Op vakantie88 I Woonforensen, l toeristen en betale* van belasting Voorzorgen voor onbezorgd bivakeren in vakantiehuisjes Informatie voor vakantiegangers l Verzekeringen Kampeermiddelen huren Actuele informatie 1 1,0 DONDERDAG 28 JULI 1988 Er kunnen zich altijd onver wachte situaties voordoen, waardóór u geen gebruik kunt maken van de gehuurde ac commodatie Ziekte of een plot selinge medisch noodzakelijk geworden ingreep zijn daar voorbeelden van Voor die en verschillende andere gevallen kan het nuttig zijn een annule ringsverzekering af te sluiten In de polis staat precies opge somd. wanneer dekking wordt verleend. Dat betekent, dat men niet altijd de huurprijs door de verzekeraar vergoed krijgt. Dat is zeker niet het geval, wan neer men wegens het slechte weer van afziet of wanneer men een leuker vakantieplan heeft bedacht Is het sluiten van een annule ringsverzekering aan te raden, als er ook al een annuleringsre geling bestaat9 Dat kan inder daad nuttig zijn voor de geval len, dat men wegens een in de polis gedekt voorval niet aan de overeenkomst kan voldoen. Dan krijgt men het percentage van de huurprijs, dat volgens de annuleringsregeling verschul digd blijft, van de verzekeraar terug Een reisverzekering dekt on der andere diefstal van en scha de aan bagage. Vaak bestaat de mogelijkheid de kosten van ver vangend vervoer bij te verzeke ren. Dat is een uitkomst als de auto vlak voor of tijdens de vakantie onklaar raakt door een aanrijding of iets dergelijks. Po lisvoorwaarden kunnen per maatschappij verschillen verto nen Informeer daarom eventu eel, welke de meest gewenste dekking biedt Wellicht hebt u een Aanspra kelijkheidsverzekering voor Particulieren (AVP); daarin is praktisch altijd dekking voor schade aan wat men huurt, uit gesloten. Een uitzondering is enkele jaren geleden opgeno men voor brandschade aan de gehuurde vakantiewoning, maar dat geldt alleen in het bui tenland. Voor die beschadigin gen is men zelf aansprakelijk. Meestal wordt daarvoor ook betaling van een waarborgsom gevraagd. In de reisverzekering van Unigarant is standaard een beperkte dekking voor schade aan de gehuurde accommoda tie opgenomen TEGENVALLER Mocht de vakantie-accom modatie toch aanleiding geven tot klachten, probeer deze dan eerst in een goede verstand houding met de verhuurder of de plaatselijke beheerder te be spreken, de klachten zijn mis schien best te verhelpen al dan niet met enig improvisatietalent van de kant van de huurder, wellicht kan men ook een ande re accommodatie krijgen Het is meestal niet verstandig om met een weer op te stappen en terug te gaan, ook al is men intussen wel in die stemming. Ook hier geldt het advies, dat het goed is er een nachtje over te slapen Wordt er niets aan de klach ten gedaan, verzamel dan zo veel mogelijk bewijsmatenaal om de juistheid van de klachten achteraf te kunnen aantonen (foto's, getuigenverklaringen) Stel dan een brief op voor de verhuurder, waarin de klachten worden aangegeven Als de verhuurder niet bereid is iets te regelen, dan kan men de kwes tie voor advies aan bijvoorbeeld de Juridische Ledenservice van de ANWB voorleggen Is men in het bezit van een RHC (Rechtshulp Certificaat), dan kan de ANWB namens u een regeling proberen te treffen met de verhuurder WATERTOERISME De afdeling Watertoerisme van de ANWB komt dit jaar met een viertal nieuwe inlichtingen bladen plus een vernieuwde Almanak voor Watertoerisme deel 2 en drie herziene inlichtin genbladen De vier nieuwe bro chures, die evenals alle andere inlichtingenbladen gratis be schikbaar zijn voor ANWB-le- den, zijn. - Watertoerisme binnenwate ren in Europa, bedoeld voor al degenen die er met eigen boot op de Europese water op uit te trek ken Het accent ligt daarbij op België, Frankrijk en de Bondsre publiek, omdat deze landen van uit Nederland in een vakantie te bevaren zijn Verhuur van boten op de binnenwateren van Euro pa, met name in Frankrijk, Groot Brittannië en Ierland komt in deze brochure aan de orde. Meeneemboten en water skiën in Europa. Dit inlichtingen blad is gemaakt voor mensen, die (kleine) zeil- en moterboten op of achter hun auto naar zon niger streken vervoeren om daar te zeilen of te waterskiën Daar komt nogal wat bij kijken op het gebied van papieren, vaarbeper- kingen, speciale vergunningen en dergelijke. Per land worden deze en nog meer onderwerpen behandeld. - Watertoerisme Middelandse Zee Het varen op en naar de Middelandse Zee vanuit Neder land komt in het inlichtingenblad Watertoerisme Middelandse Zee aan de orde Ook het huren van jachten ter plaatse en het vervoer van de eigen boot over de weg wordt behandeld. - Kanovaren in Eüropa Zoals de naam al aangeeft, is het varen met een kano op de Europese wateren het onderwerp van dit inlichtingenblad, dat in mei/juni verschijnt De wateren in Euro pa, die geschikt zijn om met kano te bevaren, komen aan bod evenals het transport van de kano, veiligheid campings aan het water en georganiseerde ka novakanties Het inlichtingen blad Kanovaren in Neder land", dat vorig jaar voor het eerst verscheen, is nu uitgebreid met kanoverhuuradressen en kanowater- en routes. - De Almanak voor Watertoe risme deel 2 is dit jaar vernieuwd. Dit houdt in, dat de wijzigingen in bedieningstijden ten opzichte van vong jaar zijn opgenomen evenals de nieuwste gegevens van jachthavens, ligplaatsen, watersportvoorzieningen en der gelijke, van Nederland en België - Ook de inlichtingenbladen Snelle motorboten en water skiën, voorschriften in Nederland en Openingstijden spoorweg bruggen, zijn herzien. Een onbezorgde vakantie vergt de nodige voorzorgsmaatregelen. IllllIlllllllIllllllllll Nederlanders gaan tegenwoordig vaker in eigen land met vakantie en zullen ook vaker een boot, caravan of huisje huren. Heel vaak gaat dat mondeling, maar het is veel beter om zo'n afspraak schriftelijk vast te leggen, vooral als men lang van te voren reserveert. Dat voorkomt, dat er achteraf misverstanden en narigheid ontstaan over wat er eigenlijk werd afgesproken. Huurt men van een bedrijf, dan gebruikt zo'n bedrijf meestal een voorgedrukte overeenkomst. Bij een particulie re verhuurder ligt dat vaak anders. In dat geval moet men er voor zorgen, dat alle afspraken duidelijk vastliggen in bij voorbeeld brieven. Als men speciale wensen heeft, leg die dan ook samen met de verhuurder zwart op wit vast. Of men nu van een bedrijf of van een particulier huurt, in beide gevallen moet men van te voren, dus voordat men reserveert, navragen en goed nakijken, welke verhuurvoor waarden gelden. Zij kunnen misschien nadelig uitpakken, bijvoorbeeld wanneer men als huurder onevenredig veel verplichtingen heeft, terwijl de verhuurder voor zichzelf elk risico uitsluit. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor huisregels of het campingregelement. Misschien bevallen sommige re gels niet, zoek dan liever wat anders. De ANWB heeft, om rechten en verplichtingen tussen huurder en verhuurder zo evenwichtig mogelijk te verdelen, verschillende modelovereenkomsten gemaakt. Die zijn er voor de (ver)huur van een toercaravan. een stacaravan, een pleziervaartuig of een kampeerauto. Er zijn veel bedrijven, die deze overeenkomsten gebruiken. Het hebben van een goede overeenkomst betekent na tuurlijk niet, dat beide partijen zich ook in alle opzichten aan die overeenkomst zullen houden. In de praktijk komt het voor, dat een van beiden toch niet zijn verplichtingen na komt. Omdat die verplichtingen echter wel zwart op wit staan, bestaat er toch een houvast om de ander daarop te wijzen en nakoming van hem te vragen, in het uiterste geval via de rechter. Voor de huur van een vakantiehuisje betreft, heeft de ANWB een uitgebreid standaardadvies klaarliggen. Daarin staan ondermeer de voorzorgsmaatregelen, die men kan r.emen om de problemen achteraf te vermijden. Verder: annuleren, verzekeringen, geschillencommissies. Illllllllllll IlllllllllllIllllIllllllllllIllllIlllllll llllllllllllllltlllllllllll IIIIII Illlllll III III III II III lllllllllllllllllllll IIIIllll IllllIII lllllllllltllIIIlllllllllllllllllllllllllllIllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIII HUIIIIIIIIIIIH Mist, wachttijden bij sluizen of evenementen, actuele info- matie kan toeristen een heel eind op weg helpen. Er zijn ver schillende manieren om (tele fonische) informatie in te win nen. BANDJE ANWB VERKEERSINFORMATIE BINNENLAND 070-313131 Dag en nacht de laatste infor matie over files, mist en glad heid. Verder verkeersbelemme- rende werkzaamheden, ver- keersprognoses en vertragingen bij de belangrijke veerdiensten. Ook wordt melding gemaakt van langdurige vertragingen in de treinenloop. De verkeersinfor matie binnenland komt tot stand door een samenwerkingsver band tussen de ANWB, KNMI, Politie, Radionieuwsdienst ANP, de NS en Rijkswaterstaat. BANDJE ANWB AKTUELE REISINFO BUITENLAND 06- 910 910 10 (ca 50 ct p/min) Voor de landen Groot-Britan- nië, België, Frankrijk en Spanje BANDJE ANWB AKTUELE REISINFO BUITENLAND 06- 910 910 80 (ca 50 ct p/min) Voor de landen Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Griekenland. Dag en nacht actuele informatie over het verkeer en weer, cala miteiten en reistips. De informa tie komt tot stand dankzij een samenwerking van de ANWB met haar buitenlandse zuster- clubs (gebundeld in het Euro pean Road Information Center) en enkele buitenlandse politie- verkeerscentrales. BANDJE ANWB WATERLIJN NEDERLAND 06- 910 910 20 (ca 50 ct p/min) Dag en nacht de laatste infor matie voor de recreatievaart over stremmingen en doorvaart- beperkingen op de doorgaande vaarroutes. Tijdelijk beperkin gen van bedieningstijden brug gen en sluizen. Verder de ver wachte drukte bij evenementen op en rond het water en lange wachttijden bij bruggen en slui zen. De informatie komt tot stand in samenwerking met Rijkswaterstaat, de Politie te Water. BANDJE ANWB EVENEMENTENL1JN 06- 910 910 30 (ca 50 ct p/min) Voor de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht. BANDJE ANWB EVENEMENTENLIJN 06- 910 910 40 (ca 50 ct p/min) Voor de overige provincies. Dag en nacht actuele evene menten-informatie, kortingen en uitgaanstips. De NS geeft tevens adviezen over het openbaar ver voer bij evenementen en infor matie over kortingen Stichting Nederland Museumland 1988 verstrekt nieuws en actualiteiten in het kader van het museumjaar 1988. Steeds meer recreanten klagen over de vele en hoge genv'g* telijke belastingen en retributies waaraan zij worden ondent0 pen als eigenaar van een stacaravan, vakantiehuisje of v^efi boot. In 1984 werd, onder meer in de consumentengids, gewezen op de mogelijkheden van be roep tegen een aanslag woonfo- rensenbelasting naar aanleiding van een uitspraak van het Hof Leeuwaren. De uitspraak had betrekking op de gemeente Die ver. Mede naar aanleiding van de publicatie in de Consumen tengids zijn er diverse vragen binnengekomen. Is een aanslag woonforensen belasting voor mijn (sta)caravan of woonboot terecht? Op grond van de gemeente wet mag de gemeente woonfo- rensenbelasting heffen bij re creanten. Deze belasting betreft caravans, woonboten en vakan tiehuisjes die tenminste gelijkge steld kunnen worden met een (eenvoudige) gemeubileerde woning, geschikt voor duurzame bewoning. Daarvoor is aansluiting op de waterleiding, de riolering en het electriciteitsnet een criterium Andere criteria kunnen gevon den worden in de aanwezigheid van was- en kookgelegenheid, wc en verwarming. In sommige rechterlijke uitspraken zijn de on mogelijkheid om de caravan te koppelen achter de auto, de af metingen van de caravan en de aanwezigheid van een woon- en slaapgedeelte ook al als factoren in de beoordeling betrokken. Voor een aanslag woonforen- senbelasting is het vermoedelijk niet nodig dat aan alle bovenge noemde vereisten is voldaan. Waar precies de grens ligt hangt af van het geval. Moet ik én woonforensenbelasting én toeristenbelasting betalen én andere gemeentelijke belastingen of retributie? Behalve woonforensen- of toeristenbelasting kan de ge meente ook onroerend-goed- belastingen (eigendoms- en ge bruikersheffing) heffen. De (sta-) caravans zelf zijn niet onderwor pen aan onroerend-goedbelas- ting, maar wel de grond die in eigendom of gebruik is: Sommi ge gemeenten belasten echter onbebouwde niet-aanhorige grond niet. Verder kunnen nog twee retributies worden gehe ven: rioolrecht (niet de oude rioolbelasting) en hetzij een af- valstofffenheffing hetzij een rei nigingsrecht voor het afvoeren van huisvuil. De gemeente kan dus niet én het reinigingsrecht én de afvalstoffenheffing opleggen. Dit geldt ook voor de woonfo rensen- en toeristenbelasting. Los van bovenstaande belas tingen en retributies kan men door de Provincie individueel of via een terreinbeheerder worden aangeslagen voor milieubelas- 3): ting („zuiveringslasten") d Betaal ik niet teveel belast, Het gemeentelijk tarievi leid inzake retributies (afv< fenheffing, riool- en reinii recht) is in beginsel vrij. wordt getoetst aan het heidstarievenbeleid. Voor en 1985 geldt dat een verh< tot en met 10 procent is t< staan en dat een voor verh< boven de 10 procent onthi van het Ministerie van Bii landse zaken nodig is. Ri ties zoals riool- en reinig^ recht, mogen behalve een king voor kosten een m35 winst opleveren. De woonfctë senbelasting geschiedt vol®'| een ingewikkelde formule^ toepassing ervan is voor l|g niet te controleren. Er moet T j. den aangenomen dat de co: t, le op het Ministerie van Binm landse Zaken wel goed gebej Van de toeristenbelasting is maximumtarief of -verho bekend. De hoogte van dezt lasting is afhankelijk van de van het verblijf en het aantak i sonen, al is een forfait mo§ Onroerend-goedbelastinger aan een wettelijke limiet ge':"" den Binnen deze limiet karr: gemeente haar tarieven vïM gen, zij het dat zij stijgingen 1 meer dan 10 procent aan staatssecretaris moet vooU gen. Wat kan ik doen als ik het niet eens ben met een aanslag? ik ten onrechte woonforensenbelasting heb betaald in de afgelopen jaren Het is nagenoeg ondoei om de gehanteerde tarieve| toetsen, al bestaat strikt fom de mogelijkheid om de belas rechter een gemeentelijke lastingvordering onverbinci te laten verklaren. In het a| meen kan zeggen dat tarieven zelden of nooit vechtbaar zijn. Wel kan men met name bij stacaravans woonboten soms afvrager men terecht de woonforenr belasting opgelegd krijgt in p. van de lagere toeristenbelas'J Denkt men dat deze belas ten onrechte is opgelegd, moet binnen twee maander de dagtekening van de aar. een bezwaarschrift bij het col van Burgemeester en Wetli der van de betreffende gerrn te ingediend worden. Is men vervolgens niet eens met de slissing van B en W dan kan daartegen beroep aantekei bij het Gerechtshof. Het 1 roepschrift moet binnen t maanden na ontvangst van1 beslissing van B en W op bezwaarschrift worden diend Het is aan te bevelen! zich te laten bijstaan door terzake kundige raadsman Steeds meer mensen brengen hun vakantie door in Nederland. Gehuurde vakantiehuisjes geven regelmatig aanleding tot klachten Moeilijkheden achteraf kunt u zich veelal besparen door van te voren enkele voorzorgsmaatregelen te treffen Het beste kunt u het huisje en de omgeving eens ter plaatse gaan bekijken, dus vóórdat u hebt geboekt In de meeste gevallen komt namelijk door de boeking - ook te lefonisch! - de overeenkomst tot stand. Dat betekent, dat u niet zo maar kunt afzeggen. Gaat u er dan toch niet heen, dan blijft u in begin sel de huurprijs verschuldigd. Dus eerst kijken, dan huren. U kunt dan zelf beoordelen of de accommodatie naar uw zin is, de omgeving u bevalt en of er voldoende recreatieve mo gelijkheden naar uw zin zijn. Ook kunt u informatie over de verhuur der en het vakantieverblijf inwinnen bij een plaatselijk WV-kantoor Is een verhuurder aldaar niet be kend, dan behoeft u daaraan op zich nog niet een negatieve conclusie te verbinden. Bent u niet in de gele genheid zelf te gaan kijken, infor meert u dan uitgebreid bij de ver huurder zelf en vraagt u hem zijn toezeggingen ook schriftelijk te be vestigen. Dit kan per brief, maar ook in de vorm van een huurovereen komst. De Jundische Ledenservice van de ANWB heeft een modelhuur overeenkomst ontworpen voor de verhuur van particuliere vakantie huisjes en stacaravans. Voor 1.50 kunnen leden dit model in tweevoud kopen bij de ANWB Het doorlezen van deze overeenkomst geeft met een een goed overzicht van de pun ten, die van belang kunnen zijn. Professionele verhuurders hanteren vaak eigen (standaard)voorwaar den. Vraagt u deze vooraf ter inzage Vaak staat daarin ook een annule ringsregeling opgenomen. Het kan voorkomen, dat_u geen gebruik wilt of kunt maken van de accommodatie wegens bijvoorbeeld ziekte of omdat u liever alsnog naar het buitenland gaat. U blijft dan toch verplicht de huurprijs te voldoen. Dit is de algemene regel. Soms bestaat de mogelijkheid om van deze volle huurprijs kosten af te trekken, die de verhuurder uitspaart, zoals een extra bedrag wegens het verstrekken van lakens Van de algemene regel kan wor den afgeweken, mits dat van te vo ren duidelijk wordt afgesproken Een annuleringsregeling is een voor beeld van een dergelijke afwijkende „afspraak". Zo'n regeling houdt in, dat u van de huurprijs slechts een bepaald percentage moet betalen, dat hoger wordt naarmate de in gangsdatum van de huur meer na dert. Daarbij doet het er niet toe, om welke reden u annuleert. De reden van annulering is echter wel van belang bij een zogenaamde annule ringsverzekering Soms kunnen uw klachten aan een geschillencommissie worden voorgelegd, mits de verhuurder bij een branche-organisatie is aange sloten. Daarvoor moeten wel „spel regels" in acht worden genomen. Is de verhuurder lid van de Re- cron, een organisatie van recreatie- ve-ondememers, dan moeten de klachten eerst binnen twee maan den na hun ontstaan, aan de onder nemer worden voorgelegd Worden ze niet opgelost, dan moet de kwes tie binnen drie maanden na ven ding van de brief aan de ondv mer bij de Geschillencommissie creatie aanhangig worden genj (Surinamestraat 4, 2585 GJ Haag, telefoon 070-60693CL moet wel klachtgeld betaald den Is de accommodatie geboekt b reisorganisator, die bij de ANV aangesloten, dan luidt de spelrf dat u nog in uw vakantie-ood klachten schriftelijk kenbaar maken aan de vertegenwoor. van de reisorganisator. Als dalj mogelijk is, of volgt er geen o sing, dan moet u binnen een m na thuiskomst uw klachten sch lijk en gemotiveerd bij het boek kantoor indienen. Heeft ook de het gewenste resultaat, dan ka kwestie tegen betaling van klachtgeld aan de Geschillen missie Reizen worden voorge uiterlijk drie maanden na afloo; uw vakantie. Uitspraken van 1 Geschillencommissie zijn binój adviezen. Dat betekent, dat hu en verhuurder zich bij de uitsf zullen neerleggen

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6