Jeoul staat klaar voor ien perfecte ontvangst' 'Het is geen topsport...' we beschikken over een groot deel van het kader van de valide spelen. iedereen die nu al in Seoul is geweest, heeft de hoogste verwachtingen.1 SVA houdt leden vergadering Zeskamp SVA voor jeugdleden Busdense chef d'equipe Van Wijk naar Paralympics: ™gehar,dlcap,en en Open dag Open School Wedstrijden De Singels LHV-toernooi Roda '46 VOCop Culturade Seizoenstart Manitoba PIT-collecte STERKE PLOEG LEUSDEN - Twee bezoeken aan de Zuidkoreaanse lofdstad Seoul hebben hem geleerd, dat alles klaar staat lor de komende Olympische Spelen. Aanvankelijk kreeg j bij de eerste confrontatie al die indruk vorig jaar, maar hernieuwde kennismaking in het afgelopen voorjaar eek te leiden tot een bevestiging van de eerder opgedane ervaringen: Seoul is vrijwel klaar voor de Spelen, die de internationale sportkalender in de komende maanden zul len beheersen. jDe man met wie wij spraken en die binnenkort de kof fers voor Seoul gaat pakken is de chef d'équipe van de Nederlandse afvaardiging voor de Paralympische Spelen in Seoul, die van 15 tot en met 24 oktober worden gehou den, de 37-jarige Leusdenaar Jan Willem van Wijk. door Gerard Trebert n Wijk zal de groep van 112 ters leiden, die namens de NIS, lederlandse Invaliden Sport- I, naar de hoofdstad van Zuid- a wordt uitgezonden. De équi- elt dertig begeleiders met de laar Hymprey Peter als chef de ion, drie stafleden en voorzit- ruinsma van het hoofdbestuur de bond. ENOMEN benoeming van Jan Willen IWijk is niet toevallig. In 1977 [en in Engeland spelen geor- tionale evenement tot een perfekt einde te brengen. Tien dagen na de sluiting van de Olympische Spelen 1988 gaan de poorten weer open voor de gehandicapten, die als de organisatoren hebben daar na tuurlijk het voordeel van de enor me mankracht waarover men kan beschikken en de lage lonen, waardoor de kosten van het totale Kanshebbers? Volgens Van Wijk zijn er ook deze keer weer velen, want hij is er van overtuigd over een sterke ploeg te beschikken De basketbalploeg behoort naar zijn mening tot de sterkste teams ter wereld, samen met de Verenig de Staten, Israël en Zweden. De ploeg kan naar zijn mening zeker bij de eerste drie eindigen. Hetzelf de geldt naar zijn oordeel voor de zitvolleybalploeg. Ook bij de atle ten bevindt zich een keur van me daillekandidaten. ganiseerd voor gehandicapten in rolstoelen. Van Wijk was in die da gen werkzaam als chef de bureau mee te gaan naar Seoul. Dankzij loyale medewerking van zijn nieu we werkgever bleek dat mogelijk. FANTASTISCH „Het is deze keer de eerste maal dat zowel de grote Olympische Spelen als de Paralympics in de zelfde stad, in dit geval dus Seoul - spreek uit: Sóól - worden gehou den. En daar mogen we blij mee zijn, want de Zuidkoreanen berei den zich op een fantastische wijze voor op de organisatie van de Spe len." Aldus Van Wijk, die duidelijk onder de indruk is geraakt door de manier, waarop men zich tot in de tail moeite getroost om het interna- vertegenwoordigers van maar liefst zestig landen het strijdperk zullen betreden. Van Wijk: „De organisatoren la ten letterlijk niets aan het toeval over. Elk detail wordt gigantisch goed voorbereid, ook voor ons. Ie dereen die nu al in Seoul is geweest heeft de hoogste verwachtingen." LAGE KOSTEN Van Wijk heeft de nodige erva ringen opgedaan tijdens de vorige Paralympics in eigen land en de Verenigde Staten. Daarom: „In Ko rea wordt alles perfekt geregeld en ters deelnemen, worden georgani seerd door de SPOC, de Seoul Pa- ralympic Organising Committee. De overheid van Zuid-Korea heeft voor een geslaagd verloop van bei de evenementen nauwe samen werking opgelegd tussen deze or ganisatie ken die van de grote spe len, het SLOOC, het Seoul Olympic Organisation Committee. Van Wijk: „Wij plukken daarvan de vruchten. Door deze verplichte coöperatie beschikken de Para lympics over een groot deel van het kader van de valide spelen en dat betreft dus scheidsrechters en officials." Jan Willen van Wijk, van ongine Hagenaar en in de beginjaren '70 naar Leusden gekomen, heeft goe de verwachtingen van de ploeg, waarvan hij als chef gaat fungeren. Met zijn vijf fysiotherapeuten, een teamarts en een verpleegkundige - „een werkelijk minimale begelei ding, dus we gooien het geld niet over de balk" - meent hij te kunnen beschikken over een sterke mter- De zwemmers moeten volgen de chef d'équipe tot goede prestaties in staat zijn, want „de Nederlanders zijn door de historie heen altijd top pers geweest in deze sportdiscipli ne, valide of invalide." Dan is er nog goalball, de sport voor blinden, die ook al weer in verschillende categorieën stnjden. Er zijn dne groepen: de totaal blin den, de slecht en minder slecht zienden, die allemaal op hun eigen handicap worden beoordeeld en ingedeeld. Het gaat om teams van drie spelers, die met een bal met geluidssignalen elkaar bestrijden. Daarbij wordt een blinddoek ge bruikt om eventuele viduele voor delen, hoe gering ook, op te heffen. Met het tafeltennis tenslotte ver wacht Jan Willem van Wijk redelijk positieve resultaten. Ook hier kun nen medailles worden thuisge bracht. AANGEPAST LEUSDEN- De Leusder Handbal Vereniging, die in september het 25-jarig bestaan viert, houdt zon dag 28 augustus voor de eerste keer in haar bestaan een eigen toernooi. Aan het toernooi zullen oen kleine dertig teams, onder meer uit Utrecht, Hoofddorp, Jisp, Zeist, Bunnik en Amsterdam, deelnemen. Het toernooi, dat onderdeel uit maakt van een omvangrijk jubi leumprogramma in de maand sep tember, wordt gehouden op en rond het verharde speelveld op het Burgemeester Buiiungpark. De eerste wedstrijden beginnen om 10.00 uur. Rond 16.00 uur klinkt het fluitsignaal voor het begin van de laatste wedstnjden. ACHTERVELD - Maandag zal de algemene ledenverga dering van S.V.A. worden ge houden in de kantine op het Kerstens sportpark. De aan vang is om 20.00 uur. De agenda bestaat uit 12 punten. Er zal ook een bestuursverkiezing plaats vinden. Aftredend en her- kiesbaar zijn C. van Marwijk, J. van Bekkum en mevr. E. Steenbeek- Kaats. Tegenkandidaten kunnen voor de aanvang van de vergadering schriftelijk worden ingeleverd bij de secretaris P. Smink. De kandi daat stelling dient door tenminste vijf leden te zijn ondertekend. Roda E3 - Vrij Roda E4 - Sparta (N) E3 10.00 SDCP E5 - Roda E5 v.09.00 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 Ook daarin bestaat dan weer een onderverdeling in klassen." enl LEUSDEN - „Topsport voor gehandicapten is ge viechtvaardigd, ook al zal de weg er naartoe voor velen nog e Hang zijn. Trainingsmethodieken, begeleiding, indeling i de verschillende categorieën en klassen zullen zowel [ternationaal als nationaal onderwerp van gesprek moe- i zijn. Dat de gehandicapte sport mensen ook een vol- sen behandeling verdienen van toekomstige organisa- jren van sportevenementen alsmede door de betrokken £tanties op alle niveaus is een vanzelfsprekendheid die een discussie meer toelaat." Deze woorden sprak Hendrik Meijers van de divisie Kvan het organisatiecomité van de Olympische Spe- voor Gehandicapten, die in 1980 in Arnhem en Veenen- werden gehouden, net wil ons voorkomen, dat zijn woorden acht jaar later ■Jen S?9 ^tijd weinig weerklank hebben gevonden, gezien het jieit, dat de media en met name de NOS-televisie nog altijd can c'olkardt in haar sinds jaar en dag ingenomen standpunt, testetot sport voor gehandicapten niet als topsport kan worden [cwe£fekwalificeerd. ione!|§ projekt vanzelfsprekend aanzien lijk lager zijn dan in onze westerse wereld. Wij hebben daarbij het voordeel, dat onze Spelen begin nen nadat het grote evenement twee weken tevoren is afgesloten. Wij profiteren van de know how en de ervaring. Het enige mogelijke probleem is de taalbarrière, maar we hebben inmiddels de hulp te verwachten van de Nederlandse ambassade en de attaché van het Nederlands Olympisch Comité, een Koreaan, met wie wij inmiddels via de Ne derlandse kolonie in Seoul plezieri ge kontakten hebben kunnen leg gen." Problemen met betrekking tot eventuele demonstraties, met name van de zijde van studenten, waarvan recente benchten mel ding hebben gemaakt? Jan Willen van Wijk meent van niet. „De valide spelen zijn dan al achter de ruq en ik denk niet dat ze de Paralympics ook maar een stro breed m de weg zullen leggen. Nee, dat lijkt me om allerlei rede nen uitgesloten." SAMENWERKING De Paralympics, waaraan de meer dan honderd nationale spor- nationale ploeg. Maar Van Wijk wil wel eén ding goed duidelijk maken. Volgens hem wordt te veel betekenis toege kend aan het aantal medailles, waarmee de équipe van de Spelen pleegt terug te komen. „Dat moet allemaal redelijkerwijs en in de juiste proporties worden beoor deeld, want het is nu eenmaal zo, dat bij de Paralympics veel meer medailles ter' beschikking staan dan bij de grote Olympische Spe len. Er worden andere maatstaven aangelegd in die zm, dat de deelne mers worden onderverdeeld in een aantal klassen. het volgende voorbeeld ter ver duidelijking. Er moet worden ge sproken van vier groepen gehandi capten: - verlamden (dwarslaesie/polio); - geamputeerden (les autres, ge boorte-afwijkingen); In een klimaat van vijftien tot zestien graden overdag en avond- temperaturen van rond de twaalf graden denkt de ploegleider voor zijn team geen problemen te krij gen. En wat de huisvesting betreft: „We komen in een volledig nieuw flatgebouw met alle noodzakelijke, aangepaste voorzieningen. Dat kan dus met fout gaan. Het ziet er alle maal goed uit." Vierduizend gehandicapte sporters gaan in oktober naar Seoul, naar een speciaal Paralym pisch dorp op acht kilometer van het stadion. Minibussen, personen auto's en vrachtwagens zorgen voor een goed-geolie vervoersor ganisatie, waarmee de organisato ren ook op dat punt garant staan voor een vlekkeloos verloop van een sportevenement van de eerste ronde. 'De Zuid-Koreanen bereiden zich op fantastische wijze voor op de Spelen'. LEUSDEN- De Stichting voor Vol wasseneneducatie Leusden houdt op maandag 5 september een open dag voor de Open School. De Open School organi seert cursussen voor mannen en vrouwen, die leemten hebben in hun opleidingen. Belangstellen den kunnen van 9.30 uur tot 11.00 uur kennis maken met het werk van de Open School in de openba re bibliotheek in Leusden-Cen trum. Daarnaast start de Stichting voor Volwasseneneducatie Leusden op donderdag 25 augustus met Ne derlandse taallessen voor buiten landse mannen en vrouwen. In de lessen wordt gewerkt aan het beter begrijpen, spreken, lezen en schrijven van de Nederlandse taal, aan de hand van onderwerpen uit het dagelijkse leven. In bredere zm beoogt de cursus buitenlanders meer vertrouwd te maken met de Nederlandse samenleving. Nadere informatie over de cur sus is verkrijgbaar onder nummer 946551 of 941846. LEUSDEN- Het vrouwenontmoe tingscentrum (VOC) is in het ka der van de Culturade, die op 27 augustus gehouden wordt, van 11.00 uur tot 17.00 uur geopend. Er zal een tentoonstelling zijn in gericht over het moederschap in de vorige eeuwen. Iedereen is die dag van welkom in 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis (Burgemeester van de Postlaan 2) voor een gratis kop koffie en een traktatie. Meer informatie in de Culturadekrant of bij telefoonnummer 946790. LEUSDEN- Aanstaande zaterdag start de Leusdense scoutinggroep Manitoba het nieuwe seizoen in het eigen onderkomen aan de Dode- weg. De eerste bijeenkomst zal worden gebruikt om foto's en dia's met afbeeldingen van de afgelopen zomerkampen te bekijken. De scoutinggroep heeft nog plaats voor nieuwe leden en ka derleden. Belangstellenden kun nen contact opnemen met leden van de groep tijdens de Culturade, waar Manitoba een stand heeft, of bellen met Henk de Ruig (946319) of Theo Lindhout (947038). ACHTERVELD - De Landelijke Rij vereniging en Pony Club de Sin gels houdt zaterdag wedstnjden in de manege aan de Fliert. De wedstrijden vangen aan om 11.00 uur met de Dressuur en om 14.00 uur met Spnngen. Iedereen is van harte welkom en de toegang is gratis. LEUSDEN- Onder het motto 'met PIT op pad' wordt in de week van 12 tot en met 17 september de lan delijke PIT-collecte gehouden. De opbrengst van de collecte komt ten goede aan de geestelijke verzor ging van Nederlandse militairen en aan militaire tehuizen. k..jt ^knj de Nederlandse Invaliden •ond in Amersfoort en hem i de zorg toevertrouwd van de [ersgroep, die naar Engeland 1 uitgezonden. 'j bond bleek zo ingenomen ghet werk van de Leusdenaar Tiij drie jaar later in zijn kwaliteit i bondsfunctionans opdracht j om als chef d'équipe te fun- en tijdens de Olympische Spe- yoor Gehandicapten m Arnhem rle 80 (de zwemnummers werden pte werkt in het fraaie zwembad i-Vallei in Veenendaal). kX Pi UWE BAAN in Wijk, die op het bondsbu- in Amersfoort eveneens de vervulde van secretaris de wedstrijdsport, werd ook Jaar later uitgezonden. In 1984 I hij wederom aan het hoofd ie groep sporters tijdens de ympics in Nassau County in menkaanse staat New York. niddels veranderde de Leus- e êquipeleider van baan; hij isselde zijn stoel op het sbureau van de NIS voor een ie van vertegenwoordiger bij echnische Unie. Maar inmid- had hij een jaar tevoren al de draad opgevat voor het )ereidende werk in verband ie Paralympics in Seoul. Van was toen al een jaar weg bij de iden Sportbond, maar deson- kreeg hij het nadrukkelijke zoek om alles in het werk te in alsnog met de ploeg dit jaar ACHTERVELD - De Sport vereniging Achterveld (S.V.A.) organiseert dit jaar weer een zeskamp voor de jeugdleden op het sportpark. Deze zal worden gehouden bij het begin van het seizoen op zondag 4 september. De aan vang is om 10.00 uur. De onderdelen bij deze zeskamp zullen zijn doelschieten, hoogsprin gen, hardlopen, verspringen, ver trappen, ingooien en de rode draad. Alle jeugdleden t/m 18 jaar kunnen aan deze zeskamp deelnemen. Voorgaande jaren is er verschil lende malen gevraagd of men een vriendje of vriendinnetje mocht meenemen voor deelname. Dit jaar zal dat als proef worden toege staan. Ieder jeugdlid mag een in- troducee meebrengen. Het inschrijfgeld is voor deze dag 2,50 per persoon. De deelne mers zal 's middags een brood maaltijd worden aangeboden Inschrijven voor deelname kan tot 30 augustus bij J. v.d. Goes, Ren- tickstraat 17. INTEfMIEUBEL LIESHOUT irsveldseweg 22 Leusden Tel. 033-941331 peanjven, gingen (als regel voor 40- en 50-ja- nge dienst), bij het bereiken van een bepaalde leeftijd of het neer leggen van een bepaalde functie en op Koninginnedag, wanneer on derscheidingen worden uitgereikt aan mensen, die zich voor de ge meenschap zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Suggesties omtrent personen die voor een koninklijke onderschei ding m aanmerking zouden komen, zijn welkom op het gemeentehuis bij de heer G. Stein, telefoon 941247, toestel 219. Om voor een op Koninginnnedag 1989 uit te reiken K.O. in aanmerking te komen, is het van belang voor 5 september aan staande contact op te nemen. OEFENPROGRAMMA JEUGD ScherpenzeelAl-RodaAl v. 13.30 Roda A2 toernooi bij Hooglanderveen v. 11.00 Roda A3 - Sparta (N) A2 1430 Sparta (N) B1 - Roda B1 v. 12.00 Roda B2 - Sparta (N) B2 14.30 Roda B3 - Vrij Sparta (N) B3 - Roda B4 v. 12.00 Roda B5 - Vrij Roda Cl-Sparta (N) Cl 11.00 Sparta (N) C2 - Roda C2 v. 11.00 Roda C3 toernooi bij Hooglanderveen v. 10.30 1 Roda C4 - Hooglanderv. C2 11.00 Roda C5 - Sparta (N) C3 11.00 Roda Dl - Vrij Roda D2 - Sparta (N) D2 11.00 Roda D3 - Vrij Roda D4 - Vrij Sparta (N) D3 - Roda D5 v.09.00 Veensche Boys D2 - Roda D6 v. 10.00 Roda D7 - Argon D3 11.00 Roda D8 - Argon D4 10.00 Roda El - Vnj I Sparta (N) E2 - Roda E2 v.09.00 Roda E6-Argon E3 10.00 Roda E7-Argon E4 10.00 Roda E8 - Vrij Achterveld - Roda F1 v.09.00 Roda F2 - Sparta (N) F2 10.00 Roda F3 - Hooglanderv. F1 10.00 Veensche Boys F2 - Roda F4 v.09.00 Sparta (N)F3-Roda F5 v.09.00 Roda F6 - Vrij ZATERDAG 25-8-88: Roda 3 - Woudenberg 3 Woudenberg 6 - Roda 7 27-8-88: Roda 1 - Woudenberg 1 Roda 2 - Woudenberg 2 Roda3-VOP2 Roda 4 - EFC 5 VOP3-Roda5 Roda 7-EFC 6 ZONDAG Roda 1 - Wageningen 2 14.30 NSC 1 - Roda 2 14.00 Roda 3 - 11.30 Roda 4 - Scherpenzeel 3 11.30 Amsvorde 4 - Roda 5 12.00 Roda 6 - Hoogland 9 1130 Roda 7 - Amersfoortse boys 6 11.30 19.00 19.00 14.30 12.00 13.00 13.00 11.30 15.00 Leusdenaar Jan Willem van Wijk.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 7