f Veertien nieuwe gevallen ran Tuberculose gevonden Brandveiligheid Leusdense openbare scholen voldoende ierie orgelconcerten in .orpskerk Leusden-Zuid LC KEISTAD B.V. Jeu de boules-zege voor Jacobs/Duister SERVA VOLVO ^vandaag in Öe leusder krant1 Motor gestolen: 250 gulden boete nderzoek gehinderd door vakanties Rapport gemeente wijst uit: Aanrijding Valse snip Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden MITSUBISHI DEALER Middag voor alleenstaanden NVBR-wedstrijd bij Den Treek HOOFDREDAKTEUR JurvanGinkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV vn( c 'fr'Ö1 ilI DONDERDAG 28 JULI 1988 - 20e JAARGANG NO. 25 (van de redactie) )EN- Het zogenaamde bronnen-contactonderzoek, dat igesteld naar aanleiding van een geval van 'open' Tuber- in Leusden, heeft zeker veertien nieuwe gevallen van aan het licht gebracht. Het aantal personen dat positief leerde op de zogenaamde 'Mantoux'-prik, een test die be tting met de bacterie aantoont, ligt volgens een woordvoer- van de GGD Eemland echter drie a vier keer zo hoog. Een tieve Mantoux-reactie wil overigens nog niet zeggen dat dekte zich daadwerkelijk heeft geopenbaard of zich zal nbaren. et einde van het onderzoek, dat sterk door de schoolvakan- wordt gehinderd, is nog niet in zicht. Nog steeds worden isen door het consultatiebureau opgeroepen en nog steeds den er nieuwe besmettingsgevallen gevonden. igeveer dne weken geleden l bekend dat er in Leusden een geval van zogenaamde 'open' tu berculose was geconstateerd. Men spreekt van 'open' tuberculose, als de ziekte in een stadium is geko men, dat ze besmettelijk is. Het ziektegeval kwam aan het licht aan de hand van een bronnen-contact onderzoek, dat werd mgesteld na dat bij een andere patiënt 'Pleuritis tuberculosa' (een vorm van long- vliesontsteking), was vastgesteld. Zowel Pleuritis tuberculosa, als Tu berculose worden door de Tuber- kel bacterie veroorzaakt. Direct na de constatering van het 'open' TBC-geval, werd een bron nen-contactonderzoek geïnitieerd door het consultatiebureau. Daarbij worden de mensen in kaart ge bracht, die redelijkerwijs gespro ken in aanraking kunnen zijn ge weest met de patient en daardoor mogelijk besmetting hebbeh op gelopen. Die mensen krijgen op roep van het consultatiebureau, waarna de 'Mantoux'-test wordt af genomen. Afhankelijk van de uit komsten van die test, worden de onderrzochten eventueel doorge licht, om de longen op afwijkingen te controleren. De eerste fase van het onder zoek bracht aan het licht dat op een school in Leusden een aantal scho lieren positief reageerde op de 'Mantoux'-proef. Een deel van die groep bleek ook daadwerkelijk longafwijkingen te vertonen, die aangaven dat er sprake was van een beginnende vorm van Tuber culose. Overigens in een stadium dat de patiënten voor hun omge ving geen besmettingsgevaar op leverden. OMVANGRIJK Het bronnen-contactonderzoek heeft tot nu toe minstens veertien gevallen van longtuberculose aan het licht gebracht. En het is nog maar de vraag of het bij dat aantal blijft. Door de schoolvakanties wordt het onderzoek namelijk sterk gehinderd. Veel mensen, die een oproep van het consultatiebu reau laegen, reageerden nog niet. Voor zover nu bekend, zijn er geen nieuwe gevallen van 'open' tuber culose ontdekt. Van één TBC-pa- tiënt kon nog met onomstotelijk worden vastgesteld dat er contact met de lijder aan 'open' Tuberculo se is geweest. De omvang van het onderzoek, zoals dat tot nu toe m Leusden is uitgevoerd, is volgens de GGD Eemland zeer grootschalig. „Dat er heel wat is aangericht, is duidelijk", aldus dr. Bangma van de GGD. „Er zijn nogal wat contacten geweest". De GGD beschikte nog niet over exacte gegevens om hoeveel men sen het gaat, die onderzocht zijn of nog onderzocht moeten worden. Drie weken geleden waren er ongeveer 120 contacten ges creend. Dat aantal is in ieder geval al flink opgelopen. De onderzochten die positief reageerden op de 'Mantoux'-reac- tie, ook degenen bij wie met daad werkelijke longafwijkingen wer den gevonden, die wijzen op TBC, zijn onder preventieve medische behandeling gesteld. UITSTEKEND TE BEHANDELEN Tuberculose, vroeger een ge vreesde en vaak dodelijk aflopen de ziekte, is bij de huidige stand van de medische wetenschap uit stekend te behandelen. Toch wor den jaarlijks in Nederland nog rond 1100 meuwe TBC-gevallen in Ne derland geconstateerd. In de regio Amersfoort werden vorig jaar 26 TBC-patiénten aangetroffen. Dit jaar zijn er in de regio, de gevallen m Leusden niet meegerekend, dertig mensen voor de ziekte be handeld. .EUSDEN - De brandveiligheid op de Leusdense basis- cholen mag als voldoende worden beschouwd. Dat blijkt it een rapport dat de Amersfoortse brandweer en de emeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht heb- en opgesteld. >r school werd bekeken, hoe ?r voor stond met de vluchtwe- de bereikbaarheid voor de idweer en met het gebruik van .agelijkse gebruiksruimten. De >eken vonden onaangekon- I plaats, om een zo objectief eÜjk beeld te krijgen. EO in de in totaal negentien scho- iie werden bezocht bleken er le zaken zodanig op orde te 3en, dat er geen aanleiding tot het maken van opmerkin- i kanttekeningen die wel wer- geplaatst, hadden haast alle te en met de aard van het ge le. Zo moet bij één school de begroeiing worden verwijderd van de vluchtwegen, en moet bij een andere school de gemeenschaps ruimte worden geordend om de vluchtwegen effectief bereikbaar te houden. Weer een andere school moet een teveel aan meubilair uit de ge meenschapsruimte worden verwij derd, evenals een hoeveelheid kranten uit het voorportaal. Datzelfde geldt voor een drietal andere scholen, waar allemaal aan passingen in het gebruik moeten plaatsvinden ten behoeve van de vluchtwegen. VEILIG In het rapport wordt geconclu deerd, dat bij alle scholen de di- 'De Bongerd', eén van de openbare basisscholen in Leusden. De brandveiligheid op de Leusdense scholen is goed te noemen (archieffoto Leusder Krant). rekte omgeving brandveilig kan worden genoemd. Ook de bouw kundige staat met het oog op de brandveiligheid is bij alle scholen voldoende. Wel zijn de rapporteurs van mening, dat de brandveilig heid m het gebruik van de scholen meer aandacht verdient De alge mene indruk is echter goed. INSTRUCTIE De rapporteurs hebben verder geconcludeerd, dat veel scholen geen noodverlichting hebben. Aanbevolen wordt, die alsnog aan te brengen. Bovendien heeft men geconstateerd, dat bij met name de openbare scholen een zogenaamd rampenplan met of nauwelijks aan wezig is. Men heeft tijdens de be zoeken aan de scholen richtlijnen voor zo'n plan afgegeven. Tenslotte wordt geadviseerd, een vervolg aan de afgelegde be zoeken te geven in de vorm van een instructie door de brandweer. Dat zou in november van dit jaar moeten plaatsvinden. (advertenties) SDEN- Gedurende de zomer- nden zullen in de Nederlands irormde kerk in Leusden-Zuid drietal orgelconcerten wor- gegeven. De concerten, ra an vooraanstaande musici medewerking zullen verle- worden opgeluisterd met tentoonstelling van de Leus dense natuurfotograaf Machiel de Vos. Op zaterdag 30 juli zal Pieter Leebeek het orgel van de dorps kerk bespelen. Op zaterdag 27 au gustus neemt Martin de Boer achter het klavier plaats. Hij wordt muzi kaal ondersteund door fluitiste Hanneke de Boer. Organist Wout van Andel besluit het drieluik op zaterdag 17 september, samen met hoboïst Gerard van Andel. Tijdens de drie concerten zijn steeds verschillende tentoonstel lingen van Machiel de Vos te zien. De recitals gebinnen om 20.00 uur en de toegang is gratis. Voor infor matie kunnen belangstellenden zich wenden tot telefoonnummer 941040. k van de Leusdense natuurfotograaf Machiel de Vos. Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 AMERSFOORT- De NVSH afdeling AmersfoortA Gooi houdt zondag 7 augustus een middag voor alleen staanden met of zonder kinderen. Plaats van handeling is het gebouw van de vereniging aan de Curaga- olaan 49 in Amersfoort. De middag begint om 14.00 uur. Voor meer informatie kunnen be langstellenden zich wenden tot te lefoonnummer 622217 ('s avonds na acht uur). ACHTERVELD- Dinsdagavond raakten twee auto's beschadigd bij een anrijding op het kruispunt Pa ter Stormstraat/Jan van Arkelweg. Automobilist Van der H. Uit Soest verleende bij het oprijden van de kruising geen voorrang aan me vrouw A.W.W uit Leusden. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. LEUSDEN- Het doublette Joost Ja cobs en Ad Duister heeft afgelo pen weekend het zogenaamde 'thuisblijverstoemooi' van de Leusdense Jeu de boulesvereni- ging De Hakhorst gewonnen. In de kruisfinales won het duo Jacobs/Duister van doublette Hans Jacobs/Hans Manuel. In de andere kruisfinale was het doublette Bau- LEUSDEN- Wout-Jan van der Schans is één van de aan sprekende namen, die aan staande zaterdag acte de presence zal geven op een NVBR-wedstrijd voor rspring- en dressuurruiters, die bij het paarden- en pony centrum Den Treek zal wor den gehouden. De wedstrijd, waarvoor 310 deelnemers hebben ingeschreven, begin nen 's morgens om half negen en duren de geheledag tot zes uur. De toegang voor het publiek, dat van harte wel kom is, is gratis. Het paarden- en ponycen trum Den Treek is gelegen aan de Waterlooweg (voor heen Buurtweg), nummer 32. ke Bokhorst/Rudolph de Groot te sterk voor Roelof de Groot sr. en jr. Defmale werd een zeer spannen de aangelegenheid. Beide dou- blettes, gelouterd in de landelijke competities en toernooien, speel den zeer sterk. Uiteindelijk bleek het doublette Joost Jacobs en Ad Duister over de sterkste zenuwen te beschikken: 13-9. In de strijd om de derde plaats won het doublette Hans Jacobs/ Hans Manuel overtuigend met 13-3 van Roelof de Groot jr. en sr. Interview: Miep Noordenbos van Leusdense afdeling Stichting Slachtofferhulp Eemland vindt „terugbrengen tot juiste proporties" belangrijkste werk Pag. 3 Interview: Korfbaltrainer Kees van Buren verlaat Antilopen najaar van hoog oplopende emoties Informatie voor vakantiegangers Servicepagina Pag. 5 Pag. 6 Pag. 7 DOKTERSDIENST: Tel. 948080 LEUSDEN/UTRECHT - Een boete van 250 gulden is voor een 20-jarige Leusdenaar het uiteindelijke resultaat van de diefstal van een motorfiets en het bekrassen van een cel deur in het Amersfoortse poli tiebureau, beide op 2 augus tus vorig jaar. Die straf werd hem dinsdag opgelegd door de Utrechtse politierechter, mr. M. Spliet. Aan de diefstal in Amersfoort voelde de Leusdenaar zich eigen- liik nauwelijks schuldig. „Ik ben er veel meer bij geweest, dan dat ik het heb uitgevoerd", zei hij. Lang hadden hij en zijn mede-dief overi gens geen plezier gehad van het gestolen voertuig. Kort na de dief stal was het tweetal met buit en al betrapt. Het daarop volgende verblijf in een politiecel was voor verdachte voorts aanleiding geweest de deur van het arrestantenverblijf eens duchtig onder handen te nemen. „Een veelvuldig voorkomend en kinderachtig tijdverdrijf', aldus of ficier van justitie mr. J. van Hout, die dezelfde boete eiste als door de politierechter werd opgelegd. LEUSDEN- Bij de Rabo-bank werd dinsdagmiddag vals bnefje van honderd aangetroffen. De valse snip moet bij een groente- en fruit- zaak m Leusden zijn aangeboden.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1