)oor het historische land Doorn en Leersum 1 Cup '88 wordt ongekend spektakel De kastelen van het Utrechts Overkwartier r- jeugd Roda neemt deel aan toernooi met 350 elftallen: ;13- plaatselijk nieuws LEUSDEN- Het ge bied tussen de Utrechtse Heuvelrug en de rivieren de Rijn en de Lek is rijk aan kastelen en oude landhuizen. In het Overkwartier, zoals deze streek nü wordt ge noemd, stonden er in de late middeleeuwen zeker wel zo'n veertig huizen die kon den worden verdedigd. De huizen werden gebouwd na de elfde eeuw toen de moe rassige streek boven de ri vieren afwateringskanalen kregen. De Langbroekerwe tering is daar één van. In die tijd hadden de kerk vorsten het nog voor het zeg gen en vaak stichtten deze strijdbare heren hun kastelen zelf. De geschiedenis van ons land met de gevechten tussen Holland en Gelre en de Hoek se en Kabeljauwse twisten hebben daarmee wel degelijk te maken. Jan van Arkel, een roemruchte bisschop, zag er niet tegenop om het kasteel van zijn tegenstander te ver woesten. Deze week projec teerden wij een fietstocht in het oostelijk gedeelte van het gebied onder Leersum en Doorn. Ook daar hebben ver schillende ridderhofsteden gestaan, zij het van niet zo'n allure als aan de westelijke kant onder Driebergen en Zeist. Onze fietstocht voert over De Hoogstraat, smds 1948 een revalidatiecentrum. Vroeger behoorde dat gebied tot een landgoed van die naam. Aan de straatweg stond vroeger ja ren een huis met de naam De Hoogstraat. De fietstocht brengt de toerist verder naar Darthuizen, ook een oud land goed met een bepaalde histo rie. Het gebied aldaar is nog bosrijk en stil en de behuizin gen bevinden zich meer in de richting van Doorn. De Darthuizerweg komt uit op het kasteel Broekhuizen, dat uit de Middeleeuwen da teert. In 1628 werd het oor spronkelijke slot vervangen door een landhuis maar later werd dat huis weer verfraaid. Opvallend zijn de royale trap pen en de ionische zuilen. Een brand begin deze eeuw - door het omvallen van een petro leumlamp - leek fataal maar het landgoed werd herbouwd. Het park bij dit slot is typisch Engels. Zoals dat ook met de andere kastelen het geval was is er vaak van eigenaar gewis seld. Thans is het kasteel in het bezit van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Na kasteel Broekhuizen ko men we op een gegeven mo ment langs een boerderij met de naam Schevichoven. Vroe ger behoorden tot het land goed Broekhuizen een dnetal gebouwen, te weten Oud- Broekhuizen, Schevichoven en 't Spijk. Oud-Broekhuizen be staat niet meer, van Schevicho ven zijn nog restanten be waard gebleven. De proef- boerderij met die naam herin nert aan dat gebouw. In het complex bevindt zich een ge bouw uit de zeventiende eeuw met trapgevels met een oude witgepleisterde duiventil. Men kan de boerderij, in hel bezit van de Stichting Centraal Vee voeder Instituut, met bezichti gen. Een bezwaar dat voor vele kastelen en andere ge bouwen geldt. Op onze verdere weg ko men we ook nog bij de ridder hofstede Zuylenburg in Over langbroek. Een wat beschei dener kasteel bij dit dorpje dat ook een kerkje herbergt. Net als de andere dorpen m deze streek hebben de bewoners destijds het geloof van hun he ren overgenomen. Daardoor is het verklaarbaar dat er in het meer katholieke Wijk bij Duur stede carnaval wordt gevierd en in Overwetering absoluut met. Zuylenburg is een ridder hofstede geweest die niet-feo- daal was, wat in de praktijk betekende dat er geen leen heer bestond. Merkwaardig genoeg koos men daarvoor de zon uit, waardoor toenderiijd van een zonneleen werd ge sproken. Wie westwaarts rijdt zal ontdekken dat daar een be paalde welvaart heerst die in Overlangbroek niet zo zicht baar is. slot met grote zuilen. Er woont geen graaf op maar een chef met zijn bedienden van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Die jongens doen daar uiteraard geen kwaad. Even kijken dus en dan terug en rechtuit over de Langbroekerweg. Ja, we naderen weer het kaste lendorp Langbroek, maar we zijn er nog niet. Die Langbroekerweg is een fraaie weg waar u noch naar links noch naar rechts het land schap in kunt kijken. De struiken op deze rechte weg zijn zo hoog opgeschoten dat je er met over heen kunt zien. Dat maakt met uit, u fietst daar mooi. De weg komt op een driesprong uit waar u gewaar wordt dat daar de gemeente Leer sum weer zijn grenzen heeft. Het heet daar de Gooyerdijk, die al ergens onder Zeist begint. Een his torische naam, dat is zeker. Mis schien verbaast u dat wat, maar ik vraag u daar naar links te gaan. Verder van huis dus, maar het komt allemaal goed. Die Gooyerdijk is best aardig om te berijden. We komen er meer in het wijde land van de rivier en m de verte is een kerkje zichtbaar. versnapeningen. De Noormannen kwamen misschien nooit meer thuis en hoe wisten die wilde kerels waar ze precies waren? Telefoon hadden ze niet om even te informe ren. Genoeg gefilosofeerd, we gaan rechtsaf over de Langbroekerdijk en komen in Overlangbroek. Een zeer bescheiden dorpje dat met direct van rijkdom getuigt. Het wegdek is er slecht. Eerst zien we een kerkje, maar daarbij ligt het oude kasteel Zuilenburg. Zoals zo vele kastelen wat verscholen en verdroomd weg van de snelweg. Overlangbroek heeft ook een oude school uit de tijd dat de meester met een rietje de stoute leerlingen sloeg en flinke lellen uitdeelde. De school is nu dicht getimmerd. Niet door die meester natuurlijk maar door mensen uit deze tijd die in staat zijn de mees ter zelf een pak slaag te geven. Die school kunt u zien na de rode brievenbus, want Overlangbroek is wel degelijk aangesloten op het PTT-net. Doorrijden maar weer. Het weg dek wordt steeds beter en weldra DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 SUSDEN - Omdat ik j. aannemen dat uw condi- tteeds beter is geworden j jk u deze week een fiets- aan van zeg maar zo'n g kilometer. Zelf bezit ik v teller en ik moet het dus m ten. In ieder geval is het e*<' >aar uurtjes flink rijden b moet u wel aanbevelen tocht niet met felle wind aken. Dan is het in het kken gebied te veel eren en tobben tenzij u uiatieke toerfietser bent. dit type fietsers, die niet l tochtjes van honderd pzien, wil ik nog wat inte- j\te routes beschrijven. iweek zo'n dikke vijftig km. [aan weer naar de kastelen- i We njden via de Arnhemse- iaar Woudenberg en Maars- bergen. We rijden wél over de hoofdweg want anders gaat het te lang duren Die hoofdwegen zijn trouwens best de moeite waard. Waar vind je zulke goede bosnjke paden dichtbij huis? Laten we dat goed beseffen. Een streek mid den in ons land met fietsmogelijk- heden naar alle kanten! U zou maar eens in Den Helder, Hoek van Hol land of Oostmahorn moeten wonen, om maar een paar plaatsen op te noemen. We rijden dus naar Wouden berg, passeren het altijd drukke kruispunt m Woudenberg en gaan vlijtig door aan de overzijde naar Maarsbergen. Daar staat het kerkje van 1884 en zijn er de drukke ver keerspunten met talloze auto's die de rijksweg op moeten en verlaten. Fietsers hebben merkwaardiger wijs genoeg geen voorrang op mo telbezoekers, maar hier beveel ik enige burgerlijke ongehoorzaam- e: ORTE ROUTEBESCHRIJVING Langs de hoofdweg (Arnhemseweg) naar Woudenberg en doorrijden naar Maarsbergen. Viadukt autoweg en spoorlijn naar Arnhem passeren en na p. 20386 nog even hoofdweg naar Leersum (6,3 km) blijven volgen. Na passeren van km-paal 4,0 rechtsaf grote weg oversteken bij wegwijzer (Maarn 4 km en Doorn 5 km) om op de Maarn- se grindweg te komen. Even verderop na kasteel Huize Maarsbergen linksaf de Wijkerweg op. Wijkerweg (later na passeren gemeentegrens Leersum de Hoogstraat geheten) geheel uitrijden. Grote weg N 225 (Rijksstraatweg) oversteken en aldaar over de Darthuizerweg (richting Darthuizen en Broekhuizen) doorrijden. Rechtuit (Broekweg voorbijrijden) en aan het einde van deze weg bij rode brievenbus doorrijden over de Zandweg (niet rechtsaf bij camping) richting Leersum. Bij volgende kruising even naar links over de Langbroeker weg om kasteel Broekhuizen te bekijken en daarna weer terug naar kruising. Bij genoemde kruising daarna rechtdoor over de Langbroe kerweg. Langbroekerweg Oange rechte weg met struiken aan weers zijden) geheel uitrijden en bij volgende kruising linksaf over de weg die later Gooyerdijk blijkt te heten. Deze Gooyerdijk geheel uitrijden tot aan kruising met de Ameronger Wetering. Aldaar rechtsaf. Bij volgende kruispunt (met wegwijzer) rechtsaf richting Langbroek over de Langbroekerdijk (dus niet rechtdoor naar Wijk bij Duurstede). Langbroekerdijk volgen met dorpje Overlangbroek (kerk en kasteel Zuilenburg) en doorrijden tot aan driesprong. Al daar rechtsaf over de Bovenwijkerweg (bij oude groene handwijzer). Bcvenwijkerweg uitrijden en bij volgende driesprong linksaf over de Gooyerdijk. Gooyerdijk blijven volgen tot aan kruispunt met Sandenbur- gerlaan en aldaar rechtsaf. Sandenburgerlaan blijven volgen ook na kruispunt met de Buurtweg. Rijksstraatweg Doom-Leersum bij restaurant Het Wapen van Sandenburg oversteken en aan overzijde linksaf rich ting Doorn fietsen. Even verderop rechtsaf bij p. 20919 richting Maamseweg bij Kaapse Bossen. Na afdaling bij p. 20554 linksaf naar Maarn over de Maarnse Grindweg (3,4 km). Richting Maarn aanhouden en vandaar langs de hoofdweg terug naar Leusden. afstand: ca. 55 km ie if 15. 16. 17. kunt u zonder hobbelen verder. We komen nu m de streek van vorige week met het prachtige kasteel Sandenburg, maar zo ver gaan we niet. We krijgen een kruis punt met een zeldzaam oude hand wijzer (groen gekleurd) en gaan daar naar rechts over de Bovenwij kerweg. Op de hoek staat links een Efteling-achtig huis en u moet er de brug over de Langbroekerwete ring over. De weg die nu voor u ligt is recht en vrij boomrijk maar u behoeft, er niet lang te vertoeven. Wéér een kruispunt. Met de Gooyerdijk, want die ligt door het hele gebied. Daar gaan we naar links, maar doet u heel even de moeite en kijkt u op dat kruispunt een moment aan de overzijde rechts. Daar ligt een soort kei als bij ons in Amersfoort maar dan met het opschrift De Guliker. Een naam die ook hier in Amersfoort voorkomt en te maken kan hebben met Duit se afstamming net als Brennink- meyer, Peek en Cloppenburg, Lampe en andere voorvaders uit de negentiende eeuw. De Gooyerdijk is best aardig Leuk die boerderij met de naam Het Boompje! Ja hoor, er is weer een driesprong. Rechts gaat een weg het bos in met de naam San denburgerlaan. Dat zegt genoeg. U gaat dus die weg op en blijft die volgen, ook al is er verderop een kruispunt met de Buurtweg. Na eni ge tijd bent u ineens weer op de hoofdweg van Doorn naar Leer sum. Daar staat op de hoek het restaurant Het Wapen van Sanden burg. Oversteken maar en aan de overzijde linksaf over het fietspad naar Doorn. Maar met te lang! We •■•'toindelijk te maken met C een stevige tocht en een rueuw klimmetje mag niet'ontbreken. Bij paddestoel 20919 gaan we bij de Kaapse Bossen rechtsaf de hoogte in. Een flinke klim, dat wel, maar bedenk dat er een fantasti sche afdaling op volgt. Sommige mensen knjgen bij zo'n afdaling de neiging om te gaan zingen. U kunt eventueel het Olé-lied aanheffen. Het feest is helaas gauw afgelopen en u zult zien dat u weer op de Maarnse Grindweg bent. Linksaf naar Maarn 3,4 km en Amersfoort nog 14 km. Dat is ook weer een aardig bosrijk stukje weg. Padde stoel 20554 heeft u de weg gewe zen. J Na een kwartiertje fietsen bent u in Maarn. Nog niet thuis, dat is zeker, maar Leusden is voor een echte fietsliefhebber heus niet meer te ver weg. Als u moe bent, kunt u thuis fijn uitrusten. Op het moment zelf is moeheid een vervelende zaak, maar de volgende dag bent u die vergeten en maakt u alweer plannen voor een nieuwe (langere) tocht. Tot de volgende week. Jee! Broekhuizen. De Guliker-kei. heid aan. Zijn ze helemaal... Na het viadukt is er weer zo'n paddestoel. Linksaf loopt de parallelweg naar Veenendaal maar die laat u mooi liggen. Rechtuit maar weer over de hoofdweg maar niet te lang. Bij km-bordje 4,0 volgt een oversteek naar rechts. Een ouderwetse weg wijzer geeft aan dat je daar naar Maarn en Doorn kunt rijden. We steken behoedzaam over en ko men bij het kasteel Huize Maars bergen. Echt zichtbaar is dit aloude slot met maar u moet zich daarvan mets aantrekken. Even verderop kunt u naar links bij het bordje Wijkerweg. Als u niet weet dat u daar flink moet klimmen komt u misschien voor een verras sing te staan. Bedenk dat na elke klim een afdaling volgt. Zo ook op de Wijkerweg die na het passeren van het gemeentebordje van Leer sum de Hoogstraat gaat heten. Een bekende naam maar niet een pret tige naam voor velen. Daar is na melijk het Revalidatiecentrum ge vestigd, dat in de stilte van het bos gebied erg verscholen ligt, ver weg van het verkeerslawaai dat zo aan ongevallen herinnert. Onver laten hebben op de hekken van de toegangsweg naar het centrum re clamemateriaal geplakt. Wat een mentaliteit. Alsof het daar een streek voor reclame en sponsoring is... Niet verder prakkizeren daar over want nu volgt een afdaling van allure. Althans voor Hollandse fiet sers. U kunt zich daar best laten gaan maar er moet wel een goede rem op uw fiets zitten. Als we helemaal afgedaald zijn staan we voor de grote weg van Doorn naar Leersum en Arnhem. Die steken we voorzichtig over en zien dat we aan de overzijde onze weg door het rustige bosge bied kunnen vervolgen. U zult zien dat u daar naar Dart huizen en Broekhuizen wordt ver wezen. De weg heet Darthuizer weg en u kunt daar alleen maar gezonde boslucht opsnuiven. Rechts komt er een weg die Broek- weg heet. Dat is niet een nudisten- kamp (gezien de naam) maar een bosweggetje dat u gewoon rechts laat liggen. Doorrijden is dus het devies. Het is daar een bos met veel boomstammen van de hout vesterij. Dat hout ruikt altijd lekker. Op een gegeven moment houdt ook die Darthuizerweg natuurlijk op. De vervolgweg heet Zandweg. U passeert een rode brievenbus en rechts gaat een weg naar Wijk bij Duurstede die u niet moet volgen. Rechtuit richting Leersum maar. We komen andermaal op een krui sing met links de Broekhuizerweg en rechts de Langbroekerweg. Die laatste weg gaan we op, rechtsaf dus. Maar neemt u tóch even de moeite om heel even op die weg naar links te gaan. Daar ligt het kasteel Broekhuizen, een prachtig Van Wijk bij Duurstede? Welnee, het moet van een dorpje aan de overkant van de rivier zijn, Maunk of Eek en Wiel. U passeert een opvallende boerderij met de naam Schevichoven. Een historische naam alweer, die met een vroeger kasteel te maken heeft. We zullen er u elders bijzonderheden over geven. Het rivierengebied wordt nu goed zichtbaar. De Gooyerdijk heeft weldra een einde en dan kunt u rechts op de Ameronger Wete ring komen. Inderdaad lijkt het of u nu ver van huis bent, maar dat valt wel mee. Na enig flink doorpedde len in deze streek, waar de winden vrij spel hebben, komen we uit op een kruispunt met weer zo'n blau we wegwijzer uit vroegere tijd. We gaan daar rechtsaf nchting Lang broek. Rechtuit ligt Wijk bij Duur steden, waar duizend jaar geleden de Noormannen huishielden. Je kunt je dat niet voorstellen als mens uit 1988. Een mens die na een paar uur weer thuis is met koffie en De kruising van de Langbroekerwetering en de Bovenwijkerweg. t «EUSDEN - Met de elftallen A-l, B-l, G-l, C-2 en D-l neemt >oda'46 deel aan het grootste jeugdtoernooi van West-Europa e 'Haarlem-Cup 1988'. Het toernooi wordt van donderdag 11 «gustus tot en met zondag 14 augustus te Haarlem gehouden. belooft weer een waar spekta kel te worden want 350 elftallen uit de gehele wereld hebben voor dit toernooi ingeschreven. De organi satie g^at niets te ver om het de deelnemers naar de zin te maken. De officiële opening wordt don derdagavond in het Haarlem-sta dion verricht door Haarlems bur gemeester mevr. E. Schmitz sa men met Yvonne van Gennip Daarna vindt een interland-wed strijd plaats tussen Nederland en België voor gehandicapte voetbal lers. Maar het hoofdnummer is wel de voetbalwedstrijd tussen de profs van Haarlem en het West- duitse Vfl. Bochum. Na afloop van deze openingswedstrijd is er nog een spektakulair vuurwerk. Het programma dat de Roda-elftal- len te verwerken krijgen ziet er als volgt uit: Donderdag 11 augustus: Roda'46 A-l - v.v. Boszoom, aan vang 10.00 uur Roda'46 A-l - v.v. H.V.O aanvang: 11.30 uur Beide wedstnjden worden op het terrein an v.v. Renova gespeeld (Gelegen wijk Schalkwijk). Roda'46 B-l - Westerbroek aan vang: 12.00 uur. terrein: Ripperda (Wijk Schalkwijk) Roda'46 C-l - S.V.N. aanvang: 11.00 uur Roda'46 C-2 - J.K.C. aanvang: 12.00 uur Roda'46 C-l - Velsen aanvang. 13.00 uur Roda'46 C-2 - D.S.C.74 aanvang: 14 00 uur Alle wedstrijden van Roda C-l/2 worden gespeeld op het terrein van v.v. Schalkwrk Roda'46 D-l -J.K.D aanvang: 10.50 uur Roda'46 D-l - Espoon Tikka (Fin land) aanvang: 12.30 uur, terrein v.v. TYBB (wijk Schalkwijk) Vrijdag 12 augustus Roda'46 A-l - V.I.O.D. aanvang 11.00 uur, Roda'46 A-l - S.V.N. aan vang 13 20 uur terrein: v.v. Rip perda (Wijk Schalkwijk) Roda'46 B-l - v.v. V.V.S.B. aan vang: 13.00 uur, Roda'46 B-l - Tiller I.L (Noorwegen) aanvang: 15.00 uur, terrein: "vv. D.S.C.'74 (Wijk Schalkwijk) Roda'46 C-l-J.K.C aanvang: 11.00 uur, Roda'46 C-l - Hoofddorp aan vang; 13.00 uur Roda'46 C-2 - Stars S.C. (U.S.A.) aanvang: 14.00 uur, Roda C-2 - Bijl mer aanvang- 15 00 uur terrein voor C-l/2: v.v D.I.O. (Schotland straat, wijk Schalkwijk) Roda'46 D-l - Progress aanvang: II.50 uur, Roda'46 D-l - D.C.O. aanvang: 13.30 uur Terrein v.v. E.H.S. (Haarlem-Noord). Zaterdag 13 augustus Roda'46 A-l - Spineto (Italië) aan vang: 11.10 uur, terrein v.v. T.H.B., (Wagenweg) Roda'46 B-l - Sala F.F, (Zweden) aanvang: 12.00 uur, terrein: D.C.O. Belgièlaan-Schalkwijk Roda'46 C-l - Pittsford (U.S.A.) aan vang: 12.00 uur, terrein v.v. Schalk wijk Roda'46 C-2 - Progress, aanvang: 11.00 uur, terrein v v. Schalkwijk Roda'46 D-l - J.K.D. aanvang. 10 00 uur, terrein: v v. D.S.C.74 (Wijk Schalkwijk) Op zaterdagmiddag worden de kwart- en halve finale-wedstrijden gespeeld. Zondag 14 augustus Finale-wedstnjden in het stadion van v.v. E.D.O. te Haarlem. Of Roda zich daar voor zal plaatsen moet worden afgewacht, de weg is lang en zwaar, maar de spelers zijn wel uiterst gemotiveerd. Gedurende het verblijf in Haarlem wordt het 80 personen tellend ge zelschap ondergebracht in grote tenten, die geplaatst zijn op het terrein van v.v. Rippera geleden aan de Boerhavelaan-West in wijk Schalkwijk, recht tegenover het ziekenhuis. Het eten zal daar in de kantine van Ripperda opgediend worden en wordt geheel verzorgd door een gerenomeerd Haarlems cateringbedrijf. De spelers zullen tevens nog een bowlingavond voorgeschoteld krijgen, alsmede de ouderen de bekende 'Haar lem-Cup disco' en de jongere spe lers een grandioze bingo-avond Donderdagavond om 8.00 uur ver trekt men naar Haarlem. Ouders en begeleiders brengen de spe lers met auto's naar het terrein van Ripperda Vandaar worden de velden bezocht waar de Roda-elf- tallen aktief zijn gedurende dit 'Haarlem-Cup' toernooi. Zondag middag om ca. 16.00 uur zullen de Roda-spelers weer terugkeren in het kluphuis van Roda'46. Moe, maar zeker voldaan en een enorme ervaring rijker

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5