Het onderwijs moet tooi zichzelf opkomen' VAKANTIEPONDJES ERAF? SLANK^MAISOVIT GEMAKKELJK, VEILIG, GEEN HONGER 'scheid Leusdense direkteur J. Swank van Christelijke MAVO aan Leusderweg: '...ikheb de kinderen altijd een structuur willen bieden. MA1SOVIT Bakkerij v.d. Hengel plaatselijk nieuws ■donderdag 1 september 1988 iUSDEN- Vandaag, donderdag 1 september, neemt de heer yank, afscheid van de Christelijke Mavo aan de Leusder- f. Van deze school is hij de laatste vijentwintig jaar direk- geweest. De heer Swank neemt afscheid op een bijzonder nent. Afgelopen maandag begon het nieuwe schooljaar van JML, voor het eerst in het splinternieuwe gebouw aan de sderweg. Aan de totstandkoming van deze nieuwbouw t de heer Swank de afgelopen zes, zeven jaar hard gewerkt. gebouw had er minstens twee jaar geleden al moeten in", stelt hij. Nu de nieuwe school ingewijd is, vindt hij het „mooie gelegenheid" de leiding over te dragen aan zijn olger de heer Sybrandy (41). Een interview met een aan- •ekbaar man die voor het geven van goed onderwijs strijd en streng kan zijn. Uvengens is hij bijzonder blij dat de leerlingen tegenwoordig niet meer „schuw, schuchter, bedeesd en behoorlijk bang, op zijn deur kloppen." Een van de goede ken merken van deze tijd vindt hij „de open benadering van de huidige jeugd." „Wanneer je ziet hoe de leerlin gen elkaar na de grote vakantie begroeten, dat is enorm fijn om te zien, hoe gezellig de jongens en door Marianne de Valck mee mochten doen aan het zoge noemde MAVO-project eind jaren zestig. Hetgeen betekende dat we delskennis, Geschiedenis en Gods dienst gaf. Daarvoor was hij leraar op een lagere school m Leerdam, Bergenschenhoek (Rotterdam) en hoofd van een lagere school in Blij- dorp (Rotterdam). Ervaring als direkteur had hij sen mocht volgen. „Dat deed toen veel stof opwaaiien" (I?). Tegenwoordig kleden de jonge ren zich volgens de direkteur „weer leuker, vrolijker. De meisjes tutten zich weer op, De jongens voelen zich minder géne er apart Christelijke Mavo aan de derweg wordt van oudsher cht door veel kinderen uit de eving. „Ruim 78%", volgens de Swank. Waaronder veel leer- n uit Leusden. Leusden neemt rlijk - „Als Leusden niet be- i was deze school half zo tn- en figuurlijk een belangrij- I laats in, in de school. „oude" zowel als de „nieuwe" deur wonen in Leusden en in chool is Leusden ook letterlijk nden. De nieuwe school is in- :ht naar de ideeën van de heer ik, overleg uiteraard. Alle [en zijn daarbij, zo veel moge- vermeden. Op strategische en zijn „werkplekken" inge- Daar kunnen de leerlingen de gekregen lesstof uitwerken, >n de lessen door. De „werk- ken" zijn verschillend van itte en vernoemd naar de plaat waar de leerlingen vandaan en. Een klein werkplekje heet rpenzeel, een grote „Leus- Wij kunnen dus zeggen: „ga laar naar Leusden", waaraan de kteur direkt toevoegt niet te pachten dat een meuwe leer- daarop zijn fiets zal pakken. al voor de officiële invoering van de MAVO konden uitproberen hoe de nieuwe structuur, na de ULO, werkte." „We waren toen onze tijd voor uit. We hebben veel geleerd. Toen de vrijheidsdrang losbarstte, begin jaren zeventig, konden wij ons door niet, maar het MAVO onderwijs zag hij wel zitten. „Met behulp en met steun van het bestuur en de leer krachten" bracht hij de oude school opnieuw tot bloei. Hij schat dat hij sindsdien ongeveer 3500 kinderen „meegeholpen heeft het diploma te verwerven. Op al hun diploma's uit te zien. Ook wat de mode betreft zijn we op de terugweg van de totale vrijheid." Terug naar de leraar die vroeg de lastige jongen zijn colbert uit te doen en vervolgens met zijn lineaal een paar flinke tikken uitdeelde... op het colbert. De klas was diep VO school telt nu 640 leerlingen, eeld over 22 groepen. „In ver- ling zijn wij een van de groot- middelbare scholen. Daarbij 'f/end dat wij alleen MAVO- igen hebben". De school een samenwerkings-over- :omst met het Corderiuscolle- de scholengemeenschap zon- Mavo. Veel leerlingen die het niet kunnen bolwerken ko naar het CML. „Leerlingen van-of-na de Mavo overstap- naar de Havo gaan naar het lenus. Maar het is zoals water, oomt makkelijker naar bene- dan naar boven", verklaarde nk het grote aantal „oud leerlingen". In tegenstelling eel anderen, heeft de leiding de CML nooit de behoefte ge- ;d tot uitbreiding van een scho- gemeenschap. „Ik heb er altijd gekozen om te werken met deren die moeite moeten doen wat te leren. Hier zitten kinde- op school die hard moeten ken Daarbij moeten ze goed olpen worden onder leiding een leraar, om de lessen zelf- dig te kunnen verwerken", cifieke methoden zijn onder lei- [van de heer Swank nooit inge- rd, „Wij stelen overal waf', be- hij. „Uitgangspunt is bij mij d geweest dat een kind als indi- itot zijn recht dient te komen en men moet leren elkaar te hel- Diiekteui J. Swank voor de nieuwe school aan de Leusderweg. Op de achtergrond het oude schoolgebouw, dat momenteel wordt gesloopt. RENG e heer Swank noemt zichzelf ïnover de kinderen „streng", hend haalt hij een zinsnede aan, nnee leerlingen een fotoboek r hun schooltijd op de CML af- en; „Een ijzeren tijdperk loopt einde." RUCTUUR en strengheid die de heer nk overigens weet te combine- met een vriendelijk, aimabel rag en de bereidheid te willen eren. „Ik heb de kinderen altijd structuur willen bieden. Gren- willen vaststellen, waarbinnen Ie vrijheid hadden. Ik heb altijd eft dat ik kinderen klaar moest ten voor de maatschappij. Dat in onze samenleving op school gelegenheid hebben vroegtij- te comgeren bij het zondigen en de regels die hier gelden, correcties zijn heel wat tole- ler dan m de echte samenle- 9- Straks moeten deze kinderen irin hun weg weten te vmden." meisjes met elkaar omgaan. Zoen links, zoen rechts, gewoon, leuk, spontaan, hartelijk. Gezond, niet flauw, erg positief', luidt zijn oor deel. En de direkteur spreken ze netjes met meneer aan. „Ik ben altijd meneer gebleven, sinds ik m Rotterdam hoofd van een lagere school werd in de jaren '50. Aan de zogenaamde democratie van het tutoyeren heb ik niet mee gedaan. Jongeren die dit doen lo pen straks m de samenleving tegen de lamp. Een baas wenst met altijd met zijn voornaam te worden aan gesproken." „Ik weet dat ik wat dat betreft een verouderd standpunt inneem, maar ik geloof nog altijd dat zeker een jonge leraar om gezag te heb ben, afstand moet scheppen. De aanspreektitel „meneer" is daarbij een van de hulpmiddelen." De ka theders zijn ook weer terug in de klas. „Om puur praktische rede nen. Kijk maar eens hoe klem ik ben en hoeveel lange lummels er in de klas zitten. Ze zijn zoveel groter. Ik kijk iemand graag aan wanneer ik wat tegen hem of haar zeg. Daar heb ik, en vele leraren, tegenwoor dig een verhoging bij nodig." PROJEKT Hij beaamt dat het tegenwoordi ge onderwijs een stuk strenger is dan een aantal jaren geleden, toen „buitenschoolse aktiviteiten", „in spraak" en „tolerantie" sleutel woorden waren. „Back to the ba sic" van het leren is nu (weer) uit gangspunt. „Aan die zogenaamde onderwijsvernieuwingen hebben wij nooit meegedaan. Maar dat kwam omdat we al enige ervarin gen hadden opgedaan. Onze school was namelijk een van de vijftien uitverkoren scholen die onze ervaring laten leiden. Sinds dien loopt onze school slechts lang zaam achter de trends aan." Want verandering is er wel, in de school. De onderwijsvernieuwing gaat door en de kmderen van nu groeien op in een beeld-geluid cultuur, tegenover de lees-en-leer cultuur van twintig jaar geleden. Strengheid en gezelligheid zijn niet noodzakelijkerwijs eikaars tegen gestelde. Aan de sfeer op school wordt veel aandacht besteed. Bij voorbeeld door het nieuwe school plein te voorzien van veel hoekjes die uitnodigen om er samen „een boom op te zetten". Een van de uitgangspunten is immers, de kin deren zoveel mogelijk uit de stad te houden. Ze moeten niet rondhan gen in het winkelcentrum. De ou ders moeten weten waar de kinde ren zijn. Daarom ook ons scherpe controle systeem. Een leerling die om tien uur niet is waar hij hoort te zijn, weet dat er om 5 over 10 ge beld wordt naar huis." Vijf en twintig jaar geleden werd de heer J. Swank benoemd als di rekteur aan de Christelijke ULO aan de Leusderweg. Veel over de toenmalige problemen wil hij niet kwijt. Slechts: „de aanvang was niet zo gunstig. Ik kreeg de taak de school uit het slob te halen, waarin deze door omstandigheden ver zeild was geraakt. Iedereen was uitermate somber over de vooruit zichten en de aankomende Mam moet-wet." BENOEMING Het was de eerste benoeming als direkteur voor de heer Swank. Voor die tijd was hij onderwijzer geweest op een ULO in Leiderdorp waar hij, voorzien „van nogal veel aktes" vooral Frans, Engels, Han- staat mijn handtekening." De oudste leerlingen moeten ongeveer vijftig zijn. Regelmatig krijgt hij hun. kinderen op school of wordt hij even naar buiten geroe pen om „in een kinderwagen te kijken". Ruim 25 tot 27% volgde na de MAVO-opleiding nog een ver- volg-opleiding. Veel leerlmgen is hij uit het oog verloren. Af en toe hoort hij iets onverwachts. „Pas nog belde een moeder mij op. Ze ver telde van haar zoon, waarmee we toen niet wisten welke kant hij uit zou moeten. Ik had toen het onder wijs voorgesteld. Nu vertelde ze mij dat hij afgestudeerd was m de pe dagogiek." FANTASIE Het lesgeven is m de loop der jaren veranderd. „Ik heb altijd ge probeerd consequent te zijn. Af wisseling te brengen. In je lessen moet een verrassingselement zit ten. Een stukje eigen fantasie. Dat moet wel van jezelf zijn. Je moet het niet nadoen omdat het bij een an der zo leuk lukte." Waarop hij het verhaal vertelt van de leraar die een lastige leerling op onverwach te wijze aanpakte. De jongen moest zijn jasje uittrekken... Waarmee het voorval gedateerd is, want tot aan de zestiger jaren was de kleding van de leerlingen „traditioneel" Jongens van veertien-vijftien jaar in colbert. In de zestiger jaren kwam het spijkergoed: „allemaal dezelfde kleur met een toegevoegd per soonlijk accent" en daarna voor de meisjes „hoe bloter hoe beter". Slechts eenmaal stuurde de heer Swank een meisje naar huis, omdat ze met ontbloot middenrif geen les- onder de indruk. Het colbert stof vrij. Een, volgens de heer Swank „jonge, net beginnende leraar" nam de geslaagde truc over. He laas, zijn klas bezag de act gnnne- kend en joelend. INZICHT De tegenwoordige onderwijs methodes zijn veranderd. „Jammer dat bijvoorbeeld geschiedenis zo thematisch gegeven wordt tegen woordig. Er is nog weinig aandacht voor feitenkennis. Tegenwoordig draait het allemaal op inzicht. Maar inzicht moet mijns inziens geba seerd worden op een brok kennis." Juist om meer ruimte te bieden aan het aanleren van feitenkennis pleit de heer Swank voor „in de kortste keren de invoering van een definitieve drie-jarige basisvor ming na de basisschool. Kinderen van twaalf jaar hebben gewoon nog drie jaar extra nodig. De elementai re kennis die ze nodig hebben is zoveel groter als vroeger. Het ver velende is, dat het onderwijs de driejarige vorming zelf tegen werkt. Ik word hierin beschouwd als een roepende m de woestijn." SECRETARIS Iemand die hard roept, dat wel. De heer Swank is jarenlang, naast zijn direkteurschap aktief voor de vakbond, het CNV geweest. Daar bij was hij als landelijk secretaris nauw betrokken bij de belangen behartiging van het leraren-statuut en het onderwijs. Bovendien voer de hij de eindredactie van een groot aantal publicaties. „Ik heb het als vakbondsman altijd als voordeel beschouwd dat ik de school zo goed van binnen ken." (advertentie) OOGKLEPPEN Uit in Amersfoort 88/89 Bestel nu uw abonnement! 10% korting In het programmaboekje 'Uit In Amersfoort' staan ruim 155 evenementen voor het komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, jazz; alles staat er in. Ontving u 'Uit In Amersfoort' nog niet, bel dan even De Flint, 033 - 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden. Tot 13 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint En let op toewijzing gaat op volgorde van binnenkomst. De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amersfoort- te denken. Je met andere ruiuaies bezig te houden. Dat is goed tegen de verzuring. Goed tegen de „mid-life crisis" in het onderwijs. Als leraar ben je immers „alwe tend" in de klas. Bovendien, alles wat fout gaat in onze maatschappij wordt geweten aan het onderwijs. Ongelukken in het verkeer, goed voor extra verkeersonderwijs Agressie, wereldonentatie, stop het m het onderwijs. Ik heb altijd getracht wijder te denken dan het onderwijs. Ik ben er trots op wan neer ik niet als een overduidelijke onderwijsman word gezien. Ik weet wel dat ik een aantal typische vakgerichte trekjes vertoon, maar ik strijd er wel tegen." MANAGER Eens was de heer J. Swank le raar, direkteur en conciërge tege lijk. De laatste funktie bekleedde hij tijdelijk na het plotseling overlij den van de toenmalige conciërge en goede vriend, de heer Oskamp. Hetgeen hem onmiddellijk in ge dachten komt, zodra gevraagd wordt naar minder leuke ervarin gen. Naarmate de school en daar mee de functie van direkteur groei de, veranderde de heer Swank van leraar in direkteur-manager. Het direkte contact met de leer lmgen is daardoor „wat weg- geëbt." De direkteur wordt alleen nog betrokken bij grote proble men, de rest ligt in handen van de mentor. Hoe zien zijn leerlingen hem, vol gens de heer Swank? De heer Swank moet het antwoord schuldig blijven. Hij weet het niet. Hij weet zelfs niet of hij in de loop der jaren een bijnaam heeft gehad. „Hooguit Swankie". Hetgeen op zijn lengte kan slaan, maar ook klinkt als een troetelnaampje. Zou dat betekenen dat hij geen bijnamen heeft gehad, of dat na deze bekentems een paar duizend leerlingen vergenoegd kunnen vaststellen dat hij er nooit achter is gekomen? PRIMAIR „Wat voor een direkteur heeft hij willen zijn? Het antwoord komt di rekt en overtuigend; „Iemand die ze wat leerde. Dat is naar mijn ge voel heel primair. Waar ze terecht konden, wanneer ze problemen hadden, ook buiten het vakgebied en dan niet met de pet in de hand." Heeft hij als direkteur wel eens wat van zijn leerlingen geleerd? „O ja" en na enig nadenken: „Niet om dat ik het met weet maar omdat ik het heel goed wil formuleren." „Ik heb geleerd dat je snel ge neigd bent m ongeduld een beslis sing te nemen. Door een vraag van een leerling kun je dan teruggeflo ten worden. Daarvoor moet je open staan. De afstand tussen volwasse ne en jongere moet zo klem moge lijk zijn. Je moet daarbij vertrouwen hebben en je realiseren dat je de leerlingen moet opvoeden tot zelf standigheid." Zijn laatste functie was wel een hele andere dan de typische on derwijsfunctie waar hij ooit voor gekozen had. Wanneer hij het ooit over zou kunnen doen dan zou hij „voor een bredere studie dan ik gedaan heb", kiezen, „meer orga nisatiekunde en pedagogiek". „Het onderwijs van tegenwoor dig komt mijns inziens menskracht te kort, managementkunde. Men is de positie kwijt waaraan jarenlang veel macht is toegedacht. Men moet een meuwe positie vmden. Men zou de kwaliteit van het onder wijs beter moeten verkopen. Die De heer J. Swank nam afscheid als directeur van de Mavo-Leusderweg. kwaliteit staat de laatste tijd wat in een slechte reuk. En dat is niet in de minste plaats de schuld van het onderwijs zelf." AFKOMST Hoe de positie van een „hoofd onderwijzer" vroeger, voor de oor log, was, weet de heer Swank uit eigen ervaring. Zijn vader was hoofd van de lagere school m Leer dam. „Wanneer hij jarig was kwa men de dominee, de burgemeester en alle notabelen op bezoek." Van zijn zesde tot vijftiende jaar zat de heer Swank bij zijn vader op school. „Dat was beslist niet leuk. Al die schoolmeesters die zonodig alles moesten doorvertellen. Ik was geen gemakkelijke, dus er was re gelmatig iets te vertellen. Overi gens heb ik daar later voordeel van gehad. Ik kon tegen de leerüngen zeggen; ik ken al jullie streken." Zijn vader was niet buitenge woon gelukkig toen hij, net als zijn broer, „de kweekschool ziekte kreeg". „In die tijd waren onderwij zers bereid voor mets meer dan hun uitkering voor de klas te staan. Als ze maar werk hadden en velen hadden geen werk." Maar de jonge Swank wilde toch. Waarom? „Ach, eigenlijk omdat ik niets anders wist. Ons huis stond tegen de school aangebouwd. Ik was er mee opgegroeid. Echt bevlogen was ik niet. De liefde voor het vak, die nu zeker aanwezig is, is gegroeid." Hij werd onderwijzer. Zijn eerste baantje kreeg hij op zijn vaders school. Zijn eerste salaris bedroeg 97,10 waarvan hij 65,- kostgeld moest afdragen, 10,- nodig was voor het betalen van de studie voor zijn hoofdakte en 5,- aflossing van de schuld bij zijn moeder voor de aanschaf van een kastje met een slot. Werkzaam in Bergscherihoek ontmoette hij, op veertig kilometer afstand, zijn toekomstige en huidi ge vrouw Annie Brussaard. De af stand werd fietsend overbrugd. „Sindsdien fiets ik en ik fiets nog altijd. Mijn leerlingen kunnen mij uittekenen op mijn fiets." Op 1 september is de heer J. Swank bijna veertig jaar werkzaam geweest in het onderwijs, waarvan de laatste vijf en twintig jaar aan de Leusderweg. Hij heeft de ULO meehelpen veranderen in de MAVO. „Het betrokken zijn bij het omvormings MAVO-project be schouw ik altijd als een van mijn hoogtepunten." Na de nodige stnjd tegen de po litiek is de ruimte die de Amers- foortse SBBO school achterliet na de verhuizing naar Leusden, opge vuld met het nieuwe gebouw van de CML. Het oude, al 12 jaren gele den afgekeurde gebouw, wordt momenteel gesloopt. Zijn laatste dag als direkteur is al gevierd, op school wordt vandaag opnieuw groots gevierd in de Flint: „al mijn relaties komen. Het dreigt een grote happening te worden Ook afgevaardigden van de besturen waarbij ik landelijke functies be kleedde en hoogwaardigheidsbe kleders van het departement. TOEKOMST En daarna? „Daarna ga ik alles twee maal zo langzaam doen als nu. Ik ga en blijf aandacht geven aan een groot aantal bestuurlijke func ties. Ik zit bijvoorbeeld m het da- geljks bestuur van de Onderwijs Begeleidingsdienst. Ik ben voor zitter van de onderwijscommissie van de Hervormde Raad voor Kerk en School, een adviesorgaan voor de Synode en ik heb nog een lijstje bestuursfuncties achterin mijn agenda staan waarvoor ik ge vraagd ben." „Natuurlijk wil ik wat vaker op vakantie gaan. Maar sociale con tacten zijn voor mij belangrijk. Ik geniet een goede gezondheid en wil de ruimte die ik nu krijg benut ten voor een meuwe stijl van leven. Het onderwijs boeit mij nog steeds. Ik kan nieuwe ontwikkelingen goed aan en ben er emotioneel niet op uitgekeken." Is het geen moeilijk moment om afscheid te nemen, na zolang ge dacht en gewerkt te hebben aan de nieuwe school, met een nieuw con cept? „Nee, de nieuwe direkteur is de heer Sybrandy. Hij heeft zeven jaar op onze school gewerkt als leraar, tot dat hij elders een baan als ad junct kon krijgen. Nu is hij terug als mijn opvolger In hem heb ik alle vertrouwen. Terwijl ik mij bezig hield met de problemen rond het nieuwe, en vooral het slopen van het oude gebouw, heeft hij het nieu we schooljaar voorbereid." „Ach", haalt de heer Swank de woorden van zijn broer aan; „het is het mooiste moment om te ver trekken. Hierna kan de school alleen maar lelijker worden." (advertentie) Aktiviteiten naast zijn leraar schap heeft hij altijd belangrijk ge vonden. Hij zou alle onderwijsmen sen dnngend willen aanraden om naast de drukbezette functie, aktief te zijn in een of andere organisatie. „Voor mensen die in het onderwijs werkzaam zijn dreigt het gevaar dat ze snel met oogkleppen oplo pen. De maatschappij niet meer zien en deze verengen tot de sa menleving van de school waarop ze werken. Een aktiviteit buiten de school dwingt je aan andere zaken ER ZRN OOK MALSOVIT MAALTIJDKOEKEN In uw buurt is Malsovit exkl. verkrijgbaar bij: De Komenij 9, Leusden, tel. 033-943742.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 5