I PC schoolbestuur stelt initiatief wethouder niet op prijs Lieshout heropende met nieuwe collectie Commissie positief over alcoholverbod Basisscholen kunnei verder met computer-onderwijs Dak Rossenbergschool moet voortijdig vernieuwd worden •zakelijkheden nieuwe =uit het bedrijfsleven Voorstel over drie noodlokalen wordt teruggenomen: Verkeerde meteriaalkeuze oorzaak: Gemeente stelt genoeg geld beschikbaó Koningskaars DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Wethouder Corri Verduin en de ambtenaren op het gemeentehuis dachten een uitstekend voorstel gemaakt te heb ben met betrekking tot noodlokalen voor de P.C. basisschool 'De Holm'. De school heeft naast het permanente schoolgebouw aan de Lingewijk de beschikking over twee noodlokalen aan de Pelgrimshove. De Holm heeft op korte termijn nog een extra noodlokaal nodig. ,,Laat de school de twee bestaande lokalen maar inleveren, dan bouwen we vlak bij de school drie nieuwe noodlokalen", zo redeneerde men ten gemeentehuize. NORMEN Het P C. Schoolbestuur is echter absoluut niet te spreken over de gemeentelijke plannen. De loka len die men moet 'inleveren' zijn van een veel betere kwaliteit dan de lokalen die men ervoor terug krijgt. Er blijft voor wethouder Verduin niet anders over dan het raads voorstel. dat al geproduceerd was. voorlopig maar weer in te trekken. Eerst moet men het eens worden met het P.C schoolbe stuur. NIET IN DANK „Het voorstel dat we gemaakt hebben, is ons door het schoolbe stuur met bepaald m dank afgeno men". zo moest wethouder Com Verduin vorige week eerlijk be kennen tijdens de vergadering van de commissie onderwijs. De vakantieperiode was er de oor zaak van. dat men met met het P.C. schoolbestuur had kunnen spre ken over de noodlokalen Toen ie dereen terug was van vakantie was het raadsvoorstel al gemaakt en werd het schoolbestuur voor een voldongen feit gesteld. UITBREIDING De P.C. school 'De Holm' mag zich verheugen m een stijgende belangstelling. In 1985 waren er twee noodlokalen nodig. In over leg met het toenmalige gemeente bestuur werd gekozen voor een goede kwaliteit lokalen omdat men inmiddels slechte ervaring had opgedaan met een goedkoop type lokaal. Omdat prognoses uit wezen dat er in de toekomst meer noodlokalen nodig waren voor 'De Holm' viel mede de keus op een duurder soort noodlokaal, zo dat uitbreiding makkelijk zou kun nen plaatsvinden. Inmiddels is er in de onderwijsfi nanciering het één en ander ge wijzigd. Voor bijna alle zaken die het onderwijs betreffen zijn er lan delijke. zogenaamde Lcndo-nor- men gekomen. De landelijke overheid betaalt gemeenten nooit meer dan deze norm. De ge meente Leusden heeft zich op het standpunt gesteld dat er dan ook maar volgens deze landelijke norm gewerkt moet worden. TEGEMOETKOMING Werken volgens deze nieuwe, so bere norm betekent dat er alleen maar noodlokalen gebouwd kun nen worden die van mindere kwa liteit zijn dan de twee lokalen waarover De Holm nu de beschik king heeft. Het P.C. schoolbestuur heeft er begrip voor dat de ge meente een derde noodlokaal wil neerzetten volgens de nieuwe normen. Inleveren van de kwalita tief betere twee bestaande loka len. gaat het schoolbestuur net even te ver. De toezegging van de wethouder, dat de dne meuwe noodlokalen dichter bij de school gebouwd zullen worden, kon het schoolbe stuur met tot andere gedachten brengen. Het bestuur wil wel eens van de wethouder horen of gere kend kan worden op een soort te gemoetkoming als men de twee relatief dure lokalen inruilt voor goedkopere accommodatie. PEUTERSPEELZALEN De wethouder is met erg blij met het feit dat het schoolbestuur met voetstoots akkoord gaat met het uitgewerkte plan. In de redene ring van het couege zouden de twee te verlaten lokalen mooi ruimte kunnen bieden aan een dringend gewenste peuterspeel zaal in de wijk. De Holm heeft op dit ogenblik op grond van het leerlingenaantal ei genlijk al een derde noodlokaal nodig. Nu het raadsvoorstel over de drie meuw te bouwen lokalen is teruggenomen zal de school nog even geduld moeten hebben. Het schoolbestuur betreurt deze situatie maar geeft toch de voor keur aan uitstel om de hele zaak nog eens grondig met wethouder Verduin en haar ambtenaren te bespreken. Voor De Holm is de uitkomst van de hele discussie erg belangrijk omdat leerhngenprognoses uitwij zen dat men in de nabije toekomst Wethouder Com Verduin (PvdA): voorstel is ons niet in dank afge nomen...' nog eens drie lokalen meer nodig zal hebben. DE HEERD Ook de openbare basisschool 'De Heerd' heeft vier nieuwe noodlo kalen nodig. Het betreft hier ver vanging van bestaande, ver ouderde lokalen. Binnen twee jaar zal er. als de prognoses juist blij ken te zijn, nog een extra noodlo kaal bij moeten komen. Zowel bij 'De Holm' als 'De Heerd' kan er geen sprake zijn van per manente schoollokalen. Het Rijk hanteert als norm dat aangetoond moet worden dat deze lokalen dan minstens 15 jaar nodig zijn. In beide gevallen kan men dat niet hard maken omdat het leerlingen aantal naar verwachting in de toe komst zal afnemen. MODERNER LEUSDEN - De firma Lieshout aan de Hamersveldseweg is vanmorgen, dinsdag 25 augustus na een ingrijpende herinrich ting heropend. Eigenaar J. C. M. Lieshout (55) verzuchtte „Als er een paar muren verzet worden, spreek je van een verbou wing. Bij ons is geen muur verzet, maar is 156 strekkende meter muur, bijgezet." Hierdoor zijn in het grote pand op alle verdiepingen „separaties" ontstaan, passend bij het nieuwe concept van Lieshout. De firma ver koopt namelijk niet meer simpel vloerbedekking, gordijnen en meubels, maar wil door middel van „voorbeeld-kamers", woonideeen voor sfeer, met bijpassende kleur en indeling aandragen. „Wij willen een meer voorlichtende funktie op het hele gebied van woninginrich ting, van vloerbedekkmg tot gor dijnrail." Dit uitgangspunt voert zover dat de „nieuwe" firma Lieshout regel matig exposities van (Leusdense) kunstenaars houdt. Vanaf de hero pening hangen in de zaak verschil lende aquarellen van Leusdenaar Martin de Boer. De in deze kunst werkjes verwerkte kleuren komen terug in de daaromheen gegroe peerde meubelen, gordijnen ac cessoires. presentatie van Swissflex matras sen en bedbodem. Door middel van een camera welke onder het bed gemonteerd staat, is op een videoscherm onmiddellijk te zien hoe het bed reageert op degene die erop ligt. Hetgeen met nadruk geldt voor zowel het matras als de bedbodem. Hetzelfde bed. uitge voerd met een hydraulisch sys teem, laat deze aanpassing aan het lichaam mogelijk nog duidelijker zien. Bij het komen tot zitstand komt het gedeelte onder de voeten iets omhoog. Hierdoor glij je met rug steun niet langer naar beneden en kun je in deze houding ook op je zij liggen. Krampachtig doorliggen wordt hiermee voorkomen. Volgens de heer Lieshout heeft dit bed de voordelen van een wa terbed, zonder de nadelen. "Het is een pnma vinding voor mensen die last van hun rug hebben. Dat is Voorheen bestond de collectie van Lieshout voor een gToot deel uit klassiek, waaronder veel eiken meubelen. „Ik was naar mijn me ning te lang meegegroeid in een bepaalde leeftijdsgroep" denkt de heer Lieshout. „De meuwe collectie ncht zich op een jonger, moderner publiek, zonder de smaak en wensen van vijfenvijftig-plussers te vergeten." Voor aeze laatste groep bevat de collectie een aantal artikelen „van goede kwaliteit en op de toekomst gericht," passend bij zowel het vertrouwde eiken als bij de trend van nuzwart-wit-chroom en koper. LEUSDEN - Tijdens de com missievergadering Alge mene Bestuurszaken stelde Burgemeester Panis voor te komen tot een gemeentelijke verordening waarmee kan worden verboden, alcohol te schenken in zogenaamde para-commerciële inrichtin gen. Hieronder vallen jeugd- en jongeren instellingen, snackbars, sportclubs en/of buurthuizen. Het is overi gens niet de bedoeling dat ook zwak-alcoholische dran ken, zoals bier, door deze verordening verboden wor den. De commissie Alge mene Bestuurszaken advi seerde positief ten aanzien van dit voorstel. De gemeentelijke verorde ning, 18a, loopt vooruit op een meuwe wet waarmee men in staat zal zijn bij commerciële aktiviteiten te verbieden. In de regio Eemland bleek de gemeente Leusden de emge te zijn, die nog niet beschikte over een dergelijke verorde ning. Volgens burgemeester Panis is het „niet de bedoe ling dat er nooit alcohol ge schonken mag worden, maar wel hoever de toestemming moet gaan en wanneer deze moet gelden" De nadere in vulling van de verordening is dan ook nog onderwerp voor nadere studie en overleg met uc oetrokkenen. Alle coir missieleden zagen de nood zaak dan wel het nut van ee: dergelijke verordemng we in Wel vroegen enkelen zie: af wat de mogelijke financier gevolgen voor de gemeenii zouden kunnen zijn, zoals vei hoogde subsidieaanvrage: als gevolg van een lagere bai opbrengst. Op de vraag van Gijs va: Woudenberg (CDA) beves tigde burgemeester Pams da zijn voorstel om tot een derge lijke verordening te komen niet voortkwam uit de indruk dat de drankproblemen n Leusden de spuigaten uitlo pen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Begin 1991 zal het ministerie van onderwijs begin nen met het invoeren van computeronderwijs op de basisscho len. Het ligt in de bedoeling dat na 1991 alle baissscholen in een periode van vier jaar zullen worden voorzien van computers. Het voorstel is, om per zestig leerlingen één computer ter be schikking te stellen. De gemeente Leusden wil op de rijksmaat regel vooruitlopen door tot 1991 geld ter beschikking te stellen voor het computeronderwijs op de Leusdense basisscholen. De gemeente Leusden heeft al in 1986 besloten om de invoering van de computer in het basison derwijs te stimuleren. In ieder ge val tot 1 augustus 1988 zou er geld beschikbaar zijn om ervaring op te doen De doelstelling om leerlin gen uit de achtste groep van het basisonderwijs kenrus te laten ma ken met de computer werd in de ogen van de beleidsmakers bij de gemeente zeker gehaald Men vindt het in gemeenteknn- gen met juist om met het project te stoppen Zeker met, nu het rijk heeft aangekondigd zelf in 1991 te starten met de financiering van het computeronderwijs op de basis scholen. SUBSIDIE De gemeente Leusden zal voor de periode tot 1991 per leerling bedrag van 2,33 subsidie jaar subsidiëren ten behoeve het mformatica-onderwijs scholen kunnen binnen de i stelling van het opgestelde maticaproject zelf bepalen, h het geld besteden. De scl mogen het geld besteden as wel hardware als software, a een en ander maar bedoe voor het geven van onderwij basisschoolleerlingen. De werkgroep die tot nu to hele project begeleid heel ook in de toekomst een coöi rende en begeleidende taak; den waar het gaat om de b dmg van de gelden. De gemeente Leusden hoop' het geven van subsidie ee: hoorlijke overgang mogelijl maakt te hebben naar de n geling die op komst is. ongeveer 50% van de volwasse nen. Het is een misverstand dat deze mensen op een harde onder grond moeten slapen, het moet een vlakke ondergrond zijn." OVERSTAP De grote verandering bij Lies- hout b.v. zijn voor een belangrijk deel het gevolg van de overstap naar een andere inkooporganisa tie. De heer Lieshout is blij, geac cepteerd te zijn als lid van Inter- i meubel waardoor hij in staat is deze meuwe collectie op een actuele manier te presenteren, tegen een zeer acceptabele prijsstelling. PRESENTATIE Een speciale „attractie" vormt de Een deel van het mterieur van de nieuwe winkel van de firma Lieshout. Onderdeel van de totale presentatie die men m de nieuwe opzet nastreeft, is kunst. Op de achtergrond werk van de Leusdense kunstenaar Martin de Boer. De in de kunstwerken verwerkte kleuren komen m de inrichting van de bijpassende kamers terug. Evenals de meeste tweeja rige planten vormt de Ko ningskaars het eerste jaar een rozet van bladeren en in het tweede jaar de bloei- wijze. De schijnbaar eenvou dige aarvormige bloeiwijze van de Koningskaars is in werkelijkheid vrij ingewik keld. Ze is opgebouwd uit dicht tegen elkaar staande bijschermen in de oksels van de, naar boven toe, steeds kleiner wordende steunbla deren. Afhankelijk van de plaats in de bijscherm, ko men de bloemen op verschil lende golven, over de gehele aar plaats en wordt de bloei tijd aanzienlijk verlengd. Vanaf begin juni zien we de bloemen todat de nachtvorst een einde aan de bloei maakt. De zaadproduktie van de plant is daardoor enorm en kan in de meeste gevallen tot rond de 700.000 zaden be dragen. De toortsen, waartoe de Ko ningskaars behoort, zijn over het algemeen forse planten die tot 2 meter hoog worden. Ze houden veel van zon en warmte en we vinden ze dan ook op zonnige droge plaats ten, heel vaak in groepjes. In ons land komen meerdere soorten toortsen voor, enkele zeldzaam. Ze lijken op el kaar, zijn alle hoog opgaand met gele bloemen en viltig blad. Ze hebben de eigen schap gemakkelijk te bas taarderen, zodat de soortbe schrijvingen in de flora's niet altijd kloppen met wat we waarnemen. De naam Verbascum, zoals de plant door de wetenschap pers wordt genoemd, is een verbastering van barbasco, wat zoveel betekent als 'een baard krijgen'. Dat slaat op de wollige haren waarmee de bladeren, de stengel en zelfs de meeldraden zijn bezet. De naam Koningskaars is niet nieuw. Reeds bij de Romei nen heette deze plant Cande- lia regia, wat letterlijk het zelfde betekent. Het slaat op het gebruik van de bloem stengels, gedoopt in pek, hars of vet, als fakkel of toorts. Tot in de 16e eeuw werd op deze manier nog ge bruik van de plant gemaakt. De soortnaam thapsus is het Griekse woord voor begra ven. Als de plant op een graf groeide was dat een teken dat de gestorvene nog in het vagevuur verkeerde. Het maken van een bedevaart was dan aan te bevelen. Galenus, die in het begin van deze jaartellinq leefde, ver meldde, dat uit de bloemen gele verfstof gewonnen kan worden, speciaal om het haar geel te verven. De wortel mits op 28 juli uitgegraven et ter plaatse van het hart ge dragen, gaf beveiliging te gen beroerten. De bladeren gebruikt als toiletpapier, be schermde tegen aambeien. G. van L LEUSDEN - De gemeente Leusen zal een bedrag van 60.000,- moeten voteren voor het herstel van een deel van het dak van de R.K. basisschool 'De Rossenberg', gelegen aan de Rozen haag in Leusden-centrum. Achteraf blijkt een verkeerde mate riaalkeuze bij de bouw van de school in 1972 de oorzaak te zijn van de dringend noodzakelijke reparatie. Vorig jaar diende het bestuur van de stichting Katholiek Onderwijs te Leusden bij de gemeente een verzoek in, om mee te werken aan de vervanging van de zo genaamde shingles van de dak- bekking van de dependance van de Rossenbergschool Deze shingles bevonden zich op het schuine dak van de school. "Me dewerking verlenen" is de nor male bewoording in een aanvraag die eigenlijk alleen maar gaat om een financiële bijdrage. WATERAFVOER Inmiddels is echter uit een tech nisch onderzoek gebleken dat met alleen de shingles op het dak aan vervanging toe zijn. Ook de dakbedekking op het platte dak van de school is aan vervanging toe, evenals een aantal loodstro- ken. De kous is daarmee met af Duidelijk is geworden dat ook de waterafvoercapaciteit van het dak verbeterd moet worden. Daartoe zullen de goten gerepareerd moe ten worden en zullen extra 'hemel- waterafvoeren' gemaakt moeten worden. De hele reparatie zal zo rond de zestigduizend gulden gaan kos ten, waarvoor de gemeente op draait. Het lijkt er op dat niemand enig verwijt gemaakt kan worden de ontstane problemen zijn hoofd zakelijk een gevolg van de geko zen materialen bij de bouw van de school. "Toendertijd werden deze mate rialen als voldoende beschouwd", aldus een zinsnede in een raads voorstel. Voor het vervangen van een dak staat normaal een periode van 25 jaar. In dit geval zal vervan ging zeven jaar eerder plaats vin den. Het dak van de Rossenbergschool moet voorijdig worden vernieuwd. Als normale periode voor vervangmg geldt vijfentwmtig jaar. Verkeerde materiaalkeuze heeft ertoe geleid, dat die vervangmg nu zeven jaar eerder plaats moet vmden. De kosten vorden geraamd op zestigduizend gulden (archieffoto Leusder Krant). KOrnriu^-WxPy^

Leusder Krant | 1988 | | pagina 6