Nog geen concrete maatregelen aanbevolen Aanraken essentieel bij Futari Noodlokalen voor De Heerd en De Holm Overtuigend werk in Lichtenberg-ziekenhuis I 1 eusifl er K rams Notitie gemeente over alcoholgebruik in inrichtingen waar veel jeugd komt: Beelden ten toonstelling in Dierenpark plaatselijk nieuws AMERSFOORT - Een ten toonstelling van sterk overtui gend werk is tot 21 september te zien in ziekenhuis De Lich tenberg. Langs de gele kunst- lijn, op de vloer aangegeven, zijn in de vitrines bij de ingang aan de Hugo de Grootlaan de keramiek van Nanna Altes en aan de wanden van de gangen naar het K-blok de grafiek van Ru van Rossum en Jan Montijn geexposeerd. Nanna Altes laat zeer gave sobe re keramiek zien m overwegend zachtgroene kleur. De lijnen die de keramiek gezicht geven zijn frêle. Het lijnenspel is gebaseerd op cir kels met binnencirkels. Soms is één der cirkellijnen opengekerfd, waarbij het ruige snijsel aan het keramieklichaam is gehandhaafd. Soms zijn konische vormen op de punt gezet. Steeds zijn verfijning en eenvoud de kenmerken van de fraaie keramische verschijnings vormen. Het grafische werk van Jan Mon tijn behelst landschappelijke im pressies van over de hele wereld, sterk beeldend vereenvoudigd. Uitgedrukt in vlakken en terugge nomen partijen. Soms gestoffeerd door een boom of wolkenpartijen, altijd in beweging door groeivor men van grassen en planten. Meestal is gekozen voor een heel lage horizon. De landschappen worden uitgebeeld m tekens, rechtopstaand of liggend. Tekens die door hun karakteristiek een ge heel landschap als het ware samen vatten. Burgerlijke Stand GEBOREN: 19 juli 1988 Mark, z.v. M. K. Spaan en J. J. van Dijk. 18 juli 1988 John Cornells, z.v. C. A. Groen en M. M. van de Burgwal. 18 juli 1988 Carlijn Tine Josée, d.v. J. H. van Meulen en L. M. P. Oostvo gel. 20 juli 1988 Laura Amanda, d.v. R. A. C. den Hollander en I. Ravenschot. 21 juli 1988 Aniek, d.v. R. P Mulder en G. E. Scholten. 22 juli 1988 Kirsten, d.v. C. B. van den Bos en L. J. Brouwer. 23 juli 1988 Benjamin Stefan Theo- door, z.v. R. F. van den Ham en E. Huizinga. 26 juli 1988 Rutger Jorrit, z.v. F. J. M. van Oostrom en W. van Midden dorp. 27 juli 1988 Dennis, z.v. B. A. J. Pot hoven en M. M. Holla. 30 juli 1988 Nadien Maneke, d.v. J. J. Huysman en I. M. van Sebille. 01 aug. 1988 Thomas, z.v. G. M. Schonk en P. M. van Wet. 30 juli 1988 Lars, z.v. F. H. Buijs en A. F. Scheerhoorn. 03 aug. 1988 Xandra Joanne Wilke, d.v. M. G. Jekel en A. H. J. Arlar. 03 aug. 1988 Annemarie Klazina, d.v. D. van Doornik en K. van Doornik. GEHUWD: 21 juli 1988 W. J. Kruithof en M. J. A. van Druten. 22 juli 1988 H. Wakanno en A. J. van Ruitenbeek. 25 juli 1988 R. Laseur en R. de Bree. 28 juli 1988 D. P. Mastbergen en A. Greijdanus. OVERLEDEN: 16 juli 1988 M. van den Hul, geh gew met C. van den Brink, oud 99 jaar. 18 juli 1988 A. C. Hoogland, oud 80 jaar. 20 juli 1988 M. Kippers, oud 61 jaar. 20 juli 1988 J. Mol, geh gew met G. J. van Ouwerkerk, oud 80 jaar. 21 juli 1988 A. J. van Kolfschoten, oud 87 jaar. 22 juli 1988 J. M. Kwakernaak, geh gew met W. Verwoerd, oud 87 jaar. 26 juli 1988 W. C. Remmers waal, oud 53 jaar. I 26 juli 19881. T. H. Bor, geh gew met J. A. Barkel, oud 88 jaar. I 29 juli 1988 F. J. Dieters, oud 82 jaar. En dan zijn er de kleuretsen van Ru van Rossum die beelden van vele culturen laten zien. In een veel meer schilderkundige benadering dan de grafiek van Jan Montijn en een weelderiger idioom aan anec dotes en elementen. Vaak in een flitsende beweging kleurrijk en zeer gevarieerd weergegeven. Hardloopsters stormen aan op de finish. Een mooie houding spreekt uit het polsstokhoogspringen. Ica rus wordt afgebeeld, met een vliegrad, een stier stormt aan in Cordoba. Bij de Griekse Variaties is één die „Kontrasten" heet. Aanstor mende dieren uit de mythologie en de vele oorlogen vormen de tegen hanger van statige statische zuilen en beelden van moedergodinnen met hun kroost in de armen. Rond een mekkaganger is een speelse impressie gegroepeerd, samengesteld uit moskeefrag menten, Arabische lettertekens, teksten uit de Koran en groepen dromedarissen. Even speels is de weergave van de tempel van de duiven in de Egyptische oase El Fayoum. Indrukwekkend is de ets „Bewakers van de tijd met ld zuilen, Egyptische farao- en goy beelden en troepen dromeé i sen. Het werk van Ru van Roi geeft een kleurrijk en level beeld van heel die rijke sfeeii, het middenoosten. De uren dat deze zomerexpo van het in 1976 opgerichte ArsL pitalis in ziekenhuis De Lid berg, Utrechtseweg 160, is d lijks te zien van 8.00 tot 20.001 Expositie in De Lichtenberg. KUS Klissen kennen we in ver schillende soorten, maar die in onze omgeving voorkomen zijn meestal de Grote-en de Kleine klis. Alle soorten lij ken echter zoveel op elkaar dat we het vaststellen van de soort maar aan botanici over zullen laten. Aangezien de verschillende soorten op de zelfde standplaatsen voorko men en er vaak bastaarden ontstaan, is het zelfs voor hen geen gemakkelijke taak. Het zijn forse planten van 1 tot 1.5 meter hoog, waarvan de onderste bladeren zeer groot worden. Die bladeren zijn bijna even lang als breed, naar boven toe aan de plant worden ze kleiner. De bladeren zijn groen aan de bovenzijde, aan de onder zijde grijs en behaard. De blauwachtig rood gekleurde bloemen vormen een tuilach tige bloeiwijze en de bloeitijd valt van juni tot in augustus. We treffen klissen in het al gemeen aan in wegbermen, op braakliggende grond en in lichte bossen. De vruchten van de klis worden verspreid doordat ze, met behulp van talrijke, aan de punt haak vormig gekromde omwind selblaadjes, aan de vacht van dieren en aan de kleding van mensen vast blijven haken. Aangenomen wordt dat de naam klis zijn oorsprong vindt in het Germaanse kli, wat kleven beduidt. We ken nen nog het woord klitten, aan elkaar hangen. De we tenschappelijke naam arc- tium is afgeleid van het Griekse arctos, het woord voor beer. Men zag in de bloemhoofdjes de ruige kop van een beer. Klissen hebben een dikke, vlezige, vertakte wortel die tot 60 cm lang is. Het is deze wortel die al eeuwen lang ge bruikt is in de geneeskunde. Hij bevat onder andere ethe rische olie, looistof en anti biotisch werkende stoffen en werd gebruikt tegen vele ziekten en kwalen, onder meer chronische huidziek ten, rheuma, jicht en syfilis. Maar het meest bekend is het gebruik van de wortel tegen schilferende hoofdhuid en als haargroeimiddel. Dat dit al een oud middel is weten we omdat Plinius, die in het begin van onze jaartel ling leefde, de wortel voor dit* doel vermeldde. Vroege: werd de wortel op brandei wijn getrokken als haai groeimiddel en nog altijd j kunnen we bij herenkapper; preparaten aantreffen die ge' maakt zijn van kliswortel Ook in de homeopathie wordj van de kliswortel gebruik ge maakt tegen acne, eczeem schilferende hoofdhuid etj om de haargroei te bevordeJ ren. G.vanL 1 1 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 LEUSDEN - De gemeente Leusden wil de paracommerciële activiteiten in sportkantines en jeugdcentra aanpakken. De commissie Algemene Bestuurszaken zal donderdagavond een notitie hierover bespreken. Deze notitie stelt onder meer dat het gewenst is om de verstrekking van alle alcoholhoudende dranken in gelegenheden waar veel jeugd komt, zoals onder meer sportkantines, te beperken. De eventueel te nemen maatre gelen zijn niet bedoeld om com merciële bedrijven in de horeca sfeer te beschermen, zo staat in de notitie. Men wil slechts voorkomen dat onbeperkt alcohol wordt ge schonken op plaatsen die daar niet voor bestemd zijn en waar men uit ander oogmerk dan het gebruik van alcohol aanwezig is. MOGELIJKHEID De notitie, samengesteld als dis cussiestuk voor de commissies ABZ en ECW, reikt nog geen con cept-verordening aan. Wel wordt gesteld dat een wetsvoorstel, dat momenteel om advies bij de Raad van State ligt, inzake de Drank- en Horecawet gemeenten in de toe komst de mogelijkheid biedt om het paracommercialisme aan ban den te leggen. Daarmee is de noodzaak voor Leusden om een verordening op te stellen minder geworden, althans als middel in de strijd tegen ver commercialisering van jeugdcen tra en sportkantines. Op basis van andere motieven kan een dergelij ke verordening nog wel zinvol geacht worden. PLAATSEN Het beperken van het aantal plaatsen waar alcohol en sterke drank geschonken mogen wok een onderwerp dat de samei Ier van de notitie ook heeft oi zocht, stuit op bezwaren. Slefl wanneer vestiging van zulke [j richtingen het woon- en leefklu^j aantast of wanneer er een overc centratie dreigt van dergelijke g legenheden, kan van zo'n verorsj ning sprake zijn. j 'Van Leusden kan niet vrucht worden beweerd, dal vaststelling van een verorde^ noodzakelijk is', aldus de notfcj Ook in de APV (Algemene Pojj Verordening) en op grond vai stemmingsplannen kan ovelj namelijk worden tegengega; Een bronsplastiek in het Dierenpark. LEUSDEN - De commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu buigt zich in haar ver gadering van komende woensdag over een aanvraag van de basisscholen De Heerd en De Holm voor noodlokalen. De Protestants-Christelijke school De Holm aan de Lingewijk heeft drie noodlokalen nodig van wege de uitbreiding van het leer lingen-aantal Men verwacht dat deze stijging de komende jaren door zal zetten, zodat elk jaar een nieuw lokaal nodig is. De noodlokalen die de school momenteel gebruikt gaan dan naar het peuterspeelzaalwerk. Dat bete kent dat de school op korte termijn drie noodlokalen nodig heeft. In totaal is een krediet nodig van 279.400 gulden. Openbare basisschool De Heerd aan de Kerkelwijk heeft vier nood lokalen nodig. De huidige voorzie ning, bestaande uit dne lokalen, is al veertien jaar in gebruik en moet dringend worden vervangen. Ook deze school denkt de komende ja ren meer leerlingen te krijgen, zo dat een extra lokaal nodig is. Hiervoor is een krediet van f. 372.750 nodig. AMERSFOORT - Onder het motto Futari is in het midden van de Amersfoortse Dierentuin tot en met eind september een beeldententoonstelling te zien. De expositie laat het werk van twee kunstenaars zien, die van deze middenplek een ware beeldentuin hebben gemaakt. Het publiek mag de tuin betreden en de beelden aanraken. Dat aanraken van de beelden is essentieel: je moet de huidstructuur voelen, het verschil tussen materialen en hun bewerking, hout, bewerkte en onbewerkte steen en brons. De beelden zijn van de hand van de internationaal erkende in De Bilt wonende beeldhouwer Jits Bakker en de uit Amersfoort afkomstige Kees Ouwens, Meester Kezo, zoals hij in Japan heet. Jits Bakker toont zijn bronsplastieken, Kees Ouwens Japanse steensculpturen. Voor hun tentoonstelling hebben ze de naam Futari gekozen. Futari is de uitdruk king die te omschrijven is als „een paar" en als „gezamenlijk". De laat ste omschrijving is hier het meest op zijn plaats, daar de beide kun stenaars de tentoonstelling geza menlijk hebben ingericht. Het re sultaat is een fraaie combinatie van figuratieve bronsplastieken en ab- stacte Japanse steensculpturen. Een bronzen paard dat de ach terbenen in de lucht gooit en zijn ruiter probeert af te werpen staat frêle op een stenen sokkel met daarnaast een Japanse steensculp tuur waauit één richel is wegge hakt. Vlakbij bevinden zich twee grote stenen bij elkaar: de ene is ruw gelaten, de ander is voor een deel gepolijst en bezit een even eens glad uitgehouwen midden vlak. Twee grote bronzen vlokkerige stoere stieren met de horens op elkaar gericht in vechthouding. Ze zijn aangebracht op een stenen plateau-vlonder, en twee ruw ge houden steenbrokken sluiten zich aan weerszijden daar natuurlijker wijs tegenaan. Op een rechthoekig stuk natuursteen bevinden zich twee vechtende bronzen hanen, een beeld vol spanning en agres sie: bij deze kemphanen vliegen de veren in het rond. In het midden op de grasneuvel tussen de bomen is een steen ge plaatst, waarin boven elkaar twee nchels zijn aangebracht. Tussen de richels heeft Meester Kezo als ver bindingselement ragfijne sneden toegepast, die doen denken aan de lamellen van plaatjeszwammen. Op bielzen is een grote serie stenen neergezet, door kleine ingrepen bewerkt en soms van primaire kleuren voorzien. Als achtergrond dient een soort grote houten schil dersezel waarop een tablet steen is geëxposeerd, in het midden door sneden met een schuin lopend blauw gekleurd vlak, en terzijde in de haksneden een aangifte van kleine vlakjes in blauw, geel, groen, rood, wit en zwart. Er liggen ook ruw gelaten stenen plateaus met gepolijste en gekleur de stenen erop. Op een grote ruw gelaten steen staat een bronzen stier van Jits Bakker, toonbeeld van kracht, en gereed in de houding Beelden zoals ze te zien zijn op de tentoonstelling Futari. om aan te vallen. de her en der verspreid staande Het geheel van deze beeldentuin naald- en loofbomen een bijzonder maakt het opwekt groene gazon en geacheveerde indruk. 'De Heerd' werd in oktober 1978 officieel geopend. Al snel bleek de school te klein en werden er dne noodlokalen bij geplaatst. Die zijn nu aan vervanging toe en met het oog op de toekomst, komen er nu viernieuwe noodlokalen (archieffoto Leusder Krant).

Leusder Krant | 1988 | | pagina 4