I Dnze beiaardierskunde is een uit de hand gelopen hobby' LEUSDEN ■BBder krant leusdenaar Jan Kortes studeerde samen met zijn broer af aan de Amersfoortse Beiaardierschool: Leusden heeft een beiaardier, nu het carrülion nog. 1 leusder krank iLkaal Zwemvierdaagse 1988 Treurig UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Overgang naar koeler weer LEUSDER KABELKRANT KANAAL 4 mkindegemmteA Taallessen bij Papaia VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT plaatselijk nieuws DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 >DEN - Binnen de gemeente &en is geen "openbaar" caril- te vinden. De wens om een Ion te plaatsen, dat de sfeer t marktplein kan verhogen, irklaas- en Kerststemming verspreiden of alleen maar ren klankrijk zou kunnen [even, is ook in het gemeen- wel eens geopperd. Mocht ens ooit verwezenlijkt wor- dan is het zoeken naar een elijke beiaardier misschien zo moeilijk. Leusenaar Jan (es, 37 jaar, slaagde op 21 juni voor het praktijkdiploma iard. Hij behaalde dit di- ia, na vijf jaar studie, aan de ,ardierschool in Amersfoort, het kleinste conservatorium federland. Nu nog even klein taal ongeveer dertig leerlin- n), maar opgenomen in het gro- geheel van de H.K.U.; Ho- school voor Kunsten in cht. Beiaardierscholen zijn gezaaid in de wereld. In t-Europa staat er nog een in helen. Met als gevolg dat enten uit heel Europa en de •nigde Staten naar Amers- komen om het zware, zeld- e en zeer begeerde diploma beiaardier te behalen. [ones en zijn broer Henk Kor- lit Amersfoort, woonden wel- ar in de buurt van de school, staat tegenover dat zij in te rtelling tot de meeste andere enten, de studie volgden t een normale volle dagtaak ce in beide gevallen niets met ,ek te maken hebben. Henk is erder en Leusdende Jan che- h analist bij een bednjf in irsfoort voor geur- en reukstof- Voorlopig zal dit zo wel blij- en zien ze hun beiaardiers- e als een "uit de hand gelo- hobby". Desalniettemin zou a Kortes maar wat graag zijn da- jlijkse spel aan zijn zelfge- de oefen-canllon of in het ca- van het Belgenmonument ïlen voor het bespelen van i"echt Leusdens camllion". beiaardier is tenslotte een straatmuzikant" zegt hij En straat is er met rond het Bel- lonument, terwijl zijn naaste in eigenlijk de enige inwoners Leusden zijn die door deze dier verpoost worden. "Ze en nog nooit geklaagd. Ik wel complimenten gehad. Ik iof dat ze het wel leuk vin- BRBEELDING I- en Jan Kortes kijken niet op de belangstelling voor hun :dierschap. Het is een bij- ere en bovendien tot de ver- jding sprekende bezigheid, ig kind droomt ervan "later groot is" de klokken te laten Waarmee gelijk maar een 'erstand uit de weg geruimd it te worden. Henk en Jan zijn klokkeluiders; ze hangen it regelmatig aan de touwen, (ie dat doen de echte klokken- THEORIE "Overigens valt onder die studie ook een hoop theone We moes ten veel scripties schrijven, pro gramma's maken bijvoorbeeld op de huiscomputer met behulp van een synthesizer en daarbij natuur lijk de nodige literatuur die we in het hoofd moesten krijgen" Om zo'n "uit de hand gelopen hobby" te kunnen houden, dient een thuisbasis voor ondersteuning en support te zorgen Tijdens het examen, in de Cathannekerk in Eindhoven, kon heel Eindhoven meegemeten. Jan zijn vrouw liep zenuwachtig, onder de klanken door de straten "Kon je horen of hij een fout maakte?" "Nee, dat hoor je niet of het moet wel gewel dig misgaan Het was de hele dag examen, dus de winkeliers in de nabijheid van de kerk hebben het wel geweten". In één van die kleine winkeltjes rondom de kerk, kocht Jan z'n vrouw een prachtige pentekening van de Catharinekerk. "Als aan denken HUISCARILLON Leusdenaar Jan Kortes zou - naast het bespelen van zijn huis-carrillon - ook graag een echt Leusdens straat-carrillon bespelen. Je bent tenslotte als beiaardier een soort straatmuzikant', aldus Kortes. freaks Vaak studenten, zoals pas nog in Utrecht. Organist zijn ze ook niet; alhoewel orgel hun bij vak was en ze het orgel uitstekend kunnen bespelen. Jan laat dat re gelmatig in Leusden horen als or ganist in de Koningshof en op het grote van zijn vader geërfde pijp orgel dat in de kamer staat opge steld. MEEKLINKEN Een beiaard bespeel je met je pin ken van je gebalde vuisten. Daar mee tik je de stokken aan die ver bonden zijn met de klokken. Een beiaard heeft een chromatische toonladder, maar het grote ver schil met een orgel is dat de speel wijze het aanslaan van één toon, per hand, tegelijk mogelijk maakt. "Toch hoor je meerdere tonen" doceert Jan "want iedere klok heeft zijn eigen klank, zijn eigen kleine terts, die klinkt altijd mee". Klokkespel kan door verschil lende speelwijzen ontstaan. "Een klein muziekdoosje is in feite ook een soort klokkespel, een automa tisch carillon speelt door het soort ponsbanden dat we van draaior gels kennen, of trommels met al dan niet verplaatsbare uitsteek sels". Ook het maken van derge lijke programma's was onderdeel van het lespakket. uit een muzikale Amersfoortse fa milie Pianoles hoorde bij de op voeding Dat was niet altijd even leuk, maar ja "Een piano gooi je niet zo snel in een hoek" dus moesten zij door, volgens Jan. Hun vader kreeg les op het prachtige pijporgel dat hij had, waardoor de overstap naar het orgel voor de jongens voor de hand liggend was. Ze kregen, net als hun vader, les van Jaap Zwart jr.; een be kende naam in orgelkringen. ZWAAR Jaap Zwart was tevens muziek theorieleraar op de Beiaardier- school. Als gevolg van zijn enthou siasme besloten de inmiddels vol wassen zonen aan de vijf jaar du rende studie aan de Beiaardier- school te beginnen. Het was een zware opleiding. "Veel zwaarder dan we gedacht hadden". Ener zijds door persoonlijke omstandig heden, vader stierf, Henk werd daardoor de baas van een eigen bedrijf, hij erfde de piano, Jan het orgel, en Jan kreeg de afgelopen vijf jaar twee kinderen, een verhui zing en de nodige verbouwingen naast zijn volledige dagtaak en stu die te verwerken Anderzijds doordat de opleiding, zeker nadat deze onderdeel van de HKU was geworden, steeds uit gebreider en intensiever werd. Er kwamen vakkenpakketten bij zoals programmeren, arrangeren, onder andere met behulp van de computer, muziekgeschiedenis. Daardoor werd de opleiding vol waardig en internationaal erkend. Met als onplezierige bijkomstig heid dat ook de aan de opleiding verbonden kosten "naar college- noogte" zijn getild. Plezierig was dat het mogelijk was en is de les sen op de Beiaardierschool te vol gen volgens een individueel pro gramma. "Een leerling uit Goes komt bij voorbeeld een maal per maand een paar dagen. Henk ging altijd op maandagmorgen en ik ge bruikte mijn lunchpauzes", zei Jan Daarnaast was gèmiddeld tien uur thuis studeren voorwaarde. Niet alleen op een beiaard van het Bel genmonument, waar de leerlin gen veel en intensief gebruik van maken, ook thuis. Voor dat laatste heeft Henk zelf een canllonklavier gebouwd, daarover straks meer. Hoewel ze nu beide beiaardier zijn, zijn ze het ieder op hun eigen wijze. Henk houdt vooral van het arrangeren en van het klassiek be spelen van de beiaard, Jan houdt vooral van de technische kant, de kampalanalogie, "klokken- kunde". Jan zijn interesse in tech niek is groot. "Alles waar een me chaniekje in zit", licht hij zelf toe, "of waar een knap fabricagepro ces aan te pas komt". Hij heeft bo vendien "twee rechterhanden" Vandaar dat hij naast zijn beiaar dierschap als hobby het maken en verzamelen van modelbouwvlieg tuigen en -treinen heeft. En ook vandaar, dat hij voor zichzelf en zijn broer een oefencarillon maakte XYLOFOON "De piano met stokjes" staat bij Jan op zolder Jan legt uit: "Het is eigenlijk net een grote xylofoon, waarbij de klank na het aantikken versterkt wordt door resonanspij- pen. Op deze wijze bespeel ik ne genenveertig klokken". Hij bouwde het instrument aan de MUZIKAAL Henk en Jan Kortes zijn kinderen Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Daan Bleuel Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd I Inlevering kopij en advertenties Ivoor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, Ivoor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 Redaktie en administratie: I Kantoor Leuder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op 9 werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 I uur I Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: I 68,80 per jaar, 34.90 per half jaar, 17,70 per kwartaal I Klachten bezorging: I Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag I 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan I kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag I tussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u I kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag j 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewen ste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-krantenkombinatie te Barneveld. AMERSFOORT - Dit jaar vindt in de week van maandag 22 tot en met vrijdag 26 augustus, direct aansluitend aan de schoolvakan ties dus, de Zwemvierdaagse plaats. Tijdens vier van de vijf zwem- avonden dient tenminste 500 meter gezwommen te worden. Tot 10 jaar en 65+ vier dagen elk 250 meter. Op al deze avonden kan gezwom men worden m zwembad Liendert, zwembad Hoogland en in het Sportfondsenbad tussen 17.00 en 20.00 uur. Sportfondsenbad heeft gekozen voor het thema Olympische Spelen. De voorverkoop van deelnamebe wijzen loopt van manadag 15 au gustus tot en met maandag 22 au gustus. Voorverkoop aan de kassa's van de verschillende baden alle dagen tussen 10.00-20.00 uur In zwembad Hoogland voorverkoop van maan dag 15 augustus tot en met vrijdag 19 augustus, uitsluitend van 14.00- 16.00 uur. ingezonden Alleen bneven met naam en adres worden in deze rubriek opgenomen Plaatsing van me ningen van lezers wil niet zeg gen. dat de redaktie die mening deelt Het is treurig, dat zelfs de Kinder- markt in de Hamershof en in de Biezenkerp verboden zal worden Wees blij dat de kinderen iets te doen hebben en er geen mens kwaad mee doen. Overal wordt iets van gezegd, afgekeurd of ver boden en al zou het iets overlast geven voor mensen die er winke len dan is er nog niets tegen. Is het met heerlijk al die kinderen daar te zien zitten en hebben ze dat er dan niet voor over Het moeten mensen zijn die niet van kinderen houden en er ook niets voor over hebben. J v. Santé Kuperssingel 144 Leusden (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! door Jan Versteeg1 Afgelopen maandag werd weerkundig Nederland flink verrast. Een onschuldig lij kend hoogtestorinkje boven Oost-Engeland gooide wat roet in het eten, vooral in het oosten van het land en boven de Veluwe. Zondagavond leek niets een stralende en warme maandag in de weg te staan. Bij het opstaan echter merkte ik al snel dat er iets mis was. Het was bewolkt en sommige wolken namen een zeer drei gende houding aan, een te ken van toenemende onsta biliteit. In de loop van de och tend kwam er vanuit Deven ter en Deelen een onweers melding. In het plaatsje Wilp (nabij Deventer) viel maar liefst 22 mm regen. Vervolgens trok de bui naar de Veluwe. Ove rigens werd het maandag wel warm evenals dinsdag. Daar de vochtigheid toenam voelde het geleidelijk ook drukkender aan. De afgelopen dinsdag be schreven onweersstoring en het koufront boven de Britse Eilanden hadden er niet veel zin in. Uiterst traag passeer de het koufront maandag Ierland om vervolgens halt te houden. Debet aan dit pro ces was de aanwezigheid van hoge druk boven Scandi navië en de Noordzee. De on weersstoring boven Zuid west Frankrijk stierf uit en gaf slechts lokaal wat on weer boven België en Duits land. Al met al bleef het dus langer warm dan eerst was voorzien en profiteerden we ook woensdag nog van het warme weer. Toch zal de warmte inmid dels wel voor de bijl zijn ge gaan. Dinsdag werd ver wacht dat het koufront, met daarachter koele oceaan- lucht in de loop van vandaag het land zal passeren. Dit proces zal gepaard gaan met enkele regen en onweers buien. Hoe zwaar deze buien zullen zijn en waar ze het meest actief zijn valt moeilijk te voorspellen. In ieder geval vindt er vanaf vandaag dus een overgang plaats naar een koeler weertype Niet iedereen zal daar on gelukkig mee zijn, denk ik. Warm drukkend weer is ook niet ideaal. Toch lijkt de zomer niet de finitief verslagen te zijn. Achter het koufront, dat ons morgen geheel gepasseerd moet zijn, komt er weer een rug van hogedruk via West Frankrijk naderbij. Er kan dan ook af en toe wat zon zijn. Doordat er boven de Britse Eilanden een depressie wordt verwacht zal het weersbeeld toch wel wat licht wisselvallig zijn d.w.z. dat er ook enkele buien kun nen vallen. De bovenlucht zal niet al te zeer afkoelen, zodat de buien waarschijn lijk geen onweer opleveren. De temperatuur komt vrijdag niet veel meer boven de 20 graden uit. De wind wordt namelijk zuidwest tot west en daarmee komt tamelijk koele lucht van de oceaan naar ons land. Zaterdag programmeert de Duitse weerdienst een hoge- drukgebiedje boven ons land en de noordzee, waardoor het een redelijke dag kan worden met temperatuuren tussen 20 en 23 graden. Waarschijnlijk dan niet al te veel wind. Zondag naar ver wachting iets meer wissel valligheid, mede opgewekt door een zich herstellende westelijke circulatie in de bovenlucht. Laten we hopen dat dit een tijdelijke zaak is, anders zal de zomer na een korte opleving opnieuw gaan „sukkelen". Zover is het nog niet Vrijdag 12 augustus wordt er een huis aan huis krant verspreid naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van Lawn Tennisvereniging „Lockhorst". Hierin zal ik het weer van de komende week belichten. hand van een werktekening, ge maakt door Peter Bakker, oud beiaardier van Nijkerk. Deze won de prijsvraag die voor dit doel door de Beiaardierschool was uit- j geschreven. Lachend vertelt Jan dat hij voor het construeren de plaatselijke fiet- semaker tot wanhoop dreef met zijn verzoek om negen meter ven tielslang en 25 meter bromfietska bel: "Wat heeft U in hemelsnaam voor een fiets?" vroeg de man zich af. Het vijlen van de metalen ha mers, gemaakt uit profielen, net zo lang tot ze de juiste klank gaven, was het zwaarste werk. En dat al les twee keer, "in één moeite door" voor een instrument voor zichzelf en één voor zijn broer. Ovengens, tussen neus en lippen, "Het pijporgel moest ook op nieuw opgebouwd worden, dat is me ook gelukt". Nu de intensieve opleiding is af gerond neemt Jan even "rust" ten einde een aantal langliggende klussen in huis op te pakken. Het "vak" houden ze bij door te spe len waar ze maar kunnen en waar ze voor uitgenodigd worden "Soms is dat om markten te bege leiden, soms wordt het carillon in gezet bij een Jazz-festival of de tap toe in Breda. Het carillon is voor alle soorten muziek te gebruiken, van klassiek tot modem en van volkswijsjes tot alternatieve jazz." Uit ervaring weten ze dat "het volk", de mensen op straat, het liefst herkenbare melodieën hoort. Zelf spelen ze graag gedu rende enige tijd "voor het vaderland weg". Jan noemt zich niet voor niets "een straatmuzi kant". Misschien, misschien als alle klus sen gedaan zijn, gaan ze hun or gelstudie afronden. Orgelconcer ten geven is leuk, ze doen het graag, maar het is niet hun ideale levensvervulling. Beiaardspelen vinden ze nog net wat leuker, maar dan wel zo dat het door veel mensen te horen is. Kortom, we zijn terug bij het begin van het gesprek. Jan zou best zeer regelmatig in Leusden op een beiaard spe len, naast zijn gewone werk als chemisch analist, ...op een carillon in Leusden. Voor waar: Leusden heeft een beiaar dier... nu het carillon nog. Aktueel en snel. De Leusder Kabelkrant is dagelijks 24 uur per etmaal te zien op kanaal 4 van het Leusdens kabelnet. Naast een aktueie lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken: De agenda van de dag Het weer in Leusden Filmagenda Aankondigingen Ve re nigings nieuws Regionaal nieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Theater-agenda Filmtips Medische diensten Aanvangstijden kerken En natuurlijk aanbiedingen van onze adverteerders! Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u dagelijks bellen met de kabella-ant-centrale: 03420-94292 (Boudewina de Boer) Advertenties: Voor het adverteren op de Leusder Kabelkrant zijn er de volgende mogelijkheden: Volledige BEELDPAGINA met logo Tarieven op aanvraag. Kortingen op kontrakt. KABELSPOTS, deelpagina met kleurgebruik, zonder logo: 75,- per dag. KABELTJES, vraag aanbod. Eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor). Van harte gefeliciteerd! Felicitatie-rubriek. Hetzelfde tarief als de KABELTJES. Informatie over adverteren: BEL Henk-Jan Wesüand, telefoon 033-941495. Hij komt desgewenst graag eens bij u langs voor een gesprek over adverteren op de LEUSDER KABELKRANT, de huis-aan-huis BEELDBUISKRANT! Achterveld Donderdag 11 augustus 14.00 uur: Kaartmiddag Soos bij Kela - van Heugten. Zaterdag 13 augustus 20.00 uur: Tros Popformule disco show de Klaveet. Zondag 14 augustus 20.00 uur: Disco de Klaveet. AMERSFOORT - Sinds sep tember 1987 worden er in het ge bouw van de vereniging Papaia (Zangvogelweg 158) cursussen Nederlandse taal gegeven voor mensen van alle nationaliteiten. De lessen zijn zowel bedoeld voor deelnemers die nog geen woord Nederlands verstaan of spreken, als voor hen die de Nederlandse taal al een beetje tot zelfs redelijk goed beheersen. Deelname is gratis. (advertentie) Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice tegen redelijke pri/zen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 3