I=M«J UI .mmoniak in Kuperssingel en bodem- erontreiniging in 't Ruige Veld ommissie wil schade verhalen firma Van Schoonhoven "vandaag in Öe leusder krant» Materiële schade bij aanrijdingen V erkeersdrempel bij Kuperssingel Of? lock tuwr UïKbiwiA'n CH dc hpodc )orzaak vissterfte was zuurstofgebrek: yangdurige affaire asfaltschade Lockhorsterweg lijkt tot eind te komen: zamelingsactie eedehands boeken oging -rE|t inbraak TOT OVER O DAGEN Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden rkrant DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 - 20e JAARGANG NO. 32 3 1 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV ISDEN - De oorzaak van de vissterfte in de vijvers van enhouten, afgelopen vrijdag een week geleden, was zuur- ifgebrek. Onderzoek heeft dat uitgewezen. Na de beluchting i het water genomen monsters gaven aan, dat de morm tiddels weer ruimschoots wordt gehaald. Waar die norm is itgesteld op de factor twee, haalde het water in de vijvers fers tussen de 1,3 en 1,8. herder is vast komen te staan, dat het water van de Kupers- igel een te hoge concentratie ammoniak vertoont. Bovendien ten geval van bodemvervuiling in 't Ruige Veld aan het licht tomen. )nderzoek heeft uitgewezen, de Kuperssingel vervuild is. Het SDI er stinkt, uit het onderzoek is jileken, dat er sprake is van een loog ammoniak-gehalte. Dat kan ie oorzaken hebben: gierlozin- of problemen met de riolering, wordt nader onzerzocht. Op te termijn zal dan worden be ien, wat er aan de vervuiling !t worden gedaan. verantwoordelijke wethou- voor milieuzaken, Com Ver- rapporteerde afgelopen ik bovendien een geval van bo- iverontreiniging in de wijk 't Veld Wegens de rueuwbouw- liviteiten in deze wijk wordt de >nd regelmatig onderzocht op :egelmatigheden. Een voorlopig ierzoek heeft vonge maand aan licht gebracht dat de grond in toekomstige straten Plaggen- veld en Rietveld niet was zoals het boorde te zijn. Een definitief rap- was nog met voorhanden, zo ilde mevrouw Verduin vorige •k de leden van de commissie ieu mee. In ieder geval was al duidelijk dat de verontreuu- de bij :2 au< 1988| tot 1 afde| te U de ïtuelel /rijstel ethout gmg met zeer ernstig was. Wel zou de grond verwijderd worden en verwerkt worden m groenstroken en geluidswallen. Gevaar voor Ion- deren die toch op de vervuilde grond zouden spelen zou er niet zijn, aldus de wethouder. VISSTERFTE Op 12 augustus werden bewo ners van de wijk Groenhouten on verwacht geconfronteerd met een groot aantal dode vissen in eén van de vijvers. Een verklaring hiervoor kon niet direkt gevonden worden. Medewerkers van de gemeente hebben de dode vis zoveel moge lijk verwijderd en door het inbren gen van „vers" water de situatie verbeterd. Com Verduin legde een deel van de schuld bij het vorige colle ge. „Ik heb gezien dat er de afgelo pen jaren al tweemaal een krediet is aangevraagd voor baggerwerk in de vijvers. Tot tweemaal toe is er geen geld beschikbaar gesteld", aldus mevrouw Verduin. Toch moest ook de wethouder toegeven in sommige vijvers plegen op te houden. VREEMDE ZAAK Wethouder Verduin noemt met name de vissterfte „een vreemde zaak" waar beslist iets aan moet gebeuren. Come Verduin vroeg begrip voor de handelwijze van de gemeente op het moment dat de vissterfte was geconstateerd. Ben Stoelinga, fractievoorzitter van Leusden '85, had bij omwonenden een flinke dosis ergernis gecon stateerd omdat de gemeente niet vlug genoeg gereageerd zou heb ben. De wethouder bleek van mening dat er voor ergernis niet veel reden was. „We hebben direkt twee men sen van vakantie teruggeroepen om de pompen te bedienen die ingezet moesten worden voor het verversen van het water. Nadat de melding binnen was gekomen zijn we nog dezelfde dag aan het pom pen gegaan", aldus de wethouder in haar verklaring. De oorzaak van de vissterfte in de vijvers van Groenhouten is achterhaald: het bleek zuurstofgebrek te zijn. Datis snel verholpen, door de vijvers te beluchten. Nu is echter ook vast komen te staan, dat de Kuperssingel vervuild is met ammoniak. De oorzaak daarvan is nog niet defmitief vastgesteld (archieffoto Leusder Krant). BELEID dat de vissterfte als een volslagen verrassing was gekomen. In mei van dit jaar waren nog alle vijvers onderzocht. De vijvers in Leusden- zuid, Munnikhove en ook die in Groenhouten hadden het Dredikaat „uitstekende waterkwaliteit" mee gekregen. Dat gold overigens niet voor alle vijvers in Leusden. Zo werd bij voorbeeld geconstateerd dat in de wijken Alandsbeek en Rozen- boom het zuurstofgehalte m de vij vers aan de lage kant was. In weer andere vijvers werd een hoog ge halte van coli-bacteriën geconsta teerd, hetgeen mogelijk te wijten zou zijn aan de vele eenden die zich Mede om problemen, zoals ze zich in deze vakantieperiode heb ben voorgedaan te voorkomen, is men op het gemeentehuis druk be zig met het opstellen van een mi lieubeleidsplan. Nog dit jaar moet het plan klaar zijn, waarna de ge meente Leusden gestructureerd mogelijke milieuproblemen het hoofd kan bieden. Vestiging Curio Cave loopt uit op juridisch steekspel Pag. 3 Voorlopig geen woonwagens m Leusden Pag. 3 PC schoolbestuur stelt initiatief wethouder niet op pnjs: voorstel dne noodlokalen wordt teruggenomen Pag. 5 Basisscholen kunnen verder met computer-onderwijs Pag. 5 Bouwdorp: het circus is in vlammen opgegaan Pag. 6 Batterijbox uitgereikt Pag. 6 Krant in de krant: Culturade Pag. 7,8,9 en 10 Sport: Toptennis in Leusden voor herhaling vatbaar Pag. 11 J. den Daas ongeslagen biljartkampioen van Leusden Pag. 12 Titelstrijd ITA-senioren dit jaar bijLockhorst Pag. 12 EN EUSDEN - Een meerderheid van de commissie Algemene Be- luurszaken besloot tijdens haar vergadering op donderdag 18 ïigustus j.l., Burgemeester en Wethouders te adviseren, een joot deel van de schade aan de Lokhorsterweg en de Ooie- •sweg te verhalen bij de fimra Van Schoonhoven. Het voor- lel is, de schadeclaims ingediend door de automobilisten die Tiade hebben geleden tijdens het passeren van de weg waar- i de slijtlaag losliet, voor honderd procent te honoreren. et uitgangspunt voor de onderhandelingen met de firma hoonhoven, die de slijtlaag niet goed heeft aangebracht, zou moeten zijn dat deze firma als verantwoordelijke persoon voor ondeugdelijk uitgevoerd werk het herstel dient te betalen. Waarbij een bedrag van ongeveer 55.000,- genoemd werd. Ook de schadeclaims die niet door de verzekering te innen zijn, zullen bij de onderhandelingen betrokken worden. Net als de gemaakte kosten voor het aanbrengen van de slijtlaag, hetgeen achteraf bezien niet goed is gebeurd, dan wel onvoldoende is gecontroleerd op de gevolgen van regenbuien. Hierbij gaat het om een bedrag van 20.000,- waarbij de gemeente erkent dat door laat reageren van haar kant de schade mogelijk vergroot kan zijn. itingsuu 19ai van (j aats opl jinsdagf ikamp commissie Algemene Be- Üurszaken sprak over dit hete jtigijzer in een openbare verga ng op aandrang van Leusden I. Op verzoek van deze fractie is foruitlopend op de commissie- handeling niet verder gegaan met de afwikkeling van deze kwestie. Aanvankelijk leek de gemeente moeite te hebben met een open bare behandeling. Een indruk, die versterkt werd door het rondstu ren van stukken waarop de frac ties binnen veertien dagen hun reacties moesten geven. Terwijl de reactietermijn midden in de va kanties viel. Burgemeester Panis gaf toe dat de procedure wat on nadenkend was doorgegeven en dat er in het vervolg voor zal wor den gezorgd, wat beter op de va- kantietijd te letten. Op het verzoek van Leusden '85 werd op de kwestie ingegaan „met de nodige egards voor een grote partij", temeer daar het ge beurde ,,nu al zo lang geleden heeft plaatsgevonden", dat een openbare behandeling mogelijk moet zijn". Het voorstel van de gemeente om de 55.000,- herstelkosten met te verhalen bij de betreffende firma vond geen genade in de ogen van de commissieleden. Algemeen was men van mening dat de firma Van Schoonhoven slecht werk had geleverd en daarom voor de her stelkosten moest opdraaien „De gemaakte kosten zijn het gevolg van fouten door het bedrijf ge maakt die iets heeft nagelaten dat het had behoren te doen". Vooral Ben Stoelinga (L '85) en Ep Oostra (D66) waren fel gekant tegen ie dere coulantie van de gemeente. Zij bestreden de gedachte dat ook de gemeente schuld, of gedeelte lijke schuld aan het ontstaan van de schade zou hebben gehad. Ep Oostra „Zij zijn de specialisten, zij hebben een risico bewust ge nomen en dienen de gevolgen daarvan te aanvaarden. Ben Stoe linga vond iedere betaling door de gemeente een aanfluiting. .Want dan komt het er op neer dat de burgers indirekt de schade be talen". Ook Jan Jacobs (PvdA) vond de "term „ten dele schuld, ten dele vergoeden", „veel te in gewikkeld",. Alleen ex-wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) kon weinig waardering opbrengen voor de voorgestelde strakke lijn. Op het voorstel de schadeclaims te hono reren reageerde hij „Dat moet U dan maar doen, maar ik voorspel U daar zal U wel op terugkomen". Hij wachtte liever de uitspraak af van de juridische adviseurs en hoopte op „een billijke" regeling. Later haalde hij de woede van Joop Kool, rechtstreeks betrok kene en raadslid '85, op de hals, die als toehoorder aanwezig was, door te wijzen op de auto's die zouden zijn doorgereden ondanks de aanduidingen en waarvan de nummers genoteerd waren. Kool vond het een schande dat Gijs van Woudenberg als raadslid uitgerekend in deze commissie zitting had. Waarop Gijs van Wou denberg voor de zekerheid aan de burgemeester vroeg of hij wel mee had mogen doen bij de dis cussie. Hetgeen door de burge meester bevestigd werd. LEUSDEN/ACHTERVELD- In het afgelopen weekeinde raakte een tiental automobilisten betrokken bij aanrijdingen in Leus den en Achterveld. De schade bleef in alle gevallen beperkt tot materiele. Zaterdagmorgen om kwart over tien raakten drie auto's op de Amhemseweg betrokken bij een aanrijding. Automobilist S. uit Duitsland stopte voor een voor hem rijdende auto, die af wilde slaan. H. uit Woerden bemerkte deze manoevre te laat en raakte, ondanks pogingen uit te wijken, zijn voorganger. Bij de uitwijkpoging kwam H. op de verkeerde weghelft terecht, en botste daar op een tegemoet komende automobilist. aats op| dinsdac 'kamo LEUSDEN- Ten behoeve van laats op fn tweedehands boeken- dinsdagfcarkt, houdt het comité Leus- nkamp» en voor Tarrafal een inza- lelingsactie. Iedereen die vergu'W3 tweedehands leesmate- roffen, daal over heeft, kan dat inle- ietveJj5en bij Mia van Vuure, i bezv jenden 3 in Leusden. jurgefT 383® De verkoop van de tweedehands boeken staat gepland voor 9 sep tember aanstaande, tijdens de ma nifestatie Leusden voor Tarrafal. Tarrafal is een dorpje op het Kaap-Verdische eiland Santiago, waarmee Leusden een cultureel samenwerkingsverband mee heeft. De opbrengst van de ver koop van de boeken zal ten goede komen aan de bevolkmg van Tar rafal fSDEN- In de periode van 14 tot lugustus hebben inbrekers po len ondernomen het clubge- iw van de Rockers binnen te igen. De pogingen bleven ihteloos, althans er wordt niets it. sö 941 de afc| 12, te'1 LEUSDEN - Deze week wordt er een verkeersdrempel aan gelegd in de Hamersveldse- weg ter hoogte van de Ku perssingel. Voor het uitvoe ren van die werkzaamheden is het noodzakelijk, dat de Hamersveldseweg ter plaat se wordt afgesloten. De verkeersdrempel wordt geplaatst om de ver keersoverlast op de Kupers singel terug te dringen. De Kuperssingel wordt op het aansluitpunt met de Hamers veldseweg zodanig afgeslo ten, dat er alleen nog (brom- )fietsers kunnen passeren. Op de Maanweg ontstond vrij dagmorgen materiële schade bij een aanrijding. Automobilist E.B. uit Kaatsheuvel kwam om voorals nog onverklaarbare redenen op de verkeerde weghelft terecht. Daar reed op dat moment P.M. uit Leus den, waarna een botsing niet meer te voorkomen was. Automobiliste S. uit Hoevelaken werd vrijdagmiddag om vier uur het slachtoffer van een aanrijding op de kruising Stoutenburgerlaari/ Zwartegoorderweg. Automobilist B. uit Nijkerk keek bij het oprijden van de Stoutenburgerlaan niet goed uit en raakte juist de auto van S. Materiële schade was ook het gevolg van een aanrijding op het kruispunt Noorderinslag/Hamers- veldseweg, die zich vrijdag om streeks kwart voor vijf voordeed. Automobilist R. uit Amersfoort ver leende bij het oprijden van de Noorderinslag geen voorrang aan Van den H., waarna een botsing tussen de voertuigen het onvermij delijke gevolg was. In Achterveld, op de Hessen weg, reed zaterdag automobilist L. uit Achterveld achterop de auto van Van der P. uit Amersfoort. Van der P. stond op de Hessenweg te wachten om af te slaan, hetgeen door L. te laat werd opgemerkt. Dag-/Avondscholengemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO Studie per vak of voor diploma overdag en/of 's avonds door het Rijk gesubisideerd Open dag donderdag 1 september 14.00-17.00 uur; 19.00-21.00 uur Leusderweg 249, Amersfoort. Inlichtingen tel. 033-631668

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1