M.ll R I pkrant Ala Geslaagde en druk bezochte culturade '88 3 ^vandaag in 9e leusder krant- Automobilist rijdt dronken tegen brug I u 3> IL iilepsie >cket- rminal (tvreemd Fiets gestolen Inwonertal gedaald SERVA V0LV0 OVERMORGEN GEOPEND Ci uk bezochte mengeling culturele markt en soms te nadrukkelijk podium-optreden: mJ Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Sportkrant Potloodventer jgerlocaties Auto bekrast sjc thuis htJt htc A KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV O DINSDAG 30 AUGUSTUS 1988 - 20e JAARGANG NO. 34 vervolg op pagina 3 irbeeld, naast elkaar lokten ertegenwoordigers van de erlandse jeugdvereniging Ruimtevaart en Sterren- en het mannenkoor "Val- gers" de talrijke bezoekers gend naar zich toe Terwijl chrusche jeugdvereniging cineerd blijft door bijna bo- tuurlijke hoogtes, bleek de meer culturele mannenver- ig eerder behoefte te heb- leden, die juist de natuur- lagte aandurven. tweede typerend contrast it tussen de op lage sterkte [handelende culturele markt |t met techmek soms tot in- 'ekkende decibelhoogte :e podiumoptreden. Met de boeiend musicerende ciëteit Leusden" en de itse jazzgroep "Counter namen stilzwijgend aan, dat jeit samen hoort te gaan met [gevoelig maken van het na- :e gehoor. Dit contrast tus- ig en hoog irriteerde som- •ezoekers en vertegenwoor- uiteindelijk nogal. Op weg naar de Korf waren der gelijke contrasten van de Cultu- rade 1988 al aangekondigd door een derde contrast tussen hoog en laag, dat tussen het miezerige och- tendweer en enkele moedige straatmuzikanten. Zelfs piepjonge muzikanten brachten nu reper toire ten gehore en leidden zo doende de aandacht af van de toch nog wel even volhardende regenbui. Tweederde deel van de Korf werd verder gebruikt voor de culturele markt en het podiumoptreden. Het gebruikte deel had door enige tientallen stands en door een blauwgrijze, smaakvolle vloerbedekking het karakter van een sportzaal verloren Ook het grote aantal mensen zorgde voor het tegendeel van de indruk van een meestal nogal koele sportzaal. Aan de ingang stond een koffte-en drankjesbar, waar bezoekers zich af en toe even konden afwenden van het totaal om onderling gezel lig te praten. Verder was het po dium geregeld druk bezet, onder meer bij uitvoeringen met veel jonge kinderen, zoals de pittige en ritmische "Aerobic dancing" en de lieve en aandoenlijke "Kinder- cantorij Marcuskerk". genwoordigde muzikale sector Bij elke stand werd een eigen aan pak gevolgd. Zo hadden "De Val leizangers" onder meer zelf ge zongen partijen op tafel liggen terwijl bij de "Valleiconcerten' door beroepsmusici gespeelde programma's en bladmuziek wa ren tentoongesteld. Dat subtiele verschil werkte door in de persoonlijke benadering van bezoekers. Het maak immers uit of je anderen ertoe beweegt in een koor te gaan samenzingen of een abonnement voor toch iets wat meer afstandelijks moet verko pen. Zeker bij de "Valleiconcer ten" zou de betrokkenheid op de kamermuziek wellicht groter zijn geworden, door gebruik te maken van cassettes van enkele schitte rende concerten in Leusden en omgeving. VIDEO Dat bij muziek passende idee had het 'Gemengd Koor Leus- den"zelfs op video uitgewerkt Luisteraars konden op die manier de pnlle geschiedenis van een koor op de voet volgen en dat naar believen waarderen. Daar De Leusder Krant brengt vandaag de jaarlijkse Sportkrant als bijlage. Alle achtergronden van de Leusdense en Achterveldse sportverenigingen komen in deze twaalf pagina's tellende bijlage aan bod. Op de individuele stands van 'De Vrije Kwasten' bestond gelegenheid om zich te laten portretteren. CHT- De Epilepsie Vereni- Nederland start woensdag 7 ber met een nieuwe serie jeksgroepen voor epilep- iatiënten en mensen uit hun ïte omgeving. Deelname is De gesprekken worden gehou den op de Koningslaan 19 in Utrecht. Dat adres onder andere is te bereiken met bus lijn 4 richting Wilhelminapark. Belangstellenden kunnen informatie inwinnen, of zich telefonisch opgeven bij An van Koutrik of Hans van den Berg, tele foon 030 - 523578. LEUSDEN- Op het fietspad aan de Lisidunalaan werd vnj dagmiddag rond kwart over twee een potlood- venter gesignaleerd. De man liet ongevraagd zijn geslachtsdelen aan voorbijgangers zien. De man ging gekleed in een groene swea- «echt- Gedeputeerde Staten n de provincie Utrecht hebben p ontwerp- nota Berging Nau- Bagger een voorlopige gemaakt voor een achttal (ties in de provincie, die wel- t in aanmerking komen voor •tort van baggerspecie. Het bEN- Op de kruising Noor- Blag/Groene Zoom is vorige zaterdag een pocketerminal wdsbediening voor stoplich- uitvreemd. Het apparaat was klom van de gemeente Leus- J>e terminal werd rond 14,30 op een schakelkast gelegd en "na niet meer teruggezien. De Isbediening vertegenwoor- ïen waarde van rond de gaat om de voormalige klei- en zandwinplassen Zwaan (Koeken- gen), Weber (Nieuwegein), Bos- scherwaard-zuid (Wijk bij Duur stede), Roodvoet (Mourik), twee putten in de Rijswijkse buitenpol der (Mourik) en het Gooimeer. Tot 1995 komt in de provincie Utrecht ongeveer 1,2 miljoen ku bieke meter bagger vrij, bij het openhouden van vaarwegen en af- watenngssloten. Verontreinigde bagger is daarbij niet meegere kend. Een definitieve keuze kan pas worden genmaakt, als de effecten van het storten en de kosten daar van bekend zijn. De statencommis sie Verkeer en Waterstaat spreekt zich 1 september over de concept nota uit. LEUSDEN- Bij zwembad Octopus is woensdagmiddag tussen 14.30 urn en 15.30 uur een racefiets, merk Peugeot, weggenomen. Het rijwiel vertegenwoordigde een onbeken de waarde. ter en droeg een spijkerbroek. Hij had bruin haar. LEUSDEN- Tijdens het bijwonen van een kerkdienst, werd de auto van de heer D. uit Leusden, die geparkeerd stond bij de Bom, be krast met een scherp voorwerp. Over de schade die ontstond is niets bekend. LEUSDEN- Voor het eerst sinds lan ge tijd geven de cijfers over de ontwikkeling van de Leusdense bevolking een daling te zien. In de maand juni 1988 daalde het inwo nertal van de gemeente Leusden met 11 personen. De daling werd geheel veroor zaakt door een negatief vestigings overschot. 105 mensen vestigden zich in Leusden, terwijl 127 perso nen naar elders vertrokken. In juni werden in de gemeente dertig nieuwe Leusdenaren gebo ren. In diezelfde maand waren er negentien sterfgevallen. (advertenties) LEUSDEN- In de nacht van woensdag op donderdag, om half één, reed een dronken bestuur der, de 41-jarige Q. van S. uit Wijk bij Duurstede, tegen het muurtje van het bruggetje op de Lockhor- sterweg. De auto raakte zwaar beschadigd en zal waarschijnlijk total-loss worden verklaard. Het kenteken werd ingevorderd. De bestuurder onderging een bloed proef. Tegen hem is proces-ver- baal opgemaakt. Bij een aanrijding op het brug getje op de Lockhorsterweg, raak ten woensdag twee auto's bescha- AMERSFOORT PEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 digd. De automobilisten reden te- gelijK nei oruggeije op en Kwamen er ongeveer in het midden achter, dat de passage met breed genoeg was voor twee voertuigen. Bestuur der H.J. van der K. uit Zwartebroek verleende D.J. V. uit Amersfoort geen voorrang. Twee auto's raakten woensdag middag om 16.45 uur licht bescha digd bij een aanrijding op de krui sing Asschatterweg/Hamersveld- seweg. Automobiliste S. M. uit Am sterdam verleende bij het oprijden van de Hamersveldseweg geen voorrang aan G.K. mt Leusden. S.M. werd hoogstwaarschijnlijk afgeleid door haar kleinkinderen en keek daarom niet goed uit. Dag-/Avondscholengemeenschap Amersfoort Onderwijs voor volwassenen MAVO-HAVO-VWO-MEAO Studie per vak of voor diploma overdag en/of 's avonds door het Rijk gesubisideerd Open dag donderdag 1 september 14 00-17 00 uur; 19.00-21 00 uur Leusderweg 249, Amersfoort. Inlichtingen tel.033-631668 LEUSDER KABELKRANT- KIJKERS HEBBEN EEN STREEPJE VOOR Want er zijn nog maar weinig gemeenten in Nederland, waar je op elk moment van de dag of de nacht het nieuws uit eigen plaats zo snel bij de hand hebt. De Leusder Kabel Krant: glashelder nieuws zonder^ istrepen! De Komeny 2 3831 NC Leusden Telefoon 033-946546 AUTOMOBILIST: Materiële schade bij aanrijdingen Pag. 3 Geslaagde rommelmarkt DWS Pag. 5 Ontroerend afscheid ds. Jellema Pag. 5 LHV-toernooi: geslaagde ouverture jubileum-viering Pag. 6 Boemaars tweede in zomercompetitie schaakvereniging Pag. 6 Goed seizoen voor blijspel-liefhebbers Pag. 6 Sport: Leos-dames openden oefencampagne Pag. 7 Vooruitgang bij De Singels Pag. 7 spraken enkele bezoekers dan ook prompt over. De "Leusder Muziekschool" had weliswaar een elektronisch orgel gedeeltelijk uitgestald, maar vertrouwde vooral op overigens heldere fol ders over cursussen als "piano re prise", "muzikale basisvorming voor volwassenen" en over het kinderkoor "zingen bij de lieverd jes". Volgens directeur Henk de Rid der bezat de school voor de meeste instrumenten een wacht lijst en zocht met name nog ruimte voor cursussen. Omdat volgens hem de klanten de school verder wisten te vindem was de aanwe zigheid tijdens deze Culturade vooral bedoeld als aanvullende in formatie op een bekend pakket- De "Balletschool Ilonka Bakker" tenslotte, had behalve een po diumoptreden onder meer fraaie foto's gemaakt van misschien soms wel toekomstige ballerina's. Ilonka Bakker waardeerde vooral de deelname aan de Culturade, vanwege de mogelijkheid eens rustig oog in oog met bezoekers te praten, alvorens een inschrijffor mulier ter hand te nemen EDUCATIE Ook de educatieve sector was ac tief. De "Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep" maakte in de hal opgewekt reclame voor haar drie wekelijkse bijeenkomsten over bijbelse en algemene onderwer- rertrouwd beeld op de culturele markt: een stand met meerdere vertegenwoordigers en vele bezoekers, die ide vele brochur-é) en folders in gesprek rijn. pen. De "Nederlandse Christen vrouwenbond", die gespreks groepen, leeskringen, cursussen, theater- en museabezoeken orga niseert, bevond zich weliswaar binnen alle andere stands, maar was niet zo ingenomen met de be langstelling en wellicht het zich daar ontladende lawaai. Dat edu catie een lastig onderwerp blijft, bleek ook bij de stand over "Vol wassenen Educatie". Hulp voor het kunnen volgen van de avond-mavo zou nog wel gaan, maar om nog niet Nederlands sprekende buitenlanders te berei ken, dat valt niet mee. De doel groep bezoekt de Culturade niet. De vertegenwoordigers spraken van een drempel. Gelukkig na men volgens hen bezoekers ook wel blaadjes voor de buren mee. Het zou volgens de vertegenwoor digers op de TV moeten komen. Verder was er onder anderen nog het "Comité Milieuzorg Leusden", dat met name excursies en lessen ten behoeve van de scholen orga niseert. Het comité was opgeto gen over de bezoekende kinde ren, die hun ouders vertelden dit en dat al te hebben gedaan, zoals posters ophangen. Men bleek be hoefte te hebben aan vrijwilligers Volgens het comité denken be langstellenden ten onrechte te weinig kennis in huis te hebben In de praktijk zouden zij de no dige kenms toch vanzelf opdoen BEELDENDE KUNSTEN Bij de stand van Wilfned de Boer (tekenleraar) en Cor Uitham (leraar Nederlands) viel de combinatie van schilderijen of tekemngen met passende gedichten op Zij bleken gedichtenbundels met te- j keningen ook wel in eigen beheer I uit te geven en exposeerden wel. Wat overigens voor de tentoon- stelling van schilderwerk in an dere stands geldt, gold ook hier. De standruimte is nu eenmaal te i beperkt om de beeldende kunst echt een kans te geven. Daarom was de aanpak van het "Kunstkwartier" begrijpelijk. De vertegenwoordigers kondigden onder meer een beeldenroute in april, mei en juni 1989 aan met 15 beelden vanaf de Biezenkamp, de Hamershof tot in het Claeveren- blad, waar men dan in detail op de beeldende kunst hoopt in te zul len gaan. Daarbij komt dan een en quête en een lesbrief voor de ho- gere klassen van de lagere scho len Maar er was een stand, waar alvast wel een boeiende indruk van de beeldende kunst werd gewekt. Hoewel beeldhouwer en leraar Dick Hartog meestal beelden van 1 meter 50 of 60 maakt, had hij op de tafel enkele mooie kleine pro- dukten van steen, hout, brons, ke- SDEN - Het aardige van ook weer de vierde Culturade was, jezoekers onvermijdelijk in aanrakng kwamen met allerlei en cultuur in Leusden. Temeer daar "cultuur" niet een drie is te onderscheiden van "natuur" en "techniek", ,en bezoekers nogal uiteenlopende contrasten voorgscho- Dat viel meteen op in het "dorpshuis" de Korf, waar van- i het weer het leeuwedeel zichtbaar en hoorbaar werd ge- ct. Even afgezien van de beide ge noemde groepen getuigden stands van de "Leusder Muziek school", de "Valleiconcerten", het mannenkoor "De Valleizan gers", het "Gemengd Koor Leus den" en de "Balletschool Ilonka Bakker" van een behoorlijk verte-

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1