circus is in vlammen opgegaan Batterijbox uitgereikt leusder krant iouwdorp'88 weer ten einde: Kunst langs de weg Libsidie voor atuurterreinen ïS handhaven lit van Nelis DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 SNURKEN - Op zaterdagmiddag 20 augustus veegde een lldozer in één uur tijd honderd hutten bij elkaar. Op een hoop Bchoven waren de min of meer stevige bouwsels, misschien g waterdicht, te scheef, te laag of te klein, maar stuk voor k „eigen" hutten, weer gereduceerd tot het oude hout waar- ie vorige week dinsdag begonnen was. De laatste hut was net sloopt voordat de kinderen terugkwamen van de theater- orstelling in de zaal van de Korf. Ze wisten wat er zou gebeu- in hun „gedwongen" afwezigheid, en accepteerden dat. )m half vier stak de brandweer de met zoveel enthousiasme timmerde en geschilderde restanten in brand. De eerste vlam [gde met een spectaculaire snelheid het bezinespoor dwars oï de hoop. Een prachtig dansend vuur ontstond door de fel laiende wind. Een paar uur later lag het terrein achter win- centrum de Hamershof weer volkomen braak. Op een zwar- plek na herinnerde niets meer aan bouwdorp 1988. In het neentehuis is de maquette te zien van wat grote mensen daar len gaan bouwen. Dat zal wel mogen blijven staan. Het derdorp was een illusie, waarvan - waarin - en waarbij met ed, zweet en tranen genoten werd. t was een drukke week. De vierhonderd kinderen die iben deelgenomen aan de door jd- en jongerenwerkers Saskia ifinski en Roy Robbemond )rgamseerde aktiviteiten zullen afgelopen weekend nodig ge- hebben, om uit te slapen. Het- de geldt voor de ruim vijfen- ttig jongeren, geronseld m de schillende jongerenorganisa tie bij alle aktiviteiten voor de [eleidmg zorgden... dag en ht oogtepunten waren talnjk. >r veel kinderen was het „sla- in hun eigen hut, in de nacht donderdag op vrijdag. Voor „het ponynjden op een ka- er, voor Marcel en vele andere deren, het timmeren. Voor de naar van de Lego- iwwedstrijden, Vincent Weg- de uitreiking van zijn pnjs en r Jurriën zijn optreden als vn. Naarmate de week vorder- de hutten hun voltooiing nader en en de kinderen meer en meer ertrouwder werden met elkaar, foeide een samenleving... SPELMIDDAG Pij li.EI" Vorige week dinsdag waren de ^honderd kinderen nog duide- pfllverdeeld in ongeveer honderd pjes. Ieder groepje was voor zelf bezig. Hout bemachtigen, luwen Er werd nauwelijks op gekeken. De knutselaktivitei- i de legertenten, onder leiding i Saskia Sarafinski, werden druk :ht... ter meerdere glorie van leigen hut. pe volgende dag was die instel- niet veranderd. Het bouwsel (\d, na veel moeite en met behulp enorme hoeveelheden spij- en aan de inrichting werd ge- jkt. Minstens één hut werd be- jen, vele kregen vloerbedek- Een jongetje wees me vol trots iet door hem gemaakte hoekta- ,Als ik hier mag blijven sla- ikan daar mijn wekker staan. En hier heb ik een spijker, dat tdt de kapstok" Op woensdagmiddag was een spelcircuit georganiseerd m het Lockhorsterbos. Ongeveer de helft van de kinderen kon zich losscheu ren uit het bouwdorp, dat toen nog een verzameling hutten was. De rest timmerde verder, of zat binnen. Leusdenaren, die zich de eerste dag na een verhuizing, zodra alles is uitgepakt, weten te herinneren, weten hoe het voelt om zo te zitten. Ze misten daarmee wel de spel letjes in het bos. Onder een enthou siaste leiding van jongeren die zelf ook wel in zijn voor een geintje, kan zo'n programma niet anders dan speels verlopen. In het bos waren twaalf posten uitgezet waar uiteen lopende aktiviteiten als touwtrek ken, schminken, ballonnenrace, sponzengooiwedstrijd en een quiz werden gehouden. Bij het schmin ken bereikte men mooie resultaten, vooral doordat een aantal kinderen alle kleuren op hun gezicht stevig door elkaar en door hun haar mengden. Het gooien van natte sponzen resulteerde op voorstel van de „leiding" in een waterge vecht tussen Saskia Sarafinski met bondgenoten, en de kinderen. Een duidelijke winnaar kwam daaruit met te voorschijn. „Volgens mij wa ren we allemaal even nat". SAMEN De spelletjesmiddag gaf de eer ste aanzet tot het meer samen doen. Langzaam maar zeker kwamen de kinderen uit hun hut, gingen ze bij anderen kijken, groeide het bouw dorp naar een gemeenschap. Wie de hekken binnenkwam kreeg steeds sterker het gevoel, op vreemd terrein te stappen. Dit was de wereld van de kinderen. Hier waren de jongeren de baas. Ou ders, slechts handig voor de pro viandering, moesten verder niet te veel willen regelen dan wel vragen. Donaties bleven uiteraard welkom. Een oudere meneer kwam in de tent wat snoep afgeven met een Het bouwdorp betekende voor honderden jeugdigen Leusdenaren weer een hoogtepunt van de zomer. briefje erbij. Een moeder bracht appels en koek om aangekomen bij de hut van haar kroost en zijn vrien den te ontdekken dat diens moe ders al appels, chips, krentenbol len en rollen snoep hadden achter gelaten. Maar ach, de bouwvoor schriften verboden een keuken. SLAPEN Donderdag stond in het teken van het slapen. Besloten was dit fes tijn een nacht te vervroegen gezien de weersverwachtingen. Regen leek op donderdag ver weg. Vorig jaar waren veel kinderen uren in de weer met het zorgvuldig vastspijke ren van plastic. Dit jaar slingerden de door de leidmg uitgereikte zwarte plastic zeilen op de grond of werden losjes over het dak heen gedrapeerd. Het was warm. Met als voordeel dat het terrein m tegen stelling tot vele andere jaren, droog was, met als nadeel de vele vele wespen, die ook in de hutten wil den om mee te delen in de zoetig heid. Op donderdagmorgen werd nauwelijks getimmerd. De spijker bevoorrading was gestaakt, het geen niet betekende dat de spij kers op waren. Regelmatig liet de luidspreker de waarschuwing ho ren voor goed schoeisel te zorgen. Tussen de mededelingen door dreunde de popmuziek in de smaak van de jongeren. Niemand vroeg om Kinderen voor kmderen. Wel om Dire Street en U2. Vanaf 11.00 uur trokken, net als woensdagmiddag, lange rijen kin deren op de fiets, nu naar het zwembad Octopus. Het zwembad was ai goed gevuld met ruim 1200 badgasten. Daar kwamen nog eens ruim driehonderd kinderen tussen de zes en twaalf jaar bij. Hetgeen met bezwaarlijk bleek. Doordat de jongeren, op Roy Robbemond na, ook het water in doken was de con centratie kinderen zeer plaatselijk. Dmeeste hingen rond de nek van een van de „leiders", waarvan de sterkste, de stevigste en of de lang ste het het ergste te verduren kre gen, tot plezier van alle betrokke nen. MICHEL PATTY Donderdagmiddag vanaf vijf uur stelden de dorpelingen zich in een lange rij op voor de tent waann de pannen patat, de dozen vol kroket ten en de emmers mayonaise ston den opgesteld. Eén voor één kwa men de kmderen aan de beurt om hun plastic bakje in ontvangst te ne men waann een dot mayonaisse werd gemikt, waarop een flinke schep patat volgde, om bij de laat ste „hjder" de kroket gerold in een servetje in ontvangst te nemen. „Li monade is verkrijgbaar bij de kraan". Op deze manier werden 400 kroketten, 50 kilo patat en 10 liter mayonaise weggewerkt. Niet dat iedereen daarmee voldoende ge geten had, maar gelukkig was in diverse hutten een noodvoorraad om de nacht door te komen, aange legd. Het hout dat over bleek te zijn werd die avond aangestoken als een machtig kampvuur. Iets machti ger dan was begroot zodat de brandweer kwam. „Een brand weerman hing helemaal tegen zijn slang aan, zo hard moest hij druk ken om in evenwicht te blijven," luidde het spannende, helaas niet helemaal duidelijke verslag van Wilco. Edwin mocht even meerij den op de brandweerauto. Thijs riep uit „Nou weet ik het zeker, ik word brandweerman bij het bouw dorp". De rookontwikkeling was in drukwekkend. Een aantal kmderen kreeg daar last van. Ondertussen zong Michel Patty. Het klonk prach tig. Een mooie zomeravond, een kampvuur, zingen bij een gitaar (min een snaar), met honderden kinderen en heel wat ouders. De stemming was er m. Om half tien doofde het vuur en werden de kinderen die mochten blijven slapen naar hun slaapplaats gedirigeerd. Ongeveer twintig kin deren sliepen in de grote tent. Hon derdveertig kropen in hun hut, in slaapzakken. De „leiders" bliezen de laatste adem uit hun longen bij het opblazen van de tientallen luchtbedden waarvoor hun hulp- werd ingeroepen. Toen eindelijk iedereen in zijn hok zat of lag, be gon het lange waken. De begeleiders waren streng. Niemand mocht meer zijn hut uit, tenzij om te plassen. Pascal had ge dacht nog een uurtje gezellig bij vrienden in een andere hut een feestje te kunnen bouwen; die on- "erwachte strengheid viel dus te gen. Maar er bleven genoeg moge lijkheden over „om te keten". Vieze woorden roepen, vieze geluiden maken waarbij het realisme in on schuld gesmoord werd. „OOuuuw" klonk een opzettelijk meisjesachtig jongensstemmetje. „Ik ben mijn Pentax vergeten waar ik alles mee kon doen". Op de on verwachte vraag wat hij daarmee had willen fotograferen, bekende hij met het schaamrood op de wan gen dat hij de reclame voor een veilig middel had willen nadoen. Vier kmderen hechten geloof aan de spookverhalen die zij zich zelf hebben ingefluisterd. Ze willen en gaan naar huis. Om tien uur slaapt Paula van zes al, maar ze is een van de weinigen. De meeste kinderen zitten of liggen te kletsen en spelen met hun zak lantaarns. Zoals altijd zijn de mooi ste exemplaren die rood en groen kunnen schijnen. In de hutten zon der ramen was het diepdonker. Geen wonder dat sommigen het een beetje benauwd kregen, zon der dat aan de ventilatie getwijfeld werd. Naar de W C. gaan, was een spannende onderneming, die niet vaak genoeg herhaald kon worden. Vervelend was dat de dagelijkse portie, groot twaalf rollen papier, op was. Een bottle tjebok werd voorgesteld, bovendien bleek cré- pepapier over, maar het euvel werd verholpen met geleende rollen van de gemeente. Tegen twaalven werd iedere gehoorde stem ge smoord. Een groep van ongeveer veertig kmderen kon de slaap niet vatten. Tegen half twee 's nachts viel de eerste regen. De vrijwilli gers dekten hutten af met plastic, schoven kinderen terug die in hun slaap de hut uitrolden, dekten ze opnieuw toe en stelden met verba zing vast dat „kinderen zingen in hun slaap en minstens zo hard kun nen snurken als volwassenen". Emg vergelijkingsmateriaal was aanwezig doordat Wout, die zich al dne dagen en nachten uit de naad had gelopen, ook zijn tent liet schudden. Tegen vijf uur ging ein delijk de laatste groep slapen, ter wijl de eerste wakker werden. De nachtbrakers moesten tegen acht uur doordringend gewekt worden voor het ontbijt. CIRCUS Het ontbijt bestond uit „bijna nog warme" broodjes en krentenbollen en thee die volgens de gangbare mening „niet te drinken was". Vol gens Bas was slechts één zakje ge bruikt voor vierhonderd koppen aangevuld met drie klonten suiker per kop. Volgens Roy Robbemond klopte deze gegevens cijfermatig met helemaal, maar hij gaf toe, dat theezetten voor zoveel kinderen zonder keukenaccommodatie niet helemaal smaakvol verlopen was. Vrijdag werd de dag van de cir- kus-activiteiten. Het werd ook een rommelige dag. De niet zo uitgesla pen gezichten werden bedekt door een flinke laag schmink. Hierdoor zag een groot aantal kinderen er niet gezonder, wel mooier uit. Vrij dag was een lange frisse dag, waarbij de baard van de vrijwilli gers letterlijk en figuurlijk begon door te komen. De kinderen waren nog nauwelijks bij hun hutten. Ze stonden te wachten, lang heel lang, tot ze op de kameel mochten njden. De kameel heette Charley. Het op luisteren van dit soort festiviteiten was zijn vak, in dienst van De Ark, b.v. uit Tilburg. Charley was twee jaar oud, met dne jaar zijn kamelen volwassen. Charley was net sterk genoeg om van 's morgens tien tot 's middags vier, met korte rustpau zes, zijn rondjes te lopen. Frans van Boxtel en Vebe begeleidden hem. Frans vertelde met plezier de vol gende keer een hele rijdende kin derboerderij ter beschikking te stellen. Misschien een voorstel om te onthouden want één kameel op vierhonderd kinderen bleek wat weinig. Later kwamen daar nog po ny's bij, maar de kameel was toch spannender. „Hartstikke gaaf, heel hoog, maar wel een raar gevoel om zo te hobbelen tussen twee bulten", volgens Sander die dit niet gewend was. Tegen twaalf uur werden de bal lonnen opgeblazen die gezamen lijk en voorzien van een kaartje zouden worden lostgelaten. Voor dat het zover was leek het plafond van een van de legertenten op het plafond van de zaal waar de Ameri kanen Bush toejuichten. Eenmaal in de lucht verdwenen de ballonnen binnen de kortste keren uit het zicht, in oostelijke richting. PRIJZEN Om twee uur verzamelden ieder een zover aanwezig, zich voor de „cirkus" tent. „Iedereen" besloeg niet meer de vierhonderd kinderen van het begin. Het onbevestigde vermoeden luidde dat massaal thuis werd uitgeslapen. Het publiek dat nog min of meer wakker was, kreeg een kmdervogrstelling door dorpsbewoners aangeboden. Ter inleiding deelde jeugd-jongeren- werkster Saskia Sarafinski de prij zen uit aan de winnaars van het bosspel (groep 10). De prijzen voor de mooiste hutten ging naar de hut met de lachspiegel en de stippel tjes (een taart), de hut met het oranje dak dat van veraf lange tijd als eerste te zien was (een taart). De wisselbokaal ging naar de hut die er uit zag als een auto met het opschrift „Klagmerot", „Dat is ex pres verkeerd geschreven" meld den autohutbewoners Werner van der Berg, Sandra en Remco snel. De legobouwwedstrijden wer den gewonnen door Use van der Berg, door het maken van een clownsgezicht, Klaas Berghuis won met de door hem gebouwde twee blauwe olifanten samen met Fred die van der Meulen die een witte olifant construeerde, de tweede prijs, terwijl Vincent Wegman op nieuw in de prijzen viel omdat hij behalve een hele mooie hut ook een hele mooie circustent had we ten te bouwen. Daarna begon de eigen circus voorstelling. Marcellino trad op als enige beroepskracht met een op leiding Circusschool. Hij vertoonde tussen de regenbuien door wat grappen en grollen en jongleer- kunsten. Daarna kwamen de aco- batiru's, drie meiden die bokspron- gen en de handstand uitprobeer den. Prachtig. Prima doordacht en beslist de moeite waard was het clownsnummer van Jurrién en Ar jan. Midden in hun voorstelling be gon het te regenen waardoor heel veel kinderen hun hut invluchtten en daardoor een groot deel van de voorstelling in de tent mistten. De verrassing dat Jurrien een jongetje was met een meisjespruik op, was groot. De tent was veel te klein om iedereen te bergen. Zeker wan neer er ook nog kinderen met hun fiets binnen komen. „Wat doet die fiets hier binnen", „Ik heb een fiets- nummer!". Roy Robbemond begreep het eerder dan ondergetekende, die een registratieplicht vermoedde. Zodra het droog was werd de voor stelling buiten voortgezet met het fietsnummer als slot. Daarvoor goo chelde Wendy zacht en beschei den, kregen drie acrobates met hoepel de giebel, blinkten drie vrouwelijke clowns uit in vallen, en bleek een jongen met twee ballen te kunnen ballen. Natuurlijk fantas tisch, maar er was meer van te ma ken geweest, volgens een aantal commentaren. KINDERMARKT Zoals gebruikelijk geworden na vier maal bouwdorp werd de laat ste dag kindermarki gehouden. Ie dere hut had zijn eigen collectie. Het vermoeden drong zich op, dat deze collecties waren samenge steld op vorige kindermarkten. De markt was lauw. Behalve dan bij Werner van de Berg die zijn zelfge bakken 47 pannekoeken om elf uur al kwijt was. De tante van Sander kan haar minstens vijftig boekjes uit de Bouquetreeks «die ze ter be schikking had gesteld herlezen. De ouders van Tijs en Edwin waren zo goed om voor de investenngsscha- de op te draaien. De emge die limo nade en biscuitjes kochten, waren zij zelf. Pa de La Rambelje paste op de handel terwijl de jonge la Ram- beljes in geen velden of wegen te bekennen waren. De hut met num mer 34 stortte in. Een half uur voor het sluiten van de markt maakte een bui er een voortijdig einde aan. VOORSTELLING Het volgende verslag werd op getekend na de voorstelling in De Korf: „Het was een toneelstuk van maar een echt mens met een vul kaan. Die vulkaan was met echt, maar wel gaaf. Daar kwamen von ken uit. Die man had ook een aap. Tenminste een handpop. Dat was lachen. Het was met echt span nend, meer grappig." Marcel gaf toe dat hij het wel leuk vond maar er niets van ge snapt had. Na afloop kregen de kinderen een herinneringsvaantje. Daarmee was het feest voorbij. Op een ding na. Wie in aanmer king wil komen voor de persprijs van de Leusder Krant voor het beste verslag, opstel of vers over het bouwdorp, kan zijn ervarin gen op schrift inleveren bij het gemeentehuis aan de receptie, tot 10 september. SUCCES Het bouwdorp, als vakantiefeest voor schoolkinderen in Leusden, was opnieuw een succes. Veel ou ders konden er niet over uit dat dit alles mogelijk werd voor slechts 10,- per persoon. De week was vol en lang. Het feit dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd is zeker toe te rekenen aan de inzet van Roy, Saskia, Douglas, Bart, Chris, Stan, Isabelle, Frederiek, Gerrie, Adjan, Robin, Patricia, Mit- tro, Jessica, Wout, Marco, Rene, Vincent, Paul, Orely, Mike, Henk- Jan, Edwin, Dennis, Michael, Froukje, Anuska, Marga, Cora en die ene die zijn naam met genoemd wil hebben. De evaluatie zal zeker weer mogelijke verbeteringen naar voren brengen. Moge één er van zijn, om bij een dergelijk eve nement een „veld" telefoon te in stalleren. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten willen voorstellen, bij de aanleg van nieuwe provinciale wegen een bepaald bedrag uit te trekken voor het plaatsen van beeldende kunst. Het per centage dat voor die kunst zou moeten worden gereserveerd schommelt tussen de één en twee procent van de totale kosten die met de aanleg van nieuwe wegen gemoeid zijn- .De regeling zou alleen moeten gelden voor de aanleg van we gen die grotendeels door de provincie betaald worden. JSDEN - Gedeputeerde Sta- van Utrecht willen de helft de aankoopsom voor een uurterrein bij Amerongen alen. Dat gebeurt op ver- k van de Stichting het "echts Landschap. Met de ikoop is een totaal-bedrag f60.000,- gemoeid. et gaat om 6,5 hectare moeras, en grasland in de Amerongen- ovenpolder. De Stichting heeft ikele stukken grond in de om ving in haar bezit. De andere van de aankoopsom wordt aid door het ministerie van bouw. De aarucoop komt als voorstel ter sprake m een commissievergade ring op 15 september. Daar worden ook twee andere aankopen be sproken. Het gaat hierbij om na tuurterreinen, die Natuurmonu menten aan wil kopen. Het betreft een perceel van 2,2 hectare in het zogenaamde 'Ster- gebied' bij Loosdrecht en een stuk grond van 3,3 hectare bij het na tuurgebied Botshol, nabij Abcoude. Beide terreinen hebben natuurwe tenschappelijke en landschappelij ke waarde en zijn in het verleden al als reservaatsgebied aangewezen. De aankoop van beide gebieden kost f175.000,-. De provincie er- goedt daarvan de helft. bij Amersioort, langs de Al. Ongeveer twee van het twaalf hectare grote terrein wordt inge- S Tï rl T^l 1 Tl t richt als natuurgebied. Het overige lui Lil Ll V "X deel van de voormalige zandwin- DEN - Gedeputeerde Staten n bij hun oorspronkelijke punt over de inrichting van ebied dat bekend staat als 'de it van Nelis'. Het terrein licrt vlak- plas wordt ingericht als landbouw grond en is opgenomen m de ruil verkaveling Eemland. Vogelbeschermingsorganisaties hadden aangedrongen op wijzi ging van het plan. Iets hebben de organisaties toch gewonnen: in het oorspronkelijke plan was helemaal geen natuurgebied opgenomen. LEUSDEN - Maandag, de eerste schoolmiddag na de grote vakantie, reikte wethouder Corri Verduin van onderwijs en milieuzaken de eerste batterijbox uit aan de nieuwe direkteur van de openbare basisschool „De Bongerd", mevrouw Van Duyn. Alle Leusdense basisscholen kunnen een batterijbox van de gemeente krijgen. Het is de bedoeling dat kinderen lege batterijen verzamelen en in deze boxen deponeren. Door de volle boxen te wegen hoopt de wethouder na enige tijd inzicht te verkrijgen over de hoeveelheid batterijen welke in Leusden wordt verbruikt. De aanbieding van de eerste batterijbox aan de openbare basis school De Bongerd, kreeg een feestelijk tintje, omdat de wethou der de gelegenheid aangreep om de nieuwe direkteur van de school met haar benoeming te feliciteren. Mevrouw Van Duyn is de eerste vrouwelijke direkteur van een ba sisschool in Leusden. Behalve een welgemeende succeswens ontving zij van de wethouder een grote bos bloemen. Vier achtste jaars hadden ter ge legenheid van de komst van de batterijbox, de eerste schooloch- tend benut voor het verzinnen van een klein toneelstukje, waarmee de bedoeling van de box werd in geleid. In het door de Gemeente Leus den verspreidde persbericht staat dat in 1982 in Nederland ruim 100 miljoen batterijen werd verkocht. Batterijen vormen daarmee de grootste bron van schadelijke stof fen in het huisvuil. Dit komt omdat de meëste mensen lege batterijen gewoon weggooien in de vuilnis bak. De meest schadelijke be standdelen van batterijen zijn de zogenaamde „zware" metalen, zo als kwik, cadmium, zink, nikkel en zilver. In het Nederlandse milieu komt jaarlijks ongeveer 100 ton cadmium terecht. Batterijen nemen hiervoor ongeveer een derde van voor hun rekening. Cadmium ver oorzaakt beenderafwij kingen. Kwik tast het zenuwstelsel aan. Met de plaatsing van de kunst stof batterijboxen bij de basis scholen hoopt de wethouder voor milieuzaken te voorkomen dat de batterijen op de gemeentelijke stortplaatsen terecht komen. „Wanneer alle kindertjes nu de batterijen in deze boxen verzame len, dragen zij op kleine schaal mee aan een schoner milieu aan de gemeente". Waarna de direkteur van de school er voor de zekerheid op wees dat het niet de bedoeling is batterijen snel te doen leegloop- en, teneinde de box zo vlug moge lijk gevuld te krijgen. Scholen die aan deze aktie willen meedoen, kunnen bij de gemeente gratis een battenjbox verkrijgen. Na de „onthulling" van de batterijbox werd meteen gedemonstreerd voor welk gebruik de box bestemd is. Bij het overhandigen van de eerste battenjbox verwelkomde wethouder Corri Verduin meteen de nieuwe dirpctnc.e van De Bonaerd. mevrouw Van Duin. met bloemen.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5