naar de grote feesttent, waar de gasten officieel werden verwelkomt door de heer Herbert Egger, burgemeester van Kleinlobming. Hij wenste allen een muzikaal en prettig weekend toe. OPTREDENS Hiema volgde een optreden van D.W.S. dat een aantal marsen ten gehore bracht. Dit optreden werd door de vele aanwezigen in de feesttent met een daverend ap plaus beloond. Vervolgens was er een optreden van de jubilerende vereniging. Na een korte pauze volgde het op treden van de Oostenrijkse band "Early Birds". Deze band vulde de rest van de avond met fantastische muziek. Tot in de late uurtjes werd er in een leuke sfeer gedanst. RIJSCHOOL De zaterdagmorgen werd er een rondrit met de bus gemaakt. Aller eerst werd een bezoek gebracht aan de bedevaartplaats "Maria Lankowitz" Na de bezichtiging van het schitterende Mariabeeld aldaar werd de tocht voortgezet naar de Stubalpe. Hier kon men de mooie en beroemde "Lipizzaner" bewonderen. Dit zijn de bekende paarden die optreden bij de Spaanse Rijschool in Wenen. Vervolgens werd de tocht voort gezet naar Salla. Hier werd een mooie tuin bezichtigd waarin een aantal houtsnijwerk beelden te zien is. Na van een heerlijk diner te hebben genoten werd deze tocht beëindigd bij de feesttent. Daar speelde de Musikverein Klienlobming een aantal marsen aanwezigheid en de medewer king. Er werd ook een aantal toe spraken gehouden die werden af gewisseld met het spelen van mar sen. Een heel indrukwekkend ge heel. ONDER INDRUK Hierna ging het weer in optocht naar de feesttent waar de meeste muziekkorpsen een concert ga ven. Als laatste was er het optreden van D.W.S. onder de leiding van de dingent Henry van Loo werd dit De jubilerende muziekvereniging uit het Oostenrijkse Kleinlobming. die haar zestig-jange jubileum vierde. Vele Achtervelders waren daarbij aanwezig. en gaf de Musikverein Margare- then een mooi concert- De dag werd besloten met het op treden van de Oostenrijkse band "Grazer Spitzbaum". Ónder de door hen ten gehore gebrachte muziek werd het weer een gezel lige avond, dit onder het genot van pullen bier, glazen wijn en heerlijke "schnaps". Ook dit feest ging weer door tot in de kleine uurtjes. De zondagmorgen om 8.45 uur on der een stralende zon op het gras veld naast de feesttent een H. Mis opgedragen, m.m.v. de jubile rende muziekvereniging. Na afloop van deze mis volgde Frun- schoppen in de feesttent. Als eerste werd hier een optreden verzorgd door de muziekver eniging D.W.S., de tambours en de majorettes met lichte muziek en show. Het tweede deel werd verzorgd door de Hinterfelder Musikanten. Tussen het spelen door werden de aanwezigen ver maakt door een conferencier die met zijn "witzen" de lachspieren vele malen in bewging wist te brengen. OPTOCHT De middag werd begonnen met een hele mooie optocht door het dorp waaraan ook een aantal mu ziekkorpsen uit de omgeving deel nam. De optocht werd vooraf ge gaan door een mooie versierde koets, getrokken door twee paar den. In de koets was een jubilaris gezeten, een muzikant van de Mu sikverein Kleinlobming die zestig jaar lid van de betreffende ver eniging was. Na aflocp van de rondgang stelden de muziekkorp sen zich. op, hetgeen een heel kleurrijk gezicht was. Alle aanwe zigen werden van harte verwel komd en dank gezegd voor de LEUSDEN- Leusden heeft sinds het begin van deze maand een nieuw garagebedrijf binnen haar grenzen: op de Klokhoek (nr. 16 e) ging op 5 juli Auto Leusden, offi cieel Ford-dealer, van start. Auto Leusden opende onlangs haar deuren aan de Klokhoek. De naam Auto Leusden is vol gens manager Van Diest bewust gekozen:,, We willen de Leusdense bevolking een servicepakket bie den, dat op de lokale situatie is toegesneden. En voor Leusden is dan met name de forensenservice van belang. Die forensenservice houdt m dat iemand die zijn auto bij ons voor een servicebeurt aan biedt, als hij dat wil zolang een andere auto tot zijn beschikking kan krijgen. En dat is in een ge meente als Leusden, waar veel mensen buiten de gemeentegren zen werken, niet onbelangrijk". Daarnaast verleent Auto Leus den hand- en spandiensten op het gebied van leasing, onderhoud en verkoopbegeleiding. Manager van Diest zwaait de scepter over drie medewerkers, waaronder verkoper J. van der Lin den-en eerste monteur G. van Dijk. Daarnaast is er nog een quickservi- ce-monteur in de werkplaats werk zaam. In de nieuwe behuizingj^an Auto Leusden, is op de circa 200 m2 grote verkoopvloer ruimte om ongeveer vijftien autombielen aan trekkelijk te presenteren. Naast nieuwe auto's, heeft Auto Leusden ook een assortiment gebruikte wa gens m de verkoop. Manager Van Diest omschrijft de verkoop van occassions zelfs als een specialiteit De manager., de heer Van Diest. het meuwe bedrijf:,, We zorgen er steeds voor voldoende gebruikte auto's in voorraad te hebben, van diverse merken en in verschillende prijsklassen". Naast de verkoopruimte zijn in het pand aan de Klokhoek, waarin Auto Leusden neerstreek, een werkplaats en een magazijn onder gebracht. De werkplaats is goed uitgerust met twee bruggen en alle benodigde apparatuur. „Zo kan de klant voor alle reparaties en servi ce-beurten bij ons terecht", laat de heer Van der Linden, eerste verko per van Auto Leusden weten. In het magazijn wordt druk ge bouwd aan een grote voorraad on derdelen, zodat de wachttijden bij reparaties, waarbij onderdelen vervangen moeten worden tot een minimum kunnen worden beperkt. Hoewel Auto Leusden al sinds begin deze maand in bedrijf is, zal de officiële opening in september/ oktober vallen. Het ligt in de be doeling dat dit groots zal worden aangepakt. een geweldig mooi concert. Als eerste nummer werd gespeeld 'The Young Amadeus' gevolgd door 'Three folk characters', 'Mu sic', 'Alia Marcia', 'Pastorale' en tot slot 'My Way'. De toeschouwers waren zeer on der de indruk van hetgeen D.W.S. ten gehore had gebracht en drom den allen om het podium heen. De grootste successen waren Music en My Way. Dat laatste nummer werd tweemaal gespeeld, wat een daverend applaus opleverde. De Achterveldse muziekvereniging kreeg een compliment voor hun prachtig repertoire, en werd har telijk bedankt voor het optreden Men kreeg van de jubilerende vereniging een mooi schilderij aangeboden. D.W.S. was ook niet met lege handen gekomen en bood de jubilerende vereniging een zelf ontworpen pentekening in een mooie lijst aan Het mooiste geschenk was vol gens de Kleinlobmingers wel dat de Achterveldse muziekver eniging en hun supporter^ met zo- velen aanwezig waren bij hun 60- jarig jubileumfeest. Het werd zeer op prijs gesteld dat men zo'n lange reis had ondernomen naar Oostenrijk om dit jubileumfeest te komen mee vieren. Na afloop van de concerter verse toespraken, en het uitrd van verschillende onderschei gen werd het feest voortgezel dansen op de muziek van de| ginal Lustige n Lobminger, band de Achtervelders nogl den van hun optreden tijderf feesten van 'Achterveld 600'. Het werd weer een gez< avond waarbij tijdens dit zijn duidelijk naar voren kwaj de al bestaande vriendschapsT den waren verstevigd. Maandag werd de thuisreis i aanvaard, die ook nu weer lig verliep, maar voor somm- wel vermoeiend. Omstreeks 1 uur arriveerde men zingend in eigen dorp. Zeker zal er, lang, zowel door de Achte. ders als door de Lobmingers.i^ den nagepraat over dat ge, dige weekend in Oostenrijk. Door de grote deelname w& mogelijk de reiskosten en ve^ kosten die voor eigen rekef i waren, zo laag mogelijk te den. Dankzij het organisert comité, de muziekvereni;; D.W.S. en alle medewerkers,,; het een goed verzorgd enjj; slaagd weekend. LEUSDEN - Zo'n 25 vrijwilligers en 2 beroepskrachten zijn al weer enige maanden bezig met de voorbereidingen en de orga nisatie van het vierde bouwdorp in de gemeente Leusden. Jon geren van met name de jongerenverenigingen JUID uit Leus den-Zuid en de Geut uit Leusden-Centrum offeren een groot gedeelte van hun zomervakantie op voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar. En hiermee begint het bouwdorp in Leusden zo langzamerhand een traditie te worden. Initiatiefnemer van het eerste uur, zo'n 4 jaar geleden alweer, Roy Robbemond, jeugd- en jongerenwerker van de gemeente Leusden, wordt dit jaar bijgestaan door zijn collega, Saskia Szarafinsky. Saskia, die als deeltijd jeugd- en jongerenwerk ster met name de jeugd tot 12 jaar onder haar hoede heeft, brengt de nodige ervaring in het organiseren van bouwdorpen met zich mee. 10.00 uur opgeluisterd wüjjs met de ballonnenwedstrijd. e£| 12.00 uur vindt dan de prijs^j, king voor de mooiste hut plaa^e Na de lunchpauze vindt euy 14.00 uur in de korfzaal een^ dervoorstelling plaats van.*- AAPTHEATER, getiteld 'K, vulkaantjes worden groot'. s' Na de voorstelling sluit het b^; dorp weer met een optredeija de Leusdense brandweer. it 3d TIENGULDEN Ook dit jaar zal het dorp van door kinderen gemaakte hutten weer verrijzen op het grasveld achter de Hamershof. Het thema is dit keer een verlengstuk van de op nieuw op televisie uitgebrachte Kinderserie Pipo de Clown, name lijk het Circus. Een grote circustent zal er, helaas, niet komen, want dan blijft er geen ruimte meer over om de hutten te bouwen. En een eigen hut bou wen, blijft de grootste attractie van deze kindervakantie werkweek, het programma gaat er dit jaar als volgt uitzien: Dinsdag 16 augustus wordt het bouwdorp luisterrijk en feestelijk geopend. Door wie en hoe blijft og een verrassing. Deze dag wordt gevuld met naar hartelust sjouwen, zagen en timmeren. Woensdag kan er weer gebouwd worden, maar staat er tevens een aantal andere aktiviteiten op het programma. De hele dag kan er geknutseld worden, om onder an dere de hutten te versieren, maar ook om de ouders te verblijden of om op de kindermarkt te verko pen. Ook vinden dan de lego- bouwwedstnjden plaats. De mooiste lego-bouwwerken wor den tentoongesteld in de etalage van speelgoedzaak Kohlman. uur. i rbos Lockhorsterbds allerlei spelen georganiseerd, uiteraard onder het voorbehoud dat het weer mee wil spelen. Donderdag kan er weer gebouwd en geknutseld worden, maar wordt er om 11.00 uur een zwemfestijn gehouden m het zwembad de Ocotopus te Leusden. Dit duurt tot 14.00 uur. CIRCUS Vrijdag neemt het ware circusle ven een aanvang. Begonnen zal worden het organiseren van aller lei circusaktiviteiten. Onder des kundige begeleiding kunnen kin deren gaan oefenen in akrobatiek, jongleren en clownerie. Waarbij er om 15.00 uur een heuse circus voorstelling gepland is voor en door de kinderen. Na de voorstel ling volgt een verrassing en werkt het weer mee, dan kan en mag er op het bouwdorp en indien toe laatbaar, ook in de hutten gesla pen worden. KINDERMARKT Zaterdag, de laatste dag, begint vanaf 08.00 uur de alombekende kindermarkt. Deze zal omstreeks d 'cx De organisatoren verwachte*s jaar weer een grote opkomj de diverse sponsors van bouwdorpen hebben weel onmisbare steentjes bijgeef om de deelnameprijs zo laaj gelijk te houden, net als jaar zijn de kosten dan ook l| den per kind, waarin alles zitü grepen. Wel zullen de kinc tussen de middag thuis mi eten of zelf hun lunchpakl mee nemen. De limonde i door de leiding verzorgd. Hulp van de kant van oude verzorgers wordt zeker op gesteld en extra bijdragen vorm van (afval-)hout, knutsel riaal, oude kleren voor de kleedpartij e.d. zijn altijd wel Aan het emde van elke dag i er weer een bouwdorpkrant gegeven waarin tevens ai mededelingen komen te voor de ouders en verzorgen De voorinschrijving kan oc jaar weer gescheiden bij Roy bemond 941247 tst. 217, waai tevens terecht kan voor infor over het bouwdorp en de oi satie. Vanaf maandag 15 aug kan men ook op het terrein vat bouwdorp inschrijven en dei mekaartjes afhalen. We advu de kinderen hun gereedst voorzien van hun naam en ad? LEUSDEN - In de zomercom petitie van de Schaakver eniging Leusden stond afgelo pen donderdag een sleutelpar tij op het programma. Kop loper Bert Uneken moest pro beren zich Jaap de Jager, één van zijn naaste belagers, van het lijf te houden. Het werd een korte, bizarre partij. In een haarscherp Staunton- gambiet stuurde Jaap de Jager de zwarte dam op avontuur uit. De witte reactie leek ade quaat. Want ten koste van één pion kreeg wit een aanzien- klijke ontwikkelingsvoor- sprong. M.aar in zijn ijver de zwarte dame terug te dringen zag Uneken over het hoofd dat die dame ondertus sen wel een witte loper kon mee pikken. Pas toen hij van de eerste schrik bekomen was, bemerkte hij dat zijn "fout" eigenlijk een bnljant loperoffer was en een do delijke mataanval mogelijk maakte. Die aanval bekroonde hij met een (echt) torenoffer, zodat hij nu met 6 uit 6 riant op kop gaat. Clubkampioen Patrick Huis in 't Veld lijkt de enige die Uneken nog kan bedreigen. Donderdag gaf hij SVL-voorzitter Leen Boo gaard geen kans, zodat hij nu 3 uit 3 heeft. Opmerkelijk was nog dat Halkes, het oudste lid van de club, het bijna voor elkaar kreeg om Jan Snijders te verslaan. Pas toen alle andere partijen al lang afgelopen waren werd het duidelijk dat hij, ondanks zij pluspion, met meer kon winnen. Uitslagen Uneken - J. de Jager jr 1-0 Boogaard - Huis in 't Veld 0-1 Snijders - Halkes Vi-'/z v. Dalen - Stienen 0-1 Rietveld - Oosting 1-0 Willigenburg - A Wisman 1-0 Kampes - Visser 1-0 Staal - Veenendaal 0-1 v.d. Pol - Valkenburg 0-1 Stand 1Uneken 6 uit 6 2. J. de Jager jr 5 uit 7 3. Flohr 4 uit 5 4. Snijders 4 uit 7 5 Boemaars ZVt uit 5 Kerkhof 3Vt uit 5 7 Huis in 't Veld 3 uit 3 8. Agterberg 3 uit 4 Vos 3 uit 4. Van de vele wikkesoorten die in onze streken voorkomen is de Vogel wikke wel de opval lendste. De bloemtrossen, die op lange stelen boven een wirwar van bladeren uitste ken bestaan uit veel, soms wel veertig blauwpaarse bloemen. Ze maken dat men de plant tussen het kreupel hout, aan slootkanten, in bos randen en wegbermen niet over hoofd zal zien. Staan er stevige planten of houtgewas in de buurt dan kóm de plant met zijn aan de bladuiteinden zittende ranken omhoogklim men en slingert zich dan met gemak tot anderhalve meter hoog. Zijn die hulpmiddelen niet aanwezig dan neemt hij ook genoegen met een lagere standplaats, over grassen en andere kruiden en bloeit dan even uitbundig, vanaf juni tot september. Honingbijen en hommels komen er graag een bezoekje brengen. Vogelwikke is een overblij vende plant die op alle bo demtypen voorkomt, behalve hoogveen. In graslanden kwam hij veel voor in weinig bemeste hooilanden, waar hij een belangrijke bijdrage le verde aan de voedings waarde van het hooi. Evenals andere vlinderbloemigen is Vogelwikke een goede stik stofleverancier. De stikstof zit verpakt in kleine knolle tjes aan de wortels van de plant. Om de grond te verbe teren van akkers op de zand gronden, werd wikke vroe ger wel uitgezaaid als groen- bemesting. Samen met Rode klaver werd wikke gekweekt als groenvoeder. Hiervoor werd dan een eenjarige soort gebruikt, anders zouden de planten in de volgende ge wassen een lastig onkruid kunnen worden. De meest gebruikte soort hiervoor was Voederwikke. De wetenschappelijke naam vïcia is afkomstig van het La tijnse woord vincire, wat zo veel als binden of wikkelen betekent, vanwege de moge lijkheid zich met klimranken langs andere planten omhoog te werken. De Nederlandse naam wikke is daar een ver bastering van. De toevoeging vogel voor de Vogelwikke zou zijn ontstaan omdat de vogels de zaden graag eten. Op zandige bouwlanden was vroeger de Ringelwikke een gevreesd en lastig onkruid. Deze soort is eenjarig en heeft in vergelijking met de Vogelwikke een bescheiden bloemtrosje met drie tot zes bleekblauwe bloempjes. Met de lange klimr anken slingert de plant zich om de korenhal men omhoog en trekt dan door zijn groei als het oog sten bemoeilijkt wordt. Wan neer de zaden tijdens het dor sen tussen de graankorrels terechtkomen geven ze aan het meel een bittere smaak. Door de moderne landbouw methode en een betere reini ging van het zaaizaad, heeft men de soort in de graanak kers weten terug te dringen. G. van L.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4