ïemelaartoernooi ging ensationeel van start 'Laat de dieren eens lachen' Trainingskamp jeugd Leusdense hockeyers Goed omgaan met je gezondheid jDagje dierentuin plus' voor ouderen: LAAT DE DIEREN OOK EENS LACHEN. KOM NAAR OUWEHAND Met team van ervaren begeleiders: Cursus in Driebergen: Goedkope dagkaart voor bus en trein Weinig verschil tussen Amerikanen en Nederlanders? i DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - De tiende editie van het jaarlijkse Eemelaar nooi is sensationeel van start gegaan. Maandagmiddag de eerste grote verrassing al te noteren. De als eerste laatste Celleke Tolhoek vond in de eerste ronde al haar erloo tegen Jeanine Richel. De ongeplaatste speelster ver met 6-2 en 7-6 haar sterker geachte opponente. deze toch wel sensationele ingsdag was er 's avonds de traditionele Achterveldse avond. Door de goede weersomstandig heden werd deze avond een door slaand succes met als hoofdmoot het befaamde drinken van „bran dewijn met suiker". Dinsdag, toen de katers van de vorige avond nog verwerkt moes ten worden, kwam Gea van der Sman op de baan tegen Schuling. Van der Sman ondervond geen te genstand en won derhalve vrij een voudig met 6-0 en 6-0. Iris Sterken- burg was te sterk voor Ingeborg Richel. De speelster \*an de Leus- dense tennisvereniging Lockhorst moest met 6-1 en 6-2 het onderspit delven. Deze middag vond ook de twee de grote verrassing plaats voor wat betreft het dames enkelspel B. Machteld van der Ploeg was ver antwoordelijk voor deze daad, want zij versloeg memand minder dan Nienke Ebbens die als tweede op de plaatsingslijst voorkwam. In een spannende en fraaie wedstrijd trok zij met 2-6, 7-6 en 6-2 aan het langste eind. Ook de heren in het B enkelspel zijn van start gegaan. Frank Vissers van Lockhorst overleefde de eer ste ronde door Boers met 7-5 en 6-3 terug te wijzen. Luuk Beukers en M. Peters zorgden voor één van de mooiste partijen tot nu toe getuige de setstanden 6-3, 5-7 en 5-7 in het voordeel van Peters. Ook Tjalma en Rick Drege speelden een prima partij met 6-3 en 6-4 ging de winst naar Tjalma. De grootste verrassing bij de he ren tot nu toe is wel de winst van de Achterveldse favoriet Wibo Plij- naar op Peter Collignon. De jeugdi- Ook dit jaar organiseert de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen een „dagje dierentuin plus" voor ouderen die fii het bezit zijn van een 65+ pas of een 60+ Semorenkaart Ian de Spoorwegen. Op verzoek van velen bestaat deze logelijkheid niet alleen in september en oktober maar ook i de maand november. Dit „dagje", waarop vele extra anbiedingen worden gegeven kost in deze maanden slechts 22,50 per persoon. j Een bezoek aan een dieren- nin is met alleen voor kinde- m, maar voor mensen van alle leftijden telkens weer een elevenis. Maar volgens de uke reclamecapagne van uwehands Dierenpark op de rebbeberg in Rhenen heb- ook de dieren er veel ple- er in als de mensen op be- oek komen. Ouwehand voert sen aantal lachende dieren op iet de tekst: „Laat de dieren jok eens lachen. Kom naar Ou- rehand." En zelfverzekerd rordt daar aan toegevoegd: Het leukste dierenpark van lederland." De dieren zijn oor de mensen leuk om naar i kijken, maar vanuit de die- en bezien moeten de bezoe- :ers ook heel komisch zijn. log dichterbij kan men m Amersfoort terecht. In september, oktober en lovember kunnen ouderen net een 65+ Pas of een 60+ lemorenkaart van de Spoor wegen rekenen op vele ex- ra's. Bij de 22,50 is inbegre- >en het entreebiljet, een kop EXTRA'S Het vignet van het Amersfoort- se dierenpark. koffie met gebak, een brood maaltijd, voorafgegaan door een drankje en voor men ver trekt nog eens een kop thee met cake. Verschillende dierentuinen hebben plaatsen gereser veerd voor de ouderen, zodat men niet hoeft te dringen bij sommige dierenshows. Ook heeft men soms een speciale rondntwagen, zodat afstanden geen bezwaar vormen. Bezitters van een 60+ Senio- renkaart die eens naar een ver gelegen dierentuin willen, kunnen op zo'n „dagje dieren tuin plus" toch goedkoop rei zen, als zij gebruik maken van een van de 7 vrije reisdagen. VERSPREID De deelnemende dierentui nen liggen over heel Neder land verspreid. Dit speciale aanbod wordt gedaan door de volgende dierentuinen. De deelnemende dierentuinen zijn: 1. Amersfoorts Dierenpark, Amersfoort; 033-16658 2. Apenheul, Apeldoorn; 055- 552556 3. Artis, Amsterdam; 020- 262833 4. Burgers Dierenpark, Arn hem; 085-424534 5. Noorder Dierenpark, Eih- men; 05910-18800 6. Zeedierenpark, Harder wijk; 03410-16041 7. Safaripark Beekse Bergen, Hilvarenbeek; 013-360032 8. Ouwehands Dierenpark, Rhenen; 08376-19110 HET LEUKSTE DIERENPARK VAN NEDERLAND Ouwehands Dierenpark in Rhenen zet zijn zeer geslaagde reclame campagne ook dit jaar voort met: 'Laat de dieren ook eens lachen'. 9. Diergaarde Blijdorp, Rotter dam; 010-4654333 Via de vermelde telefoon nummers kan men eventueel tevoren nog uitvoeriger ïnlor- matie krijgen en kan men, ze ker als men met een groep gaat, reserveren. ge speler van „De Eemelaar" drukte de als één van de favorieten van start gegane Collignon, kei hard met de neus op de feiten. De setstanden 6-0 en 7-5 laten niets aan duidelijkheid te wensen over. Het gemengd dubbelspel ging van start met de partij Yvonne Klompenhouwer en Peters tegen het koppel Ingeborg Richel en Ca- miel Huisman. Via 6-2 en 7-6 kwam de winst terecht bij Klompenhou wer/Peters. In het herendubbel spel kwamen Harold Wernsen van de Eemelaar en zijn partner Hans van Doorn niet verder dan de eer ste ronde. Luuk Beukers en Govert van Eerde waren duidelijk de bete re combinatie en wonnen met 6-0 en 6-3. Het tot nu toe vlekkeloos verlo pende en got;u uezounc toernooi van „De Eemelaar" gaat door tot en met zondag. Morgen beginnen de A-spelers aan hun toernooi en staan verder de halve finales van de overige categoriën op het pro gramma. Gezien de start van dit toernooi kunnen we de komende dagen dus het nodige „vuurwerk" verwachten op het Kerstens sport park. LEUSDEN - De MHC Leusden organiseert van 14 tot en met 21 augustus, een hockeykamp voor de jeugd. Het wordt een soort van trainingsstage voor jongens en meisjes uit de A- en B-leeftijd, die in de eerste elftallen spelen ter voorbereiding van het seizoen 1988-'89. Evenals voorgaande jaren wordt het weer een echt trainingskamp. Er wordt gewerkt op kunst- én na- tuurgras, maar tevens in de zaal. Het trainingsprogramma wordt uitgevoerd onder leiding van erva ren, deskundige hockeyspecialis- ten, te weten: Bart Eyke, trainer van het eerste herenelftal van Amsterdam; Pim de Vries, die zich belast met specifieke hockey- en looptech nieken; Arno den Hartog, trainer/coach van het eerste herenteam van Kam pong; Huib van Laar, trainingscoordi- nator in Arnhem en Peter de Leeuw, trainer/coach van het eerste herenelftal van SCHC. Alles bijeen dus een groep lei ders, die het klappen van de zweep kent en garant staat voor een meer dart voortreffelijk trainingsschema, waarmee de jeugd in het nieuwe seizoen haar voordeel kan doen. Ook de kampleiding is in erva ren handen want de MHC Leusden heeft ook in dit opzicht gezorgd voor een team van ervaren begelei ders en begeleidsters. Aan het trai ningskamp zullen dertig meisjes en dertig jongens deelnemen. Ik reed in Florida door een sinaasappelboomgaard. Mij len achter elkaar aan beide kanten van de weg bomen waarvan de takken doorbogen wegens de grote aantallen fel- oranje sinaasappelen. Toen ik de auto stopte, niet om een sinaasappeltje te pikken want ik wist met hoe lang het gele den was dat er met gemeen spul was gespoten, zak een een donker getmte man als ra zende sinaasappels plukken. Een praatje met hem maken lukte niet. In een snelle vaart kiepte hij zijn voorschootzak leeg m een grote ton. Uit een enkel woord kon ik opmaken, dat hij Mexicaan was. Hele maal bezweet klom hij weer op zijn ladder om de hoger han gende vruchten te plukken. Ooi elders in Florida en m Californië zag ik honderden Mexicanen en andere Latijns- Amerikanen en negers werken op de landerijen, be zig met het oogsten van aard beien, sinaasappels, grape fruits. citroenen, artisjokken en andere tuinbouwproducten. MILJONAIRSVROUW Op bezoek bij de vrouw van een miljonair maakte deze een excuus, dat zij ons zelf moest bedienen. „Want mijn twee Mexicaanse bedienden, die in mijn huis wonen, hebben on langs ontdekt dat Amerikaan se vrouwen niet de hele week, maar vijf dagen per week werken. Dat willen zij nu ook en daarom moet ik nu zaterdag en zondags zelf bedienen." En half lachend voegde zij er aan toe: „Deze vrouwen logeren nu dus zaterdag en zondag in mijn huis." GEEN BEZWAAR Niet alleen in dit kolossale miljonairshms, maar ook m an dere Amerikaanse huizen hoorde ik allerlei negatieve opmerkingen over „die Mexi canen" en die Cubanen" en „die negers". Soms waren die opmerkingen - heel subtiel. Wij zijn hier best vooruitstre vend in de kerk. Wij hebben er in onze parochie helemaal geen bezwaar tegen dat ne gers zondags in de kerk ko men. Dat werd kennelijk be schouwd als een uitzonderlijk goede houding. „Laat ze toch teruggaan naar Mexico. Dat geld dat ze hier verdienen vergokken ze toch maar." Even later hoor ik de man die dit zegt, vertellen hoe hij de tuin bij zijn nieuwe huis heeft laten inrichten „Ik ben naar een hoek van onze wijk gegaan. Daar staat altijd een stel van die Mexica nen. Ik heb gevraagd of die mannen mijn turn in orde willen maken. Voor een paar dollar per uur hebben ze dat pnma gedaan. Je kunt daar altijd van die lui goedkoop huren voor een karwei.De volgende dag zag ik, dat zijn buurman dat ook wist. Daar sjouwden vier Mexicanen een kleme boom van een gammele auto achter het huis van de buurman. GEEN CADILLAC „Dacht je dat ik ooit een Ca dillac zal kopen? Ik kan het gemakkehjk betalen. Maar ik zal wel uitkijken, want al die negers rijden m een Cadillac. Ze rijden de hele dag rond in die cars, want ze zijn te lui om te werken." Probeer daar maar wat te gen in te brengen. Dan weet je er niets van. Als je opmerkt, dat de hele oogst van aard beien, citrusvruchten en artis jokken zou verrotten als die met wordt gedaan door „die Mexicanen" voor een uiterst laag, zwart loontje, dan krijg je als antwoord alleen maar een zwijgen. De vaak luit geuite negatie ve opvattingen over negers en Latijns-Amerikanen geven aan een verbhjfin de USA een min der prettige herinnering. OPROTTEN Weer in Nederland stoot je echter op „Tamils op vliegtuig gezet voordat rechter uit spraak heeft gedaan, waar door beroep onmogelijk is." En terwijl men een broodje shoarma eet, kun je soms de opmerking horen: laat die Turken toch oprotten, wat doen ze hier, we hebben werklozen genoeg." Ook an dere uitingen geven weer hoe soms wordt gedacht: „En wij maar kinderbijslag betalen voor die Marrokanen" en „die Surinamers kunnen nou toch best terug naar hun land." De litanie van negatieve op merkingen over onze mede landers kan gemakkelijk wor den uitgebreid. Amerikanen anders dan Ne derlanders? Soms is er maar heel wemig verschil. VUT-er VOORUITGANG LEUSDEN - „Doe niet zo kleinzerig!" „O, dat gaat wel ver." „Je moet niet zo naar de dokter lopen." Dat kregen 'eel ouderen vroeger te horen, als ze pijn hadden of als ze ich ziek voelden. Er moest gewerkt worden en dus was er jeen tijd om ziek te zijn. Bij het ouder worden en het opgeven van je baan, komt *r meer tijd en aandacht voor eigen gezondheid. Over de uiste zorg voor eigen gezondheid wordt in oktober een Iriedaagse cursus gegeven in Driebergen. De meeste mensen die nu 50+ zijn hebben hard moeten werken, om de oorlog door te komen, Nederland weer op te bouwen en zichzelf of het ei gen gezin mee te laten profite ren van de enorme vooruit gang, ook materieel. Het was aanpakken geblazen. Er moest zo weirug mogelijk gezeurd worden. Voor ziek-zijn was geen tijd. Lichamelijke klach ten moesten zo snel mogelijk worden weggewerkt. Er was met zo'n grote aan dacht voor het lichamelijke. Velen zagen het lichamelijke, hun lijf, als het minst belangrij ke. Het geestelijke kwam op de eerste plaats. Vaak werd het lichaam dan ook als een „stiefkind" behandeld. Als dat lijf signalen gaf van pijn, ver moeidheid of protest... dan moest dat genegeerd worden of zo snel mogelijk worden weggewerkt. In die tijd was er een enorme vooruitgang van de medische voorzieningen en de medische kundigheid. Veel klachten konden snel worden wegge werkt. Je ging naar de dokter, de specialist., en die gaf je wat, dat hielp en je kon weer over gaan tot de orde van de dag. „Weer aan het werk," Soms prima, soms ook niet. Omdat de oorzaken van de klachten vaak bleven bestaan. Deze ontwikkeling heeft de houding van veel ouderen te genover hun gezondheid ge vormd: weinig echte aandacht voor de signalen die je lijf soms geeft en voor de dieperlig gende oorzaak van klach ten; weinig gevoelig voor de li chamelijke gevolgen van eet- en drinkgewoonten, weinig antenne voor wat spanningen, in werk en le ven, in je lijf teweegbren gen; ook het idee, dat de dokter „het maar moet zeggen" wanneer je uiteindelijk toch naar hem toe gaat... de dok ter weet alles, ziet alles, hij neemt de volle verantwoor delijkheid voor jouw ge zondheid over. CURSUS In een cursus van drie dagen wordt deze houding tegenover eigen gezondheid bekeken. Er wordt niet een kant en klaar alternatief gegeven, maar sa men zoekt men naar: „hoe kan ik een beter inzicht knjgen ip m'n eigen gezondheid en in hel ontstaan en voorkomen van li chamelijke klachten." De zorg voor je gezondheid dient meer je eigen zorg te zijn, dan alleen van de arts. Daarom komen in deze cursus aan bod: het aandacht leren krijgen voor eigen lijf; informatie over gezonde voeding, over medicijn ge bruik, over de betekenis van spanning en stress; hoe maak je gebruik van verschillende gezondheids voorzieningen zoals huis arts, specialist, kruiswerk of alternatieve gezondheids voorzieningen en hoe ko men daarbij je eigen belan gen voldoende aan bod. KOSTEN Deze cursus begint maan dag 17 oktober om 10.00 uur en wordt afgesloten woensdag 19 oktober om 16.30 uur. Omdat WVC deze cursus gedeeltelijk subsidieert kan de deelne mersbijdrage laag zijn. Deel nemers kunnen zelf kiezen uit twee tarieven, afhankelijk van het inkomen. Men hoeft deze keuze niet te verantwoorden. Voor mensen met een beperkt inkomen is het tarief 128,— per persoon. Het andere tarief is 168,- per persoon. Volle dig en goed verzorgd pension is inbegrepen. De cursus wordt gegeven op het voormalig landgoed De Horst, dus in een bosrijke om geving. De organisatie is in handen van MOS, Mens in Ont wikkeling m de Samenleving. Deze cursus is bestemd voor mensen van 55 jaar en ou der, mannen en vrouwen. Er kunnen maximaal 16 ouderen deelnemen. Aanmelding schriftelijk of telefonisch: 03438-12241 (vra gen naar het secretariaat van MOS). MOS, De Horst 7 - Post bus 19, 3970 AA Driebergen- Rijsenburg. De Nederlandse streek- vervoerondernemingen heb ben voor het derde jaar de Zomerzwerfkaart ingevoerd. Deze goedkope dagkaart, die negen gulden kost, is tot en met 11 september geldig op alle bussen, trams en metro's van de streek- en stadsver voer. In 1986 was deze Zomer zwerfkaart voor het eerst ver krijgbaar. Toen maakten 85.000 mensen van de kaart gebruik. In 1987 verkochten de streekvervoerders 180.000 kaarten. Houders van dit voor deelticket kunnen bij ruim 35.000 haltes in Nederland op stappen (en natuurlijk ook uit stappen). Houders van de 65+ Pas zijn extra voordelig uit. Twee hou ders van een pas kunnen sa men van één kaart gebruik maken. Zo kan men samen goedkoop reizen. Deze Zomerzwerfkaart is verkrijgbaar bij de chauffeurs op de streekbussen, dus in onze omgeving zowel op de VAD-bussen als op de bussen van Centraal Nederland.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5