Geweldig spektakel bij Tractor-pulling Eemland moet meedelen in extra voorzieningen 1 .45 .95 .85 .85 ,95 .95 PISTACHE NOOTJES BOTERKOEK RONDJES REUZE GEVULDE KOEKEN Z0MERMIX SALMIAK STAAFJES FIGUURDROP 'a's lekker man AGFACHROME CT100. Komende zaterdag bij De Klaveet: eactie KvK op Vierde Nota Ruimtelijke Ordening: Reportage DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988 |iiiiiiiiMimiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïijjiiiiiiiiiiiiiiM^ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Het aantal paaide krachten, dat zaterdag in Achterveld aan het werk gaat, is 'in natura' m de verre omgeving met bij elkaar te krijgen... ACHTERVELD - Ko mende zaterdag houdt de trekker-trek-vereniging Powervalley op de baan bij de Klaveet aan de Post weg voor de tweede maal trekker-trek-wedstrij den. De organisatie is in sa menwerking met de N.T.T.O. De aanvang is om 11.00 uur. De baan bij de Klaveet is en kele maanden geleden opge hoogd en tevens is er een drai nage aangelegd, waardoor het overtollige water nu vlot kan afvloeien. Er wordt deelgeno men door super-tractoren en door de minipullers. De super klasse tractoren zijn vaak eigen bouwsels, waarbij dan ook meerdere motoren worden ingebouwd. Tractor puiling wordt beoe fend met behulp van een sleepwagen. Dat is een soort oplegger met tandem-as. Het gaat erom, deze wagen over een leemachtige baan van 100 meter zover mogelijk weg te brengen. Tijdens deze trek wordt door middel van steeds meer ballast de sleepwagen steeds zwaarder belast, zodat het voor de trekker steeds zwaar der wordt. Ook de minipullers zijn goed in staat de sleepwagen te verplaatsen. Het belooft zater dag weer een geweldig spek takel te worden. Voor de be zoekers van deze wedstrijden zijn er ook enkele attracties aanwezig. Het Veromca Pro motie Team is aanwezig en voor de jeugdige bezoekers is er een groot springkussen. De prijzen zullen worden uit gereikt door Miss Klaveet 1988, Miranda Weigraven. De fraaiste constructies op wielen zijn zaterdag bij De Klaveet te bewonderen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMERSFOORT - De Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, uit geven door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vindt bij Kamer van Koophandel Eemland veel waardering, niet in de atste plaats omdat de nota, sinds in de jaren zestig de eerste ta ruimtelijke ordening uitkwam, voor het éérst geschreven vanuit een marktgerichte benadering. De Kamer van Koop- mdel onderschrijft dan ook de hoofdlijnen van de Vierde Dta, is het er op een aantal punten roerend mee eens. De discussie ronde de Vierde Nota beweegt zich voor het ewest Eemland en een middelgrote stad als Amersfoort rond wat door de secretaris van de KvK Eemland, Drs. A. Boone, „de krenten in de pap" wordt genoemd. Dat zijn de extra voorzie ningen die naar de grote steden gaan. Waar het gaat om verbe tering van infrastructuur en telecommunicatie gaan de grote knooppunten vóór. En daar nu juist wil Eemland-Amersfoort in meédelen. (advertenties) Heerlijke vers gebrande 150 gram van 2.95 voor Vers van de banketbakker Room 10 stuks van 6.00 voor Heerlijke vers gebakken per stuk van 1.00 voor Zuurtjes 200 gram van 2.95 voor Zelfschep aanbiedingen 250 gram van 2.50 voor Zacht zoete 250 gram van 2.50 voor Erf 11, Leusden Tel. 947028 Geldig t/m donderdag 11 augustus 1988 Drs. A. Boone, secretaris KvK Eemland Binnen de KvK Eemland is over deze extra zaken de nodige discus sie gevoerd. De conclusie was dat Eemland toch een dusdanig sterke positie heeft dat het zich geen zor gen hoeft te maken over de goede ontwikkeling die het gebied, gele gen op de ontwikkelingsas Am- sterdam-Hilversum-Arnhem-Nij- megen zal dóórmaken. Onderzoek van de Vnje Universiteit van Am sterdam en de Rijksuniversiteit Utrecht en ook de eigen studies van de KvK wijzen dit uit. „Maar juist, omdat we die goede positie heb ben, aldus de heer Boone, „moeten we ook de extra kansen krijgen om aan het landelijk ontwikkelings perspectief te kunnen bijdragen." Vanwege de goede positie en de gunstige kansen is Eemland dan ook m de race om evenals zeg maar de andere en grotere sterke gebie den m Nederland het extra zetje van de overheid mee te krijgen. Het gaat daarbij vooral om infra structurele voorzieningen (verbre ding Rijkswegen), NS Intercity Plusnet, telecommunicatie en be reikbaarheid van de centrumge bieden van de steden. CENTRAAL In de Vierde Nota Ruimtelijke Ordenmg zijn centraal komen te staan elementen als stedelijke knooppunten, ontwikkelingsassen langs autosnelwegen, „Nederland distributieland en Gateway to Euro pe", hoge snelheidsspoorlijnen. Daarbij komt dat het economisch kerngebied van Nederland zich heeft verbreed van de Randstad tot en met Amersfoort-Utrecht in de richting van Arnhem-Nijmegen en Eindhoven. In zijn reactie op de Vierde Nota schnjft het Gewest Eemland aan het College van Gedeputeerde Staten: „Eemland is wat betreft de interna tionaliserende samenlevmg gele gen m het kielzog van Amsterdam- Schiphol-Utrecht. De uitstralings effecten van deze stedelijke knooppunten bieden goede moge- hjkheden voor het handhaven c.q. versterken van eigen plaats van het stadsgewest Eemland in de steden band Amsterdam-Utrecht-Am- hem-Nijmegen. De erkenning van het regio stadsgewest binnen de stedenband dient geëffectueerd te worden door een gezamenlijke zorg voor de handhavmg c.q. ver sterking van de economische po tenties van de regio Eemland. ECONOMISCHE POTENTIES Bij deze reactie van het Gewest Eemland heeft de Kamer van Koop- De beste diafilm die AGFA ooit maakte. Nu per 3 extra voordelig - exclusief ontwikkelen - briljante kleuren - gestoken scherp - fijne korrel HOIS Langestraat 18 - Amersfoort Tel. 613016 Biezenkamp 15 - Leusden - Tel 947080 handel Eemland zijn studie „Eco nomische potenties" gevoegd. Deze studie betreft een onderzoek naar met name kansrijke sectoren en wijst erop welke belangrijke mogelijkheden er m de regio Eem land zijn. „Binnen Eemland zijn bloeiende buitenlandse bedrijven gevestigd op het terrein van commumcatie, informatie, innovatie. Advisering en congreswezen spelen m het be drijfsleven van Eemland een voor aanstaande rol." En even verder luidt het: „Eenzijdige aandacht op economische ontwikkeling van al leen de stedenknooppunten kan belemmerend werken voor de ont wikkeling van de omliggende ge bieden. COMPLEMENTAIR Drs. Boone: „Wij menen in be langrijke mate complementair te zijn ten opzichte van een stad als Utrecht. Wij hebben hier niet het hoger beroepsonderwijs dat mo menteel in Utrecht wordt gecon centreerd, maar wij hebben diver se aanvullende zaken. Wat betreft ruimte en kwaliteit heeft de Kamer van Koophantfel samen met het Gewest Eemland de stelling onderschreven dat deze twee elementen juist de sterke punten van het gebied Eemland vormen. Wij wijzen op de grote verschei denheid binnen het landschap: Een polder, Randmeer, Utrechtse heu velrug en de grote variatie aan mo gelijkheden tot wonen, werken en recreëren. We komen tot de conclusie dat Eemland voldoende competentie bevat om haar taak naar behoren te vervullen. Wil het in de Vierde Nota neergelegde beleid slagen, dan moet de zogeheten „Steden- ring Cenlraal-Nederland" zich als één geheel naar buiten kunnen presenteren. In dit verband onder schrijven wij het (op pagina 184 van de Vierde Nota geschetste) per spectief dat uitgaat van de opvat ting dat de ontwikkeling van de op de ring gelegen steden m samen- I hang met elkaar dient te geschie den en m samenhang met elkaar versterkt dient te worden. FINANCIËLE STEUN Om deze redenen mag de finan ciële steun van de Rijks Overheid niet ontbreken. Dat houdt in dat je op Rijksniveau met een probleem zit: je wilt vanuit de beperkte mid delen alleen de knooppunten on dersteunen. Terwijl juist de samen hang tussen de stadsgewesten de kracht van de Randstad of wel de Stedennng Centraal Nederland is. Als je alleen die stedelijke knoop punten gaat stimuleren ben je er niet. Je zult juist de tussenliggende schakels ook moeten versterken. Dat is het dilemma waarin wij zitten. Het Rijk heeft geen geld om nóg meer in de ontwikkeling te steken. Dus de beperkte middelen behoe ven bepaalde bijsturing. In de Amersfoortse situatie is juist de groeistadpositie erg be langrijk. Door het Rijksbeleid dat in de voorgaande nota's was verwoord hebben we hier iets op gang ge bracht dat bijdraagt aan het lande lijke plaatje, en nu willen we ook als zodanig die erkenning hebben. We denken ook door de natuurlijk goe de ligging van Amersfoort een streepje vóór te hebben. Juist in ons gebied vmden belangrijke dingen plaats. Neem nu het project voor het centrale stadsgebied. Daarin wordt een bedrag van niet minder dan vijf miljoen gulden geïnves teerd. Het centraal stadsgebied project vindt plaats onder de for mule van public pnvate partner ship en draagt in hoge mate bij aan het creëren van een hoogwaardig vestigingsmilieu, zoals de Vierde Nota ons voorhoudt. Dit project is dan ook zonder meer in het rijtje te plaatsen van de IJ-oevers in Am sterdam, de Kop van Zuid (Rotter dam) en het sfinxterrein (Maas tricht). TE EENZIJDIG De aandacht is onterecht te een zijdig op de „mainports" gericht. Internationalisering heeft in verband met 1992 heel duidelijk invloed op de Vierde Nota gehad, en terecht maar het bedrijfsleven bestaat uit meer dan internationale bedrijven. Als je naar de opbouw van ons Handelsregister kijkt zie je dat bij voorbeeld het midden- en kleinbe drijf sterk is vertegenwoordigd. Dat beeld tref je landelijk ook aan. Amersfoort kent m onze studies, juist door de landelijk centrale lig ging, vooral ook veel landelijk ver zorgende bedrijven. Dit facet, denk ik, is in de Vierde Nota onderbe licht. Dat is een gevolg van de keu ze om een aantal items, die met recht zorg baren zoals onze inter nationale positie, er met voorrang uit te pikken. Daardoor komen au tomatisch gebieden als Schiphol en de haven van Rotterdam midden in the picture te staan. Dan wijs ik erop dat de distribu tiesector eveneens een belangrijk aandachtspunt is in de Vierde Nota en dat juist bij de rol van Nederland als distributieland en gateway for Europe Amersfoort-Utrecht-Cen- traal Nederland een belangrijke rol speelt. Daarom dnngen wij er in onze brief dd 12 juli 1988 aan de Minister van Ruimtelijke Ordening, Volks huisvesting en Milieubeheer op aan om het tracé van de noordelij ke hoofdtransportas via de A28 te laten verlopen, dit mede gelet op de infrastructurele knooppuntpo sitie van Amersfoort. Voorts om de voorgenomen verbinding tussen de Al en de A12, de zogenaamde A30, op te nemen in de Vierde Nota. Deze rechtstreekse verbin ding met de A12 richting Ruhrge- bied en Midden- en Zuid Duitsland wordt voor de noordelijke vleugel van de Randstad qf Stedenring Centraal Nederland van zeer groot belang geacht. Tenslotte: wat betreft de inmid dels eveneens uitgebrachte Nota van de Nederlandse Spoorwegen „Intercity plus" bepleiten wij het handhaven en versterken van de zeer goede verbinding met Schip hol en in het belang van deze goede rail infrastructuur het op nemen van Amersfoort in het in- tercity-plusnet." Industrieterrein De Hoef, ingeklemd tussen de Al, A28 en de spoorlijnen nchting Apeldoorn (midden links) en Zwolle (midden boven): een aantrekkelijk gebied waar binnen- en buitenlandse bedrijven zich qraaq vestiaen (foto Hans Verhorst).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5