Leusdenaren bezorgd over militair vliegverkeer tfieuw geval /an open TBC Over toekomstig beleid wordt nog gesproken Nieuwe wet noodzaakt tot herbezinning onderwij sbegeleiding ^vandaag in fie leusder krant Na tragisch ongeval tijdens vliegshow in Duitsland: ll 1100 mensen onderzocht: Tegel door voorruit Kop-staart botsing Vuurwapen gevonden Autoradio ontvreemd Inbraak Culturele raad krijgt extra subsidie: Jazz-podium SERVA V0LV0 Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Dronken achter het stuur Auto's bekrast DUU SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatlerweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV rkrant DINSDAG 6 SEPTEMBER 1988 - 20e JAARGANG NO. 36 Overleg (van één van onzer medewer kers) LEUSDEN - Na de ramp in Duitsland op de Ameri kaanse basis Ramstein tij dens een luchtvaartshow waarbij een vijftigtal burgers omkwamen, zijn er op het Leusdense gemeentehuis te lefoontjes binnengekoemen van verontruste burgers. Een flink aantal Leusdenaren is bang dat er ook in Leusden een rampzalig ongeluk kan gebeuren omdat militaire vliegtuigen vaak boven Leusdens grondgebied vlie gen. De telefoontjes blijken niet ai- leen op het gemeentehuis binnen te zijn gekomen. Raadslid Jan Jacobs (PvdA) verklaarde donderdag, tij dens de maandelijkse raads vergadering dat er bij leden van de fractie ook Leusde- naen hadden aangeklopt om dat zij ongerust waren over de vele vliegbewegingen boven Leusden Wethouder Com Verduin (PvdA) deelde donderdag avond mee dat met alleen in Leusden mensen bezorgd wa ren over de vliegtuigen die in Soesterberg opstijgen en lan den. Een groepering uit Soes terberg die strijdt tegen de overlast van de militaire vlieg basis heeft kontakt opgeno men met de gemeenten Leus den en Bilthoven om te praten over de overlast. Mevrouw Verduin kondigde aan dat zij kontakt zal opne men met de leiding van de vliegbasis om te praten over de vele vliegbewegingen bo ven Leusden. Verder zal de wethouder proberen om weer regelmatig overleg met de militaire leiding en de buurgemeenten op gang te brengen, zoals dat in het ver leden bestond. Voorlichting De regelmatig door het Leusdense luchtruim kruisende militaire vliegtuigen zijn al jaren een bron van ergernis vanwege de geluidshinder. De recente ramp in Duitsland heeft echter onder Leusdenaren ook de vraag naar de veiligheid doen rijzen. Ook de Leusdense schooldi- rekteuren, verenigd in het Leusdens schoolhoofdenbe- raad, hebben hun bezorgd heid uitgesproken over het vele vliegverkeer boven de gemeente. De schoolhoofden hebben het idee dat er meer en lager gevlogen wordt waardoor het soms moeilijk is zich in de klas verstaanbaar te maken. Ovengens kan elke burger kontakt opnemen met de on dercommandant van de vlieg basis als hij of zij zich stoort aan het vliegverkeer, zo ver klaarde Corri Verduin Bin nenkort zal de gemeente een persbericht opstellen waarin precies staat hoe kontakt kan worden opgenomen. Zoals bekend is de commandant van de vliegbasis een Amen- kaan. De ondercommandant is een Nederlandse officier die ook belast is met de voor lichting naar buiten (van de redaktie) iEUSDEN- Het bronnencontactonderzoek, dat begin juli naar anleiding van een geval van open tuberculose in Leusden is igesteld, heeft nog een geval van open tuberculose aan het cht gebracht. Daarnaast werden vijftig mensen aangetroffen, lie positief reageerden op de zogenaamde Mantoux-test. Van eertien mensen kon tot nu toe worden vastgesteld, dat zij ook aadwerkelijk aan TBC lijden. In verband met de TBC-kwestie werden tot nu toe in Leusden irca 1100 mensen onderzocht. ziektegeval kwam aan het licht naar aanleiding van een onder zoek, dat was mgesteld om de haard op te sporen van een patiënt, die in het ziekenhuis werd opgeno men met 'pleuritis tuberculosa' (een vorm van longvliesontste- king). Zowel pleuritis tuberculosa, als tuberculose worden door de tuberkel-bactene veroorzaakt. Direct na de constatering van het geval van open TBC, een stadium waarin de patiënt besmettingsge vaar voor zijn omgeving oplevert, werd een zogenaamd bronnen contactonderzoek gestart door het Consultatiebureau. Daarbij worden de mensen in kaart gebracht, die redelijkerwijs gesproken in aanra king kunnen zijn geweest met de patiënt en daardoor mogelijk be smetting hebben opgelopen. Die mensen krijgen een oproep van het Consultatiebureau, waarna de Mantoux-test wordt gedaan. Afhan kelijk van de uitkomsten van die test, worden de onderzochten eventueel doorgelicht, om de lon gen op afwijkingen te controleren, die kunnen wijzen op besmetting met de tuberkel-bacterie. De eerste fase van het onder zoek bracht aan het licht dat op een school in Leusden een aantal scho lieren positief reageerde op de Mantoux-test. Een deel van die groep bleek ook daadwerkelijk longafwijkingen te vertonen, die aangaven dat er sprake was van een beginnende vorm van tuber culose. Overigens in een stadium dat de patiënten geen besmettings gevaar voor hun omgeving ople verden. OMVANG Het bronnen-contactonderzoek heeft tot nu toe in totaal veertien gevallen opgeleverd, waarin spra ke was van tuberculose. Daaronder was één patiënt, die ook aan open tuberculose leed. Uit de omvang van het onder zoek, m totaal werden tot nu toe al ruim 1100 mensen onderzocht, mag worden afgeleid dat de patiënt, die als de haard van de ziektegolf moet worden beschouwd, nogal wat so ciale contacten onderhield in Leus den. Ook volgens de GGD is de aard van het onderzoek in Leusden zeer grootschalig. Tuberculose, vroeger een ge vreesde en vaak dodelijk verlo pende ziekte, is bij de huidige stand van de medische weten schap vaak uitstekend te behan delen Toch worden jaarlijks in Ne derland nog rond de 1100 nieuwe gevallen van de ziekte aangetrof fen. In de regio Amersfoort werden vorig jaar 26 TBC-patienten ont dekt. Dit jaar zijn er in de regio, de gevallen in Leusden niet meegere kend, dertig mensen voor de ziekte behandeld. LEUSDEN- Een onbekende fietser verraste vrijdagmiddag rond vijf uur twee politie-ambtenaren, die op de Asschatterweg een snel heidscontrole hielden. De fietser, een jongeman op een damesnj- wiel, gooide om onbekend geble ven redenen een betontegel door de voorruit van de auto, waarin de twee zaten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. LEUSDEN- Dne auto's werden don derdag op de Kolonel van Rooyen- weg beschadigd bij een ketting botsing. De bestuurder van de der de auto, J.S. uit Nieuw-Leusen, lette bij het naderen van een kruising niet goed op en reed tegen twee voor hem wachtende auto's aan. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. LEUSDEN- In een vuilcontainer op de gemeentewerf is een FN-pistool gevonden. Het wapen was door de voormalige eigenaar onklaar ge maakt. De herkomst van het vuur wapen is onbekend. LEUSDEN- Bij een inbraak in een auto aan de Landweg werd m de nacht van woensdag op donderdag een radio weggenomen. De inbre ker sloeg het rechterportierraam in om de auto open te krijgen. Het onderzoek, dat werd gestart peen basisschool in Leusden, om- at verder ondermeer een tandart - enpraktijk en twee sportvereni- ingen. Volgens een woordvoerder van e gemeente is de kans dat er nog teer gevallen van open TBC zullen rorden gevonden, uiterst klein, let gevaar voor verdere besmet- ng is daardoor eveneens zeer ge- ing. Men benadrukt in een com- niniqué dat elke vorm van tuber- "ulose tegenwoordig uitstekend te jenezen is. Men spreekt van open tubercu lose, als de ziekte bij een patient in een stadium is gekomen, waarin zij besmettelijk is geworden Alle on derzochten, die positief reageer den op de Mantoux-test, ook dege nen bij wie geen daadwerkelijke longafwijkingen werden gevon den, zijn onder preventieve medi catie gesteld. HAARD Begin juli werd bekend dat er m Leusden een geval van open Tu berculose werd gevonden. Het LEUSDEN- In de nacht van don derdag op vrijdag werd in een woning aan de Landweg ingebro ken. De huiskamer werd door zocht, maar er wordt niets ver mist. De inbreker kwam binnen door te 'hengelen' en via de brie venbus de voordeur te openen. De voordeur zat niet op het nachtslot. Bij een inbraak in een woning aan de Watermolen werden in de nacht van donderdag op vrijdag een geldbedrag van bijna driehonderd gulden en twee staatsloten ont vreemd. De bewoners van het huis lieten een bovenraampje open, waarvan de ongenode gasten ge bruik maakten om de woning bin nen te dringen. (van één onzer medewerkers) jEUSDEN - De Stichting Culturele Raad Leusden kan over laximaal 18.000 beschikken waar het aktiviteiten betreft die it jaar plaatsvinden. Zonder hoofdelijke stemming ging de lad donderdagavond akkoord met het voorstel om de Cultu re Raad te subsidiëren in een eventueel exploitatietekort over Over volgende jaren wilde de raad zich nog niet uitspre- en. BELEID TE VER e Culturele Raad werd in 1985 xjericht. De stichting kon toen ^schikken over het geld dat was vergebleven na de vienng van twaalfhonderdjarig bestaan Leusden. Het ging om een be- rag van 75.000,- Het lag in de edoeling om met de rente van dit kleine kapitaaltje aktiviteiten te bekostigen. In de praktijk moest het basisbedrag echter aange sproken worden omdat met name de eerste twee Culturades die werden georganiseerd, erg veel geld kostten. Om uit de financiële problemen te komen heeft de Culturele Raad voor 1988 een subsidieverzoek bij de gemeente ingediend. De raad heeft daar nu positief over beslist. De raad wilde echter met zover gaan dat ze garandeerde dat ook voor de komende jaren een subsi die tegemoet gezien kan worden. Eerst willen de raadsleden het re sultaat afwachten van een gesprek over het financieel beleid van de stichting in het verleden en in de toekomst. i Alle woordvoerders van politieke partijen verklaarden donderdag avond achter de doelstelling van de Culturele Raad te staan. Men vindt het echter te ver gaan om nu al financiële grenzen te bepalen voor de komende jaren. "De sub sidie zal af moeten hangen van het programma dat geboden gaat worden", zo lijkt de algemene me ning in de raad te zijn. Of de Cultu rele Raad in de toekomst meer of minder subsidie tegemoet kan zien lijkt in hoge mate af te hangen van komende gesprekken tussen het bestuur van de stichting en de gemeente Leusden. Voortreffelijk georganiseerde en druk bezochte Pudding Pop Pag. 3 Circus Bassie en Adriaan: twee uur ouderwets circusplezier Pag. 5 „Prijsschieten" goed voor lage boete Pag. 5 Jubileum 16e regiment infanterie in Achterveld: „Het gaf nuj grote voldoening dit werk tot een goed einde te hebben gebracht" Pag. 6 Sport: Roda en Achterveld boekten bekercuccessen Pag. 7 Hockeyers (dames en heren) speelden gelijk Pag. 7 Gave seizoenstart LHV-dames Pag. 7 Feestende tennissers van Lockhorst op moeizame vaartocht door Giethoorn Pag. 9 Meer dan 3500 deelnemers aan elfde Batavustoertocht Pag. 9 Kampioenen „dubbels" bij Lockhorst bekend Pag. 9 LEUSDEN- Tegen Leusdenaar D. werd in de nacht van donderdag op vrijdag, om vier uur, proces-ver- baal opgemaakt, nadat twee blaas- tests en een bloedproef uitwezen dat de man teveel gedronken had. De man werd op de Hertenhoeve staande gehouden. LEUSDEN- Op de Eysinkplaats bij De Hamershof werd in het weekeinde de auto van Leusde naar F. met een scherp voorwerp bekrast. De zijkant van de auto werd daarbij flink beschadigd. In Leusden-Zuid werd de auto van S. zwaar beschadigd. Met een scherp voorwerp werd een auto band vernield en een spatscherm bekrast. LEUSDEN- In café De Swartes- teegh wordt donderdag 8 septem ber het tweede jazz-podium van het seizoen gehouden. Vanaf 21.00 uur treedt bassist Raphael Soffner op, bijgestaan door het kwartet Wiebe Haanstra/Jan Verwey. Soffner verwierf zich een grote re putatie als bassist bij de Swinging Soul Machine. Daarnaast maakte hij deel uit van de Pall Mall Big Band. De toegang is gratis. AMERSFOORT QEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - In de regio Eemland is in vrijwel alle gemeenten een discussie op gang gekomen over de onderwijsbegeleiding. Een nieuwe wet, de 'Wet op de Onderwijsverzorging', nood zaakt alle betrokkenen na te denken over de diensten van de Regionale Onderwijs Begeleidings Dienst 'Eemland'. De nieuwe wet regelt onder meer de bijdrage die het Rijk per leer ling bepaalt voor onderwijsbegeleiding. In het geval van Leus den betekent dit een drastische achteruitgang. KWALITEIT De gemeenten in de regio Eem land houden één onderwijsbege leidingsdienst in stand. Deze OBD staat ten dienste van het onderwijs in de regio Behalve met recht streekse hulp aan individuele leer lingen houdt de OBD zich vooral bezig met het begeleiden van leerkrachten. Deze begeleiding kan variëren van het helpen met het maken van nieuwe lespro gramma's tot het adviseren over problemen rond het lesgeven. TERUG Leusden zal voor volgend jaar bijna een kwart miljoen gulden moeten betalen voor de diensten van de OBD. Per leerling komt dit neer op een bedrag van 73, -In de nieuwe wet wordt echter een bedrag van ƒ51,- genoemd, die het Rijk bereid is bij te dragen voor een onderwijsbegeleiding van een redelijk niveau. Net als vele andere gemeenten streeft ook de gemeente Leusden er naar om haar uitgaven te richten naar de rijksnormen. In het geval van de OBD betekent dit dus een forse stap terug. Omdat de OBD Eemland een re sultaat is van een zogenaamde 'ge meenschappelijke regeling' kan de gemeente Leusden niet zonder meer haar jaarlijkse bijdrage ver lagen. Toch wil de verantwoorde lijke wethouder Corri Verduin (PvdA) zo snel mogelijk een dis cussie op gang brengen over de diensten die de OBD aanbiedt en de daarbij behorende financiële konsekwenties. De Leusdense gemeenteraad staat vierkant achter het idee van de wethouder om op korte termijn met de OBD en deelnemende ge meenten te gaan praten over de konsekwenties van de meuwe wet. Alle woordvoerders van de politieke partijen zijn het er over eens dat de kwaliteit van het on derwijs er niet op achteruit mag gaan. „Betrek in ieder geval het onder wijsveld bij de hele discussie," zo luidde het voorstel van Ben Stoe- linga, fractievoorzitter van Leus- den'85 donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad. Ook de suggestie van Ep Oostra (D66) ging in deze richting Oostra wil eerst van de scholen zelf horen wat ze naar hun mening beslist aan onderwijsbegeleiding nodig heb ben. Wethouder Verduin vindt een ge sprek met het onderwijs prima maar blijft op het standpunt staan dat de politiek zal moeten beslis sen wat ze voor onderwijsbegelei ding in de toekomst over heeft.

Leusder Krant | 1988 | | pagina 1