'Ik zing liedjes, zoals een ander schilderijtjes ophangt' I Uit in Amersfoort 88/89 Bestel nu uw abonnement! 10% korting! oop Visser treedt veertien oktober op in De Korf: liedjes zijn toch gezongen verzen; de melodie is van ondergeschikt belang. geen succes hebben is afschuwelijk, maar succes hebben is mogelijk nog vreselijker.1 ik prijs mij gelukkig met het feit dat ik nooit een prijs ontvangen heb. In het programmaboekje 'Uit in Amersfoort' staan ruim 155 evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, jazz; alles staat er in. Ontving u 'Uit in Amersfoort' nog niet, bel dan even: De Flint, 033 - 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden. Tot 13 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint. En let op: toewijzing gaat op volgorde van binnenkomst. De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amersfoort. plaatselijk nieuws DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 LEUSDEN - De Culturade, de manifestatie waarmee een nieuw seizoen „vol" cultuur in Leusden van start gaat, geeft dit jaar een opmerkelijk schot voor de boeg. Op 14 oktober zal Joop Visser in de zaal van Aktiviteitencentnim e Korf optreden. Die zaal zal wel vol komen. Ondanks dat Joop Visser toegeeft geen „ster" te zijn. Hoewel Joop Visser nog niet eerder in Leusden optrad met het repertoire dat hij sinds 1974 als spits „liedjeszanger" opbouwde. Over de jaren zestig, de studentenliedjes en de bijbeho rende sentimenten zullen we het op zijn nadrukkelijk verzoek, in dit interview met hem niet hebben. Zijn naams verandering van Jaap Fischer naar Joop Visser is totaal en consequent. Zijn teksten van nu zijn uitgangspunt, ze zijn herkenbaar door stijl, stem en puntigheid voor oud en nieuw publiek. Het zijn de teksten van een verse vijftiger. De bijbehorende melodietjes noden nog steeds tot het uit et hoofd leren van de tekst en het (beter) nazingen. Alhoewel;.... hij zegt dat, zeker op zijn laatste twee laten, zijn zingen beter is geworden dan het wat schorre, icherpe stemgeluid op eerdere platen. Trouwens; „Liedjes ijn toch gezongen verzen. De melodie is van onderge- ichikt belang" relativeerde hij het belang van stem en .elodie. derlanders. Als toelichting werd een stokpaard bereden over wie er via de radio ,,vijf(zenders) van het zelfde" en televisie aan zijn trekken komt. De strekking van zijn betoog houdt in dat de mediakanalen zijns inziens volkomen verstopt zitten door buitenlandse produkten. „De teksten van Corrie Korungs zijn ten- noemd. Jaap en Joop ligt tegen el kaar aan. Visser is voor de hand liggend". Hij lacht hartelijk. Ik ver moed dat hij zaken opzettelijk wat te simpel voorstelt. PUBLIEK Als Joop Visser maakte hij sinds- van-het-doen-zoals-het-hoort. Het zijn geen felle aanklachten. Daar zorgt de humor voor, die „verzon ken is ingebouwd". De spitse tek sten bieden lachen met wat bitters. Door het gebruik van onverwachte njmwoorden zetten ze de toehoor der regelmatig op het verkeerde been. «Joop Visser komt voor de eerste "^er naar Leusden. Een introductie ior middel van een interview leek jjdig. Hij stemde, bij uitzonde- pg, toe op een aantal voorwaar- Het „introductiegesprek" |bnd plaats m Breedzicht. Breed- ï:ht is een heerlijke uitspanning [aan de uitvalsweg naar Zandvoort, j net in Haarlem. Hoewel tegen- ordig tot het Van der Valk-con- i behorend, heeft het veel van [Je oude sfeer behouden. Hier pram Godfried Bomans, at ik met Kortooms en komen nog steeds nette dames en heren, be schaafde vriendinnen in alle leeftij den zonder kinderen en zaken mensen met declaratiemogelijk heid. De grote zaal zit bijna vol. De receptioniste verwijst me naar een compleet Jege zaal, naast het ter ras, zodra ik om een hoekje voor een rustig gesprek vraag. Het is me te rustig, maar ik bekijk het even. Hoewel het met bijzonder warm of zonnig is, zit het terras vol. Van de oudere paren straalt hier de le venslust beschaafd af. Zij „gebrui- hun thee. Tussen de al ge temde groepen, met of zonder ^pieren, zitten de echte Hollandse ikantiegangers. Compleet met rtonnen zonneklep, hoewel ze dertig al naderen. Met enig Strategisch inzicht gaan we daar, op het terras, zitten. Tenminste zo dra de fotograaf zijn werk heeft (gedaan. Joop Visser staat en zit ge- willig op het muurtje, onder de co- jmferen. Het terraspubliek beziet met beschaafde nieuwsgierigheid •tersluiks de sessie. Zouden deze iniensen weten wie die frêle vijfti ger m nbcord en spencer is? Ik denk hoe afschuwelijk hij dit iet vinden. In eerdere interviews jeldde hij interviews „verschrik kelijk vervelend" te vinden. Alles Jfst er op dat hij bijzonder wars is van „mannetjes-makerij", om over zijn pijnlijk herkenbare teksten ^treffende journalisten nog maar té zwijgen. |Wat zal dit voor een gesprek [worden, met een medewerkster van een twee maal m de week ver schijnende provinciale krant, uit een plaats grenzend aan de Velu- we9 •Binnen tien minuten ben ik het terraspubliek vergeten, gefasci neerd als ik luister naar wat en hoe de man scherp en breed formu leert. Stilletjes aan wordt het vraag- en antwoordspel terzijde gescho ven, verandert monoloog in ge sprek, aantekeningen in sleutel woorden. Het opschrijven van een hele zin, zou ten koste gaan van het gebodene. Na drie uur eindigen we, met moeite, de discussie over onder wijs, politiek en media. Het terras is leeg. De zon is verdwenen. We hebben ieder niet meer dan twee consumpties gebruikt, hoewel ze te declareren waren. Hij stapt op zijn fietsje. De bedenk dat ons avond maal uit brood zal moeten bestaan. Jammer dat ook deze opdracht moet resulteren in een tekst. Wat zeggen de opgesomde ingrediën ten, minimaal genoemd, van het geheel? In ieder geval dat het luis teren naar Joop Visser boeiend was. minste zo goed als die van Stevie Wonder. Veel Nederlandse zan gers en zangeressen krijgen geen of veel te weinig aandacht, zoals bijvoorbeeld, Liesbeth List, Her man van Veen en noem ze maar op. Ze maken L.P.'s vol prachtige lied jes met prachtige Nederlandse tek sten. Je krijgt ze niet te horen. En als deze platen, bij grote uitzondering, gedraaid worden, krijg je eeuwig en altijd hetzelfde nummer te ho ren, alsof er geen andere nummers op staan." ONGESCHIKT Een „ster" zal Joop Visser m Ne derland nooit zijn. „Ik geef gewoon eerlijk toe; ik ben er ongeschikt voor. Als ik mij contactueel bewe gelijk zou kunnen gedragen zou het dien vier platen; „Huishoudkwali- teit" in 1983, „De huid van de beer" in 1985 „Morgen komt de vuilnis man" 1986 en „Kaas op de plank" in 1987. De platenverkoop houdt hij grotendeels in eigen beheer. Hij verkoopt ze na afloop van zijn op tredens. Waarom? Het antwoord is opnieuw het al eerder aangehaalde stokpaard. „De commercie ziet geen brood in mijn platen". „Maar", onderstreept hij, „het is geen opzet of persoonlij ke wens om m klem verband te blijven werken". Wie weet breekt hij ooit opnieuw door. Voorlopig rekent hij voor dat zijn pubhek op dit ogenblik niet groter is dan hij bedienen kan. „Ik knjg het Feyenoordstadion met vol. Het beroerde is, tussen succes en geen succes zit bijna niets. Geen succes Zijn repertoire „sinds 1974" om vat ruim honderd liedjes. Bij een aantal speelt de actualiteit een rol, en-of zijn politieke stelhngname. Van een gesuggereerde afname in scherpte is geen sprake, integen deel. Tijdens een optreden put hij wil lekeurig uit zijn voorraad. Van te voren staat weinig meer vast dan dat na de pauze gelegenheid is tot het opgeven van verzoeknum mers.... uit het Joop Visser repertoi re uiteraard. „Ach, of het cabaret is? Wat is cabaret? Ik zing liedjes, zoals een ander schilderijtjes ophangt. Om dat ik het leuk vind andere mensen te laten horen wat ik gemaakt heb. Ik voel me daarbij geen entertai ner. Het idee van te moeten scoren is mij vreemd. Ik lok geen lachen PERSOONLIJKHEID Joop Visser wees er al eerder op... „De persoonlijkheid valt niet af te leiden uit wat er gemaakt is. Vandaar dat ik zo'n afkeer heb van die volkomen vercommercialiseer- de aandacht voor de persoonlijk heid van de kunstenaar. Er zijn im mers heel wat kunstwerken waar ik een kick van knjg, maar als je dan later hoort wat een klootzak dat gemaakt heeft.... die de hele dag met de generaals van Chili zit te dineren of weet ik wat. De koppe ling tussen (mens en werk) is er niet" (Uit Ischa Meijers Week- boek). Kortom, persoonlijke gegevens doen er niet toe. Geen interview dat op „de man gespeeld is". Wat hij doet is belangrijk, met zijn geboor tedatum, opvoeding, opleiding en carrière. „Ik prijs mij zeer gelukkig met het feit dat ik nog nooit een prijs ontvangen heb, geen vlaggetje, niets. Het is het gelukkige bewijs dat ik er met bijhoor". Het moge duidelijk zijn; Joop Vis ser wenst niet mee te doen in het circuit der media en bekende Ne- prettig zijn. Maar dat kan ik niet. Ik erger mij vreselijk aan die com merciële toestanden. Wat met wil zeggen dat ik het niet zou willen. Ik kan het niet." Ondanks dat dringt wat hij doet langzaam maar gestaag door, in Nederland en zeker ook in België. NAAMSVERANDERING Zijn hernieuwde „liedjes zanger-zijn" begon in 1974. Met het vaste voornemen met te willen blij ven teren op oude „Jaap Fischer" successen treedt hij sindsdien op, maakte en maakt hij in eigen be heer, platen en regelt hij zijn eigen Public Relations onder de naam Joop Visser. „Geeft die naamsverandering iets sardonisch weer? Jaap wordt gewoon Joop en het Duitse Fischer, een gewone Nederlandse Visser?" 't Is dat „ome Joop" van André van Duin nog met bestond, maar tegen gas voor zangers die hun Neder landse naam voor iets dat Europees beter op de tong ligt verruilen, lijkt het wel te zijn. Maar volgens Joop Visser „is dat wel heel psycholo gisch diep gegraven. In mijn omge ving werd ik dikwijls Joop ge- hebben is afschuwelijk, maar suc ces hebben is mogelijk nog vrese lijker. Zeg, dat ik door mijn optre dens, gemiddeld zo'n vier per maand, in het totaal zo'n zestigdui zend mensen bereik. Het aantal mensen dat ik bereik is voor mij met belangrijk, zolang ik maar niet onder het commerciële minimum van zaaleigenaars en theaterdirek- teuren kom. Zelfs daarbij bedenk ik, dat m een zaal met honderdder tig mensen er misschien vijf zitten die het gebodene aardig genoeg vinden. De overige honderdvijf- en-twintig zitten er voor de kaartjes en de kosten. Die vijf kun je niet aanwijzen. Iets loopt niet half. Iets loopt of het loopt niet. Mijn optre dens lopen als een trein, voor de beperkte groep die ik bereik. Het aantal malen dat ik optreed is niet het gevolg van een selectie. Ik heb aanvragen genoeg, maar het loopt niet storm". TEKSTEN Zijn tegenwoordige teksten gaan over de emoties, frustraties, stille wensen en ambities van net onder de oppervlakte van het dagelijkse moeten, het geachte denken en om gekken en blinden uit om daar na te vragen, nemen jullie mij alsje blieft serieus en luister nou eens naar me. Voor mij is het belangrijk dat ik door middel van de teksten, beelden oproep. Lachen en ap plaus hoeven niet. Slechts het be talen aan de ingang." LEUSDEN Voor veel mensen is liedjeszan ger Joop Visser en wat hij zingt nog onbekend, hoewel niet onherken baar. Na het beluisteren van twee van de vier laatste platen heb ik het angstige vermoeden dat veel waar op Joop Visser de vinger pijnlijk legt, in Leusden bij het inmiddels gearriveerde of nu studerende pu bhek als verworvenheid leeft. Zou den de mensen wel voor Joop Vis ser naar de Korf komen? Wordt het wel een leuke avond? „Ach, ik kan de mensen die met een verkeerde verwachting naar mijn optreden komen, met wegstu ren. Het is niet zo dat ik afstand van mijn vroegere repertoire heb ge nomen. Het is ook niet erg, wan neer de mensen weten dat ik Jaap Fischer ben, als ze maar niet het oude repertoire verwachten. Wan- '...het idee van te moeten scoren is mij vreemd...' neer ik ergens voor het eerst kom krijg je helaas, hoewel ik al veer tien jaar als Joop Visser bezig ben, de verwijzing en de vergelijking. Zodra ik een paar maal geweest ben, treedt het applaus op van de Joop Visser-clan. Een gezelschap dat groeit". Joop Visser blijft schrijven. On derwerpen voor zijn satire, spelde- pnkken waarmee hij maatschap pelijke luchtballonnen treft, maar ook om zijn üefde voor kleine on opvallende zaken onder woorden te brengen, heeft hij genoeg. „De enige reden om een nieuwe plaat te maken, is om de volgende beter dan de vorige te laten zijn". Volgens hem is vooral zijn zang de grote verbetering van zijn laat ste langspeelplaat: „de vuilnis man". Daar doet hij moeite voor tijdens de opnamen, want: „Een zaal luistert anders dan thuis. Een zaalplaat ligt mij niet. Het zaalpu- bliek is anders geconcentreerd dan mensen, die thuis naar een plaat zitten te luisteren. Bij een plaat moet wat te luisteren overblijven. Je moet hem nog eens willen draaien om te horen wat de eerste maal verloren is gegaan". Zijn tegenwoordige teksten blij ven de gedachten van een indivi dueel denkend mens, met de nodi ge afstand, wantrouwende en kriti sche kijk op de samenleving. Zijn individuele instelling en sociale be wogenheid roept, zijn inziens, geen tegenstelling op. „Er zijn mensen die zodra ze bo ven modaal zijn en een eigen huis hebben, WD gaan stemmen. Maar er blijft een groep die zegt DAT deugt niet. Ik zmg over toestanden. Ik heb er een standpunt over. Maar ik zoek ze niet op. Ik heb mijn eigen publiek". Overigens is Joop Visser bezig met de voorbereiding van zijn vijf de plaat, die m de zomer van 1989 zal moeten uitkomen. „Ik heb dit jaar geen tijd gehad, dus het moet volgend jaar". Waarschijnlijk zal de plaat verschijnen onderd de aan duiding „voor zieken en zeevaren den". Hierna praten we nog even door over Van Kemenade „de egotripper; voor een goed baantje staat hij vooraan", de teloorgang van het onderwijs en dan speciaal het kleuteronderwijs „waaraan alle politieke partijen schuld hebben", de vakbond die het durft te weige ren op te komen voor haar vrouwe lijke leden die als basisschooldi- rekteur maandelijks honderden guldens minder verdienen dan hun mannelijke collega's en over de typografie van de verschillende kranten. Wat daarvan verwerkt is in de liedjes die hij verkiest te zin gen in de Korfzaal, is afwachten. Maar de organisatoren van de Cul- turade, en daarmee de inwoners van Leusden, mogen van geluk spreken. Zij troffen het geluksgetal negen-en-twintig, dat recht gaf op een boeking van Joop Visser. En... na een snelle reactie, bovendien tien unieke Joop Visser ballpoints. Gelijk een prijsvraag-aanbod van een postorderbedrijf. De draak steekt de draak met zichzelf Ik weet niet hoe snel de organi satoren van de Culturade tot boe king besloten hebben, maar de ballpoints bestaan echt. Je moet ze wel nadrukkelijk opeisen, want: „Het zou toch zonde zijn, om ze zomaar uit te delen". Kaas op de plank 1978, Niet meer verkrijgbaar, behalve bij de bi bliotheek. Huishoudkwaliteit 1983, Ariola Benelux. De huid van de beer, Ariola 1985. Morgen komt de vuilnisman, EMI 1986. (advertentie)

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5