I erk Stichting bestaat voornamelijk uit irugbrengen tot juiste proporties' LEUSDEN leusder krant; bokaal iep Noordenbos over afdeling Leusden van Stichting Slachtofferhulp Eemland: lining vrijwilligers irt in september leusder krant 1als organisatie kunnen we soms meer bereiken dan een slachtoffer m zijn eentje. Leusden Achterveld Nimmerdor- successen UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Zomer orkaan LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 DONDERDAG 28 JULI 1988 plaatselijk nieuws BEN - In september a.s. gaan de kadertrainingen van tjvoor vrijwilligers die zich hebben aangemeld om mede- ng te verlenen aan de Stichting Slachtofferhulp Eemland, ng Leusden. Naar verwachting zal in oktober aanstaande nnen worden met het hulp verlenen aan slachtoffers van oisdrijf. Coördinator van de afdeling Leusden, en tot nu toe rillige medewerkster van de afdeling Amersfoort, is me- i Mies Noordenbos uit Leusden; maatschappelijk werk- ïin de VUT". Zij vertelde wat de inwoners van Leusden zich door deze organisatie te bieden slachtofferhulp mag stellen en voor wie deze bedoeld is. i— [en moet de hulp die wij willen i zien als een soort buren- Jfcegt ze. Maar wel van buren reten om te gaan met verzeke- jn, die kunnen luisteren, weten instanties in de regio met a problematiek bezig zijn en, it nodig is, namens en met de ioffers, instanties kunnen aan- DER jralsnog zullen de slachtof- Jvan misdrijven bij hun aangifte Rijkspolitie in Leusden een vinden over de werkzaam- van de Stichting slachtoffer en de vraag door de politie •jen voorgelegd of zij daar van jlik willen maken. Wanneer dit jïval is, geeft de politie naam, en een korte omschrijving et misdrijf aan de coördinator Slachtofferhulp door, die dan iist dezelfde dag nog" contact leemt. Zodra de Slachtofferhulp Iburgerd is geraakt verwacht s Noordenbos dat het vaker zal fkomen dat een slachtoffer streeks contact zal opnemen, fte doen bij de politie is l voorwaarde om voor hulp in merking te komen. |tstaan öeè Stichting Slachtoffershulp müand is in 1987 in Amersfoort Btaan uit een particulier ïnitia- i Een aantal mensen besloot, als olg van een aantal ervaringen iirbij ze hulp node gemist had- t de koppen bij elkaar te ste- Hulp voor slachtoffers bleek Bilijk te vinden, maar ook aan invullen van verzekermgspa- cen, het vinden van de juiste flanties en hulporganisaties, of 1 schrijven van de goede brief. Iventueel, zo nam de Stichting It; Voor, wilde men ook bemid- fiij tussen slachtoffer en dader. laatste is nog niet aan de orde freest, de andere hulp is in ruimte te geboden. In het jaarverslag i de Stichting over 1987 wordt neld dat m twee maanden tijd st 792 aangiftes behandeld zijn, geen neer kwam op 595 bena- ingen. Hulp werd mgeroepen de verwerking van vernielin- i, bijvoorbeeld aan auto's, dief- llen van fietsen en bromfietsen, >raken, geweldsdelicten, ont vreemding van giro-bank betaal kaarten, berovingen, diefstallen van auto's en oplichting. De meeste hulp bestond uit een telefoonge sprek en één a twéé bezoeken aan het slachtoffer. Daarbij werd door verwezen naar instanties, inzicht gegeven in de verschillende straf procedures en werkterreinen van de verschillende rechtbanken, ge holpen bij bneven en formulieren en, vooral, geluisterd. In een aantal gevallen bleek een intensievere begeleiding noodzakelijk. LEUSDEN Hoewel de in Amersfoort geves tigde Stichting heel Eemland als haar werkgebied beschouwt, kreeg zij tot nu toe bijna uitsluitend aangiften, gedaan bij de politie in Amersfoort, te verwerken. Van daar het voornemen om in de om ringende gemeenten steunpunten op te zetten. Mies Noordenbos die sinds haar toetreding in de VUT, als vrijwilligster voor de Amersfoortse Stichting werkt, kreeg de opdracht in Leusden een afdeling op poten te zetten. Op een eerste oproep om vrijwilligers in deze krant, kwamen tien aanmeldingen uit Leusden. „Genoeg om mee te beginnen" volgens Mies Noordenbos, hoewel ervaringen m Amersfoort haar ge leerd hebben dat daar tijdens de kadertrairiing nog een aantal men sen afviel. Aanmeldingen, vooral uit Achterveld waar nog iemand gewenst is, zijn nog mogelijk. De kadertraming, die m september begint, omvat zes avonden. Daarin worden de vrijwilligers wegwijs gemaakt in verzekeringsformulie ren, mogelijke instanties, eerste gegevens rechtsgang, gespreks technieken, praktische tips zoals huisbeveiliging en „oefent" men aan de hand van een aantal in Amersfoort opgedane ervaringen. Na deze inwerkpenode en een screening door de politie zal de afdeling Leusden zelfstandig de aan hen doorgegeven aangiften van de Rijkspolitie in Leusden gaan be handelen, altijd met instemming van het slachtoffer. Daarbij zal na tuurlijk steun en begeleiding uit Amersfoort mogelijk blijven. Het van start gaan van de afdeling m Leusden is zonder noemenswaar dige problemen verlopen. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties. Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: JKantoor Leuder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: k 68.80 per jaar, 34,90 per half jaar, 17,70 per kwartaal Klachten bezorging: n Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen- stefoto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. Miep Noordenbos. reiken dan een slachtoffer m zijn eentje. Neem bijvoorbeeld een flat gebouw waarbij regelmatig wordt rr 4.ingebroken omdat de beveiliging der in zijn eentje daarvoor de eige naar-bijvoorbeeld een Woning stichting - niet aansprakelijk stelt en een betere beveiliging eist, heeft hij waarschijnlijk mmder kans op succes als wanneer de Stichting Slachtofferhulp dezelfde vraag, on derbouwd door een x-aantal ge vallen, stelt. Dan telt de macht van het getal. Ook daarin wil de Slacht offerhulp een functie hebben". MEDEWERKING „Het is opvallend hoeveel mede werking we van iedereen in de gemeente Leusden gekregen heb ben. Dat is elders wel eens anders. Na een gesprek met burgemeester A. Panis, de Korpschef, de korps leiding en tenslotte het hele korps van de plaatselijke Rijkspolitie, kregen we alleen maar positieve reacties en zowaar vijfhonderd gul den toegezegd. Deze zullen ge bruikt worden voor mogelijke on- kosten-reis-vergoedingen van de vrijwilligers". „Het is voor mij duidelijk dat de overheid het nut van een organisa tie zoals de onze inziet. De politie kan haar sociale taak eenvoudig niet meer aan. De wijkagent is ver dwenen, Oom agent wil best hel pen, maar hem ontbreekt de tijd en de mankracht". Overigens, zolang 't Leusdense team nog met werkt kunnen slacht offers zich melden bij de Amers foortse afdeling. DISCUSSIE Zodra de taak van de politie aan de orde komt, speelt een actuele discussie. Slachtofferzorg is im mers de verantwoordelijkheid van de politie en het Openbaar Ministe rie. Sinds april 1987 is de Circulaire Slachtofferbeleid van kracht, ten behoeve van slachtoffers van alle misdrijven. Daarbij worden de ta ken voor de politie omschreven als „een juiste bejegening van het slachtoffer bij het opnemen van de aangifte, informatieverschaffmg en op de hoogte houden van het op sporingsonderzoek, op de hoogte houden van en aktief bemiddelen bij schaderegelingen en het verwij zen naar hulpverlenende instan ties. Aldus de Volkskrant van 23 juli 1988, waarin medewerkers van het Landelijk Buro Slachtofferhulp te Utrecht en de coördinator Buro Slachtofferhulp Amsterdam hun ta ken tegenover het overheidsbeleid afbakenen door te wijzen op het verschil tussen slachtofferhulp (ge boden door instanties zoals nu in Leusden) en slachtofferzorg beho rend bij de taak van de overheid. De discussie, met veel juridische voetangels en klemmen, was nog nieuw voor de jonge Stichting Slachtofferhulp. De eerste conclu sie is dat een goede samenwerking met het overheidsapparaat, met kennis van zaken van eikaars mo gelijkheden, daarmee voor de hand ligt. „De Stichting Slachtofferhulp ambieert vooral een doorverwij zende functie, het geven van infor matie is, naast het aandachtig wil len luisteren, onze voornaamste taak" aldus Mies Noordenbos. BURENHULP De medewekmg van alle instan ties die in Leusden de zogenaamde „Sociale Kaart" vullen, is voor het kunnen bieden van hulp, bijzonder belangrijk. De Maatschappelijke diensten; huisartsen, Kruiszorg, de Brandweer, de Wol, de gemeente lijke sociale voorlichtingsdien sten en andere instanties in eerste en tweede lijn hebben met instem ming gereageerd op de informatie bijeenkomst die begin juni m Leus den in de Krakhorst is gehouden. De bestaande Burenhulpdienst wordt daarbij hoog ingeschat. Mies Noordenbos noemt een aantal Amersfoortse ervaringen. „Ik wist bijvoorbeeld zelf niet, toen ik met dit werk begon, dat zo'n burenhulpdienst bereid is te hel pen, bij het opruimen van de rom mel na een brand of inbraak. En neem het voorbeeld van een al leenstaande vrouw die jia een in braak de eerste nachten niet alleen in haar huis durft te blijven. Via de hulpdienst werd iemand bereid ge vonden een paar nachten bij haar door te brengen". Nog een voorbeeld. „Ik leerde een mevrouw kennen die na het slachtoffer te zijn geworden van een misdrijf 's avonds maar met in slaap kon komen. Om haar te hel pen van haar angst af te komen, gaf ik haar het adres van een hulpver lenende instantie. Ze besloot daar gebruik van te maken maar daar mee was haar slapeloosheid met direkt verholpen. Ze vertelde me dat ze de nachten dacht beter te kunnen doorkomen als ze maar zou kunnen breien. Daarop ben ik op zoek gegaan naar iemend die be reid was haar breien te leren. Dat is gelukt en daarmee was mijn taak afgelopen bij dit slachtoffer." terugbrengen tot de jmste propor ties". Als voorbeeld noemt ze: „Stel een ouder iemand durft na een be roving niet meer over straat. Naast alle zorg die we kunnen besteden aan het invullen van mogelijke schadeformulieren, kunnen we m één, mogelijk twéé gesprekken misschien duidelijk maken dat wat één keer gebeurd is in, zeg, vijftig jaar, de vijftig jaar waarin niets is gebeurd niet onbelangrijk mag ma ken. De kans op herhaling bestaat, maar is niet groter dan in de eerste vijftig jaar". Door de bereidheid naar het slachtoffer toe te gaan, of zelfs zo nodig met het slachtoffer mee te gaan naar instanties of bijvoor beeld de dokter, onderscheid de Stichtmg zich van alle mogelijke hulp-telefoondiensten. „Daartegenover staat dat wij als organisatie soms meer kunnen be- PROCEDURE Voorlopig gaat men uit van een aangifte bij de politie. Bijvoorbeeld na een inbraak, diefstal, beroving, mishandeling op straat, aanrijding, aanranding of verkrachting. Tij dens de aangifte informeert de po litie het slachtoffer over het bestaan van de Stichting. Wanneer het slachtoffer aan geeft met de Stichting in contact te willen komen, geeft de politie naam, adres van het slachtofferen de aard van de betreffende aangif te aan de coördinator door. Mies Noordenbos beseft dat hiermee een aantal privacyzaken m het ge- I ding is. Juist daarom is het scree nen en de goede kader-training van de vrijwilligers erg belangrijk. In alle gevallen die door de poli- i tie zijn doorgegeven, neemt de Stichting Slachtofferhulp het initia tief tot het benaderen. „Liefst dezelfde dag nog" zeg Mies Noordenbos, „We hebben een 24-uurs-opvangmogelijkheid. De ervaring leert dat in veel geval- len een telefoontje waarin het ver- haal wordt aangehoord en moge- lijk wat tips worden gegeven, vol- doende is, maar meer is mogelijk. In de folder staan de mogelijkhe- i den omschreven: allerlei zaken: begeleiding naar bijvoorbeeld po litie, rechtbank of arts; hulp bij het invullen van formulieren of schrij ven véin brieven en verzoekschrif ten, informatie over schadevergoe dingsmogelijkheden door de da der of de verzekeringsmaatschap pij. Juist deze laatste mogelijkheid is onderwerp van actuele discussies betreffende de taak van de over heid, zeker in verband met de rechtsgang. KOSTELOOS De Stichting Slachtofferhulp heeft m de regel niets te maken met de dader(s). Maar uitzonderingen op de regel bleek mogelijk te zijn „Ik kwam in contact met een ver oorzaker van een dodelijk ver keersongeluk. De dader zat met een groot schuldgevoel. Ze wist niet of en hoe ze de nabestaande en de gewonden moest benaderen. Wij hebben haar in dat geval gehol pen". De hulp van de Stichting Slacht offerhulp is kosteloos en zonder enige verplichting. Behalve de kleine subsidie van de gemeente Leusden, 500,- ontvangt ze kleine subsidies van het ministerie van WVC en mogelijk in de nabije toe komst van de andere betrokken gemeentes. Stichting Slachtofferhulp in Leus den begint in september aanstaan de met de training van vrijwillige hulpverleners. Aanmeldingen zijn nog welkom bij de coordinator Mies Noordenbos telefoon 940516. Van de vrijwilligers wordt ver wacht dat ze open kunnen staan voor problemen, goed kunnen luisteren met een gepaste betrok kenheid. De Stichting is in het bij zonder nog op zoek naar een vrij williger die Achterveld tot haar of zijn specifieke terrein wil nemen. In oktober verwacht de afdeling m Leusden met het verlenen van hulp I te kunnen beginnen. Tot die tijd kunnen slachtoffers die in aan- j merking willen komen voor hulp 1 zich melden bij Nel Noordenbos of in Amersfoort 033-610100. Overigens heeft Mies Noorden- j bos geen idee hoeveel mensen I zich tot „haar" afdeling zullen gaan wenden. Ze is, met de aantallen van de gemeente Amersfoort in het hoofd, voor Leusden en omgeving optimistisch. „Ik denk dat we mo gelijk veel hulp kunnen bieden na inbraak, of diefstal". Het aantal zaken doet er niet toe, belangrijker is dat naast de vele aandacht voor de dader, er vol doende en goede aandacht is voor het slachtoffer. PROPORTIES In het algemeen omschrijft Mies Noordenbos het werk van de Stichting Slachtofferhulp als „het (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! De weerkaart van afgelopen maandag gaf iets zeer op merkelijks te zien. Boven Schotland lag een depressie, een op zichzelf niet zo vreemd verschijnsel, maar de druk in de kern was terug gelopen tot 970 hpa. Deze volwaardige zomerstormde pressie gaf de nodige proble men op de Britse Eilanden. Boven Ierland kwamen win- duitschieters voor van kracht 12 op de schall van Beaufort. En dat is orkaan kracht. Een dergelijke de pressie had het zeker niet slecht gedaan in het najaar of in de winter. Er was bij ons daarom ook veel wind op- maandag, mede opgewekt door een hogedrukgebied op het continent als tegenhah- ger. Boven ons land staat een sterke zuid-westelijke lucht stroming. Hierdoor wisselen de weerssystemen elkaar snel af. Het koufront dat ons zaterdag vooral in het oosten op noodweer trakteerde, deed dat nog eens dunnetjes over boven midden Europa. De stad München kreeg het ook zwaar te verduren. De zware stormdepressie boven de Britse Eilanden stuurde wel een front naar ons land, maar dat vertraag de sterk door golfvorming enerzijds en tegenwerking van een 1025 hpa hogedruk gebied boven de Alpen. Daardoor kon het maandag ondanks wat hogere bewol king nog een mooie dag wor den. In sommige delen van het land werd het 23 a 25 graden. Maar, zoals al ge zegd, er stond wel een stevi ge wind. Voor geoefende wa tersporters ideaal, denk ik. Voor de thuisgebleven vakantiegangers blijft het weerbeeld toch een beetje vaUen en opstaan. Hoewel het geleidelijk wat meer op staan lijkt te gaan worden. Vandaag kan het een mooie dag worden, althans dat de den de weerkaarten op dins dag vermoeden. De Duitse weerdienst tekende een aparte hogedrukcel boven west Frankrijk, met een uit loper naar ons land. Het kan dan ook tijdelijk wat warmer worden. Het lijkt een zoge naamd 'trekhoog' te worden, want op de kaarten van" vrij dag is het al doorgeschoven naar Duitsland. Tegen het weekeinde kan een Atlantische storing ons mogelijk bereiken en dan stroomt er ook wat koelere oceaanlucht binnen. Begin volgende week laten de meest verre computerkaar- ten een hogedrukuitbreiding zien richting wets Europa. Dat zou een gunstige uitwer king op ons weer kunnen be tekenen, maar door ervaring wijs geworden moet voor zichtigheid worden betracht. Immers, de lange termijnver wachtingen hebben ons deze zomer vaak flink in de steek gelaten. Toch lijkt enig opti misme gepast. De vakantielanden in zuid en zuidoost Europa blokke ren nog altijd de zon. Vooral in Italië en Griekenland wordt het dagelijks flink warm. Temperaturen tot 35 graden of soms nog meer zijn geen uitzondering. Ook in Frankrijk is het goed toeven, vooral in het zuiden, natuur lijk. De Alpen genieten van eenn hogedrukgebied, met het centrum begin deze week boven Zwitserland. Daar dus ook mooi weer en warm, net als in het overgrote deel van oost Europa. De zomer suk kelt verder boven de Britse Eilanden. Daar is het wissel vallig met van tijd tot tijd re gen en buien en soms ook veel wind. In Scandinavië is de zomer op zijn retour. Echt zomerweer wordt het bij ons op korte termijn niet, maar een dag met zon zou al wonderen doen. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Verenigingsnieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabelkrant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Westland, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! 'XtH Zaterdag 30 juli. 20.00 uur: Orgelconcert in Ne derlands Hervormde kerk, Leus den-Zuid. Zaterdag 30 juli 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Zondag 31 juli 20.00 uur: Disco de Klaveet. Ruiters van de landelijke rijver- eniging en ponyclub Nimmerdor hebben op een aantal toernooien hun gezichten laten zien. En niet zonder succes. De heer Schimmel bijvoorbeeld haalde op de Natio nale mendag in Ermelo de eerste prijs in de klasse B-dressuur. Mety zijn vos reed hij 128 punten bij elkaar. Maar ook op het concours in Woudenberg waren Nimmerdor- ruiters succesvol. In de klasse M- springen haalde Peter Hoving met Nimbus de eerste prijs binnen. In dezelfde klasse eindigde Adrie van Rijn met Zyrock als zevende. In de categorie B-springen was er ook voor Annemiek van de Burg goud weggelegd. Met Noble reed zij naar de eerste plaats. Met het zelfde paard scoorde Van de Burg in de L-dressuur 128 punten, wat goed was voor een derde plaats in die categone. Joan Kempkes belandde op het ere-podium m de klasse Z-sprin- gen. Met Wunderbar kwam zij tot een derde plaats. Peter Houving eindigde met Zaloubet Aa-Be vlak achter Kempkes. Bianca Zwan viel met Billy juisl naast het ere-podium. In de klasse B-dressuur waren 121 punten goec voor een vierde klassering.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3