De paden op, de lanen in Snelheidsmaniak zwaar beboet Met AatDaale op de pedalen Bossen bij Austerlitz zijn van ons allemaal Routebeschrijving ;h\, O0I£8ERG£* estoellaan Austerlitz-Soesterberg. BosGetspad in Zeist bij Prinses Margrietlaan. /IERSFOORT - Het wachtwoord voor de rit van deze week „de paden op, de lanen in". Waar is zo'n tochtje het best terbaar? In de richting Zeist bijvoorbeeld via plaatsen als tduinen, Den Dolder, Huis ter Heide, Bosch en Duin, Soes- »rg en Austerlitz. Dorpen, waar de mensen hun huisjes en talows midden in dejiatuur hebben laten neerzetten en de van mest weinig te bespeuren valt. Geen agrarische tsen dus, om het netjes te zeggen. We kunnen niet steeds in >ssen blijven, vandaar dat we af en toe de lanen in moeten. nuit Amersfoort houden we startplaats het station maar aan. Ditmaal gaan we niet de in maar volgen de B.W.-Laan de onder ons liggende Zelf heb ik daar altijd een ouderwets vakantiegevoel. Heel lang geleden stonden daar zware banken van grijze steen, waarvan er nu enkele als museum stukken achter het hek staan. Ter herinnering aan een tijd dat rente niers échte 65-plussers waren en mensen met wat spaargeld een vredig liggend huisje konden laten bouwen om de rest van de levens jaren sober maar tevreden te slij ten. We rijden de overweg van de Vlasakkers over maar gaan met een aan de linkerzijde achter de bomen het fietspad op. Dat is op zichzelf al een heel klein klimmetje, maar dat mag voor niemand een bezwaar zijn. Niet-Amersfoorters zijn altijd verrast als ze, daar fiet send, constateren dat de hele stad meteen verdwenen is. Het pad langs de spoorlijn slingert eerst nog even door een stukje bos en loopt dan rechttoe rechtaan naar Soestduinen. Daar is de volgende overweg. Die steken we niet over. U mag gerust daar een ijsje gaan eten, want je hebt nu eenmaal van die adressen waar je altijd even wilt aanleggen. Dit is geen betaalde re clame. Aan de overzijde begint de Bea- fortlaan en daar vervolgen wij onze weg langs de spoorlijn. Het is er wat meer bebouwd. Rien Poortvliet heeft er gewoond, verderop liggen fabrieksgebouwen die m de loop van de jaren veel uitbreiding heb ben ondergaan. We zijn er ook op de grens van militair gebied. Een met prikkeldraad en hekken afge zet stuk bosgrond ligt er al heel wat jaren iets geheimzinnigs te verber gen. "Heel vroeaer, voor de oorlog, was daar een vakantiecentrum. Volgens de borden bewaken hon den dit plekje. De borden zijn al tientallen jaren oud. Hoe zit het met die honden? We passeren een opleidingsin stituut van de Luchtmacht en gaan bij de onbewaakte overweg met rechts het Berkenlaantje bij p. 20100 de spoorrails over. Daar ligt de Paltzerweg maar we gaan niet rechtdoor maar direct weer rechts af, links van de spoorlijn njdend. We zijn nog steeds op paden! Naar Den Dolder is het 2,8 km. Het pad daar is een sterk verbeterd. Links ligt het vliegveld met allerlei mys terieuze zaken maar het uitzicht is er niet royaal. We komen nu bij het station Den Dolder maar even daar voor dienen we bij een weinig aan trekkelijk flatgebouw het pad te verlaten en gaan we links door de boGht van de Fornheselaan naar de weg die naar Bosch en Duin voert. Linksaf dus. Nu zijn we dus echt op een laan, hoewel het daar de Dol- derseweg heet. Op een gegeven moment kun u schuin rechts naar Bosch en Duin maar nu is het zaak rebouw in Zeist. om die weg tussen de bomen links te volgen. Nog een kruispunt en u bent op de drukke verkeersweg, deen pad en geen laan dus, maar zo gaat dat op elke toerfietstocht. We steken daar via twee stoplichten de weg over en rijden heel eventjes links terug naar Amersfoort. Op de hoek is een groot restaurant waar ge makzuchtige chauffeurs hun con sumpties via het geopende por tiersraampje in ontvangst kunnen nemen. U rijdt een stukje verder en al snel ziet u rechts een leuk weg getje rechtsaf door het bos, dat ge markeerd wordt door paddestoel 21401. U bent nauwelijks in het bos of u ziet al een volgende padde stoel (21344) en tegelijkertijd ziet u dat het daar de Encaweg heet. Het is eerder een pad, dacht ik zo. Een lommerrijk fietspad tussen de bo men door. Het eindigt bij de autoweg, zoals zovele mooie paden. Bij het viadukt over de A28 staat weer zo'n gezelli ge ouderwetse wegwijzer (21344) en er zullen er nog vele volgen. Aan de overzijde is er weer bos en daar kunt u rechts het rijwielpad volgen. Op een gegeven moment komt u aan een kruising van bospaden (21615) en daar gaat u naar rechts. Het is wat vreemd dat rechts de weg naar Austerlitz zou kunnen lig gen, maar dat heeft een reden. Even verderop staat p. 20059 en die wijst naar links voor mensen die naar Austerlitz willen. U niet, u gaat gewoon rechtuit totdat u weer bij de nadering van Zeist op een kruis punt komt met paddestoel 20053. Daar is de Krakelingweg. Dat kruispunt steekt u over en dan rijdt u over de Verlengde Slotlaan. In Zeist uiteraard. Mooie woningen en gebouwen wisselen elkaar af. Zeist heeft veel instituten en opvallende grote panden. We zijn, u wist het al, weer in een laan. Die gaat u op een volgend kruispunt (met de Linden- laan) verlaten. Links op de hoek staat een fraai bejaardencentrum. Dat geef ik alleen maar aan u door opdat u zich kunt oriënteren. Pad destoel 21143 vertelt daar dat de weg naar Austerlitz nog 5,5 km lang is. We gaan dus aan de overzijde linksaf. Een fietspad is er even niet, maar na het passeren van de Prof. Lorentzlaan weer wel. Als u op het volgende kruispunt bent ziet u als nog dat het daar links de Jagerssin gel heet. Dat is weer eens wat an ders. Dat kruispunt heeft stoplich ten, dus dient u de knop even in te drukken om groen te krijgen. Intus sen bent u rechts het Jagershuys gepasseerd. Het is heel aardig om aan de overzijde naar rechts te berg: We komen daar in het prach tige gebied van de Boswachterij Austerlitz. Over dat Austerlitz en die bossen verw'jzen we naar een apart stukje proza. Er is daar zowel een apart fietspad als een wat bre dere weg rechts langs een militair hek. Ik heb die bredere geasfal teerde weg genomen maar als u dat ook doet moet u wel het pad links in het oog houden. Op een bepaalde plaats verder op, waar een open plek in het bos is, kunt u zien dat het fietspad naar links gaat. Paddestoel 21697 is daar aanwezig om u te vertellen dat het nu nog maar 4,8 km naar Soester- gaan over de Woudenbergseweg, maar dat moet u toch maar niet doen. Het advies blijft immers om weer de paden op te zoeken. Daar om bij genoemd kruispunt (p. 20078) rechtuit! De weg aan de overzijde brengt u op de Oranje Nassaulaan. Even goed opletten, want u moet met verdwalen. In de bocht verderop naar rechts met genoemde laan moet u helemaal links aanhouden. Er is daar aan die linkerkant een pad dat voert naar de Prinses Ire- nelaan. U gaat dan een parkeer plaats voor auto's voorbij en u zult het met me eens zijn dat de natuur daar links niet meer voorstelt dan een braakliggend stukje land van weinig allooi. Goed, u njdt die Prin ses Irenelaan in en weldra doemt een ruimte op, gemarkeerd door een hoog wit flatgebouw, waarvan de ramen haast tot aan het trottoir reiken. Een wereld van flats overi gens daar. U moet even naar links en dan weer bij die volgende rij flats naar rechts. Dan komt u weer bij een bocht naar rechts bij een volgende serie soortgelijke flats en bent u om de hoek op de Prinses Margrietlaan. Het wordt tijd dat we weer een pad op gaan. Dat kan. Ergens verderop staan de flats wat naar achteren met een stuk grond er voor, waarop een groot aantal verspreid van elkaar staande bo men een wat merkwaardig aspect aan de laan geven. Bushalte ,,405" is de plaats waar u even moet oplet ten, Op die hoogte begint, ja hoor, weer een pad. Links ligt namelijk bij p. 21315 een stil pad het bos in. Even verderop is er weer een pad destoel, te weten nummer 21951 en dan is het nog 6,2 km naar Soester- berg is. We fietsen dus dat linkèr pad op en dan kunnen we fijn in het bos blijven. Heel lang zelfs. We passeren weliswaar twee ver keerswegen, te weten de weg naar Austerlitz (p. 20093) en naar Wou denberg (p. 20094) maar aan de overzijde is weer een bospad. Het is wat breder en het voert aan het eind rechts naar het Witte Huis. Dat Huis laten we liggen. We gaan links aan het einde van het pad het fiets pad nog even op, zien even rechts terug p. 20292 en gaan links over het lange fietspad dat na enige tijd voert naar een plek waar rechts het weinig imposante monument van de U.M.O. staat, de organisatie die voor al die fantastische fietspaden door het bos zorgt. Daar op het pad staat p. 20082 en - we blijven m herhaling vallen - dat is andermaal een bospad. Als u dat helemaal afrijdt hoort u het ge luid van de autoweg snel naderbij komen. Dat klopt want op een hoekje, waar een vuilverbranding is (p. 20062) gaat u even naar rechts. Daar ziet u een Amerikaans gebouw, alsmede een ander via dukt over de A28, dat rechtstreeks de weg naar Soesterberg inleidt. Daar is de Kampweg. U bent dan helemaal terug in de bewoonde wereld. Moet ik u nog vertellen hoe u verder naar Amersfoort moet ko men? Misschien bent u een type die er aan toe is om ergens gezellig iets te gaan nuttigen. Het kan ook zijn dat u het liefst rechtstreeks naar huis terugfietst om thuis een kopje koffie te drinken met een stevige versnapering. Dat zijn alle maal persoonlijke zaken waarover ik niet kan oordelen. Waar ik wel over kan oordelen is het gegeven dat Amersfoort ook in de nchting Zeist heel veel groens en rustieks te bieden heeft. Aanvallen maar! AUSTERLITZ - De boswachterij Austerlitz is in 1939 ontstaan toen de staat het landgoed ter plaatse kocht. Dat lezen we in de folders, die door het Staatsbosbeheer in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond zijn uitgegeven. Wij ontlenen daaraan ook nog het volgende: De bossen bij Austerlitz behoren niet toe aan een enkele eigenaar maar zijn het eigendom van de staat, dus van het Nederlandse volk. In het bos, dat speciaal voor wandelaars en fietsers bestemd is vindt men picknickplaatsen die bij de sfeer van het bos passen. Er zijn speciale parkeerplaatsen waar men een wandeling kan beginnen. Het bos is voor verschillende delen afgesloten voor het gemotoriseer de verkeer. De bossen van Austerlitz zijn nog vrij jong. De oudste bomen zijn ongeveer 90 jaar oud. Ze zijn met uitsluitend bestemd voor de hout- produktie. Zonder dieren en plan ten zouden die bossen wel saai zijn. Jaarlijks worden er zo'n 75.000 boomstammen geveld en verkocht. Heel vroeger waren er daar al leen heidevelden. Daarom vond de Franse generaal Marmont het in de tijd van Napoleon geschikt voor legeroefeningen. Al tijdens het ver blijf werd een deel van het gebied landbouwgrond. Austerlitz is een dorp waarvan de geschiedenis verbonden is met genoemde generaal, die er ook de bekende obelisk (piramide) door zijn manschappen liet aanleggen. Toen Napoleon op 21 december 1805 de Oosterrijkers bij Austerlitz overwon was de naam van de le gerplaats ontstaan: Austerlitz. IMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMIMMMMIMIMMMMMMMMIIMMMMMMMMIMIMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMIIIIIIMMMMMMMMMIIMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMIMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMli 1. Starten bij het station en richting Soest over de B.W. Laan 2. Overweg Vlasakkers over en meteen aan de overzijde links af fietspad langs de spoorlijn naar Soestduinen (p. 20734) 3. Fietspad (Monnikenbosweg) geheel afrijden tot overweg Soestduinen en daar oversteken en langs de spoorlijn blijven rijden (links station Soestduinen, rechts enkele fabrieksge bouwen) 4. Pad geheel uitrijden tot aan overweg met p. 20100 en aldaar die overweg oversteken en aan overzijde bij p. 20601 meteen weer rechtsaf links van de spoorlijn (Den Dolder 2,8 km) 5. Geheel doorrijden tot bij het station Den Dolder en bij de flatgebouwen linksaf over de Fornheselaan naar de hoofd weg (Dolderseweg) 6. Bij p. 21677 oversteken en aan de overzijde weg naar links vervolgen over de Dolderseweg richting Bosch en Duin/Huis ter Heide 7. Dolderseweg ter hoogte van Bosch en Duin blijven volgen over het fietspad tussen de bomenrij, dus niet schuin naar rechts en blijven doorrijden tot aan de hoofdweg Amers- foort-Utrecht 8. Hoofdweg rechts bij de stoplichten oversteken en aan de overzijde via de stoplichten aldaar richting Soesterberg langs Mc. Donald-restaurant 9. Enkele honderden meters verderop (tussen km-paaltjes 81,8 en 81,9 rechtsaf bospad in bij p. 21401 (Zeist, 4,6 km) en meteen even verderop bij p. 21355 rechtdoor (Ericaweg) tot aan viadukt over de autoweg A 28 9. Bij p. 23265 viadukt oversteken en aan oveizijde rechtdoor blijven rijden over bospad tot aan p. 21615 op volgend kruis punt 10. Aldaar rechtsaf (Austerlitz 5,4 km), p. 20059 passeren en doorrijden tot kruispunt met de Krakelingweg bij p. 20053 (Zeist 2,8 km) 11. Kruispunt oversteken en aan overzijde weg vervolgen over de Verlengde Slotlaan 12. Op kruispunt met de Lindenlaan (links aan overzijde groot bejaardencentrum) Verl. Slotlaan verlaten en volgens p. 14 15. 21143 linksaf richting Austrlitz (5,5 km) 13. Op Lindenlaan eerst geen speciaal fietspad maar verderop bij kruising met Prof. Lorentzlaan wel - weg heet verder volgens aanduiding verderop de Jagerssingel Fietspad komt uit op viersprong met de Woudenbergseweg (p. 20078) en na stoplichten aan de overzijde rechtuit verder fietsen Vervolgweg aldaar komt uit op punt waar de Oranje Nassau laan schuin rechtsaf gaat en links met fietspad bij braaklig gend veld en autoparkeerplaats (voorbij p. 20077) links de Prinses Irenelaan begint 16. Prinses Irenelaan komt aldaar uit op ruimte met een groot wit flatcomplex (veel ramen!), aldaar stukje linksaf en meteen bij soortgelijke flats weer rechtsaf (wijk Kerckebos) 17. Weg van de flats daar komt uit op een hoek waar rechts om de bocht de Prinses Margrietlaan begint. Deze laan even blijven volgen tot aan het punt waar links tegenover veldje met verspreid staande bomen (bushalte met vermelding huisnummer 405) en een bospad begint bij p. 21315 (Soester berg 6,1 km) 18. Dit bospad volgen, ook na p. 21951 (Soesterberg 6,2 km) met iets verderop vermelding „Boswachterij Austerlitz") 19. Weg heet daar Grensweg, zowel fietspad als geasfalteerde weg, en heeft rechts een hek (militair terrein) 20. Goed opletten, indien men over geasf. weg rijdt, om bij open plek tussen fietspad en weg^bij p. 21697 linksaf te gaan. Afstand naar Soesterberg 4,8 km) 21. Bij p. 20093 weg naar Austerlitz oversteken 22. Bij p. 20094 grote weg van Zeist naar Woudenberg overste ken en weg vervolgen in het bosgedeelte 23. Deze bosweg uitrijden tot een speciaal fietspad bij kruising (p. 20292 staat iets terug op het pad) en aldaar over de Woudenbergsezandweg linksaf verder gaan 24. Fietspad volgen tot aan het monument van de U.M.O. rechts en bij P. 20082 rechtsaf richting Soesterberg 25. Dit bospad uitrijden tot p. 20062 (rechtsaf bij vuilverbran ding), viadukt van de A28 over en via de Kampweg naar hoofdweg Soesterberg-Amersfoort 26. Via de grote weg terug naar Amersfoort Geschatte afstand 35 a 40 km. IMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMIMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMMMMMMMMMMMMMIMMUMMIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMIMMMMIIMMIIIMMMIMIIIIir IJSDEN - Op de S9 in de ge- ente Leusden 171 km rijden op i motorfiets, terwijl 80 daar de iet is, is wel een zeer grove trschrijding. Dezelfde fana- ke motorrijder was een maand der gepakt in Arnhem, toen hij |reed. t doe de motor weg. Ik kan melijk de verleiding moeilijk erstaan" sprak hij berouwvol |de strafzitting van 21 juli. I kreeg een boete van 900, - arvan/ 200,- voorwaardelijk een een 4 maanden durende voor waardelijke ontzetting uit de rij bevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. Op de Al in Hoevelaken had een automobilist 185 km gereden en bovendien, toen iemand met snel genoeg opzij ging, met een vaart van 110 km op 4 meter afstand van zijn voorganger "Ik had de auto best tijdig tot stil stand kunnen brengen als het no dig geweest was" beweerde hij. Maar met zonder ongelukken. Ik zal u even uit de droom helpen". En de officier rekende hem voor dat met deze snelheid 30 meter per seconde wordt afgelegd. "Ge zien het feit dat er al en reactiese conde verloren gaat, zit je er dus bovenop als de voorganger om een of andere reden moet afrem men. Dit opduwen of kleven is agressief en ergerlijk rijgedrag". Hij, noch de kantonrechter, wenste dan ook rekening te hou den met de moeilijke omstandig heden die verdachte als excuus aanvoerde. "Als u weet dat u zo met uw gedachten bij een drei gend faillissement bent dat u on verantwoord gaat rijden, dan moet u niet in een auto stappen Andere weggebruikers hebben ook hun moeilijke tijden". Hij kreeg een boete van in totaal 670, - en een voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. ONVERZEKERD Een Vietnamees, die al ruim ne gen jaar m ons land woonde, voerde onwetendheid als excuus aan voor de zeer vervelende situa tie waann hij was terechtgeko men. Hij had een auto gekocht, die hij zelf wilde opknappen voor de APK-keunng. Zonder keuring lukte het met om een verzekering af te sluiten, zoals hij merkte. Dus had hij zijn auto onverzekerd op een parkeerplaats op de open bare weg gezet. En daarin zat de kneep. Een onverzekerde auto mag alleen op particulier terrein staan. Een neef ging er mee joy-rijden en richtte voor 2600, - schade aan, die de neef met kon betalen en verdachte ook niet. "Dat je een onverzekerde auto niet op een parkeerplaats mag la ten staan, is iets dat mensen die in ons land geboren zijn ook met al tijd weten. Het punt is dat je je van de regels op de hoogte moet stel len en dat had u moeten doen op het moment dat u bij de verzeke ringsmaatschappijen bot ving" oordeelde de officier. Dat onverzekerd rijden uitermate vervelende consequenties kan hebben, had verdachte inmiddels aan den lijve ondervonden. "U leeft van een RWW-uitkering en dus draait het Waarborgfonds voor de schade op" merkte de of ficier op en eiste 600,- boete, het storten in het Waarborgfonds. "Ik schrik erg van deze zeer ver velende insinuatie" reageerde de raadsvrouwe van verdachte, die wees op de onschuld en het blanco strafblad van haar cliënt, zij pleitte dan ook voor een schul digverklaring zonder straf. Haar cliënt had vrijwillig afstand ge daan van zijn auto en zou betrok ken worden bij een afbetalingsre geling van de schadeclaim. Dus straf aenoea. vond zij. De kanton rechter veroordeelde niettemin tot het betalen van 400, - te sor- ten in het Waarborgfonds. Wegwerkzaamheden op de Al waren reden voor een inhaalver- bod en een snelheidslimiet van 70 km. Toch had een automobilist in gehaald "als uitwijkmanoeuvre om een aanrijding te voorkomen". Zijn voorganger had zijn snelheid wat abrupt verminderd toen hij een politiebus in het oog kreeg. Wegens overschrijding van het ïn- haalverbod was verdachte 70, - boete aangeboden, die hij met be taald had. Wat hij beter wel had kunnen doen, want nu werd het 110,-, met als motivatie: "u had niet in moeilijkheden hoeven te komen als u voldoende afstand bewaard had".

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7