Vermindering met 345 bedden voor 1995 Fotohome maakt je vakantie onvergetelijk. Voor 49 cent per foto. Komende woensdaq over Leusdens grondgebied Adviescommissie voor water en bodem Ziekenhuisplan provincie Utrecht: Verhuisd: Voorlichting over Scandinavië en Ontwikkelingslanden Rondom de Cup Profronde van Nederland: Pompboorbedrijf van Ruitenbeek DANSSTUDIO rV DAN BEARD A nf Tel. 033-614456 KX Provinciale mestcontrole alleen in extreme gevallen Drogisterij Dropa Winkelc. de Biesenkamp 27, Leusden LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT VERGROTEN? VERKLEINEN? DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 LEUSDER KRANT LEUSDEN /UTRECHT - In de ge zondheidsregio Utrecht moeten vóór 1995 345 bedden verdwij nen. Die vermindering kan het best worden gerealiseerd door sluiting van het ziekenhuis Zon negloren in Soest, door opheffing van de burgerfunctie van het Mi litair Hospitaal Dr. A. Mathijsen in Utrecht en door reductie van het aantal bedden in het Medisch Centrum Berg en Bosch in Bilt- hoven en in het Julianazieken- huis in Veen en daal. Het ziekenhuis Maarschalksbos in Baarn kan worden uitgebreid; daarnaast dient in de gemeente Soest een nieuwe polikliniek te worden gebouwd. In Ede-West moet tussn 1990 en 1995 vervan gende nieuwbouw komen. De beddenreductie heeft geen gevol gen voor het aantal specialisten in de regio Utrecht. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Utrecht in het concept-voorontwerpplan algemene ziekenhuizen voor de gezondheidsregio Utrecht. Begin dit jaar gaf staatssecretaris Dees van WVC de provincie een aanwijzing, waarin stond dat er in de gezondheidsregio Utrecht 527 bedden zouden moeten verdwij nen per 1995. Voor 1990 lag dat aantal nog hoger dan zouden 634 bedden en 22 specialisten weg moeten. De provincie kreeg een jaar de tijd om en ziekenhuisplan voor te bereiden en als advies aan de Minister voor te leggen. De aanwijzing van de bewinds man was echter gebaseerd op in middels achterhaalde bevolkings prognoses over de omvang, groei en leeftijdsopbouw van de bevol king in 1995. De provincie heeft deze cijfers bijgesteld. De ge zondheidsregio Utrecht zou vol gens de nieuwe provinciale bere keningen in 1995 over in totaal 3916 ziekenhuisbedden mogen beschikken, 345 minder dan nu. De staatssecretaris gaat overigens akkoord met deze cijfers. BEHOEFTE DEELGEBIED Bij hun planning zijn GS uitgegaan van de behoefte aan ziekenhuis voorzieningen in het jaar 1995. De staatssecretaris vroeg de provin cie 1990 als richt jaar voor de re ductie te nemen. GS vinden dat niet realistisch. In dat jaar zijn en kele reductieplannen die al waren voorbereid, zoals de vervangende nieuwbouw van het Diakonessen- ziekenhuis in Utrecht en de beëin diging van de burgerfunctie van het Militair Hospitaal, nog niet ge realiseerd. Bovendien kan in de periode tus sen 1990 en 1995 het aantal zieken huisbedden weer iets groeien, omdat de bevolking dan toe neemt, vergrijst en daarmee de behoefte aan ziekenhuiszorg ook groeit. "Het is het uit een oogpunt van beschikbare ziekenhuiszorg en continuiteit m de zorgverlening ons inziens niet aanvaardbaar om voorstellen te doen die in 1990 moeten leiden tot het sluiten van afdelingen van ziekenhuizen en het verbreken van contracten met specialisten en in 1995 moeten lei den tot het weer ongedaan maken van diezelfde maatregelen", aldus het college. ZIEKENHUIZEN GS vinden dat een vermindering van de beddencapaciteit bij voor keur gerealiseerd moet worden door sluiting van gehele zieken huizen, en niet door sluiting van afdelingen. Met dit uitgangspunt sluit het college zich overigens aan bij de visie van de staatssecre taris. De provincie heeft bij het opstel len van het ziekenhuisplan de ge zondheidsregio uit praktische overwegingen gesplitst in drie deelgebieden. Voor elk van deze gebieden is berekend hoeveel bedden en specialisten er in de toekomst nodig zullen zijn. Ons nieuwe adres is: Hogenhof 6 3861 CH Nijkerk, tel. 03494-60532. Dansen doe je voor je plezier bij Inschrijving dagelijks vanaf ^18^ 12.30 tot 20.00 uur. b g g. tel. 033-622753 Utrechtseweg 89. Amersfoort MARIUS EN SANDRA MB VAN DER WERFF ^*1 L<aF DO LnJ international Dance Teachers Association inooqste eert Dit deelgebied, waann de zieken huizen in Zeist, De Bilt/Bilthoven, Nieuwegein, Woerden en de stad Utrecht liggen, beschikt momen teel over 3063 bedden Dat zijn er 219 te veel in 1995, zo blijkt uit de provinciale berekeningen. Door sluiting van de burgerfunctie van het Militair Hospitaal in Utrecht verdwijnen 154 bedden. Overigens pleiten GS al vanaf 1983, naar aanleiding van reduc- tievoorstellen van de toenmalige minister Gardeniers. voor beëindi ging van de burgerfunctie van dit ziekenhuis en onderbrenging van de krijgsmachtfunctie van het hos pitaal m een nieuwe behuizing. Die zou aan het nieuwe Acade misch ziekenhuis in de Utrechtse Uithof moeten worden vastge- bouwd. Ook het kabinet heeft in het najaar van 1987 dezelfde voornemens geuit. Het resterende te veel aan bedden in dit deelgebied kan naar de mening van Gedepu teerde Staten worden opgeheven door de capaciteit van het Me disch Centrum Berg en Bosch in Bilthoven terug te brengen van 183 tot 90 bedden. Bij deze keuze speelden overwegingen als het geringe verzorgingsbereik van dit ziekenhuis en de niet optimale bouwkundige staat een rol. Daar naast willen GS al geruime tijd de landelijke functie van de antropo sofische Willem Zeylmans van Em- michovenkliniek - die op het ter rein van het Medisch Centrum ligt - versterken. Dat kan, als de antro posofische specialismen van deze kliniek worden uitgebreid en aan gevuld met enkele specialisaties uit de reguliere gezondheidszorg, die in het Medisch Centrum Berg en Bosch beschikbaar blijven. Overigens merken GS op dat de voorgestelde oplossing alleen haalbaar is als de fusie tussen Me disch Centrum Berg en Bosch en het Utrechtse ziekenhuis Over- vecht, die in april van dit jaar werd aangekondigd, doorgaat. Een der gelijke fusie-organisatie geeft be tere garanties voor een blijvend aanbod m Bilthoven van regulie ren ziekenhuiszorg op maat, zo schrijven GS. Omdat door de voor gestelde maatregelen meer bed den verdwijnen dan stnkt nodig zou zijn, ontstaat er in het deelge bied ruimte voor 28 dagbehande lingsplaatsen. Daarmee wordt te gemoet gekomen aan het provin ciale streven om de zorg buiten de ziekenhuismuren te versterken. GS willen het aantal specialisten in dit gebied in 1995 niet verminde ren. Het college heeft berekend dat de ziekenhuizen in dit gebied 283,5 plaatsen voor specialisten in 1995 mogen hebben. Volgens de normen van de staatssecretaris zouden dat er 277,6 mogen zijn. GS vinden dat geringe verschil van 5,- 9 plaatsen echter aanvaardbaar, omdat de provinciale cijfers zijn gebaseerd op een duidelijk gesig naleerde behoefte aan specialis men als cardiologie, longziekten, oogheelkunde, rheumatologie en maag- en darmziekten. EEMLAND In dit deelgebied, waann de zie kenhuizen in Amersfoort, Baam en Soest liggen, moeten 94 zieken huisbedden per 1995 worden op geheven. Het gebied heeft nu een capaciteit van 1020 bedden. Om de vereiste reductie te realise ren willen GS ziekenhuis Zonne gloren in Soest - in totaal 150 bed den - sluiten, onder meer van wege de bouwkundige staat van dit ziekenhuis (Zonnegloren da teert uit 1927). Het ziekenhuis Maarschalksbos in Baarn zou tege lijkertijd moeten uitbreiden van 120-150 bedden. Inwoners van Soest moeten voor poliklinische verrichtingen wel dicht bij huis te recht kunnen. Het college pleit daarom voor de bouw van een polikliniek op een centrale plaats in deze gemeente, waar de specialisten van Maar schalksbos spreekuur kunnen houden. Specialisten uit de Amersfoortse ziekenhuizen zou den aanvullende zorg kunnen bie den op die terreinen die niet in Maarschalksbos beschikbaar zijn. Als een dergelijke centrale poli kliniek niet gebouwd wordt, be staat de kans dat op den duur het zelfstandig voortbestaan van Maar schalksbos in gevaar komt, zo meent het college. Omdat met de opheffing van Zon negloren meer bedden verdwij nen dan strikt nodig is, ontstaat in het deelgebied Eemland ruimte voor 26 dagbehandelingsplaatsen. Die plaatsen zullen in overleg met de verschillende ziekenhuizen in het deelgebied worden verdeeld. In het gebied werken thans 92,6 specialisten. Volgens de rijks- norm zouden dat er 90,6 mogen zijn in 1995. GS vinden deze ge ringe overschrijding echter aan vaardbaar, omdat die deels voort komt uit een gesignaleerde be hoefte aan specialistische zorg en deels nodig is omdat de specialis ten op meerdere plaatsen moeten gaan werken. VEENENDAAL In dit gebied liggen het Julianazie- kenhuis in Veenendaal en de drie ziekenhuizen van de Stichting Zie kenhuisvoorzieningen Gelderse Vallei in Ede, Bennekom en Wa- geningen. De provincie Gelder land is verantwoordelijk voor deze laatste drie ziekenhuizen. De vier ziekenhuizen hebben gezamenlijk een capaciteit van 789 bedden; in 1990 mag die capaciteit nog maar 670 bedden bedragen. Overigens zijn GS voor de planning van de ziekenhuissituatie in Veenendaal en omstreken wel van 1990 als lichtjaar uitgegaan. GS gaan er na melijk van uit dat er een fusie tus sen de twee ziekenhuisorganisa ties in het gebied komt; het col lege wil daarom voor de periode na 1990 eerst reductievoorstellen LEUSDEN - De provincie Utrecht zal bij de controle op het uitrijden van mest alleen in die gevallen optreden, waarbij de gebruiksnormen zeer duidelijk worden over schreden. In andere gevallen kan wor den volstaan met het doorge ven van overtredingen aan politie of aan de Algemene In spectiedienst (AID) (Ministe rie van Landbouw). Dat staat in een provinciale notiue, die na bespreking in de Statencommissie voor mi lieu op 25 augustus, met de gemeenten en de betreffende rijksinstanties zal worden be sproken. In de notitie van G.S. staat dat de controle op de ge bruiksnormen door de AID moet gebeuren en dat de re guliere politie erop moet let ten of de plicht tot het onder werken van mest wordt nage leefd. In zeer extreme gevallen zal de provincie door het toepas sen van bestuursdwang trach ten overtredingen ongedaan te maken. G.S. willen één advies-com missie van onafhankelijke deskundigen instellen, die het college gaat adviseren over alle aspecten van water en bo dem. Op dit moment bestaan er twee adviescommissies op het gebied van water: de pro vinciale grondwatercommis sie en de commissie water kwaliteitsbeheer, beter be kend als de commissie Koot. Er betaat geen onafhankelijk ad viesorgaan op het gebied van bo dem, terwijl de Wet Bodembe scherming daar wel van uitgaat. Het college geeft de voorkeur aan een integrale benadering en heeft gekozen voor één nieuw in te stel len adviescommissie. De beide bestasinde commissies kunnen dan worden opgeheven. Het voor stel van het college gaat uit van ongeveer 16 leden. Naast een voorzitter is er plaats voor verte genwoordigers van de gemeen- (advertentie) Kleurenfoto's van Fotohome z'jn prima. Kijkt u maar in het juli-num- mer van de Consumentengids. Ook de 8 Gold Awards van Kodak bewijzende perfectie Fotohome ontwikkelt alle merken foto rolletjes. En zorgt voor de mooiste foto's. Tegen de scherpste prijs. Klein formaat (9x13 cm), 49 cent. 30% groter, 59 cent. En supergroot voor slechts 69 centl kleurenfilms spotgoedkoop 8^ F* IA KLEINBEELD I3S/H AAM KLEINBEELD 135/36 JAMES WATTWEG 68 3133 KK VLAARONGEN. (OIO)-4344422 m-MM POCKET 110/24 SS INSTAMATIC 126/24 uw fotohome - dealer van de nieuwe fusie-orgarusatie zelf afwachten. Bovendien willen GS aansluiten bij het ziekenhuis plan van de buurprovincie Gel derland, dat van 1990 uitgaat. Het Utrechtse provinciebestuur vindt dat de vereiste beddenver- mindenng van 119 plaatsen op korte termijn het best te realiseren valt door reductie op meerdere plaatsen. Het college stelt voor het aantal bedden van het Julianazie- kenhuis in Veenendaal terug te brengen van 178 naar 140. De Gel derse ziekenhuizen zouden 81 bedden moeten inleveren. Op de langere termijn vinden GS sluiting van een of meer ziekenhuizen wel gewenst. Na 1990 moet dan ter vervanging een geheel nieuw zie kenhuis in Ede-West worden ge bouwd. De bouw van zo'n zieken huis moet volgens de provincies worden betaald uit een rijksbij drage voor Exploitaüe Verla gende Initiatieven. De specialis ten in het Juhanaziekenhuis moe ten naar de mening van GS aanblij ven tot voor er voor de bevolking een alternatief voor dit ziekenhuis beschikbaar is in Ede-West. Het college constateert dat voor dit deelgebied uitbreiding en ver sterking van de specialismen car diologie, longziekten, dermatolo gie, oogheelkunde, rheumatolo gie en urologie nodig is om de zie kenhuiszorg zo goed mogelijk te laten aansluiten op de behoefte van de bevolking. UITVOERING GS vinden dat de totale beddenre ductie in de gezondheidsregio Utrecht uitsluitend gefaseerd mag plaatsvinden en parallel moet lo pen met vermindering van zieken huisbedden in andere regio's. Ook dient er, voor het plan kan worden uitgevoerd, een juridi sche en financiële regeling voor ziekenhuizen en specialisten te zijn. De staatssecretaris heeft de gezamenlijke provincies toege zegd met een dergelijke regeling te zullen komen. De staatssecretaris vroeg de pro vincie ook een ziekenhuis aan te wijzen waar vanaf 1990 tien Aids- patienten kunnen worden opge vangen. Naar het oordeel van GS kan het Academisch Ziekenhuis het best die functie vervullen, om dat dit ziekenhuis al specifieke kennis op dat terrein heeft opge bouwd. Dit ziekenhuis biedt bo vendien de beste garanties voor de verdere ontwikkeling van the rapeutische mogelijkheden voor deze patiënten, aldus het college. Speciale afdelingen voor geriatri sche patiënten moeten naar de mening van GS worden igericht in ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort en in het Zeister Alge meen ziekenhuis. De geriatrische afdelingen zouden in beide zie kenhuizen kunnen bestaan uit 24 bedden Het concept-voorontwerppla; gemene ziekenhuizen komt o augustus aanstaande aan de in de statencommissie voor vc gezondheid. De statenleden r ten dan bepalen of het vooi werpplan njp is voor inspi Met de provincies Gelderlaiv Zuid-Holland vindt overleg p: over de gemeenten uit de ge* heidsregio Utrecht die op grondgebied liggen (respect lijk Hoevelaken en Nijkerk, Vianen en Woerden). Van 1 tember tot eind oktober volgt irispraakperiode, waann alle trokkenen bezwaren kunnen dienen tegen het voorontv^ plan. Na hoorzittingen die opl 10 november aanstaande pN vinden en bespreking in del tencommissie voor volksaezj heid, kunnen Provinciale S; zich vervolgens in februari definitief over het plan uitspre Mocht de staatssecretaris o gens vasthouden aan zijn voc men om afdelingen van ziekej zen per 1990 al tijdelijk te sld en dus kontrakten met speet ten tijdelijk te verbreken, daii dat voor de regio Midden-V Utrecht een verdere reducüej nog eens 115 bedden ten gev hebben en een vermindennc 10,5 specialismen. Voor de r Eemland zou zo'n standpunt de bewindsman een extra re tie van 12 bedden en 3 specj ten betekenen. ■i LEUSDEN - De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Utrecht en Amersfoort buigen zich de komende maanden over import uit ontwikke lingslanden en handel drijven met Scandinavië. Op maandag 12 september wordt m het gebouw aan de Water straat 47 in Utrecht door het Cen trum tot Bevordering van de Import uit Ontwikkelingslanden een pre sentatie gegeven. Op 12 October vmdt in vergader- centrumn La Vie in Utrecht de han delsdag Scandinavië plaats. I middel van vier workshop kan zich oriënteren op de mogelij den aldaar. Voor beide bijeenkomsten i men zich opgeven bij de Kame: Koophandel Eemland, teL 612964 en wel voor 31 augustï ten, waterschappen, Kamer van Koophandel, waterleidingbedrij ven, landbouw, milieu-organisa- ties en voor een aantal rijksdien sten op het werkterrein van de commissie. Het voorstel van het College wordt op 25 augustus in de Statencommissie voor milieu besproken en op 1 september in de Statencommissie voor Verkeer en Waterstaat. Ook de beide be staande advies-commissie zullen hun licht over het voorstel laten schijnen. UJsselmoer Markermeer1 FLEVOLAND HUIZEN Barneveld Olterlo GELDERLAND NOORD- 'H BRABANT LEUSDEN - Het toernooi om de Haarlem Cup '88 heeft voor de or ganisatoren van Roda '46 aanlei- I ding gegeven tot een aantal kant- I tekeningen. Zo vroeg men zich af of Roda te zwak en de tegenstan- I ders te sterk waren. De Leusdense leiders zochten de oorzaak in een andere richting: de nachtrust bleek te kort Want, zo meende men, er werd in de nach telijke uren heel wat 'afgepraat' in het tentenkamp. Tijdens de grandioze Haarlem Cup-disco won de aanvoerder van Al Erik van der Vis de hoofdprijs tijdens en muziekquiz. De prijs was een enorme draagbare radio. Als enige deelnemende ver eniging bracht Roda dagelijks een krantje uit met de wetenswaardig heden van de vorige dag. Deze 'Haarlem Cup '88 Koerier' had een oplage van negentig exemplaren en mag gelden als de kleinste krant van Nederland. Na afloop van het toernooi werd de uitgave opgeheven. De organisatie was wat Roda be treft m handen van Cees Leijenaar, Bart Keus en Perry Wendel, bijge staan door tien leiders. Over het verloop van een en ander toonde men zich na afloop tevreden. Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice tegen redelijke prijzet Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp! Kantoor geopend var maandag tot en mei vrijdag van 9 uur tot 12ij van 14 uur tot 17 uur LEUSDEN - Deze week wordt de Profronde van Nederland voor beroeps-wielrenners verreden. De ronde duurt van maandag 15 tot en met zater dag 20 augustus. De ronde is maandag in Groningen ge start en zal komende zaterdag in het Limburgse Gulpen ein digen. Voor Achterveld, Stouten- burg en Leusden is het bijzon dere aan de editie '88 van de Ronde van Nederland, dat ze komende woensdag over Leusdens grondgebied gaat. Aanstaande woensdag gaat de tweede etappe - maandag wordt er een proloog gereden - van Almelo naar Huizen. Daarbij rijdt men via onder meer Apeldoorn en Barne veld naar Amersfoort. Tussen Bar neveld en Amersfoort leidt de rou te over Achterveld en Stoutenburg, via respectievelijk de Achterveld- seweg, de Hessenweg en de Bar- neveldseweg. Ronde van Nederland 198 u s.1988 2e ETAPPE 193 km TIJDEN De organisatie van de profronde j heeft een tijdtabel opgesteld, waarin de verwachte tijden van doorkomst worden vermeld. Daar uit blijkt dat men verwacht, dat de renners om twaalf minuten over twee 's middags het Leusdense grondgebied bereiken. Om 14.14 uur precies bereiken zij dan Ach terveld, en om 14.21 uur Stouten burg. Belangstellenden doen er overi gens verstandig aan, die tijden wat ruim op te vatten. Zoals in het verle den al meermalen is gebleken, kan het peloton wielrenners zowel vroeger, als later dan de geschatte tijden passeren. OVERIJSSEL UTRECHT De kaait waarop de tweede etappe van de Ronde van Nederln aangegeven. Alhoewel niet wet name genoemd, rijdt het peloton rei 's middags omstreeks twee uur over Leusdens grondgebied, door Ac veld en Stoutenburg. VOORBEREIDING De Ronde van Nederland geldt onder profrenners als een goede voorbereiding op het na-seizoen. Dat begint op 28 augustus in het Belgische Ronsse met het wereld kampioenschap op de weg. Aan de profronde nemen veer tien ploegen van elk acht renners deel. De vier Nederlandse prof- ploegen zijn daar uiteraard bij. Vandaar dan ook, dat woensdag een keur van bekende Nederland se renners door Achterveld en Stoutenburg zullen fietsen, onder wie Steven Rooks, Gert Jan Theu- nisse, Jelle Nijdam, Adrie van der Poel, Enk Breukink, Jean-Paul van Poppel, Johan van der Velde, Peter Pieters (Nederlands kampioen), Hennie Kuiper en Mathieu mans. Ook de winnaar van vonc Teun van Vliet, is erbij. (advertentie) Op A3- of A4-formaal

Leusder Krant | 1988 | | pagina 2